IiEZBSOH DACrBLAD, Maandag* 16 December. Tweede Blad. Arnno 1912. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Een oud Devies Telegrammen. De oorlog iu den Balkan. JÏC. 16204:. mer gemachtigd, een in dezen zin opge-. sbeld telegram aan den koning en het le ger te richten. De president leest vervolgens een tele gram Yoor, verzonden door de progressisti- aohe partij- der Russisohe Doema, waarbij het Bulgaarsche volk geluk gewenscht wordt met de behaalde overwinningen. Heb telegram wordt met gejuich ontvangen. De aanstaande zitting van de Sobranja heeft Maandag plaats. Oostenrijk heeft 800.0X» m a n onder de wapenen. PARIJS, 15 Dec. (R. O.) In een uitvoe rig telegram uit Ujvidet (Duitfeoh Neusatz) aan de Journal", worden interessante bijzonderheden medegedeeld over cle Oos- tenrijkache raobilieatie. Oostenrijk mobili seert in koortsachtige haast -zijn gehcele strijdmacht. Alle bruggen on tunnels wor den door militairen bewaakt en op alle stations in Galioië worden zelfs de snel treinen op een zijspoor gebracht, ten einde honderdtallen recruten-transporten te la ten paöseeren. De 16 korpsen, waaruit het Oosten- rij ksoh-Hongaarsohe leger bestaat, zijn ver dubbeld en sommige zelfs verdrievoudigd. Bij de legerkorpsen aan de grens zijn vijf van de zes lichtingen onder de wapenen. Op het oogenblik sohafe men het leger, dat gemobiliseerd ie, op SCO.OOO man. Een derde daarvan ia in atdeeiingen aan de verschillende grenzen verspreid en circa 900.000 man staan a^in cle Servische grens. De mobilisatie is in anderhalve week tot stand gekomen door middel van persoon lijke oproepingen en wordt nog voortgezet. De mobilisatie is zoo volkomen, dat som mige groote fabrieken in de omgeving, van Boedapest en Szegedin stop gezet zijn ten gevolge van gebrek aan werklieden, terwijl ook in belangrijke steenkolenmijnen als die van Salgo-Farjan, de werkzaamheden voor drie vierde gestaakt zijn. Gebrek aan steenkolen doet. zich reeds gevoelen. De mobilisatie van de vloot volgt. Een buitengewone bedrijvigheid heersoht sedert drie weken te Pola. De oorlogssche pen hebben steenkolen ingenomen. Alle vroeger toegestane verloven zijn ingetrok ken en de equipages teruggeroepen. De verdediging van don Donau is verzekerd door een flottielje van 9 monitors, die tus- schen Ujirdek en Seinlin voor anker lig1- gen. Aan cle vijf grenzen worden alle paar den gerequireerd. De legerintendanoe heeft 8000 vrachtautoraobielen besteld. Heb eer ste hospitaalschip voer gisteren op klaar lichten dag den Donau af, om zich bij de monitor-flottielje te voegen. Een tweede wordt in gereedheid gebracht. Provoceer end optreden ran Oostenrijk. BELGRADO, 15 Deo. CR, O.) De Oos- -tenrijksche monitors zetten hun verken ningstochten langs de Save en de Donau voort. Sedert twee nachten verlichten hun zoeklichten de stad en voornamelijk het koninklijk paleis. De monitors varen vlak langs de Servische kust. Een der vaartui gen kwam gisteren bijna in aanvaring met de schipbrug. Volgens de „Polifcika" voer een monitor langhaam voorbij Semendria, op slechts eenige meters afstand van de kade. De bemanning maakte spottende ge baren tegen het op clen oever verzamelde volk. Men begint zioh' hier op te winden en men beschouwt heb optreden van Oosten rijk als een provocatie. BELGRADO, lö Dec (R. O.) Met het oog op de voortdurende uitbreiding der militaire maatregelen van Oostenrijk druk te de Servische regeering gisteren door tusschenkomst van den gezant te Weenen aan de Oostenrijksche regeering haar leed wezen uit over de demonstraties tegen Ser vië, in het bijzoudev in de onmiddellijke na bijheid van Belgrado. S.erviöwilde vrede bewaren met Oostenrijk. BELGRADO, 15 l)co. (R. O.) Men meent, dat de onderhandelingen met Oostenrijk op de volgende grondslagen geveerd zouden kunnen worden; Servië zou den wensch te kennen geven, met Oostenrijk cle meest vriendschappelijke betrekkingen te onder houden, met inachtneming van een volko men politieke onafhankelijkheid. Het zou toestemmen in de vorming van een auto noom Albanië, mits Servië een haven aau de Adriatische Zee had, waarmede het vrij in verbinding zou kunnen staan, terwijl het zich zou verpliohten de haven niet in een oorlogshn-Ven te veranderen. Oostenrijk zou, wat het. sluiten van leeningen en de uitvoe ring van openbare werken betreft, het recht van voorkeur verkrijgen en uit economisch oogpunt als de meest bevoorrechte natie behandeld worden, terwijl het reeds van lieden af zou profitecren, van een herziening ten zijnen gunste van alle tarieven, die voor wijziging vatbaar zijn. Op deze grond slagen zou Servië bereid zijn om onderhan- handelaars naar Weenen te zenden. O o s t e n r ij k en de gezante n- oonferentie. CETTINJE, 15 Dec. (R. O.) De Oosten rijksche geaaut alhier is door graat Berch- told terug geroepen. Men schrijft dit ver trek toe aan heb feit, dat graaf Berohtold den gezant zou willen raadplegen over de instructies, aan den Oosten rij k-sch en gezant inzake de Londensche conferentie te geven. B u 1 g a r ij e b 1 ij ft veeleischend, PARIJS, 15 Dec. (R. O.) Danef verklaar de aan een vertegenwoordiger van de Temps", dat Bulgarije op de conferentie te Londen wat betreft Adrianopel niet zal toegeven. Het is bereid, indien Turkije wei gert de stad te ontruimen, clen oorlog met vevsoh© troepen opnieuw te beginnen. De bondgenooten hebben voor de Adriatische kwestie en die der eilanden, weclerkeerige hulp beloofd. Zij zijn bereid met inschikke lijkheid d© opvattingen te bespreken, die de verschillende mogendheden zouden kun nen formuleeren. Indien geen mededeeling der mogendheden aan de bondgenooten ge daan wordt, dan zullen deze Turkije vragen aan hun eisohen voldoening te schenken. Wat de financieele kwestie betreft, zullen de bondgenooten een oorlogsschatting eischen en in principe toestemmen een aan deel in de Turksche schuld te aanvaarden. Aangaande den Balkanbond, zeide Danef: ,,Wij hebben nimmer van eenige mogend heid raadgevingen ontvangen en nog veel minder aansporingen. Wij hebben onto be sluiten onafhankelijk onder elkaar genomen. Wij hebben gemeend in het belang van den.' algemeen en vrede van Europa te handelen, door met eigen kracht de liquidatie van de Oostersche kwestie voor te bereiden,. In geen enkele hoofdstad-heeft men getracht onze politiek met een hypotheek te bezwa ren. Alle groote mogendheden erkennen in beginsel, dat het doel, dat wij door den oor log bereikt hebben, thans in het vredesver drag tot uitdrukking moet komen. Alle Bal- kan-regeeringen blijven onvervreembaar aan. het bondgenootschap vasthouden. Danefbij Poinoarc. PARIJS, 15 Deo. (R. O.) Minister-presi dent Poinoaré heeft hedenochtend Danef ontvangen. Het onderhoud duurde ongeveer een uur. Danef zou hedennamidclag een on derhoud met den Russischen gezant hebban en om 4 uren weder naar Londen vertrek ken. Mijnwerkorastaking. SAARBRüCKEN, 15 Deo. (R. O.) Op een hedennamiddag gehouden districts-conferen- tie van den ohristelijken nujnwerkersbond, welke door 359 gedelegeerden der arbei ders werd bijgewoond, werd eenstemmig be sloten, om, met in-aoht-nëming van in de wet vastgestelde opzeggings-termijn van l/v dagen, clen 21sten Januari cle staking to proclameeren. Hetliohtschip „Westhindor. OSTENDE, 13 Deo. (R. O.) Men heeft al le hoop, om de tien man van de equipage van het lichtschip „Westhinder" nog levend te redden, opgegeven; f entering vftu <len Gemeenteraad van beiden, op Donderdag 19 Dec, 1912, d«s namiddags te e'én uur. De vergadering zal, zoo noodig, de* avonds te aclit aren eu ook deu volgenden dag des namiddags Yvorden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: I. Benoeming van een licl cler Commissie yoor de Bewaarscholen. (293) t Benoeming van een onderwijzeres in de handwerken a-an cle school der 4de klasse No. 1. (2M> 3. Benoeming van een onderwijzeres in de handwerken aan de school der 3de klasse No. 1. (294) 4. Benoeming van een onderwijzeres in de handwerken aan de school der 3de klasse No. 1. (294) Verzoek van R. Adama om eervol ont- glag als onderwijzer-plaatsvervangend hoofd der school 4de klasse No. 2. (295) G. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1911, van het R.-Kabh. 'Armbestuur. (296) 7. Suppletoire staat van begrooting, chenst 1911, van het R.-Kabh. Armbestuur. (996 8. Rekening,dieust 1911, van het R.-K. !Ainil>estuur. (296) 9. Begrooting, dienst 1913, van het R.- Katli. Armbestuur. (290) 10. Staat van af- en overschrij.'ving op de begrooting, dienst 1911, van het R.-K. Wees- en Oucleliedenhuis. (296) II. Suppletoire staat van begrooting, dienst. 1911, van het R.-Kath. Wees- en Oudeliedenhuis. (296) 12. Rekening, dienst 1911, van het- R.-K. Wees- en Oudelieclenhuis. (290) 13. Begrooting, dienst 1913, van liet'R.-K. Wees- en Oudelieclenhuis. (296) 11. Voortzetting van de behandeling van het praeaövies op de verzoeken van de ftfd. Leiden van den Nederl. Bond van Gon- fc-etiebedienden e. a.', om het sluitingsuur van winkels en magazijnen bij verordening regelen. (226) 15. Voorstel van de heeren Van Gruting, Zwiers en Boterman3 in zake de weder- roering der kermis. (257) 16. Voorstel tot beschikbaarstelling van geleien voor heb inrichten van het- terrein der voormalige boomkweekerij ten behoeve au den aldaar te vestigen gemeentelijken reinigingsdienst. (275 en 284) il 7. Voorstel om aan cle Maatschappij Vesuvio" zoo noodig een bedrag van f3000 extra uit te betalen, in verband met de levering clor vuilverbrandingsinstalla tie. (288) 18. Verzoek van de Arbeiders-Geheelont- houders-vereeniging ,,De Vriendenkring", om heb gebruik van een der lokalen van de school der 8de klasse No. 1. (287) 19. Voorstel tot wijziging van de overeen komst betreffende cle levering van eleotri- clteit aan de gemeente Woubrugge. (304) 20 Voorstel tot openbaren verkoop van op de Stads-Timmerwerf aanwezige liuiten gebruik gestelde voorwerpen en materia len. (306) 21. Voorstel tot afstand van eon pastel portret uit de verzameling van het Stede lijk Museum ,,De Lakenhal" aan dr. C. Hofstede de Groot. (302)- 22. Voorstel tot afstand aan het Rijk van een reisjournaal van het schip „Hollandia" 15951597 en eenige stukken behooreneïe tot de oude notarieele archieven. (303) 23. Verzoek van J. A. Kohschulte in zake den afstand van een strook gronds van de binnenplaats der school 4de klasse No. 1. (801) 24. Voorstel tot onbewoonbaar-verklaring Van de pereeelen Hof van Zessen Noa. 4, 8, 7, 8, 9 en 10. (298) 25. Voorstel: a. tot het Aangaan van een overeenkomst met de ,,Algëmeene Verzekerings-Maat- bchappij Providentia" in zake de verzeke ring van de kaderleden en de spuitgasten DOOR LOUISE B. B. Nadruk verboden), 6) Tante Savernius ontving het compli mentje, toch was niet zij het medium, Jat hem zoo ridderlijk en poëtisch stemde, want terwijl zij zeer gevleid glimlachte, dacht hij „Een mooi kostuum, zeker, maar zoo in gewikkeld. Zij zijn te beklagen deze vrou wen, die reeds in de noodzakelijkheid ko men haar schoonheid te helpen, terwijl zoo'n jong ding al ia om te stelen met oen stukje lint en een paar el katoen, een japonnebje, dat misschien niet half zooveel kost als een meter van die kostbare Kant van tante Savernius' ja-bot." Al heel spoedig vulden zich de salons met mooie en jonge vrouwen, de meest ge vierde van de stad. Tante Savernius was geen bekrompen vrouwzij begreep, dab oen roos niet het schoonste is in een oou- quet veldbloemen, maar omringd moet zijn door even fijne soorten, wil haar waarde tot volle recht komen.. En Robert Saver- nhis, die zooveel tijd had, dien hij het liefst besteedde aan het gezelschap van vrouw ui, omdat hij de vrouw het schoonste vond, wat cle schepping had voortgebracht, werd door de bezoeksters van tante Savernius Nooit verwaarloosd. Zij hadden als altijd ook nu beurtelings een vriendelijk woord 'oor hem. bij de brandweer tegen de geldelijke gevol gen var. ongevaLlei'.; b. tot beschikbaarstelling van de voor die I verzekering voor het jaar 1913 benoodigde gelden. (300) 26. Voorstel: a. om de af cl. Leiden der Z.-Holl. ver- eemiging ,,Het Groene Kruis" een subsidie toe te kennen in de kosten van door haar te houden cursussen in Eerste hulp bij Be drijfsongevallen b. tot beschikbaarstelling van de voor cle voldoening dier subsidie benooctigde gel den. (299) 27. Verordening, houdende wijziging cler verordening op de Straatpoli tie van den 2den Mei 1912 (Gemeenteblad No. 17). (297) 28. Voorstel tot wijziging van de aan "de Naamlooze Vennootschap „De Leidsche Zoutkeet" verleende vergimnig tot het ma ken van een hangtransportbaan over den Ouden Singel. (305) De strijd bij Janina. ATHENE, 15 Deo. (R, O.) Uit Philip- piades wordt aan de „Patris" gemeld, dat de Turken gisteren de stellingen te Bizami verlaten en zich 5 K.M. in cle riohting van Janina op de versterkte linies -zouden te ruggetrokken hebben. Des namiddags ge raakte de voorhoede van de tweede Griek sche divisie bij Kosani en Manolessa slaags met de Turksche voorposten, die gedwon gen werden te retireeren. ATHENE, 15 Dec. (R. O.) Een Grieksch detachement bezette gisteren Scalaparami- thia, een belangrijk punt tusschen het- dis trict Samouria en dat van Janina. De Tur ken lieten een aanzienlijke hoeveelheid wa penen en een toestel voor optische telegra fie achter. De Grieken maakten eergiste ren in den strijd bij Janina 60 Turken krijgsgevangen. De aanval begon om 7 uren des morgens. De Grieken bestormden met gerelde bajonet de hoogten van Tetorakis. De Turken openden daarop het vuur. In weinige minutenwerden 200 Grieken bui ten gevecht gesteld, maar de Grieken gaven geen kamp en bereikten weldra de.Turk sche stellingen, waar een gcvcolit van man tegen man begon. De Turken trokken zich terug 8 kaüonnen van zwaar kaliber achter latend. Het Turksche centrum bood tot het vallen van den avond tegenstand, maar de nederlaag vau den linkervleugel dwong de Turken ten slotte zich over de geheele linie terug te trekken. DoGrieksche vloot. ATHENE, 15 Dec. (R. O.) Een telegram van de -vloot in cle Egeïsche Zee meldt: Nadat een Turksche torpedojager, die he denmorgen bij den ingang van cle Darda- nellen verscheen, zich teruggetrokken had, vertoonde zich tegen clen micldag de krui ser „Medjidieh", clie liet vuur opende op de Grieksclie torpedojagers „Sfondoni" en „Longi". Toen daarop ze-s andere Griek sclie torpedobooten zioh naar cle „Medji dieh" begaven, trok de^e zich in cle Dar- danellen terug, nadat een levendig kanon vuur was gewisseld. KON ST ANTINOPEL, 15 Dee. (R." O.) De geruchten, dat de Turksche vloot de Dardanellen verlaten heeft en dat een ge vecht met de Grieksche vloot plaats had, zijn niet bevestigd. Het is echter zeker, dat de vloot zich gereed houdt om te ver trekken. Turkse h-A lbaneescbe benden in Griekenland. ATHENE, 15 Dee. (R. O.) De minister van Buitenlandsche Zaken ontving een tele gram, waarin gezegd wordt, dat Turksch- Albanee8che benden, komende uit het noor den, ongeveer dertig Grieksche dorpen tusschen Delvino en Buttristo en een go- Maar hij was verstrooid. Of hij wilde >f niet, hij .moest onophoudelijk aan dat fijne persoontje in het rose denken, wier weg hij tot nu toe zoo vruchteloos trachtte te. kruisen. Toch wist hij in deze 6alons zijn stemming heel goed te verbergen, zoodat 'i. gesprek goed vlotte. Maar zijn gevatte ant woorden kostten hem dan ook niets geen moeite. Hij kon ze wel droomend ant woorden, al deze dames. Leefde hij niet met haar allen in één sfeer, leed hij niet als zij hetzelfde elegante leventje van niets doen en niets denken, van louter opper vlakkigheid, weelde en genot? Door zijn overbekendheid met het soort, intrigeerde geen enkele van deze schitte rende schoonheden hem, zooals die eene, clie vreemde, in haar eenvoudig katoenen kleedje, die hij zoo du en dan eventjes ont moette op den drempel van zijn wereld. Hij vergeleek haar met een nijver bijtje, dat gonzend komt binnenzweven in een ver trek, aangetrokken door schelle kleuren, maar zoo^spoedig mogelijk weer tracht t© ontvluchten uit die geparfumeerde kamer- atmospheer, die toch zoo niets heeft van zijn geurende wereld daarbuiten. En weg zwevend door het open venster, vormt het diertje nog één seconde een klein stipje tegen de liohte lucht en dan is het verdwe nen, opgelost in het oneindige... Waar is het diertje heengevlogen; waar is het nestje, de wereld van dat nijvere bijtje...? In de Boschjes bloeiden de vogelkers en de meidoorn te gelijk, verrast door de plotseling ingetreden warmte der laatste weken. Robert Savernius dwaalde door de BoJich- deelte van zuidelijk Ohilara geplunderd hebben. ATHENE, 16 Deo. (QEt. O,) Volgens 4© ,,Kairi", brachten koeriers, dSé te' Irikalda aankwamen, een brief van den metropob- taan van Canitza, waarin gemeld wordt, dab de stad sedert den Oden dezer door. een Turksc'n-Albaansche bende, ongeveer 600 man sterk, en voorzien van twee kanonnen belegerd wordt. Zij zouden dreigen de sbaa te verwoesten, wanneer de inwoners geen izware oorlogsschatting betalen. Bulgaarse lie treinen p a sr seereu Adrianopel. SOFIA, 15 Dee. (R. O.) Verscheidens treinen met proviand voor de Bulgaarsche troepen bij Tchataidja passeerden het star tion van Adrianopel. Ook de koninklijke tre:n waarin zich tsaar Ferdinand bevond, die zich naar Kirk-Kilisse begaf, passeerde hetzelfde station. De cholera te Konstantinopel. KONST ANTI NOP EL15 Dec*. (R. O.) Gisteren kwamen in de stad 110 gevallen van cholera voor, waarvan 82 met dooclelij- ken afloop. De houding van Griekenland. KON STAN TIN OPE L, 15 Dec. (R. O.) In wélingelichte kringen verklaart men nadrukkelijk, dat het protocol over den wa penstilstand geen enkele bepaling bevat over de toelating van Griekenland tot de vredesonderhandelingen, daar Griekenland den wapenstilstand niet teekende en dat bij de ouderteekening van het protocol geen enkele verklaring over deze kwestie werd afgelegd, Men meent, dat de Turksche ge volmachtigden zich niet zullen verzetten te gen de toelating der Grieksche^afgevaardig den tot de conferentie, indien Griekenland het protocol over den wapenstilstand ouder- teekent met eenige aanvullende voorwaar den, zooals bijv. over de approviandeoring der Turksohe troepen aan de Westkust der Adriatische Zee. De boodschap van tsaar F erdinand. SOFIA, 14 Dec. (R. O.) De opening van de Sobranja had heden plaats. De publieke tribunes waren overvol en op de banken der afgevaardigden merkten men o.a. op zeven Turksche afgevaardigden, die een fez droe gen. Slecht3 die afgevaardigden, welke door hun militaire plichten weerhouden werden, waren afwezig. Bij het binnenkomen der ministers stonden alle afgevaardigden op en begroetten hen met toé juichingen en langdurige ovaties. Minister-president Geschof was zichtbaar bewogen. Hij las met krachtige stem de koninklijke boodschap Voor, waarvan de peroratie opnieuw door gejuich werd begroet. Gesohof stelt vervol gens voor een vivat ter eere van tsaar Fer dinand uit te brengen. De afgevaardigden, brachten daaro-p eveneens een hoera ter eere van cle regeering en liet leger uit. Aan deze troonrede ontleenen we het vol gende Na onze overwinningen en na die van onze bondgenooten, welke niet. minder de aandacht verdienen, was de vijand gedwon gen staking der militaire operaties te vra gen. De vredesonderhandelingen beginnen reeds in de hoofdstad van Groot-Britannië en wij hopen, dat zij zullen eindigen met het sluiten van een verdrag, dat rechtma tige voldoening aan onze bondgenooten zal 6chenken, in verhouding tot de gebrachte offers, opdat het niet noodig zij, dat onze troepen die met nieuwe versterkingen ver meerderd zijn, den strijd voortzetten. Op een voorstel van den voorzitter der Sobranja, om de nagedachtenis te eeren van de officieren en soldaten, gevallen geduren de den oorlog, ondernomen, ten einde aan de Christenen in Macedonië, die verdrukt werden, een draagbaar bestaan te verzeke ren, en om den diepen eerbied der natie uit te drukken voor het leger en zijn opper bevelhebber, die in de vlakte van Thraoië blijven, om de nieuwe grenzen van Bulgarije te verdedigen, wordt het bureau cler Ka- ■Hiiiia«ggLe3.Taaafljat>»it j i m -»»inr mt jes, hoogst tevreden gestemd. Die over vloed van teere, geurende witte bloesems bracht hem in dichterlijk© stemming. Hij wensolite schilder te zijn. Dan zou hij mid den in zoo'n sneeuwig boschje een jong© vrouw, liefst een heel jong meisje, plaat- sen, blond, met een lelietint, in een bal toilet van wit satijn ondeT witte tule, met een witten kanten sluier om haar hoofd, een donzen boa om haar blanken hals, ^en waaier van witte struisveeren in de hand... Een heerlijk motief, niets dan zacht, don zig, mollig wit en als achtergrond het sap pig groen van het jonge loof... Zijn mooie impressie werd eensklaps ge stoord door een ander beeld, een pendant, neen, eerder een soherp 'contrast. In liet grijsgroene gras van een glooienden Oum. rug te midden van lichtgroene, nauwelijks ontloken eikenstrv. Ken en hooge, rossig bruine uitbottende popels, nog kaal op een afstand, bemerkte hij een groote, vaalzwar te uitgeslagen parasol, bijna zoo groet als een parapluie. Boven dat scherm kwam nog even een matelotje kijken met een wit ünt om den bol. Onder uit de parasol staken een paar loodrechte opstaande schoenzool tjes, die er niet naar uitzagen, of zij zich veel in rijtuigen lieten vervoeren. De oude parasol, heb hoedje, en de zolen waren doodstil, alleen fladderden achter de zooltjes, zacht bewegen door den wind, een paar zwarte strikjes heen en weder. Robert stond eensklaps et.il, die brutale strikjes... verrieden hun meesteres. Hij hoestte, eens, meermalen, het scherm, de hoed en de zooltjes bleven als versteend, de strik jee schudden: „Neen, neen, neen..." Hij wandelde door, tot hij boven op den heuvel was, waar een steen en bank staat, onder laag neerhangende eikentakken. Toen zag hij om. Heel duidelijk bemerkte hij de zwarte para-sol tusschen de halfkaie struiken, maar in onbeweeglijke rust. Hij ging terug langs het lagere voetpad, tot hij de parasol voorbij was, hij liet de pas ge strooide 6chelpen kraken onder zijn voe ten, hij kreeg plotseling een hoestbui, keerde nog eens terug... aldoor bleef het oude scherm dezelfde endoordrinkbare ves ting. Alleen de lintjes schenen uitgelaten spotvogels, die schudden van de pret om al zijn vruchtelooze, malle pogingen. Het. was vervelendAls hij vier passen de glooiing opliep, stond hij naast haar. En dit was toch openbare grond, stil weg te gaan, nu de gelegenheid ma-akte tot den dief... dat zou tooh aartsdom zijn. Hij beklom een eind verder den heuvel en voorzichtig om de eikenstruiken, loopen- de, kwam hij nu achter het scherm. Toen bemerkte hij, dat de eigenares van net matelotje en de strikjes achter die nijdige parasol, verdiept zat in een boek, zoo ver diept, dat zij alle» om zich heen scheen te vergeten. Robert Savernius wist nu oohter, wat hij weten wilde. De strikjes hadden niet ge jokt, het was zijn nijver bijtje. Hij ging weer terug naar het voetpad en vlak voor de parasol stil blijvende staan, riep hij luid en duidelijk: „Goodenmiddag, juffrouw Helmond Met een eohb meisje-saohtig gilletje van sohrik, sloeg zijde parasol op zijdo en toen zag hij tot- zijn grootste verbazing een gezichtje... nat van tranen! In drie paesen had hij haar bereikt en met den hoed in de. hand stamelde hij onthutst: „Pardon, als ik geweten had, dat u zoo verdrietig was, had ik u niet gestoord." „Och, 't is 'fc is ook geen erg soort ver driet..." snikte zij, nog altijd onder den indruk van haar medegevoel: ,,'t Is maar over... dat mevrouwtje Colineau." „Mevrouw Oolineau? Wie is dat?" „Och, zij ia niemand, weet u... ik oe- doel... Colineau van de Sainte Vierge." En zij wees hem, met de tranen nog in de oogen op haar boek, een oud deel van Mul- tatuli. Hij lachte nu ook, deed de parasol dicht, die groote neiging begon te vertoonen van met den wind te gaan stoeien en ging naast haar zitten in het duingras. „Kunt u om een boek schreien?" vroeg hij verwonderd. „O ja, ik keur een boek altijd onvoor waardelijk af, als ik er niet om gelachen of gehuild heb, dat is mijn eritiek," ant woordde zij vroolijk. „Een eigenaardige eritiek, maar het dost mij toch genoegen te hooren, dat u oofc gaarne lacht." „Ja, maar eerst in de tweede plaats. Ik word liever aangedaan, namelijk over ven droeve geschiedenis in een hoek, liever nisb in het werkelijk leven. En o... een coraedie maakt nog grooter indruk op mij dan een boek. (Wordt vervolgd)-

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 5