N». 16193 Dinsdag 3 SJecewifrei». A«. 1912. fëoarant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zan- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Twee boekwerken JACK. DE TALISMAN. 50 Cents per deel. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatrcourant". IDSCH BAItBTiAT) PBIJ8 DER AD VERTENT IEHi T»n 16 regel» /'1.06. Iedere regel meer 0.17$. Qrootere letten nut pls»tirnimte. Kleine advertentiën Tan 30 woorden AO Cents oontantelk tintel woorden meer 10 Cents, Voor het incasseeren wordt/0.06 berekend. PRIJS DEZER COURANT» Teer Lelden per week 9 Cents t per 3 maanden 1 ij if L10. Bulten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd tijn l i w 1.30. Franco per post IS. 1.65. jtellen wij voor onze abonnee beschikbaar fsgen roer garingen prijs, cene is getiteld: Parljsche Bomfti* DOOBt ALPHOÜSE DAUOET. Jlet andere is: DOOR WALTER SCOTT. Het zijn tweo flinke boekdoelen, ongeveer MB pagina's groot en van zeer boesienden inhoud. De schrijvers zijn voldoende bekend, zoo dat het ons onnoodig toeschijnt den inhoud weer te geven. Deze beide boeken, die men in de Vesti- frile kan bezichtigen, zijn verkrijgbaar tegen [Wie ze neemt, zal zicli vooir dit' getingel Wrag een groot genot verschaffen. Men kan deze boekwerken alléén verkrij gen, tegen overlegging van liet in ditaum- mer voorkomend Bewijs, bij den Portier in onae Vestibule. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van H. BUURMAN, om Tergunning tot uitbreiding van de boek drukkerij in het perceel Nieuwstraat No. JU, Sectie I No. 2483 door het plaatsen en 1b werking stellen van een electromotor van l p.k. ter vervanging van den bestaan- den gasmotor en door bijplaatsing van een electromotor van 3 p.k. tot het aandrijven van diverse drukpersen. Gelet op de artt. 8 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek d&% genoemd verzoek, met d© bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Dinsdag 17 Deo. a. a., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid ®al worden gegeven ©m bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vee- tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn tij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 3 December 1912. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders vaa Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij eze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver kend aan P. M. VERHOEF en rechtver krijgenden bot het plaatsen van een elek tromotor van 3 p.k. tot het in beweging brengen van twee vleesohbewerkingsmaehi- nes in de spekslagerij in het perceel Steen- •traat No. 1, Sectie B No. 202. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 December 1912. Leiden, 3 December. Geslaagd is voor het examen Boekhou den, Handelsrekenen en Administratieve Kennis, afgenomen door de Vereenigingen v*n Leeraren in Amsterdam, de heer Her- ïuan Marseille, van Hillegora, leerling van Octavia Parmentier, alhier. Ook de heer A. C. Blok, leerling van den heer J. Tul leners, alhier, behaalde het diploma in Den Haag. Bij mej. E. H. de Goeje, penning mees teres van de Leidsche afdeeling van de ver- eeniging ,,Tot steun van Verwaarloosdenv en&" ia heden een gift van tien gulden in gekomen ran W. van K., te S. Den 5den December a. s. bestaat de Kleotrische Bock- en Handelsdrukkerij der heeren Battel jee en Terpstra, alhier, 25 Aangevangen in het perceel Oude Bjjh 84, werd zij daarna verplaatst naar o. 88 en thans is zij gevestigd Ouden Rijn 39. Uit de memorie van antwoord van den Minister van Waterstaat over de Water- staatsbegrooting blijkt, dat de Minister niet ongenegen ia subeidie te bevorderen voor verbetering van den waterweg IJ mui denKatwijk. Onderzocht wordt een verbreeding van den Rijksweg van Oegstgeeet naar Haar lem. Het nieuwe plan voor de lijn Alphen— Boekoop—Gouda zal rond f 2,400,000 kos ten. Nader overleg is gaande met het provinoiaal bestuur. Overwogen zal worden trein 146, die 10 u. 44 n.m. Van Den Haag naar Amster dam vertrok, gedurende den geheelen zomerdienst te doen loopen. De exploitatie der Visschershaven te IJmuiden zal waarschijnlijk in 1912 winst opleveren; ook de exploitatie van het droogdok zal voordeeliger worden. In de gisteren gehouden vergadering van den Haagschen Raad klaagde de heer Deen er over, dat de inhoud van stukken, die nog bij B. en Ws. in behandeling zdjn, de pers bereiken alvorens zij bij den Raad zijn ingekomen. Het betreft hier een be richt in ,,De Nieuwe Ot." over de onder handelingen, door B. en Ws. gevoerd met de Regeering over den bouw van een nieuw Koninklijk paleis op Zorgvliet". Zooals te begrijpen valt, wekt dat onderwerp bij de burgerij groote belangstelling. Daarom vroeg spr. of het juist is, dat de Regeering de voorstellen deswege van B. en Ws. on aannemelijk heeft geoordeeld. De Voorzitter zei, dat inderdaad van de Regeering een antwoord is ontvangen. B. en Ws. overwegen thans het gevolg, dat aan dat antwoord dient te worden gegeven. Ofschoon spreker zich rekenschap geeft van het belang, dat terecht in zeer uit-ge- breiden kring in deze aangelegenheid ntefc slechts uit ee<n plaatselijk oogpunt wordt gesteld, is het nochtans niet dienstig te achten op het oogenblik ruimer opening van zaken te geven en gelieve de Raad voor alsnog met deze mededeeling genoegen te nemen De heer P. J. Holst, te Delft, benoemd tot onderwijzer aan de „Wllhelmlna-School" aldaar en tevens aan een Chr. school te Lelden, heeft de eerste benoeming aangenomen. H. M. de Koningin bracht gisteravond H. K. H. de Groothertogin van Oldenburg naar het Holl. Spoorstation in Den Haag tot aan den trein, die op het spoor voor de koninklijke wachtkamer voorreed, en waar mede de zuster van den Prins te kwart voor negenen naar Duitschland terugkeer de. Het afscheid waa allerhartelijkst. De heer Doude van Troostwijk, Hr. Ms. gezant te Madrid, tevens te Lissabon, is aangewezen om in het begin van Januari a.s. tijdelijk werkzaam te worden gesteld aan het Dep. van Buitenlandsche Zaken al# chef van 's Ministers Kabinet, ter Vervan ging van den tegenwoordigen chef, graaf Van Limburg Stdrum, die benoemd is tot waarnemend gezant te Peking. De hertog van Orleans heeft zich eeni- ge dagen incognito te Amsterdam opgehou den. Hij was afgestapt in het A mstel-Ho- tel" en bezocht .a. de Keimemer Golfclub te Haarlem. Gisteren is hij weer naar Brus sel vertrokken. Tot commies-redacteur ter Secretarie te Zaandam, ie benoemd mr. L. Brender a Brandis, werkzaam ter gemeente-secre tarie te Zutphen. De heer H. Lauer, te Arnhem, heeft bij het neerleggen van zijn ambt als school opziener vele blijken van hoogachting en waardeering ondervonden. Als een hulde blijk ontving hij van het onderwijzend per soneel in het arrondissement Rheden, bij monde van den heer Slompkes, hoofd der echool te Rozendaal, een prachtig beeld op voetstuk, voorstellende ,,Rust na den Arbeid". Te Velp is plotseling, 83 jaar oud, overleden de heer H. F. Kouwenberg, ge- pens. vice-admiraal en gewezen comman dant van d© marine in Ned.-Tndië. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, officier van de OraDje-Nassau-orde en begiftigd met de orde van het Borstbeeld van Simon Boli var van Venezuela. Mevrouw de wed. jhr. D. Hoeuff ge boren Van de Spiegel, onlangs te Zeist overleden, heeft, naar ,,De Ned.'' meldt, aan de Diaconie van de Ned.-Herv. Gem. aldaar f 1000 vermaakt. Het ligt in de bedoeling van den Mi nister van Financiën één pensioenregeling te doen ontwerpen voor de weduwen en weezen van alle deelgerechtigden in het weduwen- en weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren. Deze zaak wordt thans aan genoemd Departement voorbereid. („N. C.") De Bond van Ambtenaren bij de De partementen en Hooge Colleges, te 's-Gra- venhage, nam gisteravond een motie aan, waarin de Regeeringsvoorstellen in zake de reorganisatie van de departementen wer den afgekeurd, vooral op grond van de voorgestelde invoering, van een formatie en daarmede samenhangende benoeming van commiezen bij keuze, Naar aanleiding van de kwestie of een lid van den Gemeenteraad bestuurslid van een electrische centrale kan zijn, kan ,,De Tel." mededeelen, -dat Ged. Staten van Friesland op een desbetrefende vraag heb ben geantwoord, dat zij niet van plan zijn art. 21 der Gemeentewet toe te passen. Door het hoofdbestuur van de Neder land sche Vere'eniging tót afschaffing van Alcoholhoudende Dranken is aan H. M. de Koningin een adres gezonden, waarin H. M. verzocht wordt Harerzijds de noodi- ge 6tappen te doen, die kunnen leiden tot de invoering van het enkelvoudig algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. Thans ia ook door de niet-voorstan- ders te Nijmegen van een Belvédèrebrug een adres gericht tot de Prov. Staten van Gelderland waarin zij uiteenzetten de rede nen, waarom zij met den meeeten aan drang hun verzoek herhalen om het daar toe te willen leiden, dat voor de Belvédère- brug te Nijmegen geen geldelijke steun uit de provinciale fondsen wórde verleend of althans deze steun niet nader zal worden verleend dan nadat door een nader in te stellen nauwkeurig en alle plannen om vattend onderzoek zal vaststaan, dat de bouw van deze brug met het oog op plaat selijk en gewestelijk belang boven a.lle andiere Waalbrugplannen de voorkeur ver dient en de financieele lasten voor de ge meente Nijmegen waard is. Da hoogeerw. heer Mgr. J. B. Bota, deken en piasboor te Tilburg, ie benoemd tot Huisprelaat van Z. H. den Paus. („Hsg."> Zondag heeft da. A. Rolloos, van Tres Arroyes (Argentinië), intrede gedaan in de Geref. Kerk te Lekkerkerk. Ds. Q. van Settem, van Bergambacht, bad hem naar aanleiding van Joh. 21 17 bevestigd. Ds. Rolloos preekte Mark. 4 2829. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën op Donderdag en die van de Ministers van Buitenlandsche Zake-n, van Oorlog ad interim van Marine, van Waterstaat en van Koloniën op Vrijdag a. zullen niet plaats hebben. HAARLEMMERMEER. Gisteren vierde de heer G. Klinkenberg zijn 25-jarig jubiló als hoofd detr openbare school No. 2 in deze gemeente. Het ontbrak den jubilaris niet aan blijken van belangstelling. Groot was liet aantal dergenen, die hem persoon lijk kwamen geluk wenschen, waaronder ook mr. A. Slob, de burgemeester, die namens den Raad den heer Klinkenberg feliciteerde, waarbij hij een enveloppe als stoffelijk "blijk van achting overhandigde. Van de collega's, hoofden van scholen, ontving hij een fraaie hanglamp, terwijl de schoolgaande kinderen hem een prachtige staande lamp aanboden. Van oud-leerlingenen vrienden ontving hij een gouden horloge met inscriptie en gouden ketting, benevens een gesloten enveloppe. Des voormiddag^ vierde de schooljeugd, fec&h In .de omgeving der school woei van vele huizen de driekleur. Dat de heer Klinkenberg zich mag ver heugen in de sympathie van leerlingen, oud- loerlingen en velen daarbuiten, is op dezen dag op ondubbelzinnige wijze gebleken. HILLEGOM. Met ingang van 1 Maart a.s. is aan den directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, deq_ heer G. L. Crietée, op zijn verzoek als zoodanig eer vol ontslag verleend. KATWIJK. De heer N. Parlevliet heeft zijn benoeming tot lid der Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier, niet aangeno men, zoodat een nieuwe verkiezing moet plaats hebben. LISSE. Gisteravond is alhier opgericht een Christelijke Bloemistknechtsveréeni- ging onder de zinspreuk „Bid en Werk". Als voorzitter is gekozen Joh. van Dijk, als secretaris J. Knets en als penning meester S. van der Snoek. NOORD AVI JK. De tijd van dc uitvoerin gen is weer aangebroken. De dilettanten- vcreenigingen komen voor den dag, om te toonein, dat zij haar tijd goed gebruikt heb ben. Zoo waren wij gisteravond bij de 38ste uitvoering van onze harmoniekapel „Crescen do", in de wandeling „De HaTmonie" ge noemd. Nog zelden hebben we concert- en restauïatiezaal van „Hof van Holland" zoo goed bezet g>ezieii. Het programma, inge studeerd» en uitgevoerd onder leiding van den directeur, den hoer G. Aterhey, vermeld de negen nummërs, alle nieuw-ingestudc2rde. Dat is vroeger wel eens anders geweest?, maar tegenwoordig komt „Crescendo" hoe langer zoo meer weer in kracht. Dat toch mag zeker va.n bloei getuigen, dat men een programma afwel'kt van, allemaal nieuwe stukken. En 't is verdienstelijk afgewerkt ook. „Tresoro Mioarrangement van den directeur, „Lentezang" van Kcseols, een paar stukken van Freek, een fantasie en tot be sluit een galop van Kom, het waren mét do niet genoemde moote stukken, en het voort durend applaus vertolkte do gevoelens van het auditorium. Iedereen was het ar over eïas, dat „Cres cendo" goed geblaziën heeft. En op een goed muziekgezelschap is men toch ook ten Noor den van den Moeirdijk, nog wel- trotech', niet waar Do uitvoering van gisteravond heeft ons bevestigd in onzo meening, dat we met onze j,Harmonie" nog niet behoeven qnder te doen voor vele andere plaateen, waar, een dergelijk korps ook bestaat. Volhouden, maar. en vooral zorgen, dat men hot onder ling goed kan vinden. Dan zal het onder de leiding van den heer Aterhey wel steeds beter gaan. Na de pauze trad Carl Hellmann op, die als altijd de menschen eens smakelijk heeft laten lachen. Zijn confrater was er nu ni$t, maar hij kan er zoo op zijn eentje ook best den gang in houden. Een gezellig baf hield velcin nog een uurtje in de zaal. De 38ste uitvoering is goed geslaagd. OEGSTGEEST. 't Is niet prettig zich te ergeren, vooral niet op Maandagmorgen, als de week paa begint. En toch zal menig huismoeder hier zich gistermorgen onplei- zierig gevoeld hebben, toen zij de bood schap thuis kreeg, dat gedurende de win termaanden de prijs der melk met één cent per liter werd verhoogd, en dus nu een dubbeltje zal bedragen. Wij weten wel, dat men in de stad aan dien prijs reeda lang gewoon is geraakt, dioch hier buiten is dat nog niet het geval. Als wij nu maar geen melkoorlog krijgen, gelijk die elders wel is gevoerd 1 RIJNZATERWOUDE. Alhier is de heer W. Visser, lid van den Raad, overleden. WARMOND. Gisteravond hield de „War mondfiche IJsclub" in ^De Stad Rome", al daar, haar gewone jaariijksche algemeen© ver gadering. Na opening door den Voorzitter, werden door den secretaris do notulen der laatetvoorgaando vergadering gelezen en on veranderd goedgekeurd. Hierna werd door den penningmeester ver slag gedaan van den toestand der kas, waar uit bleek, dat in het afgeloopen jaar de ontvangsten waren f740.39 en de uitgaven f 115.30, zoodat heb batig saldo in kas be draagt f 525.09. Een paar leden, daartoe aan gezocht, bevonden, na inzage, de rekening acooord, waarna door den voorzitter den pen ningmeester werd dank gebracht voor zijn gehouden beheer. Vea volgens was aan de orde de verkiezing van vijf leden van het bestuur, wegens periodieke aftreding. Dc af- tredenden, allen herkiesbaar, waren de heeren J. Th. Kouwenhoven, J. H. Kruseman, S. J. Schouten, P. S. van Rijn en K. Rreedijk, die bij stemming allen werden herkozen, en hun benoeming aannamen. Niete meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter, daar na rondvraag niemand het woord verlangde, de vergadering. Er waren, gerekend naai- vorige jaren, wei nig leden aanwezig. Bij Kon. besluit is aan C. W. Andreae, op verzoek, met ingang van 1 Januari eer vol ontslag verleend als bewaarder der hypotheken, het kadaster en de scheepsbe- wijzen te Heerenveen; is voor vijf jaren, gerekend van 9 No vember, benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot reserve-officier van gezondheid 2de kl. C. J. M.van Rompen, arts; is de Oost-Indieche hoofdambtenaar met verlof mr.. P. L. A. Collard, laatstelijk raadsheer in het Hooggerechtshof van Ned.-Indië, op verzoek, wegens physieko ongeschiktheid, met ingang van 1 Decem ber, eervol uit 's lands dienst ontslagen, onder toekenning van pensioen; zijn benoemd tot vertegenwoordigers de.- Regeering op het in October 1913 te Mi laan te houden XlVde Internationale Con gres tegen het alcoholisme jhr. mr. C. J. M. Ruys d'e Beerenbrouck, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Maastricht, dr. W. P. Ruysck, benoem! tot voorzitter van den Centralen Gezond heidsraad, de. J. R. Slotemaker de Bruine, voorzitter van den Bond van Protestant- sche drankbestrijdersvereenigingen „En krateia", te Utrecht; is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau mr. B. Hulshoff, pre sident van het Gerechtshof te 's-Graven- hage; is, met ingarig van 1 Januari aan mr. B. Hulshoff op verzoek eervol ontslag ver leend als president van het Gerechtshof te 's-Gravenhage, onder dankbetuiging; zijn benoemd bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage tot president mr. B. J. A. Sterck, thans vice-president van gemeld college, tot- vice-president mr. O. W. Voll- graff, thaüs raadsheer in dat college; is aan den luit. ter zee 2de kl bij de Kon. Marine-Reserve J. K. Lieuwen, opi verzoek met ingang van l December eervol ontslag verleend uit den dienst bij del reserve is aan den lsten luit. van den grooten staf jhr. F. W. L. de Beaufort, ordonnans- officier van H. M. de Koningin, aan deni gepensionneerden gener aal-majoor, der cavalerie R. H. O. baron van der Capellen en aan den luit.-kol. der artillerie, met den titulairen rang van kolonel KL D. Punt, directeur van het remonte wezen, de ver gunning verleend, voor zoover betreft de in de eerste en in de laatste plaats genoem den, tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen, respectievelijk van ridder in de Orde van de Eikekroon, hem door H. K. H. de groothertogin van Luxemburg geschonken en van commandeur in de Orde van den Mérite Agrioole, hem door den Minister van Landbouw der Fransche repu bliek gesohonken, zoomede wat betreft den in de tweede plaats genoemde tot heb dra* gen van de medaille, ingesteld-ter herinne ring van de Ye Olympiade, gehouden te Stockholm in 1912, hem door Z. M. den ko ning van Zweden geschonken; is benoemd in Zuid-Holland tot dijkraad van het waterschap de Oude en Nieuwf Maasdijken vóór het land van Rhoon J> Leeuwenburg, te Rhoon. Hengelsport. In den morgen van den lsten December togen een 12-tal schuitjes, waarin henge laars zwoegend het ongunstig weder trote eeerend naar de Koepoort, de verzamel plaats van de deelnemers aan den te houdsa hengelwedstrijd. Slechts de helft van de leden van do hen- gelaarsverëcniging „Hengelsport" bezaü blijkens de opkomst moed genoeg aan dien wedstrijd deel te nemen, iets wat, het on gunstige weder van den laatsten tijd iiï aanmerking nemende, te begrijpen valt. De wedstrijd werd evenwel toch gehou den, en Verliep zooals trouwens altijd zoo» goed men dit wenschen mocht, onder de leiding van den heer Leugering, voorzitter, der Vereeniging. Nemen we den tijd van het jaar in aan- merking, dan werd er nog heel wat viach.' gevangen, al waren ze juist niet zoo groot? van stuk. Na afloop werden de vangsten nagegaan en bleken prijswinners te zrijn: Willemse lste pr.Crama 2de pr., Segaar 3de pr.* Van "Wijk 4de pr.Veldhuizen &de pr., Kerseboom 6de pr., Blikman 7de p,r., De Rooi 8ste pr., Hannaart 9de pr., v. d. Reij- de 10de pr., B[ Kerseboom 11de pr., Plan ken 12de pr., en C. v. d. Zeeuw 13de pr. De prijzen bestonden zoowat uitsluitend uit huishoudelijke artikelen, vele vrouwen zullen dus een vriendelijk gezicht hebben gezet op dien triesten, killen wintermorgen. Prinses Juliana en haar Grootmoeder. Nu H. M. de Koningin-Moeder het Pa leis nog niet heeft verlaten, wordt het Prinsesje eiken dag naar het Paleis aan Eet Voorhout in Den Haag gebracht, om een halfuurtje bij Haar Grootmoeder te zijn. Bij het wegrijden van heb rijtuig met het Prinsesje van het voorplein, plaatst de Koningin-Moeder zich dan voor een der vensters en wuift Haar kleinkind met den zakdoek toe, totdat het uit het gezicht is. Juliaantje zwaait dan even laüg terug met haar handje. Voor het talrijke publiek ter weerszijden van het Paleis een -opwekkend oogenblik. Telegrafiftcli weerbericht, naar waarnemingen in den morgen ran 3 Dec. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 774.0 te Ilo d'Aix. Laagste 746.2 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 4 Dea t Zwakke tot matigen westelijken tot zuid westelijken wind. Nevelige tot half bewolk te lucht. Weinig of geen regen. Dezelfde temperatuur. Onderscheidingen. De Koning der Belgen heeft henoemd tot ridder ln de koninklijke orde der Fi^.-ische Kroon de heeren A. M Gorter, ondp- orzit- ter, en A. F Reicher, secretaris v n eb .zon dore commissie voor de tentoonstelling vaa hedendaagiohe kunst, ln 1910 te Brussel ge» houden, zoomede den heer F. P. ter Meulen. kunstschilder te 's-Gravenhage. Bloembollencultuur. De jaarliJkeche vergadering van de Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur wordt te Haarlem gehouden op 23 dezer. Het hoofdbestuur stolt voor: lo. gedurends 6 jaren f 1000 jaarlllks uit te trekken voor inzendingen van bloelende bolgewassen op bui tenlandsche tentoonstellingen (bUv. St. Peters burg 1914, Weenen 1914, San-Francisco 1915); 2o. voor een ln December 1919 te Haarlem te houden tentoonstelling van bloeiende gewaaien beschikbaar te stellen f 900,

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1