flo, 16191 Zaterdag; 30 November. A0. 1912. §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en (feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit ZES Bladen Vyfde Blad. Gemengd Nieuws. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN: Vail 16 regels /"1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsmimto. Kleine edvertentiën ran 30 woorden 40 Gents contantelk tiental woorden meer 10 Cents.-Voor het incaseeeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURVNT: Veer Leiden per week 9 Gents i per 3 maanden .ij;/ 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 11, 1.30. Franco per post1.65. Leiden, 30 November. Blijkens een bericht in „Het Volk" oyer de vergadering der afdeeling Leiden der S.-D. A.-P. gaven zich een dertigtal leden op voor de kiezerskweek. Een commis sie zal worden gevormd ter regeling van het verzorgen der kinderen van de Belgi sche arbeiders, wanneer de algemeene sta- icing in Belgio aanleiding zal geven tot het opnemen van een aantal hunner kinderen in de gezinnen ook hier te Leiden. Het le dental der afdeeling is weer met zeven ge itegen. Tot onderwijze res aan de Chr. school eau de Middelstegracht alhier is tegen Maart a.&, benoemd mej. B. S. de Langen, te Leiden, thans werkzaam aan de Chr. aohool aan den Morsah, onder Oegstgeest. De. S. van Dorp, te Bodegraven, is beroepen bdj de Ned.-Herv. Gem; te Oud-Beierland. Bedankt is voor het beroep naar die Gem. te Rhenen door ds. P. Bokma, te Sohiedam. Bedankt is yoor het beroep naar de Ned.- Herv. Gem. te Hasselt CO.) door ds. M. van Grieken, te Delft. Beroepen is bij die Gem. te Den Ham <0.) ds. P. de Locwe, te Waarder (bij Woerden). Als nieuw bestuurslid der verceniging „Het Ned. Rundveestamboek" werd voor «roep G, district 2, gekozen de heer M. 0. Piek Ozn., te Oudshoorn. De directeur-generaal van d» post- en telegrafie heeft thgns vaste regelen vast gesteld voor het yerleenen van extra-verlof boven het gewone jaarlijköche reglemen taire verlof. Voor noodzakelijke afwezig heid wegens familie-omstandigheden, ern stige ziekte van familieleden, begraven, huwelijke- of dienstjubileum, verhuizingen, be\ailing van de echtgenoot©, voor H. (Communie-kinderen, voor ritüeele treurde, gen van Israëlietische familieleden, huwe lijk, bijwonen van algemeene vergaderin gen door bestuursleden, enz. Bovendien wordt ongeacht het. eventueel noodign extra-verlof, des zomers gedurende 3 we ken en des winters "gedurende een maand verlof verleend aan directeuren van 1ste- of Sde-klasse-kanteren, alsmede aan direc teuren boven den D5-jarigen leeftijd, aan adjunct-inspecteurs en adjunct-directeuren en aan hoofdcommiezen boven den 55-jari- gen leeftijd. Met ingang van l Januari 1913 is be noemd tot hoofdinspecteur van het Staats toezicht op de Volksgezondheid, dr. Th. G. den Houber, inspecteur van het Staats toezicht op de Volksgezondheid voor Zuid- Hollend en Zeeland, met toekenning van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrek king, en als ambtsgebied van den benoem de aangewezen de provinciën Zuid-Hol land, Noord-Hol land, Zeeland en Utrecht. In de Raadsvergadering te Rotter dam diende de heer Spiekman een voor stel in, om B. en Ws. te verzoeken een wij ziging <ler ve<rorde(niug te ontwerpen, waarbij rekening gehouden wordt met den kinderaftrek en tevens het minimum be lastbaar inkomen wordt gebracht van f 500 op f 600. Men melét, dat Hr. Ms. gezant te Lon" den, mr. baron Gericke van Herwenen, sedert eenigen t^jd ziek ligt en dat volgens de jong ste berichten zijn ongesteldheid vanernstigen aard Is. Naar de „Arnh. Ct." verneemt, heb ben Ged. Staten van Gelderland hun be slissing nopens de verordening op de win- kelssluiting te Arnhem verdaagd en ia het gevoelen van den Raad ingewonnen over het aan genoemd college gericht adres van een aantal winkeliers om niet- goedkeuring dier verordening. In Den Haag ia in den ouderdom van 67 jaren overleden jhr. mr. P. J. Boddaert, vroeger kantonrechter te Om men. Verschenen is te Amsterdam het jaardag over 1911/1912 van het commis sariaat van het Joodsch Nationaal Fonda in Nederland', de Zionistische insfcelliug die, autahl ten doel stelt het vtorkrijgeu van grondbezit in Palestina ala onver vreemdbaar eigendom van het Joodsclie volk en nu reede bijna twee millioen gul- deu bezit. Uit het verslag blijkt, dat ae bijdragen uit Nederland tot dit Fonds dit jaar be liepen f5328.17 tegen f 4377.01$ ten vori- gen ja re, een vooruitgang dus va-n f 951.15j Voorts, da thans de Centrale te Gronin gen gevestigd' is. Op Vrijdag 6 December, de9 avonds te zeven uren, zal prof. L. Lindeboom na het uitspreken van een rede in de aula der Theol. School te Kampen, het recto raat aan prof. dr. H. Bouwman overdra gen. Het curatorium der Theol. School te Kampen heeft besloten, dat de installa tie van de benoemde hoogleeraren den 16cten Januari des morgens om tien uren zal plaats hebben. Dr, Rjddei'bos zal des morgens en dr. Hoekstra des namid dags zijn inaugureele oratie houden. „Nederl." Het ,,Weekbl. v. Vrijz. Herv." bericht met groote ingenomenheid, dat ds. Lamers te Rotterdam, die volgaas de „N. R. Ot." tot de orthodoxe richting gerekend wordt, zich bereid heeft verklaard, in de maand December twee van zijn kerkbeurten af te staan aan vrijzinnige predikanten. Dienten gevolge zal 22December a. s. des voormid dags in de Koninginnekerk te Rotterdam optreden de heer J. L. N. Zillinger Mole naar, en 29 Deo. dr. A. van Iterson, bei den van Dordrecht. Volgens be richt iu ,,De Volkstem" komt eerlang de heer G. Besselaar, profes sor aan het College te Pietcr-Maritzburg in Natal, weer in Europa. De heer Besse laar, oud-onderwijzer, die door volharden de studie de Zuid-Afrikaauseke universi taire graden verkregen heeft, schijnt met wetenschappelijke bedoelingen over te ko men. Meer kan het „Christelijk Schoolblad" er niet van zeggen. Op de vergadering der classis Woerden heeft. ds. Netelenbos, missionnair-predikant te Wonosobo, medegedeeld, dat hij in Mei of Juni 1913 weer naar zijn zenaingsterrein hoopt terug te keeren. Men meldt ons de o-prichting van de ,,Mr. Jan-Pieter-Adolf Vereeniging," wel ke haar naam ontleend aan wijlen mr. Jan Pieter Adclf graaf Van Limburg Stirum, die zich tot levensdoel had ge steld, schipbreukelingen in het maatschap pelijk leven op te heffen. De Vereeniging stelt zich ten doel, hen, die door armoede drankzucht,, misdaad of overtreding schip breuk in het maatscnappelijk leven leden, door Christelijke leiding en vruchtdragen de n arbeid, weer tot werk- en levenskrach tige leden der san\enlevmg te vormen. Ten einde dat doel te bereiken, heeft het bestuur dezer vereeniging het land goed „De Schaffelaar" en „Schoonder- beek," ter grootte van bijna 100 H.A., en gelegen in het vriendelijke dorpje Achter veld tusschen Amersfoort en Barne- veld aangekocht waar een toevluchts oord' zal worden gesticht voor nooddruf- tigen, zwervers drankzuchtigen en geheel of voorwaardelijk ontslagen .gevangenen. Daar zullen zij in de gelegenheid zijn, aan geregelden arbeid te gewennen, daar zal getracht worden, hen weer te vormen tot nuttige leden der maatschappij. Als predikant-directeur der Stichting is benoemd fis. R. J. W. Rudolph, en als landbouw-directeur zal optreden de heer J. Wilbrink Wzn. Het bestuur der Vereeniging wordt ge vormd door: prof. mr. P. A. Diepenhorst, te Amstrdam voorz. prof. mr. P. E Brièt, te Leidenmr. A. J. L van Beeck Calkoen, te 's-Gravenhagemevrouw J. C. Brum- melkamp-Esser, te '«-GravenbageO. d_ Graaf, te Leiden. J. O. baron Van Haer- solte, te ArnlhêmJ. VV. Mekking, te Gorinchem, penningmeester; douairière mr. J. P. A. graaf van Limburg «Sti rum, te Arnhem; C. gravin van Limburg Stirum, te Arnhem; C. Roeterdink, te Govssel; dr. J. G. Scheurer, te Ermelo, en. J. Knottebelt, te Hengelo (Gelder land), secretaris. AARLANDERVEEN. Uitslag van de aan besteding van twee arbeiderswoningen met ijzeren hek, ten behoeve van de Bouwvereo- niging „Volksbelang'', alhier, architect de lieer B. Snel: J Vonk, f2956; J. v. d. Lijn f'2785, F. J. Vaster f2653, M. S. v. d. Voort, f2465, alleu ItJ-e Aarlanderveen. BODEGRAVEN. De rederijkerskamer „H. Iv. Poot", alhier, heeft haar 142ste open bare vergadering gehouden. Zij voerde voor het publiek op ..Muurbloempjes", blijspel in vier bedrijven van Oscar Blumenthal en Gustav Kadelbeïg. Het stuk viel in den smaak van het publiek; bijzonder .aardige tconeelen komen er dan ook in voor. De medewerkende dames cn hoeren waren flink rolvast cn zij speelden, niemand uitgezon derd, heel goed. Ook do grime liet niets te wenschen over. Te lialftwaalf viel het scherm, waarna nog een paar uren van de gelegenheid tot dansen gebruik gemaakt werd. In do Luthersche kerk alhier is 'een concert gegeven door mevr. W., Secrève Van Emminckhoven, sopraan-zangeres, den heer J. H, Secrève, organist en den heer W. de Zoete, violist. Het programma werd zeer verdienstelijk uitgevoerd. Het was be paald jammer, dat het publiek niet talrijker was opgekomen, want de drie ar bisten ga ven wat echoons te hooren. Bij de gehouden herstemming voor een notabel dor Ned.-Herv. Geui., alhier, tus schen do heeren A. den Dikken en H. Oo3- Jtorora, is laatstgenoemde gekozen. HAZERSWOUDE. De. Chr. Meisjes veree niging Dork as", heeft in het afgeloopen jaar 90 stuks goederen vervaardigd, die voor 22 behoeftige gezinnen der Geref. Gemeente zijn verdeeld. Dr. De Moor, van 's-Gxavenliage, hield de gewone jaarlijksche Unierede in de Ge ref. Kerk, naar aanleiding van Maliachi» 4: 6. De opkomst, wa3 goed en de rede werd met stille aandacht, gevolgd. HILLEGOM. Mr. J. A. de Wilde, van 's-Gravenhage, heeft gisteren alhier voor de A.-R. Kiesverecnigiug gesproken over het ontwerp-Tariefwet. Hij weerlegde de argu menten van de tegenstanders en wees op de voordeelen, welke de invoering van ver hoogde invoerrechten zou opleveren. Of schoon de vergadering slechts toegankelijk was voor leden der Hes vereeau ging en coa litie-genoot en, werd den lieer Teding van Berkhout, van Haarlem, die te goeder trouw gekomen was om te debatteereii, gelegenheid gegeven een vorweerbetoog te houden. Bei do sprekers oogstten applaus. Er waren vrij velen opgekomen, om de rede aan te hooren. KATWIJK. Bij de gisteren gehouden ver kiezing voor drie leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werden te Kat- wijk-aan-Zee 26 en te Katwijk aan den Rijn 6, alzoo totaal 32 stemmen uitgebracht en wel op de heeren F. E. Meerburg 30, K. Haasnoot Nz. 23, N. Parlevliet 20, C. van Tongeren 13, Jb. Gesink 3, Joh. Verloop 2 stemmen en P. Meerburg, A. Ouwehana, J. M. A. Waterreus ieder één stem. Geko zen zijn alaoo de heeren K. Haasnoot Nz,, F. E. Meerburg en N. Parlevliet; de beide eerstgenoemden traden af. KATWIJK-AAN-ZEE. Als bewijs voor den aanwas onzér bevolking, deelen wij me de, dat bij de jongstgehouden inschrijving van leerlingen voor de tweede Herv. schooi 110 leerlingen zijn aangegeven, terwijl er slechts 40 konden Worden geplaatst. Ock de andere scholen alhier, openbare en bij zondere, zijn alle gevuld, uitgezonderd de gemeentelijke burgerschool, die op heb punt staat opgeheven te worden. De Gebrs. Schoonenberg, alhier, ont vingen bericht, dat van hun logger9cbip „De Twee Gezusters" KW 70, vijf en twin tig netten uit zee zijn opgevischt. De „KW 70" verloor op haar laatste reis het geheele vischtuig. LEIDERDORP. De Raad vergadert Dinsdagavond te halfaolit. LISfSE. Uit het jaarverslag van de.-St.- Elizabeths-Vereeniging blijkt, dab in het Vereenigingsjaar 1912 door de dames zijn bezocht; 27 kraamvrouwen en 52 zieken. Uit gereikt werden 6344 liters melk, 2100 eieren, 125 K.G. rundvleesoh en 25 K.G. rookvleesch, benevens een groot aantal kleedingstukken, enz. Deze Vereeniging werd dezer dagen door een onbekende in de gelegenheid gesteld aan verschillende behoeftige lieden wollen dekens te verstrekken. NOORD WIJK. Hedcumorgen had te Noordwijk-BiiLiien een. buitengewone aandeel houdersvergadering plaats van de N. V.« Hotelmaatschij„Noordwijk-aan-Zec" (Palace- Hotel). Op do agenda kwam o. a. voor: slui ting van een obligatie-leening. De heer B. H. Bussink, dien men kent uit de verwikkelingen van de genoemde Ven nootschap, voorjaar on zomer 1912, heeft gis teren een brochure jgezonden aan de aandeel houders, die bovenstaand agendapunt en „her haald verzoek om arbitrage en nog 'iels" tob titel heeft. Als motto staan er hoven do woorden, door mr. J'. Koppeijne v. d. Capello gesproken in de vergadering Van „Redjang Lebong: „Geen fatsoenlijk bestuur zal wei geren een fatsoenlijk verzoek in te willigen." De lieer Bussink vertelt er zeer veel in over de houding van het bestuur. Hij doet. dit, omdat hij vreest* dat men hem op de ver gadering- geen gelegenheid zal geven. Ook voor deze vergadering diende hij tijdig en reglementair een voorstel in tot benoeming vau een commissie van onderzoek, doch Di rectie en Commissarissen hebben het niet op de agenda geplaatst. NOORDWIJKERHOUT. Algemeen wordt door de bloemisten naar een weinig vorst verlangd. Heb natte najaarsweer had op de te veld staande bollen een twijfelachti- gen invloed. Zoodra de bol geplant is, komt deze in zijn eerste stadium van ontwikke ling, dat zich behalve in het wortelnetten, ook laat constateeren door de langzamer hand te voorschijn tredende knoppen. Bij vriezend weer komt de groei tot stilstand, wat voor de bollen aanmerkelijk beter is. De Echo der Duinen" heeft afge zien van haar voornemen tot heb houden van een festival, bij gelegenheid van haar 12^-jarig bestaan, om reden een dergelijk muziekfeest ongeveer gelijktijdig zou plaats hebben in een naburige gemeente, welke voor dat doel in gunstiger omstandigheden verkeert. OEGSTGEEST. Nu de heer I. de Leen zijn benoeming tot lid van het Kiescollege heeft aangenomen, zijn alle besturen der Ned.-IIerv. Gem. weer compleet. Wel wa ren er ditmaal meer stemmingen nood;g dan gewoonlijk, doch men is er gekomen Opvallend was, dat bij elke volgende stem ming bleek, dat <ie ijver der kiezers, om er aan deel te nemen, verflauwde. OUDSHOORN. In etc in „Hotel 's Mole- naarabrng" gehouden ledenvergadering van de ijsclub „De Rijnstreek", onder voor zitterschap van den heer H. H. Van der Kloot Meyburg, te Oudshoorn, waren een vijftiental leden tegenwoordig. Uit de ingekomen stukken bleek, dat het bestuur van de Club heeft gecorrespon deerd met het bestuur van den Zuid-Hol- landschen Ijsbond over een te houden afstandsrit. Van verschillende leden van de IJsclub was de mededeeling ingekomen, dat zij hun benoeming tot districts commissaris of tot commissaris hebben aangenomen. De secretaris bracht eén uitvoerig sohrif- telijk verslag uit van den toestand van de IJsclub over 1911. Uit den door den penningmeester overge legde rekening bleek, dat. aan het begin van het dienstjaar in kas was 2866.16 en aAn het einde f 3033.£W. Aan rente werd ontvangen f 99.12, aan contributien f 367.50, aan arbeidsloon en aan enkele kleine uit gaven werd totaal uitgegeven f 410.59. Nadat de rekening was nagezien door een corni8sie bestaande uit de heeren H. van Leeuwen, H. de Vriec Jr., H. J. Boer en N. Blonk, te Koudekerk, en P. den Her tog., te Woubrugge, werd zij door do ver gadering goedgekeurd en werd den pen ningmeester dank gezegd voor zijn goed gehouden beheer. Tot bestuursleden werden met algemeene stemmen (één stem blanco) gekozen de heeren C. Kor te weg Jr., te Haaerswoude, en G. C. Schouten, te Alphen. Op voorstel van het bestuur wordt het uurloon bepaald op f 0.13, iu tegenstelling met vroeger, toen heb f 0.12 bedroeg. TER-AAR. De Christelijk Historischs Iciesvereeniging" hield een vergadering,- waarin de voorzitter, de heer Eskes, een politieke bespreking hield, die met aan dacht gevolgd werd. De periodiek aftreden de bestuursleden de hoeren J. B. Cats. G. Eskes en C. Schraverus, werden met bijna algemeene stemmen herkozen cn lieten zich deze benoeming welgevallen. De ver-, gadering werd op de gebruikelijke wijze ge opend en gesloten. VALKENBURG. De collecte ten bate van „Het Groene Kruis", hier gisteren langs de huizen gehouden, bracht f 25 op. De burgerwoning met. Bchuur, waarin stalling voor ongeveer 15 stuks vee, alsme de ruim 3 H.A. teelland \an den lieer A. Notenboom, alhier, werd gisteren ten over staan van notaris Frijlink, van "Warmond, verkocht voor f 19,975. Waar men geen bollen teelt, noemt men f 3000 voor de H.A. al een hoogen prijs; hier evenwel durft men deze som nog ge rust met een lapje van duizend oversenrij- den. VOORSCHOTEN. Gisteravond werd in „Hotel Deurloo" een ledenvergadering der afd. Voorschoten van de Z.-H. IJsvereeni- ging gehouden, die bleohts door 16 lecen werd bijgewoond. Na de opening werden de notulen der vorige vergadering voorgele/en. De voor zitter deelde mede, dat door den heer G. H. Schmal als bestuurslid ontslag is ge vraagd. Hij bracht hem dank voor hetgeen hij in het belang der Vereeniging als secre taris deed. De penningmeester deed rekening en ver antwoording der geldmiddelen over het af- geloopen jaar; deze werden onveranderd vastgesteld. Er is een batig saldo van on geveer f 500. Als bestuursleden werden herkozen de heeren C. C. Breukink en I. Romein, ter wijl in de vacat.ure-Schmal de heer A. J Turion benoemd werd. Hierna bracht de heer S. de Groen ver slag uit over de laatste algemeen vergade ring. Bij de rondvraag werd besproken of liet niet mogelijk zou zijn dezen winter eens een ijsfeest of een 6choon- en hardrijderij te organiseeren. Verscheidene leden voer den hierover het woord. Besloten werd, dat over dit punt een buitengewone led-°nver gadering zal gehouden worden om een wij ziging in het regiemet te verkrijgen, omdat dit nu het houden van ijsfeesten e. d. riiet toestaat. WARMOND. Thans kunnen wij medc- deelen wie het Eere-Comilé zullen vor men ter gelegenheid van het groot Natio naal Concours voor Harmonie-,- Fanfare- en Zanggezelschappen, alhier te houden, op Hemelvaartsdag 1913. Het zijn de hee ren A. J. Schölvinck, burgemeester van Warmond,- L. Graaf van Limburg Stirum van Noordwijk,- te Noord wijkjhr. IJ. A. van Scliuylenburgh; burgemeester van Ben-: nebroek; A. van Aardenne, te Rijswijk; C. H. Krantz,- ^,'t Huis te Warmond"; W, Pluijgers, villa „Vredenhoef", te Warmond; W. F. Leemans. Staatsraad i. b.d., Oud- Hoofdinsp.-gen. bij den Rijkswaterstaat, Huize Oostergeest," te Warmopd; J. Jei- g-erhuis Smilders, pharm. doct.j teAmster-? dam; H. J. W. Verkouteren, gep.-luit> kolonel, N. L. te Warmond; J. F. S. Frij-. linck, inotaris te Warmond en P. II. Ro- meyn, cand.-notaris te Warmond. WOUBRUGGE. In de ledenvergadering der Onderlinge Brandwaarborgmaatschap- pij Woubrugge—Oudshoorn zijn de reke ningen nagezien. Het bedrag aan uitgaven dit jaar beliep f 150.74, dus zeer weinig, en de ontvangsten f 1678.25, terwijl het kas saldo klom tot f6895.83. Het verzekerd kapitaal is op heden f 909,774, met een waarborgfonds van f 45,443. Na accoord-be- vinding der rekening" werd de boekhouder gedechargeerd. Het aantal leden klom tot 52. Tot bestuursleden zijn herkozen de hee ren P. E. Donken, A. D. Husson Heenk; P. den Hertog en F. Kroes. Een woeste fietsrijder, zonder licht, komende uit de richting van Ter-Aar, reed Vrijdag den timmerman E. alhier, zoo ern stig aan, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De politie doet onderzoek naar den dader, die na het voor val het liazenpad koos in dc richting Lei den. Een vondst. In een leog win- keihuis, in d Gasthuismo 1 ensteegbij de Heerengracht, te Amsterdam, is bij een vertimmering een manshooge, dubbele muur blootgelegd, in welke zich een met puin bedektel geheel van de lucht afge sloten ruimte bevond. In die ruimte wer den bewaard! oud zilverwerk, doozen, pak jes, schalen, lepels en documenten. Dezo documenten zijn op perkament en leder geschreven, uit den ja re 1644, van baron De Rhede heere tot Saesveld. Alles is nog betrekkelijk goed gebleven. Andere stuk ken zijn uit de jaren 1655, 1672 en 1682 van een grendverkoop van de Noordelij- kij Gasthuismolensteeg. Juist de Gastbuismolensbeeg was een der voornaamste straten in den. tijd' der ►Spaa-nscho heerschappij. ï>e eigenaar deelde ons mede, dat liij e enige stukken van de vondst een museum zal aanbieden. Uit den Ho li'an'ds'oh e n IJ 1, onder Gouderak is opgehaald het lijk van Joh. van Stein, die sedert 9 Nov. te Nieu- werkerk a. d. IJsel werd vermist. Heb lijk is naar de algemeene begraafplaats ver werd. Ziekte onder de varke ns. Men schrijft ons uit Hoog-BlokkerIn heb oostelijke gedeelte van de Alblasserwaard, waar de varkensfokkerij en -mesterij een voornaam bedrijf is, lijden vele landbou wers meer of minder groote schade, door een onbekende ziekte, die vooral onder do gefokte varkens slachtoffers maakt. De ziekte duurt weinig langer dan een etmaal. De dieren verlaten het- cteu, loopen wagge lend rond en vallen eindelijk neer, waarop al spoedig de dood intreedt. Eenop dé viscli markt, te K o e- vorden gekochte kabeljauw had in zijn maag een fleschje, waarin een papiertje, met in duidelijke letters met poodlood geschre ven: Mijn laatste groet aan heb vaderland. Schip vergaat.. II. Boume. Gisterochtend ontstond brand in den stal van den paardenhande laar J. Simons, te Breda. Een paard en drie rijtuigen werden een prooi der vlam-, men. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Een pantoffelheld. Deze week hield de Oranje-Vereeniging te Linte- lo een vergadering voor bestuursverkiezin gen. Een der gekozenen hield zijn benoe ming in beraad tot hij zijn vrouw om toe stemming zou gevraagd hebben. Hij verliet de vergadering en kwam na eenigon tijd- meedeelen, dat het antwoord van zijn vrouw gunstig was. Een stroopende vrouw. E e n vrouw, die het jachtveld ingaat, om te stroo pen, komt niet alle dagen voor, sohrijfb men uit Dieren aan.de „Z. Ct." Een twee tal onbezoldigde rijksveldwachters bekeur den dezer dagen in de Havikerwaard een vrouw op het oogenblik, dat zij een ko-i nijn uit een 6trik haalde. De zeer belangrijke suike r- fabriek te Avezzano, een der grootste in- dustrieele ondernemingen van Midden-Ita lië, i3 een prooi der vlammen geworden. Do schade, welke door verzekering wordt ga- dekt, wordt op ruim een millioen mark ge schat. 700 arbeiders in de fabriek werk zaam zijn broodeloos. De onderneming, welke de fabriek het ruwe materiaal levert, ondervindt eveneens zeer groote schade en de brand wordt dan ook als een groote ramp in de omstreken beschouwd. Te S a i n t-G er-mai n-d e-M o n fc- gommery bij Parijs heeft een zestigjarige grijsaard in een vlaag van waanzin zijn geheele huisraad in brand gestoken en is vervolgens vier kilometers ver in heb hol len van den nacht voort geloopen naar "Vimontiers en Croutteb. waar hij nog an dere hem toebehoorende eigendommen in brand stak. Na achtereenvolgens acht hui-

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1