Donderdag 2§ November, A0 1912. (§eze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. fjo. 16189 PRIJS DEB ADTEBTENTIEN: Van 18 regeli ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootere letten naer plaatsruimte. Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 Oenta oontantelk tiental woorden meer 10 Oenta. -Voor het inoaeeeeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COÜRAJJT: Veer Leiden per week 9 Oentsi per 3 maanden .1 1 J if 1,10. Bulten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd eijn 2 1 1.30. Franco per post .11, 1.66. Ipechrijvliig van leerlingen voor d© openbare scholen der le en Se klavse# Burgemeester en Wethouders van Leiden; gelet op artikel 3 der Verordening van 25 Januari 1394, regelende de inwendige inrich ting der Boholen, de toelating en het ont- ilag der leerlingen (Gemeenteblad No. 5 yaa dat jaar) brengen ter algemeene kennis: lo. dat tot het doen inschrijven van leer lingen voor de openbare scholen der 1ste en 8de klasse, waarvan bij onderzoek moet blijken, dat rij het onderwijs op een der bestaande klassen kunnen volgen, gelegen heid zal gegeven worden van den 2den tot. en met den léden December e.k., dagelijks (den Zondag uitgezonderd) van de8 voor viddags halfnegen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag Donderdag en Vrijdag bovendien van halftwee tot twee uren des, namiddags en wel: voor de Jongensschool 1ste klasse, in het ichoolgebouw aan de Aalmarkt; voor de Meisjesschool 1ste klasse, in het Bohoolgebouw aan de Boommarkfc; voor de Jongensschool 2de klasse, in het schoolgebouw aan de Pieterskerkstraat; voor de Meisjesschool 2de klasBe, in het schoolgebouw aan de Breestraat; en voor do scholen 2de klasse voor Jon gens en Meisjes, in de schoolgebouwen aan de Oude Vest en aan.de Heerenstraat 2o. dat bij de inschrijving het bewijs van geboorte-inschrijving moet worden ver toond. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GTJ8ELAAR, burgemeestor. VAN 8TRTJEN, Secretaris. Leiden, den 28sten November 1912. OLeiden, 28 November. Heden herdenkt de heer P. Slegten- feorst don dag, waarop hij vóór veertig jaren aangesteld werd tot kerkwachter van de R.-K. kerk aan de Hartebrug, al hier. Te Rotterdam is geslaagd voor het ♦x&men vrije- en orde-oefeningen a'e heer C. E. de Boer van Leiden. De Centrale Liberale Kiesvereeni- ging in het district Katwijk hield giste ren onder voorzitterschap Yan den heer 8. Kruiff, een vergadering voor de voor bereiding van de verkiezingen van 1913. Besloten werd - op den grondslag van het liberale conc entratiep rog ram de actie in het district te voeren en een candidaat te stellen. Beroepen is bij d!e Geref. Kerk te Zegwaard o. a. ds B. Roorda, te Koe- vorden. De Raad van Delft benoemde tot vaaten tijdelijken wethouder den heer M. Meyers. In afwijking van de door B. en Wa. van Rotterdam voorgedragen re geling f 6000 per jaar, te verdeel en onder de leden naar gelang van het aan tal bijgewoonde zittingen stelt het Raadslid mr. Van Aalten voor het bedrag van het presentiegeld te 6tellen op f 5 voor elke zitting. De „N. R. Ot." meldt, dat bij Kon. besluit is bepaald, dat bij de Posterijen en Telegrafie voor kindertoelagen ook in aanmerking komen die beambten, die ten minste 28 jaar oud zijn, zoodat ook rij, die minder dan drie jaren in vasten dienst zijn, thans in het genot van die toelagen bunnen gesteld worden. De Christelijk-Historische Unie (Prov. Noord-Hollaud) had heden in een der zalen van „Krasnapolsky" te Am sterdam een (Prov. Landdag belegd. Dr. F* J. Kromsigt, vam, Amsterdam, (hield een referaat over: Christelijke Staatkun de en de Schoolkwestie." Aan den Raad te Vlissingen is een van 183 handteekeningen voorzien adres gezonden tegen de verplichte winkelslui ting. De Raad van Leeuwarden heeft een voorstel van B. en Ws. aangenomen, om sollicitanten naar een gemeentebetrekking in de gelegenheid te stellen, bij een voor hen engunstigen uitslag van het genees kundig onderzoek herkeuring aan te vra gen en de mogelijkheid te openen in bij zondere omstandigheden ook hen, die lichamelijk geschikt] rijn verklaard, 111 gemeentedienst te bunnen nemen. De „N. Limb. Koerier" meldt, dat de voorzitter d'er R.-K. kiesvereeniging te Maastricht dr. Kuyper in Den Haag be zocht en yan dezen toezegging kreeg, dat hij voor de Kiesvereeniging te Maastricht wil optreden. Het doel van dit optreden zou zijn de versterking d'er ooalitie met het oog op de gebeurtenissen van het volgend jaar. Het onderwerp is nog niet precies aangegeven, maar wel kan reeds worden gezegd, dat de rede van d'r. Kuy- per zal gaan over de samenweking der Christelijke partijen in Nederland. ALPHEN. Bij de aanbesteding voor het éénjarig onderhoud der aan de gemeente toebehoorende gebouwen, enz. gedurende het jaar 1913, wa-s de uitslag als volgt: Timmerwerk: W. v. d. Bijl f 392; R. Stigter f391.41; Boers f 366; J. Ges- man f 333. Mets e 1 w erk: Wed. v. d. Helm f712; H. Oudenes f694; K. Tolk f679. Schilderwerk: D. v. Beieren f 3"/0 D. Zwier veld f363; Th. .Nagtegaal f 362:00; P. H. van Keeken f354; C. Baumer f 335 Ge' r. Bouwer f,330. Smidswerk: Uljee f 141.65; H Bot ter Jr f 136.85; J. de Haan f 131J. Oude- jans f 11". Stoffeer dersweiV: G d. Bosch f23. Namens „Het Groene Kruis", afdeeling Alphen, Aarianderveen, lage zijde en Ouds hoorn, hield gisteravond dr. H. Wl van! Rhijn, uit Dordrecht, in het hotel Joris" oen lezing over „W,at ieder volwas sene van de verpleging eener ziïke in liuis moet weten." De voorzitter, de heer J. Tolk, heette de aanwezigen welkom. Als inleidend woord sprak dr. Van Rhijn over bacillen en de bewijzen en proefnemingen, die bewe zen hadden, hoe rij zich Vermenigvuldigen; de overbrenging dier bacillen, onz. Verder gaf de spreker vele nuttige wenken lioe met verschillende zieken, o. a. typhuslijders, en hen, die diphtheritis hebben, om te gaan, hoe de inrichting eener ziekenkamer moet we zen, wat door de verpleger of vörpleegsbar moet gedaan worden om besmetting te voor komen, kortom alles wat- voor verpleging eener zieke moet gewetan worden, terwijl van de verschillende aanwezige verplegings- artikelen werd aangetoond, hoe zij gebruikt moeten worden. Jammer dat zoo' weinigen deze hoogst nut tige en leerzame rede bijwoonden. Er was voor het dagelijksch leven zoo veel uit te leeren. Aan liet eind dankte de voorzitter dr. Van Rhijn, Voor al het goede, dat hij ge geven had, terwijl hij spreker eon hartelijk tót weerziens toeriep. Verder sprak de heer Tolk den wensch uit, dat ieder zooveel mo gelijk er toe mocht medewerken, dat het v>r- plegingsmateriaal gereinigd in het bezit der afdeeling terugkwam. HAARLEMMERMEER. Door gebr. H., wonende aan den Ringdijk, werd onlangs een door hen gemest varken geslacht, waarvan men vermeende, dat. het iets mankeerde, maar waaraan men na slachting niets kon zien, zoodat het ingezouten werd. Dezer dagen werd een portie uit het zout genomen en gebruikt om erwtensoep te koken. Des nachts werden verschillende huisgenootem ziek, 'zoo dat de hulp van den geneesheer moest -wor den ingeroepen. Allen, (acht personen) _kxe- gen harde koortsen. Gelukkig is hun toe stand op 't oogenblik beterende. HILLEGOM. De te Haarlem plotseling overleden mr. Joh. Spoor, van wiens sterven wij melding maakten, was secretaris-admi nistrateur van - den Bond van Bloembollen- handelaren te Haarlem. De overledene is van de oprichting af aan dezen Bond verbonden geweest en heeft hem tot grooten bloei op gewerkt. Het heengaan van mr. Spoor wordt een groot verlies voor don geheeleh bloem- bollenhandel geacht. De Dordrechtsche tooneelvereeniging „IJver en Broedermin" trad gisteren met het tooneelstuk „Mathilda" van R. Benedix als vijfde in den tooneelwedstrijd van „Von del" voor het voetlicht. Dit spel had suc ces, evenzoo het nastuk „Het consign^ id Snorken" van Grougé en Thiboush. Het publiek applaudisseerde hartelijk. Het aan tal bezoekers was vrij groot. De heer Herman Snijders, van Mid delburg, heeft gisteravond voor de afdeeling „Hillegom" van den „Ned. Bond voor Vrou wenkiesrecht" een rede gehouden over: De vrouw en de wetgeving. De spreker ging nai wat de vtouw feitelijk met de wet te maken heeft, in welke gevallen zij met de wet in aanraking komt en wanneer zij zelfs door diezelfde wet benadeeld wordt. Verder toonde de heer Snijders aan, welke belangen da vtouw er bij heeft om het strooibiljet in handen te krijgen en er gebruik van te maken. De voordracht werd beëindigd met dei aapsporing om onafgebroken, onverzwakt voort te gaan met de propaganda voor het vrouwenkiesrecht. De na de pauze gesteld-a vragen werden alle tot groote tevredenhrid van de toehoordëressen en toehoorders beant woord. De opkomst was lang niet groot. NOORDWIJK-AAN-ZEE. In het kerkge bouw van de Ned.-Herv. Gem. gaf gister avond de Christelijke zangwe ree ni ging „Soli Deo Gloria" haar tweede uitvoering onder leiding van den directeur, den heer Jao. Smit, vau Delft-. Hel kerkgebouw was zeer goed bezet: we schattin, dat ruim 300 per sonen de uitvoering bijwoonden. Ds. H. H. van Ameide. noodigde uit tot het gezamenlijk zingen van Ps. 88, vers 10, waarna hij voorging in het gebed, en met een korte openingsrede het Christelijk li-id, vertolkt door „Soli Deo Gloria", bij het auditorium inleidde. Daar „Soli Deo Gloria" een afdeeling is van den „Bond van Christelijke Zangver- eenigingen in Nederland", beschouwt zij de zangkunst uit een Christelijk oogpunt, en in de allereerste plaats te gebruiken tot Gods verheerlijking. Er stonden twaalf liederen -olie Hol- landeche op het programma, die, op een enkel a uitzondering na, alle van geestelijken aard waren. Het programma werd geopend mét het Bondslied van Hogendorp, dat A capella werd gezongen,en heel göed word weergegeven. In „Psalm.'2"4" van H. v- Eyk, kwamen verschillende solo's heel aardig tot hun -recht; Ook- in andere gezangen met solo's en duetten hadden wo gelegen hod d op te -merken, dat er mooie stemmen schuilen onder de leden van „S. D. G." "Wij noemen den bassolo in „Bij Moeders Graf" en do lieve solo's en duetten in „Psalm 146" van Ballier. 't Mooiste was naar onze meening „Stil Godshetrouwen" van Jac. Smit; een due tie, dat heel goed en zuiver werd gezongen door een paar stem metjes, die w-o op deze uitvoering meerdere malen konden waardeeren. In de andere (vooral koor-) nummers werd nogal eens min der zuiver gezongen. De Directeur moest o. i. wat meer a capella doen zingen, en vooral moest hij zelf nooit op het orgel begelei den; hij moest immer dirigeeren en het ac compagnement, als dit noodig of nuttig is, aan anderen, bijv. aan méj. Ch., overlaten. We kunnen het eons zijn met de woorden, die ds. Van Ameiide na de uitvoering sprak; dat men waardeering kan hebban voor Di recteur en koor, als men bedenkt, dat het pas de tweede uitvoering is, die zij geven. Mogen aldus ds. Van Ameide som mige liederen wat minder zuiver zijn ge zongen, wij hebben niettemin gehoord, dat er goede krachten schuilen onder het 30-taJ leden Van „S. D. G.", krachten, die ons hoop geven, dat de Christelijke Zamgvereeni- ging onder leiding van den lieer Smit lang zamerhand kan aangroeien tot een goed ge mengd zangkoor. Ds. Van Ameide was vooral hierom zoo dankbaar gestemd jegens „S. D. G.", wijl deze Vereeniging het Christelijk lied ten go- hooren brengt, en de edele zangkunst, die in onze dagen helaas te veel zou cijnsbaar worden gemaakt aan den dienst van Satan, wil dienstbaar maken aan den dienst des Heexen. Hij hoopte, en bad er God om, dat de verzamelden van deze uitvoering als vrucht moohten plukken, dat zij het geeste lijk lied leerden waardeeren en hoogschatten om de macht, die er Van uitgaat ten goede. Na het gezamenlijk ringen van Gezang 96, vereenigde het auditorium zioh in het ge bed, door ds. Van Ameide .uitgesproken. Daarna verliet men heb kerkgebouw, OUDSHOORN. Op verzoek van de afdee ling Alphen en Omstreken van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers gaf de Hil- versumsche tooneelvereeniging alhier een tooneeluitvoering. De opbrengst daarvan zou worden bestemd voor de kas. van de Vereeniging Kindervaoantie-kolonies. De groote zaal van het Nutsgebouw was reeds vóór* den aanvang van heb tooneel- spel geheel gevuld en van den gang naar het Nutsgebouw om de dilettanten te gaan hooren, zal niemand wel spijt hebben ge voeld, want het spel was eenvoudig mees terlijk. Ondanks de volte van de zaal was tijdens de uitvoering het publiek van aan dacht zoo stil, dat men wel een speld kon hooren vallen. Toen bij het laatste bedrijf het scherm was gevallen, stond uit de zaal een der aan wezigen, de heer J. A. Tolk op, om namens het publiek de tooneelvereeniging hartelijk dank te zeggen voor het genoegen, dat zij dezen avond had verstrekt en voor bet uitmuntend spel, waarop daverend en lang durig applaus volgde. De heer Marks sloot daarna het offieieele gedeelte van den avond, waarna vele aan wezigen nog eenigen tijd gezellig bijeen ble ven. OEGSTGEEST. Mot genoegen kunnen wij berichten, dat het roodvonk, hetwelk gedu rende een maand of drie hior voorkwam, thans geweken is. De ziekte bepaalde zich tot slechts een zestal gezinnenmaar alle kinde ren, daartoe beboerende, hebben haar moe ten doormaken. Sterfgevallen kwamen niet voor. De bewaarschool op „Duinzigt", tijde lijk gesloten Vanwege die roodvonkgevallen, zal nu eerstdaags wel weer worden geopend, RIJNSBURG. Do eerste uitvoering van de „Rederijkerskamer Ons Genoegen" is uit stekend geslaagd. De opkomst was tame lijk gtroot; des to beter, want, zooals wij uit de toespraak van den voorzitter, don heer J. A, A. v. d. Burgh", vernamen, komt dat ten goede aan een zieken collega van de N.-Z.-H. T.-Mij. Do opkomst was meer dan voldoende; toch misten we ook nu weer van degenen, die door hun tegenwoordigheid eeg zeker cachet verleenen en daardoor oo-k heb doel on streven steunen. Na de openingstoespraak, waarin het doel en streven der Vereemiging werd duidelijk gemaakt, liet zich het Mandoline-kwartet hoo ren; de stukken werden uitstekand gespeeld en vonden een stil luisterend gehoor; ook bij de latere nummers werden de herren mandolinisten met genoegen en volle aan dacht gevolgd. Bij het spelen dar andere nummers van het programma, bleek al spoedig, dat, al moge de Vereeniging nog jong zijn, zij over uitstekende krachten beschikt. De hoeren Meyer, Nieuwenhuis, Van Hal- deren en niet te vergeten d* gebroeders v. d. Biirgh, waren in „De man met honderd kwalen" onverbeterlijk; allen waran thuis in hun rollen. Ook bij „Het gemopsbe gouden tientje", dat in de maag van den handigon en schelmschen directeur een metamorphose ondergaat, zoo dat het er als 4 blanke rijksdaalders uitkomt, gaven de heeren v. d. Burgh, Ten Haken, v. Wezel en Zoutman blijken van hun aan leg in de rederijkerskunst. De kleiner? stuk ken werden allo zeer goed voorgedragen door do respectievelijke leden, waarbij ook de heer Harting met zijn „MenscklievondLheid" zich onderscheidde. Verder mogen wij niet vergeten te mol den, dat alles zeer uitmuntend met piano werd begeleid door den heer Schrama, van Hillegom. De geheele avond had een gezellig en ge animeerd verloop. Men had goed gezorgd voor orde, waaraan bet goede spel niet het minst meewerkte. WARMOND. Gisteravond had de afd. Warmond ^an het Ned. Jongelings-Ver- bond, ter gelegenheid van het 30-jarig be staan dier afdeeling, in heb lokaal ,,De Zon" alhier, een samenkomst. De festivitei ten bestonden uit voordrachten, zang en een paar muziekstukjes voor viool en pia no, waarvoor welwillend hun medewerking verleenden mejuffrouwen M. en S. Alvo rens hiertoe over te gaan, opende de voor zitter dezen feestavond, waarna hij het woord gaf aan den secretaris voor het uit brengen van zijn jaarverslag, waaruit bleek, dat de toestand der Vereeniging in het afgeloopen jaarbevredigend was. De voorzitter, nogmaals het woord ne mende. deelde den aanwezigen mede. dab er nog een jubilaris in de vergadering aan wezig was en wel C. Francken, die 30 ja ren geleden de jongelingsvereeniging hielp oprichten, al die jaren steeds in de ver eeniging is werkzaam gebleven, en veel heeft bijgedragen om de vereeniging m stand te houden en tot bloei te brengen. Hij complimenteerde den jubilaris namens de vereeniging en hechtte hem het gouden insigne van den bond op de borst, uit naam van den Bond. De heer Francken dankte voor deze on derscheiding, en later nog optredende, sohetste hij in korte woorden den loop van deze Vereeniging van af de oprichting tot heden. Thans werd door den voorz. aan de afgt> vaardigden van zustervereen. uit andere ge meenten de gelegenheid gegeven, hun geluk- wenschen uit te brengen waarop 'n aanvang werd gemaakt met het afwerken vau het programma. Te voren wa8 door hem voor gelezen een schriftelijke gelukwensch van den burgemeester, die door huiselijke om standigheden, niet tegenwoordig kan zijn en had gesproken de heer Wolters, oud voorzitter der Vereeniging, waarbij hij te vens een geschenk van acht oud-leden der Vereeniging overhandigde aan het bestuur, welk geschenk bestond uit een karaf met 12 glazen en eenige psalm- en gezangboeken. Er is door de Jongeliügsvereeniging op waardige wijze feest gevierd. Tusschen de nummers van het programma werden alle aanwezigen onthaald op koffie, koek en krentenbroodjes, door dames rondgediend Ds. Haselager, eere-voorzitter, sloot den avond. "WASSENAAR. Gisteren werd op Elba, in het Oostdorp, een vischotter gischoten. Het 'dier had een lengte van 1.20 M. Zeer waar schijnlijk is daar nog een tweede aanwezig. WOUBRUGGB. Door 't bestuur van den Oudendijkschen polder alhier zijn aanbesteed 'de te maken bouwwerken voor de plaatsing eener centrifugaalpomp met electromotor in twee perceelen. De uitslag was als volgt: Perceel 1, graafwerk, enz.; L, F. Kyuit, Bodegraven, f2350; F. Koek, Roelofarends- vecn, f1293; Gebr. van Luiing, Woubrugge, f1215; C. Schijf Cz., Woubrugge, f989. Perceel 2. Fundeering, hei-, beton- en met selwerk: Gebr. Stigter, Woubrugge, f12,166; L. F. Kruit, Bodegraven, f11,250; E. de Bruin, Polsbroek, f9750; Gebrs. vau Lu- ling, Woubrugge, f8376. De begrooting van perceel 2 was f 9249. Aan de laagste in schrijvers is het werk gegund. Trianon" en Antt-scmitisme. „De Tainbouw-Onderlinge." De afdeeling Amsterdam van den Neder- landschen Zionistenbond belegt a.s. Zaterdag avond een groote openbare vergadering naar aanleiding van de xaak .Trianon". Vanwege het dogelijkech bestuur van de Plaatselijke On gevallen-Commissie der ,,Tuinbouw-Onderlinge" te Leiden en Om streken werd gisteravond van zeven tot tien uren in de bovenzaal van het Nutsge bouw alhier een vergadering gehouden. Zij werd geopend door den voorzatter, den heer J. G. Ballego, die allen, van hier en elders gekomen om het belang van „Do Tuinbouw-Onderlinge'' te bespreken, wel kom heette, inzonderheid mr. Van Meer wijk, chef van het bijkantoor Den Haag van ,,De T.-O.", wien hij reeds dladeiijk heb woord gaf. Mr. Van Meerwijk noemde als rijn doel voor dezen avond het verloop van „Do T.-O." te behandelen en daarna de veran deringen en verbeteringen, in haar regle ment. aangebracht. Allereerst toonde hij het nut van ,,D^ T.-O." aan. Zij bestaat al drie jaren en allen kunnen tevreden zijn over haar wer king. Omdat de verplichte verzekering in de industrieele Ongevallenwet niet vol deed, werd ,,De T.-O." opgericht voor dep tuinbouw. Waar voor ongevallen bij land en tuinbouw naar den trant der wettelijk» ongevallenverzekering zou betaald meetel' worden f 30 premie per f 1000 loon, en ia België bij vrijwillige verzekering dec© premie slechts f 15 bedroeg, werden maat regelen getroffen tot het verkrijgen var* een goedkoopere en tevens doelmatiger regeling dan het Regeeringsvoorstel in« hield. Vandaar het ontstaan van de vrij willige tuinboiiwongevallen verzekering. De Tuinbouwraad met den heer Loving! aan heb hoofd stelde de regeling er van samen, waarin vereenigd werden de bedoe ling van den wetgever en het goedkoopere en practisohe,'zocieven bedoeld. Door „Do T.-O." bleef men verschoond van wettelijn ken dwang bij huldiging evenwel van hel nut van regeling en, het beginsel van mo* reele verantwoordelijkheid. ,,De T.-O." is sterk vooruitgegaan. Og 1 Juli 1809 trad rij in werking met 172' leden en een verzekerd loonbedrag van f 2,663,680» per jaar, welk bedrag than* i$Ada 4$ millioen is. De gemeente Den Haag is bij haar toegetreden voor hae" plantsoen^arbeiders; een blijk van groot vertrouwen. „De T.-O." wordt bestuurd door belanghebbenden, hetgeen mede voo:** deel heeft. In den loop van den tijd van haar be« staan zijn wij-zjgingen in het reglement nood-ig gebleken. Met 1 Jan. a. s. treden do verbeteringen Tceds in werking. Het gaat hier dus spoediger dan wanneer wet ten van Regeeringswege moeten veranderd worden. Meer in 't bijzonder ging spr. na d# wijrigmg der Patroons-\erzekering voor financieel zwakke patroons. In den aanvang was de animo daarvoor niet groot; nietl groot genoeg althans. Daarom rijn toen de patroons, die wildon deelnemen, opgenomen in de arbeiders* verzekering. Voor de arbeiders geldt alleen verzeke ring voor ongevallen, in dienstbetrekking ontstaan. Voor de patroons gaat deze rege ling niet op en daarom is voor hen dd voorschotpremie iets hooger. De patroon moet opgeven het bedrag waarvoor hij rich) verzekert. In evenredigheid daarmee be taalt hij premie en ontvangt hij uitkeering; berekend naar een minimum-opgave van f 0.75 en een maximum van f 4 per dag. Spr. wijst er op, dat, doet zich in de industrie voor het verschijnsel, dat rij zoo veel mogelijk de bedrijfsongevallen van zich wil afschuiven, die niet wil beschou wen als in het bedrijf voorgekomen, dit bij land- en tuinbouw niet liet geval is, waar de patroon meer hart heeft voor den ar beider en meer voelt den moreelen plicht zich te bemoeien met de gevolgen van on geval en ziekte zijner ondergeschikten. In dit verband besprak hij de bednjfs- ziekten. Al wenschb „De T.-O." steeds d© zaak op te lossen in den geest van den werkman, tooh bleek noodig ongeval en ziekte na-der te omschrijven; ziekte, van welke bepaald vaststaat, dat zij is optge* daan in het bedrijf. Vastgesteld werd, dat hij voor uitkeering in aanmerking komt, die in dienst var» den werkgever een ongeval krijgt. Het begrip arbeider is gewijzigd. Daardoor zal bijv,, zich niet meer voordoen het feit, dat een baker, wie een ongeval overkwam, ten huiza van een aangeslotene bij ,,De T.-O.", een uitkeering ontving. Het zou on3'te ver voeren uitvoerig m«- dedeeling te doen van alle door spr. be handelde wijzigingen. Stippen wij daarom aan, dat hij die besprak betreffende scha deloosstellingen en de vaststelling van heU loon van den arbeider,- dat niet altoos het zelfde is, weshalve voor de eerste twee« maanden-uitkeering na een ongeval de tij delijke uitkeering geregeld wordt naar hel loon, dat. gelijksoortige arbeiders als de gt* troffene op dien tijd verdienen. Om hel misbruik van willekeurig vrij-af nempn te« gen te gaan wordt het ongeval besohouwjj aanwezig te zijn als de gevolgen er vf

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1