Ingezonden. Burgerlijke Stand. Marktberichten. I Vragen en Antwoorden. Geachte Redactie Naar aanleiding van de pennevrucht van clen heer Creme r, zou ik het volgende gaarne in Uw geacht blad zien opgenomen. Ik zou genoemden heer willen vragen of hij werkelijk Leidenaar is en of hij ook lezer is van het „Leidsch Dagblad". Zoo ja, dan meen ik, dat hij moest weten, dat <le vraag om over te gaan tot het maken van een verordening op de Winkelsluiting gekomen is van den Ned. Bond van Conf.- ■Bedienden Afd. Leiden; dat daarna zijn ingekomen bij Leidens Gemeenteraad adressen van elke kleur of richting, zoowel dus van Katholieken als Protestanten, van Neutrale alsook van Socialistische vereeni gingen, waardoor dus vervalt, als zoude de vraag van één kant komen. Was hij. lezer van Uw Dagblad, dan zou hij weten, dat de vraag dus een algemeenc vraag was. waar zoowel de patroon als de bedienden belang bij hebben, daar ook zij daarvan de bewijzen geleverd hebben door het zen den van adressen. Ik ben het met den schrijver van het stukje, geteekend v. d. B., roerend eens, en raad" hem sterk aan de vergadering, wel ke hedenavond in de kleine Stadszaal ge houden wordt ter bespreking van dit on derwerp, bij te wonen, om, zoo noodig, met den geaebten spreker in debat te gaan, of anders hem de noodige vragen te stellen, welke, daarvan hen ik zeker, niet ©p1 eantwoord zullen blijven. dankend voor de verleende plaats- (niimte, teeken ik, Hoogachtend, Een Leidsch winkelbediende en een trouw Iczcf van het „Leidsch Dagblad Mijnheer de Redacteur Gaarne zou ik onderstaande in Uw ge- Sac.it blad geplaatst zien, om, den heer v. -Q. te beantwoorden. Ten eerste betwijfelt Van der B. of ik succes zal hebben met mijn schrijven, wat, indien Van der B., confectiebediende is, tot nadeel zal zijn, want ik zou in hun be lang een wet willen zien tot stand komen, om 's avonds om 9 uren de zaken te ver laten; dan waren de winkel- en kantoor bedienden gebaat en wat mij aangaat nog lie ver om 8 uren en, daar moet ge het op aansturen maar niet om kleine zaken te la ten shuten tot haar schade en last van koopers, die na 9 uren iets noodig hebian. Daarbij schrijft U, dat ik schrijf \aa «p- ïuicnj door de Soc.-Democratendat is althans onwaarheid. Wel Jieb ik geschre ven, dat die menschen er door Uw bond' voorgespannen zijn, en dat zal geen een nn, minnen betwisten; ik geloot dat zij het naar hun inzien naar bestwil voor L- lieden-hcbben opgenomen, maar ik zou zeggen, dat Uw Bond zoo iets zelf had moeten, uitroeren. schrijft u, dat ik niet zoo voortva rend over Amsterdam moest schrijven, en schriftelijke overtuigingen, medebrengen ter vergadering. Ik beken volmondig, dat ik die niet bezit en ook niet ter vergadering zal komen, om Teden, dat ik niet scherp van gehoor ben, en zoodoende alles, wat er ge zegd wordt, niet zoo goed kon opvangen; maar, als de heer v. d. B. schriftelijke ver klaringen van tegenovergestelde richting heeft, leg ze maar over. Ik lees het verslag toch wel. Enkel kan ik u overtuigen, dat menig winkelier voor over 't hekje verkoo- jpen en anderszins veroordeeld is, wat niet «etuigt van ingenomenheid met de verorde ning. En dan nog dit: U noemde mij steeds den 'leer C rem er, maar u moet weten dat ik geen ,,heer", maar een „werkman" ben, die alle dagen moet werken voor den kost en onze winkel is bijzaak en als de ver vroegde sluiting aangenomen wordt, kunt ge voor een kleinen prijs de zaak van ons overnemen; dan kunt ge zelf eens probee- Ten hoe heilzaam die gedwongen winkel sluiting werkt. En nu zou ik kunnen eindigen, maar even moet ik u nog attent maken, dat ik den vo- rïgen keer schreef over café's-sluiten, want kellners zijn ook evengoed ondergeschikten als winkelbedienden en daarop kwam geen antwoord van u, en dab er geen pit in zat zooals u schrijft. Nu, dat moet ge mij ver geven, want een smid kan beter met-den hamer omgaan dan met de pen. Ieder in zijn vak, niet waar v. d. B. En hiermee eindig ik en antwoord maar pittig of nog pittiger zooals u verkiest. En IJ, Mijnheer de Redacteur, dankende voor de verleende plaatsruimte, noem ik mij met achting, Uw Dw. Dr. J. CREMER, Janvo8sensteeg 46. Mijnheer de Redacteur! Namens het bestuur en de propaganda. commissie der Nederlandsche Artistenver- eenigiug, gevestigd te Amsterdam, nemen wij de vrijheid, langs dezen weg adhaesie te beluigen met de eventueele wederinvoe ring der Leidsche kermis. Zeer velen be schouwen de kermis als een verderflijk kwaad, dat zeer demoraliseerend werkt op de bevolking. Edoch, heeft men wel eens kunnen na gaan in hoeverre de kennis sohuld heetc aan de bacchanalian en onzedelijkheden, .welke, volgens de tegenstanders derzelve, plaats vinden? De kennis is een onschuldig volksfeest. Elk jaar, wanneer zij nadert, brengt zij een vroolijke stemming in do harten van kinderen en grooten. Dat on- echuldig volksvermaak ontaardt echter in een walglijke onverkwikkelijkheid, wanneer te veel aan Bacchus wordt geofferd. Want in hoofdzaak is de drank de oorzaak van de mislukking, niet alleen van kermissen, maar ook van andere volksfeesten. Dit kan voe?komen worden door bijvoorbeeld een ged georganiseerd comité om overal de orde te bewaren en het overdadig drank- Turken 5aren 3 SetbertKroaleri Ê2&&3 Albaner Grie chert Rumanen 1>© nationaliteiten in den Balkan. „De Balkan aan de Balkan volken" oen mooie leuze, maar de vervulling er van is niet zoo gemakkelijk, want het aantal natio naliteiten bedraagt twintig. Bovenstaand kaartje geeft de voornaamste weer en tevens de vermenging der volkeren in sommigte streken. Men ziet dat 't moeilijk zal vallen den stelregel consequent door to vooren. verbruik te voorkomen, een niet te laat sluitingsuur, het organiseeren van goed koops, heilzame voorstellingen voor het volk, bioscope, (maar niet te inspannend), nuttige lezingen, het verspreiden van za kelijke geschriften onder het volk, opdat men wete, volgens welke voorschriften men het waardigst kermis viert. Ook van de zijde der artisten en andere vakvereenigingen zijn comité's aangesteld ter best-rijding van bovengenoemde euvelen. Ziedaar de. weg, die leidt naar een volks feest, dat werkelijk geen buitensporigheid is. Dank zij den verschillenden vakvereeni gingen verheft het volk zich reeds stelsel matig, zoodat het een niet te groote in spanning kost, mede te werken tot de orde en gematigdheid van kermissen en andere volksfeesten. Moge het voorstel tot wederinvoering der Leidsche kermis de goedkeuring wegdra gen van de heeren leden van den Gemeente raad, benevens van alle Leidenaren, die een open oor hebben voor de verheffing van volksvermaak, dan zullen ook zeer velen, die- een boterham verdienden aan de Leidsche kermis, dankbaar gestemd zijn, omdat hun de middelen daartoe verschaft werden. U, Mijnheer de Redacteur, dank zeg gende voor de verleende plaatsruimte, tee- kenen wij: Namens het bestuur der „Ned. Artistenvereeniging" en haar p ropagan cLa-comm* ssi e Hoogachtend, IX>UIS CONTRAST, Voorzitter. H. J. v. HOUTEN, Secretaris. 'Amsterdam, 20 November 1912. BODEGRAVEN. Bevallen: Koole geb. Vao Oosterom D. A E. Vernet geb. Rehbein D. W. Kuyoers geb Welten Z. J. Ouwondijk geb. Van den Berg D. Gehuwd: L. van Dam 28 j. en D. Hilgem in 26 i. BOSKOOr. Bevallen: A. J. v. d Meijden geb. Hoek Z. S. L. Boer geb. Da Groot D. iï. To or geb. v. Stoijn D. S Horneman geb. Bloemg'irten M. C. Spaaruian geb. Wijnbeek D. A. J. Schouten gob,. Hik D Overleden: T. Klaverveld 37 jC Selders 74 j. J. W. Derk^en 11 m. HAZERSWOUDE. Bevallen: M. Verborik geb Onderwater Z. N. M. van Ahwijk geb. lxevemcket 2 Z. G. van Back geb. Van DeinZ. HILLEGOM. Ondertrouwd: C. Pans a en D. Beutick. Getrouwd: C. Broekhof eu MKlink«nb ji g J. de Graat en P. Hartwigsen. Bevallen: T. M Wo'tera gob. Middelhaek 2. M. Brandenburg eeb. Terwingen 1). (J. Berkhout gtb. Hoegendoom D. J vonDi'kgeb. Slootweg Z- J- M- Nieuwenbuizen geb. Lensen X). 11 A. Wftlkers geb Verbiu.-gen Z. M. VV. H. de Wilds geb. Verhoaff D M. M. V03 geb. De Groot Z. II C. de Gi oot geb. Hoogkamer D. Overleden: J. Th. Kor tekaaa 2 m LI.SSE. Geboren: Adri-ma Maria, D. van J. P. D. Mrinderls en H. M. van Dijk. Mantrieta,D. van A. van Es en J. van Mursbe gen W ilhelm na Johanna, IJ. van J. P. Wessels en 0. M. Faas. NIEUWKOOP. Be va li on: A. van Leeuwen geb. Luneburg Z. M. de Puto geb Van Dijk D. VOORHOUT. Geboren: Adriana, D. van Christinan Does ou Theodora vai Hemert. Cornells Petrus. Z. van Johannes van don Bergen Cornell* fcchakenbosch. Clasir.a Antonia, D. van Hubertns Venne en Leuntie van d-n Hoek. Qurioa Antouia, D. van Cornelia Warmerdam en Maria Westerhoven. Cornelia Catbarina ea Mathilda Adrians, dochters v»n Petrus van der Holst en Maria van 8chie. Theodoru9 Pet<ua, Z. van Franciscu3 Marinus Angevare en Maria Elisabeth Tetteroo. Overleden: Theodorus Petrus Ru grok, Z. van Jacobu* Ruigrok en Petrone'la Cornelia Êlstgees» 18 d. Riet als veevoeder. De grootste massa's riet, die ieder jaar afgemaaid worden, kunnen slechts voor een klein deel nuttig gebruikt worden. Als men het riet niet in het> water liet verrotten, gebruikte men het, als het in de zon gedroogd is als stal strooisel. Vol gens do „Westdeuteche Landwirt" heeft men in Duitschland de proef genomen met rieb als veevoeder te gebruiken, welke poging mét een gunstig resultaat werd werd bekroond. Een vijver, die ongeveer twee morgen groot was, werd tegen het eind van Juli afgemaaid en de rietmassa, werd na oppervlakkige droging laagsge wijs in twee kuilen gelegd en door ossen vastgestam.pt. Onder de laatste laag werd zout gestrooid en het geheel met aarde toegedekt-. Na zes a acht weken was het riet geheel verzuurd en was het een goed voedsel voor runderen, gchapen en varkens. Schiedam, 2J Nov. Noteeriug van den .Bond van Dis'illateura". Moutwijn 11.50 Jenever ƒ18.50, per Ned. vat zonder fint ea zonder belasting. S liiedani, 20 Nov. Noteeriag Beurscommiasie. Moutwijn 13.75 per HL, zonder fust en zonder da belasting. Stemming va-t. Spoeling f 2. Graanopiritüs ƒ.3.50 a f 21.25, Melasse Spiritus f1925 a t 19 50, ruwe Spiritus f 11.a f Amsterdam, 20 Nov. for veemarkt waren heden aaDgevoerd 213 vette Kalveren 1ste kw. ƒ1.05 a ƒ1.10, 2do kw. ƒ1.—, 3de kw. ƒ0.95 per K.G. (Jraskalv-, a 43 Nuohtere Kalveren f 12 a 18. Schapen a t per etnkLam c f 510 vette Varken9, Hollandaohe 1ste Sual. 58 a 60 c., id. 21e en 3de qual. 56 a 58 c., 'verz. en Geld. 1ste qual. c., id. 2de ön 3d® qual. a c. per KG. Deirt, 20 Nov. Op de vette varkensma: kt waren aangevoerd 159 stuks. Prijs per kg. lete soort 0.61,2de soort *-0.54. Londen, 20 Nov Metalen. (Ie b.) Straits-Tin contant 226.15/-, op 3 md. 227.5/-. Chili Koper contant £78.op 3/m. 78.15/- Zink 26 12/6. Lood (Spaansch) 18.6/3 a promp /-. Uzer. (Ie beurs.) Cleveland Middlesbro No. 3 contant 67/11 en op 1/in. 63/3 koopers. Londen, 20 Nov. Metalen. (2de b) Straita-Tin contant 226.51, op 3/m 226 10/, Koper contan i 78.-/, op 3 m 78.15/, Zink 26.12/6, Lood (Spaansch) 18.3/J a Ijzer. (2e beuis). Cleveland Middlesbro No. 3 68/contant, 68/4 op 1 md. koopers. Indebted. Werklur. ziju opgenomen DATUM. DAQJJH. T#lw. >»rs. Kin- d«r«n. H 30 Nov. Zendag 44 8 62 Maandag 60 8 68 12 Dinsdag 62 11 7S 13 Woansdag. 67 11 78 14 Donderdag 67 11 78 36 Vrijda 69 11 80 1° Zatar.u» 65 6 71 UECLA1IE», 5825 8 A 40 Cents per regel. E)e booze geest op Urk. Men meldt ons dd. 18 November uit Urk: Hedenavond vergaderde de Raad dezer ge meente. Bij de rondvraag kreeg wethouder De Vrie3 verlof den burgemeester, als hulp- officior van justitie, in deze vergadering een paar vragen te stellen. D'ej heer De Vries vroeg alsdan, of de burgemeester ken nis had genomen van den inhoud van een te Alkmaar verschijnend blaadje, hetwelk in niet te noemen bewoordingen een verslag geeft van de terechtzitting, waarin zekere N. B. veroordeeld is. In dat verslag wordt met. vuil geworpen aan het adres van Urk en wel op een wijze, waardoor elke bewo ner van .Urk onaangenaam wordt getrof fen. Spr. bedoelt de passages, handelend over de valsche guldens, over diefstal met braak en de schurft. Onze gemeente is klein, vetrvolgb hij, en niet in -aanzien, doch wij zijn toch ook Ne derlanders en wij liehhen ook het recht, waar men ons belastert en ons in onze eér krenkt, ons te beklagen en zoo mogelijk middelen, in hot werk te stellen, herhalingen to voor komen. Zelfs zou men, volgens dat blaadje, gaan denken, dat hier niet alleen valsche guldens in omloop zijn geweest-, doch dat hier óók rle valsche munters hun fabriek hadden. Ik venschte daarom cok van u "te vernemen oï er geen middelen zijn, om' der gelijke vuile taal niet ongestraft te laten, want het is.reeds voorgekomen, dat onzo visscliers aan den wal, door de overdreven berichten over de schurft, met afschuw ont weken cn met hatelijke weerden bejeg-end weï- j den. Gaarne had ik omtrent het laatste, eenig officieel antwoord van u. Do burgemeester antwoordde den wethou der: Er waart hier op ons eiland een booze geest rond, die met gretigheid elke gelegen heid aangrijpt, om toestanden op onware en orfki escho wijze aan do pers mede te deel en. Ook ik heb met leedwezen kenni9 genomen, van den inhoud van bedoeld stuk. TVat be treft het onderwerp valsche guldc-ns, daar over kan ik u mede-deden, dat eenigen tijd. geleden hier aan mij is medegedeeld, dat één valsche rijksdaalder js ontvangen van een vissoher, welke hem' 'zeer zeker aan den wal zal zijn uitbetaald. Yan valsche guldens is op Urk geen enkel spoor te vinden. Het desbetreffend "bericht is ontstaan door dej weinige kennis, die .men te dien opzichte had, dat er do. laatste jaren guldens zijn aangemunt, waar bijv. „100 ct." niet op voorkwam. Voor zoover mij officieel bekend is, is er dezer dagen werkelijk een diefstal van geld geweest, doch' zonder braak. Van andere diefstallen is mij geen aangifte ge daan. Uit den aard der zaak mag ik om trent justitie- en politic-zaken van deze plaats geen meerdere inlichtingen verstrek ken. Blijft over te antwoorden op uw vraag omtrent het heeirschen van schurft op ons eiland. Aan de hand van een rapport van den arts Smits, te Urk, doet do burgemees ter mededeeling, dat hij een onderzoek, op herhaalde tijdstippen gedaan, gebleken is, dat op de 450 schoolkinderen slechts 4- gevallen zich voordeden, waarvan thans nog over is één geval, terwijl, voor zoover hem, arts, bekend, van de overige bevolking van Urk nog tweo aan die ziekte lijden, doch binnen een paar dagen genezen zullen zijn. "Wat betreft de maatregelen, om te voor komen, dat onzo bevolking in haar geheel niet weder zal getroffen worden door den inhoud van dergelijke couranten-artikelen, stel ik mij voor om binnenkort mij eens per soonlijk te begeven tot den officier van ju stitie te Alkmaar en djen Minister van Jus titie, ten einde dienaangaande eens in over leg te treden. De heer De Vries dankte den voorzitter voor zijn inlichtingen en achtte de uitvoering van het voornemen van. den voorzitter zeer in het belang van de bewoners van Urk. („Tel.") Engclsche vrees voor een Daitsche luchtvloot. Den 14den October 's avonds tusschen 6.30 en 7 u., zegt de ,,Daily Ma.il", hebben tal van menschen te Sheerness, aan den mond van de Theems, in de lucht het snor rende geluid van een motor gehoord. Zij dachten, dat het een verdwaald militair vliegtuig was van het vliegkamp te East- churoh, maar later heeft men kunnen vast stellen, dat het geen Engelsoh vliegtuig noch luchtschip kon geweest zijn. Men is sedert in Engeland overtuigd), dat het een Duitsch luchtschip was, en de Berlijnsche correspondent van de „Daily Mail-'' zegt nu, dat het dan alleen de nieuwe Zeppe lin, bekend als „L 1," kan geweest zijn. De correspondent geeft verder op, wat er van de eerste lange vlucht van dat schip omtrent dien tijd in Duitschland bekend is gemaakt. Zijn Hamburgsche collega meldt nog: De nieuwe Zeppelin met den graaf en 21 man aan boorcl ging den ldden October 's middags op een hoogte van een 1300 M. en met groote snelheid over Borkum en Norderney heen en den 15den 's mor gens keerde het luchtschip te Kiel terug, ging toen Oostwaarts en vervolgens Zuid waarts naar Jahannisfchal bij Berlijn. Volgens den Berlijnschen correspondent kwam de Zeppelin den ochtend van den 14den October in Duitschland terug. Het geluid zou dan te Sheerness dien 13den 's avonds moeten gehoord zijn. Of de En- g^lsehen hebben weer een spookschip waar genomen. De unionist Joynson-Hicks heeft Maan dag den minister van oorog in het Lager huis gevraagd, of hij iets kon mededeelen aangaande dat Zeppelin-luchtschip, datl den I4den October 's avonds over Sheerness is gegaan.^ De minister van oorlog zei, dat hij geen afdoende inlichtingen over de zaak had. De minister van marine voegde er bij, dat de admiraliteit op het oogenblik geen in lichtingen had, maar dat er onderzoek naar eou worden gedaan. Aziatische cholera. De Minister van Blnnenlandsohe Zaken heeft alle havens van Eoropeesch Turkse besmet verklaard wegens Axlatinche cholera. Vraag: Kan men in de volgende ge meenten: Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Zoeterwoude en Voorschoten, in iedere ge meente gedurende 90 dagen verblijven, zon der belastingplichtig te zijn Antwoord: Dat moet U maar eens eens probcercn. U zult dan de belasting ont gaan, maar u kent het spreekwoord dat ver huizen bedstroo kost. Zeker zal het u voor- deeliger uitkomen als u maar stil in Lei den blijft. Van al de door u' opgenoemde gemeenten is het hier hét best en Wat U hier meer daln in de omliggende gemeenten aan belastang betaalt, ontvangt u dubbel en dwars terug. V raag: Kunt u mij ook zeggen den naam van het hl ad van heeren hotelhouders cn waar wordt dat orgaan uitgegeven? Antwoord: „De Hotelhouder", officieel Orgaan Nederl. Hotelhoudersbond. Bureau: .Warm oe-sstraat 117119, Amsterdam. Vraag: Aan den straatweg te V oorscho ten, aan den ingang van de laan naar het overzetveer Allemazisgeest, staat een bordje, waarop vier rogels, waarvan alleen de on derste twee te lezen zijn; n.l. „café billard, enz." Bezit een uwer medewerkers genoeg* kennis van vreemd© talen om het daarboven staande te ontcijferen? "Waarschijnlijk is het van het genoemde „café billard enz.", oen vertaling in het Hebreeuwsch of Russisch of misschien wel Hongaarsch, ten gerieve der af en toe voorbijtrekkende woonwagen- beheerders. Antwoord: Het weer lokt ons nu nog Sliet uit, anders gingen wij eens voor u kijken en al was het dan ook Bargoensch, wat voor het woonwa.genpubliek misschien, nog het meest begrijpelijk zou zijn, dan vertaal den wij het wel voor u. Wij geven u nu den raad er.eens een pot bier of een lieöfe kwast te koe-pen, dan vertelt de caféhouder u wel wat liet bcteekent om uw weetgierig heid te bevredigen. Hij ziet dan meteen, waar zoon uiihangbordje in vreemde talen goed voor is. Vraag: Aan wien "behoort nu eigenlijk het Schuttersveld, aan het Rijk of aan da stad Antwoord.: Aan de gemeente Leiden' die het verhuurt aan het Rijk voor de rnili' taire oefeningen. Vraag: Weet u ook of ei1 een degelijk boekwerk is, waarin duidelijk omschreven wordt en met teaken in gen aangetoond, uit welke deelen een Ruhmkorff-Vonken-indncter en andere electrische toestellen bestaan? A n t w o o r dIn elk goed leerboek over <3* el ectriciteitsleer. Vraag: Mag een rijksveldwachter hans del in aardappelen doen? Antwoord: Niet anders dan met bij zondere vergunning van autoritealen, diq echter wel hoogst zelden zal worden verP leend. Vraag: Hoe komt heb toch, dat de jonge meisjes hier zoo ïjselijk stijf, aller akeligst netjes en gruwelijk vervelend zijo, terwijl de Leidsche jongedames over het algemeen zoo leuk, hupsch en echt vrodijk zijn en eenig gezellig in gezelschap, terwijl zij voor gedrag toch zeker een 9 verdienen] Antwoord: Gij hebt een van die be minnelijke gebreken van 't schoone, edoch, zwakke geslacht vergeten woonplaats en datum op uw brief te zetten. De envelop kunnen wij niet terugvinden. Wij weten dus niet waar gij woont en kunnen dus aw; vraag niet volkomen beantwoorden. Na tuurlijk kan het verschijnsel verschillende oorzaken hebben. Misschien woont gij op een dorp en hier in Leiden hebben wij groo- te-stadslucht. Dat werkt natuurlijk op het gestel en de manier van doen. Misschien ala de meisjes bij u maar eens vaak hier ko^ .men, dat zij wat van die leuke, hupsche, vroolijke en eenige gezelligheid afkijken.. Maar voorzichtig, want de overgang nr-eb niet te schielijk zijn, anders mochten ze eena plotseling tè gezellig worden. Vraag: In verband met de winkelsluL ting, wordt een tapperij ook als winkel be schouwd? En wanneer komt er een wet, dab alle koffiehuizen en sociëteiten om negcu uren moeten sluiten, opdat ook de huisvrou wen-op tijd naar bed kunnen gaan? Antwoor d: Een tapperij valt nieÖ onder de winkelsluiting. Maar waarom hebt gij onlangs op die vergadering niet eens het woord genomen'? Gij hebt hierover blijkbaar origineele ideeën. En bij uw pro paganda zult gij al dadelijk zeker kunnen zijn van den steun van alle huisvrouwen, die graag op bijd naar bed gaan. Vraag: Onlangs gaf u op een vraag ten antwoord: neem dadelijk een advocaat in den arm. "Waarom kan men dan niet naar een deurwaarder gaan? Zijn deze niet be kwaam of zijn de advocaten goedkooper? Antwoord: U hebt die vraag niet goed begrepen. In het daar bedoelde geval was een advocaat noodig. Wij erkennen gaarne, dat onze Leidsche deurwaardem zeer bekwame ambtenaren zijn. Maar elk geval moet op zichzelf beoordeeld worden. Nu eens meenen wij een deurwaarder dan weer een advocaat te moeten aanbevelen. En bovendien een advocaat kan toch niets doen zonder een deurwaarder. Wat dus de bedoeling van uw vraag is, blijft voor ons duister. V raag: Heeft mevrouw het recht vaaj een meisje van 13 jaar, dat iets gebroken heeft, twee weken haar voïle loon af te houden? Antwoo rd: Het is niet gebruikelijk om als een dienstbode iets breekt, dit da-t delijk van haar loon af te houden. Wordt het breken echter gewoonte, dan verandert de zaak. Wij zouden er meer van moeten weten om hier uitspraak te doen. V raag: Wordt het in het „Leidsch' Dagblad" opgenomen? Antwoord: Ja zeker, maar u bent zoo haaetig gebakerd. Wiji moeten over zoo'm vraag wel eens een nachtje slapen, en er waren er u nog verscheidene voor. V raag: Word' ik in dien tijd als vrij man beschouwd en ben ik na het aanvragen, na 5 jaar ineens vrij Antwoord: Gij zijt reeds op het consultatiebureau geweest. Welnu, die heeren weten het even goed als wij. Gij moet 6 jaar wachten. Dan kunt gij echt scheiding aanvragen. Is die echtscheiding uitgesproken, eerst dan zijt gij vrij, d.w.z., is uw huwelijk ontbonden. Vraag: Daar mijn zuster goed heeft gekocht om met de maand te betalen op naam van haar ouders, maar zij moest voor uit bijna 5 gulden betalen. Dit heeft zij ge daan. Later bleek, dat zij het goed niet kreeg met de boodschapeerst het geld van uw ouders. Mogen zij nu dat geld houden daar mijn zuster niet wiet, dat moeder schuld had. Antwoord: Daar zal niet veel aan te doen zijn. Maar waarom hebt gij ook niet op uw eigen naam gekocht? V raag: Mag ik mijn dienstbode, die met 1 November haar geld aanneemt maar mij eenige dagen later op&egt tegen 1 Jan., daarna tegen 15 December, nu op staanden roet ontslaan? Mag ik haar kermlsfooi in houden? Moet zij nu ook nog deelen in den vervalpot, die ik steeds om de drie maan den verdeel? Antwoord: De dienstbode heeft hef recht u met 6 weken den dienst op te zeg gen. Indien zij dezen termijn heeft in acht genomen, moet gij haar tot den dag van. haar vertrek uitbetalen. De kermisfooi kunt gij afhouden. De dienstbode behoudt echter haar recht op haar aandeel in den verval pot. Vraag: Ik ben 26 October aangenomen om 4 November aan het werk te gaan en nu stuurt hij mij veertien dagen terug. Mag hij dat doen of moet hij mij die veertien da gen uitbetalen? Antwoord: Uw vraag is wel wat vaag. Waart gij bij de week aangenomen? Dan. zoudfc gij over die veertien dagen eon week loon kunnen vorderen. V r aag: Daar ik sinds 5 jaar in een be trekking ben geweest en voor een onnoozel feit weg moet, heb ik nu nog recht op mija getuigschrift Antwoord: Ja.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 6