Donderdag 3£ Wovember, A®. 1912. <§eie (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Gemeentezaken. PRIJS DKB ADVEBTENTIEN: Tan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer /0.17J. Grootere lettere naar jaternimte. - Kleine aivertentiën van 30 woorden 40 Oenta contant j elk mtal woerden meer 10 Oente. Voor het inoaaBeoren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Veer Leiden per week 0 Oenta; per 3 maanden 12 11/ 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn l 1.30. Franco per poet J 1 1.65. Leiden, Si SSovember. De heeren A. M. Rotteveel en J. reboom, van Leiden, slaagden te Breda, het examen vrije- en orde-oefeningen; lames H. Raven en G. C. G. Bertels, Heemstede, en M. E. J. Partasse, Haarlemmermeer, voor dat examen te terdam; tn de dames C. M. Flux en E. Kabel, van Gouda, voor dat exa- te Rotterdam. Men meldt ons uit Hillegom: Het tpje Jacobus Huigen, dat verleden jerdag in het Academisch Ziekenhuis ,eiden is overleden, werd gisteren al- op de ajlgemeene begraafplaats ter e besteld. n droeve sohare toonde veel belang ing. Ds. Snethlage, van Lisse, die als ker optrad, herinnerde er uitdrukke- aan, dat niet het noodlot, een toeval 3n ongeluk het kind uit het leven, weggerukt, maar dat het God was, die jof; zich genomen had. -or een familielid werd voor de deel- ,ng bedankt, inzonderheid het onder- na' personeel, dat ook een krans op jkbaar had neergelegd. De „Sts-Grt." bevat de statuten van de R.-K. Middenstandsvereeniging ,,De Hanze," te Voorburg. De heer G. W. F. G. Eichhorn te Giessendam, is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Alphen a/d Rijn, hoofd de heer G. Kamphorst- I H. M. de Koningin-Moeder heeft aan do Vereeiiig ng Van Weesvaders te Dieren. poor de verbouwing en vergróoting van het weeshuis voor onvoorzorgde weezen f00 geschonken. Bij den Amsterdamschen Raad is in- 1 gekomen en in handen van B'. en Ws. ter afdoening gesteld een adres van de aid. Amsterdam van de NeaerL Banketbak- kers-n'ereenigmg, om te wiiien toestaan, dat winkels op den Oudejaarsavond tot elf uren geopend zijn. Naar men aan ,,De N. Crt." meldt, hebben, aangelokt door de veel gunstiger g&larisregelmg, die 1 Jan. a.s. bij de ge meente-politie in Den Haag in werking treedt, niet minder dan 21 inspecteurs van politie 3de klasse en inspecteurs-titulair der Rotterdamsche politie gesolliciteerd voor overplaatsing naar Den Haag. Terwijl toch verscheidene politie-inspec- teurs te Rotterdam nog op een salaris dienst doen, varieerende van f 700 tot f 1100, bedraagt de aanvangswedde in Den Haag reeds dadelijk f 1300. Ook voor de betrekkingen bij de admi nistratieven dienst der politie hebben zich een aantal inspecteurs uit de hoogere ran gen der politie uit Rotterdam aangemeld. Mr. Hulshoff, president van het Ge rechtshof te 's-Gravenhage, heeft tegen 1 Januari ontslag als zoodanig gevraagd. Bij de te Vlodorp (L.) vioor eenige da gen gehouden verkiezing voor een lid van den Raad heeft zich bet zeldzame geval voor gedaan, dab geen enkele candiclaat voor de vacature gesteld werd. (,,N. K.") Gisteren was dr. Otto Pitsch, docent aan de Rijks Hoogere Land'-, Tuin- en 'Boschbouwschool en. directeur van het ln ötituur voer Zaadveredeling te Wagenin- gen, 70 jaa.r geworden. Naar de „N. R. Ct." bericht, werd de jubilaris des na middags gelukgewenscht door de heeren L. Broekema, prof. dr. J. Ritzema Bos en H. Mayer Gmelm, vormende een deputatie uit de docenten en het verdere personeel der Wageningsche inrichting. Namens de stu denten waren aanwezig de senaat van het •Wageningsch Studentenkorps en het be stuur der vereeniging „Studiebelangen". Bij de herstemming voor een lid van den Raad te Groningen in district II (va- ■cature-Sijmons) werd gekozen de heer dr. R. de Waard, vrijz.-dem., met 995 stem men. De heer H. Walstra, anti-rev kreeg 431. Maandag is te 's-Hertogenbosch in een voor dit doel belegde vergadering van het olassicaal bestuur namens de classis 's-Her- togenbosch aan ds. S. D. I. H. Krol, thans emeritus, na een meer dan 54-jarigen dienst ui de gemeente Libh, een geschenk aange boden, bestaande uit vier foto's in eiken houten lijsten, voorstellende de pastorie te Ihth; het kerkgebouw aldaar van buiten, ditzelfde van binnen, genomen onder de af- 8cheidsprediking op 3 dezer, en de consisto riekamer van de Herv. Gem. te s Herto- genbo8ch, waar ds. Krol ak praeses 40 jaar de vergaderingen van de plenaire classis en die van baar bestuur op uitstekende wij sje wist te leiden. De laatste foto is tijdens de Vergadering genomen, waarbij ds. Krol fcog eens zij-n oude plaats innam op den voorzittersstoel. Het is z^ker wel een unicum in de geschiedenis van de Ned.-Herv. Kerk, dat het voorzitterschap van een classis zóó lang door iemand wordt waargenomen en dat dit geschieddemet medewerking van twee andere leden van het moderamen, den vóór eenige jaren overleden assessor ds. R. Blok, die ruim 36 jaar zitting had, en den tegenwoordigen scriba en quaestor ds. H. van Woudenberg Hamstra, die ruim 35 jaar als zoodanig zitting heeft in het classicaal bestuur van 's-Hertogenbosch. (,,N. R. C.") De ,,L. K." verneemt, dat de bouw van een nieuw postkantoor te Maastricht is Verzekerd, indien de stad van het Rijk aankoopt voor f 30,000 het huidige postkan toor hoek Papenstraat. De Regeering zou dan koopen het z.g- Statenhuis, tegenover de Groote Sociëteit, voor f 55,000. Niet on mogelijk is het, dat in. den Raad spoedig een definitieve beslissing zal worden, genomen. Ond'er vele blijken van belangstelling heeft de heer B. Mulder, secretaris van Ermelo, gisteren het feit herdacht, dat hij vóór 50 jaar zijn loopbaan in de ge meente-administratie begcfli. Hij is oe- noemd tot rido.'er in de Orde van Oranje- Nassau. BOSKOOP. In het kiescollege der Ned.- Herv. Gem. zijn de vijf vrijzinnigen geko zen. KATWIJK-AAN-ZEE. Naar wij vernemen zullen er na Nieuwjaar, in verband met de goede resultaten der trawlvissoherij gedu rende het afgeloopen voorjaar, verscheidene vaartuigen der Katwyksche visschersvloot aan die soort vissohcrij, ook wel kantvaart geheeten, deelnemen. Nu reeds wordt er in smederijen druk ge- gewerkt om het gereedschap voor het trawlen in orde te maken. LEIDERDORP. De tweede samenkomst in zake een gymnastiek-vereeniging wérd gisteravond in „Irene" gehouden en geleid door den heer Van der Valk Boumaii, bur gemeester. .Nadat het besluit tot oprichting van zulk een Vereeniging was genomen, wérd het concept-reglement door -dén heer Van Gies- sen ter tafel gebracht, gelezen, besproken en met eenige wijzigingen aangenomen. Vooral wérd dc nadruk gelogd op arti kel 10, dat dan ook, na een bemerking van den heer Offringa, het eerst in behande ling werd genomen en waarbij do werkende leden zich verplichten om vóór, bij en na de oefeningen na te laten, al wat met hun Christelijke opvoeding in strijd zou zijn. Met de 22 jongelui, van 16 jaar en daarboven die zich als leden opgaven, werd de vergadering voortgezet. Tot bestuurders werden gekozen de hee ren ds. M. Kramer, P. E. Viervant Tuk ker, C. de Graaf, K. Mol en F. D. van Wijck, die, voor zoover tegenwoordig, de benoeming aannamen. De heeren Van dér Valk Bouman en Van Giessen hadden verzocht niet in aanmer king te komen. Besloten werd om den volgenden "Woens dag terzelfder uur en plaats, zoo mogelijk, weder saam te kómen, ten einde nog anderen, die zioli daartoe aanmelden, als leden aan te nemen en de hamen te noteeren van de jongelui, dié aan de voorbereidende oefenin gen wensohen deel te nementot dit laatste geeft do Vereeniging gelegenheid aan jon gens van 14 tot 16 jaar. Bepaald, werd, dat de lessen, in den regel zullen gegeven worden eiken Woensdagavond ten einde wat den tijd van samenkomst! betreft, gêon afbreuk to doen aan bestaan de vereenigingon. Den Voorzitter werd de" dank der ver gadering gebracht voor zijn leiding en de jeugdige Vereeniging verder in zijn gewaar deerde belangstelling aanbevolen. NOORD WIJK. „Noordwijks Zangkoor" gaf gisteravond zijn 25ste uitvoering in de concertzaal van „Hof van Holland". Wij hebbeh opgemerkt, dat het koor vele leden verloren heeft, die we al sinds jaren op het podium zagen, als het dilebtantenkoor zong. Hoe dat zoo komt, weten we niet- De directeur, de heer C. B. Duyster, heeft do open plaatsen bezet met jeugdige krach ten, de oudste en beste van zijn Eünder- zajigscliool. Natuurlijk praesteerden deze jeugdige krachten jiog niet, wat meer ouderen vermogen, maar er kan getuigd, dat er in doorsnee goed is gezongen. In het eerste nummereenige koren en soli uit i,,Elias", debuteerde mejuffr. A. Z. allerliefst als soliste. De nummertjes „He melhuis" van Emiel Hullebroeck en „Mijn Huis" van Abt, vielen plgemeen zeer in den smaak, alsmede het slotnummer: „Het Lied", vau |0. B. Duyster, opgedragen aan „Noordwijks Zangkoor". Hoe kwam dat zoo? Was het wellicht door den gtooten eonvoud, den liefcüjken eenvoud dezer Hollandscho lie deren? „Noordwijks Zangkoor" is op don goeden weg met de keuzo van kleinere stuk ken, die vallen binnen de grenzen van het kunnen aller leden. Rummor één was dit maal het eenige zware" Istuk op-heb pro gramma. Daarmee willen we niet zeggen, dat de instudeering der andere nummers geen moeite en toewijding heeft gevorderd I Dat weten we wel betér. De hoer Duyster, wiens talenten als leider reeds vaker aan het licht kwamen, kan zich nog meer bemind maken bij het muziekminnende Noordwijk- sche publiek, als hij voortgaat op den in geslagen weg, en met „Noordwijks Zang koor" eenvoudig-schoone JiedeTcn instudeert. Wij kennen zijn zorgvuldigheid, zoodat we er van overtuigd, zijn, dat hij deze een voudige liederen tot in de perfectie zal af werken. Hij heeft het- gisteravond wederom getoond, dat hij «een zeer geschikt lei dér is van een dilettanten koor. Er behoort een eigenaardige bekwaamheid toe, ,om met de „vlottende bevolking" va<n «en dilettanten- gezelschap telkens wederom een flink pro gramma in te studeéren en af te werken. Herhaaldelijk oogstten de liederen een dank baar applaus. Vóór en na de pauze hebben de aanwezigen genoten van Het schooné vioolspel van. jhr. Van Rappard, de eerste maal in vereeniging met den héér Duyster junior. Zoowel dc een als de andér heeft do techniek zoodanig onder de knie, dat de kunst op den voorgrond treedt-. Een' warm applaus was beider deel. Er stonden 12 zangnummers op het pro gramma, waarvan 4 Hollandsche; dat vin den we te weinig. Als extra-nummer kregen we to hooren „Jagers Absehied" van Mendelssohn, gezon gen door mannenkoor. Het auditorium was_ dankbaar voor deze. aardige verrassing. De 25ste uitvoering droeg geen bijzonder feestelijk cachet, wat gerechtvaardigd ware geweest, door het getal (25), doch het mooiste feestkleed van zoo'n uitvoering is de dank baarheid en tevredenheid van dc toehoor ders. En dat feestkleed plooide zich beval lig om deze 25ste uitvoeriug. NOORDWIJKERHOUT. De heer P. Ver- degaaï, lid van den Gemeenteraad, vierde gisteren zijn vijf-en-twintig-jarig "huwelijks feest. Ter eere van deze heuglijke gebeur tenis bracht „De Eeho| der Duinen" onder het 'diner, waaTaan o. ,a. dé burgemeester en de Raadsleden aanzaten, een serenade. „Do Echo" werd rijkelyk onthaald en lokte met vroolijke mu-ziek een menigte belang stellenden, die allen kwamen doelen in de feestvreugde van hét jubileerende echtpaar. Een metselaar, werkzaam aan de in-aan- bouw-zijnde huizen op den Gö-weg, had het ongeluk van het dak te vallen, terwijl even later de schoorsteen viel. De man werd be wusteloos binnengedragen in een nabijzijnde woning waar dr. Sengers de eerste hulp ver leende. Later is hij per rijtuig naar zijn woning te Hillegom vervoerd. Op den weg naar Schipperssloofc brak gisteren een jong paard, bespannen voor een vigilante, los en ging er in woeste vaart van door. Het rijtuig reed tegen een ander voertuig op en werd zeer beschadigd. Het paard holde regelrecht paar den stal em kwam daar tot staan. OUDEWETERINGGistermorgen werd de ongeveer GOjarige W. Raaphorst, van den Kanaaldijk alhier, door zijn mede-arbei ders, met wie hij gewoonlijk in Haarlem mermeer ging werken, dood langs den weg gevonden. "WARMOND. Door de Maatschappij tot Redding van drenkelingen te Amsterdam, is aan den heer J. Schrijvers, alhier, oen be- looning van tien gulden uitgereikt voor het op 4 Oct.. j.l. redden van een persoon uit do Warm onder Leedo a.lliier. Met oen toe passelijk woord werd de belooning hem door den burgemeester, alhier, uitgereikt. Gisteravond hield do „Harmonie van Warmond" haar gewone jaarlijksche verga dering. Als bestuursleden werden de hee ren Haakman en Rotteveel herkozen. Uit het verslag bleek, dat de toestand der Vereeni ging bevredigend is. De rekening over het afgeloopen vereen igingsjaar werd goedge keurd piet saldo in kas f 2.47. Be Voorzitter deed daarna mededeeling betreffende- het muziekconcours op Hemel vaartsdag 1913, te houden in den tuin van het Warmonder Hek. Het aangrenzend wei land zal voor kermesse d'été worden inge richt. Het ecre-eomité heeft zich reeds ge vormd. Meerdere medailles zijn reeds toe gezegd. De onderneming gaat financieel ge heel buiten de Vereeniging om; een flink waarborg-kapitaal is beschikbaar gesteld. Eventueele baten komen aan de Vereeniging als cadeau op haar 45sten verjaardag. Door den flinken steun van vele zijden belooft het concours uitstekend te zullen sla gen. Adv er ben tien en aanplakbiljetten zullen later nadere bijzonderheden bakend piaken. Niets meer aap de orde zijnde en nie mand het woord verlangende werd deze ver gadering gesloten. WASSENAAR. Gisteravond gaf de mu- ziekvereeniging „Excelsior" haar earste win ter uitvoering onder leiding van den heer L. O. Veerman. Bij de opening zéi de heer De JoPg, dat ook dit jaar voor de Ver eeniging zijn mee en zijn tegen heeft ge had. De grootste vérapdering is wel de verwisseling van directeur. De heer De Jong memoTeérde wat de heer NoordaPus in vijf jaar voor de Vereeniging was geweest. On betwistbaar heeft hij grooten ijver aan don dag gelegd. Hij zal in dankbare herinnering voortleven. Hij steldé vervolgens den nieu wen 'directeur aPn donateurs en kunstlievend^ leden voor. Wat de heer Veerman voor de Vereeniging is, is genoeg gebleken uit do zomerconoerten en de behaalde prijzen op ocmcourscn. Het programma voor dezen avond bestond natuurlijk uit de nummers, waarmede prijzen waren behaald, en voor het overige was het geheel nieuw. Uit den „Bondsmarsch" leer den we den heer Veerman kennen, niet alleen als directeur, maar ook als componist. Ook het kwartet voor Althoorn, Piston, Tenor- hoorn en Tuba was zijn werk. Getrouw aan 't eens genomen besluit werden bij de uit voering alleen toegelaten donateurs en lé den en de muziek was de hoofdzaak in tegenstelling met vroeger, toen het tooneel een zeer groot deel van den avosd in be slag nam. Van de uitvoering mag niets dan goeds gezegd Worden. Alle nummers werden uit stekend geblazen. Natuurlijk valt bij al het moois een Potpourri gewoonlijk zeer in den smaak. Het was voor de leden zeker een verrassing, dat nog een extra-nummer werd ten gehoore gebracht, n.l.een trio Opus 49 Mendelssohn. Het trio bestond uit de heeren H. H. Elkan Hangjas (viool), L. C. Veer man (violoncel), en J. N. Zandbergen (pia no). Het was een waar genot, dit trio te hooren. De zwaarste taak rustte op den hoer Zandbergen. Zijn spel was zeer schoon. Jam mer voor de uitvoerenden, dat liun werk door allen niet kon worden gewaardeerd. Onder het allegro en het andante hadden de executanten nogal last van gepraat en ge lach. Gelukkig waren allen bij het scherzo en finale onder den indruk van liun waar lijk eenig spel. De lieer L. C. Veerman mag met genoe gen op dezen avond terugzien. Vergeten wij vooral niet, dat de hoer C. Rijke met zijn „Polka pour Piston" oen welverdiend applaus genoot en dat do heör J. Iluysse met zijn voordrachten er veel toe bijdroeg orn dezen avond zoo schitte rend te doen slagen." Het advies van B. en Ws. over de wederinvoering; der kermis. Zooals men weet, werd de motie van de heeren Van Gruting, Zwiers en Botermans, om tot wederinvoering der kermis te be sluiten, bij de behandeling der begrooting ingediend, in handen van B. en Ws. gesteld tot het uitbrengen van praeadvies. Dit advies is than3 verschenen en is zeer kort. Het College van B. en Ws. staat toch vol komen op het standpunt, indertijd door zijn meerderheid ingenomen naar aanleiding van het vooretel van de heeren Brict c.s^ om in het vervolg geen standplaatsen meer te verhuren of beschikbaar te stellen voor het houden van een kermis, dat het voor de gemeente niet gewenscht is standplaat sen voor het houden van kermissen te ver huren. B. en Ws. meenen dus, ook al zijn de redenen, die de leden van hun College tot dit standpunt hebben geleid, niet in elk opzicht dezelfde, voor de nadere motivee ring naar dit praeadvies van 5 October 1910 te mogen verwijzen. Sleohts zij hier aan nog toegevoegd, dat het hun voor komt, dat, nu de kermis eenmaal is afge schaft en die afschaffing bij de overgroote meerderheid der bevolking hoegenaamd geen tegenstand heeft ontmoet, er nog te minder aanleiding is de kermis weder in te voeren. Zij geven den Raad derhalve in overwe ging het voorstel van de heeren Van Gru- ting c.s. niet aan te nemen. Achteruitstelling van de binnen- landsche nijverliehl? Men zal zich herinneren, dat voor eeni- gen tijd een adres van de heeren Gebr. Stork en Co., macbinefabrikanten te Hen gelo (O.), bij den Raad is ingekomen, waarin deze firma er zich over beklaagde, dat door de gemeente een turbinegenerator was aangeschaft van een buitenlandsche firma, zonder dat Nederlandsche firma's in de gelegenheid werden gesteld daar naar mede te dingen. Dit aclres werd in handen van B. en Ws. gesteld om prae advies, die het op hun beurt gesteld hebben in handen van Commissarissen der Sted. Fabrieken van Gas en Electriciteit, wier uitvoerig rapport thans aan den Raad wordt overgelegd. Daaraan is het volgende ontleend. De levering van de turbinegenerator, waarover de kwestie loopt, werd in Ja nuari 1912 opgedragen aan de Allgemeine Elektricitats-Gesellschaft te Berlijn, voor een bedrag van f 59,400. Deze machine werd in den afgeloopen zomer geleverd en opgesteld en is in het begin van October in werking gekomen. Commissarissen beginnen met op te mer ken, dat tot dusverre de firma Gebr. St. de eenige fabrikanten van stoomturbines in Nederland is, zoodat er als er van va- derlandsche industrie gesproken wordt aan haar alleen moet worden gedacht. Aangaande de opmerking in het adres, dat er dikwijls indirecte voordeelen uit een bestelling hier te lande voortvloeien, tee kenen commissarissen aan, dat verschil lende bewerkte onderdeelen van de in Hengelo vervaardigde turbines uit Zürich worden betrokken, zoodat de indirecte voordeelen, die uit een bestelling aan do firma S. voortvloeien, niet uitsluitend het binnenland ten goede komen. Bij de oprichting in 1906 en de uitbrei ding in 1909 en 1910 van de Electr. fabriek werden telkens prijsopgaven aan verschil lende firma's, w. o. aan de heeren Gebrs. Stork, gevraagd, en bij d:e gelegenheden bleek de Allgemeine Elektricitats Gesell- schaft te Berlijn steeds de laagste inschrijf- ster te zijn. De verschillen waren telkens van dien aard, dat de firma Stork niet voor de levering in aanmerking kon komen. In November 1911 zijn door de electrici- teitsfabriek achtereenvolgens vier turbo- generatoren van de Allgem. Elektricit. Gesellschaft te Berlijn ontvangen. Met deze machines werd nooit eenig bezwaar onder vonden en het personeel ig met de werking van deze machines vertrouwd geraakt. De chef-machinist werkte gedurende twee maanden in de turbincfabriek van d9 A. E. G. aan de voor Leiden bestemd o turbines en is ook later opnieuw in dk fabriek geweest om zich van de laatste ver beteringen op de hoogte te stellen. Waar een firma, al is het dan een bui tenlandsche, achtereenvolgens met vier machines bewezen heeft, uitstekend werk t° leveren, meenen commissarissen, dat zij voor de levering van een vijfde machine in de eerste plaats in aanmerking mag komen. Zij zijn niet inc]e gelegenheid, om na te gaan of er bij alle groote centralen turbine- aggregaten van velschillende constructie voorkomen, zooals adressante zegt:, maar wel weten zij, dat in groote electriciteits- fabriek°n naar eenheid van turbines wordt gestreefd. Op grond daarvan hebben commissaris sen niet geaarzeld aan de A. E. G. te Ber- lij.n de levering van den laatsten turbogene rator op te dragen en geven rij den Raad in overweging het adres der Gebr. S. voor kennisgeving aan, ,te nemen. B. en ;%v sluiten zich hierbij geheel aan. Betonwerken voor «Ie vntlverbran- dlngsinrichting. Voor het maken der gewapend beton werken ten behoeve van het gebouw der vuilverbrandingsinrichtingen werden door B. en Ws. aan een vijftal ooncurreerende firma's aanbiedingen gevraagd. Van do naamïoozo firma Werkninks Betonfabrick, te Oegstgeest, kwam de laatste aanbieding in, n.l. van f 11,700 of f 680 lager dan van d'e op haar volgende inschrijving. B. en Ws. stellen nu den Raad voor de levering aan deze firma te gunnen. Verpachting van het hagrgerwerk door de gemeente. Nu de gemeentelijke reinigingsdienst bij den aanvang van 1914 in eigen beheer zal worden genomen, rees de vraag: Hoe men met het baggerwerk zou doen? B. en Ws. zijn daarover in onderhande ling getreden met den heer P. van IJlden en willen hem opdragen: lo. Het uitbaggeren van de aan de ge meente Leiden toebehoorende wateren. 2o. Het leveren en weghalen van stroo of zaagsel voor de veemarkten. 3o. Het vervoeren van alle stoffen, waarvan de gemeente zich wenscht te ont doen. De aan den pachter door de gemeente te betalen pachtsom bedraagt f 650 per maand, d.i. f 7800 per jaar, benevens f 0.50 per kub. M. voor het vervoer van grond, puin, fabrieksvuil, asch, enz., indien deze stoffen niet kunnen worden verbrand. De vergoeding voor het vervoer per vaartuig van Liernurstoffen, van kolk- en rioolspe cie, van puin en grond, afkomstig van ge meentelijke bouwwerken is in het bedrag van f 7800 begrepen. De Commissie van Fabricage is met B. en Ws. van oordeel, dat het aanbeve ling verdient tot deze verpachting over te gaan. Het exploiteeren van een bagger- staal is een bedrijf, dat veel beter door een particulier, bekend met het landbouw bedrijf, kan worden beoefend dan door de gemeente. Bovendien bezit de gemeente op 1 Ja nuari 1914 geen baggerstalen meer, omdat de bestaande baggerterreinen voor het dloor de provincie te graven nieuw© Rijn- Schiekanaal worden in beslag genomen. De gemeente moet dus, wanneer niet tot verpachting wordt overgegaan, nieuwe sta len aanleggen, waarvoor dan in aanmer king zou moeten komen het terrein aan de Stinksloot ter grootte van 1.83 H.A., welk terrein thans grootendeels dient voor begraaf- en verbrandplaats van cadavers, uitwerpselen van lijders aan besmettelijke ziekten enz. De aanleg van een. nieuwe baggerstaal daar ter plaatse zal, ruw go»

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1