Tweede Kamer. Ingezonden. Kunst, letteren, enz. Vragen en Antwoorden. ring; en al brandde hij zich daarbij de vin gers, en al verkoos de soep ook maar niet dHkker te worden, de kip was zacht en we hebben haar opgegeten tot op de beentjes. Met Albert Cakee, mijne heeren. Poulet A Moe staf a Pasje. Toen namen we op een kouden morgen, om vijf uren in de vroegte, afscheid van elkander, omdat ik de hoop op Adrianopel verloren had en de luitenant nog altijd vol hoöp was. Hij lag op den grond in zijn de ken gewikkeld en wilde beslist opstaan om mij uitgeleide te doen. Maar de slaap was h«m te machtig, hij dommelde weer in en ik. hoorde hem alleen nog brommen: „Morgen ga ik naar Adrianopel. Als u naar Amsterdam komt, moet u mijn moe- clw bezoeken en haar vertellen hoe leuk het hier is." De vensterruiten waren bevroren ën on- 'étr het dak speelden de ratten. "Adieu, jonge luitenant Fabiusl Indische begïooting. Na; den heer De Kanter sprak: gistepeinl dé ,héer De Me ester. Deze wonschte In- die geluk met don voorspoadigen financiee- Ictt toestand, maar acht juist daatrom gebo- den dubbel voorzichtig te zijn, indachtig aan, dat op de vofcte jaren ook nog wel wins magere zouden kunnen volgen. Daarom' mag men niet te royaal zijn in den roea dar weelde. De bureaucratie is machtig in Isadië, en deze begrooting draagt daarvan ié sporen. In dit verband komt spreker op tegen op drijving van de ambten aarstraktcmOn ten Verschillende maatregelen van de Regeë- fctng besprekend, juiebt spreker toe de| «opium-politiek, los van financieel© overwe gingen, en ook de' plannen der Regeetring1 tot verlaging Van de zoutprijzen en ver meerdering der zout debietplaatsen. Den economisohen toOstand van Indië en wét daarvoor gedaan wordt besprekende, er kende spieker, dat er, bij vergelijking met vroeger, vooruitgang te bespeuren is, vooral «la men in aanmerking neemt, dat de ethi sche maatregelen van nog jongen datum zijn. Spreker bepleit met een enkel woord mede zeggenschap yan de inlanders in het be stuur. Tegen elke poging tot definitieve re organisatie zal hij zioh verzetten, als daarbij geeto rekening wordt gehouden met die mede zeggenschap. iWat de Chineezen-kwestie betreft, is spr. v!an oordeel, dat krachtige handhaving van het gezalg en borstal van de orde nood zak e- kelijk is, maar dat, daarnaast, niets mag worden gedaan, dat opwindend en irritee- retod ondefr de vreemde Oosterlingen werkt öH idat niet moet worden voortgegaan op eeü; wég, waarbij aan' gegronde grieven der vreemde Opstellingen in Indië geen gehoor Wordt verleend. Het beleid dér Regeer ing in' zake de Chi- tóoiezfen-relletjes kon spreker niet goedkeu ren'. Het is gebleken, dat de Regeéring niet voldoende voorbereid was op hetgeen in China zou gebeuren, niettegenstaande het fcéag. vooruit te voorzien was en de verande ring van regeeringsvorm daar 'te lande ver wacht kon worden. De ontstemming van de Cliineezen ever ld« weigering van het ontplooien der nieuwe republikeinsche vlag, schrijft spieker toe batt tegenstrijdige orders, al kan spreker niet goedkeuren, de wijze, waar op de Ohinee- ZeU aan die ontstemming uiting hebben ge geven. Spreker ^ringt er op aan, "dat ue Re- geér»g, evenals zij deed iii 1907, toen zij Iden heer Liefrinck naar Atjeh zond als R/e- geeringscommissaris, ook een Regëerings- commissalris benoemde om de oorzaken van <de relletjes te onderzoeken. Spreker raadt aan te breken mét het stelsel van Chineesche officieren (kapiteins- en luiten ants-Chinee- Xen), die Weinig gezag onder de Chinoczen hebbeto, en dringt er verder op aan, dat dé politierechtspraak worde overgebracht naar do Raden van Justitie. Spreker "bepleit ge lijkstelling met Europeanen van Chineezén, die Nedorlandsoh© onderdanen zijn. Het schuim onder de Chineezen, zooals onder de Chineesche koelies te vinden is, helioeft niet to worden gelijk gesteld, maar men zorgde, dat zulk schuim niet in Indië korne. [Wat liet onderwijs betreft, gaat spreker in verschillende opzichten met de Regeer in g méde, maar staat hij lijnrecht tegenover Kaar bij haar streven om het inlandsoli on derwijs in confessioneel Christelijke richting té drijven. Van oudérrecht is in Indië een voudig geen sprake; liet gouvernement be islist. Het kan nieb anders, of dat moet tot ireactie leiden. Bij dit godsdienstig drijven op onderwijsgebied sluiten zich nog vele an dere maatregelen der Regeering in die rich ting aan. Een en ander zal niet strekken om 'dö handen tusschen 'inlander en ons bestuur K'ecbter te maken, i Na! de pauze ontwikkelt de lieer Vlie gen het sociaal-democratisch' standpunt in Xake Indië, dat hierop neerkomt, dat ton ^spoedigste aan Indië zelfstandigheid moot Worden toegekend, zóó, 'dat wij ons als heeT- jschers kunnen terugtrekken en Indië aan Zichzelf kan worden overgelaten. Spreker «Hitkent in verband hiermede, dat de gun- tfigë financieels toestand van Indië het ge- yolg is van welvaart. Hij is slechts het .ge volg van de inkomsten uit monopolie en be drijven. Het mijnwezen geeft slechte resul- jlaten, naar spreker verder uiteenzet. Het eenig© redmiddel is een krachtige Btlaatsexploitalie van de mijnen. Een Staats commissie is noodig om' aan de verwarde toestanden op mijn gebied een einde te pfakeft. Voor de' ecoho'misolic verbetering va)n In dia wordt steeds niet genoeg gedaan. Land- )wmW en industrie belioören meer gesteund. Vérder keurt spreker het opdringen aan ijilandsche "bevolking van een vreemden godsdienst af en besluit hij mét te betoogxm, jdait de bekende „Indische partij" in goede Kanen moet worden geleid en liaar voor- Vechters niet behandeld moeten worden als' feriertijd Douwes Dekker. De heer Scheurer huldigt het "beleid ywn den GouvemeuT-Generaal en van den Minister. Ook spreker erkent den vooruit gang van Indië, zij het een langzame. Daar om onderschrijft hij een voorzichtig finan cieel beleid. Ook op onderwijsgebied dient men voorzichtigheid te betrachten, Waarbij spreker wijst op de tegenstrijdigheid ih rich tingen. De éene wil zoo snel vooruit, dat zij alle kracht wil aanwenden om het onderwijs oiider de h'oogér© standen te pröpageeren een andere richting echter meent, dat op on derwijsgebied reeds veel te snel vooruitge gaan wordt en men bij de lager e standen moet beginnen. Spreker zou' Jieden zijn rede voortzetten, waarna de Kamer overging tot het trekken der afdeelingen. Graat JESomaiionet, de nieuwe Spaansche mini«ter-presldont. Nog eens: „ISMdegeest." Opnieuw is ten behoeve van het verple gend personeel der gestichten „Ende geest", „Rhyngeest" en „Voorgeeet" een adres bij den Raad ingediend, het vierde binnen een zeer kort tijdsverloop. Mogen de drie eerste niet veel meer succes hebben opgeleverd, dan een onbe- duidende salarisverhooging, onbeduidend wanneer men de salarissen van verplegen- den vergelijkt met die van de inwonende beambten der Tuchtscholen, de indiening van het vierde adres, voorzien van een uit voerige toelichting, heeft plaats onder vrij gunstige voorteekenen. De Raad toch is nu langzamerhand wel tot de overtuiging gekomen, dat niet alles in „Endegeest" is zooals het wezen moet (en wezen kan, voegen wij er onmiddellijk aan toe), en heeft dan ook in een der vo rige zittingen het reglement der gestich ten „Endegeest", enz. ter inzage gevraagd, welk reglement, vreemd genoeg, niet aan de leden van onzen Raad bekend bleek te zijn. Thans zijn in het pas-verzonden adres middelen aan de hand gedaan om uit het mutatie-moeras te geraken, waarin deze gestichten langzamerhand zijn terecht ge komen. Gevraagd toch wordt: benoeming, enz. van alle verple- genden door het College van B. en Ws. instelling van een scheidsgerecht (geen vreemden vogel in de Lei doch e volière de gemeente-werklieden n.l. ken nen reeds een dergelijk instituut); invoering èener 60-urige arbeids week, wat, gezien de afmattende taak van zusters en haar mannelijke collega's, een zeer billijke wenseh mag worden genoemd; vaststelling van een minimum- jaarwedde en een maximum en van perio dieke verhoogingen, niet gebonden aan rangen, een stekel van betaling, dat aan alle Departementen van Algemeen Bestuur wordt toegepast en ook bij de gevangenis sen, enz., tot tevredenheid van het perso neel bestaat en nog zal worden uitgebreid; uitkeeri.ng van kostgeld gedurende de vacanties, en gelei del ij ke inkrimping van het internaat. Wij moeten ons bekorten: de plaats ruimte, ons zoo welwillend afgestaan, is beperkt. Wij spreken de hoop uit, dat de Raad het voorgestelde in ernstge overweging moge nemen. Is het dit College inderdaad ernst met het voornemen paal en perk te stellen aan het zóó schrikbar en d-groote verloop van arbeidskrachten, dan is er thans gelegenheid, dat door een daad te toonen. Dan vreezen wij ook niet of de zusters zullen alsnog de toezegging ontvangen, dat ze voortaan gedurende de vacanties het kostgeld zullen genieten, hetwelk ook aan dienstboden wordt uitgekeerd. Een gulden per vacantie-dag extra zal veel bijdragen tot een aangename ont spanning. TT, Mijnheer de Redacteur, dankzeggende, Het Be-stuur cler Afd. Leidenvan den Alg. Nedex&. Arnbienaarsbond. Geachte Redactie! Naar aanleiding van het ingezonden stuk van clen heer Cremer, verzoek ik UEd. be leefd eenige plaatsruimte. Of de heer Cremer succes behalen zal, be twijfel ik ten zeersteten eerste zit er in zijn ingezonden stuk niet de minste pit. Ook blijkt het, dat hij niet volkomen op de hoogte is van welke zijde de door hem ge noemde opruièrij komt; die zoogenaamde opruièrij is gekomen van de zijde van den Bond van Confectiebedienden, en wordt tot ons groot genoegen daarin gesteund door den door u gehaten Soc. Bond. Dus ook de opruièrij is niet geheel en al socialistisch, doch zuiver neutraal De bejegening als dat onze heeren Raadsleden zouden loopen aan den leiband der socia listen, wordt bierdoor een boel verminderd. Ten tweede, wat de heer Cremer schrijft over Amsterdam, daar zou ik niet zoo voort-varend over zijnik zou eerst eens zorgen, wat schriftelijke overtuigingen te krijgen, en zou mij daar dan mede a. Donderdagavond in de Stadszaal ter verga dering begeven, naar alle waarschijnlijkheid zal uw succes dan grooter zijn dan dat door een schrijven in een courant verwacht, mis schien, komt u daar wel tot betere overtui gds- Wat de heer Cremer ook nog schreef over den heer Yan der Meij, daaruit blijkt ook, dat gij bepaald niet ter vergadering zijt geweest 1.1. in de „Graanbeurs" gehouden. Hadt ge deze tot het laatste bijgewoond, dan hadt de heer Cremer ook getuige kun nen zdjn, dat de heer Yan der Meij, wan neer hij in de zaal zich geen tegenstander had betoond, het bijna geheel met ons eens .was. Deze man was bijna van dezelfde opi nie als de heer Cremer. Zijn debat rustte bijna geheel op eigen-belang, doch later, toen hem de toestand eens helder voor de oogen werd gelegd, betoonde hij zich geheel anders. Zoo raad ik u, mijnheer Cremer, bedenk de zaak eerst nog eens goed, kom daarna ter vergadering en geef uw oordeel. U, Redactie, dankzeggende voor de ver leende plaatsruimte, noem ik mij,: v. d. B., hoewel geen socialist, toch voorstander van de gedwongen negen-uur-sluiting. Leiden, 18 November 1913. Christelijke Socïaie Partij. Te Arnhem heeft een vergadering plaats gehad, uitgeschreven door een voorloopig comité, bestaande uit de heeren ds. C. W. iCoolsma (Groningen), dr. C. D. Cramer (Utrecht), dr. J. C. B. Eijkman (Sittard), A. de Geus (Gendringen), dr. E. A. Keu- ohenius (Scheveningen), mej. M. van Woensel Kooy (Huizen) en mr. dr. A. R. van de Laar (Gendringen), onder voorzit terschap van laatstgenoemde. De vergadering, die door een zestig per sonen wxrd bijgewoond, had ten doel te komen tot de oprichting van een Christe lijke Sociale Partij. Na het voorlezen van een gedeelte van Johannes I werd de vergadering met ge bed geopend. In zijn openingswoord sprak de voorzit ter er zijn vreugde over uit, dat zoo velen hebben voldaan aan de uitno odd ging van het comité. Verder zegt spreker, dat de tijd dringt. Yoorop sta niet een staatkun dige en politieke, maar een algemeen© beweging, die wil en hoopt, dat God ver heerlijkt moge worden in alle wegen des levens; dat de Regeering moge regeeren volgens waarlijk Christelijke beginselen; dat worde voorzien in de sociale nood en van ons volk, en dat alles wordt gedaan tot verheerlijking van Gods Woord. Doch ook bedoelt men een politieken strijd, een staatkundige beweging. Er zijn ook nu nog, die aarzelend vragen: wat moet deze partij worden? dit komt, omdat de christe lijke politiek een zeer slechten naam ge kregen heeft. We mogen, zoo vervolgt 6pr., niet zeg gen: de strijd zal moeilijk zijn; we mogen de overheid niet stil laten zitten, waar de naam van Christus beleedigd wordt, waar de sociale nooden zoo groot zijn. Daarom moeten we het stembiljet gebruiken, 't Werk zal moeilijk zijn en het zou ge makkelijk zijn stil zich buiten de politiek te houden, maar wij moeten meehelpen. Wel is er een gevaar, als men zich als Christen gaat begeven in de politiek. Doch, zegt spreker, dat pad kan niet gevaarlrik zijn, waar we Christus willen volgen; men spreekt van overwinnen, doch spreker zegt-, we behoeven niet meer te overwin nen, Christus heeft de wereld overwonnen. Al zal na jaren door de partij niets ge wonnen zijn, dan zegt 6preker dan hebben wij getuigd, we hebben het beleden dat we strijden voor Jezus Christus, getuigd dat we niet stil willen zitten bij de social© nooden van ons volk. De arbeiders en kleine luyden mogen ons, zegt spreker, niet kunnen verwijten dat we hebben stil gezeten. We willen ver der alles doen wat onze hand vindt te doen, alles voor het staatsbelang, niet voor de partij. De partij stelt zioh tegen over de coalitie-partijen, en tegen de lin kerzijde, ze wil gaan in de lijn van Groen van Prinsterer; de. bedoeling is, dat ons volk wete: er is ten minste één partij die strijdt voor Gods Rijk; die niets voor de partij wil, maar alles voor het staatsbe lang. Daarop ging spreker over tot het in be handeling nemen van het ontwerp-pro- gram. Over art. 1, volgens het ontwerp lui dende „De Christelijke Sociale Partij belijdt Jezus Christus als Verlosser en Koning, zonder wien geen ding gemaakt is, dat ge maakt is. Zij wil zoo alle terrein des levens voor Hem opeisehen en God, den Vader, den Zoon en den Heiligen Geest verheerlijken, doord'at alle krachten, die in een volk zijn gelegd tot volle ontwikkeling en ont plooiing komen, Zijn naam ten prijs", ont staat een levendige discussie, allereerst over den naam. Yan verschillende zijden acht men den naam: Christelijke Sociale Partij niet goed gekozen, van andere zijde merkt, men juist op, dat de naam socialen juist bij een groot deel van one volk sympathie zal on dervinden. Verschillende voorstellen van een "ande ren naam worden na stemming verworpen zoodat de naam zal zijn: Christelijke Sociale Partij. Over de belijdenis der partij, in art. 1 uitgedrukt wordt zeer langdurig gedisous- seerd, waarin verschillende meeningen tegenover elkaar worden gesteld. Nadat talrijke amendementen zijn verworpen, wordt met een kleine wijziging, art. 1 aan genomen. Verschillende artikelen worden met een kleine wijziging goedgekeurd. Bij art-. 5 wordt in stemming gebracht de kwestie van a-lgemeen kiesrecht; met 2 stemmen tegen spreekt de vergadering rich uit voor algemeen kjesreoMi Het artikel stelt voor beperkt kiesrecht voor de vrouw. Een voorstel om op te nemen de wensche lijkheid van algemeen kiesrecht voor man nen en vrouwen wordt met groote meerder heid verworpen. Op verzoek van een der aanwezigen laat het comité het woord: beperkt, voor vrou wenkiesrecht vallen. De vergadering spreekt zich dus uit voor Vrouwenkiesrecht,' zonder eenige nadere omschrijving. Bij art. 6 wordt voor algemeen kiesrecht voor mannen alleen uitgesloten, iemand die door zijn geestvermogens voor de uit oefening van het kiesrecht ongeschikt is, wie bij rechterlijk vonnis tot bepaalde straffen is veroordeeld of van het kies recht is ontzet. Bedeelden worden niet uit gesloten. Voor verkiesbaarheid wordt geen eiseh van geslacht of maatscliappelij- ken welstand gesteld. Artikel 8 van het ontwerp-beginselpro- gram is zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd; hierbij is dus de wenschelijkheid van evenredige vertegenwoordiging uitge sproken. Een voorstel om de wenschelijkheid uit te spreken, dat van Christelijk standpunt leger en vloot moeten worden afgeschaft, werd verworpen. Met groote meerderheid werd art. 9 zoo danig gewijzigd, dat men wenscht algemee- nen dienstplicht (zonder loting) met een zeer strenge keuring. Bij art. 10, dat handelt over de onder- wijs-kwestie, geeft de voorzitter een toe lichting. De onderwijzer moet de vrijheid hebben ook in de openbare school Christus te belijden, enkel met de beperking, dat er niets in strijd met de Apostolische Geloofs belijdenis worde geleerd. De steun aan de bijzondere scholen blijft gehandhaafd en wordt, zoo noodig uitgebreid. Geen gelijk stelling van openbaar en bijzonder onder wijs. De heer Schroder, van het instituut Warnsborn bij Arnhem, bepleit met kracht de vrijheid voor allen. Hij acht het onmo gelijk, dat de onderwijzer in de openbare school van Christus getuigt.. Daardoor be perkt men de vrijheid van anderedenken den. De voorzitter acht een neutrale school dwaasheid, wanneer men in de openbare school wel oranjeliefde aankweekt, terwijl de onderwijzer over God moet zwijgen. Spr. meent, dat waar de overheid geld geeft, zij ook het reoht en den plicht heeft, haar Christelijk beginsel te belijden en te strijden tegen onchristelijke leerstellingen. Ds. Vermeulen meent, dat men de over heid buiten deze kwestie moet houden; volgens zijn meening kan aan de overheid onmogelijk de plicht van belijdenis van Christus worden opgelegd. In deze rich ting voortgaande, zou de overheid ook moeten getuigen in alle staatsinstellingen. Telkens weer, bij iedere subsidie zou de overheid zioh moeten afvragen of in of do or die instelling Christus beleden wordt. Van andere zijde wordt met klem be toogd, dat in de school een christelijke leer moet kunnen beleden worden. Dr. Keuohenius, van Scheveningen, meent, dat juist uit heb betoog van den hee£ Schreuder blijkt, dat de Regeering verplicht is, in de school voor Christus te deen getuigen. Een van de aanwezigen merkt op, dat het onderwijs een zaak des geestes is, waar de overheid buiten staat. De Staat heeft slechts te zorgen voor recht en gerechtig heid. De zaa-k van de Christenen is om te getuigen, doch andersdenkenden moeten als staatsburger vrijstaan. De heer Schreuder zegt, dat er een mis verstand bestaat. Hij wil geen neutrale school, maar vrijheid voor ieders meening. Verder betoogt spreker, dat men verplicht is de vrijheid, ook in het geestelijke, te handhaven. De voorzitter vindt wat de heer Schreu der wensoht liberaal. (De heer Schreuder: Maar goed liberaal'). Spreker meent, dat de heer Schreuder in zijn gedachtengang het Unie-rapport wil handhaven en dat is juist wat spreker verfoeit. Met tien stem men tegen wordt dan het artikel ongewij zigd aangenomen. De voorzitter wijst er nadrukkelijk op, dat men dus den tegen wo or digen toestand op onderwijsgebied wil bestendigen, maar daarbij iedereen vrijheid wil geven om in de school van Christus te getuigen en dat men geen subsidie toegekend wil zien aan scholen, in welke Christus wordt bestre den. In art. 16 wordt als eiseh gesteld een wettelijke 10-urige arbeidsdag en afschaf fing van nachtarbeid met een enkele uit zondering. In art. 19 wordt bepaald, dat ds sala rissen van alle ambtenaren en beambten in overheidsdienst moeten worden geregeld in verband met het gezin. De voorzitter zegt, dat de Chr. Soc. Par tij geen Ned.-Herv. partij wil zijn. Haar ideaal is, dat God nog eenmaal moge ge ven, dat alle Christelijke partijen in één Kerk vereend zijn. Met groote meerderheid wordt bepaald het recht der overheid voor toepassing van de doodstraf, doch alleen wanneer de rech ters zei ven de straf voltrekken. Omtrent de strekking van deze laatste bepaling deelt de voorzitter mede, dat liet de bedoeling is, dat de overheid niet een ander opdraagt de straf ten uitvoer te leg gen. Hij, die een doodvonnis uitspreekt, moet het ook zelf durven uitvoeren. Het comité stelde voot afschaffing van vaocine-dwang. Dr. Wicherink bestreed dit op grond an zijn ervaring. Dr. Keuohe nius (Scheveningen) bestreed op grond van statistieken de meening van den vorigen spr. Nadat voor- en tegenstanders hun mee ning hieromtrent nader hadden geuit, werd de eiseh van afschaffing yan den vaccine- dwang verworpen. In art. 38 wordt bepaald, dat de over matige arbeid worde verkort, naar ohriau. lijken levenseisch. In bedrijven, waar dit economisch mogelijk is. worde de &-uriRe arbeidsdag ingevoerd. De Zondagsrust w0r. de bevorderd door invoering van den vrijen Zaterdagmiddag. Het programma werd met groote meer derheid in zijn geheel goedgekeurd. Daarop ging de vergadering in comité-generaal ter bespreking van de statuten, enz. Deze zijn goedgekeurd en is daarna de nieuwe partij: De Christelijke Sociale Partij, opgerioht, Tot leden van het hoofdbestuur werden voorloopig alle leden van het voorloopig comité gekozen. 's R ij k'S Geologisch Mi n er a. 1 ogisoK Museum. Door dr. A. "VY. Niêuwenhuis, hoogleoraar aan de Rijksuniversiteit te Leidein, is aan 's Rijks Geologisch Mineral episch Museum aldaar een verzameling gesteenten, bestaande uit koralen, hraohiopaden, oep'halopoden en tribolieten ten geschenke gegeven. Den schenker is daarvoor de dank der regeering betuigd. Een conflict in de tooneel wereld. Voor de eerste kamer der Ajilsterdamsche rechtbank is heden aanhangig gemaakt een procedure tusschen de N. V. „Het Tooneel", dir. de heer Willem Royaards, tegen den heer J. H. L. Bossard, haar administratenr- seoretaris, om f 2350 schadeloosstelling. De prooedure is te oordeolen naar een bewering van den heer Roy&ards in het be gin dezer maand in de pers ontstaan uit de omstandigheden, dat, na een tergen de berisping, de heer Bossard van 25 tot 23 Oct. jl. d. z. vier dagen zijn werk liet lig gen, „opzettelijk den gang van zaken heeft verstoord", in weerwil van herhaalde tot hem gerichte verzoeken om zijn arbeid te hervatten. Eindelijk werd hij door den heer Roy aards uit zijn betrekking ontsla gen. In deze zaa-k treedt voor het N. V. „Het Tooneel" mr. Biederlack, voor den heer Bossard mr. Jules Keizer op. De recht bank bepaalde acht dagen voor conclusie van eisoh. De orkest-vereeniging van de Harmonie te Groningen heeft Maandagavond zijn vijf tigjarig bestaan gevierd met het houden van. een muziekfeest, waarbij Bram Elde- ring, hoogleeraar aan het conservatorium te Keulen, en C. Liegeois, violoncellist te Parijs, beiden oud-leden van het orkest, als solisten meewerkten. Voor den aanvang van de uitvoering deel de de voorzitter der directie, mr. F. van der Tuuk, mee, dat als feestgave voor het pensioenfonds der leden f 4000 was bijeen gebracht. De directeur, Kor Kuiler, het orkest en de beide solisten, werden niet kransen ge huldigd. Vraag: Zoudt u zoo vriendelijk willen zijn mij te willen mede doelen, welke belas- ting men in Leiden cn in Den Haag moet betalen van een "bruto-inkomen van f2300? Antwoord: In Leiden zonder kinder aftrek f 88.25 en in Dan Haag f 66.50. V raag: Hoe hoog moet het inkoanen zijn om in de bedrijfsbelasting te worden aan geslagen Antwoord: Minstens f 650. Inkomens lager dan f 650 zijn vrij. Vraag: Hoeveel geld moet meia bezitten om voor vermogensbelasting in. aanmerking to komen? Antwoord: Minstens f13,000. Vraag: Kunt u mij ook zeggen aan wien dat ingekomen geld der vermogensbelasing komt, aan 't Rijk of aan de gemeente? Antwoord; Aan het Rjjk. Vraag: Kunt u mij ook zeggen hoeveel het juist getal betalende inwoners bedraagt in de vermogensbelasting alhier en wordt dat voldoende gecontroleerd Alitwoord: Ons niet precies beken'dv De Rijkscontrole is tamelijk scherp, maar er zal nog wel wat gesmokkeld worden. Vraag: Is ér te Berlijn een Hollandsche consul? Zoo ja, hoe is zijn naam en adres? Hoe spreekt cf schrijft men hém aan? A n t w o o r dConsul-generaal 'voor Ne derland in Berlijn is F. von Friediancber, con sul J. George. Reiden kunnen in het Neder- landscli worden geschreven. De titel van den eerste is HoogEdelgestrengo, van den laatste WelEdel Gestrenge Heer. Vraag: Kunt 'u mij cok een middel aan de hand 'doen om inktvlekken uit ©cn groen linnen tasch ie verwijderen? Ze zitten ©r pas in. En ook, hoe ik inktvlekken uit plu- chette tafelklcedeïi kan krijgen? Deze zijn evenwel rood ën groen. Antwoord: De vlek bevochtigen met een heete oplossing van klaver zout ën daarna met fijn zinkpoedër tesstixo-ien en inwrijven. Voor 'trc-odc tafelkleed kunt u ook water en citroensap gébruiken. Vraag: Ik meen verleden jaar in uw "blad gelezén te hebben, dat cr plannen waren tot oprichting van een cursus voér meer gevorderde timmerlieden en smeden om hot teekermn, voornamelijk vakteekenen, grondig te kunnen loeren. Kunt u mij ook inlich ten, of deze cursus (lessen) reeds gegeven worden, en z-oo ei' ©on dergelijk© inrichting bestaat, kunt u mij dan zeggen, waar ik mij vervoegen kan Antwoord: Verveeg u daarvoor bij den directeur der Praotisch© Ambachtsschool. Vraag: Bestaat er cok een vakblad van fabrikanten cn handelaren in jute-attikricn (gaaslinnen, paklinnen, enz.)? Zooniet, wolk© courant is dan wel de moest gelezen© ia Twente Antwoord: Een vakblad kennen wij niet. Twontscho bladen zijn er nog vijf, wélka daarvan het moest gelezen wordt wpten wil

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 6