N«, 16175 Dinsdag 12 November. A0. 1912. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". Leidsehe Schouwburg. FEUILLETON. Sen vervulde profetie. LEIBSCH DAGBLAD PUDS DEP. ADVERTENTIES: Tan 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters na&r plaatsruimte. - Eleine atbertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Cents.Voor het incasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURÏNT: Voor Leiden per week 9 OentBj per 3 maanden 1 J J l.io. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1 i, 1,30, franco per post «1» 1.65. I1ÏXDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, lsbe alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter aigemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan J. PAAUW en rechtverkrijgen den tot het oprichten van een blik drukke rij in het perceel Van der Werffstraat No. 90a, Sectie H No. 3230. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C DE GIJSELA Alt, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 November 1912. Leiden, S2 November* De vrijzinnig-democratische kiesvereoni- ging-, alhier, aangesloten bij den Vrijzinnig- Democratisclien. Bond, heeft gisteravond zich jVereenigd met het door do hoofdbesturen 'der drie vx ij zinnige partijen ontworpen pro gram van samenwerking. ïot afgevaardigden foaar de Zaterdag te houden aigemeene ver gadering werden benoemd mevrouw Alings ,Van Mei s en mr. Van dor Pot en tot diens plaatsvervangers de hoor en Alings en Ya-u Ma aren. Gisteravond werd in Hotel „Cen traal" op d© B reestraat, alhier, de 66ete jaarvergadering van het schaakgezelschap „Palamédes" gehouden. Nadat het jaarverslag was uitgebracht, waaruit bleek, «dat liet gezelschap in leden tal flink was toegenomen, werden nog eeni- ge vereenigingsbelangen besproken, waar na het gezelschap tot het middernachtelijk uur genoeglijk bijeen bleef. De lieer J. Bloem, assistent bij de Posterijen alhier, hoopt 16 Nov. to herden ken, dat hij vijf en twintig jaren geleden to Groningen bij genoemde administratie in dienst kwam. Mej. G. J. van Rinsum. hoofd dor Bewaarschool, verbonden aan de Kweekschool Voor Bewaarschool houderessen alhier, ver trok naar Suriname, ingevolge opdracht van Idea Minister van Koloniën, om aldaar een Onderzoek in te stellen paar den toestand Vail het bewaarschool onderwijs en om even tueel voorstollcn te -doen tot organisatie daar van. Gistel-namiddag had te Arnhem; in te genwoordigheid van Z. K. II. Prins Hen drik, den Commissaris der Koningin in Gelderland, den burgemeester eai de woÜi- |&n raadsleden van Arnhem, hefc bestuur en Vele leden der Ned. Heidemaatschappij cji den directeur-generaal van den Landbouw, de eerste-steen-legging plaats van do ge vouwen der Maatschappij, welke te Arnhem gullen gevestigd worden. Op liet terrein werd Z. K. II. ontvangen door den voorzitter der Maatschappij, den heer Ruysdh de Beeron- ibïouck. De voorzitter sprak liierna een rede uit. Tot slot verzocht spr. Z. K. II. Priua Hendrik den eersten steen van het nieuwe fcobouw te willen leggen. Z. K. H. voldeed gaarne aan dat verzoek. Na een 'driewerf herhaald „Leve de Prius" iwerd de eerste st.oen. door Z. K. H. gelegd, iWaoïna onmiddellijk met den houw begon nen wordt. De Commissaris 'der Koningin beantwoord de in 't ko'rb do rede van den voorzitters De burgemeester, mr. baron Van Heem stra, gevoelde 'zich ook verplicht eenige woor den te zeggen. Do plechtigheid werd besloten met oen iTroegmaal in „Hotel Sonsbeek," waar, be halve de 'Prins, ook de andere genoodigden Md zaten. H. M. de Koningin en Z. K. H. de QPring waren Zondag in de Willemskerk in Den Haag onder het gehoor van dr. C ramer. H. M. schonk aan ie Stichting Tehuis voor alleenstaande Blinden te Wolfhe- zen eeii gift van honderd gulden. Ds. C. A. de Meijere, de oudste pre dikant der Evang.-Luth. Gem. in Den Haag, zal binnenkort zijn emeritaat aan vragen. - Plotseling is te 's-Oravenhage over leden freule A. Elout van Soeterwoude, die zich zeer verdienstelijk maakte op het gebied van weldadigheid. Binnenkort zal de burgemeester van Den Haag tien dagen buiten die gemeen te doorbrengen. De Minister van Financiën maakt be kend, dat te zijnen huize, ten behoeve van s Rijks schatkist, van. een onbekende, on der letters N.N., is ontvangen f 2620 aan bankbiljetten, ter voldoening \an te wei nig betaalde Rijksbelasting. Mr. C'. Lucasse, kantonrechter te Goes en lid van de Eerste Kamer, is, naar „De Ned." meldt, ernstig onge steld. Dr.. J. Ridderbos, benoemd hoogleer aar te Kampen, heeft Zondagavond af- soheid genomen, van de Geref. Kerk te Bussum. Hij sprak naar aanleiding van Hebr. 10:20 en 21. Het bericht betreffende het verloopen van rechtsingang tegen den oud-burge meester secretaris van Doornspijk behoeft wijziging. Op last van de rechtbank te Zwolle is een vervolging ingesteld. Het daaruit voortvloeiende onderzoek heeft ter plaatse algemeen de meening gewekt, dat verleenen van rechtsingang nu een noodzakelijk gevolg is. Deze gevolgtrek king gaat niet steeds op. HAARLEMMERMEER. Bij den land bouwer Co lijn, aan den Aalsmeerderweg, heeft zich bij een rund een geval van milt vuur voorgedaan. De wettelijke voorschrif ten zijn toegepast. LISSE- Het ziekteverlof van den Di recteur van het gasbedrijf is nu weer ver lengd tot 1 April 1913. Zooals men weet zou hij op 1 Nov. 1.1. in dienst gekomen zijn. NOORDWIJKERHOUT. Wegens druk ke werkzaamheden der leidster, zal, velen ten spijt, de gewone jaarlijksohe liuis- vlijtcursus dezen winter niet gehouden worden. RIJNSBURG. Het bouwen van het nieuwe café, annex woonhuis, voor den heer Coster, is gegund: het metselwerk aan den heer II. van Iterson; het tim merwerk aan den heer J Tilburg, te Zoe- terwov.de; het verfwerk aan den heer Kuil man en het loodgieterswerk aan den heer Burgerhout* WARMOND. Gisteravond vergaderde al hier in het lokaal „De Zon'' de afdeeling Warmond van de „Aigemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur". Na voorlezing der notulen van de laatst voorgaande vergadering, die onverander lijk werden goedgekeurd, werd overgaan tot het behandelen der agenda. Punt l: Can di cjaatstelling voor het hoofdbestuur. Tot candidaten werden geko zen in de plaats van den heer Damen, do heer Wallers, te Hillegom, en in plaats van den heer H. van der Graaff, de heer J. de Graaff, te Leiden. Verder werd medegedeeld, dat is inge komen een kennisgeving van B. en Ws. van Warmond, dat er in het vervolg geen riet- sokelven meer mogen geplaatst worden in de nabijheid van schuren, gebouwen, erven, enz., zonder vergunning van B. en Ws. Voorts, dat de afd. Noordwijk op de Algero. Vergadering wil voorstellen, liet benoemen van een beëedigd persoon als monsternemer, die getrokken monsters op plant moeten nemen om eventueel tot be wijs te kunnen dienen bij verkeerde leve- rantiën. Nog doet de voorzitter mededeeling over de bijeenkomst der besturen van de afdee- lingen, waarin besproken was om een mid del te vinden om het fonds Krelage-stich- ting te steunen, en op de algem vergad. een voorstel in te dienen om de contributie te brengen van 3 op 5 gulden. In deze ver gadering werd besloten hierop niet in te gaan, doch een lijst te laten circuleeren voor vrijwillige bedrage voor het fonds Krelage-stiohting. Niets meer aan de orde zijnde sloot de Voorzitter de vergadering en werd overge gaan tot een onderlinge verloting van ge reed-schappen en planten. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 Jan. afgescheiden van het derde kanton der dir. bel. te Rotterdam de kadastrale sectiën A. en T., en zijn deze gevoegd bij het eerste kantoor dier middelen aldaar; is benoemd tot verificateur der invoerr. en acc. E. Panman, kommies-verificateur der dir. bel., invoerr. en acc. te Rotter dam is benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw W. van Puyen bi-oek, gepensionneerd rijkst ;lwachter brigadier-majoor wonende te Tilburg; is met ingang van l Jan. aan dr. E. H. J. Cunaeus op verzoek eervol ontslag ver leend als leeraar aan dë R. H.-B.-School te Hoorn; is benoemd tofc ridder in de orde van Oranje-Nassau J. Meyers, commissionnair der N. V. J. Meyer, Seheepebouw-Maat- schappiji te Zalt-Bommel; zijn, met ingang van 7 November de ad junct-inspecteur van den Arbeid J. L. M. Asselbergs, te Breda, en de adjunct- inspectrice van den Arbeid mej. G. M. J. Boots, te Haarlem, bevorderd respectieve lijk tot inspecteur van den Arbeid 2de kl. en tot inspectrice. van den Arbeid; is met ingang van 16 December benoemd tot directeur van het postkantoor te Soheemda C. de Haas, thans commies der posterijen en telegrafie 3de kl. „Joukvroawe de Ia Seiglière." „Jonkvrouwe do Ia Seigliore" is oen aller aangenaamst tooneelspel. Een stuk alleen ge schreven met de bedoeling om prettige uren in den Schouwburg ;te versohaffen. En in dat opzicht slaagt 't vlot geschreven tooneelwerk uitnemend. Er "zit veel handeling in en het boeit van 't begin tot 'teind. Dib stuk van Jules Sandeau is niet lieel geschikt om te ontleden, want dan dan begint 't iemand ten slotte te duizelen, woirdt 't hem alles 'groen en geel voor de pogen- Over de liefde wordt wel zoo merkwaardig gesproken. Zoo lerg aan de oppervlakte: de hoogste li of de is volgens de gezamenlijke j on ge m enschen in de Jonk vrouwe" die tusschen. zuster en broer. Wie 't gelooven ,wil, ga zJn gang maar. Hélcnc do la Seiglièro en Bernard Stam ply houden van elkaarals zuster en broer en zc zouden 't er op willen wagen oiu samen liet leven door te gaan, wanneer niet Ilélène haar woord had gegeven aan Raoul de Vaubert, die haar ook als een zuster beschouwt- Zij heeft 't niet zoover gebracht tegenover hot jongemensch, beschouwt hem misschien zoo- iots als een halfbroer. Maar aan R 't eind. wanneer Raoul de situatie goed be grijpt, vertelt hij, dat hij Bernard als zn broer beschouwt, en veroen igt dien broor met z'n zuster voornoemd, die zich ook al broer en zuster gevoelden, en.... Nou, men 'begrijpt de rest- Over den inhoud zullen we hier maar niets meer 'zeggen. Totaal overbodig, want het gezelschap Roy aards heeft nu, als we ons niet vergissen, voor den vier den keer „Jonkvrouwc de la Seiglicre" op gevoerd. En wie hier in Leiden nu nog niet precies weet te vertellen, wat dit too- peclspel inhoudt, liceft zich ditzelf te ver wijten. Te verwijten, want inderdaad, die heeft verzuimd kennis ie maken met eon tooneelwerk, dat over de goede kwaliteiten, beschikt, waarover we in 't begin spraken en dat door „Het TooUeel" zoo uitnemend wordt vertolkt, dat hiervoor alle lof past. 't Is weer een staaltje van de regisseurs- talenten van den directeur Royaards. Het spel was, zooals we dat van dit ge zelschap gewoon zijn. Het samenspel liet niets te wenschen over. Want al steekt Royaards boven allen uit on blonk ook Sophie (de Vries, toch bleef men oen gehool behouden en dat wordt in zulke gevallen dikwijls anders gezien. Hier geen succes der eerste krachten ten koste» der mindere goden. Tusschen den hertog van Taunus en den markies dc la Seiglière, beiden van Royaards 13 een groote overeenkomst. Maar do laatste is meer uitgewerkt. Behalve het onbezorgde, het fijn-ironische komt hier nog het naive en op oen oogenblik de angst voor nade rende armoede, 't Is oen meesterlijka Créatie van Royaards, die je altijd bij zal blijven. Mevrouw Royaards speelde do dochter van den markies zoo lief, zoo bevallig, dat ze aller harten won. Het tooneeltje waarin zij cn Stamply elkaar vertellen van hun wcderzijdsche liefde was ontroerend mooi. Bernard Stamply van Go Balfoort was zeer goed gegeven, R 13 echter bij Balfoort te veel spel, het gevoel komt niet génocg tot uiting, 't Zelfdes wat wc opmerkten na sde opvoering van „De Vijf FrankfortersR waarin hij do rol van Jacob speelde. Adolpho Engers was een bijzonder goede kamerdienaar van den markies en Bugèno Gilhuys voldeed als de naar-grasspfietjos- zoekendo en kapelletjes-jagende baron, Do Vaubert. Sophie de Vries hoeft do barones Do Vau bert voor ons doen levon. Haar spel stond op een hoog peil Des tour nel les was nu niot van Jan Musoh. Ko> Arnoldi had eon lang niet gemakkelijke taak -dus. Maar zijn apel- was prachtig, .al waren er oogeublikken, dat we graag daarin wat meer .warmte Jmddcn gezien. Vooral in 't bogin. Allengs werd dab boter on z'n onderhoud met Stamply on later mot don markies was hot meesterlijk. Heb storm- en regenachtige weer heeft zeker velen uit den Schouwburg teruggehou den, al wareiu do hoogoro rangen, dan ook lang niet slecht, bezet. Na het derde bedrijf zoii oen groot ge deelte van het publiek de zaal verlaten- Alleen heftig hellen achter -de ooulisscn kon dc rust horstel Ion. Op het programma on. ook op do plakbiljetten stond, dat 't ioo- ncelspel drie bedrijven had, hoewel er nog een vierde moest komen. "We willen hier meteen even opmerken, dat 't programma niet altijd even nauwkeurig is, nog al eons meer foutjes heeft, die dan niet aan do onjuiste opgave liggen, Zooals thans klaarMtij1- kelijk heb geval was." De Duivenbotfe- en 3-Octofoer-straat. Hedenmorgen is eon begin gemaakt met do herstelling dozer straten, welke na dein regen der laatste dagen een aller treurigs ten aanblik opleveren. Da bewoners zelf bob ben hier en daar eenlgo straatjes naar liun woningen gemaakt, doch overigens zijn do straten een wam modderpoel. Do grooto bar. rikade van do uitgebroken steen en aau don ingang wordt geregeld bewaakt door die politic, doch ook dit verhindert nog niot, dat do straatjeugd er af en too een mooio gelegenheid vindt er haar projectielen voor allerlei doeleinden uib to betrekken. Zooala men weet, zijn do personen, die do steenen ©n kolken van den vermeenden eigenaar hadden gekocht, bij minuut von nis veroordeeld do straat in haar voriigon toestand to herstellen on als zij in gebreke blijven zijn daartoe bevoegd do eigenaars of beheerders van do belendende woningen. Do beheerder der huizon aan den Oost kant van de straat, de h^er Grondhout, was met den deurwaarder, den heer Van Th iel vanmorgen tegenwoordig. De tegenpartij dio de bewoners in dezen ben ar den toestand heeft gebracht, was niet aanwezig'. AVeldra kwam echter de metselaar, de heer Van der Haas, met eenigo werklieden om, op order van den beheerder, er voorloopige verbeteringen aan te brongen. Do huismoedors stonden aan de deuren en hoewel zij hot goval nog al van den lucli- tigen kont opvatten, waren zij toch blijde, dab althans de helft van de 6traat, waar over do hoer G. heb beheer op zich heeft, genomen, voorloopig in orde werd gemaakt en geloofden den werklieden een heerlijk bakje mokka-vocht. Er was vanmorgen ïiog al belangstelling, al viel het misschien velen tegen, dab fcet er zoo kalm toeging on de vrij talrij\c politiemacht werkloos kon blijven- Prol. S. D. van Veen. Wij hebben aan het „Utr. Dbl." het be- rioht ontleend, dat prof. dr. S. D. van Veen zijn lidmaatschap van de Chr.-Hist. Unio heeft opgezegd. Naar aanleiding van het opschrift: „Na. Ommen", hetwelk ,,De N. Grt." boven dit bericht plaatste, schrijft „De Ned.": „Het ligt niet op onzen weg mede te dee- len welke beweegredenen prof. Van Veen voor rijn bedanken heeft, doch kunnen wij wèl mededeelen, dat zij die het met Ommen in verband brengen, zich vergissen." Begrafenis jhr. Van Weed© van Berencamp. Onder groot© belangstelling vond gisteren de begrafenis plaats van jhr. M. van Weede van Berenoamp, legatie-s: oretaris te Weenent zoon van den Nederlandschen gezant. In d'e Evangelische kerk had oen lijk dienst plaats, waarbij o.a. tegenwoordig waren de aartshertogen Franz Ferdinand, Friedrich, Leopold Salvator, Karl Al- brecht, aartshertogin Maria,. Josefa, de leden van het corps diplomatique en van den hoogen adel, yele met hun echtgenoo- ten, de stadhouder Bienerth, meerdere hoogwaardigheidabekleedera en een depu tatie van het 2de regiment uit Neder land. Na den lijkdienst werd het stoffelijk overschot begraven op het Protestantsah kerkhof, waarbij leden der keizerlijke fa milie bloemetn neerlegden. Kapitein Thosnsor» op hefc oorio^r^- tooneel. Blijkens te 's-Gravenhage ontvangen be richt is kapitein Thomson, militair at taché van Nederland bij 't Grieksche le ger te Athene aangekomen, in afwaohting dat hom een legenrkorps zal worden aange wezen, waarbij' hij zal worden geplaatst. De verkiezing te Omaïen. Naar „Het Volk" bericht, werd in de Zaterdag j.l., gehouden vergadering van hot partijbestuur, op een vraag of aan de nieuwe verkiezing in het district Om men zou worden deelgenomen, cnbkenne-nd geantwoord. Pest op Java. Een Regeeringstelegram betreffende ue postgeJvallon op Java van 23 October i.ofc en met 5 November luidt als volgt: Afdeeling Malang: 82 nieuwe pestgeval- Len cn 21 dooden. Van de gerapporteerde zieken der vorige periode overleden er nog 2. Toeloengagoeng 2, Madioen 5, Gawi 1 en Soerabaja 5 doodelijke gevallen. Keairi 44 nieuwe gevallen, 13 clooden. In do vorige periode nog 3 doodelijke go- yallen- Paree en Kraksaan ieder 1 pestgevai. cara Blot) „Zeer goed, mevrouw." Juffrouw Lenormand lei de kaarten. „V ees maar zoo goed, uw vragen te stel- l®n," zeide zij. „Zal mijn zoon, zooals ons plan is, wer kelijk een goede en rijke partij doen?" Vroeg de moeder van Rene. nJaJ' antwoordde de waarzegster kalm. „Een rijke en mooie partij. Een bruid^ •chat van drie honderd duizend francs." Dat klopt niet, juffrouw 1 Het is te veel Zijn nioht Adule heeft een bruidsschat van tachtig duizend francs." „Hoe noemde u daar zijn aanstaande?" „Adèle." >,U dwaalt, mevrouw, Adèle heet rij Met. „Hoe dan?" „Gabriele." „Maar dat is ongelooflijk en niet moge lijk, juffrouw zeide mevrouw Bertin, ten hoogste verbaasd en ontsteld. „Het kaarten-orakel kan zich daarom trent niet vergissen mevrouw," antwoord de de waarzegster op waardigen toon. „O, maar u doet mij versteld staan! Het is waar, dat mijn zoon René ongelukkiger- w^ijze verliefd is op een zekere Gabriele..." „Nur daar hebben wij het alHet klopt dus volmaakt." „NeenWant Gabriele Vertot is maai' een arme bloemenmaaketer." „U vergist u mevrouw. Gabriele is rijk en door het lot bestemd om als liefhebben de verloofde en echtgenoote uw zoon geluk kig te maken. Zoo zegt het kaarten-orakel zeer beslist en duidelijk." „OnmogelijkUw kaarten moeten van daag heelernaal in de war zijn." „Volstrekt niet mevrouw Al langer dan veertig jaar leg ik de kaarten, en verwar ring komt bij mij niet voor. U kunt onvoor waardelijk geloof schenken aan mijn woor den. Gabriele ontvangt den grooten bruids schat, die ik zooeven noemde, en na een niet al te langen tijd zal zij er nog een mil- licen mij erven." „Dat is onmogelijkzeide mevrouw Bertin. „Het is de waarheid', antwoordde de waarzegster glimlachend. „Wie zou haar zoo'n grooten bruidsschat geven?' „Ik." „U?!" J a. „E11 van ii zal ze later ook nog een mal- lioen erven?" „Juist." „Ik... ik ben... ik ben sprakeloos van verbazing! Is Gabriele Vertot dan mis schien familie van 11?" „Neen, ik heb geen familie meer; daar om neem ik Gabriele als kind aan. U zult vragen: Waarom haar juist? Wel, omdat rij de 'kleindochter van de liefste vriendin uit mijn jeugd en haar lieftallig evenbeeld is. Een wonderbare droom heeft mij daartoe hoofdzakelijk doen besluiten. Hebt u onder deze omstandigheden nog iets tegen het kaarten-orakel in te brengen?" „Neen, in 't geheel niet! Ik van mijn kant heb dan niets tegen een verloving van René met Gabriele. Maar ik moet er eerst nog met mijn man over praten." „Doet u dat, mevrouw. Ik twijfel niet, of het zal u wel gelukken, hem tot beter in richt te brengen. Overigens is het tooh roede zoo beschikt; er valt hoegenaamd niets aan te veranderen." „O, juffrouw, u be-nb een groote profetes en u hebt ook een goed hart Toen ging mevrouw Bertin heen. „Ik ge loof haast", zoo prevelde zij onderweg!, „dat de zaak vooraf eenigsfrins bekonkeld wa3. Het schijnt wel, dat René, die schelm, er op was voorbereid!" René's vader hoorde, aooale te begrijpen valt, heel vreemd op. toen zijn vrouw n©na vertelde van haar bezoek bij de waarzog- ster. Evenzoo als zij veranderde ook hij nu dadelijk van gevoelen. Gabriele zou hem nu als verloofde van zijn zoon welkom zijn. De verloving kwam cl/us tob stand. Ga briele Yertob e»n haar tante betrokken de woning in het huis van juffrouw Lenor mand. De vroegere leegte in het bestaan van de oude dame werd daardoor aange naam aangevuld en haar laatste levens jaren worden er door opgevroolijkt Er kwam ook geen verandering meer in. Want toen René met succes rijn studio had vol tooid, een goede positie had gekregen en getrouwd was met Gabriele, bleef het ge lukkige jonge eohtpaar wonen in het huis van de waarzegster, zoolang deze nog leef de en ook nog na haar dood in 1843, want tob het groote erfdeel, dat zij aan de klein dochter van haar liefste vriendin uit haar jeugd vermaakte, behoorde ook het mooie huis in de straat St.-Ronoré.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1