No, 16173 Zaterdag Q November. A°. 1912. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIJF Bladen. Vierde Blad. Offieieele Kennisgeving. DRAKKWET. FEUILLETON. Een vervulde profetie. v (Slot voIgiX1 PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar rlaatsrnimte. Kleine advertentiën Tan 30 woorden *0 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oenta. Voor het incasBeeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Vaor Leiden per week 9 Oenta i per 3 maanden i l f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd aijn 1,30. Franco per post 1-65. Burgemeester en Wethouders van Leiden v Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet, Brengen ter algemeen© kennis, dat door rA. POUW, schilder, wonende te Leiden, ;een verzoekschrift} is ingediend, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het beneden lokaal van het perceel 5de Groenesteeg 89. Burgemeester en Wethouders voornoemd' N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STELTEN, Secretaris. Leiden, 9 November 1912. BBAKRWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door !A. C. ZIRKZEE, meubelmaker, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van alcohol- houdenden, anderen dan sterken drank, ■Toor gebruik ter plaatse van verkoop, in het benedenlokaal van bet perceel Uiterste gracht 70. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 November 1912. b Leiden, 9 November. Onze stadgenoot de heer J. H E. ïtückert, ingenieur der gemeentewerken al hier, is gisteren met 27 van de 30-stemmen benoemd tot directeur der geineente-wer- ken te Tilburg. Drie stemmen werden uit gebracht op den heer Breukman Visser, te jZutphen. Het heengaan van den heer Riickert is iroor Leiden een verlies. Hij is eon man yan groote bekwaamheid en voortvarend heid, die in zijn niet lang verblijf alhier reeds heel wat heeft gepresteerd. Men denke alleen maar aan zijn prestaties bij de uitvoering van do overwulving van het IKort-Rapenburg en den bouw van de nieu we Blauwpoortsbrug, waarbij hij de lei- jeting had. Bovendien staat hij bekend als een hu maan chef, waaraan de ondergeschikten gaarne gehoorzamen. De gemeente toonde haar waardeeiing ^eeds eenmaal door hem een personeels toelage van f 500 te verleenen, doch het jWfle te voorzien, dat men hem ook daar- ufloor niet altijd zou kunnen behouden. En jwaar hij nu de hoogste sport in een groote Etad als Tilburg kon her eiken, kan men em geen ongelijk geven, dat hij heengaat, hoe aangenaam hij hier zijn werkkring ook mocht vin dsn. De Vereeniging van Oud-leerlingen van het Genootschap Mathesis Scientiwum ■Geuitiix' alhier, heeft aan het bestuur van guicemd Genootschap f50 geschonken, toet verzoek, deze som aan de gekweekte rente van het fonds, door oud-leerlingen gesticht ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het Genootschap, toe te voe^ gen. Dit fonds, groot f 500, heeft ten doel van de rente technische boekwerken ten dienste van het onderwijs aan te koopen. De Vereeniging zou gaarne volgende jaren voor dit doel een hooger bedrag aan heb bestuur van „M. S. G." willen doen toe komen, wat kan geschieden als nog meer dere oud-leerlingen zich als lid van genoem de Vereeniging laten inschrijven bij den se cretaris, den heer H. H. Verhulst, Hooge- woerd 123. Dinsdag a.s. zal 's avonds negen uur in de „Graanbeurs" een vergadering wor den gehouden ter propageering van het idee verplichte winkelsluiting. In deze, door de af deeling Leiden van den Algerr.ee- nen Bond van Handels- en Kantoorbanen- den belegde vergadering zullen de heeren J. Oudegeest, lid van Sen Amsterdamsehen gemeenteraad, en Edo Fimmen, secretaris van voornoemden Bond, het onderwerp „De winkelsluiting in den Raad" behande len. Mej. A. van Alphen, alhier, slaagde heden in Den Haag voor het examen als apothekers-assistente. Zij ontving haar op leiding van den heer M. Boetwijt, apothe ker alhier. Het tekort over 1911 van de Vereeni ging voor Chr. Onderwijs ten behoeve van On- en Minvermogenden alhier is thans ruimschoots gedekt. Gisteravond had, vanwege de afdee- ling Leiden v. den Algemeenen Nederland- schen Ambtenaarsbond, in „Vooruit" een cursusvergadering plaats. De lieer F. S. Noordhof f," voorzatter dier af deeling, zette, voor een vijftigtal, zoowel vrouwelijke als mannelijke ambtenaren, in een helder be toog'uiteen, hoe de Ambtenaarsbond een deel der arbeidersbeweging is. Hij toonde met vele voorbeelden aan, dat- eatagoiï^be vereenigingen voor ambte naren geen reden van bestaan hebben. Alleen van een sterken bond, op moderne leeet geschoeid, gaat kracht uit, welke ieder lid ten goede komt. Dat het aanwezige publiek de voordracht met belangstelling had gevolgd, bleek aan het slot uit een warm applaus. Niemand wensc-hte van de gelegenheid van debat gebruik te maken, maar wel meldden zich vijf nieuwe leden aan. Te zamen met tien ambtenaressen, die zich schriftelijk aanmeldden, een aanwinst dus van vijftien leden, De Minister van Binnenlandsce Zaken brengt ter kennis, dat eerlang te Leiden, te Utrecht, te Groningen en te Amsterdam gelegenheid zal worden gegeven tot het af leggen van de practische examens van apo theker. Die examens zullen worden afgenomen respectievelijk op 11, 2, 16 en 12 December o.k. Gisteravond vergaderde het strijkor kest Euterpe" in het gebouw der Kweek school voor Onderwijzers aan de Oude Vest. 't Was de algemeene jaarvergadering. Nadat de notulen waren voorgelezen, gaf de penningmeester verslag over de fiilanciën, waaruit bleek, dat Euterpe" op financieel gebied niet was achteruit ge- 1 gaan; cle kas klopte met een klein batig saldo. Het ledenaantal was hetzelfde gebleven; alleen de voorzitter de heer Van der Wou- de waö vertrokken -wegens benoeming tot deurwaarder te Zutphen. Men gang over tot het kiezen van het be stuur. Achtereenvolgens werden gekozen de heeren H. M. v. d. Worm, voorzitter; L. den Houter, penningmeester; C. J. Oudshoorn, secretaris-bibliothecaris. Ver der had de bespreking plaats over de aan staande uitvoering, die in Januari 1913 zal worden gegeven. De voorzitter wenschtè, dat het ledental wat grooter zou worden. Hij begreep niet, dat in Leiden zoo weinig liefhebbers voor muziek zijn. Euterpe" toch kon zich in een goeden naam verheugen. Ook werd te ruggezien op de uitvoering van het vorige jaar, die uitstekend geslaagd is. Na rondvraag sloot de voorzatter de ver gadering. - De „Sts.-Crt.'' bevat wijzigingen in de statuten der N.V. ,,De Leidsche Katoen maatschappij voorheen De Heyder en Co.", alhier. Gelijk de Hervormden in het hospi taal-kerkschip „De Hoop" een vaartuig be zitten, om onder de Nederlandsche haring- visschers aan Schotsche kustplaatsen de geestelijke en stoffelijke belangen te bevor deren, wensohen ook de Gereformeerden zulk een schip te erlangen. Daartoe is cle vereeniging „Bethsaïda" opgericht, welke ook hier zal trachten daarvoor geld en steun te verkrijgen. Op de voordracht voor hoofd der open bare lagere school te Oudkarspel komen voor de heeren K. Jager, van Nieuwkoop; D. Tjalsma, van Enschedé, en H. Ham, van Grootpolder. Dé Raad van Zaandam besloot tot aan stelling van een commies-rejdacteur ter ge meente-secretarie, wiens salaris f 1600 zal bedragen. Op het benoemen'van een mees-- ter in de rechten werd aangedrongen. De Raad heeft met algemeene stemmen besloten het stenografisch verslag van de Gemeenteraadszittingen af te schaffen en te vervangen door een analytisch verslag. De Prov. Staten van Zuid-Holland wor den in najaarszitting bijeengeroepen tegen Dinsdag 3 December a.s. des morgens te elf uren, in welke vergadering aan de orde zal gesteld worden de benoeming van een lid van Ged. Staten (vacature wijlen den heer LJzermans.) Op het Koninklijk landgoed het Huis ter Horst werd gisteren een jacht gehou den, waaraan ook Z. K. H. de Prins deel nam. De eerstvolgende algemeene vergade ring van het Geref. Schoolverband zal, naar wij in „De Standaard' lezen, in 1913 te Utrecht gehouden worden en wel Don derdag na Pinksteren. Te Buitenzorg is, 51 jaar oud, overle den de heer W. J. Meerburg assistent- resident. Volgens de „Kath. Typograaf" be staan bij het personeel der Landsdrukkerij plannen om als hulde aan den overleden directeur den heer H. C. van Woerden, een gedenkteeken in het gebouw der druk kerij aan te brengen. De oud-minister van Marine Ellis, op reis, komende van de badplaats Naulieim, is ernstig ongesteld geworden en wordt thans te Dusseldorf verpleegd. Zestal bij de Geref. Kerk te Amster dam: ds. J. Doiuna, Watergraafsmeer (vroeger Leiden)ds. T. Ferwercla, Vlis- singen; ds. J. H. Landwehr, Rotterdam; ds. C. lindeboom, Gorkum; dr. J. C. de Moor, 's-Gravenhage, en ds. C. W. E. Ploos van Amstel, Delft. Biji de Ned.-Herv. Gem. te Rlienen ia be roepen ds. P. Bokma, te Schiedam. De arrondissementsrechtbank te Zwol le heeft besloten rechtsingang te verleenen tegen den vorigen burgemeester en secre taris van Doornspijk, wegens de tijdens hun beheer gepleegde malversatiën met de ge- meent e-financiën, o.a. het afgeven van ver- valschte obligatiën, vervalsching van bevel schriften vanbetaling, enz., enz. Gisteren heeft het parket uit Zwolle ten geraeentehuize en ten kantore van den ge meenteontvanger onderscheidene op die onregelmatigheden betrekking hebbende stukken in beslag genomen. De heer O. van Maanen, candidaat te Leiden, die het beroep heeft aangenomen naar de Ned.-Herv. Kerk, te Burg, op Schouwen (N.-H.) hoopt Zondag 24 Novem ber des namiddags te twee uren aldaar zijn intrede te doen, 11a bevestigd te zijn door ds. J. Th. van der Linde, van Wissekerke (Zeel.) („Arnst.") Ds. P. Veen, Ned.-Herv. pred. te Zutphen en 2de vice-voorzitter van het Ned. Jongel.-Verbond, is nog steeds ernstig krank. H. M. de Koningin bracht gisterna- mid'dag een bezoek per auto aan H. M. de Koningin-Moeder. Te Bussum, waar hij sinds zijn emeri taat woonde, is op 85-jarigen leeftijd over leden ds. J. iPh. Hattink, em.-predikaut der NecL-Herv. Kerk. Hij was o. m. pre dikant te Oude-Wetering. Do Raad van Smallingerland (Drach ten) besloot met 12 tegen 3 stemmen niet over te gaan tot de invoering eener veror dening, regelende c!e verplichte negen-uur- winkelsluiting. De Gouaschë Winkeliersvereeniging hééft volgens het „Dagbl. v. Gouda," besloten onder haar leden een referendum over de wettelijke winkelsluiting uit te schrijven. Bij de stemming voor 13 gemachtig den in het kiescollege der Neó'.-Herv. Kerk te Gouda zijn alle 13 candidaten der Kerkelijke Kiesvereeniging „De Va- derlandsohe Kerk'' (confessioneel) gekozen, met ongeveer 310330 stemmen. De ebhi- schen en moderne candidaten verwierven 200230 stemmen. Door deze verkiezing ia de meerderheid' in het Kiescollege confessioneel geworden. Door een der moderne leden is onmid dellijk tegen den uitslag protest aange- teekend, o. m. op dezen grond dat ook bedeelden (wier namen evenwel op de kiezerslijst voorkwamen) aan deze ver kiezing hebben deelgenomen. („Ned.") ALPHEN. Door de Regeering is aan de afd. Alphen-Oudshoorn en Aarlanderveen van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw een subsidie verleend van f560, ten behoeve van haar cursussen landbouwon derwijs. Zaterdag 23 November a.s. zal in het Nutsgebouw een uitvoering worden gegeven door de Hilversumsohe Onderwijzcrs-too- neelvereeniging, waarvan de opbrengst zal worden bestemd voor Kindervacantie-kolo- nies. Voor de afd. van den Protestanten bond, alhier, trad gisteravond op prof. dr.- Eerdinans, vaai Leiden, met het onderwerp: „Godsdienst en Politiek". De rede werd met groote aandacht aangehoord. De groote zaal van het Nutsgebouw,- waarin de lezing werd gehouden, was ge heel gevuld, zelfs de paden waren bezet. BODEGRAVEN. Al de 82 leerlingen van do Nulsbewaarschool er was geen enkele ziek dezen dag vierden in de zaal van het hotel „Van Haaften" het jaarlijksche feest. Aardige spelletjes werden door de kleintjes uitgevoerd en hun vroolijke liedjes weer klonken door de zaal. Hzt spreekt vanzelf, dat het bestuur van de school er voor ge zorgd had; dat er ook wat lekkers voor hen te eten en te drinken was. De kleuters kregen bij het naar huis gaan ieder nog een stuk speelgoed als geschenk mede. Vele ouders en andere belangstellenden woonden het feestje bij en zagen aan welke uitste kende leiding de kinderen der bewaarschool zijn toevertrouwd. HILLEGOM. Het vervoer van bloembol len met de stoomtram per speciale treinen is dit jaar weer afgeloopen; de extra-tr^ms loopen daarvoor niet meer. Het totaal van bloembollenvervoer langs deze gelegenheid is weer hooger dan in het vorige jaar. Gisteren is de lieer J. M. J., alhier, op den Stationsweg door een zwaar beladen vrachtwagen overreden. Bij het passé eren slipte zijn rijwiel en daardoor kwam hij, met de fiets, onder een der achterwielen van den wagen te liggen. Zwaar aan beenen en schouder uitwendig gewond, werd de ge vallene opgenomen. De ontboden genees kundige constateerde geen inwendige kwetsuren. Het rijwiel was geheel vernield. KATWIJK. De zuster der Katwijksche. Ziekenverpleging, zuster Van Kempen, heeft een aanvraag gekregen om deel uit t» maken eener ambulance, die door toedoen, van de. Bagger, van „Meer en Bosch", eerstdaags naar Turkije zou vertrekken. Zuster Van Kempen heeft zich toen bereid verklaard te willen meegaan. Daar evenwel de noodige middelen nog niet voorhanden waren en men bovendien, met het oog op een eventueelen Europee sehen oorlog, de beschikbare krachten lie ver in de nabijheid hield, zal deze ambu lance niet vertrekken. De Katwijksche zieken zullen dit voorze ker niet betreuren, want zij zouden in zus ter Van Kempen een beminnenswaardige euster verloren hebben. KATWIJK-AAN-ZEE. De heer J. Hout kamp, pachter van hotel „Du Rhin", heeft dit weer voor vijf jaren gehuurd. Naar wij vernemen zal badhotel „Do Zwaan" binnen enkele dagen publiek wor den verkocht. In verband daarmede heeft de zetkastelein van het hotel, de heer Koster, tegen l December als zoodanig zijn ontslag gekregen. Nader vernemen wij nog, dat de eige naar, <te. heer.A. van Leeuwen, eon aan vraag heeft gehad, ,om op de plaats van 21 »»Heb ik eenige kans, ooit één van de Veertig onsterflijken te worden V' „Ja, uw eerzucht zal bevredigd worden. IMen zal u eens tot lid van do Fransche academie kiezen. Doch u moet geduld heb- jfcen, want het zal eerst gebeuren na vele jjj&ren, wanneer uw haar al grijs zal zijn ge- [worden." „Er zal mij derhalve een lang leven be- iBohoren zijn 1' „U zult een uitstekende gezondheid ge meten en een hoogen ouderdom bereiken." j,Zal mij nog meer succes ten deel vallen tip heb gebied der literatuur Ja. Het grillige geluk zal u steeds ^friendelijk toelachen. U zult zeer be roemd, zeer rijk, zeer oud en zeer dik borden.'' „Ik dank u Op overmatige corpulentie 1 We^- n*et bijzonder gesteld, maar bij I al het overige goede neem ik haar zonder te «dagen op den koop toe." »V. denkt een feuilleton over mij te •ohrijven en het te publiceeren in het „Journal des Debats" of in een ander blad," zeade de waarzegster, hem sbrak Aankijkende. „Dat lees ik niet in de kaar man, maar in uw gezicht." -»>U hebb juist gelezen, juffrouw," ant- Jnoordde Janin glimlachend. „Ik ben dat "Hiderdaad van plan.'' „Het .zal stellig zeer geestig worden, daaraan valt niet te twijfelen; maar, naar ik hoop, ook vriendelijk en niet spottend." „Geëerde collega, ik zal over u schrijven met al het respect, waarop de geniaalste clairvoyante van deze eeuw rechtmatig aanspraak mag maken." Daarna ging hij heen, zeer voldaan over zijn bezoek bij de beroemde waarzegster.*) Voor de derde maa.1 klonk die tafelbel. Het jonge meisje kwam binnen; een aar dige verschijning, slank, bleek, met blonde lokken en een mooi, naïef gezichtje. „Gabrieleriep juffrouw Lenormand aangenaam verrast. „Zoo heet ik," stamelde heb jonge meisje, ten hoogste verbaasd. „Ik wist niet, dat u mij al kende." „Dat is ook haar lieve stem," prevelde de oude dame. „Gabriele Delrieu! Ik zie je, ik hoor je weer!" „Pardon, juffrouw,' zeide schuchter het jonge meisje, „ik heet Gabriele Vertot. Maar mijn grootmoeder, die al vele jaren dood is, heette van zichzelf Gabriele Delrieu." „Woonde en stierf zij te Alengon?" „Jawel juffrouw." „En haar familie was rijk, nietwaar?" ,Ja, vroeger wel. Maar in de vreeselijke stormen van den revolutietijd is het ver mogen van de familie verloren gegaan, en toen mijn goede grootmoeder stierf, was zij; geheel verarmd. Ikzelf, haar kleinkind, ben maar eèn arme bloemenmaakster en woon bij mijn tante in de straat Vaugirard. Tante is heel handig in het maken van Inderdaad schreef Jules Janin later over juffrouw Lenormand een interes sant feuilleton onder den titel: „La sor- cière du XIX siècle." kunstbloemen; van haar heb ik het ge leerd, en daarvan leven wij zoo goed en kwaad als het gaat." Op den vriendelijk uitnoodigenden wenk van de oude dame had het jonge meisje tegenover haar plaats genomen. Met welgevallen keek juffrouw Lenor mand haar bezoekster aan. En dan zeide zij: „Gabriele Delrieu was op de kostschool te Alen^on mijn liefste vriendin. Vannacht heb ik haar in een droom gezaen, zooals zij destijds was als zestienjarig meisje; ik heb met haar gesproken, met haar geschertst en gelachen, zooals vroeger in den lang vervlogen tijd van onze gelukkige jeugd. En nu ik u voor mij zie, lieve kind, is het mij, alsof de droom tot waarheid was gé wordén, alsof mijn liefste vriendinnetje levend voor mij zat. Hoe zonderling-toe vallig toch Gedurende eenige minuten was zij ver zonken in diep gepeins. Gabriele zat haar stil aan te kijken en waagde het niet, haar te storen. Maar al gauw hief juffrouw Lenormand het hoofd weer op, schoof haar mutsje te recht en zeide: „Permitteer me, lieve kind, dat ik je tutoyeer." „O, heel graag, juffrouw,' antwoordde het jonge meisje. Het zal mij nog beter terug verplaatsen in den gelukkigen tijd van mijn jeugd. Ge loof me, ik meen heb heel goed met je. Je wensohbe, dat ik je de kaarten lei?" „Ja, juffrouw. Ik ben namelijk zoo on gelukkig, dat ik geen raad meer weet, en tante ook niet. En nu heeft, mijn goede tante tegen mij gezegd: „Ga toch eens naar jüffrouw Lenormand; zg alleen kan je inlichten omtrent het goede of kwade, dat voor jo in den schoot der toekomst ver. borgen ligt. Vraag het kleine spel; dab kost vijf francs. Het groote zou te durabel voor je wezen." Zóó zei tante Charlotte. Zooals 11 ziet, heb ik haar raad gevolgd en ik heb de vijf francs meegebracht." Zij haalde haar beursje te voorschijn. „Laat je geld nu maar zitten, lieve Gabrielezeide de waarzegster. „Van jou neem ik geen betaling aan." „Dan dank ik u zeer, juffrouw," ant woordde de kleine bloemenmaakster. ,,U bent werkelijk al te goed." „Ik zal je de kaarten leggen, het groote of het kleine spel, al naardat ik het voor jou heb beste vind. Maar vooraf wou ik je graag eenige vragen doen. Je bent dus on gelukkig" „O ja, erg ongelukkig?" „Is het liefdesmart?'' „Aoh ja!" „Is hij je ontrouw geworden?" „O neen! Volstrekt niet! Maar zijn oudere zijn zoo tegen onze liefde." „Zoo, zoo! Hoe heet hij dan?" „René Bertin." „Wat is hij „Student aan de polytechnische school." „Hij ia dus nog heel jong?" „Een en twintig, en ik ben zeventien." „Dat is wel een jonge liefde. Dan zouden jullie toch zeker nog lang met trouwen moeten wachten." „Dat willen we ook met alle genoegen, als het zijn moet." „Wie is zijn vader?" „De koopman Louis Bertin in de straat Vaugirard." „Dieiifl vrouw ken ik &9\zij bezoekt mij elk jaar een paar maal. Intusschen heeft zij', voor zoover ik me herinner, mij nog nooit over de toekomst van haar zoon ondervraagd. Hce heb je kennis met hem gemaakt?" „Sedert den dood van mijn ouders ben ik bij tante in huis, die vlak naast den heer Bertin woont. Ik ben nu al zes jaar hij tante. Zoo hebben Reni en ik elkaar al als kinderen gekend, en nu is er liefde van geworden." „Tot groot verdriet van zijn oudere?" „Ongelukkig wel! Zij willen, dat hij zich' met zijn nicht Adèle verloven zal, die een bruidsschat krijgt van tachtig duizend francs." „Heeft die Adèle hem lief?" „Ik heb er nooit iets van gemerkt. Maar stellig zou zij zich aan het gebod van haar ouders onderwerpen. Dat gaat heel dikwijls zoo bij ons in Frankrijk: geen huwelijk uit liefde, neen, een huwelijk uit berekening, gegrondvest op geld en gc-ed De weder- zijclsehe oudere bekonkelen dat zoo, en de jonge meisjes schikken zich." „Ja, ja, zoo .is het precies,'' zeide juf frouw Lenormand, met het hoofd knikken de. „Toen ik nog een jong meisje was, won men mij ook op zoo'n manier uithuwelijk ken. Doch ik ging er niet op in en ben lie ver ongetrouwd gebleven, omdat ik nie mand vond, die mij beviel. Maar laten we op jouw geval terugkomen, lieve kind. Het schijnt mij toe, dat er nog geen reden ia om te wanhopen."

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1