N», 16172 Vrijdag 8 November, A°. 1912. (Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en (feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Onder onze Vroede Vaderen. yatl i_6 ragelj ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar nlaatsraimte. Kleine «dvertentiën Tan 30 woorden 40 Gents contant j elk dental woorden meer 10 Cents,-Voor het inca3seeren wordt f 0.05 berekend. PRIJS DER ADVERTENTIES: Vior Leiden per week 9 Gents j per 3 maanden J f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. franco per poet 1,65. PRIJS DEZER COURANT: Het is gisteren met de vergadering van den Gemeenteraad vreemd geloopen. Er stonden slechte negen punten op de agen da en de meeste eagen er niet naar uit, dat ier discussie over kon worden venvacht. Alleen twee zaken zouden aanleiding tot ge dachten wisseling kunnen gevenhet yoorstël tot den aankoop van een Volks park ea het praedvies inzake Winkelslui ting. De behandeling van" het laatste punt yooral zou wanneer de tongen er pro en contra over los kwamen, heel lang kunnen duren. De herinnering aan de vergadering in 1907 toen de kwestie ook tot uitvoerige 'discussies aanleiding gaf, deed dit allicht denken. Van den anderen kant hoorden wij ook al zeggen: Wat zullen we er nog veel over praten 1 Ieder heeft daaromtrent toch een gevestigde overtuiging 1 Na een zakelijke bestrijding van het praeadvies van B. en Ws. door een der voorstandera van een bij verordening vast gestelde winkelsluiting en een verdediging van de zijde van B. en Ws. is de zaak voor een beslissing rijp. De motie van de vrijzinnig-democrati- eehc Raadsfractie, waarbij de Commissie •voor de Strafverordening wordt uitge- noodigd tot het ontwerpen en de aanbie ding- van een desbetreffende verordening over te gaan, behoefde daar geen verande ring in te brengen. Feitelijk beoogt de motie hetzelfde* doel in" omgekeerde rich- tlng. Dan werd er ook nog gezegd, dat weder nitstel zou worden gepleit, omdat men de door B. en Ws. ingestelde enquête niet volkomen juist achtte, en een andere groe peering van belanghebbenden wenschte. Zulk een- voorstel zoul, indien het werd aangenomen, wat wij voorloopig niet wensohelijk zouden aohten, de beslissing in 'deze kwestie al weer geruimen tijd hebben verschoven. Er is van dat alles niets gekomen. Men heeft bij dit punt er een spêluje bij gesto ken en zal! nu over veertien dagen of drie weken, dat wist de voorzitter nog niet pre cies, er mee nvangen. Wie weet of dan de kermis-motie ook niet te gelijk aan de orde komt. Men kon zich aan op een in teressante, wellicht- amusante vergadering voorbereiden. Pas waren de heeren gisteren aan den gang, of er werd een zitting met gesloten 'deursn. aangekondigd. De heer Van der 'Eist Kad blijkbaiar in verband met het Volkspark-voorBtel iets op het hart, dat hij niet !»i publieke zitting meende te kunnen openbaren. B. en Ws. zelf hadden ook nog Iets, dat in geheime zitting moest worden besproken. Gewoonlijk worden de deureu in 700*0 geval echter aan het einde der 'openbare vergadering gesloten wat be langstellenden, de pers in de eerste plaats, Kever in Ditmaal kon dit niet en dus zou toen de beide hoofdpunten na de agentia 'êersfc maar afdoen, werd besloten en zoo geschiedde. Dat had met een goed kwar mer kunnen afloopen, want, zooals wij bo- *en zeiden, deze verschillende punter wa ren van weinig belang. Maar er wa/ori in gekomen stukken en dan nog de rondrraag Een adres van de afdeeling Leiden van <ïe Ned. Vereen', tot Afsoli. van Alooliol- houdende dranken om niet weder tot invoe ring der kermis over te gaan, omdat de arbeiders deze niet meer begeeren en dé Opbrengst der staangelden voor een groot deel komt uit de zakkeu der meest armen «n gedemoraliseerde-n, kon neergelegd wor den bij de bekende motie, om te gelijk 'daarmede te -worden behandeld, een te Iaat ingekomen reclame inzake de plaat selijke directe belasting, waaromtrent een dis verstand was ontstaan tusschen den reclamant en den controleur voor kennis geving worden aangenomen. Over den Bellier onhoudbaren toestand in de Duiven bode- en een deel der 3-October-^traat werd échter nogal uitvoerig van gedachten ge wisseld. De vraag was: Hadden B. en Ws. iets moeten of kunnen doen in deze netelige kwestie en ter bescherming van de bewo ners en de eigenaren der woningen? Wat 'for hoe, niemand wist 't en Voorzitter wist bet ook niet. De justitie is er in gemoeid, 8©ido hij; laten wij een rechterlijke uit spraak afwachten. Hij erkende echter, dat fcT in ieder geval een zeer laakbare daad was gepleegd, waarover, wat trouwens uit bet ingezonden stuk van mr. Wiersma, gis teren ook reeds is gebleken, een justitieej onderzoek gaande is. Waarom B. en Ws. zich er niet mee heb ben ingelaten, wat de heer Sijtsma ter ver antwoording van B. en W6., tegenover hen, die er anders over dachten, gaarne wilde hooren, zeiden deze niet. B. eri Ws. zullen echter, zooals mr. Van der Lip opmerkte, de zaak niet in den doofpot stoppen, maar diligent blijven. Bij de rondvraag bad de heer Carpen- tier Alting heel wat op het hart. In de eerste plaats klaagde hij over den toe stand van den Witten Singel, die om dezen tijd van het jaar schier onbegaanbaar is. Zou, zoo vroeg bij, niet kunnen worden voortgegaan met verhar*i*n? Zij het dan ook op andere, meer doelmatige wijze dan bij de eer6te proefneming? 'Wij hebben jaren geleden reeds op het verharden van onze voornaamste Singels aangedrongen en wij gelooven, dat het bij een paar trou wens nogal dure proefnemingen niet zou zijn gebleven, indien die aan- den Witten Singel niet gedeeltelijk ware mislukt. Toen kwam de schrik er iii bij den heer Kore- vaar, die er in den Raad nog al wat over hooren moest. De weersgesteldheid, het regende dien zomer aldoor speelde bi* de uitvoering trouwens leelijko parten, doch dit behoeft niet af te schrikken voor het vervolg. Als net verharden gelukt, clan spaart men heel wat uit aan begrinden Het verheugt ons dan ook, dat de nieuwe wethouder een en ander in overweging wilde nemen, even als ook de klacht over de verlichting van den Haagweg, onder deze gemeente. Van bijzondere politie-maatregelen bij den overweg van het Holl. Spoor, bij drukke gelegenheden wilde de Voorzitter niet veel weten. Dat zal er nog wel eon beetje meevallen. De menschen passen, zelf wel op en wij zijn hier ook niet hij zeide dit mede met het oog op een opmerking van den héér Fokker, betreffende het snel- rijden van de tram over de Blauwpoort-s-, brug in een dorp. En terecht, zei hij dit. Wanneer wij nu al klagen, hoe moet het don gaan op drukke verkeerspunten in groote steden 'De bevolking "past rich daar- - bij aan en men moet zoo iets zooveel mo gelijk aan het publiek zelf overlaten, zoo lang er althans geen verstoring der open bare orde plaats heeft. De heer Sijtsma kwam nog eens terug op enke-te mededeeliugcn, door den Voor zitter gegeven bij de behandeling van het verzoek van den Bond van Ned. Onder wijzers om het verlangde geneeskundig at test, over te leggen bij. een ziekte langer clan drie dagen, op kosten van de gemeen te te doen plaats hebben. De Voorzitter zeide torn,dat do maat- tegel, cm een attest over te leggen, slechte een wettelijk sanctionnecren was van een bcstaanden regel, wat de heeren Van der Pot en Sijtsma indertijd, op grond van hun ver strekte inlichtingen betwistten, en wat cok in een ingezonden stuk in dit blad door het bestuur vau gencsuide afdeeli.ng was ontkend. Ook hier bleek echter weer een misverstand te bestaan. De Voorzitter had bedoeld, dab er een attest was overgelegd, zoo vaak kennis aan B. en Ws. was ge geven, dab iemand langer dan drie dagen ziek was. In gevallen, dat deze kennisgeving uitbleef en dab scheen dikwijls het ge val was er cok geen sprake van een geneeskundige verklaring- Zoo bleken beiden in hun mededcelingen ter. goeder trouw .ge weest en daarmede was de zaak uit- De Voorzitter zette nog even uiteen, dat de maat regel in ieder geval financieel niet zwaar op deze ambtenaren zal drukken- Eindelijk gaf nog de lieer Fischer ant woord pp een vraag van dim heer Van Gru ting in de vorige .vergadering met betrek-, king tot den slechten, toestand van den Sta tionsweg. Dat is niet zoo gemakkelijk te verhelpen, .als men misschien zou denken- De kolk- loozLng deugt ar niet en dit te verbeteren, kost heel wat geld. Daarvoor zijn de fondsen er op diet opgenblik niet, doch er zal in de ergste gevallen van verzakking worden voor zien. De lieer Van Grilling toonde zich dank baar en inderdaad nieuwe bezems vegen snel de heer F- was cr vlug bij. De heer Hcogenboom verstond echter niet de opmerking, dat de fondsen er op het cogenblik niet voor zijn- Wij hebben zoo iets ook pooit gehoord. Fondsen zijn er, als het noodig is, in een openbaar lichaam, altijd. Uit.het wederwoord van den wethouder bleek dan cok, dat het niet in ongunstigen zin meest worden opgevat. Wij loopen naar het eind van het jaar en de gewone middelen, voor dergelijke reparaties bestemd, zijn dan ook meestal uitgeput. Het wordt dus een karweitje voor de volgende begrooting- En nu gingen eindelijk de deuren toe- Na een langen tijd vergaderd te zijn ge weest en uit liet blauwe waas, waarin de heereu waren gehuld, viel op te maken, dat er dapper \va3 gerookt, gingen eindelijk de deuren weer open. ,foen kwam de aankoop van liet terrein aan, de Decimastraat aan de orde- Sohier algemeen, was men met den nieuwen aan koop in zijn eohik- Alleen de heor Hoogen- boom maakte een. uitzondering- Hij vond de ligging niet mooi, de toegangen niet gemak kelijk en liet terrein voor volkspark dear- halve niet geschikt- De prijs moge ook als bouwgrond niet bijzonder hoog zijn, de gemeente, behoort ziph van bouwgrondspcoulatie -te onthouden- En zoo vond hjj, dab wij beter hadden gedaan het terrein te laten. Maar zijn stem was als dio eens roependen in den woestijn- B. en Ws. ontvingen van alle zijde hulde. En kelen maakten wel opmerking-en en wilden nu al vastgelegd hebben, dat H^fc terrein voor Volkspark en voor niets anders zou dienen, wat de Voorzitter ni?t practisoli achtte. Als men straks, door. welke omstan digheden ook, een tater terrein voor een Volkspark kon krijgen, dan zou men dezen grond voor iets anders kunnen gebruiken en do Voorzitter had gelijk. Een klein politiek bijsmaakje kreeg het debat nogt De heer A. Mulder sprak er zijn leedwezen over uit, dat B- en Ws. in hun proe-advies .vèrband hadden gelegd tusschen heb- adres van. de afd. der-S.-D. A--P- en dezen aankoop, wat de Voorzitter en te recht ontkende. B. ca Ws. hadd?n sleo'kte gememoreerd, dat er, tóen dit adres inkwam, hun nog geen geschikt terrein bekend was, zooals vroeger ook niet- De heer Hoares nam er den heer Mul der even over onder, handen en merkte op, dat, voor zoover de S.-D. A'.-P. iets van die eer toekwam, deze die ook wel ver diende. Men moge over haar denken, zoo men wil, zij ijvert toch -krachtig voor do matcrieele en moreêlo ontwikkeling van ons volk Men kwam nu nog van alle kanten op, om iets van deze ear op te eisc-hen- Do heer Heïmeringer werd genoemd,, ja de heer Bosch bracht zelfs in herinnering, dat wijlen do heer Van Kempen er indertijd al een lans voor gebroken had- Wij gunnen die ear graag aan - allen, die heb voor den aanleg van seen Volkspark heb ben opgenomen, en wens oh en er de gemeente geluk mee. Wellicht kan.-men, door een deel van den grond voor bouwgrond te gebrui. ken, de Jcosten van tat (park tot een mini. mum reduceeren. Znovoel te beter l Eindelijk werd als sppedeischend nog be sloten tob den aankoop van drie peroaelen aan dei Langegraoht voor f3100 en em perceel aan dan Ma rasingel (een oafvoor f 5500, do eerste ten behoeve der uitbrei ding van de Gasfabriek, liet laatste ten be. lioove van de uitbreiding van het" Eleotrisch bedrijf. Ook het geld, daarvoor uitgegeven, mag dus als wèl tasteed worden beschouwd, doordat ooi ze lichtfabrieken er door in de gelegenheid worden, gesteld, haar vleugels al weer wijder uit te slaan; Het was inmiddels al weer zoo laat ge worden, dab man do discussie over do win kelsluiting niet moor aandurfde- Leiden, 8 November. Voor de leden der afdeeling Leiden van de Nederlandsche Reisvereeniging zal op Donderdag 14 November des avonds te kwartier over achten, een voordracht met lichtbeelden over een reis naar „Graubun- derland en Engadin'' (Zwitserland), wor den gehouden door dr. L. Wirth, voorzit ter van de afdeeling Utrecht, in het „Nut", Steensohuur. Verder worden de leden op Zondag den 17den November, de9 middags te één uur, uitgenoodigd, voor een wetenschappelijken rondgang in het Museum van Oudheden. Evenals het vorige jaar, hebben zich de heeren. dr. Boeser, Martin en mejuffrouw Brants weder welwillend bereid verklaard dc bezoekers rond te leiden. Op Zondag den 24sten November, des middags te twee uren, zal een wetenschap pelijke rondgang in het Mineralogisoh- en Geologisch-Museum plaats hebben, waar de bezoekers zullen worden rondgeleid door den lieer Blommendaal, amanuensis aan dat museum, of zoo deze verhinderd mocht zijn, door prof. dr. K. Martin. Gisteravond vergaderde in een der lokalen van het gebouw „Prediker" in de Janvossesteeg, alhier, de afd. Leiden en Omstreken der Ned. Vereen, van Chr. Handels- en Kantoorbedienden;. De afdeeling, welke in den laatsten tijd een min of meer kwijnend bestaan leed, trachtte door het houden van een propa- gando-vergadering, tot het bijwonen waar van op ruime schaal uitnoodigingen wa ren verzonden aan collega's geestverwan ten, haar ledental uit te breiden. Daartoe vanwege het afdeelingsbestuur uitgenoodigd, trad, nadat de vergadering met gebed was geopend, als spreker op de heer G. Baas Kzn. propagandist der Vereeniging, met het onderwerp „Het onmisbare nut der Vakvereeniging." Spreker ging hierbij uitvoerig na de positie der handels- en kantoorbedienden in den loop der tijden, behandelde daar na hetgeen reeds door de vakvereeniging in het bijzonder de Ned. Ver. v. Chr. K..- en H-B. voor de belangen der kantoorbe dienden was verricht, en hoe zij reeds stap pen had gedaan bij de Regeering tot re geling der arbeidsvoorwaarden en waarop zij reeds aanvankelijk sHooea mocht zieit, Met 'n krachtige opwekking tot aamsluiting sloot spr. zijn met aAndaaht gevolgde re de, waarna een geanimeerde diaouale volgde. Tob groot geaoogen der afd fcradeo de aanwezige genoodigden allen toe als lid der Vereeniging en mocht de Leidsohe ..f- deeling alzoo reeds vrucht van haar pro paganda zien. De vergadering werd daarna met dank zegging om halfelf gasloten. De eerste Bijbellezing in het Wijkge- bouw aan den Stillen Rijn, alhier, iiad gisteravond plaats onder zeer groote be langstelling. Deze was zóó groot, dat vslen geen plaats konden vinden. Bij den aanvang werd ds. Roaoain Ab- bing een som van f75 ter hand gesteld ten bate van de Wijkverpleging. Bij Kon. besluit is jhr. mr. dr. W. J. AI. van Eyeinga, hoogleeraar alhier, be noemd tot lid van het College voor de Vis- scberijen. Aan liet gebouw van het provinciaal bestuur iu Zeelaud, te Middelburg, ia aan besteed hét maken, stellen en gangbaar op leveren van twee ijzeren roldeuren, een schipdeur, vier schuiven en vier toldeuren, ten behoeve van de in uitvoering zijnde nieuwe schutsluis te Hansweert, behooren- de tot de werken van den bouw van derde schutsluizen van het kanaal door Zuid-Be veland te Hansweort en de Wemeldinge. Raming f93,500. Minste insc-h rij fate r de firma Yan Eg- mond en Co., te Zoeterwoude, voor f 91,995. H. M. de Koningin heeft gisteren voor heb eerst sinds haar terugkeer begin October in Den Haag, na de daarop ge volgde ongesteldheid, zioh buiten het Pa leis begeven. De Koningin maakte een rij toer in een open victoria, vergezeld van een hofdame. H. M. zag er zeer welvarend uit. B. en Ws. van Den Haag hebben aan den eervol ontslagen commandant van de brandweer aldaar, den heer jhr. E. G. Wichers, met ingang van 1 November, een jaarlijksoh pensioen verleend van f 1739.40. In Den Haag ia geslaagd voor heb examen voor apothekers-assistent mej. M. J. Rond, van Gouda. Men meldt uit Almelo aan „De Ned.": Ds. Rutgers, predikant bij ae Ned.-Herv. Gem. te Tubbergon, bdj Almelo, indertijd als orthodox predikant aldaar beroepen, ?a tot de moderne richting overgegaan. Woensdagavond hééft ds. R. behoefte ge voeld zijn verandering te openbaren in de door de vrijzinnigen belegde vergadering, waarin ds. G. W. Melchers over het onder werp „Modern, niet orthodox" sprak. Bij het plaats gehad hebbend debat heeft hij zijn instemming met liet gesproken© be tuigd. Tot heden was deze gezindheid des hee ren R. hier niet bekend. Nog slechts kort geleden heeft hij in de kerk hier een ringbeurt vervuld en was naar gewoonte bij het optreden van ortho doxe predikanten van elders in het Ge bouw der Evangelie geen dienst. De „Zwolsohe Ct." meldt, dat te Kam pen een vereeniging tegen de verplichte 9-uur-winkelsluiting is opgericht. Een adres zal aan den Raad verzonden worden, waar in dab collego verzocht wordt, de gedwon gen sluiting niet in té voeren. Tevens zal men bij de winkeliers, enz. handteekenïn- gen verzamelen, welke aan de ootie van de Vereeniging kracht kunnen bijzetten. HAARLEMMERMEER. Toen gisteren de eierenhandelaar Enthoven - even een klant bezocht te Hoofddorp sohrikfce zijn paard, en sloeg met den wagen op hol. Na dat het achterstel van den wagen kennis gemaakt had met twee boomen, bleef dit haken achter een lantaarnpaal, waarna het paard doorholde met wagen en voorstel. De in de kar aanwezige eieren braken alle en op het marktplein verloor de wagen nog zijn boomen. Op 2 Januari a.s. zal feestelijk her dacht worden de stichting der Chr. School te Hoofddorp, vóór 25 jaar. Dit feest valt samen met het feit, dat aan die school de heer H. Pos 25 jaren hoofd zal zijn. Het zal den algemeen geaóhten jubilaris dien dag niet aan blijken van belangstelling ont breken. Op het feest zal de Chr. zangvereeniging „Soli Deo Gloria" zioh vóór het eerst in het publiek doen hooren. HILLEGOM. Met „Verleden" van Ina Boudier Bakker nam gisteren de tooneel- v'ereeniging „Eendracht en Vooruitgang", van Amsterdam, deel aan den wedstrijd dien de tooneelvereeniging „Vondel",- alhier, heeft uitgeschreven. De zware rollen van dit drama werden verdienstelijk voorge dragen. Hot niet in grooten getale opgeko men publiek heeft genoten. Als nastuk ging heb komische spel in twee bedrijven: „Leen me j© vrouw." Dit werd ook goed voorgedragen. KATWIJK-AAN-ZEE. Gisteravond werd' in de Gemeentezaal alhier, een tweetal voorstellingen (één voor kinderen en éóo voor volwassen en) gegeven met de bioscoop van het L*e*r dei Heils. De im4 vm flink beset. Zeer velen moee ten zich met een staanplaats vergenoegen. Nadab de samenkomst op gebruikelijke wij ze was geopend, werden eenige stille beel den vertoond, afgewisseld door meerstem mig gezang. Nu volgden een aantal films, die bijzonder in den smaak vielen, o.a. „De begrafenis van generaal Booth." Te ongeveer tien uren ging de vergade ring voldaan over l etgeen gezien en ge hoord was, uiteen. Het is deze week of Katwijk geen vis- schersplaats is, zóó weinig gaat er om op het gebied der haringvisscherij. De meeste vaartuigen zullen dan ook waarschijnlijk niet meer voor het einde van liet seizoen terugkeerén, of zij moesten nog spoedig een goede vangst maken. NOORDWIJKERHOUT. De onderafd. „Noordwijkerhout" van „De Macht vpn het Kleine" telt thans alhier 42 leden en zond een driemaandelijksche bijdrage vart f 12.60 voor de Suppletiekas der Ilalve- Stuivers-Vereenigingon. NOORDWIJK. De tweede bijeenkomst in dit seizoen, uitgaande van de Chr. Jonge lingsver. „O. R. i. Chr.", te Noordwijk- Einnen, had gisteravond plaats in het kerkgebouw der Ned.-Herv. Gem. Spreker wa© dr. J. D. de Lind van Wijngaarden, Ned.-Herv. predikant te Putten, op de Veluwe. Waarmede zullen wij God tegenkomen? Hoe wij alleen in Christus Jezua God ont moeten kunnen, hoe wij ook allen in de volheid van Gods genade zullen kunnen deelen, vinden wij beschreven in Openta- ring 4 67, wat spreker als uitgangspunt koos voor zijn rede over de „ontmoeting Gods" of de „rechterstoel Gods". Johannes mooht als het ware in den he mel gluren. Hoe was heb mogelijk, dat hij bq dit» verschijnsel niet verteerde;' Johan- nee zag een troon, en Hij, die er op zit, is de God der Gerechtigheid. Johannes zag door een glazen zee en kon daardoor Goda heerlijkheid aanschouwen. De glazen zee gelijk aan kristal. In kristal worden de stralen van het licht gebroken, dooli al die kleuren behooren aan dien eenen liaht- straal. Al de deugden Gods vormen één lichtbundel, óón deugdenbeeld, als heb ware vallend op Christus Jezus, heb beeld van. den onzionli^ken God. Johannes zag vier dieren. In deze vier dieren ziet men het beeld van de ganscho Kerk des levenden Gods. Het eerste dier gelijk een leeuwdaarin wordt beteekend de moed, dien God Zijn kinderen geeft. Het tweede dier, een kalf gelijk, het beeld der volharding. Heb derdo dier had het aangezicht als een mensch, het beeld der zachtmoedigheid en klein heid des harten, waarbij da mensch dient voorgesteld zooals God hem in den staat der rechtheid heeft gesohapen. Het vierde dier was een vliegende arend gelijk, wat ons herinnert aan het scherpe gericht. Da vier dieren hadden ook oogen vau vo. ren en van achteren, terwijl men later nog leest, dat zij van binnen vol oogen waren. Zij zien dus achteruit, en xien tweeërlei, een zwarte lijn van ruw verderf en ©en lfohbende lijn, waar op gekroonde en ge zalfde sbeenen „Eben-Haezer" staan. De zwarte lijn ons eigen ,,ik", de liohtende het leven Gods; ze hebben oogen van binnen, waardoor ze eigen zwartheid zien, maar waardoor ze ook met Petrus naar buiten gaan en bitterlijk weeaien. Ze zien ook naar voren, en zien alweer de zwarte lijn, maar nu naar de toekoraBb, maar ook dezelfde lichtende lijn die vertelt van de daden Gods. Uit dit alles blijkt, dab alleen door het offerlam van Christus gij God kunt ontmoeten. Een flinke schare woonde de zo hijccn- komst bij. Gemeentelijk Werklooeenfond». Gisteravond hield de Leidschs Bestuurders- bond in ,,£>e Graantaurs", olhier, oai open bare vergadering, waarin de hsar R- Sten- huis, secretaris van den Fabricksarbcadera. bond te Delft het onderwierp behandelde:' ,,De toeslag dor gemeente op de werkloozen-^ fondsen, en het aanmelden op de Arbeids beurs- De Keór Van Eok, voorzitter va.n den Leid.' schein Bestunirderabond, opende de nieb bij- zonder druk bezochte vergadering met een kort wóórd, waarin hij er op wees, dab d«| werklieden zich niet kunnen neerleggen bij den door den LeicUcli'en Gemeenteraad ge-^ nomen maatregel, dat de werkloozon. zich dagelijks bij de Arbeidsbeurs moeten aan.' melden. Misschien ware dit besluit zoo niet gevallen, als er een vertegenwoordiger van da arbeiders in <Lem. Gemeenteraad ritting had «n er scherp tegen wara geageerd- Ook zou «r uit de arbeid ersluingen krachtiger tegen zijn opgekomen, indien het voorstel intaids was gepubliceerd. Maar het wcrdl slooms kórt vóór de openbare behandeling takend gemaakt, zóodat de publieke opinio ör zioh niet over uit kon spreken- De hoor Stenhuis tagon mot te wijten op de groote ontwikkeling, die do Work- looaköiVerzekering onder de vakorganisaties Ktaft vorkregen. Al? een Voorbeeld d&ary 'x

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1