N°. 16169 Dinsdag; November. A0. 1912. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Tweede Kamer. EILSC PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regela /1.05. Iedere regel meer 0,17}. Orootere lettere naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën ran 3G woorden 40 Oente contantelk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het incasseeren wordt/0.05berekend. PRIJS DEZER COURANT: Vacr Leiden per week 8 Cents; per 3 maanden 1 l f 1.10. Bciten Leiden, per looper en waar agenten gerestigd sijn 1,30. Franco per postI t 1.65. Leiden, 5 November. Je Schouwburg alhier was gisteravond beneden het middelmatige bezet. Vooral op de duurste rangen was de belangstelling in het ensemble Solser en Hesse, dat voor de derde maal met ,,Ga je mee de erfenis deelen van Ooine Hein!" kwam zeer gering. Zij, die er waren, hebben zich echter ge amuseerd. De „Titanic"-rampi in - het Bioscoop theater aan den Stationsweg trok voor de derde maal zeer velen. Heden had in de bovenzaal van ,,In denVergulden Turk" de aanbesteding plaats van een fabriek van drop en suiker werken aan de Rijn en Schiekade bij de iWouterenbrug, alhier. Het aantal inschrij vers bedroeg 10, n.l. de heeren J. Dietz, voor-f5200; Harte velt en De Vrind f4750; Firma Planjer f4609; Gebrs. Beukering f4496; J. Christiaanse f4450; "W. v. d. Hoogt f4314; M. E. Groenewegen f4050; Barthen en Oudshoorn f 3990A. G. Osna- bruggen, te Leiderdorp, f 3355H. Kors- .wagen f 3674. Waar de woonplaats niet is genoemd, ii deze Leiden. De bij het 28ste landweerbafcaljon be noemde 2de luit. F. A. van Dorp krijgt als •oodanig Leiden tot standplaats. De „St.-Crt" bevat de statuten van ft* Bouw en exploitatie-maatschappij „Ex- tolsior," te Heemstede. Voor het examen vrije- en orde-oeïe- ningen is te Amsterdam geslaagd mej. M. 3\ van der Broek, van Heemstede. Z. K. H. Prins Hendrik is voornemens de begrafenis van graaf van Bentinck eu Waldeck-Limpurg, Donderdag a. s. bij te wonén. Z. K. H. de Prins heeft gisteren deelge nomen aan een jaölit op „Kaaphorst". De deelnemers vereenigden zich gisteravond met Z. K. H. aan een maaltijd in restau rant Van der Pijl, in Den Haag. H. M. de Koningin zal vermoedelijk de opvoering van „Domheidsmacht", te geven floor Het Nederlandsch Tooneel op 9 Nov. a.s. ten voordeele der stichting Tehuis voor alleenstaande Blinden te Wolfhezen, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen In Den Haag bijwonen. Men meldt aan „De Kott.", dat ds. D. J. Karres, Ned.-Herv. predikant in Den. Haag, op medisch advisch absolute rust fnoet nemen, ten gevolge van overspanning. Hij moet zijn ambtsbezigheden voorloopig geheel staken. Het hoofdbestuur van den Ned. Pro testantenbond heeft in de z.g. Bijbelcom missie benoemd de heeren: prof. dr. H. Dort," eere-voorzitter; S. K. Bakker, voor zitter; I. Hooykaas, secretaris; prof. dr. H. J. Elhorst, dr. A. Rutgers van der Loeff, Ybe Ybes, dr. C. E. Hooykaas, F. H. G. van Iterson. (,,Hb!d.'r) Gisteren had op de Oosterbegraaf plaats te Amsterdam de ter-aarde-bestelling plaats van wijlen den heer E. W. Moes, in isven directeur van het Prentenkabinet. 'Er was groote belangstelling, vooral uit kunstkringen. Ook was aanwezig de chef van de afd. kunst en wetenschappen, de heer J. A. Soyer. Aan de groeve spraken de heeren Royer, dr. J. Six, prof. dr. H. Brugmans, jhr. Van Riemsdijk, dr. J. C. Over voorde, G. A. Bos, M. J. Vennink. De schoonvader bedankte. De heer H. G. Blickman, een alge meen .bekend en geacht handelsman te Amsterdam, is in den ouderdom van 61 jaar overleden. .Mevrouw Aletta H. Jacobs, "Hie een wereldreig heeft gemaakt om propaganda ta maken voor vrouwenkiesrecht is, naar .,'De Tel." meldt, te Amsterdam terugge keerd. De burgemeester van Edë^Keeft, vol gens „Arnhems Dagblad" bekendgemaakt*, dat hij voortaan geen vergunning r£féec^ zal !yerlee*ien voor uitvoeringen op Za terdagavond, met het oog op don Zondag, Ds. W H. J. Baart de^fa" FinSe, vroeger te Leiden, die 33 jaren de Ned.- Herv. Gem. te Amstelveen diende, wien eervol emeritaat ia verleend na 52-jarige ambtsbediening', nam afscheid jvati aijhj Gemeente naar aanleiding van Ha/nd. S0 27. Ds. P. N. Gijsman, van Aalsmeer, spraje namens den Ring Amsterdam den grijzen leeraar hartelijk toe. Ds. G. O. J. BI eek-er, van Ouderkerk a. d. Amst.l, sprak ook een woord tot ds. Baart de la Faille. Op" verzoek vau ds. P. N. Gijsman, -rong de Gemeente den leeraar iPsalra 121. vers 4 toe. Ds. Baart do la Faille, gaat te Berlijn wonen. Bij de gisteren plaats gehad hebbende candidaatstelling voor een lid van de Prov. Staten in het kiesdistrict Vlaardingen wer den candidaat gesteld de heerenmr. S. J. L. van Aalten Jr. (vrijz.-dem.) H. Spiek man (S.-D. A.-P.) en G. A. J. M. Vriens (R.-K.) allen te Rotterdam. Tot directrice van de in het voorjaar te openen „Gerharda-Sebilla-Verhoeven- stichting", te Soest, is benoemd mej. C. W. van Dorp, waarnemend hoofdverpleegster iu het Binnengasthuis, te Amsterdam. De gewone audiëntie van den 'Minister van Financiën op Donderdag 7 November; die van de Ministers van Waterstaat en van Koloniën op Vrijdag 8 November en die van den Minister van Justitie op Zaterdag 9 November zullen niet plaats hebben. ALKEMADE. De Raad zal vergaderen Donderdag a.s., des morgens te tien uren. De besmettelijke ziekte „roodvonk" breidt zich den laatsten tijd in deze. gemeen te aanmerkelijk uit. Kwam zij aanvanke lijk bij kinderen voor, de laatste dagen wer den twee aangiften gedaan van volwasse nen en wel te Oudewetering. BODEGRAVEN. Voor een zeer talrijke schare trad Zondagavond de eerw. heer Miiller in de Herv. Kerk op, om een ge dachteniswoord te spreken bij zijn 25-jarig jubileum. Hij sprak naar aanleiding van Hand. 26 22 daaraan eenige persoonlijke ervaringen verbindende. Met aandacht werd de rede va-n den nog kraohtvollen spreker gevolgd, waarop de gemeente zijn- eerw itoezong B. 134 3, op verzoek van ds. Van Dorp, die den jubilaris reeds in de morgengodsdienstoefening hartelijk had toegesproken. Vele groote en kleine ca- deaux ontving zijné er w.,' terwijl velen, Het zij mondeling, hetzij schriftelijk, hun gè- lukwensohen kwamen aanbieden. Worde den sympathieken voorganger nog menig jaar arbeids gegund 1 NOORDWIJK. Voor de.goed bezette zaal van café „Flora" gaf de dilettantenclub „Het tooneel is ons streven" gisteravond een goed geslaagde uitvoering. Vóór de pauze werd opgevoerd het treurspel in zes bedrijven: Simon Turohi". De titelrol was in handen van H. S., die als altijd bewon dering afdwong door zijn goede uitspraak en eijn juist en doorvoeld spel. Men moet er verbaasd over staan, dat een eenvoudig man ale H. S. z<ioh <zóó goed weet in te werken in een zware rol. Ook de rollen van Geronimo en Julio waren in goede handen bij J. v. D. en C. Z. Vooral J. v. D. speelde aanmerkelijk beter dan vorige ma len. Vroeger aprak hij wel eëns wat vlug, doch nu doet hij hét langzamer en duidehj>- ker; hij is op den goeden weg. Ook de andere rollen bleken goed bezet. Allen speelden met toewijding en rolvastheid. Dit laatete dwingt ook bewondering af, als men bedenkt, dat de dilettanten maar over weinig vrijen tijd besohikkén. De grimeering droeg veel bij tot het suooes. Onze kapper Van der Heyden heeft er eer van. De décors waren, ook goed; vooral de kerker, waarin aangrijpende tafereelen goed werden gespeeld, was heel mooi. De slotscène, als Turchi ontmaskerd wordt, en dan krankzinnig wordt, maakte indruk op de aanwezigen, die herhaaldelijk door applaus blijken van hun tevredenheid gaven. De toejuichingen, soms bij open doek, waren wèlverdiend. „H. T. I. O. S." heeft het nogal zware drama heel goed vertolkt. De heer W. Henselaar vulde de korte pauzes tusschen de bedrijven met goede pianomuziek. Jammer, dat men in die pau zes aohter in de zaal wat al te luidruchtig was. Soms ging een deel van het volgende bedrijf verloren, eer die luidruchtigheid geluwd was. Dat was voor de spelers niet pXeizierig en voor de menschen vóór in de zaal ook niet. Na de pauze zijn we niet terug geweest: 't was toch al vrij laat. Het programma vermeldde nog een paar duetten en een paar solo-scènes. „H. T. I. O. S." mag met voldoening op deze uitvoering terugzien. NOORDWIJKERHOUT. De retraitant, die dood gevonden werd in het St.-Cle- mens-huis alhier, is gebleken te zijn de heer Cornelissen, uit Rotterdam. Hij kwam hier heen met dertig ledeu van de Algem. R.-K, Propaganda-olub „Leo XIII". OUDEWETERING. De ijzeren roeiboot van den heer Schouten, die de vorige week spoorloos verdwenen was, is teruggevon den. Een bewoner van den Leimuidschen kant schijnt er des avonds mee overgevaren te zijn en heeft de schuit toen laten zin ken. De politie heeft haar vlak voor zijn woning laten op dreggen. SASSENHEIM. Gisteravond vergAderdo de afd. Sa6senheim van de Alg. Verg. voor Bloembollencultuur. Ala eerste punt der agenda was aan de orde de Verkiezing van een nieuw bestuurs lid in de plaat» van wijlen den heer A. Frijlink Sr. Gekozen werd de heer A. Frij- link Jr., na tweede vrije stemming. Hierna werden de aftredende bestuurs leden, de heeren G. Vlasveld en E. H. Kruyff Lz., herkozen. Het derde punt van behandeling was: Bespreking Krelage-stichting. De Voorzit ter deelde mede, dat voor de stichting pl.m, f 100,000 noodig zal zijn, en de commissie kan beschikken over ongeveer f22,000, zoo dat er nog een tekort is van ongeveer f 80,000. Een van de middelen, om dit tekort te dekken, is verliooging van contributie en wel van drie tot vijf gulden. De Voorzitter stelde het groote bclaug in het licht van het hebben van een eigen gebouw. Hij wilde evenwel in het geheel geen pressie uitoefenen. De heer H. Frijlink voelde wel iets voor vier gulden contributie en dan heb week blad in eigen beheer. De Voorzitter wees op de moeilijkheden, aan het laatste ver bonden, en bovendien, daarover kon nu niet worden gesproken. Het is bier de vraag: Contributie-verhooging of niet, zon der meer. Blijkt het later, dat de contri butie weer kan worden verlaagd, dan zal dit stellig gebeuren. De commissie moet evenwel weten, over hoeveel geld zij kan beschikken. De heer Bader zou ook het blad in eigen beheer willen nemen, of voordeeliger dan nu willen zien te plaatsen, zoo spoedig het contract met de Erven Loosjes zal zijn af- geloopen. De heer Van Leeuwen was voor een pro gressieve contributie-heffing. Meer dan één der leden was bang voor een groote uittre ding van leden, waartegen de Voorzitter inbracht, dat dit zoo moeilijk is te beoor- deelen. Op voorstel van den Voorzitter werd be sloten, het besprokene te rapporteeren aan de oommissie voor de Krelage-stichting. Hierna werden eenigê kamerplanten ver loot. Lie*naars werden de heeren P. Ko- r>inc. H. van Zonneveld. C. Jozef, A. S.nit, P. Noordermeei* Oz., H. Bader, C. de Jong, P\ van Dijk, J. J. HaiTsen en G; P Huig. Als candidaat-leden van het hoofdbe stuur werden aanbevolen de heeren G. F. Hemerik, te Leiden, en Jan Roes, te Heem stede. VALKENBURG. Wat uit andere omlig gende gemeenten als iets ongewoons wordt vermeld, nl.„Voor het volgen van het herhalingsonderwijs heeft zich geen enkele leerling aangemeld", is hier regel. En dat zal wel zoo blijven, zoolang voortgezet on derwijs niet verplichtend wordt. WARMOND. Thans heeft alhier het op richten van een schietvereeniging, bestaan de uit leden, hehoorende tot -de gemeente politie uit deze omstreken, vasten vorm aangenomen. Gisteren vergaderden in „De stad Rome" verscheidene politiebeambten uit omliggen de gemeenten. Onder eero-voorzdtterechap van den heer A. J. Schölvinck, burgemeester alhier, ia de vereeniging opgericht. Staande de ver gadering gaven zich dertien personen, allen gemeente-politiebeambten, als lid op. Tot bestuursleden werden gekozenvoor, zitfcer, de heer Gooi, inspecteur van politie te Noordwijk; vioe-voonzitter, de heer C. Posthumus, chef-veldw. te Sassenheim secretaris de heer B. G. Steekers, germ- veldw. te Warmond, en penningmeester de heer B. Kaas, gem.-veldw. te Lisse. Door de heeren gebr. Machen, alhier, ie eèn gedeelte terrein, dat daarvoor ge schikt is, welwillend afgestaan tot het hou den van sohietoefeningen. Het doel der Vereeniging is, om de veertien dagen oefeningen in het schieten met de revolver, en minstens eens per jaar prijsschieten. Mr. Troel»tra over «1e verkiezingen in 1913. Mr. P. J. Troclstra lieeft Leiden de eer aangedaan, er de verkiezines-cam- pagne voor de verkiezingen van het vol gende jaar zijnerzijds te openen en Lei den heeft hem daarvoor Beloond met een overdruk bezoek, zoodat ten $lofcte de galerij der Stadszaai "moest worden geopend voor de velen, die in de groote zaal zelf geen plaats meer konden vin den. Zeer waarschijnlijk heeft de om standigheid, dat de heer Wijnkoop, die indertijd eveneens te Leiden door mr. Tr. als debater in den ban was gedaan, thans weer voor het eerst als zoodanig werd toegelaten, mits hij zich aan de lei ding yan den Voorzitter wensclitc te onderwerpen, wat hij beloofde. Even over halfnegen opende de Voor zitter, mr. D. A. van Eek, de vergade ring, waarin hij op den vooruitgang der S.-D. A.-P. te Leiden wees en voorls een beroep deed op de vergadering, om hem' de leiding der vergadering te laten. Ily zou zich streng houden aan wat er voor het debat werd bepaald. De heer Troelstra,' met toejuichingen begroet, hield een breed-opgezetlc rede, waarin hij eerst den poliüeken en eco- nomischen toestand in het algemeen be handelde, om daarna de situatie in ons land te schetsen, in het bijzonder met het oog op de verkiezingen in 1913 en in het licht van het onlangs verschenen vrijzinnig concentratie-program. In het bijna afgeloopen vierjarig tijd vak gingen bedrijfsconcentratie en trusts vorming verder voort, de stijging der wo- ninghuren en van de prijzen der eerste levensbehoeften versterkten de ontevre denheid met het bestaande maatschejp- pelijk stelsel; de industrie kwam meer en meer onder den invloed van het Bank kapitaal, dat "met de groote trusts en belanghebbenden bij aanbouw vau oor logsschepen en oorlogsmateriaal de Re- geeringen drijft ten oorlog, om nieuwe gebieden te veroveren, zoodat deze tiid staat in het toeken van koloniale poli tiek en imperialisme. Ontzettend is de toeneming van mili taire lasten op" de volken en het is een levensbelang voor de arbeiders, ja, voor den ganschen maatschappclijken vooruit gang, dat tegen het nnlivairisme front wordt gemaakt. Voor een groote revo lutie hoopt zich de brandstof overal in Europa op en het is de vrees daar voor, die de groote mogendheden in Europa ten slotte misschien nog zal dwingen de kans naar een Europeeschen oorlog, dio steeds dreigende is, te be zweren. Het is in het licht van dezen we-, reldbrand, dat spr. de verkiezingen ten onzent wilde beschouwen. Do politieke strijd der burgerlijke par tijen in ons land is sinds 1882 vol gons hem een strijd om de macht, onder aanheffing van valscbe leuzen, met wisselend succes gevoerd. De anti these stelt de partijen legenover elkaar op een grondslag, die vloekt met de eischen der maatschappelijke ontwikke ling. Spr. gaat dit aan de hand 'der feiten' na, waarop hij organisatie voor stelt als -iets, wiit onxo -trjd vraagt; vrij heid is maar al te veel het vijgeblad, waarmede de kapitalistische klasse uit egoïsme haar schaamte dekt. Tegenover 'de onmacht der heerschende klasse, om iets tot stand te brengen (na de Onge vallenwet van PiersonBorgesius kwam geen enkele sociale wet tot" stand) staat de gestadige groei der S.-D. A.-P. Te genover dén mystieken grondslag der rechtsche en de leegc phrasen der link- scho parlijen den rcëelen grondslag zij ner partij, slaande op den grondslag wan den klassenstrijd, met om dezen tc ver eeuwigen, maar om hem overbodig te maken. Democratie, sociaal-democratie in het beheer, in dc voortbrenging en in de politiek, daar moet het heen. Wat is van dit standpunt dc belec- kenis der a.s. verkiezingen? vraagt spr. En hij antwoordt wel allereerst alge meen Kiesrecht. De beweging daarvóór is niet meer te sluiten. De laatste beloo- gings-Dinsdag maakte den indruk van het laatste woord ecner ordelijke, maar onweerstaanbare beweging. Een stap verder op dezen weg en voor het grooto doel zal proletariërs-bloed Vloeien. Na ook de overige eischen op .poli tiek gebied van spr.'s partij te hebben opgesomd-en de onmacht der kerkelijke regeering aan de kaak te hebben gesteld, kwam spr. tot de vrijzinnige concentra tie. In hét algemeen keurt hij een link- sclie concentratie af, omdat zij de anti these bevestigt. Maar bij erkent, dat zij zich thans als verdedigingsmiddel tegen den aanval der rechterzijde op het huc- ralo karakter der Grondwet, op de libe rale vrijhandelspolitiek én op de liberale neutrale school aan de vrijzinnige groe pen opdwingt. De concentralie richt zich dus allereerst t egen de rechterzijde, al is ook de passus tegen de sociaal-democra tie hun allen uit het hart gegrepen. Na het concentratie-programma uitvoe rig te hebben nagegaan, zeide spr dat hij de heeren nog wel eens aan den Hand zou voelen over de verschillende pun ten om tot klaarheid te komen. Eerst bij de herstemmingen zal ccn steunen van de concentratie aan de orde zijn, maar spr. liet niet onduidelijk uitkomen, dat het ook voor de sociaal-democratie ge raden zal zijn mede te werken tot dei* val van deze reactionnaire regeering. Met een krachtige aansporing tot do arbeiders, om in den groolen strijd, die aanslaande is, ruim en breed te strijden en zich allen te scharen rondom 'dei S.-D. A.-P., besloot spr. zijn herhaal delijk door applaus onderbroken en aan; het einde langdurig toegejuichte rede. De heer Wijnkoop, gaf zich voor het debat op en verkreeg een halfuur, verdeelde zijn bestrijding in twee dee. len: in de eerste plaats wilde hij aaiX- toonen, dat de heer Tr. en de zijnen: weer dienst zullen doen als hulptroepen der vrijzinnige partij, waardoor zij liet proletariaat fan reCnts van zich zullen' stooten, en in de tweede plaats verweet hij hem niet meer goed sociaal-demo craat te zijn. Troelstra en de zijnen zijn verparlementariseerd en doen, volgens hem, aan demagogie, als zij, zooals Tr, van avond 'ook weer had doen voorko men, de ware sociaal-democratie vertegenwoordigen. Tr. heeft bij do zee- liedenstaking en door de weigering met de S.-D. P. en het Ncd. Arb. Secre tariaat een duurteheweging op het touw te zetten, het proletariaat verloochend. Deze spr., die nog al eens heftig werd, werd herhaaldelijk geïnterrumpeerd, wat de voorzitter echter zooveel mógelijk te gen ging. De beschuldiging van verraad en de magogie beantwoordde Troelslra met een eenvoudig protest. Ilij heeft twintig jaar lang zijn arbeidershart aan de zaak der sociaal-democratie gegeven (Luid applaus). Verder bestreed hij den lieer Wijnkoop op .zakelijke gronden, er vooral op wij zend, dat het voor den vooruitgang en do ontvvikkeling der maatschappij ook van sociaal-democratisch standpunt van belang is,, dat de huidige reactionnaire regeering, die ons beglfligen wil met dwangwetten en tarief, die onze grond wettelijke vrijheden wil knolteu, zoo; spoedig mogelijk verdwijne. Den. heer Wijnkoop werd in een du pliek van vijf minuten het laatste woord gegeven. Tiendfonds. Ingediend is een wetsontwerp tot: Vaststelling van de begrooting van uit gaven van heb fonds voor de uitvoering van de Tiend wet 1907 (Stbl. 222) voor heb dienstjaar 1913; De Tiendcommis6ie in het district Tiel is, behoudens de afdoening van een viertal zaken, waarbij beroep tegen de uitspraak van de commissie van beroep in zake de schatting is ingesteld, met haren arbeid ge heel gereed gekomen en ook die in heb distriot Middelburg zal eerlang gereed komen, zoodat die beide commissiën om streeks den aanvang van 1913 zullen kun nen worden onthouden. De commission in de districten 's-Gra- venhage, Breda en 's-Hertogenboech heb ben ojntrenb al de gedane aangiften van vervallen tiendrechten beslissingen geno men, terwijl ook die in het district Utrecht vermoedelijk voor het einde dw* jaars met dat deel van haar taak gereed zal komen. In de districten blijkt eohter in meerdere of mindere mate in het jaar 1913 voor de voorzitters, de secretarissen en de bureelen nog werk te verrichten met betrekkiug tob de schattingen, heb hooger beroep ter zake en voorts in zake de vast stelling der schadeloosstellingen. In de districten Rotterdam, Arnhem en Zutphen eindelijk zullen in 1913 nog door de tiendcommissin zittingen zijn te hou den tot beslissingen en de verdere afwer king der aangiften zijn ook in die dis tricten reeds een eind gevorderd. Voor be looning van de voorzitters en secretaris- aen ia in 1913 f 13,000 uitgetrokken Yoor vacatiegelden van leden en plaats vervangende leden van tiendcommissiën zal in 1913 nog 3le>chts f 4000 noodig zijn. Daarentegen zullen de toelagen, welke aan de leden der iiendcommis3iën als 6upple- toire vergoeding van diensten zijn toe te kennen, vermoedelijk alle ten laste van de begrooting voor 1913 komen. Die toelagen waarvan heb bedrag samen hangt met de hoeveelheid werk door elke commissie verricht, zijn voorloopig in totaal op f 29,OCO becijferd. Het daarvoor op de begrooting van 1912 beschikbare be drag zal geheel vrijvallen. Mitsdien is voor vacatiegelden en verdere beloóningen van leden en plaatsvervangende leden van. tiehdcommissicn thans in totaal rond f 34,000 geraamd Voor totale kosten der soh.ar.tingycommis- siën i« omstreeks f 30(3,000 geraamd. Aan door het rijk voorgeschoten vrijwil lige afkoopsommen en aan schadeloosstel lingen bij gemeen overleg of na schatting vastgesteld, was tot 15 October door het Tiendfonds uitbetaald f 5.46S.962, waarvan in 1912 f 3,309,681. Voor 1913 zal een raming van f 90,000,000 zeker wel voldoende zijn. Zekerheidshalve is aangenomen dat er op het einde van 1912 aan het Tiendfonds f 7,500,000 zal zijn voorgeschoten door de schatkist. Aangenomen is, dab in 1912 in totaal pl.m. f 3,750,000 aan schadeloosstellingen zal worden uitgekeerd. H. viiii Kol. „Het Volk" meldt thans, dat bij de familie hier te lande telgrafisch bericht ie ontvangen, dat de heer Van Kol het hos pitaal te Yokohama hersbeld heeft verla ten an hij zioh naar Tokio begeven heeft*

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1