Donderdag 31 October. A0 1912. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. De Oorlog in den Balkan. N®. 16Ï65 LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN Yan i6 regels 1,05. IeCsre regel meer ^0.17£. Grootere letter» naar plaatsruimte. Kleine advertentiën yan 30 woorden 40 Gents contant! elk tiental woorden meer 10 Oente.-Voor het incasaeeren wordt/"0.0ü berekend. PRIJS DEZER COURANT: Vior Leiden per week 9 Gents; per 3 maanden 2 i f 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd lijn 1.30. Franco per poit1-65. Verkiezing Hamer van Koophandel en Fabrieken. Burgemeester en Wethouders van Lei- 'den brengen tor kennis van belanghebben den, dat, ingevolge artikel 10 van het Ko- 1 ninklijk Besluit van 4 Mei 1896 (Staats blad No. 76) tot 'vaststelling van een al gemeen reglement voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken, op Dinsdag 19 November 1912, des namiddags ,ran twee tot vier uren, ten Raadhui- se, een verkiezing zal plaats hebben van vijf leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, in deze gemeente, ter vervulling der vacatu res, die op 1 Januari 1913 zullen ontstaan, tengevolge van de periodieke aftreding van de heeren A. COUYEE PJzn., A. DE KOSTER Jr., A. L. REIMERINGER, Al. H. W. A. VAN ROSSUM DU CHAT TEL en W. F. VERHEY VAN WIJK. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 17 October 1912. Leoclen, 31 Oclober. Tot correspondent van het Centraal- öureau voor Auteursrechten voor deze ge meente zal optreden de heer F. G. Rosier, Mariënpo eist raat No. 13, alhier, en wel na mens de Société des Auteurs, Compositeurs et Editeurs de Musique, de Société des Auteurs et Compositeurs Dramatiques en de Société des Gens de Lettres. j Zestal bij de Geref. Kerk alhier (vao.- 3s. Rudolph); de predikanten Ferwerda, Vlissingcn; Gispen, Zwolle; Mulder, Har derwijk; Ploos van Amstel, Delft; Pof, Vlissingen; Rulman, Berkel. In de gisteravond alhier gehouden ver gadering van de aid. Leiden der S.-D. A.- P. zijn candidaat gesteld voor het lidmaafc- sohap van de Prov. Staten in 1913, mr. P. J. Troelstra, H. Spiekman en mr. D. A- van Eek. Voor het lidmaatschap van den Raad in district I de heeren W. C. Heme rik, D. de Cler en I. Visser; in II de hee ren W. G. Hemerik, D. de C'ler en I. Vis eer. en in III de heeren J. Baart, W. O. Hemerik, D. de Cler en I. Visser. De heer A Moene, alhier, «s te Am sterdam geslaagd voor het examen vrije- en orde-oefeningen. Mej. W. J. Kwak, van Katwijk-aan-Zee, slaagde voor dit examen te Breda. Te Rotterdam slaagde voor dit examen de heer J. W. Bertels, te Gouda. Bedankt is voor het beroep Daar de Geref. Gem. te Gouda door den heer J. Fraanje, cand. te Terueuzen. Het Ned Hof gaat drie dagen, van ai hedeai, m den lichten rouw wegens het overlijden van H. K. H. I rinses Lu- precht van Beieren. De Raad van Nieuwveert heeft een ver ordening goedgekeurd, betrekking hebben de op het reinhouden van straten en voet paden, welke in deze streek en gedurende 'dezen tijd van het jaar door het vervoer van groote hoeveelheden landbouwproduc ten zeer verontreinigd worden. Landbou wers en fouragehandelaars zullen voortaan te waken hebben, dat door het vervoer hunner producten, op straffe van een geld boete van ten hoogste f 15 niet verontrei nigd worden de hoofdstraten en andere wegen, welke in de kom der gemeente ge legen zijn. De heer B. Mulder, secretaris der ge meente Ermelo (Gelderland), hoopt op 20 Nov. a.s. het feit te herdenken, dat hij vijf tig jaren bij de gemeente-administratie werkzaam is, waarvan 36 jaren als secre taris. De Raad van Alkmaar heeft benoemd tot ingenieur bij dén dienst der gemeente werken den heer F. H. Bakker, civiel- ingenieur, te Harlingen. De uitslag van de verkiezing van 93 stemgerechtigden tot lea'cn van het kies college der Ned.-Herv. Gem. te Amster dam is, dat alle candidaten van ,,De ge zamenlijke Vriendenkringen," welker le den tot d'° confes9ioneele richting behoo- rer, gekozen zijn. De ethisch en en moder nen bleven dus in ö'e minderheid. Naar men aan de ,,N. R. Ct." mede deelt, is thans ook ds. F. H. 'Cc. van Iter- *on, te Wirdum (Fr.) door den kerke- raa<i' van de Ned.-Herv. Gem. te St.-(Pe tersburg uitgenoodigd in de vacature op beroep te komen preeken. Ds. Van Iter- Bon zal in December naar St.-Petereburg vertrekken. Men meldt uit Lemmer aan „De Standaard." In de gehouden vergadering van gevol machtigden van 't waterschap „De Zeven Grietenijen en stad Sloten" is besloten tot drooglegging van het Lemsterhop Dit hop is 265 H. A. groot en is het ge deelte van ó!e Zuiderzee, liggende tus schen Lemmer en Kuinre. „Het Vad." meldt, dat bij een te I Amsterdam gevestigde firma het bericht is ingekomen, dat de Duitsche regeering den mijndirecties verboden zou hebben I de extra-treinen, die anders kolen ver- j voeren Daar Holland, te laten loopen. Deze treinen komen veel in Venlo bin nen en verveer en honderden tonnen ko len, zoodat begrijpelijkerwijs de kolen- voorraad in Holland! hierdoor sterk zal verminderen. De betrokken firma's zullen dan ook in haar belangen geschaad wor den. Het verbod schijnt zijn oorzaak, te vinden in een tekort aan vervoermidde len. Gen er a al-majoor J; J. G. baron Van Voorst tot Voorst, adjudant L b. d. van H. M. de Koningin en lid van de Eerste Kamer,' heeft ontslag aangevraagd als lid! der commissie, belast met de directie van do weduwen- en weozenka-s voor de officieren der landmacht naar de „N. R. Ct." verneemt, is de luit-generaal W. Gooi, voorzitter dier commisie, terugge komen op zijn voornemen om mede af te treden. De Raad van Bussum heeft op voor stel van B. en Wc. aan den heer C. J. Huisman ontslag verleend als marktmees ter en als lid van het algemeen arm be stuur. De Raad van Middelburg heeft met 14 stemmen tegen 1 in beginsel bosloten tot invoering van straatbelasting. Mr. H. N. Kluyvêr, advocaat-procu reur te Rotterdam, viel in zijn woonhuis aan den Vijverweg van de trap en over leed, kort daarna. Mr. Kluyver wa« 36 jaar oüd. Jhr. mr. O. van Nispen tot Se venae r, voorzitter van de Tweede Kamer, heeft bedaükt als voorzitter van dé R.-K. Kies- vereeniging te Nijmegen. ALPHEN. De eerste winterlezing, uitge schreven door de Chr. Jongelingsvereeni- ging „Onderzoekt de Schriften'', alhier, werd gisteravond gehouden in de Ned.- Herv. kerk door dr. A. Eekhof, van Die- men. Van het begin tot het einde werd met aandacht naar de echoone rede: „De Hei ligen in Nero's huis", geluisterd. Aan de hand van Fil. 4 22 bepaalde de spr. zijn gehoor b-j de verschillende onderdeelen van dit tekstwoord. Op duidelijke wijze werd uitgelegd, wie hier met heiligen be doeld werden, n.l. geheiligden in Christus. Nero's huis, omgeving en karakter werden gesebdderd en in deze goddelooze omge ving had God door Zijn genade Zich een klein kuddeke gevormd; menschen, die, hoewel zij langs een afgrond liepen, niet uit hun roeping gingen, maar die blijmoe dig vervulden en ook nog dachten, (en zij wel heb meest), aan hun bèoroefde broe ders in Filippi. De strekking, leering en vertroosting, die in elk dier verschillende gedachten ligt opgesloten, werd tot vermaning of bemoe diging. zoowel op het- geestelijk als op het maatschappelijk leven, overgebracht, ter wijl zijneerw. aan het eind den wensch uit sprak, dat het gesproken woord nog tot zegen mocht zijn. BENTHUIZEN. Door den Raad is aan C. Mol en B. A. Koopmans afschrijving verleend van hun aanslag in den hoofde- lijken omslag, ad £33.33 en f2 wegens hun vertrek uit de gemeente. De huurprijs v;n de te bouten veM- wachterswoning werd bepaald op f 80 per jaar. De begrooting voor 1913 werd vastge steld in ontvang en uitgaaf op f 10,802.20. Ten slotte werd vastgsteld' een veror dening tot wijziging van de bouwveror dening. LEIDERDORP. Tot agent van politie te Linschoten is benoemd J. de Lange Jzn., timmerman, alhier Mej. C. C. de Nie, tijdelijk onderwij zeres aan de School met den Bijbel alhier, heeft tegen 1 Januari 1913 een benoeming ontvangen aan een zelfde school te Alphen. LEIDSCHENDAM. De Chr. Gem. zang- ver. „Zanglust" gaf in de kerk der Ned.- Herv. Gem. alhier gisteravond, ortder lei ding van haar directeur, den heer A. Tel- jeur Jr., van Leiden, ter opening van het winterseizoen een uitvoering. Het kerkge bouw w£6 geheel gevuld. Ds. R. Visscher, van hier, opende met gebed en heette alle aanwezigen hartelijk welkom, er zich in verheugende, dat deze Vereeniging, ook dezen avond zooveel belangstelling mocht ondervinden, en er niet aan twijfelende, of de Vereeniging zou ook nu toonen, dat zij deze belangstelling alleszins verdient. Meer in 't bijzonder weidde zijneerw. uit over het tweede lied van het programma, nl. „Een vaste burg is onze God", e>n wel met het oog op den a. e. Hervormingsdag. Alle nummers werden keurig uitgevoerd. Meer in het bijzonder noemen wij den sopraan-solo „Mijmening", gezongen door mej. N. Visscher, het „Avondlied" (duet), gezongen door de dames N. Visscher en Joh. v. d. Mey, alsook het nummer „Drie bloemkens" (sopraan-solo), gezongen door mej. P. v. d. Akker. De orgelbegeleiding geschiedde voor deze nummers door den directeur zelf, welke mede-'uitnemend werd uitgevoerd. Het schoonste van alles klonk wel het „Onze Vader" (bewerkt Voor gemengd koor en orgel door den heer A. Teljeur Jr.) orgelbegeleiding door den heer A. Groene- veld, van Leiden. Het was in één woord een alleszins goed geslaagde avond, waarmede de Vereeni ging wederom getoond heeft nog steeds met lust onder haar ijverigen directeur voort te gaan en zich te bekwamen. Nadat ds. Visscher allen aanwezigen had dank gezegd, in 't bijzonder den directeur, de zangers en de zangereseen, en in dank gebed was voorgegaan, gingen allen dank baar en voldaan huiswaarts. LIS SE. De Raad-vergadert a. s. Maan dagmorgen. Agenda: Ingekomen 6tukken; af- en overschrijving; aanbieding ge-me en te- begrooting; dito begrooting gasfabriek. Gisteren werd de eerste klopjacht ge houden op bet landgoed „Waseergeest". Niet minder dan 260 stuks wild werden ge schoten. OEGSTGEEST. Gisteravond werd in de benedenlokalen van de school der Ned.- Herv. Gem., alhier, het eerste jaarfeest ge vierd van het kinderkoor „De jeugdige Zanger". Eén der lokalen, heel gezellig voor dit doel versierd, werd gevuld door de jeug dige zangers en zangeressen; een tweede door de ouders der kleineil. Na opening van liet feest door den direc- te-ur, den heer P. Fontein Pz., begon men met - een onderling zangconcours. Vijf groepjes kinderen zóngen elk een verschil lend zangstukje, thuis aangeleerd. De groote moeilijkheid hierbij was wel, dat de kinderen, zonder instrument, zelf den toon moesten aangeven, en dat hun zang niet gedirigeerd werd. Hun zingen gaf blijk van veel studie; enkele nummers werden heel gevoelig en zuiver ten gehoore ge bracht. De jury voor dit niet gemakkelijk te be- oordeelen werk bestond uit een viertal afgevaardigden van zangvereenigingen. Met. alle waardeering voor het werk dezer jury, mag toch in overweging genomen worden, om bij een volgenden wedstrijd de beoordeeling aan een musicus op te drar gen. Het gezang der deelnemers aan het concours werd afgewisseld door gemeen- Fchappel'jk zingen der kleinen, als-Kik door hét houden van heel aardige voordrachten, welke bijzonder in den geest vielen. Aan liet .einde sprak het hoofd der school, de heer Van de Meene-,. een mooi slotwoordverzocht daarna den aanwezi gen te z'ngen Gez, 96 1 en eindigde met dankgebed. Het was voor klein en groot een gezellige avond, waarvoor inzonder heid deii directeur van het kinderkoor veel lof toekomt WASSENAAR. Terwijl de heer Th. L. gistermiddag op de Kerklaan wandelde, werd hij door een beroerte getroffen. Hij werd bij den heer v. R. binnen gedragen waar hij spoedig overleed. ZEGWAARD—ZOETERMEER. De eerw. lieer J. H. Ecu wens, bijna tien jaar pas toor der R.-K. Parochie van den H. Nico- laas, alhier, heeft emeritaat aangevraagd cn hoopt nog dit jaar de gemeente te ver laten. Onze afdeeling van „Het Groene Kruis" hield gisteravond haar jaarlijksehe algemeene vergadering, die door 22 van de 317 leden werd bezocht. Van de zeven be stuursleden waren er drie afwezig. Uit het jaarverslag bleek, dat de wijkverpleeg ster ruim 4500 bezoeken had afgelegd, waa-rva.n 1377 hij lijders aan tuberculose. De Vereeniging is in het bezit van 6 draai bare ligtenten. De verkoop van de tuber- culosebloem bracht on f 77.70, netto f 52. Aan verplegingsartikelen is uitgegeven f 339. De rekening over 1911 en de begrooting voor 1913 werden onveranderd goedge keurd. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Rotterdam werd gekozen de heer G. J. Verwers, tot diens plaats vervanger de heer C. L. J. Bos. Als leden van het bestuur waren aan de beurt van aftreding de heeren J. Scheer en L. Face© Schaeffer. Met meerderheid van stemmen werden deze herkozen. Eerste uitvoering der JMandoline elnb van de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. Gisteravond had de eerste uitvoering der bovengenoemde club plaats in bet Tehuis voor Militairen aan den Morgch- weg, alhier. De zaal bood een gezelligen aanblik, echt huiselijk. Een versierd po dium was opgesteld, om plaats te bieaen aan de werkende leden. Te ongeveer zeven uren kwamen de leerlingen der school in regelmatigen pas de zaal binnengemarcheerd en wer den bun door de leaders p'laatsen aan gewezen. Langzamerhand werden de overige plaatsen gevuld door genoodig- den en vaste bezoekers van het Tehuis, voor wie op verzoek van het bestuur een beperkte ruimte was beschikbaar gesteld. Te kwart over zevenen werd met het „Wien Necrlandsch Bloed" het program ma geopend. Heel aardig klonken de zachte tonen door de zaal. Te halfacht werd de verzamelde me nigte even tot de orde geroepen door 't binnentreden van den commandant-di- recteur der Kweekschool voor Zeevaart. Ook het bestuur van het Tehuis ver scheen kort daarop. Het programma liep vlot van stapel; de uitgevoerde nummers zaten er goed in. Een woord van lof aan den neer J. F. J. Schrijde, den onvermoeideu leider van de club, wien de eer toe komt, er van gemaakt te hebben wat zij nu is en dat in zoo'n korten tijd t Genoemde heer gat nog een solo-num mer, hetgeen zeer gewaardeerd werd. Zeer aardig klonken ook de vaderland- sche liederen, welke door alle aanwe zigen werden gezongen en waarboven uit natuurlijk de heldere jongensstem men der toekomstige zeerobben klonken. In de pauzes werden ververschïngen. verstrekt, welke met bijvalsbetuigingen, werden begroet en de vreugde steeg ten top, toen ieder een doosje sigaretten ontving. Na het laatste nummer werd het „Wilhelmus" gespeeld, hetgeen door alle aanwezigen staande wera medege zongen, waarna de voorzitter van het Militair Tehuis een korte rede hield, waarin hij zijn tevredenheid uitsprak over de club, welke hij geluk wensch te, en de jongens aanspoorde op het begon nen. voetspoor voort te gaan. Na hoera's en een „Lang zal hij le ven" voor den commandant behoorde deze gezellige avond weer tot het ver leden. Moge hij nog door vele gevolgd wor den. was de wensch, dié ieder uitsprak hij "het naar-huis-gaan. Voor de Turken begint- het er slecht uit te zien. Weer hebben ze een gevoelige ne derlaag geleden. Hun hoofdmacht is thans slaags geweest en het resultaat is reeds be kend door onze bulletins van hedenmorgen. Luie Boergae is in handen der Bulgaren Dit telegram geeft echter nog geen vol doende inlichtingen. Blijkens de mededee- lingen, die er waren g geven over de op stelling der Turksche troepenmacht, stond dit leger opgesteld achter de rivier de Ergene, met Luie Boergae op den rechter vleugel. De rechtervleugel zou dus versla gen zijn, want het geheeledeger ligt over een lengte van dertig kilometer. De Tur ken hadden sterke erdedigingswerken op-, geworpen. Van alle zijden rukten Serviërs en Bulgaren aan en nu na het verlies van de reeds meergenoemde stad is de tweede Turksche troepenmacht ingesloten, afge sneden van het hoofdkwartier. Want nu kunnen de Bulgaren ook liet legér van acn- ter aa-ntasten en de toestand is geheel gelijk aan dien te Adrianopel,. dat ook in korten tijd geheel omsingeld werd. Nu is er nog een verdedigingslinie, nog écn legermacht is te verslaan en dan kunnen slechts de for ten tusschen Zwarte Zee en Zee van Mar mora den tocht naar Konstantinopel belet ten. Tusschen Silivri en Derkos bevindt zich het derde groote leger en tevens het hoofd kwartier bij Tsjataldzja. Met buitengewone snelheid volgen de sla gen elkaar op. De verbonden mogendheden hebben een geweldig overwicht door hun veel grootere troepenmacht, maar boven dien had niemand verwacht, dat ze een mo dernen krijg zoo met verstand van zaken zouden voeren. Bijzonderheden over dezen grooten slag zijn nog niet bekend. Wel een en ander over de verliezen aan weerszijden in den aan vang van het geveeht. We Zullen deze maar niet weergeven en wachten tot. de telegram men ons inlichten ever het gehéele verloop van den tweedaagschen slag. Voor de Duit- schers, de leermeesters der Turksche mili tairen, moet het verloop van dezen krijg pijnlijk zijn. Daar vooral had men groote verwachtingen van het Turksche leger, maar deze zijn leeliik !>eschaamd geworden. Niet een overwinning van beteekenis heb ben ze behaald. Wel geruchten van over winningen en als zoodanig moeten misschien ook worden aangemerkt de berichten van belangrijke verliezen, die in het begin van voornoemden slag aan de Bulgaren werden toegebracht. Het heette dan dat de toestand voor de Turken zoo uitstekend was, maar met den slechten afloop is dit moeilijk te rijmen. Nazim pasja seinde, dat Dinsdag het Turksche leger in Adrianopel een uitval deed in de richting van Marka. Aan een Bulgaarsche brigade werden zware verlie zen toegebracht. Die brigade werd terugge dreven en uiteengejaagd, tot aan Seraiken en Kemalkini. Een later telegram van Nazim Pasja be helst, dat het aanvallend optreden der Turksche troepen met succes bekroond werd. Wij dwongen seinde Nazim Pasja den vijand, die bij Tsjoekas stond zich terug te trekken. De Bulgaarsche divisie, die de voorste positie innam, moest terug trekken en werd verstrooid. In wélingelichte kringen te Konstantino pel gelooft men op grond van inlichtingen, die men betrouwbaar acht, dat Kirk Kalisse op het oogenblik noch in de maoht is van de Bulgaren, nooh in die van de Turken. Naar luid van berichten uit Wranja, moe ten en na den slag bij Kumanova hevige twisten zijn uitgebroken tusschen de Turk- 1 sohe generaals en leiders. Dsjavid Pasja, die zdoh er vóór verklaarde, den strijd voort te zetten, zou door een Turksch officier met een revolver zijn neergeschoten. Mede hierdoor acht men de kracht van het Turkeohe leger gebroken. De Grieken hebben Werria bezet zonder tegenstand te ontmoeten. De spoorwegver- binding tusschen Werria en Monastir is verbroken. (Werria is een station van den spoorweg SalonikiMonostir, gelegen op een afstand van 60 K.M. van Saloniki. i Red. „L. D.") De voornaamste Mohammedaansche bo- wonere hebben den kroonprins persoonlijk hun onderwerping aangeboden. Uit Montenegrijnsche bron komt het vol gend bericht. Gedurende een aanval, die door de Turksche troepen uit Skoetari werd ondernomen en waarbij do Turken de witte vlag misbruikten, verloren de Montenegrij- nen 90 man aan dooden en 120 aan gewon den. De Montenegrijnen vermeesterden een belangrijke stelling op den berg Bardigmol. Dezo ligt 1000 Eng. vt. hoog. De insluiting van Skoetari door de Montenegrijnen ia daarna voltooid. Uit Athene meldt men, dat do Turken voort gaan met hun uitspattingen in Epirus. Zij staken daar een 20-tal dorpen in de omstreken van Dzjanina in brand en plun derden ze. Ook werden vrouwen en kinderen ver moord. Met die berichten dient men voorzichtig te zijn. 't Is een oud sprookje over het op treden der Mohammedanen, zouden we willen zeggen. Uit Sofia seint m«n aan bet „B.TI.": De Turk sche hoofdmacht trakt zich samon tusscbon Tichorlo en Karisbhliran haWerwege Loele- Burgas. Eenige honderden gewonden, waar onder enkele Turkon, zlJn van het oorlogs terrein binnengebracht. De gewonden verklaren dat de Tui ken herhaalde malen door het ver- toonen van de wil te vlag hun overgave ver zekerden, doeh dat zij zoó spoedig zjj op korten afstand van de Bulgaren stonden op hen vuurden. Bovendien vei klaren de Bulgaren dat'do Tqtken zeer wreed tegenover de go wonden zfjn. ZU verminkten de gewonden door hun neuzen en ooren af te snijden 'en ook door hun de oogen uit te steken. De Turksche gewonden, deswege ondervraagd, moesten tot hun leedwezen getuigen dat deze verhalen maar al te waar zQn. Het nieuwe Turksche ministerie is ge vormd. De ministers van gorlog, van bui- tenï. zaken, van fin. en van handel behou den hun portefeuilles. Tot minister van marine ad interim is Mechmet Rifaat pasja benoemd. Resjid pasja is minister van bio- nenlandsche zaken geworden, Ilarif Iiikmet minister van justitie, Ederne minister van openbare werken, Dcrnat minister van on derwijs, Zia pjasja minister van eerecliensb en Moezoeres minister van post en tele grafie. Op verzoek van de regeering is het Duit sche wachtschij) „Lorelei" met goedvinden van den Duitsclien Keizer naar Saloniki gestoomd, om, zoo noodig, Abcl-uLHamid, wiens veiligheid te Saloniki bedreigd schijnt, naar Konstantinopel over te bren- gen. Een later bericht meldt, dat dit schip de Zee van Marmora reeds ingevaren is. Uit St.-Petersburg wordt aan de „Vos. Zeit.geseind: In beginsel zijn de groote mogendheden het er over eens geworden, dat zij op het eerste geschikte oogenblik zullen ingrijpen. Poincaré heeft het voorstel gedaan om tot een bespreking van concrete voorwaarden over te gaan. In Russische di plomatieke kringen is men van meening, dat een conferentie misschien overbodig zal zijn. Hoe dat ingrijpen moet gaan, is eer

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1