Uit de Rechtzaal Ingezonden. Vragen en Antwoorden. Uitvallen. Gevolg hiervan is veel zwaar- 'der en vermoeiender werk, wat vooral in het aanval6vak van Fluks was te mer ken. Hoewel Fluks overwegend sterker was, gaat rust in met 1—0. Na de rust .wordt alt 2O en nu volgen spoedig nog 4 doelpunten. Eindstand 6O. Vliegongeluk. Uit Lemberg wordt aan de „Yosb. Zeit.'* geseind': Op een veld bij Tarnow is he den een Russische vliegmachine met 3 of ficieren gevallen. Een van hen was on middellijk dood, 2 werden gewond'. Zij iwerden als spionnen opgepakt. EeD be wijs van Duitsohe menschlievendheid! I heidsche Rnnstvereenilging;, Tentoonstelling van M. van der Valk en D. Earting. Van der Valk is voor eenigermate inge wijden geen onbekende meer. Reeds G. H. 'Marine noemde hem in haar „Hollandsche 'Schilderkunst in de 19de eeuw" en wel als „de beminnelijke theoreticus der Amster- damsche jongeren". Rangschikt zij hem on der de schilders eener nieuwe formule, Wij, die zijn ontwikkeling tot op den dag van heden konden nagaan en weten wat er van die nieuwe formule is geworden, wij meenen hem thans met eenig recht onder de oudere, zij het geenszins ver ouderde generatie te mogen opnemen. Trouwens, Wij zijn in de laatste jaren zoo- Izeer met nieuwe en nieuwere formules ge wend, zij het weinig nog verzoend, ge raakt, dat wij, van nieuwe formules ge sproken, niet meer aanstonds aan werk als dat van Van der Valk denken. Hij be hoort dan ook waarlijk tot een solidere categorie. Leerling van prof. Allebé, en een wijle leermeester van Dupont, maakte hij deel uit van een jongere kunstbeweging, uit welke de meer begaafde thans levende meesters zijn voortgekomen. Wat hij bin nen den kring dezer beweging is geweest, laat zich moeilijk vaststellen; man, die school maakte, was hij niet. Zijn theoreti- seeren mag velen verder op den weg heb ben geholpen, ik zou niet weten op wel ken kunstenaar hij daadwerkelijken en zichtbaren invloed zou hebben gehad. Na verloop van tijd is hij zelfstandig ^jns weegs gegaan, heeft hij in rustige, regelmatige stijging zijn wonderlijke veel zijdigheid ontplooid. Oneven-heden, buiten sporigheden vertoont zijn ontwikkeling (niet; zijn kunst draagt het aanzien van scheren ernst en deugdzamen arbeid. Hij schildert in olieverf, aquarelleert hij teekent in krijt en pastel, hij etst. In afwisseling zich oefenende, ging hij over ïiaar steeds andere teohniek. Hij is te kenschetsen als de fijne teeke naar, de scherpe ziener van lijnen. Omtrek ken vormen, lijnen oonstrueeren is hem hoofdzaak. Zijn kontoe ren zijn gaaf gege ven, doch vervallen niet in dorre schema- "tiseering, verstarren niet tot onwerkelijk heid. Zijn aperoeptie is vol zuivere ver standelijkheid, forsoh en zacht te gelijk. Vorm geven, eender van kleurgewing is zijn fort en zijn lust. Gaarne zet hij zich de moeilijkste problemen voor, voldoening zoekende in de overwinning der weerbar stige techniek. Zijn stillevens spreken van gedegenheid, het groene glaswerk in waterverf, het por selein in zwart krijt, wist hij bijzonder licht te houden; slechts een enkel vlek je kleurt 1de dingen even aan. Hoe anders zijn stil levens zijn bij die van vroeger vergeleken. Ik herinnen mij een soort, die hij vroeger Veel maakte, in olieverf, helrood© wijn appels tusschen glimmende kannen van Wauw émail of geel koper, altijd ma-lsch in 'de verf gezet en in brutale kleur. Zi.i frappeerden door hun fonkelenden gloed Cn strakheid tevens. Zijn jongste stillevens hebben wel gewonnen aan rijkheid van compositie; overigens zagen wij zijn olie verf studies liever. 't Landschap ie vol constructieve qualitei- tem, het zijn harmonische vlakvullingen, vol •weelde van bevallige lijnen. Hij houdt van Eet Hollandsche buiten, van vaarten, van gekromde bruggetjes, van het netwerk van elooten, van scherpe versohieten, alles om •wille van de lijn. Sinds eenige jaren onze stadsgenoot, Joeht hij zijn gegevens in onze omstreken, a het vermaarde Hollandsche merendis- triot. Hij vindt er 't mooie uit, de wijde, Verijlende ruimte van 't waterlandschap, de droomstille atmosfeer van het einde- looze weiland met zijn eenzame molentjes en boerderijen. Hij schildert ze met een graagte als een Gabriel, een Voerman. Ook zijn etsen, ze staan in Jt teeken Van de lijn. Ondanks dat hij 't zien hier 'door moeilijker maakt, weet hij toch ons te boeien. Zijn vroegere etsen zijn meest impressies, zie zijn uitstekende schets Aan een straatgezicht, nog A'an zijn Franschen tijd, waar de lijn is vluchtig, maar zwie rend; thans is hij vaster van indeeling, contrueeirend op een wijze, waarin fva-ak overeenkomst met de Japansche kuDst is gezocht. Van der Valk moet wel eenig van geest wezen uitbundig is hij nergens. Hij be wandelt de wegen van schoolsche regel maat, veroorlooft y.ich zelden een vrij heid. Nimmer een Avilde haal, een speelschheid, een onverwachte zet. Hij is Holland op degelijkst. Hij arbeidt ruste loos doch spaart zijn zenuwen. Een glo-~ rieuze intuïtie, een gril v&n 't oogenblik blijft hem vreemd. Ilij is eerbied-afdwin- gend a'oor zijn evenwicht en gestreng heid. Harting etst alleen èn met zekere- voor treffelijkheid. Hij is jonger, doch veel ligt reeds binnen zijn bereik. Er zit verdieping in dat Averk, niet in de richting der lijn, maar naar de kleur-nuance, naar het gloed volle. De locale toon is steeds zuiver ge- Vat, bezit de plaats in het geheel, die de werkelijkheid-hem opdrong. Vaak is hij inderdaad volkomen van Weergave, en al brengt hij in zijn gezichten van de oude stad gelijk de onovertroffen etsen van een Witsen persoonlijke stemmingen niet in het epel, er komen in zijn objectiveerende kunst capaciteiten voor den dag. Ze zijn aantrekkelijk, die oude geveltjes, poortjes, torentjes, wallen met tuintjes van Amster dam en Amersfoort. Het Amsterdamsche beurspoortje is op deze wijze voorgoed a-an de vergetelheid ontrukt. Den gloed van zon en schaduw, die hij weet te bereb ken, zal menig kleurechild'er hem benijden. 't Is een belangrijke tentoonstelling, wij achten een bezoek bijzonder aan te beve len. I. v. W. Uitspraken Kantongerecht te Leiden. "Wegens dronkenschap bij herhaling: J. L. 1 week hechtenis en 1 jaar opzending naa-r een rijkswerkinrichting; J. J. V. 2 weken heohtenis; M. H. J. d© W. tot f 3 of 3 d.J. W. W. tot f 2 of 2 d.A. B. tot f 5 of 3 d.A. M. E. K. tot f 2 of 2 d. J. v. d. L. tot f 3 of 3 d.; H. F. tot f 2 of 2 d.; T. W. tot f 3 of 3 d.H. K. tot f 1 of 1 d.J. T. tot 2 maal f 5 of 2 maal 3 d. ;J. P. K. tot f 5 of 3 d.P. P. de B. tot f 2 of 2 d.D. H. tot 2 maal f 5 of 2 maal 3 d.; A. W. tot f 1 of 1 d.J. P. tot f 5 of 3 d.H. G. tot f 3 of 3 d.J. G. L. O. tot f3 of 3 d.J. J. de K. tot f 1 of 1 d. J. v. d. B. tot f 2 of 2 d.H. v. d. P. tot f 3 of 3 d.M. K. tot f 1 of 1 d.; P. v. D. tot. 2 maal f 5 of 2 maal 3d.; C. L. wed. J. V. tot f 5 of 3 d., allen te Leiden; J. W. tot f 3 of 3 d.J. K. tot f 3 of 1 d.; 0. v. d. S. tot f 3 of 3 d.P. J. V. tot 1 of 1 d.M. D. tot f 5 of 3 d.J. G. B. tot f 3 of 3 d.; A. van S. den B. tot f 5 of 3 d.W. Th.van E tot f 3 of 3 d., allen zon der domicilie; J. B., te Katwijk aan den Rijn ,tot f 3 of 3 d.; P. W., te Katwijk-aan- Zee, tot f 5 of 2 w. t.H. W., t© Valken burg (Z.-H.), tot f 2 of 2 d.L. v. d. W. tot f 1 of 1 d.; A. v. d. M. tot f 1 of 1 d., beiden te Noordwijk-aan-Zee; D. K., te Rijnsburg, tot f 2 of 2 d.E. v. d. L., Zoeterwoude, tot f 3 of 3 d.J. P., te Landsloot, tot f 3 of 3 d. Wegens dronkenschap en een woonwagen op den openbaren weg plaatsen: H. B., zonder domicilie, tot een geldboete van f 10 of 3 d.en een van f 1 of 1 dag. WegeDs een persoon naschreeuwen en vai- schèn naam opgeven: W. F. v. d. S., te Leiden, tot een geldboete van f 1 of 1 dag; en een van f 15 of 12 dagen. Wegens rijden zonder licht en Valsohen naam opgeven: C. de W., te Lisse, tot een geldboete van f 2 of 2 d.en een van f lö of 10 dagen. Wegens straatschenderij en vuurwerk af steken: M. B. W., te Leiderdorp, tot twee maal f2 of tweemaal 2 1 w. t. Wegens straatschenderij en valschen naam opgeven: H. J. de H., te Leiden, tot een geldboete van f 10 en een van f 15 of twee maal 1 maand tuchtsch. Wegens trekdier onbeheerd laten staan: A. 0., te Katwijk-aan-Zee, tot f 10 of 5 d'. j P. 0., te Leiden, tot f 1 of 1 dag; H. S., te Warmond, tot f 2 of 2 dagen. Wegens burengerucht: A. v'. d. R., te Leiden, tot f 3 of 3 d. Wegens loopen op verboden grond: A. v. d. B., te Waspik, tot f 2 of 2 d.H. S., te Katwijk-aan-Zee, tot f 5 of 2 d. Wegens overtreding jachtwet: P. v. a. B. Pzn., tot f 8 of 4 d.D. D. Klzn., tot f 10 of 4 dagen; beiden te Noordwijkerhout; A. v. d. O. Czn., tot f 5 of 3 dagen; 0. H. Johzn. tot f of 3 d.beiden te Kat wijk-aan-Zee; P- v. d. B. Azn., te Noord wijkerhout, tot £15 en f25, of tweemaal! 1 week hechtenis; B. v. d. P. Czn., tot f4 of 4 d.A. v. d. P. Czn., tot f 4 of 4 dagen, beiden te Spaarnwoude. Wegens overtreding A. v. R., te Noord- wijk. tot f6 of 4 d.; Wegens overtreding spoorwegwet K. L. K., te Rotterdam tot f 0.50 of 1 d. Wegens schoolverzuim A. S. tot f2 of 2 J. S. E. tot f2 of 2 d.D. G., tot f 2 of 2 d.J. v. ML, tot f3 of 3 d.allen te Leiden. J. B. \rouw van C. S. tot f 2 of 2 d.G. de J. vrouw van A. K., tot f 1 of ld.; beiden te Katwijk-aan-Zee. Wegens overtreding der Motor en rij- wielwet Ch. B. M., te VHage tot f 2 of 2d.; S. van E., te Rotterdam tot f 0.50 of 1 d.; J. J. B. te Haarlem tot f 0.50 of 1 d. Wegens rijden met rijwiel zonder licht D. R. J. Baron van L., te 's-Hago tot f 4 of 2 dl.E. J. L., te Zoeterwoude tot f 1 of f 1 d.F. Z. tot f 2 of 2 d.S. v. <t. M. Pz. tot f 0.50 of 1 w. t. beiden te Rijnsburg; J. R.. te Leiden tot f0.50 of een w. t. Wegens rijden met voertuig zonder licht: P. L., te Leiden, tot f 0.50 of 1 d. Wegens rijden met een motorrijtuig zon der rijbewijs: H. J. Tb. H., te Sassenheim, tot f 5 of 3 d. Wegens overtreding trekhondenwet: J. S., te Zoeterwoude, tot f 4 of 4 d. Wegens te Voorschoten vuurwerk afste ken: G. B. v. K. te Voorschoten, tot f 2 of 2 d. Wegens te Leiden rooken in het waagge bouw: J. H., te Bodegraven, tot f 0.50 of l dag. Wegens te Leiden een rijwiel berijden door de Donkersteeg; J. M. du R., te Voorburg, tot f 1 of 1 w. t. Wegens te Valkenburg zonder vergun ning van. B. en Ws. beer vervoeren: N. v. P., te Katwijk aan den Rijn, tot f 3 of 1 d. Wegens te Sassenheim met een motor te snel rijden: A. L. N., te Oegstgeest, tot 0.50 of 1 d„; P. W. C. B. te Amsterdam, tot f 0.50 of 1 d. Wegens te Leiden personen naschreeuwen: C. H. v. G., tot f3 of 1 d. Wegens te Leiden op het gras langs den Maresingel loopen: J. C., tot fl of 1 dag, beiden te Leiden. Wegens te Leiden zonder vergunning van B. en Ws. op den openbaren weg liedjes zingen: J. J. te Amsterdam, tot driemaal f 3 of driemaal 1 dag. Wegens te Leiden rijden in verboden richting: M. L., tot f 1 of 1 dag; 0. P., tot f 1 of 1 dag. Wegens te Warmond zonder vergunning Venten: J. P. K., tot f 1 of 1 dag. Wegens te Noórdwijk zonder vergunning venten: H. J. S., tot f 1 of 1 dag; allen te Leiden. Wegens te Leiden vuil in het water gooien: H. v. d. B., te Naaldwijk, tot f 0.50 of 1 d.P. G., tot f 1 of 1 dag; M. v. M., vrouw van F. P. H. v. O., tot f 0.50 of 1 d., Wegens te Leiden vuil op den openbaren weg gooien: J. B., tot f0.5Ö of 1 d. Wegens zonder vergunning van B: en Ws. een handwagen op den openbaren weg la ten staan: J. v. T. tot f 1 of 1 dag, allen te Leiden. Wegens een paard laten loopen op ver boden grond: J. H., tot f 10 of dagen; M. van M., vrouw van H. L., tot f 10 of 5 dagen, beiden zonder domicilie. Wegens te Leiden op een één-persoons rijwiel nog een persoon verroeren: H. S., zonder domicilie, tot f2 of 2 d.J. W., te Leiden, tot f 1 of 1 dag. Wegens te Sassenheim te laat bezoekers aanwezig hebben: J. B. Y., te Sassenheim, tot f 1 of 1 dag. Wegens te Katwijk-aan-Zee op Het strand venten: J. S., tot tweemaal f 1 of tweemaal 1 dag; J. v. d. B., tot f 1 of 1 d. Wegens te Zoeterwoude een rijwiel berij den op het Ametpad: F. A. L. B., fot f2 of 2 dagen, allen te Leiden. Teruggave aan de ouders, beklaagd van straatschenderij: 0. v. V. Wzn., Y. S., H. de M. Hzrj,. J. G. Jzn., A. v. d. M., Hzn.t allen te Rijnsbnrg. Ontslagen Van rechtsvervolging werd W. P. C., te Den Haag, beklaagd van overtre ding van Motor- en Rijwielwet. De kantonrechter sprak vrij: J. B. v. d. S., te Hillegom, beklaagd van Motor- en Rijwielwet. Ontslagen van rechtsvervolging werd G- Z. te Zwammerdam, beklaagd van rijden met rijwiel zonder licht. Haagsche Rechtbank. Vernietiging van een schut- tingte Boskoo p. Jao. P., 43 jaar, bloemkweeker te Bos koop, stond na de pauze terecht wegens het vernielen van een schutting ten nadee- le van den schoenmaker Steyn, te Boskoop,, dior er een plank af te nemen. Het scheen uit het getuigenverhoor, dat het tusschen twee buren allerminst koek en ei was. Jaren lang heeft er al een veete tusschen hen bestaan. Volgens den schoen maker lag de schuld bij den bloemkweeker wat deze niet zoo grif toegaf. Eisch fö of 10 dagen. Huisvredebreuk en weder- spannigheid te Boskoop. De 54-jarige halfblinde blikslager Albert V. d. N., te Boskoop, was op 6 Augustus 'e aVoncÉs te half twaalf binnen gedrongen in de woning eener vrouw, met wie hij voL gens zijn zeggen in zekere verstandhouding leefde. Deze vrouw was reeds van haar ouderlijke macht ontzet en de diensten, die ze hem bewees betaalde hij goed. Op dien avond was de vrouw echter niet thuis en de politie die hem in de woning zag gaan en de deur met een sleutel zag openen baalde haar familie er bij, die ver zekerde dat hij daar niet mocht zijn. De politie wilde hem verwijderen waarbij bij zich ook nog wederspannig toonde. Nadat de veldwachter J. Lubbers en de nachtwaker W. P. Nieuwenhuis die de man de woning hadden zien ingaan waren gehoord', verklaarde de vrouw, Mar rig jo Vrijenhoef geheeten, dat zij niets van den man wilde weten en voor hem de deur dik wijls sloot wat deze op zijn beurt ontkende. De Officier edschte tegen beklaagde een maand gevangenisstraf. Deze vroeg beleefd een mindere straf, en hield vol dat hij dik wijls bij de vrouw kwam en er vroeger steeds welkom was, zoodat hij niet begreep waarom hij er toen xüt moest. Belemmering van een ambte naarinde uitoefeningvan zijn dienst te Woubrugge. Herman S., 20 jaar, arbeider te "Wou brugge, was gedagvaard A70or het feit dat hij in, den avond van 2 Augustus op den Heerenweg ondier die gemeente met een rijwiel rijdende, door den veldwachter A. de Groot aldaar was aangeroepen af te stijgen, waaraan "hij geen gevolg gaf. Hij reed met een fiets zonder licht, waarvoor hij reeds door het katongerecht is gestraft met een boete van f 3. Beklaagde zei de het hevel niet te hebben gehoord, wat volgens verbalisant niet waar kon zijn. De Officier vroeg zeven dagen gevange nisstraf. Beklaagde, kostwinner van zijn moeder, wilde graag een geldboete betalen. De boete bij het kantongerecht had hij ook al betaald. Mishandeling van een ambte naar der politie te Leiden. A. H. J. van H., te Leiden, was daar voor opgeroepen, doch niet verschenen. Uit het voorgelezen proces-verbaal van den agent van politie J. L. Yeltman, bleek dat beklaagde met anderen des avonds buren gerucht maakte op de Kaaserstraat. Toen de agent hem waarschuwde gaf hij dezen een klap tegen het hoofd. Bij verstek werd tegen h'em drie weken geëischt. Nog eens beleediging van een politieman te Leiden. Hieraan had zich schuldig gemaakt een jonge man Joh. A Jit, v. B. en H. te Lei den. En de beleedigde was de politie agent Jan Houwert. Deze beklaagde die wel verschenen was ontkende dat hij den politieman had uitgescholden. En als d'eze onder eede verklaarde, dat het wel zoo was, ontzag hij zich niet op te merken dat de agent zoo loog dat hij zelf meende waarheid te spreken, waarmede hij het hij den Officier niet beter maakte, die een gevangenisstraf ran vijf dagen tegen hem eisohte^ Beleediging v a if een ambte naar van politie te Leiden. Bij dezelfde gelegenheid bovengenoemd, was ook M. J. P., die op de waarschu wing dat zij niet mochten zingen wel niet tot handtastelijkheden overgang, maar zijn mond ging roeren. Hij schold den agent voor allerlei leelijke dingen. Deze achtte zich daardoor beleedigd, en al was be klaagde niet verschenen, dit verhinderde niet dat tegen hem een gevangenisstraf van 8 dagen werd geëischt. Uitspraak in al deze zaken Maaadag 4 Nov. Re zaak-Becker. Zaterdag heeft zich aan een der politie hoven te Londen een vrouw aangemeld, die zeide Mary Becker te heeten en de vrouw te zijn van den commissaris van po litie Becker, die enkele dagen geleden door een jury te N.-York was schuldig ver klaard aan moord met voorbedachte rade. De vrouw beweerde, in 1905 te Long Island City met Becker in den echt te zijn ver bonden. Zij deed een wonderlijk verhaal, vertelde dat Becker door Gaynor, den burgemeester van Grooter New-York, in promotie was achteruitgezet, maar later weer bevorderd. Zij had met Becker ge woond in het Ansoniahatel in New-York. Ook Rosenthal had zij gekend, en zij was op de hoogte van de betrekkingen die er tusschen'Becker en Rosenthal hadden be staan. In Juli was zij uit New-York naar Engeland vertrokken. De rechter verwees de vrouw naar den politie-geestelijke, die een onderzoek zal instellen en de vrouw voorloopig zal bij staan. Maar het is toch een vreemd' geval, ten minste als de vrouw de waarheid spreekt. Er is nl. een andere mevrouw Becker, die te New-York vertoeft en dezier dagen in 'de gerechtzaal aanwezig was toen het von nis werd uitgesproken, Het zal ïiaar de New-Yorkschë bladen melden wel een jaar duren voor bet hooger beroep van luitenant Becker in be handeling komt. Al dien tijd! zal hij moe ten verblijven id een cel van terdoodver- oordeelde. De \aer schavuiten, die de eigenlijke da ders zijn geweest van den moord, en wier zaak nog moet voorkomen, beginnen hun courage te verliezen. Zij hebben zich met hartstochtelijke smeekbeden gewend tot den ambtenaar van het O. M., "Whitney, om hen te redden van den electrischen stoel. GeacEte Red'aktie I Wil lo goöd zijn ons in Hw blad enige ruimte af te staan tot het maken van een opmerking naar aanleiding van het officieel verslag van de Raadszitting van 10 Oktober jl. Bij het debat over het verzoek van onze afdeling om de kosten van het geneeskun dig attest ten behoeve van zieke onderwij- zersCessen) voor rekening van de gemeente te nemen, is door de Voorzitter o.m. ge- zegd: „De meening is geheel onjuist, dat „die circulaire" van 11 April 1.1., waarbij de maatregel werd ingesteld „een nieu- „we verplichting schept. Wij hebben daar- „door alleen de aandacht van de school hoofden op de bestaande verordening wil- „len vestigen, omdat sommige hoofden in „de naleving daarvan wat slordig bleken." Op de opmerking van de heer Heeres, dat dus eigenlik van een nieuwe verplichting geen sprake was en vroeger ook een genees kundige verklaring werd verlangd, ant woordde de Voorzitter: „Zeker. Maar toe- „vallig hebben wij ontdekt, dat er verzuim „had plaats gevonden en toen hebben wij „den hoofden aangeschreven, dat weder „zou gebeuren, wat tot nog toe ook volgens „de verordening altijd gebeuren moest." En later: „Wat nu geschiedt, ik herhaal „het nog eens, is niets dan het handhaven „van hetgeen vroeger altijd gebeurde.'' Eindelik, even voör de stemming over ons verzoek: „Ik herhaal nu nog eens, dat wij „geen nieuwen maatregel hebben genomen, „maar dat vroeger de maatregel alleen wat „minder krachtig werd toegepast." Het heeft ons in hoge mate verbaasd, dat het niet mogelik schijnt geweest te zijn, onze burgemeester te dezen opzichte juist in te lichten. Tegenover de tot 4 malen her haalde bewering van de Voorzitter van de Raad sta het volgende: lo. De eerst-ondergetekende is ruim 27 jaren bij het onderwijs te dezer stede in funktie, is in die tijd versoheidene malen langer dan 3 dagen wegens ziekte uit de school geweest, dooh heeft nooit een ge neeskundig attest behoeven te tonen: hij is altijd op zijn woord geloofd. 2o. Op de afdelingsvergadering van 19 Oktober j .1.die door 32 leden bezocht was, heeft hij gevraagd, wie hunner ooit vóór 11 April 1912 bij een ziekte, langer dan 3 da gen, een geneeskundige verklaring had over gelegd. Het antwoordniemand! Wij menen daarom ter wille van de waar heid en tegenover de beide Raadsleden, die op zo uitnemende wijze ons verzoek hebben toegelioht en ondersteund, verplicht te zijn, op te merken, dat de maatregel vol strekt nieuw is en de burgemeester, he laas, heeft gedwaald. Het spijt ons, dat de wethouder van on derwijs in deze Raadszitting geen poging heeft aangewend om het misverstand, dat hieromtrent hij de voorzitter bestond, weg te nemen. Dit ware hem zeker niet moeilik geweest: zelfs de meest eenvoudige klasse onderwijzer had het uit de weg kunnen ruimen, indien hij daartoe in de. gelegen heid ware gesteld. Met dank voor de plaatsing, UEd. Dw. Namens het Bestuur v. d. Afd. Leiden v. d. B. v. -N. O., J. M. VOS Jz., Voorzitter. .L. VAN A8PERJEN, Sekretari». Leiden, 28 Oktober 1912. iMijnheér 'de Redacteur! Vele inwoners van Sassenheim zullen ker met groot leedwezen hebben keh!nS( genomen van Ket besluit door .dein hejgf .G. Rruyff genomen,- om zijn lidmaatsctoj van den Gemeenteraad, neer ïe leggetn. 0H lof, dat mdf hem teen groote werkkracht .ten heldere geest' voortaan jn 3«n Gemeens teraad zal worden gemisf,- werd h'em in d« laatste raadsvergadering zelfs 'door den Voorzitfer niet onthouden. Dat de heer Kruyff gemeend heeft zjjft maindaat te moeten neerleggen, is te begrip pein, jn elk geval te eerbiedigen, en te bfe jammeren is 't, daï waarschijnlijk 1de grofife tegenwerking, ,die hü dikwijls ondervond; zeker wel de grootste reden zal zijn g© weesf ,fot het nemen van zijn besluit. Uit het nummer uwer courant van Zaten dag j.l. zie ik dat het 'dagblad T)D.e Ned^rs lander"- ,uit v,vertrouwbare bron" een yeü klaring van dit heiengaan geeff. Ieder,- vïta de toiesfanden hier ter plaatse op de. hoogte,- zal het met mij betreuren,- dat die zoo ge; tiaamd vertrouwbare bron" zulk een vól; maakt ^chéeve voorstelling van zaken ejn toestanden geeft en zich zelfs niet ontziet; daarbij nog ter sprake te brengen de vrop; gere verhouding tusschen wijlen burgte; möester Van Heemstra en* het genoemd^ Raadslid, 't Is allerminst de tijd. na te gaap do invloeden, die daartoe hebben bijgs; dragen. Kieschheid cn piëteit hadden d(9' betrouwbare;.: bron" moeten weerhouden ddirop ook maar slechts td zinspelen ga het nog wel als middel fe gebruiken öjn] het heengaan van den h'eer Kruyff in teen voor hem ongunstig daglicht te plaatseny Door zulke pijlen wordt .meer hü getrof; fen,- die ze werpt, 'dan hij, voor wien ze bë; stemd heeïen te zijn. Te betreuren is hef zeker,- 'dat partijbelang bij sommigen blijk; baar zoozeer het gemeentebelang kan over. het hoofd doen zien,- dat de Gemeente-rand) van Sassenheim in het' vervolg in den htegr Kruyff een lid zal moeten missen, idaf megr 'dan menig an'der zooveel nog had kimli'öï bijdragen tof den verderen bloei der ge; meent. S. R'. Weet-Indië. Drie boote.il len dertien arb'ei; dërs gezpnkien: In den nacht van 28 pp 29 September kwam plotseling aan de Saramaccapunt pen zware branding pp uit zee. Zes visschers^ booten van de Balata Compagnie Suriname; die juist dp Zeepunt omvoeren pm van dp Coppenamp in de Saramacca te komett'; werden vreeseliik geteisterd doof de hoogp' groridzeeën op dg bank ter plaatse. Drip booten mtet balata) konden nog neï ppst Nassau bereiken. De drie andere bó;ot ten werden neergesmakt pp den modderi; gten oever, tusschen de stompen van 'd.o.tfie boomen. Eén der hooiten werd totaal ver; brijzeld,- de beidie andere werden zwaar, bp; schadigd. Dg provisiën gn ruim S'/i top balata, die in de booten waren, werden weg; geslagen. De 13 arbeiders moesten den gap; schen nacht ,op het ongure strand door; brengen. Tusschen dptallooze stompen van doodg Parwaboomten, te midden van een h'eirle; ger van muskieten; was deze gedwongen) strandexcursie een ware beproeving. Nal veel ellende,- bereikten 'de arbeiders tieiu volgenden morgen, uitgeput en met ver; scheurde kleeren, post Nassau. Hier ver leende de politie de behulpzame band, onf de gebroken booten weder op te lappen.- Ook hielp de politie om langs het strand de verloren balata te gaan zoeken, waarbij ongeveer drie ton werd teruggevonden. In verband met bovenstaand bericht, zal men zeker met genoegen vernemen, dat de; gouverneur, een ontwerp bij de Staten beeft ingediend voor bet graven van een kanaal ter verbinding van de Saramacca )en de Coppename, waaijdoor de gevaarlijke tocht Om dp zeepunt zal vervallen. („De \Vlest.") Y raag: Zoudt u zoo goed willen zijn zniji 't volgende geheim op te lossenZet ild don eenen tijd citroenen op jenever dan is die zoo helder ale kristal, den anderen tijd koop ik citroenen en zet deze op jenever, dan is deze troebol. Hoe komt dat? Zijn het andere citroenen, of moet men rekenen naar den tijd van het jaar? Antwoord: "Wij zouden om dit te kunnen beoordeelen citroenen en jenever moeten -zien, alsmede de bewerking. Want een kleine verandering in de wijze van be handeling heeft soms groeten invloed op een scheikundige werking van twee stoffen Hoogstwaarschijnlijk zal het echter wel aan de citroenen liggen en u doet het best, zoo veel mogelijk de eerst gebruikte citroenen te nemen. Yraag: Wanneer ik voor 2000 gulden vera&sureerd ben, wordt dan bij brand het heele bedrag uitbetaald of gaat er nog af Antwoord: Als er niets van. waarde oA^er blijft, dan wel als u met een goede maatschappij te doen hebt. Wat overgebïe- Aren is wordt getaxeerd en van het verze* kerd bedrag afgetrokken. U moet uw polis maar eens goed nale zen, daar zullen de voorwaarden wel op te vinden zijn. Eigenlijk moet men, voordat men tot de verzekering overgaat, weten wat er in de polis staat. Y raag: Is do Korenbeurs wel eens elee- trisch verlicht geweest? Antwoo rd: Yoor zoover wij weten niet. In de secties, waarin de gemeenteraad is verdeeld bij de behandeling der gemeen- te-begrooting, is gevraagd of de gemeente dat niet zou kunnen doen, doch B. en Ws. antwoorden er op, dat dit veel geld zou. kosten. Vraag: Kan ik mij verzekeren tegen de imancieele gevolgen van eventneele ziekte mijner dienstbode (verpleging en genees kundige behandeling en c.q. dé kosten eener noodhulp), en zoo ja, tot Avie(n) ik mij daarvoor moet wenden? Antwoord: Ja zeker, kunt u dit doen l Vraagt u het maar eens aan een der assu-i _ranti^-kantoren hier in de stad*

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 6