Lange Kindermantels BBUNS AKKERMAN. Mantelmagazijnen Wat kan msn meer eiscken Agenda van de week: Faillissementen. De Oorlotj in den Balkan. Academienieuws, Weer kermis ie Leiden? Door cle Raadsleden de heeren Van Gru- tmg, Zwiers en Botermans is aan den Raad dezer gemeente voorgesteld, om bij de aanstaande behandeling van de begroo: ting een post van f 5000 als ontvangst uit te trekken als opbrengst van staanplaatsen gedurende de kermis, en den post hoot- delijken omslag met gelijk bedrag te ver minderen. Inauguratie leden Hond van Leid »che Studenten. Do inauguratie van veertig leden van. bovengenoemden Bond (med. 17, jur. 7, Ind. 7, godgel. 5, wis- -en nat. 3, lett. 1) zal hedenavond om half negen plaats heb ben in restaurant „Victoria", aan de Bree- straat. Na afloop daarvan vangt ongeveer ïe halftien een rijtoer aan met muziek en fak kels, welke zal volgen dezen weg: Breestraat, Steenschuur, Rapenburg, Kort-Rapenburg, Boommarkt, Aalmarkt, Vischmarkt, Korenbeurssteeg, Breestraat, Kort-Rapenburg, Prinsessekade naar „Ho tel de Toelast", alwaar souper en kroegjool. Gemeenteraad van Ter Aar. [Voorzitter de burgemeester. 'Aanwezig alle leden. Notulen goedgekeurd. Medodeelingen o.a.: dat gesloten is de tekening dezer gemeente over het jaar 1911 jmet een batig saldo van f342.551/2; bij schrijven van den 21sten dezer is bericht ingezonden, dat de zangvereeniging ..Oefe ning kweekt Kunst," den 3den October jj. Ss ontbonden onder dankbetuiging voor het gebruik der openbare school tot het houden hunner oefeningen. Vorengemelde mede- kleelingen zijn voor kennisgeving aangeno- pen. Vervolgens wordt naar aanleiding van leen indertijd gedaan verzoek van de gym nastiekclub, om te mogen gebruiken een ider lokalen van de openbare school, na- Xncns liet Dagelijksch Bestuur geadviseerd jdat verzoek niet in te willigen uit overwe ging, dat het lokaal, waarom gevraagd; wordt, dienstig is voor onderwijs handwer ken, enz. De heer Van Vliet betreurt het, jdat de gelegenheid tot het houden der oefeningen niet in een der schoollokalen kan plaats hebben en mocht er iets op te yindert ztjnT dat de gelegenheid daarvoor zich zal schikken, dan zou het hem zeer 'aangenaam zijn. Het voorsteL van liet Da gelijksch Bestuur komt ïn stemming en wordt met algemeene stemmers aangeno- frnen. Vervolgens wordt door den Voorzitter leen schrijven gelezen van de schattings- commissie inzake .verbreeding Aarkanaal-, waarin wordt voorgesteld een gedeelte wa ter over te nemen, waarvan de gemeente1 het vischrecht bezit, voor een zeer aanne- )neli}ken prijs, terwijl tevens wordt voor gesteld de sloot voor de onderwijzerswo ïiing te dempen en daarop te plaatsen een hek voor afscheiding. Het geheele onder houd voor rekening der provincie. Verder Ideelt de Voorzitter mede, dat door de pro vincie de wensch.rs uitgesproken het aan !de gemeente toebehoor end vis chrecht in de 'Aar af te koopen. B. en .Ws. hebben gemeend een billijker prijs te moeten voorstellen. Na eenige discussies wordt beslotenle. afstand tc doen van het vischrecht in de Leidsche vaart voor den prijs, die aangebo iden is; 2e. met betrekking tot het visch recht in. de Aar afstand te doen, indien |de overoemingssom den raad aannemelijk voorkomt; 3e. toe te staan, dat de sloot voor de o nderwijzerswonrng wordt gedempt nder voorwaarde, dat aan liet voorstel tot {afscheiding uitvoering wordt gegeven. Vervolgens wordt gelezen: le. een ver zoekschrift van J. Visser e.a. om een bij drage vanwege de gemeente in de kosten Van vernieuwing van den duiker uit de Leidschevaart deor het land van de erven Vink en zulks in verband met het eigendom tier gemeente aldaar, bewoond door den gemeenteveldwachter, wiens pand ook daar- tioor van water wordt voorzien. Nadat door tien lieer Visser hier vorengenoemd te dier zake nadere toelichtingen zijn gegeven, heeft de Voorzitter het billijk gevonden ook Van gemeentewege een bijdrage te verlee- ïien voor het gedeelte, dat zij verschuldigd Ss. De Raad was hiervan overtuigd en be sloot tot bijdrage in de kosten; 2e. een schrijven van J. de Vos, te Haarlem, waar in wordt verzocht ecnïge financieele tege moetkoming in de kosten van verbetering van den weg te Langeraar voor zooveel Hcze is gelegen voor het nieuwgebouwde gesticht. Het Dagelijksch Bestuur adviseert op het verzoek niet in te gaan, aangezien !er geen termen kunnen gevonden worden, tiat de gemeente daarin alsnog financieel pioet bijdragen. De heer Van der Hoorn vraagt of de laat ste verbetering, die aan den weg is ge schied, voor rekening van den aannemer hoeft plaats gehad, waarop een bevesti gend antwoord wordt gegeven. De heer [Visser kan zich met het voorstel van B. jen Ws. vereenigen. Met algemeene stem- )nen werd besloten het verzoek af te wij zen. Vervolgens wordt vastgesteld het supple toir kohier Hondenbelasting tot een bedrag van f 12.75 en een staat tot het doen van af- cn overschrijving tot een bedrag van f22.25. Afschrijving van Hoofd. Omslag wegens vertrek, uit dc gemeente aan J. Bol, P. J. Wouters, J. Turkenburg, K. van tier Bijl en A. C. Emous. Komt in behan deling de begrooting van de inkomsten en uilgaven dezer gemeente voor het dienst jaar 1913. De heer Hoogervorst, lid der commissie van onderzoek, bespreekt eenigc begroo- tingsposten. waarover inlichtingen werden verlangd. De Raad heeft zich bereid ver klaard aan het verlangen der commissie te gemoet te komen en besloot met algemeene stemmen de begrooting vast te stellen op op f 13,216.14. Na rondvraag wordt door den heer Van Vliet in het midden gebracht, dat het hem in verband met den bouw van woningen, die in de gemeente op handen is, wen- schelijk voorkomt in de bouwverordening een rooilijn op te nemen en geeft het Da gelijksch Bestuur in overweging nadere re gelen tc treffen tot wijziging dier verorde ning. Door den heer Van der Hoorn wordt ge zegd, dat ook rekening moet worden gehou den, dat bij wijziging der verordening de gelegenheid moet worden ontnomen, dat voor een gebouwd pand niets meer zal wor den gesticht. De Voorzitter zegt, dat in de verordening geen rooilijn is aangegeven en hoopt spoe dig daarin te voorzieri. Niels meer voor deze openbare vergadering te behandel-eii zijnde -en niemand meer het woord verlan gende, gaat men over in comité-generaal. UECLAMilS, ft 40 Cent per regel. is dit Seizoen de Mode. Groote sorteering;, elegante model len vindt me ei in de Hoekhuis, fflaarsmanssteeg;, IjRIDEN. 5363 15 Al hetgeen ik omtrent Hunyadi Janos le zeggen heb, ra: De zieken aan wie ik het heb voorgeschreven, roemen het als oen ideaal natuurlijk purgeermiddel. Dusdanig liet zich een eminent medicus uit. Wat kan men meer eischen? 6355 8 Woensdag Rijnsburg. Ned.-Herv. Kerk. Nederï. Jongel.- Verbond a d. „Onze Hulp enz." S-preker WelËd. '/eergel. heer Dr. E* J. W. Posthumus Meyes. Halfzeven. Hon der dag;: Pieterskerk. Chic Scho en t. Oq- en Minver mogenden. Samenkomst voor het „Te Kort". Spreker Dr. J. Lammers v. Bueren (Amsterdam) zang enz. 8 uu r. Nutsgebouw. Vergadering Vereenig. lotBevord. Bouwkunst. Spieker den heer A. L. Verhoog (Sassenheinj). 8 uur. Waalsche- Krk. Godsd. Bijeenkomst Nederï. Protestantenbond (afd. Leiden e. o.) Spreker Dr. H. P. Schim v. d. Loeff (Boskoop). 8 uur. Leidsche Schouwburg. Optreden Mme Yvette Guübert. 8 uur. Vrijdag;: Leidsche Schouwburg. „Nar ein Traam", Lus spiel. 8 u u r. Klein Auditorium der Academie. Lezing Prof. Schuyten. 8lU uur. Zondag: Zomer org. Uitvoering Muziek- en Tooneel- vereeniging „Nut en Vermaak". 8 uur. 't Posthof. Henr. Blazer. 8 uur. Dagelijks: Bioscope-Théatre Hartman Stationsweg. 8 u u r. (Woensdags en Zaterdags ook 2 uur.) Kegelbaan de Burcht. Wedstrijd Leidsche Kegel bond. 8—12 uur. (Zen dag 'smidd. ook 2u u r.> Leid che Kunstve eeniging. Tentoonstelling teekenn gen en etsen M. W. v. d. Yak en D. Harting. 124 uur. flENIL Rflst mot kerry, Dominostuk, Gestoofde appelen. BondsriRg Leiden en Omstreken'* van |oiigelii»Kavereeni«;ingen op Geret. grondslag. Gisteravond hield bovengenoemde Ring een openbare vergadering in de Gemeen- tezaal te Katwijk-aan-Zee. De vergadering, die te halfacht begon, bestond uit leden van jongelingsver. op Geref. grondslag te Leiden en omliggende plaatsen, en andere belangstellende. Naclat gezongen was Psalm 2ö 6, .eed de tweede voorzitter, die de leiding der vergadering had, het openingsgebed, waarna hij voorlas spreuken 2. Hierna deed de tweede secretaris voorlezing van de notulen ö'er vorige vergadering waar na punt óén der agenda aan de orde kwam, n.l. Het Bonósidee; inleider de heer A. R'. Mulder, lid der Chr. Jonge- lingsvèr. op Geref. grondslag „Obadja*5, te Leiden. Referent sprak naar aanlei ding van de volgende punten: a. hoe de bondsidee is opgekomen, b. waaruit zij leeft, c. waarom zij nooétög is. Zijn rede werd door de aanwezigen met groote aan dacht gevolgd. Aan het debat werd door verscheidene personen deelgenomen, "die allen door spreker werden bc-iar^woorcL Vervolgens werd gezongen Ps. 119:3 en 5 én werd voor de ringkas gecollecteerd, waarna do neer T. Kralt, van Rijnsburg, handelde over punt 2 der agenda: „Hoe moet de politiek op de jongelingsvereen. behandeld worden?" Spr. behandelde daartoe een onderwerp uit de politiek; naar aanleiding van artikel acht van „Ons Program", zooals men dit op de Chr. Jonge ling* ver. op G. G. te P.ijrs- burg gewoon was te doen, en sprak diarna. als zijn meening uit, dat de politiek op de J.-Y. aldus moest verhandeld worden. Het bleek echter, dat er daaromtreit bij de overige aanwezigen nogal verschil van mee- ning bestond. Ds. H. Meyeri.ig, van Katwijk aar» den Rijn, sprak daarna het slotwoord uit. Zijn- eerwaarde zei o. m., dat er in de Chr. JongcKngsvereenigingen Jehu'o en Gallic'» waren. Gallio's, die zich van het werk in de J.-Y. niets aantrekken, Jehu's, die zeer ijveren, maar daarbij meest op eigen eer bedacht zijn. Vervolgens bracht de leider der vergade ring een woord van dank tot de 6prekers en verdere aanwezigen, waarna hij ds. Meyering verzccht de vergadering te slui ten, die hieraan, nadat nog Ps. 72 11 ge zongen was, voldeed. J. Molendijk, manufacturier, te 's-Gra- venhage. W. Blom, vleeschhouwer, te Loosduinen. F. Roetman, koopman in chocolade en aanverwante artikelen, te Amsterdam. J. Roetman, koopman in chocolade en aanverwante, artikelen te Amsterdam. J. F. W. Schutte, koffiehuishouder, te Oosterbeek. N. Tilkemn, handelaar in sigaren, te Leeuwarden. Th. Roorda-, timmerman, te Teteringen. H. Balkema, koopman en bakker, te Kostverloren. H. Welters, employé bij de Noordbra- bantsche Duitsc-he Spoorwegmaatschappij, te Gennep. W. Looijen, veehouder, te De Bilt H. van Keulen, broodbakker, te Oudesluis gemeente Zijpe. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 29 Oct. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 763.7 te Nice Laagste 734 3 te Malinhead. Verwachting tot den avond van 30 Oct.: Meest stormachtige tot krachtigen weste lijken tot zuidwestelijken wind. Zwaarbe wolkte lucht. Waarschfinljjk nog regenbuien. Iota kouder. SPORT. Cricket. Eenigc jaren geleden heeft „Ajax" (Lei den) zich door zwakte genoodzaakt gezien zich uit de eerste klasse van den N. Cricket bond terug te trekken. Na moeilijke jaren is men er dezen zomer in geslaagd het kam pioenschap van de tweede klasse te bemach tigen. Sinds dien hebben de cricketers niet stil gezeten en men ia er thans in geslaagd de gTOote zaal van Zomerzorg machtig te worden om aldaar een ericketkooi te plaat sen en alzoo de gelegenheid te hebben van nu af tot den aanvang van het seizoen 1913 geregeld te oefefien. Men hoopt op deze wijze het volgend jaar weder een plaats in de eerste klasse te kun nen verkrijgen. Athletiek. De L. Gymnastiek-Yer. „Donar", die op 3 October door haar succes zoo- van zieh. deed spreken en ooit op athletisch gebied menige goede verrichting aan den dag leg de, zal in den vervolge de athletiek gaan beoefenen en daartoe het sportterrein aan den Zoeterwoudschen Singel huren. Spelleiders o u rsus. Het bericht ever den hier ter stede te hou den spelleiderscursus, behoeft eenige aan vulling. De spelleiderscursus is n.l. ingesteld door het Ministerie van Binnenlandsehe Zaken .en door het hoofdbestuur van den N. B. v. L. O. aan de afdeeling Leiden opgedragen. Aan het hoofd van den cursus zal een com missie staan, waarin reeds de volgende hee ren hebben zitting genomeDJ. A. van Ha mel, wethouder van onderwijs; M. B. Hoo geveen en J. Schaap, resp. directeuren van de Gem. en Chr. Kweekschool, P. G. Hoeks en E. J. Blekkink, hoofden eener openbare school; A. J. de Langen, hoofd eener Chr. school en P. H. Snijders, hoofd eener R.-K. school. De cursus zal des Zaterdags worden ge houden tot en met Maart 1913. Het Sportterrein aan den Zoeter woudschen Singel. Naar aanleiding van de opmerking van een lid van onzen Gemeenteraad in een der secties, dat het bovenbedoelde terrein niet voldoende is voor het doel, waarvoor het is verhuurd en waarop B. en Ws. hebben geantwoord, dat het voor de gewone spelen der volksvereenigingen groot genoeg is, wil len we voor de zooveelste maal, en ditmaal hopen we op de aandacht der Gemeente raadsleden, nog eens wijzen op de onvol doende t-erremverdeeling. Hier ter stede bestaan talrijke volksvoefr balvereenigingen, benevens een tweetal korfbalclubs. (We laten hier de voetbalver- eenigingen, welke een eigen terrein bespe len, buiten beschouwing). De beide korfbal clubs hebben op het nieuwe terrein ieder een plaats gevonden, terwijl voor de voet balverenigingen slechts zoo'n onbeduidend stukje grond is overgelaten, dat weldra het leidend lichaam op voetbalgebied hier ter stede, in verband met een indertijd geno men besluit, dat reeds van eenige jaren her dateert, het voetbal terrein voor het voetbalspel ongeschikt zal verklaren, zoo- dat alsdan de voetbalverenigingen niet meer in de gelegenheid zullen zijn het voet balspel te beoefenen. Er is slechts een weg tot verbetering te vinden en die is deze: Men laat de beide korfbalclubs op één veld spelen, terwijl men het overige gedeelte van het terrein als voetbalveld inricht. De redenen van de tegenwoordige inrich ting zijn onbekend, doch eerst wanneer de N, B. v. L. O., afdeeling Leiden, blijk geeft, de noodige verbetering niet te willen aan brengen, zullen we daar nader op terug komen. Voetbal. De scheidsrechters van den L. Y. B. Het niet opkomen van elftallen in den L. V. B. begint langzamerhand te vermin deren, doch het blijkt thans, dat de scheids rechters in die richting werkzaam zijn. Zon dag was bij den wedstrijd Hillegom JI Lugdunum II de aangewezen functionnaris niet aanwezig, zoodat een lid van Hillegom zijn plaats innam en alzoo Lugdunum een vergeefsche reis bespaarde. Dit is voor zoo ver ons bekend reeds de vierde maal in dit seizoen, dat een dergelijk feit gebeurt. Hillegom—L. Y. Y. II. Men schrijft ons uit Hillegom, dat boven genoemde wedstrijd, welke acht dagen ge leden werd gespeeld, door den L. V. B. ongeldig is verklaard. Wij deelen dit even wel onder voorbehoud mede, daar sinds dien geen bestuursvergadering van den L. Y. B. werd gehouden en alzoo tot ongel- digheidsverklariüg moeilijk kan besloten zijn. - De Competities. Na de eerste maahd staan de volgende vereenigingen of elftallen aan het hoefd. van de voor den naam genoemde compe titie Voetbal. Nederlandsche Voetbal-Bond. Westelijke Tweede klasse B: „A. F. C (Amsterdam). Westelijke Derde klasse B: ,,V. F. C." (Y1 aardingen) Reserve Tweede klasse B: Sparta III" (Rotterdam). Leidsche Voetba I-B nni Eerste klasse A: „Beresteyn II" (Voor schoten). Eerste klasse B: „L. F. C." (Leiden). Tweede klasse: ,,L. F. C. II" (Leiden). Derde klasse: „O. N. I." (Leiden). K o r f b a k Nederlandsche Korfbal-Bond. Eerste klasse Zuid: „O. S. C. R." (Rot terdam). Derde klasse B Zuid: „Fluks" (Leiden) Schat en. Bij een te Rotterdam gehouden door den Nederlandschen Schaakbond uitgeschreven schaakwedstrijd werd in de hoofdklasse de eerste prijs gewonnen door J. P. Hooge- veen, te Leiden, met 2 wp., na loting met mr. G. C. A. Oskam, te Rotterdam, die den 2den prijs won, eveneens met 2 wp.. 't Is zeer twijfelachtig dat de Turken Kirk Kilisse hebben, heroverd. Geen be vestiging is hiervan gekomen en 't feit zou wel van zooveel beteekenis zijn, 'dat hieromtrent vele. bijzonderheden zouden zijn vermeld, 't Meest voor de hand ligt, dat de Turken dit gerucht hebben gelanceerd om de troepen aan te moedigen. De Bulgaren gaan nog steeds vooruit, hebben nu Baba E$ki genomen, een be langrijk punt aan den spoorweg van Kon stantinopel naar Adrianopeï. De Bulgaren hebben dén pas van Kresjna bezet en Boenar Hissar ingenomen. Zij hebben een trein van veertien waggons, geladen met graan, in de buurt van Eski Baba buitgemaakt en trekken op Loele Boergas aan. De oorlogscorrespondent van de Wie ner Reichspost" meldt aan zijn blad: De concentrische actie van de Bulgaren tegen het Oostelijke Turksche leger gaat ondanks het slechte weer, goed vooruit. De terug tocht der Turken naar Konstantinopel is reeds afgesneden. De spoorweglijn Kon- stantinopel-Loele Boergas is bij Tsjerkes- keui halverwege tusschen Konstantinopel en Loele Boergas afgebroken en de spoor wegbrug bij Tsjarloe is opgeblazen. Het Turksche leger is thans gedwongen den slag bij de Eigene te aanvaarden. De sterkte van de Turksche strijdkrachten die zich tusschen. Eski Baba en Loele Boergas bevinden, wordt op vier legercorpsen ge schat. Een deel van de Turksche troepen te Adrianopeï heeft nog langs de Maritsa naar Demotika terug kunnen trekken. De rest van de bezetting is reeds ingesloten. Volgens particuliere berichten hebbende Serviërs Keuprulu genomen. Een Turksche colonne, gevlucht in de richting van Telowo, heeft zich overgege ven. De Serviërs maakten 125 kanonnen buit. Men zegt, dat de Koning een plechti- gen intocht in Uskub zal-houden. De half-ambtelijke Samoeprawa meldt, dat het Turksche leger, dat van Uskub op Tetowo terugtrok zich aan de Servi sche cavalerie heeft overgegeven en de wapen-en overgeleverd. De verhalen van gewonde Servische en Turksche officieren, die aUen hierheen gebracht worden, nopens de bijzonderhe den van den slag bij Koemanowo, die eerst thans zoodoende te Belgrado bekend wor den, stemmen alle hierin overeen, dat" de slag" zoo bloedig en hardnekkig was als zich nauwelijks laat voorstellen. Ten slotte was het geen gevecht meer maar een slach ting. De strijders takelden elkander van vlakbij met blanke wapenen toe. Het slag veld was bezaaid met lijken, waarvan de meeste nog dolken, bajonetten en jatagans omklemden. Overal in den omtrek van Koemanowo, want de slag had aan alle kanten van de stad gewoed, was het een ontzettend schouwspel. Skoet-ari is nog niet genomen, want de berichten, uit Montenegrijnsche bron. spre ken nu van het voortzetten van de aanval. De Ottom-aansche troepen hebben, naar uit Konstantinopel gemeld wordt, Ser- fidzje niet een verlies van 200 dooden ge nomen. Zij vervolgen de Grieken in de richting van Elaosona. Men verwacht tegen Donderdag de vor ming van een nieuw kabinet Kiamil pasja. In het kabinet komen als nieuwe leden Resjid, Akif en Ferid pasja. De minister van buitenlandsche zaken en Nazim behou den hun portefeuille. Abdul Hamid is te Konstantinopel aan gekomen en naar het paleis aan den Bospo rus gebracht. Aan den staat van beleg te Konstantiio- pel wordt scherper de hand gehouden. Na tien uren 'e avonds mag niemand meer cp straat komen. Het bestuur van den internationalm socialistischen bond heeft besloten, om zo^y 6poedig mogelijk in Zwitserland een inter nationaal coDgres tegen den oorlog bijeen te roepen. Het Roode Kruis. Natuurlijk is het Roode Kruis druk in de weer. In ons vorig nummer is onder een ander opschrift hieromtrent nog een en ander vermeld. Een Nederlandsebe ambulance zal der waarts vertrekken, gelijk men weet. Dr. M. A. Ittmann, te Leiden, zal als heelkundige de ambulance, die naar Grie kenland worden uitgezonden, vergezellen.' De heer P. R. Mees, voorzatter van het Rotte rdamsche mannen-comité van het Roode Kruis, heeft van zuster A. E. Schip pers, uit Parijs telegrafisch bericht ont vangen, dat zij gaarne de uitnoodiging aan neemt om met de ambulance, die het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis ten dienste van het Grieksche Roode Kruis zal uitzenden, te vertrekken. Het Rotterdamsche mannen- en het Rot- terdamsche vrouwen-comité van het Robde Kruis hebben een bedrag van f 1000 gesteld ter beschikking van het hóofdcomité va» het Nederlandsche Roode Kruis in Dc& Haag. Hiervan komen f 5G0 ten goede van de bovengenoemde ambulance en f 50Q aa*i de Turksche Roode Halve Maan. Ook het Leidsche Comité van het Ne derlandsche Roode Kruis zal een oproep doen tot steun voor den menschlTevenden arbeid van het Roode Kruis. We komen daarop in ons volgend nummer terug. De open ine van het Vredespaleis. Men schrijft aan „De Standaard": „Gelijk onlangs door u werd dpgemerkt, zou het alleszins gcwenschfc zijn, zoo dë ope ning van het Yredespaleis in September, na. afloop van de verkiezingen, kon plaats heb ben. Naar men verneemt, zal dit dan ook bet geval zijn, en zal die opening ongeveer O- menvallen met de viering van het groote Verlossingsfeest in. de groote steden, met name in Amsterdam. Te meer zou op die verbinding in tijdsorde prijs warden ge steld, indien het gerucht zich mocht beves tigen, dat de Keizer van Rusland, op wiens initiatief de Yredes-Conferentie in het le ven trad, bij die opening tegenwoordig koa zijn. Reeds in 1904 is op deze wenschelijk- heid door den toenmaligen minister presi dent gewezen in een dronk op wijlen mr. De Martens, bij gelegenheid van den maal tijd, destijds door wijlen den. heer voa Weckerlin, onzen voormaligen gezant te Washington, in „Den Ouden Doelen" gege ven. Behalve de heer De Martens waren nog andere Russische diplomaten bij dien maaltijd aanwezig. Hierdoor schijnt dit denkbeeld ook naar Rusland te zijn geko men, en ook in hooger kringen niet. geheel onopgemerkt te zijn gebleven. Daar nu dé historisch ingewijden weten, dat Rusland niet alleen het initiatief nam voor de eerste Yredes-Conferentie, maar ook in 1813 het eerst militairen stenn voor onze vrijmaking van Napoleon over de grenzen zond,, zon het in bijzondere mate eigenaardig zijn, in dien beide gebeurtenissen: én da opening, van het Vredespaleis èn de herdenking van onze vrijmaking, saam. konden vallen." Ongetwijfeld voegt „De Standaard" hieraan toe verdient dit denkbeeld over weging, zoo maar de nitgebroken oorlog ex de verwezenlijking niet van verhindert- Eeu bakkersstakin^. De te Enschede gevoerde bakkersactie had ten gevolge, dat de door de gezellen- organisaties voorgestelde arbeidsvoorwaar den door een deel der patroons zijn aan vaard, terwijl anderen daartoe onwiüig bleven. In een Zondagavond gehouden vergade ring der organisaties werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, inhouden de den onwilligen patroons te berichten, dat de voorgestelde arbeidsovereenkomst op 1 Nov. a.s. in werking moet treden- Wordt hieraan niet voldaan, dan zal voor hun bakkerijen op een door de organisa- tiebesturen te bepalen dag de werkstaking worden geproclameerd. Brit de diamantnijverheid. Op de Boura voor den Diamanthandel te Amsterdam is gisteren bericht ontvangen, dat de Turksche juweliereflima Asaeo, te Ant werpen, die ook wel met Ainsteidamsche firma'a zaken deed, gefailleerd is. Men spreekt van oen passief van fr. 1,400,000. Do firma Berthold Scheffer, te Berlftn, zou, volgen* van daar ontvangen bericht, In moei lijkheden verkeeren Do HacaOêrs. Do correspondent van de „N. R. C." to Batavia seint: Ook. te Cherlbon zUn er botsingen tusschen Arabieren en Chineezen voorgevallen. Tweo Chlneezen en één Javaan z^ja daarbij gedood; er vielen 23 gewonden. De toko's z(jn gesloten. Later De relletjes te Cheribon hebben zich her haald. Drie personen zijn daarby gedood. Leiden: Bij beschikking van den Mi- nister van Binnenlandsehe Zaken is met ingang van 1 November a. e. op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend aan dr. H. Hattink, als assistent voor de heelkunde buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, aan de Rijksuniversiteit. Gr on ingen: Bevorderd is met lof tot Qoctcr in de rechtswetenschap de heer W. A. Pannenborg, grboren te Groningen cp proefschrift: „Bijdrage tot de psycho logie van den misdadiger, in 't bijzonder van dén brandstichter." Amsterdam: Tot arts zijn bevor derd de heeren T. H. J. Wibaut, geb, te Ylissingen; H. E. Driessen geb. te Bata via; B. Lohman, geb. te Alkmaar.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 2