f|°. 16163 Dinsdag SO October. A0. 1912. <§eze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. In I lofkriugcn. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelB 1.05. Ieders regel meer /'0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden <0 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Cents.Voor het incasseeren wordt/'O.OÖ berekend. PRIJS DEZER COURANT; V»or Leiden per week 9 Oents i per 3 maanden i.io. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 11, 1.30. franco per post J 1.65. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 12 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door I. BAMBERGER, caféhouder, wonende te Groningen, een verzoekschrift is ingediend, öm vergunning voor den verkoop van ster ken drank in het klein voor gebruik ter- plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het perceel Lammermarkt 1, 3, 5. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN" STRIJEN, Secretaris. Leiden, 29 October 1912. Leiden, 29 October. Gisteravond hield de heer Henri Meyer, redacteur van „De Kampioen", op udtnoodiging van het Departement der Maatschappij van Nijverheid, een voor dracht over zijn „reis door Amerika". De Nutezaal was zeldzaam goed bezet, en, wat op vergaderingen van Nijverheid niet dikwijls het geval is, er waren ook heel wat dames. De voorzitter, de heer J. Hartevelt Azn., constateerde dit feit met genoegen en gaf daarna onmiddellijk het woord aan den spreker, die, eenvoudig en aangenaam vertellend, de aanwezigen van acht uren tot bij tienen aan één stuk wi6t bezig te houden. Hij begon heel prettig de zeereis te beschrijven met de HollandAmerika- lijn; vertelde van het prettige, goede leven aan boord, van de dolfijnen, die om het schip zwierven, van de draadlooze tele graphic, van den warmen golfstroom en van ijsbergen, die men niet ontmoet had zonder den minsten schijn van geleerdheid en altijd gezellig. Wij kregen in vogelvlucht een kijkje in New-York waar hem vooral de Amerikaan- sche reclame scheen te hebben aangetrok ken. Hij vertelde van de havenplaats Ho boken met haar eosmopolietische zrwendel- bevolking, die er op uit is op de arglooze landverhuizers te parasiteeren; doch ge raakte eerst recht op dreef, toen hij met zijn hoorders het groote Amerika instak, bij voorkeur de wildernissen opzoekend. Als een moderne von Miinchhausen ver telde'hij het liefst van ontmoetingen met allerlei mienschen, waarmede hij zich zon der veel moeite bevriend en vertrouwd maakte, om met hen de wonderlijkste avonturen te beleven. Zoo ging hij in de wildernis met een Duitsch professor uit visschen, die de heerlijkste, baarzen, die niet aan het aas wilden bijten door middel van een dynamiet-explosie in de lucht en van daar op den wal wist te brengen, en daarna in aarde schotels wist te roosteren. Zoo wist hij, door zich naar Indianen- recept te vernissen, zich te vrijwaren voor muskieten en door een petroleumbad vrij te blijven van nog lastiger Ameri- kaansch ongedierte, enz. enz. De verteller kreeg er zelf schik in en raakte daardoor nog meer op dreef. Na de pauze gaf hij een reeks licht beelden, die het gesprokene nog verduide lijkten of aanvulden. Het was een gezellige avond, die tus- schen al de geleerde en zwaarwichtige on derwerpen, welke tegenwoordig meestal behandeld worden, waarlijk niet te onpas kwam. Wij zouden de Commissie voor de Volks bijeenkomsten raden dezen spreker ook eens uit te noodigen. Zeker zou zij daar mede succes hebben. Op de gisteren geopende tentoonstel ling van Nationale Kookkunst, te Amster dam, in „Krasnapolsky", is de heer F. G. Swidde, chef de cuisine van Hotel du Lion d'Or," alhier, bekroond met den eer sten prijs, groote gouden medaille, en met den eere-prijs, zilveren lauwerkrans, uit geloofd door den Nederlandschen Koks- bond. Met ingang van 16 November is de heer C. C. Saton, alhier, commies der Posterijen tweede klasse, op verzoek eer vol ontslagen. Bij resolutie van den Minister van Ko loniën is ter beschikking gesteld van den Gouverneur-generaal van N.-Indiö de heer A. Mijnveld van. der Vring, te Leiden, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. bij het openbaar Europeesoh lager onderwijs daar te lande. Zondag zal ds. J. D. H. Kroll, te Lith, zijn afscheid preeken. De heer Kroll, bijna 80 jaren, is de oudste predikant in Neder land. Hij heeft te Leiden gestudeerd en is van 1858 tot 1912, dus ruim 54 jaren, predi kant te Lith geweest. Ds. G. Wisse, vroeger te Leiden, laatst te Kampen, werd Zondagmorgen be vestigd als predikant bij de Geref. Kerk te Bodegraven door ds. Westerbeek van Eerten, van Kampen, naar aanleiding van Jesaja 52 7. Des avonds deed de bevestigde leeraar zijn intrede. Naar aanleiding van Lukas 4 16—22 verbond hij zich aan de Ge meente. Door notabelen en kerkvoogden der Ned.-Herv. Gem. te Ter-Aar werd beslo ten om de pastorie af te breken en een nieuwe, naar de eischen des tijds gebouwd, daarvoor in de plaats te zetten. Mej. M. van Waas, te Gouda, is te Rotterdam geslaagd voor de vrije en orde oefeningen der gymnastiek. Ds. R. M. Westerink, te Voorburg, heeft het beroep naar de Geref. Kerk te Velp aangenomen. H. M. de Koningin-Moeder brengt da gelijks geruimen tijd een bezoek aan H. M. de Koningin. Naar aan de ,,G. Ct." wordt medege deeld, is de afgevaardigde voor Gouda in de Tweede Kamer jhr. mr. W. Th. C. van Doorn voornemens een bezoek te brengen aan Nederlandsch-Indië. Hij zal in het be gin van December vertrekken. Ds. F. J. P. Moquette, pred. der Ned.- Herv. Gem. te Rotterdam, heeft tegen 31 December emeritaat aangevraagd. Heden viert dr. A. Kuyper zijn 75sten verjaardag. Blijkens een door de afd. Leeuwarden van den Algem. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden ingesteld onderzoek hebben 537 winkeliers in die stad, d. i. naar het oordeel van de afdeeling 70 pOt. van de zelfstandige winkeliers, zich voor wettelijke winkelsluiting verklaard. In een tweede aares verzoekt de afdeeling aan den Raad een verordening op de winkelslui ting aan te nemen. De kapitein A. K. L. Verschoor, var* het 2de reg. veld-art. alhier wordt 1 Nov. a. s. belast met het commando over de in structie-batterij te Arnhem, ter vervanging van den kapitein L. W. Baron van Boetze- laar, die overgeplaatst is bij het korps rijdende-artillerie ais oommandant yan de 2de batterij. Vanwege do afd. Rotterdam van den Protestantenbond zal prof. dr. H. Y. Groe- newegen, van hier, aldaar Donderdag avond in de groote Doelezaal een rede Lou den ter herdenking van de Hervorming. Mej. M. Groenewegen zal met zang den avond opluisteren. Voor de vacante betrekking van contro leur der gemeentebelastingen te Zutphen hebben zich 56 sollicitanten aangemeld. B. en Ws. van Amsterdam stellen voor een stoompont aan te schaffen voor het veer De RuyterkadeBoorstraat. De kos ten zijn f 30,000. De Vrijzinnig-Democratische Kiesver- eeniging te Vlaardingen heeft met alge meene stemmen candidaat gesteld voor de Provinciale Staten (vacature-IJzermans) mr. S. J. L. van Aalten Jr., te Rotterdam, voor welke candidatuur den anderen vrij zinnigen organisaties in het district steun zal worden verzocht. De zes-en-twintigste Nederlandsohe Zendingsoonferentie is gisteravond te Amsterdam geopend met een.gezellige bij eenkomst in ,,>Salvatori". Da. M. A. Adriani, voorzitter van het comité, heette de afgevaardigden in de met palmen en bloemen versierde feestzaal welkom, waar na zij in de gelegenheid werden gesteld met elkander kennis te maken. Ds. J. W. Gunning, zendingsdirector, deed daarna eenige mededeelingen over de vergadering van het Voortzettingsoomité te New-York Heden wordt er eerst een bidstond ge houden in de Nieuwe Kerk en daarna wordt vergaderd in ,,Bellevue". In huiselijken kring, omringd door kinderen en klein-kinderen, heeft Charles Boissevain gisteren zijn 70sten verjaardag gevierd op het landgoed ,,Drafna", bij Naarclen. Het stroomde den geheelen dag brieven, telegrammen en kaartjes. In den loop van den dfeig kwam daar een deputatie van de redactie van het Handelsblad", als welker woordvoerder mr. J. Kalff optrad, lid der hoofdredactie van het. blad. Ter herinnering bood hij, namens de ge- heele redactie, een geschenk aan. Onder cle vele bloemstukken, waarmede de heer Boissevain geëerd werd, waren een bloemstuk van den Nederlandsehen Jour nalistenkring aan zijn oud-voorzitter, en een van de Yereeniging ,,De Amsterdam- sche Pers" aan haar me de-lid. Men schrijft uit Tilburg aan de ,,'s-H. Ct.'" In de nieuwe parochie aan den Broek- hovenschen Weg zullen twee kloosters ver rijzen. In het eene, dat vlak bij de kerk wordt gebouwd, zullen zusters uit Alen^on onderricht geven in kant-maken, terwijl het andere, waarvoor grond is aangekocht aan den nieuwen Goirleschen Weg, een kost school zal worden van Fransche zusters, die thans te Asten haar intrek hebben ge nomen. De gewone audiëntie van den Minis ter van Financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. HAARLEMMERMEER. De Raad is opgeroepen, ter vergadering op Donder dagmorgen te halfelf. Vanwege de afd. Haarlemmermeer der Holl. Maatschappij van Landbouw, zal dit jaar weer, evenals een paar jaar gele den, een cursus gegeven worden in land- bouwboekhouden - Tot onderwijzers aan clen landbouw- wintercursus te Hoofddorp, zijn benoemd de heeren J. Veldman en J. A. Huisman, bei den hoofden van scholen alhier. De laatste in plaats van den heer Hazenberg, die ver-; scheidene jaren aan den cursus verbonden was. De cursus vangt aan 2 November. HILLEGOM. De alhier beroepen predi kant bij de Ned.-Herv. Gem.,- ds. F. G. Hospers, te Workum, hoopt 29 December a.s. zijn intreerede te houden. KAT.WIJK-AAN-ZEE. Zoo stil als heü hier de vorige week op het gebied der ha- ringvisscherij was, zoo druk is het nu. Een tiental vaartuigen kwamen met flinke' vangsten binnen. In het laatst der vorige week is er verbazend veel haring gekomen. Eén vaartuig ving in één nacht honderd; en vijftig kantjes haring; een ander hon- derd-ien-twintig. Ook nu nog wordt er in de nabijheid der Engelsche kust veel ge vangen. Een bericht toch, van de Engel sche oostkust ontvangen, meldde, dat er in den voorlaatsteen nacht door honderd! vijftig vaartuigen gemiddeld tachtig crans per vaartuig waren gevangen. LEIDERDORP. Door de politie alhier is aangehouden en naar Utrecht overgebracht' een schipper, tegen wien een bevel van ge vangenneming was uitgevaardigd. NOORDW.IJKERHOUT. Hedenmorgen •werd in het St.-Clemcnshuis, alhier, een retraitant uit Rotterdam dood in bed ge vonden. De begrooting der gemeente, dienst 1913, sluit met een batig saldo van f92.55. De inkomsten bedragen f24,245.43; dcuifr gaven f24,152.88. VOORSCHOTEN. De Raad vergadert' .Woensdagavond te acht uren. Onderwer pen Ingekomen stukkenwijziging bcgroo- ting 1913; benoeming keurmeester; adres van J. Roos. WOUBRUGGE. De Raad vergadert a.s. Woensdagmorgen te elf uren. De voor naamste punten ter behandeling zijn: Elec- triciteit en watervoorziening; begrooting 1913 en adres bijdragen in de kosten spoor-; weghalte. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Jan. 1913 aan den machinist aan boord van het stoomtransportvaart-uig van den algemeenen dienst van het loodswezen in het 6de district K. Schaver, ter zake van lichaams gebreken, eervol ontslag uit zijn betrekking verleend; is met ingang van 1 November benoemd tot adjunct-secretaris van het hoofdcomité der Yereeniging Het Nederlandsche Roodo Kruis M. R. baron Bentinck, te 's-Graven- hage, reserve le luit. bij het 3de reg. huza ren; is benoemd tot ridder in de ordo van Oranje-Nassau mej. B. L. W. van der Hucht, presidente-penningmeesteres van de Kwartgulden-Yereeniging voor He:rie- ontginning te 's-Gravenhage. l>e herstemming; In het district Ommen. De uitslag van de gisteren plaats gehad hebbende herstemming voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kies district Ommen (vacature dr. A. Kuyper) is als volgt Aantal kiezers 8667. Uitgebracht 7856 gel dige stemmen, waarvan op: mr. ZE baron Mackay T.Pzn., chr.-hist., 4305 st., en op, mr. H. van der Vegte, anti-rev., 3551 st- Gekozen is dus baron Mackay. Bij de verkiezing op Maandag 21 dezer werden uitgebracht 7040 geldige stemmen, waarvan op de heeren mr. D. Fock, lib* 1406, A. B. Kleerekoper, soo.-dem., 306, mr. JE. baron Mackay T.Pzn., christel.- hist., 1888, e.n mr. H. van der Vegte, anti- rev., 3440 stemmen. Leerstoel in den steden bon w. Het hoofdbestuur van de Maatsch., tot bevordering der Bouwkunst heeft in opdracht van de algemeene vergadering met een adres tot den Minister van Binnen landsche Zaken gericht, waarin de weusche- lijkheid betoogd wordt, de Technische Hoo- gesohool te Delift te ven-ijken met een leer stoel in den stedenbouw, aangezien een op leiding in dit hoogst belangrijk onderwerp in Nederland nog geheel ontbreekt; het welk ten gevolge heeft, dat er in het al gemeen een groot gebrek is aan voldoend onderlegde krachten voor het maken der bij de wet voorgeschreven uitbreidingsplan nen der gemeenten en voor het. gov en van. advies bij de vele, zich in den kaatsten, tijd voordoende gevallen van stedenbouwkundi gen aard. Sigarenmakers-nctie. In een algemeene vergadering va or vakvereenigiugen in het tabaksbedrijf te 's HertogeJibosch, n.l. „De Federatie, het R.-K. Tabaksbewerkersgilde „Sfc.% Petrus", den Nederlandschen Sigaren- en Tabaksbewerkersbond en de afdeeling van den Nederlandschen Chr. Tabaksbe werkersbond, is, naar het „Hbl." meldt, met bijna algemeene stemmen besloteta niet te treden in de door de patroons vereenigingen gesteldo voorwaarde voor. wat betreft do doorvoering van het ge meenschappelijk program, omdat die voor waarden voor de werklieden onaanneme lijk zijn. Indien in den toestand geen verande* ring komt, zullen de werklieden Zaterdag 2 November het werk neerleggen. Roodvonk t© Amsterdam. In de week van 21 tot 27 October zijn 130 nieuwe gevallen van roodvonk aangegeven. Er ztJn geen sterfgevallen aan die ziekte voor gekomen. 76) Zijne Majesteit, Pompadour, de hertog van Aumont, de eerste minister van Frank rijk, en hij zelf Gaston de Stainville, de meest erkende „fortuinnajager" uit het heele rijk, allen voor den gek gehouden en om den tuin geleid door dien man, die te laf was om met den mededinger, dien hij) beleedigd had, te vechten. Toen Gaston laohte, keerde Eglinton zich om, om in zijn richting te kijken en toen ontmoette zijn blik dien van de Mor témar, die hem strak aankeek. „Het is bepaald meneer de controleur- generaal," zei de laatste opspringend. Hij had geen acht geslagen op de vreem de vroolijkheid6uitbarsting van zijn gast hij had ze beschouwd als een uiting van zijn eigenaardig humeur of aan de kracht van Jean Marie's wijn. Maar hij had veel belangstelling gevoeld voor de elegante figuur van den vreemdeling, het type van den edelman van hooge geboorte zooals hij dadelijk zag. Het gezicht en de eigenaardige, ietwat houterige manie ren brachten hem twee dagen in herinne- ring, die hij aan het hof van Yersailles had doorgebracht. Toen Eglinton zioh "nu tot hem wendde, herkende hij onmiddellijk het knappe ge zicht en de vriendelijke oogen, die iemand altijd zoo rechtuit en zoo ernstig aankeken, „Mylord1 Eglinton" zei de Mortémar, ter wijl hij snel de kamer door liep, „ik vraag duizend maal vergeving. Ik had u eerst wet herkend en had trouwens ook niet ge dacht zoo'n voornaam personage in deze slaperige oude stad te zullen aantreffen." Eglinton was ook opgestaan en deed een paar stappen vooruit om den jongen man op zijn gewone beleefde wijze te begroe ten. De Mortémars hand was hartelijk uit gestoken, en hij zou een oogenblik daarna den jongen Engelschman de hand gedrukt hebben, toen Gaston met een sprong en met een woe sten kreet van woede de ka mer doorvloog, zijn vriend bij zijn arm pakte en hem ruw terugtrok. „Neen, de Mortémar, mijn vriend," riep hij met luide stem, „laat ik je waarschu wen opdat je hand niet in aanraking kome met die van een lafaard." Zijne woorden weerklonken luid in de groote leege zaal. Toen ontstond er een doodsche stilte. Mortémar had onwillekeu rig een stap achteruit gedaan, alsof hij ge stoken was. Hij begreep er natuurlijk niet cle beteekenis van en was zóó verbluft, dat hij niets kon doen, als den jongen man voor hem verbaasd aan te staren. De kalm te va.n Eglinton was volstrekt niet gewe ken bij die doodelijke beleediging. Zijn ge zicht was alleen doodsbleek geworden, maar zij-u oogen keken den vijand nog steeds even ernstig en strak aan. „Ja, een lafaard!" zei Gaston, die in dien korten tijd het trillen van zijn lede maten en van zijn stem had weten te be dwingen. Hij zag, hoe kalm de ander was en beheerschte zijn eigen woede met een laatste krachtsinspanning en liet alles over aan een kille minachting. ,Of wilt u hier tegenover graaf de Mor témar, mijn vriend, ontkennen dat u, nadat u me gisteravond beleedigd hadt, weigerde mij voldoening te sohenkenLafaardge hebt het recht niet een ander de hand te drukken... de hand van een man van eer... Lafaard... Hoort ge het? Ik zal het nog eens zeggen: „lafaard lafaard totdat ik het te Yersailles van de daken zal schreeuwen lafaard 1 terwijl mijn hand uw gezicht beroert lafaard Hoe het gebeurde had Mortémar later niet kunnen zeggen, de beweging was waarschijnlijk zeer vlug, want terwijl het laatste woord „lafaard" Gaston over de lippen kwam, werd het verdronken in een hem ontsnappenden kreet van pijn, terwijl zijn hand, gereed om te slaan, werd vast geklemd in een greep als van staal. „Het is goed, het is goed!" zei de vrien delijke, gelijkmatige stem, „maar prikkel me in '6 hemelsnaam niet langer, want dait zou het wel eens een moord kunnen worden in plaats van een duel. Daarvoegde hij er bij en hij liet Gastons hand los, die dui- izelig was van de pijn, „het is waar dat ik gisteravond geweigerd heb om met u te vechtenhet leven van mijn eenzamen ver laten vriend zou de prijs voor het uitstel geweest zijn, als ik Yersailles niet verliet hij het gekraai der hanen, maar nu is het wat anders," voegde hij er luchtig bij, „nu ben ik tot uw dienst." „Zoo!" schamperde Gaston nog 6teeds krimpend van de pijn, „nu is u tot mijn dienst, nu ge hoopt dat mijn gebroken pols u straffeloos zal verzekeren." „Neen, sir, we zullen de breedte van de tafel tusschen ons stellen," antwoordde Eglinton koel, „met een paar pistolen waarvan het eene ongeladen is... En we zullen allebei onze linkerhand gebruiken." Mortémar gaf een uitroep van veront waardiging. „Onmogelijk „Waarom, Monsieur Ie oom te I's „Het zou een moord zijn!" „Heeft M. le comte de Stainville er iets tegen?" vroeg de ander kalra. „Neen! vervloekt!... waar zijn de pis tolen?" „Laten we d© uwe nemen M. le comte. U zult dien heelen weg van af Versailles wel niet afgelegd hebben zonder een paar pistolen." „Goed geraden, mylord," zei Gaston luchtig. „Mortémar, wees zoo goed... in nnjn jaszak zitten een paar pistolen." Mortémar trachtte er zich nog eens tegen te verzetten. „Stilte," zei Gaston nijdig, „ziet ge niet dat ik hem moet dooden?" „Dat is zoo opvallend als de wassende maan daarginds, M. de Mortémar," zei Eglinton met een peinzenden glimlach. „Ik verzoek u om de pistolen." De jonge man gehoorzaamde zwijgend. Hij strompelde door de kamer naar de plaats, die Gaston pas verlaten had en waar rijn ja6, zijn hoeden zijn rijzweep op een stoel lagen. Mortémar doorzocht de zakken, hij vond de twee pistolen en keerde naar de twee tegenstanders terug. „Een er van gebruikte ik tegen een paar struikroovers bij het aanbreken van den dag," zei Gaston, terwijl hij de wapenen uit Mortémars handen kreeg en ze op tafel legde. „Dat is gelukkig, mijnheer de graaf," hernam Eglinton ernstig, „wij behoeven dan enkel maar te raden." „Dobbelsteenen," viel Stainville hierop kort aangebonden in. Op een tafeltje dicht bij was een doos met dobbelsteenen blijven staan van een der bezoekers van Jean Marie; Mortémar overhandigde diet zonder een woord te spreken aan Eglinton. Hij kon de kalmte van dien man niet begrijpen. De houding van Gaston was eenvoudig genoeg, een dierlijke woede maakte hem blind voor do mogelijkheid van een plotselingen dood, de opwinding gaf hem iets overmoedigs; een trotsche minachting voor de gevolgen van zijn eigen uitdaging. Eglinton was in zijn recht. Hij was nu de beleedigde partij, hij kon voorwaarden stel len, maar wenschte hij te sterven? of was het leven hem zóó onverschilig, dat hij met volkomen kalmte dat paar pistolen kon bekijken, waarvan er een hem zonder twijfel, over die kleine tafel heen, zou dooden, die doos met dobbelsteenen werd de beschikster over zijn lot. Eigenlijk was het Eglinton volkomen on verschillig, hoe de strijd zou afloopen. Het kon hem niet schelen of hij Gaston dood de, ook gaf hij niet om zajn eigen leven. Lydia haatte hem, wat deed het er nu toe of de lucht blauw was en of de zon haar gulden stralen over de aarde schoot Het was de algeheele onverschilligheid van een man, die niets anders dan zijn leven te verliezen heeft. Hij nam met vaste hand den beker met dobbelsteenen en wierp „Blank 1" meesmuilde Mortémar in rijn baard, toen hij den uitslag van de worp waarnam. Het gezicht van mylord was nog even lijdelijk als te voren, ofschoon Gas ton volgens de regelen der kans aan de winnende hand was. „Drie," zei hij kalm, teen de steen nog maals over de tafel rolden. „Mijnheer dei graaf, de keus van het wapen is aan u." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1