N°. 16161 Zaterdag 36 October. A0. 1912. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Derde Blad. Officieele Kennisgeving. Kunst, Ietteren, enz. Uit de „Staatscourant". Faillissementen. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: yaD l6 regals /T.06. Iedere regel meer 0.17J. Grootare latten naar plaatsruimte. - Kleine advertentien Tan 30 woorden 40 Oents contant; alk tiental woorden maar 10 Oanta.—Voor het incaiaeeren wordt 0.06 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden par week 9 Oentei per 3 maanden I 1 f 1,10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per poet i 5 J 1.65, Inkomstenbelasting. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen in herinnering, dat den 31sten October e.k. de 4de termijn vervalt van de Plaatselijke Inkomstenbelasting, dienst 1912, en dat alzoo op den laten November minstens 4/6 gedeelten van den aanslag moeten rijn voldaan. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden uit om, ter voorkoming van vervolgings- kosten, tot de betaling van het verschul digde ten kantore van den Gemeente ontvanger over te gaan. Burgemeester en W'ïth ouders voornoemd, N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 October 1912. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 31 Oct. 1912, des namiddags te één uur. De vergadering zal, zoonoodig, des avonds te acht uren worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van een Commissaris der Stedelijke Fabrieken vaa Gas en Electri- citeit. (235). 2. Verzoek van H. W. Blote om besten diging in de betrekking van Stads-geneee- heer. (231). 3. Verzoek van W. F. Maartense om eer vol ontslag al» onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de school der 3de klasse No. 6. (229). - 4. VeTzoek van mej. D. Mechelse om eer vol ontslag als onderwijzeres ia de hand werken aan de school der 3de klasse No. 1 (230), 5. Verzoek van mr. O. H. P. Klaverwij- den om eervol ontslag als Regent van de ït.-K. Armen en van het Wees- ©n Oude- liedenhuis. (236). 6. Begrooting, dienst 1913, van het H. G.- Oi Arme Wees- en Kinderhuis. (237) 7. Suppletoire 6taat van begrooting, dienst 1912, van het Geref. Minne- of Ar- ine Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (238) 8. Begrooting, dienst 1913, van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrou wenhuis. (238) 9. Verzoek van de afd. Leiden van den Nederlandschen Padvindersbond om het ge bruik van 2 bovenlokalen van het Caeoilia- Gasthuis. (233) 10. Verzoek van de Leidsche Djjinwater- Maatsohappij om vergunning tot*" levering van duinwater in een gedeelte def gemeen te Oegstgeest. (234) 11. Verordening, houdende wijziging der verordening van 5 Juni 1879 (Gemeeenteblad No. 3), betreffende de inrichting en het bestuur van het Gymnasium der gemeente Leiden. (232) 12. BegTooting van inkomsten en uitga ven der gemeente voor den dienst 1913. (132, 16S, 169 en 227). Leiden, 26 October. In de plaats van mr. C. Brict, die naar elders is vertrokken, is benoemd tot secretaris van het wijkbestuur van wijk i der Ned.-Herv. Gem., alhier, wijkpredi- Kant ds. Roscam Abbing, jhr. P. \V. C. van 'der Goes. De beide sergeanten-hospitaalsoldaten uit de Militaire Ziekeninrichting alhier, de heeren W. H. Dahmen en D. C. van "Vuuren, zullen nadat zij daartoe van Z.Ex. den Minister van Oorlog het noodige bui- teiüandsche verlof hebben verkregen, zich naar het oorlogsterrein in den Balkan be geven, ten einde aldaar in Servischen ■dienst deel te nemen aan de geneeskundige afdeelingen. Hun vertrek geschiedt geheel particu lier en gaat buiten het Nederlandsche Roode Kruis om. Het zal vermoedelijk Maandag of Dinsdag a. s. plaats hebben. De Leidsohe Chr. jongelingsvereeni- ging Dient den Hëer" hield gisteravond in het wijkgebouw Levepdaal haar 34ste jaarvergadering. Uit de verslagen bleek, dat, al is het ledental iets achteruit' gegaan, de toestand der Vereeniging, ook van haar financiën, bevredigend is. Medegedeeld werd dat de Vereeniging in andere banen zal worden geleid; welke zal nader blijken. Er werden door de leden enkele voordrachten gehouden. Men deelt ons mede, dat gisteravond m oafó ,,De Gouden Leeuw" is opgericht een neutraal mannenkoor, genaamd: „Leidsch Mannenkoor." In de maatschappij Diligentia, te VGravenhage, zal dezen winter o. o. op treden prof. dr. F. A. H. Sohreinemakers, alhier, met het onderwerp: Colloïdale stoffen. De heer C. W. Caspers. te Katwijk aan den Rijn, is te Amsterdam geslaagd voor het examen in de vrije- en orde-oefe ningen der gymnastiek. Bedankt ia voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Oud-Beierland door de. P. de Looze, te Waarder (bij Woerden). In ,,'De Ned." lezen wij: Uit vertrouw bare bron vernemen wij inzake het ontslag van den heer Kruyff ais Raadslid van Sas- senheim, dat dit heengaan niet zoozeer te verklaren is uit persoonlijke gedragingen van den burgemeester, als wel uit het feit, dat deze anti-revolutionnaar is. De heer Kruyff, ex-hoofdman van de oude garde der liberale dorpsnotabelen, heeft het ook met wijlen burgemeester Van Heemstra nooit zoover kunnen brengen, dat hij <üen de hand gaf. Sinds weer een sati re volutionnair tot burgemeester werd be noemd boterde het nog minder tussehen burgemeester en Raadslid, en toen nu de electrioiteits-voorstellen ter tafel kwamen, liep de maat over en heeft de heer Kruyff rich geretireerd. B. en Ws. wenschen geen electriciteit, de heer Kruyff wilde haar wèl, en de rest laat zich denken. Intus6chen zullen de Rechtsche kiezers te Sassenheim de gelegenheid waarnemen, om aan hun eenigste Raadslid een tweede toe te voegen. Tot onderwijzeres te Capelle aan Jen IJsel is "benoemd mej. J. Amens, van Goudal. H. M. de Koningin-Moeder, die haar terugkeer naar de Residentie van Haar buitenlandsche reis enkele dagen vervroegd had, kwam gisteravond per Staatsspoor te 10 u- 57 aldaar aan. Z. K. H. de Prins begroette H. M. op het perron voor de Koninklijke wachtzaal. Deze begroeting tussehen de Koningin-Moe der en den Prins was zeer hartelijk. Na zich met autoriteiten enkele oogen- Wikken te hebben onderhouden reed EL M. naar Haar Paleis in het Voorhout. De Prins, die de generaalsuniform droeg, keerde in zijn auto naar het Pal ei» in het Noordeinde terug. Te '8-Gravenhagê zal wegens de ijveri ge propaganda van de Christen-zendelia- gen onder de Joden een Joodsch Tehuis wor den gesticht ter bestrijding van de Zen ding. Te Scheveningen is overleden de pier- meester van het Wandelhoofd „Koningin Wilhelmina" den heer Fraissinet, aldaar, die van de opening van het Wandelhoofd af daar rijn dienst verrichtte. In de vergadering van de afd. Amster dam van den Bond, van Ned. Onderwijzers werd een voorstel fot aansluiting bij den Arnst. Bestuurdersbond verworpen. In de gistermiddag gehouden Raads vergadering te Amsterdam deelde de wet houder van financiën mede, dat het volgen de jaar belasting-verhooging ernstig over wogen zal moeten worden. Ten gevolge van zijn benoeming tot hoogleeraar te Utrecht is aan jhr. mr. B. C. de Savornin Lobman eervol ontslag ver leend als redacteur van „De Nederlander.'' De R.aad van Utrecht heeft na lang durige debatten de instelling van het wet houderspensioen goedgekeurd,met een gjroo- te meerderheid. Utrecht zal voorbaan aan zijn wethouders pensioen verzekeren tot een maximum van f2000, na 18-jarigen dienst of door het bereiken van den 65-ja- rigen leeftijd. De jaarlijksche vergadering van den Bond van "Vrije Liberalen zal Zaterdag 16 November te Utrecht worden gehouden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft dr. G. H. Coops benoemd tot inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, belast met het toezicht op de hoogere bur gerscholen en de middelbare scholen voor meisjes, met uitzondering van de aan die inrichtingen verbonden handelsklassen of handelsscholen, zoomede op de scholen voor doofstommen en blinden in de provin ciën Zuid-Holland, Noord-Holland, Fries land en Groningen, en op de zeevaart-, vis- soherij- en scheepvaart-scholen. Dezen in specteur is tot en met 30 April 1913 als standplaats aangewezen Wageningen en daarna 's-Gravenhage. AARLANDERVEEN. Het voor deze ge meente in te lijven aahtal lotelingen voor de lichting 1913 is bepaald op 17. Do Raad zal a.sJ Woensdag des morgens om tien uren vergaderen. Het dorp is voor het eerst vak gas verlichting voorzien. De ingezetenen zijn daarover ten Zeerste voldaan. Het aantal aansluitingen neemt geregeld toe. BODEGRAVEN. In het „Zuid-HollandscK Koffiehuis", alhier, hield de afd. „Bode graven" van Volksonderwijs een Vergade ring, waarin verslag werd uitgebracht van de algemeene vergadering te Baam. Er werd besloten den leden in de volgend© maand een gezelligen avond te bezorgen. Het ledental dezer jeugdige afdoeling neemt steeds toe. Donderdag 31 Oct. a.s., den Hervor mingsdag, zal er in de Luthersche Kerk alhier dienst zijn, des avonds te zeven uren. Als spreker zal optreden ds. Steenbeek en een dubbel dameskwartet zal eenige liederen zingen. Voorts zal er een afzonderlijke col lecte gehouden worden ten bate der Ned. Gustaaf-Adolf-Vereeniging. HAZERSWOUDE. Een kolossale verbete ring onderging de verlichting van de R.-K. Kerk alhier. Aan den ingang werd een flinke gaslantaarn geplaatst, terwijl het inwendige van het gebouw door 26 gaslam pen verlicht wordt. De gasaanleg werd uitgevoerd door de firma E. Vocking, te Leiden, en de ornamenten! werden geleverd door de Gebrs. Vincent, te Schiedam. Wij kunnen verwachten, dat een en ander nog beter zal uitkomen, als de restauratie van het schilderwerk, enz. gehjeel gereed zal zijn. In de algemeene vergadering der „Ver eeniging tot Werkverschaffing" werden alle bestuursleden herkozen. Allen namen hun herbenoeming aan, .behalve de heeT A. van Geest, in wiens plaats vervolgens werd benoemd de heer G. Maaskant. De hoeren Herm. Muller en H. Hortcnsius werden ge kozen als commissie tot het nazien van de rekening van het loopende jaar. Do heer J. Gaarkeuken opende en sloot als voorzitter do vergadering, die slechts matig bezocht was. Het beheer der beide hulppostkantoren zal in het vervolg, bij ontstentenis der be trokken brievengaarders, worden waargeno men door mej. Van Ncort, van Zoeterwoude. Nu treedt genoemde plaatsvervangster reeds in die functie op aan deiï Rijndijk, wegens verlof. In 1913 zullen 23 van de 29 goedge keurde lotelingen tot den werkei ijken dienst worden opgeroepen. HEEMSTEDE. Do Raid heeft besloten voor het uitvoeren van verschillende wer ken aan te gaan een geldleening van f 178,175, of zooveel meer als ten gevolge van de afronding in duizendtallen uitgekeerd moet worden en wel tegen een rente van ton hoogste 41/2 pOt. 's jaars. Te beginnen met 1915 zal minstens f 6000 's jaars afge lost worden en in het jaar 1914 het meer dere dan het door 6000 deelbare bedrag der nominale geleende hoofdsom. BILLEGOM. Tegen Maandag a.s is er weer een samenkomst uitgeschreven, te hou den door de besturen der vereeniging „Mid denstand", de Vereeniging van Huiseigenaren teil leden van de Waterleiding-commissie. Hot doel van „Middenstand" is te onderzoe ken of de vrees gegrond is, dat de gezamen lijke waterleiding voor Hillegom, Lisse en Sassönheim voor deze gemeente zeer kost baar zal zijn en of de stichting er van zwaar op de middenstanders zal drukken. De Gereformeerde Iverk alliier zal bin- tnenkort een nieuw orgel hebben. Het wordt hoven het preekgestoelte gebouwd. Door het wegnemen van het oude orgel op de galerij 13 daar ruimte vrijgekomen om meer zit plaatsen aan te brengen. Door ingelanden van den Venneper- poldel is met algemeene stemmen besloten tot stichting van een door mechanische kraoht bewogen gemaal en van een machinistwo- toing hij het gemaal. Do laatste alhier in dit seizoen gehou den bloe.mhollenbeurs was slecht bezocht. In 1,911 werden er 13 beursdagen gehouden, mot 1724 bezoekers, tegenover in 1912 15 beursdagen, met 2087 bezoekers in het ge heel. Dit "jaar steeg dus het aantal beurs dagen zoowel als het aantal "bezoekers. HOOFDDORP. Door notaris O ver meer, te Nieuw-Vennep, werden gisteren in „Hotel de Beurs" te Hoofddorp publiek geveild: zes arbeiderswoningen, onder één kap, met erf en tuin, te zamen groot 9 aren. 50 centi aren, aan een binnenweg te Hoofddorp. In gezet door A. C. Borst, te Hoofddorp, op f5600, werden zij bij afmijning door den eigenaar opgehouden. KATWIJK-AAN-ZEE. Voor rekening van H. Messem'aker en M. van Duin wordt op de scheepstimmerwerf van den heer Taat, alhier, een nieuwe garnalenboot, model-bom schuit, gebouwd. Hiüi oude vaartuig gaat, alö deze nieuwe boot in gebruikt wordt ge- toornen, uit de vaart. Bij do gaïnalenvissche- xij zijto thans vierr vaartuigen van dit model in de vaart, benevens eenige kleinere boo ten, welke echter tijdens de haringvisschterij op non-actief zijn. Ben groote hoeveelheid zand uit de Zanderij-Van den Elshout wordt niet in dé "Z.g. zandbakken vervoerd, doch wordt door particulieren opgekocht, wa.arna het in schuitjes wordt weggehaald. Sommige dagen liggen er twintig a dertig zulke schepen te ■laden, o. "al. komen er dagelijks twee motor schuiten zand halen voor de zandsteenfa^ hriek te Woerden Het duinzand toch schijnt bijzonder geschikt te zijn voor de vervaar diging van zandsteen. LEIDERDORP. De werkzaamheden tot het aanleggen van straten ia den Stads- polder zijn aangevangen. .v* LISSE. Bij Kon. besluit is, met vernieti ging van een desbetreffend besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, aan het bestuur der bijz. lagere school, aan de Dorpsstraat van het kerkbestuur der St.-Agatha-Parochie alhier over 1911 een Rijksbijdrage toegekend van f4296.93. NOORDWIJKERHOUT. Ten gevolge der hooge vleeschprijzen is ook het wild aanmerkelijk duurder dan andere jaren. Hazen en konijnen zijn dit jaar prijzig. Gisteravond had in ;,De Gemeentewo ning," alhier, de eerste openbare voor dracht plaats in dit seizoen. De heer J. A. Visscher, van Rijswijk, behandelde het on derwerp: „De Nederlandsche landkoloni- satie en inwendige zending." Lichtbeelden maakten een en ander duidelijk. RIJNSBURG. Het schijnt, dat de N. Z. T.-Mij. met het pand, waarin nu het Rijn^ landsch Koffiehuis van den heer H. Coster, tevens haltegebouw,- andere plannen heeft; ten minste tegen 1 Jan. a.s. is het huur contract opgezegd. Door den heer C. zal nu in de nabij heid, tegenover dc remise, een nieuw woon huis, annex koffiehuis, worden gebouwd. Volgens teekening zal dit koffiehuis twee zalen bevatten en boven een flink aantal kamertjes voor logies. De plaats is goed gekozen; ongeveer op het midden aan den weg tussehen Leiden en Katwijk, zullen vele wandelaars hier zeker eens even willen rusten. SASSENHEIM. Het leveren van een nieuw torenuurwerk is opgedragen aan den heer G. J. Verlint, alhier. Als wij weten, dat de heer Vcrlint torenuurwerken heeft geplaatst te Noordwijk, Katwijk, Voorscho ten, Valkenburg en Oudshoorn, kunnen wij de toekomst, wat dat betreft, gerust tie ge- moet gaan. De heer Verlint denkt het uur werk in het voorjaar van 1913 klaar te kunnen hebben. STOMPWIJK. De. ha rddra very vereeni ging „Nooit gedacht," alhier, hield gisteren haar eindvergadering, ten einde te kunnen zien, hoe het dit jaar wederom met haan kasgeld is gesteld. Deze stand ging aller verwachting te boven,- want niettegenstaan de er dit jaar eenige bijzondere uitgaven geweest waren, ter opluistering van den feestdag, sluit de kas met een batig saldo van f94.9372. In kas was nog met bijge schreven rente f 623.497a, zoodat er een batig saldo Is van f718.43, WARMOND. Het eerste suppletoir ko. hi^r H. O. is vastgesteld op f626.357*. Er bestaan alhier plannen om eem schietvereeniging op te richten. WOUBRUGGE. In de vergadering van gisteravond van de afd. 7,H<et Groene Kruis" werden als bestuursleden herbe noemd de beeren H. de Boer en A. J. Heenk en werd benoemd de heer W. A. Boot. De ontvangsten waren f375.35- en jde uitgaven f281.54, doch voor de verple- gingskosten, enz. voor de vele ernstige zieken was het spaarbankboekje duchtig aangesproken. Het bestuur zal bij gegoede ingezetenen een bezoek brengen om dit ver lies aan te vullen. Uit het magazijn was veel materiaal ge bruikt in het afgeloopen jaar. Bij den beschrijvingsbrief bleek,- dat voor cursussen ten plattenlande voor kraam- vrouwenverzorging niet veel gevoeld wordt. De heeren dr. Schreuder, dr. Naut en dr. Mees zullen in aanmerking gebracht worden voor het hoofdbestuur. De begroeting is vastgesteld op f376 voor 1913. Op voorstel van den heer W. A. Boot zal aan het Gemeentebestuur verzocht wor den nogmaals een grondboring te laten doen en wel in den Vierambachtspolder, daar het water hier totaal onbruikbaar is geworden door de vele booten en motoren. Met bijval werd vernomen,- dat de voor zitter, dr. Loth, in December een lezing zal houden. Muziekconcours. Ter herdenking van het 45-jarig bestaan der „Harmonie van ÏWarmond" bestaat het voornemen een concentre uit te schrijven voor harmonie-, fanfare- en zanggezélschappen op Hemelvaartsdag 1913. Schouwhurgplan té 's-G!ra venh age. Wij hebben eenigen tijd geleden melding gemaakt van Schouwburgplannen van een. combinatie te 's-Gravenhage, betrekking heb bende op een groot terrein aan da Java- straat. Geruimen tijd werd van dat plan niets meer vernomen en in zijn oorspronkelijken vorm is het dan ook van de baan. Thans echter is bij den Raad ingediend het volgende aanbod, met het oog op den bouw van een Schouwburg of van een Conserva torium voor Muziek op de bedoelde plaats. Ondergeteekende W. F. Noman, wonende Keizerstraat 131 te Scheveningen, biedt de gemeente te koop aan, zijn poroeelen gelegen te 's-Gravenhage aan de Surinamelaan Nos. 165. Sectie P, groot 3783 centiaren, vocirj den prijs van negentigduizend gulden, op| nader overeen to komen voorwaarden. De perceelen hebben toegang van uit de Javastraat en zijn door haar gunstige ligging voor verschillende doeleinden bijzonder ge schikt. Hij doet zijn aanbod gestand tot 22 Nov. aanstaande. („Vad.") Een nieuwe Van Dyck? Volgens een bericht uit Genève, werd daar bij een behanger oen schilderij ontdekt, dat volgons deskundigen een werk is van Van Dyck. H,et moet oen jeugdwerk van den be roemden schilder zijn en het stelt Salomo met het hoofd van Johannes den Dooper op een zilveren schotel voor. Alma Tadema herdacht. In de jaarlijksche openbare ritting deir vijf academies te Parijs, heeft Frédéric Mas- son de overleden leden herdacht, in het bijzonder Alma Tadema. Caruso, de beroemde tetoor, die toch heusch geen reclame meer poodig heeft, fungeert te Milaan als hoofdpersoon in een 6maad- geding. De tegenpartij is een zangeres, signora Giacketti. Deze dame .toont echter weinig geneigdheid om voor den rechter te verschijnenzij is steeds s,verhinderd". Blijk baar heeft zy over Caruso meer onvrien delijke dingen gezegd, dat zij verantwoorden kan. Caruso is eischer. De Amerikaansche millionnair Paris Sin ger heeft 400,000 dollars gegdveto voor de oprichting van een nieuw instituut vootr ge neeskundig onderzoek te New-York, in den geest van het instituut ,van Rockefeller. Het zal zich in. het bijzonder op liet kanker onderzoek toeleggen. "Wij ontvingen de navolgende zoéeven ver schenen werken Annie Besant. Esoterisch Christendom of de Kleine Mysteriën. Annie Besant. De Oude Wijsheid. Uitg. Theosof. Uitgevers-Maatschappij, Amsterdam. De Plant in Nijverheid en Handel. Aflev. 2. Uitg. Uitg.-Mij. „Elsevier", Amsterdam. Bij Kon. besluit ie aan J. Feenstra op verzoek met ingang van 1 Februari 1915 eervol ontslag verleend uit rijn betrekking vaa notaris te Metsla.wier is aan de na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen der ondereohei- dingsteekemen, achter hun namen vermeld P. May, bankier te Amsterdam, officiers kruis der Franz-Joseph-orde, hein door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschon ken; H. L. Gerhard, 1ste lakei in dienst van H. M. de Konigin te 's-Gravenhage, zilveren medaille, hem door Z. M. dien koning van Denemarken geschonken; T. Jansen, lete lakei garde-robier in dienst van JS. K. H. den Prins der Nederlanden te Het Loo en H. J. van der Burgh, lakei in dienst van H. M. de Koningin te 's-Gra venhage beiden eere-medaille in zilver, hun door den President der Fransche Repu bliek geschonken. L. T. Schuiten, spekslager, te Rotterdam. J. Brobbel, kuiper te Vlaardingen. A. P. L. J. Paulussen, grossier en win kelier, te Zierikeee. J. Derkx, slagerz te Venlo. J. M. IJzermans, weduwe van V. Trou- pin, wonende te Helmond, en aldaar han delende onder den naam firma Troupin en Zoon. A. van den Brink, weduwe W. Rose, win kelierster, te Eindhoven. G. J. van We lie., sigarenfabrikant, te Dordrecht. Geëindigd het faillissement van J. W. Schrijvers, rijwielhandelaar, te Warmond. Gouden invitatiekaarten. De „upperten" van New-York werd on langs verrast door een eigenaardige uit- noodiging voor een souper bij den beken den petroleumkoning Rockefeller. Het is de eerste uitnoodiging van Rockefeller in dit seizoen en is daarom op een bijzondere manier uitgevoerd. De kaarten waren na melijk van echt goud en werden door de bedienden van Rockefeller aan de genoo- digden zelf overhandigd. Overigens zagen aij er net als de gewone invitatiekaarten van den milliardair* uit, behalve het ver schil in materiaal. De naam Rockefeller, die op al zijn niinoodigingskaarten in den linkerhoek prijkt, was samengesteld uit kleine smaragden, terwijl de tekst met omaille ingelegd was. Het goud, dat er voor gebruikt werd, was echt Rockefellers- goud, want het kwam uit een goudmijn vau den petroleumkoning. Men zou zoo zeggen, dat deze kaarten kostbare geschenken voor de ontvangers zijn, maar men bedenke, dat voor dezen eem dergelijke kaart meei4 waarde heeft als curiositeit. Elke kaarjw kan men op een waarde van f 12QO schatten,*

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1