N°. 16159 Donderdag 34 October. A<\ 1912. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. FEUILLETON. In Uofïiringen. LEIDSCÏÏ DAGBLAD PRIJS DEB ADVERTENTIES: Yu 1—6 ieg«l« 11.06. I«d«ro regal meer f 0.17}. Oroetere leMert new plaatemimte. - Kleine edvertentiëa ran SO woorden <0 Oeiteooitantj elk tiental woorden meer 10 0ente.-Yoor het inoaeaeeren wordt/O-Oöberekend. PRIJS DEZER COURJlNT: Voor Leiden per week 9 Oentej per S maanden 1 i l i f 1,10. Buiten Leiden, per leeper en waar agenten gevestigd eyn i 1.30. Franco per peet J1.65. Het Groot-Auditorium der Academie. f Onze lezers zullen gemerkt hebben uit verslag der rede, gisteren door dcnj jpieuwbenoemden hooglecffoajc in hot Volken- jpecht jhr. mr. Van Eysinga, bij de aanvaar, fling van dit $mbt uitgesproken, dat deze plechtigheid in den Foyer der Stadszaal is gehouden, evenals ook de overdracht van (het rectoraat, een maand geleden. Hoewel deze zaal geheel naar de moderne tóschen is ingericht, men eir op stoelen kan plaats nemen en dus niet in harde, ftohygiënisch gebouwde banken behoeft to kitten, leent toch het eerbiedwaardig antieke jGiüot-Auditorium zich veel beter voor deze I plechtigheden dan de nieuwerwetsche Foyer 'jer Stadszaal. Het decoïnm komt er meer tot zijn recht. De lange rij getogade professoren, vooraf, gegaan door de pedellen in ambtsgewaad, past zoo geheel bij het intérieur van het klassieke Auditorium en niet bij den Foyer Jean onze moderne Stads zaal. Het hoogedelgestreng coHege van cuïatoren maakt, gezeten in dé statige banken, ter Srijde van het forsche spreekgestoelte, in- jjiukdie verdwijnt als zij hebben plaats genomen in de Stads zaal op gewone stoelen. Men heeft echter van den nood een deugd poelen makenhet Groot-Auditorium is Ifrans niet bruikbaag; eir in te vergaderen |ou gevaar kuimen opleveiren. Een der hoofden, waarop de zware balken ftasteh, die' de zoldering schragen, ftredgde te bezwijken; 'de balk zakte reeds en een jfcwecde balk öcheen dit voorbeeld te zuHen yolgen, zoodat hithans het gevaar voor ge deeltelijke instorting niet denkbeeldig was. Stel n dit eens voor. bij een Academische plechtigheid 1 En zoo worden nu, terwijl cte zoldering in He oude Academische vergaderzaal door recht, fepgaande masten wordt ondersteund, de plechtige bijeenkomsten gehouden in een zaal, iwnarin zij 'niet passen. Inmiddels hebben Rijksbouwkundigen den Jrrij ernstigen toestand opgenomen èn er aan 0e Hooge Rcgéering rapport over uitgebracht. "Br zullen vóór men tot herstelling overgaat, feci den uit 's Eijks kas moeten worden toe gestaan. Er is echter daarbij nog een andelc vraag feerezen. Het is van algemeeno bekendheid, 0at het. Groot. Auditorium, hoezeer passend bij de eerbiedwaardige plechtigheden, die fer in worden gehouden, dikwijls veel te klein is gebleken. Opvolgende rectoren heb ben daarover geklaagd, totdat eindelijk deze klachten zijn verstomd, omdat zij toch niet berden verhoord. Thans evenwel, nu er toch belangrijke en biet weinig kostbare herstellingen móeten plaats hebben, wordt overwogen of het niet paogclijk zou zijn, het Groot.Auditoriiun de fccodige uitbreiding te geven. Zijn wij wèl ingelicht^ dan zou dit moge lijk zijn dcór bij trekking van de theologi- fech? Collegezaal, de Senaatekamer en een ge. 0eelte van do middengang, zonder dat daar door aan de eigenaardige architectuur geweld behoeft te worden aangedaan. Oudheidkun digen vain naam moeten dit hebben verze kerd. Het kpmt cms voor dat op deze wijze het Vraagstuk: hoe aan, een ruim en doel matig Groot-Auditorium te komen? op de meest doelmatige en de minst kostbare ma nier zou kunnen warden opgelost en wij bevelen het daarom aan allen, die er ieta over te zeggetn hebben, met den meenten aandrang bear bestudeering en avetrweging nan. Leiden, 24 October. Twee Leidoohe Chr. jongelingsve reenL gingen, „Uw Bewaarder zal niet sluime ren" en „Dient den Heer", hadden begon gisteravond in de Oosterkerk alhier een groot© propaganda-vergadering uitgeschre ven, welke evenwel niet »oo talrijk bezocht was ala een vorige. De banieren der Ver- eeni gingen waren ter zijden van den preekstoel opgesteld. De samenkomst werd geopend met ge meenschappelijk gezang (Psalm 118 7 en 14) en met gebed door dr. mr. J. Schok king, pred. bij de Ned.-Herv. Gem. alhier, die ook een inleidend woord sprak, waarin hij er o. m. op wees, dat het getal Yereeni. gingen hier groot genoeg is, maar haar ledental gering. Het aantal der eersten behoeft dan ook in tegenstelling met dat der laatsten geen uitbreiding. Fr is achter stand in ledenaantal Om te trachten daar in verbetering te brengen is een avond als deze, zei spr., gerechtvaardigd; om pro paganda te maken tegenover de ouders en de jongelingen zelf, waarbij hij nog even stilstond bij de wederzdjdsche verhou ding tusschen beiden (het ouderlijk huis in de eerste plaats bet aantrekkïngspunt; jong behoort bij jong, jong zoekt jong, mits dit niet voere op averechtsche paden in gehoorzaamheid vragen de jongelieden raad aan de ouders en volgen dien), en over de beste wijze van het besteden va-n den kostbaren vrijen tijd door de jongelin gen. De Jongelingsvereenigingen timmeren niet aan den weg (haar gebouwen staan niet aan drukke wegen, geen bundels licht worden er van uit geworpen op de straat), maar moeten niet al te veel wegschuilen. Weggenomen vooral dienen de verkeerde beoordeelingen dier Vereenigingen, als zouden de leden er van bijv. zijn oude mannen, zonder blijdschap. Spr. eindigde met te bepleiten uitbrei ding va-n ledental in verband met- het doel, dat de Jongelingsvereeniging zich stelt: Christus niet slechts een naam, maar wer kelijkheid in het leven: Christus gekend als Profeet, als Hoogepriester, als Koning. Toen bracht de heer H 7. van Leeu wen, organist der Oosterkerk, ten geboore; Marche 6olennelle, van Alphonse Mailly. Daarna hield ds. C. L. Laan, directeu-r- generaal der Amsterdamsche Jongeman- nen-Yereeniging een bezielende opwek- kingsrecle, waarin hij met voorbeelden aan toonde wat heilige geestdrift is, voorbeel den uit het verleden en uit het heden, en ook de vraag, waar heilige geestdrift is, beantwoordde. Heilige geestdrift wordt alleen gevonden in de school van Christus en de geestelijke kracht ligt in de heilige geestdrift. Ook in de zaak der Chr. jonge lingen moet die wezen, wil het goed zijn. En apréker wees aan de hand van feiten er op, hoe die in het buitenland veel meer wordt aangetroffen dan in ons land. Hij wekte op tot navolging van dat voorbeeld en waarschuwde tegen sekte-geest in de Chr. jongelingsvereenigingen. Voordat ds. M. J. Punselie, NecL-Herv. pred. alhier, in rijn slotrede ds. Laan had bedankt voor diens krachtig woord, den na druk er op had gelegd, dat met geestdrift niet werd bedoeld geestdrijverij en leven- makerij, en den vergaderden de belangen der Yereenigingen op het hart had gebon den, deed de heer Van Leeuwen van het orgel klinken een fantasie op het lied „Excelsior" uit Neerbosoh' zangen en werd gezamenlijk aangeheven Gezang 264 1 en 2. Ook was nog gezongen Gezang 14 7. Ds. Punselie sloot met dankgebed. De heer G. J. SirkA alhier, is toeroe pen tot waarnemend predikant bij de Rem. Geiu. te Doesburg. In de eerste der serie wintervergade ringen der „Yereeniging tot bevordering der Bouwkunst", alhier, zal als spreker optreden de heer A. L. Yerhoog, architect gemeente-opzichter van Sassenheim, met een onderwerp over de moderne verlich ting van .steden en dorpen. In verband hiermede zal er een demonstra tie plaats hebben op electro-technisch ge bied door de firma v. d. Heyden en Ligt- voet, alhier. Men meldt ons, dat bij den Bond van Leidsche Studenten het plan bestaat, om na de inauguratie van de nieuwe leden, welke zal plaats hebben op Dinsdag 29 Oct. in ,,Café Victoria" aan de Breestraat, in optocht met muziek en fakkels naar de sociëteit in hotel „De Toelast" te gaan, waar de leden zich zullen vereenigen aan een gemeenschappelijk spuper, waarop een kroegjool volgt. De 1ste luit. O. J. G. Kraft, van het 2de reg. veld-art., keert 2 Nov. a.s. van zijn detaoheering in de legerplaats bij 01- debroek naar zijn garnizoen alhier terug. De Raad van Voorburg heeft benoemd tot tijdelijk secretaris, ontvanger en be zoldigd amb'teuaar van den burgerlijken stand den heer A. Korver, eerste-am'ote naar ter {Secretarie. Tijdens de vergade ring diende de heer ±J. WijsmaD zijn ont slag in als Raadslid, daar hij niet langer wensohte samen te werken met de per sonen, die in de vorige vergadering bij de benoeming van een ontvanger op z. i. igno- bele wijze hun stem hebben uitgebracht Het voorstel van den heer Van den Beig, om bij Ged. Staten aanhangig te maken de verhooging van de jaarwedde van den ontvanger tob f 800, waarover in de vori ge vergadering de stemmen nadden ge staakt werd opnieuw in stemming gebracht en met 5 tegen 4 stemmeD aangenomen. In een gisteravond in de Leesinnch- ting in Hen ilaag gehouden vergadering vanwege het Nationaal bureau voor Vrou wenarbeid, welke werd geleid' door uiej. Anna Polak, werd besloten tot oprichting van een Vakorganisatie van Huisvrouwen. JbJr traden 2/ leden en 5 begunstigers toe. Als lid van het voorloopig bestuur werd o. a. benoemd' mevr. BlokHuyvis, te Lisse. Gistermiddag ia op de Oude Begraaf plaats te Utrecht het monument onthuld op het graf vac. prof. Valeton, in tegen woordigheid vaa vele predikanten. Hs. Uerretsen, uit 's-Gravenhage, hield een toespraak Het monument werd namens de wedu we aanvaard door ds. Valeton, predikant te Weerseloo, die namens zijn moeder, broers en zusters dankte voor dit gedemc- teeken. Mevrouw Valertoüs, de eohtgenoefte van den overleden hoogleeraar, legde bloemen op het graf. He Eaad van Haarlem vergaderde gisteren onder voorzattereohap van den heer H. L). Kruseman, wethouder. Nadat aan de orde was gesteld het on derzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen ledeü, de heeren dr. li. E. de Jong en A. Nagtzaam, vroeg ar. Van den "Berg of de laatste, die onderwijzer dezer gemeente op wachtgeld is, weer in ge meentedienst kon worden gesteld en wie hem dan benoemde. Nadat de wethouder van onderwijs, de heer JLoosjes, had geantwoord, dat even tueel de Eaad benoemde, besloot de Eaad tot toelating der nieuw gekozenen. De Ned Bakkersbond, te Amsterdam in buitengewone vergadering bijeen, heeft besloten zich af te scheiden van het Nat. Comité voor Afschaffing van den Nacht arbeid. Morgen hoopt de Commissaris der Koningin een bezoek te brengen aan Zeg waard, Zoetermeer, Benthuizen, Moerka- pelle en Gouda. De Unie "-collecte voor de Scholen met "-den Bijbel heeft voor vijfhonderd locale comité's reeds f 4040 meer opge bracht dan in 1911. Te Rotterdam zijn geslaagd voor het examen vrije- en orde-oefeningen de dames A. B. Borrie, A. J. de Jong en P. van Tongerloo, van Gouda, en F. de Bruyn, van Boskoop. De heer J. L. Verhoeven, antirev., stelt zich, zoo meldt ,,De Rott.", het vol gende jaar niet weer herkiesbaar als lid der Prov. Staten van Zuid-Holland. Te Haarlem is, na slechts een week ziek te zijn geweest, overleden de heer P. C. Bouwmeester, hoofd der school in de Tetterode-straat, aldaar. Hij was f7 jaar oud. In de avondzitting van gisteren van den Amsterdamschen Raad werd de motie van B. en Ws. om uit te spreken, dat niet van alle te benoemen onderwijzers het be zit van de hoofdakte behoeft te worden ge- eisclit, aangenomen met 25 tegen 18 stem men. De hoofdakte-eisch vervalt dus. Besloten werd tot het geven van afzon derlijk gymnastiek-onderwijs aan leerlin gen van openb. en bdjz. lagere 6cholen, die behept zijn met geringe afwijkingen in de lichaamshouding, behalve aan de leerlin gen der eerste klasse. De Nederlandeohe Bond van Schoen- makerspatroons-vereenigingen heeft te Am sterdam vergaderd, een motie aangenomen waarbij de vergadering als haar meening uitspreekt, dat het gebiedend noodzakelijk en een levenskwestie voor de echoenmakers is, dat zij de prijzen van bet nieuwe en ro« paratiewerk aanmerkelijk vérhoogen. „De Standaard" meldt, dat de kerke-, raad der Geref. Kerk van Overtoom heeft besloten om aan de classis Amsterdam een schrijven te richten, waarbij op doorzen ding naar de e.k. Generale Synode wordt aangedrongen, met betrekking tot de than® nog gangbare vertaling deB Bijbels. De ker- keraad is overtuigd, dat enkele woorden, uitdrukkingen, enz. niet meer voor onzen tijd gangbaar zijn, en zou wenschen geen nieuwe vertaling, maar een revisie van de bestaande, aan bekwame en godvruchtige mannen op te dragen, opdat het gewijde karakter der Heilige Schrift niet verloren ga. Gistermiddag heeft te Utrecht de plechtige installatie plaats gevonden van de nieuwe leden der jeugdige Utrechtsche Stu denten ver eeniging „Unitas Studiosorum Rheno Trajectiza." 114 studenten hadden zich a!b lid doen inschrijven. Bij de installa tie waren tal van oud- en eere-leden tegen woordig, voorte de faculteitsbesturen, bestu ren van bevriende studentengezelschappen, terwijl de studentenvereenigingen uit Delft, Leiden, Amsterdam en Wageningen afge vaardigden hadden gezonden. De rector van den senaat, de heer Jans sen, hield een rede. Mej. Franken, pro rector, sprak de dames-studenten toe. De "Weesinrichting te Neerbosch heef- uit Rotterdam f500 ontvangen. Mr. G. G. Pekelharing, te Groningen, is benoemd tot adjunct-commies bij de ge meente-secretarie van Utrecht, a.fdeeling maatschappelijke aangelegenheden en sta tistieken. In „Het Vaderland" komt een verslag voor va-n de luisterrijke wijze, waarop ds. F. 0. A. Pantekoek, de afgetreden predi kant bij de Hollandsche gemeente te St.- Petersburg, bij zijn vertrek is gehuldigd. Er werd hem en zijn echtgecoote in de feestzaal van de Duitsche Club een af scheidsmaal aangeboden, en böj die gele genheid ook een kostbaar geschenk. Ver scheiden sprekers huldigden ds. Pantekoek om zijn herderlijk werk en zijn persoon. Bij het vertrek waren over de honderd gemeen teleden en vrienden aan het station om den heer en mevrouw Pantekoek uitgeleide te doen. Zoowel de Russische als de Neder- landsohe regeering heeft ds. Pantekoek een ridderorde verleend. Door het hoofdbestuur der Posterijen en Telegraphio werd aanbesteed: het bij- spannen van 8 draden aan de telephoonlijn NijmegenArnhem en het verrichten van daarmede in verband staande werkzaamhe den. Laagste inschrijver de heer H. Baas, te Waddinxveen, voor f 3657. In de te Leeuwarden onder voorzit terschap van ds. S. K. Bakker van Zwolle gehouden algemeene vergadering van den Nederlandschen Protestantenbond is met bijna algemeene stemmen het volgende voorstel aangenomen: „Het hoofdbestuur stelt voor, tienduizend gulden te bestem men tot bedrijfskapitaal van een nieuw in te stellen commissie die zich ten doel stelt de Leidsche Bijbelvertaling (O. en N. T.) in goedkoope uitgave te verspreiden." De commissie zal niet aan een tekstuitgave gebonden zijn. Bij monde van mej. D. van Eek uit Lei den werd het voorstel van de afdeeling 71) XXXIII. De rit. Het zijn honderd vijftig mijlen van Ver sailles naar de haven van le H&vre, maar Üe weg er heen bevat er honderdtachtig. Gaston had twaalf uren om dien afstand kf te leggen, een goed paard en de geest drift, geboren uit leege zakken, als aan bet. einde van den tocht twee en een half millioen pond een lokaas vormen. De velden de oogst was al binnenge haald waren heerlijk om over te galop- peeren; de grond veerde voldoende, maar sras toch niet te week en onder dergelijke Omstandigheden was het rijden in den koe len ochtend bepaald een genot. Gaston*bereikte Nantes even na zeven; bij had in dien tijd veertig mijlen afgelegd zonder Belle Amie al te zeer te vermoeien. 'Hij was een goed ruiter en wist haar op baar gemak te stellen en zij had Arabisch bloed in haar aderen. Zij vatte haar taak Jicht op, genoot, van het galoppeeren. Zij behoorde tot het ras, dat geen vermoeid heid kent, als afstammelinge van Jedrao, «ie Maurits van Saksen had gedragen op rijn beroemden rit van Parijs naar Saar- Kemund, driehonderd mijlen in achttien Oren afleggend. fe Nantes gebruikte Stainville een een voudig ontbijt, i ïrwijl Belle Amie wat uit rustte en wat te eten kreeg. Binnen een halfuur was hij weer te paard en reed de Seine over, langs de pas gebouwde steenen brug. Om tien uren stond de zon hoog aan den hemel en goot stralen als gesmolten lood neer op ruiter en paard. Zij vorder den nu veel langzamer. Hij moest verschei den malen halt maken in kleine herbergen om wat te drinken en Belie Amie tie laten afwrijven. Het was een zwaar en warm werk, het uitrijden als bode met kwesties van leven en dood was daarbij vergeleken kinderwerk. Maar dit was geen kwestie van leven of dood; het was iets dat Gaston veel meer ter harte ging. Geldgeld 1 Als Belle Amie aan den kant van den weg mocht blijven liggen, dan zou hij desnoods den afstand te voet afleggen. Een extra half millioen in geval de Monarch" de haven verliet vóór zonsondergang. Te Rouaan moesten paard en ruiter van elkaar afscheid nemen. Belle Amie, die honderd mijlen had afgelegd en het groot ste gedeelte er van in de felle hitte van de middagzon, had minstens een paar uren rust noodig als zij H4vre zou kunnen be reiken en die kon haar berijder haar niet gunnen. In het hotel, dat vlak bij de kerk staat, huurde Stainville een ander paard en liet Belle Amie er achter in de hoede van den waard, die het dier zou verzorgen tot hij, waarschijnlijk den volgenden dag, er weer langs kwam. Hier gebruikte Gaston ook een lióht middagmaal, terwijl het paard voor hem geizadeld werd. Het was ditmaal een flinke, krachtige Normandische merrie, een groot contrast met Belle Amie, met haar korte, dikke pooten, haar breeden rug en ietwat slaperige oogen. Maar Gaston merkte wel dra dat hij er gemakkelijk op zat, en of schoon zij niet heel vlug liep, vorderden rij toch goed. Het was nog erg warm, maar de wegen aan den anderen kajit van Rouaan, waren zanderig en licht; op de lanen lagen geen steenen en er stonden hooge boomen; de Normandische merrie hield er een aardig gangetje in. Zij was niet zoo levendig als Belle Amie, doch maakte haar gebrek aan vlugheid goed door volharding. Gastons oorspronkelijk on geduld ten opzichte van haar langzamen gang maakte weldra plaats voor tevreden heid, want rij behoefde niet ingehouden te worden en aangezien aanzetten onnoodig was, daar ,zij niet harder kon, was de rui ter weldra in staat om rijn geest te laten rusten en zich geheel aan het paard toe te vertrouwen. Om halfzes waren de torens van de Notre Dame van Havre in het zicht; het was een uur later dan Gaston ha>d durven hopen, maar het was toch nog ver van Bonsondergang af, en als het hem mocht gelukken een voldoende massa geestdrift in den commandant van de „Monarch'' op te wekken, dan kon het vlugge schip de haven nog vóór de schemering verlaten en de open zee bereiken, voordat de eerste sterren aan don hemeltrans verschenen. De kleine havenstad waar de kronkelen de, smalle, ongeplaveide straten ondanks de groote hitte en droogte van dien dag met een dikke laag slijmachtig 6lijk be dekt waren, maakte op Gaston den indruk van de gouden stad zijner draomen te rijn. Aan zijn linkerhand de wijde monding der Seine met haar eenzame oevers, geheel gehuld in een miistsluier, die na de hitte van den dag snel kwam opzetten. Aan rijn linkerhand stonden hier en daar een paar eenzame hutjes van klei, met een paar heel kleine venstertjes er in, niet grooter dan een paar duim in het vierkant, omdat de belasting zoo zwaar was. Zij waren het bewijs van de armoede der bewoners, die aan hun vischvangst een onzeker bestaan dankten. Weldra Kreeg hij nu ook eenige schepen te zien: het waren bijna allemaal vissohersschuiten, met hier en daar een elegante bark met hout geladen, en een paar kustsohepen die gezouten visch en de magere producten der landboerderijen aan boord hadden. Gaston de Stainville lette er echter niet op, ofschoon het tooneel, al was het wat treurig en armoedig, toch een zekere be koring ontleende aan de rijke tinten en de mistige afteekening van de namiddagzon. De hitte was al erg verminderd en de dam pen, die uit den vochtigen bodem opstegen, waren erg te voelen. Gaston rilde onder de dunne jas, die hij dien morgen had aangetrokken met het oog op de vermoeie nissen van een heeten zomerdag. Hij keek met angstigen blik voor rich uit. Zijn paard, dat hem rijf uren lang zoo flink gedragen had, was nu op het pimt van het op te geven; het had in zijn aderen geen Arabisch bloed, dat haar zou doen voortloopen, totdat het er bij neerviel. Zij liep nu op een zeer langzaam sukkeldrafje, en dat was buitengewoon ongemakkelijk voor haar berijder, wiens vermoeide rug dat voortdurende gehos haast niet meer kon uithouden. Gelukkig waren de armoe dige hutjes uit de buitenwijken van het stadje al een heel eind voorbij: de kleine kleien huizen werden nu hoe langer hoe talrijker en er kwamen verschrompelde ge daanten uit te voorschijn: vrouwen met lompen aan en half raakte kinderen ston den met wijd geopende oogen naar den met modder bespatten ruiter en zijn klaar blijkelijk geheel uitgeput paard te kijken. Van den mooien ouden klokketoren was het al lang geleden half geslagen. Gaston deed tevergeefs een poging om zijn paard tot een laatste krachtsinspanning aan te sporen. Het dier had een stadium van ver moeidheid bereikt, waarbij zelfs slagen het niet tot een grootere snelheid zouden heb ben kunnen aanzetten, terwijl Gaston zelf uit zijn ietwat slaperige vermoeidheid op gewekt, weer heel levendig en vlug was. Het einddoel was in hét zicht. De kleien hutjes waren nu achter den rug en een paar steenen huizen duidden de belang rijkheid der stad en de welvaart der bewo ners aan; de eerste herberg een armoe dig houten gebouw, dat -zelfs na zoo'n ver- moe ienden dag geen uitnood-genden indruk maakte, was hij al voorbij gereden. Voor hem zag hij dé Notre Dame, de visch- markt, en het huis van den gouverneur; nog wat verder stonden lage houten gebou wen, die aan barakken deden denken, ter wijl op de Seine, die' nu steeds breeder werd totdat haar oevers in de verte in den mistsluier verloren gingen, nu een massa schuiten en schepen dreven: barken en rissckersbooten, en de nieuwerwetsche schoeners en ver weg een paar deftige schepen tot de zeemacht Zijner Majesteit behoorend. Gaston spande -zijn oogen in om te z!én welke van dit laatste de „Monarch" was. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1