Ingezonden. Burgerlijke Stand. Vragen en Antwoorden. bij schrijven d. d. 17 Juni 1910 uwen voor zitter werd medegedeeld, ciat herhaald"!ijk klachten werden ontvangen over oen hoogsc ongunstigen toestand van den. weg Bos koop— Benthuizen, voor zoover deze h:j uw bestuur m onderhoud is, met beJeetd verzoek hierin wèl te willen voorzien. Al hoewel daarom verzocht werd, mocht onze commissie nooit e« nig antwoord ontvan gen en uit steeds inkomende klachten kan worden opgemaakt', dat sedert dien de toestand eerder verergerd dan verbet-rd is Alen schrijft ons dat de tóestaru zoo slecht is, dat rnen des avond niet zond r gevaar per rijwiel van den weg gebruik ;can maken; dat do weg cnepe wagenspo ren en kuilen vertoont, zooda'; ulo, den weg beschouwende, eerder denkt rn een 'wilder nis dan in een welvarende streek te zij 1. Automobielen blijven moormolen steken, hetgeen o. m. in 1910 met de auto van H. M. de Koningin L geschied'. U zult i o pslijk mot ons wiiltn erkennen, dat op u de zedelijke verplicnting rust den weg naar den eisch te onderhouden, waarom oc/.e commissie met den meesten aandrang uw bestuur in overweging geeft den weg lies- koopBenthuizen, voor zooverre bij u~ in onderhoud, van een behoorlijke verhar ding te doen voorzien en te doen onder houden. Mocht onze commissie u hierbij van advies kunnen dienen, dan in zij daar toe gaarne bereid." Aan den Raad' onzer gemeente, alsmede aan die van Hazerswoude en jooskoop we'd ten deze om medewerking verzocht. Te hopen is nu maar, dat ae Raden de zer gemeenten ten spoedigste hun invloed in deze zullen willen doen aanwenden. Gröiueemternad Tan Zegwaard. De uitslag is verrassend, zegt „De N. Crt.", vooral omdat de heer Mackay den offieieelen steun van heb hoofd- en-provin ciaal bestuur der Christelijk-Historischen heeft moeten missen. In het district gaat blijkbaar een groeiend aantal kiezers ge noeg krijgen va:i de puur-anti-revolution- naire vertegenwoordiging. In 1909 stonden in Ommen alleen dr= Kuyper en de Unie-liberaal Teesselink aia candidaten tegenov er elkaar. Eerstgenoem de kreeg toén 4141 stemmen, de heer Tees selink 3109. Op dezen moeten er dus toen velen gestemd hebben, die thans op den heer Mackay gingen. Gaan de 1406 stemmen van mr. Fock bij de herstemming op mr. Mackay over zooals wij hopen, dat geschieden zal dan bestaat de kans, dat dr. Kuyper's verlaten zetel door de cliristelijk-historischen bezel; wordt. Want er kunnen- er van de klein^ 2000 thuisblijvers nog* opkomen, bij de her stemming en de heer Van der Vegte zal gisteren wel zijn hoogste bod gedaan heb ben. Mijnbeer. In het „Leidsch Dagblad" las ik een adver tentie over sigaren, die men gratis kan kra gen. Ik zond aan dit. adres een postwissel groot f 3. maar ontving niet de 300 sigaren, cadeau, zooals werd voorgespiegeld. Eerst wan neer ik aan iémand anders nog eens duizend sigaren bad verkocht, kreeg lk die toegezonden, U weet nu, wat U te wachten staat l Achtend, Leiden, 21 Oëtobcr 1912. X der rechtbank, doch meende dat hier niet van beleediging sprake was, omdat daar voor geëischt wordt, dat deze in het open baar geschiedt. Hij vroeg daarom ontslag van rechtsvervolging. Mocht de Rechtbank er anders over denken, dan vroeg hij een minimale boete, omdat beklaagde inderdaad door de verhouding, die hij meende dat er tusschen getuige en zijne vrouw bestond in zeer zenuwachtigen toestand heeft verkeerd Aanrijding meteen r ij wiel onder Oegstgeest waardoor de dood ontstond. Op 24 Mei kwamen drie gebroeders Jan, Arie en Roelof Boetekees, uit Nieuwkoop, van Noordwijk met een kruiwagen, waar mede -ze bloembollen hadden weggebracht. Op den weg naar Leiden even voorbij een brug, dicht bij den heer Spaargaren, reden hun eenige wielrijders achterop, met het noodlottig gevolg dat een der broeders, Arie, werd aangereden en achterover viel, waardoor hij bewusteloos was, terwijl hem het bleed uit neus en ooren liep. De man kwam niet weer bij en in het Academisch Ziekenhuis constateerde men hersenschud ding, waaraan de ongelukkige weldra overleed,. De aanrijding had plaats door den 11-jarigen Arie de V., timmerman te Lei den, die daarvoor terecht stond. Hij ver keerde toen hij in de bank der beschuldig den kwam in zeer zenuwachtigen toestand, zoodat hij eerst niet kon worden gehoord, en met een glas water moest worden ge kalmeerd. Prof. dr. J. Boeke medisch hoogleeraar te Leiden, die het lijk had onderzocht had als doodsoorzaak hersenschudding gecon stateerd. Daarop werd al6 getuige gehoord Jan Boetekees, koopman te Nieuwkoop, die vertelde, hoe. zich de aanrijding had toege dragen. Zij liepen aan den éénen kant van den weg en wel zoo dat aan den anderen kant zeer voldoende ruimte was om er met rijwielen te passeeren. Tusschen den kruiwagen, waarachter een der broeders liep, en de twee andere broers was ook een kleine ruimte, en jui:-fc daartusschen door reed beklaagde. Broer Arie werd aangereden en viel achterover. Er werd had gereden en niet gebeld. Ge tuige kreeg den indruk dat beklaagde irec meer aan den kant kon komen en daarom het maar waagde de smalle tusschenrmmta door te rijden met het bekende noodlottig gevolg. Of zijn broeder ook een weinig is uitgeweken kan hij niet zeggen, doch hij vermoedde het niet. Roelof Boetekees be vestigde deze verklaringen, al kon hij het ook niet zeggen hoe het precies in zijn werk was gegaan. Joh. Kerkvliet, bloembollenkweeker te Degstgeesfc, had voor de brug bij Spaarga ren de fietsrijders hooren bellen. Zij reden >oen vlug op. Vooral beklaagde en zijn kameraad De Cler reden zeer snel. Be klaagde lei met de borst op bet stuur. Een broecfer van dezen getuige, Pi eter Kerkvliet, bevestigde dit nader. Het woei hard en de wielrijders hadden voor den wind. Jac. de Wilde, te Leiden, aannemer, bij aden beklaagde in dienst was, die mee van Ncorwijk was gereden, was 40 a 50 Meter achter, en verklaarde dat er vóór de brug, toen zij hem passeerden, werd gebeld. Hij had gezien, dat de man die aangereden werd, een stap ter zijde deed, waardoor de aanrijding werd veroorzaakt. Corn. Petrus Dieben, bloemist te Leiden, was toen bet ongeval plaats had 20 A 30 Meter achter beklaagde Ook hij consta teerde dat ze bijzonder ©Del reden en niét hadden gebeld. Hij zag dat de stuurkruk den arm van den man raakte. Deze man viel en de fietriider viel ook, de laatste kreerr geen omreluk. Willem Balfoort, inspecteur van politie te Leiden, verklaarde dat hij bet lijk hacT overgedragen aan prof. Boeke. De Officier van Justitie ging den loop der zaak na en constateerde ook dat er zeer roekeloos was gereden. Had men kalm gereden dan had beklaagde nog wel tus schen de menschen door kunnen rijden. In ieder geval bad hij ter zijde voorbij kunnen rijden. En nu moge beklaagde overigens goed van gedrag, zijn, het is dan toch ook geen kleinigheid zoo onbesuisd te rijden dat het leven van voetgangers in gevaar gebracht wordt. Hij eisehte daarom wegens veroorzaken van den dood door schuld, zes maanden hechtenis. Beklaagde was zeer zenuwachtig bij het aanhcoren van het requisitoir, wat de pre sident komediespel noemde, omdat hij straks bij het getuigenverhoor wel op zijn qui vive was. De verdediger, mr. P. E. Briët, meende dat de officier, die- met groote heftigheid tegen de wielrijders is uitgevaren, als hij zelf fietsriidt, wel zal weten dat ook de voetgangers erg lastig kunnen zijn door den weg te versperren. Dit is volgens hem ook hier het geval geweest. Drie personen nemen den geheelen weg in wat niet noo dig was. Hij constateerde voorts dat uit het ge tuigenverhoor van getuigen de heeren De Wilde en Dieben is gebleken dat althans aan den linker (den vaart-)kant de wielrij ders niet konden passeeren. Dat beklaagde niet beeft gebeld mag hem niet zwaar worden toegerekend. Wie fiets rijder is, weet dat juist ter elfder ure bel len de voetgangers doet schrikken en daar door Jicht gevaar veroorzaakt. Het eenige wat hem ten laste kan worden gelegd ie, dat hij te snel heeft gereden. Maar dat is ook nog vergeeflijk als men bedenkt, dat hij een harden wind achter z' h had. Dat prikkelt een jongmensch tot hard trappen. Waar volgens bekende juris prudentie van den Hoogen Raad er grove schuld en nalatigheid in zulke gevallen wordt geëischt, meende hij dat-vrijspraak moet volgen. Mocht de rechtbank er an ders over denken, dan roept hij de clemieij- tie in voor dezen jongen man, die al zwaar genoeg gestraft is omdat het veroorzaken van den dood van een ander feeds een don kere schaduw op zijn -leven heeft- geworpen. Verzet tegen cie politie te N oordwijk. Hiervoor werden opgeroepen Uijsbertus van 't W. en F'. VI., beiden werklieden te Noordwijk. Zij zouden onaer den inv'oed van sterken drank in den nacht van 23 m 29 Juni zich zeer ernstig hebben vert'fc tegen dj veldwachters G. Vet en drie col lega's van dezen. Alleen de eerste beklaagde was verscho nen; tegen den anderen werd verstek ver leend. Van 't W. verklaarde zelf mirakel mishandeld te zijn door de politie, zóó erg, dat hij er veertien dagen ziek van ge weest is. Nadat ds veldwachter Vet was gehoord, weri tegen ieder drie weken gevangenisstraf geëischt. Bekl. zeiae dat als de president bet gezien, bij zou gezegd hebben dat de poli tie te Noordwijk geen menscben, maar beesten zijn. Zij hebben geschoten met re volvers, geslagen met den gnmmiestok en beklaagden hadden... niets gedaan. Ver zette gen de polit i e te Leiden. J. H., en L. A. BI:, te meiden die zich verzet haoden tegen den politieagent H. Dorst, waren ook niet verschenen. Nadat de verbaliseerende agent was gehoord, werd ook tegen hun bij verstek drie weken geëischt. Uitspraak in al deze zasen -Maandag 2S uctooer. Kantongerecht te Delft. Veroordeeld J. J. V., en J. O, B„ te Leiden wegens openbare dronkenschap ieder tot 1 of 1 dag. Hooge Kaad. De Hooge Raad Leeft uitspraak gedaan in de zaak van J B., landbouwer oil vee houder te Haarlemmermeer, iooc de rechtbank te Haarlem ter zake van hit vervoer van koeien, aangetast door en verdacht van mond- en klauwzeer, veroor deeld tot f 5 boete of 1 dag hechtenis, ui zt verbeurdverklaring van de geschatte waar de van de koeien, ad. f 970.04, Geconcludeerd was tot vernietiging van het vonnis met verwijzing van de zaak naar het Gerechtshot te Amsterdam, aan- geziën de rechtbank had overgenomen een aesEunoigenooraeel, hetwelk berustte op niet van elders bewezen feiten. Valse he reispas. Voor 'het Gerechtshof te Amsterdam zal op 13 November in hooger beroep wor den behandeld de zaak tegen jbr. mr. G A. E., burgemeester van Zaandam, door do rechtbank te Haarlem bij vonnis van 23 ;Sept. jl.:iveroordeeld tot 5 dagen gevau- nisstraf wegens het valscnelijk doen op maken van een reispas. Utrccktfeche rechtbank. Voor deze rechtbank is tegen den auto mobilist A. J. li. ven L„ te M., wegens aanrijding van een wielnjuer, den heer Muller, uit Utrecht, en diens twee doch ters, eveneeus op de tiets gezeten, op den Amersfoortschen straatw (bekl. reed na het ongeval door en stuurde later een chauffeur naar de plaats van het ongeval om te kijken hoe het afgeloopen was), dne weken hechtenis geëischt Uitspraak over 14 dagen. Gereformeerde Kerk en Openbare School. De correspondent te- Utrecht van „De N. Crt.'' meldt: Voer eenige dagen verscheen in de bla den het bericht van een onderwijzeres, die door een a'er Gereformeerde predikanten te d'ezer stede (Utrecht) als zijn catechi- sante werd heengezonden, op grond van het feit, dat zij werkzaam was bij het open baar onderwijs. Deze gescaiedenis heeft stof gegeven tot héél wat geschrijf, en de Gereformeerde predikant, wien deze zaak aangaat, schreef in het „Utrechtseh Dag blad" een Lang ingezonden stuk, waarin gepoogd werd déze lezing van het geval te geven: dat de bet-rokken onderwijzeres op andere gronden niet kon worden toegelaten als lidmate der Gereformeerde Kerk, welke „andere gronden" in tusschen niet werden vermeld. Héél vreemd is inmiddels, dat een ambt genoot van den predikant, óók van cie Ge reformeerde Kerk te Utrecht, aan „--e isv-deriander" verzekerde, dat het oor spronkelijke bericht volkomen juist was. En nóg vreemder worcit de zaak als men weet, wat wij uit zeer goede bron vernamen dat de predikant in kwestie persoonlijk de onderwijzeres is komen op zoeken, om onder het genot van een kopje thee, er bij haar op aan te ^ringen het openbaar onderwijs vaarwel te zeggen, dan waren alle moeilijkheden opgeheven. De onderwijzeres Weigerde Z.Eerw. beslist het openbaar onderwijs te verlaten. Daar na zijn twee ouderlingen bij haar versche nen, met hetzelfde dringend verzoek; doch ook die kregen nul cp het request. Ten slotte is een ultimatum gesteld: zij "moest binnen zooveel dagen voor haar betrekking bedanken en ander© werd de Gereformeer de Kerk voor haar gesloten. De onderwijzeres hield voet bij stuk en liet zich ook door dit ultimatum niet aan het wankelen brengen. Hoe men nu, kan beweren, dat de openbare school niets met het besluit van den kerkeraad had te maken is ons en velen een raadsel, waar namens dien kerkeraad alles in 't werk is gesteld, om dc bewuste jonge dame vocv het openbaar onderwijs- te ö'oen bedanken Zelfs is bij die pogingen gesproken van „de hoop haar tot bekeering te brengen." Zijn onze inlichtingen juist, dan vindt men het in Gereformeerde kringen alleronaan genaamst, dat deze zaak bekend is gewor den en betreurt men achteraf zéér de deci sie, waarbij besloten werd deze cat.c;.«i santé voor de keus te stellen, die men haar heeft- voorgelegd. Alen is nu hoogst benieuwd hoe heb gaan zal met een andere onderwijzeres, óók op catechisatie bij een der Gerefor meerde predikanten en óók in dienst van het- openbaar onderwijs. Nu het met ur één niet bepaald is afgeloopen zoo als men het zich gedacht heeft, zal nr. twee er misschien voorloopig geen last van hebbeip Dc consequentie van het besluit ten aan zien van nr. één brengt echter met zicb mede, dat ook nummer twee zal moeten kiezen of deelen. Wij meenen te weten, dat ook deze onderwijzeres zal weige- geren het openbaar onderwijs te verlaten. De Utrechbsche correspondent van „De Nederlander" schrijft: Uit een onderhoud, dat ik met de be trokken onderwijzeres had, blijkt het vol gende: De kwestie is natuurlijk niét plotseling gerezen. Haar moeder, hoewel tot de Ge reformeerde Kerk behoorende, heeft haar kinderen van den aanvang af gezonden naar de openbare school. Niet om princi- pieele redenen alleen, maar toch mee ddarom. Zij oordeelde het wenscbelijk, haar dochters naar een echool te zenden, waar zij met kinderen van allerlei richting in aanraking kwamen, en voor wat er aan godsdienstige opvoeding ontbrak, zorgde zij zelf, thuis. Menigmaal heeft men po gingen gedaan, om haar van zienswijze te doen veranderen, maar immer tevergeefs. Zij wee© op voorbeelden in haar (Herv.) familie, waar het goed gegaan was; waar om zou het bij haar niet goed gaan? Yan de lagere school zond ze haar kinderen naar de Rijksnormaallessen en toen de jongste dochter eenmaal het onderwijzers examen met goed gevolg laad afgelegd, was haar verlangen Diet anders en voelde zij zich ook half verplicht het openbaar onder wijs te dienen. Haar oudere zuster ging uit edgen wil naar het Christelijk Onder wijs over; zij bleef bij het openbare. Zij vond zich daarin thui© en voelde in het geheel geen lust, naar de Christelijke school over te s'tappen. En die lust werd nog geringer, toen men haar daartoe pres sen wilde. Dat ging eerst bijna ongemerkt. De predikant, bij wien zij ter catechisatie ging, zei haar een enkelen keer half schert send, dat er misschien moeilijkheden zou den rijzen voor haar aanneming. Eenigen tijd vóór haar bevestiging (die op Pacchen van dit jaar zou plaats hebben) bracht hi] thuis bij haar een bezoek en maakte tegen het heengaan zoo terloop9 de opmerking, dat ze er eens over denken m-oest, of ze niet bij een zich voordoende vacatnre naar het Christelijk Onderwijs wilde overgaan. Hij voegde er aan toe, dat hij persoon lijk de zaak van niet zooveel gewicht vond, maar dat de kerkeraad er misschien be zwaren in zou zien. Op dit bezoek volgde er een van ouderlingen. De onderwijzeres bleef echter weigeren, aan de wenken en verzoeken gehoor te ge ven. Toen zij eenigen tijd daarna weer ter catechisatie verscheen, werd ze door de overige leerlingen verwonderd aangezien. En aan het eind bekende de predikant, die haar het geheele uur had laten zitten, alsof ze er niet bij hoorde, dat ook hij stellig gemeend had, clat ze niet meer komen zou. Hij leefde in den waan, dat de ouderlin gen haar reeds voor de tweede maal had den bezocht. Daar dit niet het geval was, deelde hij persoonlijk haar het besluit van den kerkeraad mee: den volgenden dag zou zo 's avonds bij hem ?ijn, om te zeggen, dat ze naar het Christelijk Onderwijs wilde overgaan, óf... haar aanneming tot lidmate was onmogelijk. Ze bezocht hem niet en zoo was dus voor goed de mogelijkheid af gesleten om den band tusschen haar en haar Kerk te bevestigen. Een officieel be richt aan de ouders werd niet gezonden. Alleen verscheen haar naam niet op de lijst van aanstaande lidmaten. Kaar moe der was niet weiDag onder den indruk van dit feit. Maar toch vond ze het beter zóó, dan dat ze anderen gegund had, dwang te oefenen op haar wijze van opvoeding. On danks het leed, dat ze hebben moet, over het gaan van haar dochter naar een kerk, die de hare niet is. Volgens een lezer van hQt „U. D." is het. bezwaar tegen de aanneming als lidraatj van ci'e Gereform. Kerk van de Utrecht- sche onderwijzers aldus geformuleerd, dat men het dienen van het openbaar onder wijs het bekleeden eener betrekking acin>, die zij niet (Van met verloochening van den Christus harer belijdenis kan bnr en- treden en waarin men niet dan op voor waarde van een voortdurende verloocn.> ning het werk der opvoeding kan verrch ten." Weg JöoHiéÊmïiseuKoskoop. Uit Benthuizen schrijft men ons* Een gedeelte van ctën weg van hh r naar Boskoop, in onderhoud en beheer bij den polder „Hazerswoudsche Grooce Droogmakerij", verkeert al sedert jaren in èen toestand zooals men dien nergens "«n ons binnenland aantreft. Het gemeente bestuur van Hazerswoude, dat jaarlijks aan Ged. Staten een rapport omtrent den toe stand van dien weg moet uitbrengen, krijgt óf geen gehoor bij dat College, of brengt een zeer eigenaardig rapport uit. De Voor zitter van dien polder schijnt ook doof te zijn voor rechtmatige klachten, zoodat ein delijk onze i „Toeristenbond voor Neder land" zal trachten de hoog-noodige verbe teringen aa.ngëbracrm te urijgen. De YVegèncomrnissio van den A. N. YV. Bond heeft thans aan het bestuur van dc Hazerswouci'sche Groote-Droogmakerïj het volgende schrijven verzonden: „De YVegen-commissie van den A. N. W.-B'. heeft de eer U mede te deelen, dat Afwezig de heer Karens. Tot de ingekomen stukken behooren: a. Vaststelling door Ged. Staten van de gemeente-rekening over 7911; b. schrijven van den heer Moerkercken, waarbij deze dank zegt voor de verhooging van zijn jaar wedde als keurmeester; c, een verzoek schrift van de Nederlandsohe Vereeniging van Schoolartsen, waarbij wordt verzocht het toezicht op de besmettelijke ziekten als mazelen, kinkhoest, enz. op de scholen te willen regelen; (dit verzoek wordt als zijn de ongezegeld, voor kennisgeving' aangeno men); d. een verzoek van den Nationalen Bond vcor Vreemdelingenverkeer, waarbij deze aan B. en Ws. verzoekt een jaarlijk- sche subsidie op de begTOoting te willen uittrekken; (als zijnde ongezegeld wordt ook dit adres voor kennisgeving aangeno men); e. een adres van de Oranjevereeni- ging alhier, waarbij als bijdrage in de kos ten van het schoolfeest, de gewone jaarlijk- sche subsidie van f 25 uit de gemeentekas wordt gevraagd; (met aïgemeente stemmen wordt hiertoe besloten). Vastgesteld wordt het kohier der school gelden over het derde kwartaal van 1912 tot een bedrag van f 74.65. In plaats van den overleden wegwerker A. van Ruitenburg wordt uit negen sollici tanten tot wegwerker benoemd T. Klos. Ten slotte komt in behandeling de ge meen fce-begroo ting voor 1913. De post hoof delijke omslag wordt vastgesteld op f3800; een bedrag, dat ook het loopende jaar is geheven. De onvoorziene uitgaven worden uitgetrokken op f 800. De begroo ting wordt daarna in haar geheel vastge steld op f 12,239.37. KAT WIJ K. Geboren :C rne is. van C. Kuj't en L. K'oos Neelt. e. D. van A. Ouwehand co 0. ïSip. K aas, Z. van KI. Kuyt en G van der boon. Dirk- Z. van D. van Beelen en Kn. van Dijk. bastiaan, Z. van A. J. lioek en LI. de Mooy. Hermauus. Z. van II. Vis en Cl van der Plas. Willem, Z. van 0- van der Plas en L van der Mey. Geeit.o, D. van G. v.in den Oever en A. van Boelen. Overleden Jan van Duyn, 80 j.. wedr. van L, v. Duy ven bode. Jau van dat Bent, 73 onaebuwd. Een loveoL nan^eg kind van C. Schaap en Jac. Burnhoorn. Elizabeth Aamlewiel, 76 i., wed. v;'ü P. van Duin. Gehuwd: A. van der Does m. en L. H. Schaddee van Dooren ;d. A. van den Oever wedr. en A. van der Does jd. Ondertrouwd; D. C Kromhout jm. en T. van der Guglen id. NOORüWIJK. Geboren: Johannes Z. van D. Hazeïioot en J. A. van Dam. Neeltie, D. van C. Smit en M. Korbee. Johannes, Z. van YV. Roos en .1. Barnlioorn. Willem, Z. van J de Haas en A. Zootendaal. Ondertrouwd: Hendrik Vellmga, 32 j., lo Noordwijk, onlangs te Voorst, en S)Ouk e Zwart, 21 j., te Ruigezaml. Pieter Vink, wedn. van P. van Kampen. 51 j., en Alida Steenvooi den wed. van YV. C. i rederode, 37 j. Getrouwd: Theodorus Genu dus van YVent 23 i. en Alaigaretba Aiolonia Alida van der Plas 26 j. L'. trui Vioen 26 j. en Helena Cornelia Heemskerk 21 j. Simon van der Kwaak, 27 j., te ltijnsburg, eu Charlotta van 't YVout, 23 te Noordwijk. onlangste Rijnsburg. Overleden: Anna de Groot, 81 j\, wed. van P. Does. KaBaervcrkiezÊug; Oinmcie. De uitslag van de gisteren plaats gehad hebbende stemming voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdis trict Ommen (vacature-dr. A. Kuyper) is als volgt: Aantal kiezers: 8667. Uitgebracht 7040 geldige stemmen, waar van op de heeren: mr. D. Feck, lib., 1406; A. B. Kleerekoper, soc.-deni., 303, mr. M. baron Mackay T.Pzn., chr-hast., 1888, en H. van der Vegtè, anti-rev., 3440 stemmeu. zoodat h erstemming moet plaats heb ben tusschen de heeren Mackay en van der Vegte. Vraag: Kunt u mij ook zeggen, hoe ik zonder toestemming mijner ouders kan trouwen en hoe lang of dat duurt. Het is een geloofskwestie én daarom word' ik in mijn voornemen om. te trouwen, tegenge houden. Wij zijn beiden 25 jaar. Antwoord: Gij hebt nog wel de toe stemming uwer ouders noodig, maar bij weigering kunt gij u tot den kantonrechter wenden. Gij kunt dan na drie maanden trouwen. Vraag: Daar ik in de maand Januari aangesteld ben als bewaarder in een faillis sement en nog rnaar f 20 ontvangen heb Daar ik ook. onvermogend ben en mij reeds dikwijls tot den curator heb gewend, maar telkens met mooie woorden docll zonder centen wordt weggestuurd? Antwoord: Dat kunnen wij zonder meer niet beooideelen. Hebt gij geen af spraak met den curator aangegaan? Gij moet wel bedenken dat er faillissementen zijn ihet heel weinig baten en dat het be waarder zijn niet behoort tot de baantjes waar men rijk van wordt. Gij zult het over deze zaak met den curator eens moeten worden. Anders kunt gij u tot den rechter commissaris wenden. Vraag: Wanneer man en vrouw voor de tweede maal gehuwd zijnde en vóór dit huwelijk beide reeds kinderen hadden (doch dit huwelijk is kinderloos) in hun levens onderhoud niet kunnen voorzien, moeten de kinderen van den man of van de vrouw of allen gezamenlijk dan in hun verder onderhoud voorzien? Bedraagt ieders bij drage evenveel? Antwoord: Ieder van de echtgenoo- ten moet door zijn eigen kinderen onder houden worden. Het onderhoud wordt ge regeld naar de behoefte van dengene, die het vraagt en naar het inkomen van de genen die er toe verplicht zijn. Vraag: Ik heb ondershands een huis gekocht. Ik kan het con ant betalen. Kan. ik het zonder tusschenkomst van een no taris op mijn naam krijgen? Hoe zwaar moet het zegel zijn? Antwoord: Gij kunt dit alles wel on dershands en zonder notaris doen; maar in de meeste gevallen is liet toch beter er een notaris bij te halen. Dat geeft een veel vei liger gevoel. Voor ondershandsche akte is noodig een zegel van 37l/2 cent. Met die akte gaat gij naar liet registratie-kantoor en daarna zoo spoedig mogelijk naar het hy potheekkantoor. Voor de akte is overge schreven, zijt gij geen eigenaar. .Vraag: E?.n winkellvaLende gaat den dag na zijn komst vertrekken zonder reden. Hij is meerderjarig, maar zegt dat hij niets heeft Hoe kan ilc dat het beste aankleeden? Antwoord: Gij hebt natuurlijk recht op schadevergoeding, maar zult-die van hem. zelf, moeten vorderen. Op de ouders hebt gij geen verhaal. Het beste zal zijn den bediende in het oog te houden tot hij mis schien eens in goeden doen komt. Gjj kunt natuurlijk ook oen procedure, wagen. "Vraag: 15 Juli ben ik in betrekking gekomen en heb 1 Sept.. opgezegd om tegen 15 Oct. te vertrekken. Nu beweert mevrouw dat 15 Oct. geen tijd van opzeggen is. Daar ik niet meer in betrekking ben, kon ik wel 14 dagen blijven, maar heb dan zeker recht op den godspenning? A n t w o or dGij kunt 15 Oct. weggaan. Indien gij tot 1 Nov. blijl't hebt gij recht op den godspenning. Vraag: Heeft een tweede vrouw op hoo. gen leeftijd en in behoeftige omstandim- heden Techt op hulp van- kinderen uit het eerste huwelijk van haar overleden ma-n Antwoord: Neen. Vraag: Gaarne vernam ik van u of de misère in Boston whist gespeeld word met of zonder troef Antwoord: Zonder troef. Berichten over RijnlandV boazem, gedurende de week van 8—15 Oct. 1912. 8Oct 9Oct. lOOch 11 Oct. 12Oct 13Oct 14 Oct. 15 Oct. Stand van den boezem te Leiden. Idem te Oudewetering Werkhig der stoomgemalen Waterloozing langs natuurlijk, weg. Wateriulating Regenval in Mm. 57 54 55 56 55 5-5 57 53 era.— A.P. 58 59 59 58 57 57 59 56 cm.—1^. 8paarndam Hall weg u„ Gouda n.t Katwijk u, Spaarndam a., Halfweg a., Gouda 7 u.f Katwyk 49 a. Door de sluis te Gouda 82 u. 4.7

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 6