Brieven nit Noordwijk. Aambeien» HAEMOfERRII. lngezo!C:en Vragen en Antwoorden. XIV. De begrooting. Evenals andere jaren, willen wij ook dit jaar een paar woerden wijden aan de aan geboden begrooting; dat is zco een dierbare gewoonte geworden. Over de inkomsten willen wij kort zijn; dn werkelijkheid zijn de inkomsten het be langrijkste ,,ingrediënt", om een begroeting samen te stellen; doch de meeste posten geven allerminst aanleiding' tot eenige op- meiking. Op een paar inkomstenposten wil len wij niettemin de aandacht vestigen. De 40 opcenten op de hoofdsom der be lastingen op gebouwde eigendommen wor den geraamd. op f 4045.19; de 10 opcenten op idem van ongebouwde eigendommen op f 844.94de 50 opcenten (ja, 50 opcenten!) op de personeele belasting op f 9793.17. De Hoofdelijke Omslag moet opbrengen f 17,500, do hondenbelasting f 200, het vergunningsrecht f 1000, het schoolgeld op de lagere scholen f1450. Nu weten wij, hce vooral do fiscus do Noordwij kers plukt, om aldus voldoende huishoudgeld voor het huishouden der gemeente bijoen te krijgen. Maar over den balk gegooid wordt het niet, daarvan houden we ons overtuigd. Wij zullen nu eenige uitgaafposten na der bekijken. Onder No. 92 wordt voor on. derhoud der lantaarns cn verdere kosten ver lichting f 3500 uitgetrokkenadenre jaren was dit maar f 2000. Voor deze som leverde de gasfabriek die in gemeentelijk beheer is het gas aan de gemeente. Do „Gede puteerden" vonden het beter, om op zijn minst den kostend en prijs aan de fabriek te betalen, 't Is een bloote vor: ar je weet wel, dat de heilige Buru is in Nederland nog in hooge eere L> B. en Ws. stellen voor, om de jaarwedde van den 2 dei) ambtenaar ter Secretarie (den heer Fornara) met f 150 te verhoogen, en aldus te brengen van f350 op f500. 'tls een wijze gemeente, die haar ambtenaren goed betaalt. Onder No- 98 staat wederom i 250 uitgetrokken voor kosten van onder zoek naar do mogelijkheid van oen drink waterleiding. Ook vorige jaren stond die post op de begrooting; hij is echter volgens de laatst goedgekeurde rekening in 1911 niet verbruikt. B. en Ws. wenschen blijkbaar Sin deze zaak diligent te blijven. En dat is goed, want de badplaats snakt naar een wa terleiding, doch deze is het „bete. noir" van do bloemisten, zooals men week Dezen toch vree zen, en wellicht niet ten onrechte dat do bodem langzaam ontwaterd zal worden, en voor do cultuur ongeschikt, wat voor Ncordwijk een ramp zou zijn. Er zul len nog heel wat pompjes geslagen worden, eer Noordwijk een waterleiding heeft; dat gelooven wij er van. In do f 1750, die onder No. 102 zijn uit getrokken voor hot onderhoud van straten en pleinen, is ook begrepen het egaliseeren en met keien bestraten van denAchterweg to Noordwijk-aamZee. Wij vor nemen, dat be langhebbenden oen keurig geschilderd bord zullen laten maken met het welsprekend op. schrift„Lang gewacht en tóch ver kregen". Dit bord zal met eenige feeste lijkheid in den Achterweg worden geplant. De Spoelslcotweg krijgt een paardenspoor. Men hoeft ons verzekerd, dat het noodig is; het zal wel zoo zijn, maar weten doen wij het niet, omdat wij daar nooit komen. Verder hoeft men onder No. 103 een be scheiden sommetje uitgetrokken voor het omleggen in moer zuidelijke richting van den afloop naar het strand vóór het pand. van den heea' L. van Scliio en den Jan- Kroons.weg, en het daarop brengen van een plankier. Dat kan geen kwaad, al is liet o. i. maar goed, dat het niet veel geld kost, want bepaald noodig is het niet. De heesters en struiken, die voorjaar 1911 geplant werden tegen den muur van de al gemeens begraafplaats, hebben het in den min of moer warmen zomer van 1911 alle afgelegd; onder No. 105 wordt er een som. nietje beschikbaar voor gesteld, om die aan. planting te vernieuwen, wat wij zeer toe juichen. Aan de schelpenlosplaats wil men de be staande schoeiing vervangen door een van beton, over een lengte van 35 Meter. Dat geld brengt zijn rente wel op, want aan een betonschceiing heeft men voorloopig geen kosten meer. No. 114 is een memoriepost: Aanschaffen van een sproeiwagen. B. en Ws. overwegen volgens do Memorie van Toelichting of het niet noodig is, een sproeiwagen aan to schaffen, nu er een veegmachïno gebezigd wordt. Men lean dat „overwegen" wel staken. Wie de stofwolken gezicb heeft, die onze veig- machine opweTpt, pis zij bij droog weer in werking wordt gesteld, overweegt de nood zakelijkheid van aanschaffing van een sproei, wagen geen seconde meer: hij is tot in zijn nieren overtuigd, dat een sproeiwagen dood.-' gewoon noodzakelijk is, wil men de veeg- machine blijven gebruiken. Do Raad moest van dien memoriepost maar een gewonen maken, die het bedrag aangeeft, voor een sproeiwagen noodig. Wij zullen dat maar voor afgesproken houden. No. 115 is van belang voor het onder wijzend personeel van de lagere scholen. B. en Ws. wenschen het maximum.salaris van de hoofden van scholen met f 100 te ver hoogen, en .aldus te brengen op f 1450, te bereiken in 20 jaren (thans 25). Bovendien willen zij aan het hoofd der school te Noord- wijk.Binnen f 100 meer geven voor het geven van onderwijs in de drie moderne talen en de wiskunde, als ten minste aan drie leer. liugen dat onderwijs wordt gegeven. Het maximum-salaris der onderwijzeres sen) van bijstand willen B. en Ws. verhoogen met f 25, en aldus brengen op f 900, te be reiken in 20 jaren, 't Is nog wel geen vol doend salaris; maar, overwegende, dat de aanvang-sjaarwedde indertijd op f 600 is ge bracht, mag niet worden ontkend, dat er toch wel eenige goede wil aanwezig is, om ook onderwijzers pen tamelijk salaris uit te betalen. Over salarissen gesproken, zijn wij" in alle bescheidenheid van meening, dat de inspecteur van politie met zijn 950 gul den en 100 gulden voor kleeding wel eens verhooging mocht hebben. Hij maakte dan een minder mager figuur tusschen den Di recteur vah de gasfabriek, den gemeente- bouwkundige en nog andere gemeente-amb. tenaren, die de laatste jaren aanmerkelijk in salaris klommen. B. en Ws. willen aan den secretaris van de Plaatselijke Schoolcom. missie f25 jaar.toelage geven; dat is hem van harte gegund. B. en Ws. stellen nog voor, het stuk Piclté straat, gelegen tusschen de boerderij van Zandbergen em den Lijnbaansweg, met klinkers te bestraten. Toen men indertijd den Pické.weg „beklin- kerde", sloeg men dat stuk over, omdat het aanhoudend bereden wordt door zware vrach ten, die van de Losplaats naar Noordwijk- aan-Zco en omgekeerd gaan. We vinden het maar gced, dat men nu ook dit stuk met klinkers wil bestraten, want die keien zijn op den duur kruisen, hoor! En wij vragen ons af, wanneer ook de Wilhelminastraat en de Molenstraat eens met klinkers gepla veid zullen worden. Dezen zomer heeft men t>p den hoek van de Wilhelminastraat (juist hij magazijn „De Zon"), een bord geplaatst, dat aan automobilisten, fietsers enz., die „naar zee" moeten, vertelt, dat men door de Wilhelminastraat zijn doel heel geschikt kan bereiken. Wij weten wel, waarom dat ge. daan werd, maar wij gelooven, dat B. en Ws. aan genoemde badplaatsbezcekers geen dienst hebben bewezen, met hun juist dia straat te wijzen, want over keien „naar zee" te moetan gaan in auto of op fiets, is juist geen prettige gewaarwording. Wij mecnen, dat B. on Ws. met het plaatsen van ge noemd bord min of meer de zedelijke ver plichting op zich genomen hebben, om Wil- helmina- en Molenstraat voor „beklinkering" aan den Raad voor te dragen. Maar liet komt wel, daarvan houden wij ons overtuigd, want ons Dagclijkscli Bestuur toont zich den laats ten tijd voortvarend genoeg. Die voortvarendheid moge blijken uit het plannetje, dat B. cn Ws. hebben, om de Nocrdzijder Watering te overwelven. Dat is het gedeelte krocht, dat van de woning van den lieer Ruterink langs den Heiligen Gcestweg naar de Schiebrug loopt. De beo- men wil men rooien en den alzoo verbroe den weg met keien bestraten, en er een voetpad van 2 Meter met klinkers plaveien. De bedoeling zal wel zijn, om den slagboom, die nu vaak gesloten is, op te ruimen. Dat kan een mooie, broedc straat worden, die als dan in liet- verlengde van den Heiligen Geest, weg komt te liggen. Dio nieuwe straat, al dus op voldoende breedte gebracht, zal het Ocsteindo van de Voorstraat van eon grcot deel van liet verkeer, hetwelk vooral in den zomer zeer druk is, ontlasten. Boven dien kan de Nocrdzijder Watering in don zomer geen lieflijke geuren meer versprei den. Men ziet het: alles is er vóór, om dit plan goed te keuren. Het eenige, wat er tegen is, is, dat het ruim 1400 gulden moet ko9te.il-. En jammer is het, dat de mooie, zware beomen gerooid moeten worden. Ove rigens kunnen wij het plan wel goedkeuren. Moge men uit de begrooting' geleerd heb ben, dat de Noord wijkers heel wat moeten, opbrengen, men kan ei' ook uit leéren,' dat men op ons vooruitgaand dorp waar voor' zijn geld krijgt, cn wat wil men nog meer? Wc mogen besluiten met de verblijdende mededoeling, dat Noordwijk in den vervolge twee „muziekdagen" heeft. Mochten muzi kanten, van welke begaafdheid ook, en be- spolendo welk schoon gestemd instrument ook, vroeger uitsluitend op Vrijdag ons vergas tend op muziekgenot^ thans is de vrco- lijke horde van instrumentalist-en in tweeën verdeeldv en mag do cone helft op Vrijdag, do andere op Woensdag komen spelen. Overwegende, dat 's menschen humeur eon voorname factor is bij het bepalen van 's men schen „kunnen"o vei'wegen do voorts, dat muziek moei' dan iets anders (meer no dan een flinke trek uit de loterij) in staat is. om dat humeur op te monteren, mag do nieuwe maatregel van verblijdende wijsheid getuigen of niet? Ji)e Wereldtentoonstelling: te Geut. De Consul der Nederlanden voor Oost- Vlaandereti te Gent schrijft ons: Het is met genoegen, dat ik u kan m-e- dedeelen, dat mijn kort bericht in uw ge acht blad van 21 September in Holland zoodanigen weerklank gevonden heeft, dat zich de quasi-overtuiging bij mij gevestigd heeft, dat Nederland niet alleen niet achter zal blijven, maar zich ook op de Wereld tentoonstelling te Gent in 1913 zal doen gelden. Het is evenwel de vraag, hoe zal het uit komen. Zal het oude systeem van expo- seeren door enkele firma's afzonderlijk wor den gevolgd en daardoor de zoo gegronde en herhaalde aanmerking nieuw voedsel gegeven worden, dat au fond alle interna tionale tentoonstellingen der laatste jaren, te dien opzichte, als twee druppels water op elkaar gelijken? Of zal het waar mo gelijk en uit welbegrepen vakbelang door collectieve inzendingen werkelijk meer in drukwekkende reclame maken. Ontspringt uit den choc des idees licht, uit den choc der reclame ontspringt han del. Een reclame die dien choc niet te weegbrengt mist zijn doel, is geldverspil ling. Om dien choc te weeg te brengen is ook iets nieuws noodig. Het wordt in 't buitenland gezegd, en nu misschien niet ten onrechte nog al eens herhaald, dat de Hollander maar moeilijk uit zijn stoel te krijgen is, maar eenmaal er uit, ook bijzondere activiteit kan ontwikkelen. Dit geeft goeden moed voor Nederlands optreden te Gent in 1913. Tot liet maken van een voor handel en nijverheid ,en kunst en voor geheel Neder land pakkende reclame, levert het tentoon stellingsjaar 1913 te Gent een schitterende gelegenheid. Op het middel door mij beoogd kom ik, zoo noodig, gaarne te gelegener tijd en plaats terug. De volgende, enkele gegevens, uit vele, getuigen voor ide grootschc opvatting der onderneming en der deelname aan .de We reldtentoonstelling 1913 Frankrijk nam te Luik 1905 32.000 M2. plaats in, te Brussel 1910 34.000 M2. en heeft te Gent 1913 52.000 M2. vast geno men. Engeland heeft te Gent 1913 ook 3000 M2. meer plaats noodig dan te Brussel in 1910; Canada nam reeds 8000 M2. De overdekte Hallen besloegen te Luik 135.000 M2., te Brussel 150.000 M2. cn beslaan te Gent 210.000 M*. Het feestpaleis heeft een oppervlakte van van 31.000 M2. en overtreft dus verre het Cristal Palace van Londen. Gent zal de primeur hebben der offi- cieele deelneming der Vereenigde Staten van N.-Amerika, van Abyssinië, Cuba en cn Guatemala; onderhandelingen met an dere landen zijn op liet punt beëindigd te worden. Van de 23 op de Brusselsche Tentoon stelling in 1910 officieel uitgekomen landen zijn er reeds 20 van wie de medewerking te Gent verzekerd is. Belanghebbenden kunnen zich behalve aan mijn Consulaat ook om raad en be middeling wenden tot het voorloopig Comi- teit in Nederland. HKCJLA3SE3S, 4847 25 a 40 Cent per regel. Aambeien, een veel voorkomende kwaal, worden gewoonlijk veroorzaakt door ver stopping, een zittende levenswijze, enz. Meestentijds wor^i zij verwaarloosd tot dat de hevige jkiking en stekende pijn een onuitstaanbare kwelling veroorzaken, en een operatie noodig is om fistel, ver zworen aambeien of verstopping van het darmkanaal te voorkomen, of doordat de patiënt geheel verzwakt is door het bloed verlies. Fosteris Zalf geeft vanaf de eerste aan wending een opmerkelijk gevoel van ver lichting en rust, en zij heeft, in de jaren, dat wij u haar deden kennen, haar afdoen de werking in het genezen van zelfs ern stige gevallen voldoende bewezen. Fester's Zalf (let op den juisten naam) is te Leiden verkrijgbaar l>ij D. M. Krui- siuga, Nieuwe Rijn 33, Reyst en Krak, Steenstraat 41, en D. W. E. F. de Waal, Mare 56. Toezending geschiedfc franco, na ontvangst van postwissel k f 1.75 per dooe. m Mcj. Lena Schuiten, Wayclootdwarsstraat te Enschedé, verklaarde 26 Februari 1907: Ik leed aan een borstziekte, die zoo hevig was, dat ik l bijna niet meer kon J ademhalen. Slapci deed ik niet cn ik had zulke hevige benauwdheden, dat het zweet mij van het voorhoofd gutste. £v§: Niets hielp totdat ik Mcj. L. Sthuita,. de Abdijsiroop (volgens portret) gebruiktej 8 flacons hebben mijn algeheele genezing [bewerkt". I verklaarde mcj. Schuiten„Tot mijn groot genoegen kan ik U verklaren. dat mijne f genezing door de Abdijsiroop blijvCnclis geweest'. J KLOOSTER SAKOTA PAÜLO I geneest onvoorwaardelijk asthma, j bronchitis, hoest, verkoudheid, kink- en slijmhoest, pleuris, influenza en J alle borat-, keel- en Iongaandoenin- gen. Voorkomt de tering. I Per flacon flf2.en f3.50. Eischt rooden j band met handteckening L. I. Akker, Rotterdam. Alom verkrijgbaar. 4<5f/4 31 (Een nieuw staalpracparaal.) Zooals algemeen bekend is zijn het de staalpraeparaten (eiwitstaai enz.) welke van oudsher bij voorkeur tegen algemeene zwakte als gevolg van bloedarmoede wor den toegepast. Daarnaast echter wisten de uit ossen bloed bereide haemoglobine-praeparaten (hacmatogeen enz.) zich eveneens een plaats te veroveren en het was opmerkelijk, dat deze laatste dikwijls goede resultaten ga ven, waar staalpraeparaten faalden. Het lag derhalve y.aor.dc hand,te traohr ten eene combinatie der staal- en haerno-, globine-praeparatenite. m^iken doör de eiwit stoffen, welke zich z^oiaijke mate in bloed bevinden, aan staal chemisch te ver binden. De vele pogingen, hiertoe in het werk ge steld, werden ten slotte met succes be kroond en het is gelukt een staal-haemato- geen-praeparaat te bereiden, dat ha eerst gedurende geruimen tijd in kleineren kring beproefd te zijn, door verschillende artsen hier te lande zeer gunstig is beoordeeld ge worden als een bij uitstek bloedvormend versterkingsmiddel in gevallen van bloed armoede, bleekzucht en alle daaruit voort komende zwaktetoestanden. Dit praeparaat, dat door Dr. H. Nan- ning's Pharmaceutisch Chemische Fabriek te 's-Gravenhage bereid wordt en onder den wettig ge deponeerden naam „Haemo- ferrin" in den handel wordt gebracht, over treft de tot dusver gebruikelijke bloed- en staalpraeparaten verre in werkzaamheid en biedt bovendien het voordeel, dat het noch in uiterlijk, noch in smaak of reuk ook maar eenigszins aan bloed herinnert jeni dientengevolge zelfs door kinderen gaarne en zonder tegenzin genomen wordt. Het is aangenaam van smaak, wekt in hooge mate den eetlust op en werkt niet stoppend op de spijsvertering. Daar het gcenerlei scha delijke bestanddeeleiv bevat, kan liet zonder bezwaar langeren tijd achter elkaar ge bruikt worden. 4o63 55 Ten slotte zij nog vermeld dat de prijs per V3 Literflesch voldoende voor ongeveer 20 dagen f 2.bedraagt, zoodat het ge bruik van Hacmoferrin zich belangrijk voordeeliger stelt dan dat van andere pfae- P ar a ten. Het politie-proces te JSew Vork. Het proces tegen den polibie-luitenant Becker houdt de publieke aandacht ge spannen op een wijze, zooals men in de "Vereenigde Staten nog nooit heeft waar genomen. Tegen de sluiting van de laatste zitting verscheen een onverwacht getuige in den persoon van een bleeken, van vrees boven den Russisch en Israëliet, die verklaarde gehoord te hebben, dat Becker aan Jack Rose zeide: ,,Als die Rosenthal niet wordt vermoord, dan doe ik het zelf Zaterdag- verscheen Billiard ball", Jack Rose, in de getuigenbank. Deze, we gens zijn absolute kaalheid op het hoofd en in het gelaat, zeer zonderling uitzien de getuige, verklaarde, dat Becker met aandrang het leven van Rosenthal eischte. Jack Rose verklaarde onder eede, dat Becker gezegd had: „Ik wil, dat die vent vermoord wordt doodgeschoten, den hals afgesneden, door middel van een bom of het komt er niet op aan, wat ook". Terwijl de rechter, de jury en alle aan wezigen aan zijn lippen hingen, vertelde Rose tot in de minste bijzonderheden, zijn relaties met Becker, wiens koude staal blauwe oogen strak op hem waren geves tigd, doch waarvoor hij schijnbaar onge voelig was. Hij verhaalde de gebeurtenissen van den nacht, waarin de moord geschiedde. Hij ontving de boodschap, dat Becker ge- tel e|ori eer d had om Rosenthal onmiddel lijk'te vermoorden. Hij dineerde toen met drie- vrienden, die hem later vergezelden, naai» een speelhuis, waar hij het bericht ontving op „Bridgie" te wachten. Deze kwam, vergezeld van „Gyp the Blood", Lefty Louie" en „Whiley" Lewis. Brid gie wist te vertellen, dat Rosenthal in de Metropole was, waarop zij allen gezamen lijk daarheen gingen. Ik bleef wachten. Teen ik het bericht ontving', dat Rosenthal doodgeschoten was, telefoneerde ik dit aan Becker. Ik vroeg hem of hij het nieuws al gehoord had, waarop Becker antwoord de: „Ja, ik feliciteer je!" waarop hij liet volgen, dat hij onmiddellijk zou komen. Het was toen halfdrie. „Ik ben blij, dat liet gebeurd is", zeide Beeker, en vertel de hem, dat hij pas zoo laat kon komen, omdat hij naar het poli tie-bureau was ge gaan om het lijk van Rosenthal te gaan zien. „Ik heb het gelaten omdat ror. Whit man tegenwoordig was, maar anders zou ik het lijk de tong uit den mond gesneden hebben als een waarschuwing voor andere schreeuwers De getuige verhaalde deze bijzonderhe den zeer voorzichtig en koo-s zorgvuldig zijn Woorden. Op het gelaat van den beschuldigden po- litie-luitenant Beeker stonden dikke drup pels angstzweet, terwijl hij naar Rose luisterde. Gemeld wordt, dat Thomas Coupe, die zich op het oogenblik in Engeland bevindt naar Amerika zal terugkeeren. Hij wordt als een der voornaamste getuigen in het politie-proees beschouwd. Coupe verklaar de, dat hij van de- Amerikaansche en En- geLaohe autoriteiten waarborgen had ont vangen voor zijn persoonlijke veiligheid. Men zegt, dat hij in staat is de automobiel, waarin de moordenaars ontsnapten en ook de kwee mannen, die Rosenthal doodscho ten, te identificeeren. Opgave va» persosien, die wacSi fc© Leiden hebben gevestigd. "W. A. Muller, Hcogewoerd 97. H. C. Wïllekcs, Bloemmarkt 2, winkel juf frouw. A. G. M. Peterson, Rijnshurgerweg 7. H. F. J. van Gcenhuizen, Stationsweg 35A, dienstbode. K. Cohen, Langebrug 10 A. A. Hofman, Kraaierstraat 2, kleermaker. J. van der Ploeg en gezin, Picter.Iïniberts- hof 1, spoorwegarbeider. Mr. H. A. Spandaw en gezin, Rijnkade 1. F. W. Boers, Haarlemmerstraat 53, student. R. van Ejjndthoven en gezin, Aloëlaan 16, letterzetter. E. S. Cohen, Haarlemmerstraat. 132. W. N. L. de Ivat Angelina, Hooge-wocrd 128, banketbakker. J. van Waart, Maarsmanssteeg 14, hor logemaker. H. J. Kuneman, Hoogewcerd 122a. J. Hasselbacli en gezin, Haverzaklaan la, broodbakker. Helena W. de Groot, Dwars.Havenstr. 3. Elis: H. Hcngeveld', Rijks-Ziekenhuis, arts. Antha. G. C. Faber, Breestraat 24. P- .van Houten, Utreehtsclieveer 10, dienst bode. W. J. Witsenboer, Haarlemmerstraat 170, onderwijzer. P. v. d. Heyden, Bouweiouwensteeg 15, sjouwer. Anna van dei* Ilorst, Hooigracht 75. G. A. Burgerhoudt, Bloemmarkt 24. O. II Bos, Morschw-eg 36, dienstbode. T. D. Kiers, Vreewijkstraat 7, adsp.-land meter kadaster. A. C. Meyer en gezin, Bakkerstecg 7, schoenmaker. J. P. de Kat Angelino, Oude Vest 85a. Prof. dr. A. J. Wensinck en gezin, Plan tage 10, hoogleeraar. S. J. van de Vaart, Plantage 10, dienst bode. H. D. Brascamp, Garenmarkt 2a, lccraar, J. E. Krtimp, v. d. Helmkade 18. Pli. M. L. Binkhorst Peese, geli. m. Oh. J. W. Wijtenburg, Wasstraat 23. U. J. Weg, Steenstraat 42. A. Kok, Garenmarkt 18, sigarenmaker. K. Kasperse, L. Mare 72. G. Dannijs, Hoefstraat 53. P. v. d. Staak en gezin, Hansenstraat 64, letterzetter. C. W. Vlasveld en gezin. Pelikaanstraat 27, landbouwer. C. A. v. Glabbeek, Oude Rijn 108, sigaren maker. L. v. Weizen en gezin, Poclgeeststr. 12a, leerling-machinist. C. C. Remmerswaal, wed. Vreeburg, Hee renstraat 5. J. A Vreeburg, Heerenstraat 5, kantoor bediende. W. F. Jas, Doezastraat 11, kapper. J. Hofland en gezin, Heerensteeg 24, a*. beider. F. Spieker, Prinsenstraat 7, arbeider. C. H. J. Voogd, Witte Singel 38. begcr lies llcils. Van 19 October tot 2 November wordt weder over het geheele land een nationale aanvrage gehouden van het Leger des tleils. Men wil, zoo mogelijk een bedrag an f 40,000 bijeen hebben voor m-stand-hou- ding der reeds bestaande korpsen, en in stellingen, en voor uitbreiding en, als het kan, een gedeelte er van voegen bij het reserve-kapitaaltje, bestemd voor de op richting van een instituut tot opleiding van officieren. Het practische Heilsleger, dat de kunst van pakkende reclame verstaat, heeft than3 een fraai geïllustreerd boekje uitge geven met foto's die een denkbeeld geven van het veelomvattend karakter van den arbeid. De titel is: „Eerst zien en dan...?" Het is te hopen, dat wat hier in stippel- lijntjes is aangeduid, moge uitvallen in den geest als door het Heilsleger gewenseht. Mijnheer do Redacteur. Mag ik nog zoo vrij zijn een kleine plaatsruimte in Uw blad te vragen voor een paar regeltjes als antwoord op het stukje in Uw blad van 9 October 1.1. van den heer Beunier, hoofd der O. L. school te Zevenhoven. Ten 1.0. schijnt genoemde heer uit het oog verloren te hebben, dat het stukje ge schreven is namens onze compagnie (de 4de van het 2de bat.) Ten 2de heeft de lieer B. mijn stukje in Uw blad van Zaterdag 5 Oct. 1. 1. niet goed gelezen of niet goed willen lezen. Ik heb willen doen uitkomen, dat de in kwartiering te Alphen L.-Z. uitstekend wa-s; maar over inkwartiering te Zevenho ven heb ik niet geschreven; wel over de ontvangst in deze gemeente. En nu komt ZEd. zelf in zijn stukje mededeelen, dat over óén of twee kwartieren te Zevenho ven geklaagd is, iets wat iedereen n u met verwondering zal lezen en waarvan ik gaarne nota neem De heer B. schijnt blijkbaar zelf reeds te voelen, dat zijn lof aan Zevenhoven niet uit het hart gegrepen is, anders is het slot van zijn antwoord bijzonder vreemd, waar hij schrijft: „Hij had dan de Alphen sche gastvrijheid extra kunnen roemen.'' ZEd. geeft dus reeds daarmede te kennen, dat de gastvrijheid van Zevenhoven bij de ze manoeuvres dit epitheton ornans niel verdient. Intusschen doet het me werkelijk genoe gen te vernemen dat anderen het be ter getroffen hebben dan w ij en onder de vele dankbetuigingen, Waarvan de heer B. gewag maakt, 'is er zekér geene bij van onze compagnie. Er waar het stukje van den beer B. te kennen geeft, dat het als. een oneer zou beschouwd worden dé soldaten niet goea behandeld te hebben, daar kan ik niet anders doen dan mij verheugen en ik hoop nog eens mij in de voor mij neg onbekende gastvrijheid van Zevenhoven te mogen verheugen. U, M. de R., dankzeggend voor deze plaatsruimte en U tevens verzekerend, dat ik ten opzichte van deze zaak in geen ver dere correspondentie zal treden, heb ik de eer mij te noemen. G. A. SLOOTWEG. Vraag: In het „Leidsch Dagblad" van 7 Sopt j.l komt een opgave voor van de kosten van het water in vorschillendo ge meenten o a. te Apeldoorn 15.3 cents per kub. M, in Arnhem 12 cents, kroningen 17 cents, Utrecht 10 cents, enz. Hoe komt het dat dit in Leiden 33 cents bedraagt? Antwoord: Dat zal wel hiervan komen dat de Leidsche Duinwater-Mi), eon particu liere maa'schappij is, die liefst zooveel moge lijk winst maakt. Er komt bi) dat de gemeente na aftrek van 5 pCt. van het kapitaal, de helft van de winst ontvangt, wat in de concessie-voorwaarden is vastgelegd. Willen de aandeelhouders, wat in den laai sten tijd geschiedt, een procent of 10 maken, dan moet de pry's wel tamoliJk hoog zyn. Groote af- nemeis, de gemeente, de H. IJ. S.-Mde firma Droa Tieleman betalen naar een veel lager tarief. Do gemeente contracteert voor 27000 M3 tegen 15 per M3 en voor wat ze daarboven gebruikt betaalt ze 12 Cts. per M8. Een oorzaak van op goeden pry's houden is ook hierin geleg3n dat de gemeente na afloop der concessie de waterleiding kan over nemen voor het 20 voud van de netto op- opbrenest gerekend naar de laatste drie jaFen. Het spieakt vans lf, dat de maats:happy nu weinig lust gevoelt tot prijsverlaging ovei to gaan. Vraag: Waar is te Den Haag de Giro bank gevestigd en welke uren is zi1 geopend Ant woord: Aan den Korten Vyr«-berg Geopend van '6 morgens 9 tot 'b middags 12 uur. Vraag: Zoudt u mi) ook kunnen zeggen waar en hoe of ik mi) moet aanmelden om onbezoldigd rijksveldwachter te worden? Is daar ook eenige kennis voor noodig? Ik ben vast werkman, maar ben veel langs den weg, is dat ook tegelijk geldig voor dierenbescher* ming en in de duinen? Antwoord: U moet u wenden per on- gezegeld adres tot den Minister van Justitie, zonder in staat te z\jn een behoorlijk proces verbaal te kunnen maken is aanmelding echter vrijwel nutteloos. Men zoekt de rijks veldwachters vooral uit aolliciteerendo ge meenteveldwachters. Onbezoldigd rijksveld wachter te worden gaat gemakkelijker. Daar* voor zou u eens moeten gaan uaar don Kantonrechter.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 6