N°. 16151 Dinsdag 15 October. A0. 1912. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. In Hofkringen. EIDSCH MOB TRIJS DEK ADYERTENTIEN yan ig regels /T.06. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letten naar nlaatsvnimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contant; elk Bentel woorden meer 10 Oente. Voor het incasseeren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden I i l i f 1,10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn l 1.30. Franco per post 1.65. Werkzaamheden Dngelgksch Bestaar. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat ten ge- (Violra van de benoeming van den heer [g. W. Fischer tot Wethouder, de volgende ^wijzigingen zijn gebracht in de verdeeling Jder werkzaamheden onder die leden van Bun College i De Burgemeester zal zich belas sen met het Voorzitterschap der Commissie jfoor de Stedelijke Fabrieken Iran Gas en Eleotrioiteit; Mr. J. C. van der Lip zal ia de ■►laats van den Burgemeester optreden ais (voorzitter van de Commissie voor het u d-A r o h i e f en van die voor het (Stedelijk Museum „De Laken hal"; de heer H. W. F i s o h e r zal zich be- i lasten met de zaken betreffende d'e Fa- brioage, de Bouwpolitie en het LWoningtoezioht. Burgemeester en WethouderB voornoemd, N. 0. DE GIJ SELA AR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. MLeiden, 15 October 1912. die Fabriek van Suikerwerken, enz. in het perceel Morschweg No. 50, Sectie L No. 866. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N« C. DE GIJSELAAR^ Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretarie. Leiden, 14 October 1912. HINDERWET. 'ra Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der H i n- Herwet; Brengen bij depe ter algemeene kennis, 'dat door hen op hed'en vergunning is ver- I ifoend aan de Firma TIELEMAN en DROS, ten rechtverkrijgenden tot bet uitbreiden i Iran de fabriek van Verduurzaamde Levens middelen aan de Middelste- en Uiterst-e- j gracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M N. 0. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, ff Leiden, 14 October 1912, HINDERWET. V Burgemeester en Wethouders van Leiden; V Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan A. BOGAARD S, en rechtver krijgenden tot het uitbreiden van de .'Broodbakkerij in het perceel Heerenstraat !No. 4, Sectie M No. 506. jlr Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgem. I VAN STRIJEN, Secretaris. I Leiden, 14 October 1912. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan de Firma GEBRs. PEL, en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter aigem-ene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan M. BROUWER, en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een Zuivelinrichting in het peroeel Galgewater No. 10, Sectie F No. 76. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leidien, 14 October 1912. Leiden, 15 October. Het voornemen bestaat, om a.s. Don derdagavond den heer Dee, academisch pedel alhier, na hem aan zijn woning hulde gebracht te hebben, in optocht met fakkels en muziek ran die woning aan het Rapen burg naar de sociëteit Minerva" te gelei den, waartoe de stoet om tien uren de sociëteit zal (verlaten. Van „Virtus Öoncordia Fides/' het or gaan van het Leidsch Studentencorps, ia een feestnummer verschenen ter gelegen heid van het gouden jubileum van „prof." Dee. Het bevat o. m. bijdragen van prof. Foctkema Andreae, prof. Van der Vlugt, minister Heemskerk en mr. Plemp van Dui- veiand, en afbeeldingen van den jubilaris. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsohe Zaken ia, voor het tijdvak van 16 October tot en met 31 December, benoemd tot assistent voor de natuurkun de aan de njksuiniversiteit te Leiden, H. A. Kuypere, alhier. Aain het examen voor theor.-leerling- monteuï en theor.-monteur, tón overstaan van het bestuur va+n het Genootschap „Mattoeris Scientiarum Genitrix" en van gedelegeerden, van de Vakafdeëlibg voor Elecrio techniek van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, [namen deel 27 candidaten voor leerling-mon teur, waarvan het diploma verwierven: R. Adolf, vain Den Haag; D. C. Brittijh van Leiden; J. F. Brusche, Leiden; J. Co- heiii StuaTt, Den Haag; P. Demmenie, Lei den; J. H, Dikshoorn, Den Haag; W. J. O. Eichhoff, LeidenW. G. Fray, Den Haag; P. Gestmaü, Ledden; J. A. van der Heydeu, Den Haag; P. L. Heuperman, Den Haag; N. G. M. Hoefsloot, van Zwolle; J. Kleerebezem, Dein Haag; A. N. Koren hof, Leiden; F. Lafeber, Leiden; J. Ligt- helm, Den HaagP. Mighorst, Apeldoorn H. D. de Nie, LeidenP. Pillekens, Leiden; J. Ravestein, Den Haag; M. Schutter, Lei den; G. Vlasblom, Bridle; en G. Wolshei- irner, Delft. En 19 candidaten voor monteur, waarvan het diploma verkregen F. A. Brandsma, Mep pol; A. B. Breebaart, Leiden; D. A. Burg- graaff, Katwijk-aan.ZeeJ. C. M. Carnp- föns, LeidenM. J. De Groot, ZwolleE. van Hinte, Assen; G. J. Hoftijzer, Sehe- veirLingenJ. P. J. Jansen, J. van Kassei, A. J Lankhorst, C. A. Maartense, L. Ouwer- kerk, allen Leiden; J. H. OveTmeyer, Am!- sterdam; W. F. van Tertholen, Leiden; M. Tuïksma, Dein Haag; P. Vonders, Den Haag, ön C. W. Zandwijk, .Warmond. Zondagmorgen j.l. hield ds. Mak kink, te Kampen, zijn afscheidsrede we gens zdjn benoeming tot predikant bij de Evang.-Luth. Gem. te Leiden. Zijneerw. had tot tekst gekozen 1 Timoth. 6 20. Na het uitspreken van den zegen zong de gemeente den scheidend .n leeraar i- zang 275 vers 1 toe. Aan de, zoo mogelijk met 1 April 1913 te openen Ohr. school voor M. U. L. O. te Waddinxveen, zal als hoofd optre den de heer L. Boomsma, thans onderwij zer aan de Chr. 1 urgerschool voor M. U. L. O. te Hillegom. Groot was de deelneming, vooral ook Van de zijde van het fabriekspersoneel, gisteren op de Israëlietische begraafplaats onder Wassenaar, bij de ter-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot van den heer M. A. van der Wielen, directeur van de gasmeter-fabriek van de firma Elster en Co., te Rotterdam. Die groote deelneming bleek uit talrijke aanwezigen, het groot aantal kransen, welke op het graf werden neder- gelegd, en uit de gesproken woorden. Toen de rouwstoet ter begraafplaats kwam, schaarde het zoo goed als voltallige kantoor- en fabriekspersoneel zich achter de lijkbaar, die mede in de lange rij gevolgd werd door onderscheidene verdere belang stellenden, ond-r wie o. a. de heer W. Zubli, burgemeester van Rijswijk, met welke gemeente de thans ontslapene sedert vele jaren in betrekking stond als eoncessionnaris Voor de gaslevering; voorts directeuren en adjunct-directeuren van gasfabrieken in verschillende plaatsen, o.a. de heer Van Doesburgh, uit Leiden. Nadat in het lijkenhuis door den gods dienstleraar den heer Van Gelder in een toespraak de ontslapene was geschetst als een man van groote energie, werden aan de groeve door verscheidene sprekers de goede eigenschappen van den heer Van der Wielen in herinnering gebracht. Een bloed verwant, de heer Jos. van Raalite, direc teur van „De Schelde", te Vlieringen, hul digde mede den betreurden doode. Voorts voerde namens het kantoorperso neel de heer Van Oort en uit het fabrieks personeel de heeren Hordijk en Hoogstee- den het woord. Namens de familieleden dankte de oudste broeder, de heer J. E. van der Wielen, voor de betoonde deelneming. B. en Ws. van Zaandam hebben giste ren den Raad aangeboden een ontifr erp-ver- ordening tot invoering van verplichte win kelsluiting. De kapt. J. C. P. W. A. Steenkamp, tvian het 2de reg. veld-art. te 's-Gravenhage, is belast met het géven Van onderwijs in het paardrijden aan de onbereden officieren van het garnizoen der Residentie en van dat te Gouda. „De NecL" verneemt, dat de heer J. J. Homan, overleden te Haarlem, aan de Geref. Kerk A aldaar heeft vermaakt: voor de kerk f 1000, voor de zending f 1000, voor de .weezen f 500, voor de Groen-van- Prinsterer-school te Haarlem f 500 en voor de Theol. School te Kampen f 500. De vrijz.-dem. kiesvereeniging te Haar lem heeft met algemeene stemmen besloten bij de herstemming voor den Raad in dis trict III aldaar de candidaten van de S.-D. A.-P. te steunen. Aangenomen is de toezegging van be roep li aar" de Ned.-Herv. Gem. tie Hïnde- loopen door den heer O. W. C. .van der Veen, hulpprediker te Schiedam. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. Kerk te Wirdum door ds. J. J. Wlelenga, te Waddinxveen. Uit de opgaaf van het aantal bezoe kers der musea e>n monumenten, gedurende het derde kwartaal 1912 blijkt, dat o.a. be zocht werden het Rijksmuseum van Oudhe den door 4223, het Rijks-Ethnographisch Mu seum door 1687 en het Rijksznuaeuïn van Natuurlijke Historie, alle te Leiden, door 3192 personen. Ds. J. Groeneweg, die gedurende 3% jaar als predikant-directeur van het Dda. kolnessenhiiis in Den Haag is werkzaam, geweest, en thans zal optreden als directeur van de Christelijke Philanthropische Inrich tingen te Doetinchem, heeft Zondagavond in een samenkomst in de kerkzaal van het Diakonessenhuis afscheid genomen Van zijn tegenwoordi gen werkkring. In een twaalftal plaataon van ona land waren gisteravond, den avond vóór de open bare behandeling van de Invaliditeitswet In de Tweede Kamer, door de S.-D. A.-P. open bare vergaderingen belegd, om te protesteeren tegen het „doorjaag-systeem der kerkelijke meerderheid", zooals het in bet manifest heette, dat de Nederlandsche arbeiders tot het by wonen dezer vergaderingen opriep. Tot stationschef aan hot station der H. IJ. S.-M. te Tiel, ie met ingang van 1 November a.s. benoemd de Heer F. v. d. Ben, thans te Hillegom. In verband mot de onregelmatigheden in het finanoieel beheer der gemeente Doornspyk, heeft de Gemeenteraad aldaar besloten den gemeente-ontvanger te ontslaan. Naar de „Zw. Ct." verneemt, heeft de heer J. C. van Aalst tegen 1 Januari ontslag gevraagd als hoofdingenieur van den provin cialen waterstaat in Ovortysel. HU zal zich metterwoon te Arnhem vestigen. Men seint olns uit GróningenHeden middag arriveerde hier Z. K. H. de Prins, met doel, de plechtige opening dér Middelbare Landbouwschool alhier door zijn hooge tegenwoordigheid te véreeran. Onmid dellijk na aankomst, werd naar de woning van den burgemeester jhr. M. E. Tj. van Starkenhorgh gereden, alwaar het tweede ontbijt werd gebruikt. Daarna begaf men zich per rijtuig naar de Landbouwschool. Bij de opening waren autoriteiten op land bouwgebied, leden van Gedep. Staten, ver tegenwoordigers van het gemeentebestuur, de oudste Statenleden pit elk district* Ver tegenwoordigd. De Directeur.Generaal van Landbouw vertegenwoordigde minister Tal- ma, die Verhinderd was. De burgemeester hield bij de opening een toespraak. Na den burgemeester voerde de Commis saris der Koningin, mr. C. C. Geertsema, het woord. Hierna hield de Directeur-Generaal van den Landbouw, .de. lieer P. van Hoek een red3. namens Minister Talma. Hij verzocht den Prins de Landbouwschool te onenen. De Prins voldeed hieraan mét een korte toe spraak, waarna ten slotte de directeur der school, dé heer J. Heddema, nog het woord voerde. Het nieuwe gebouw staat aan den Paral lelweg hij het Hoofdstation en werd tot stand gebracht door aan. en, verhouw der Rijks.Landbouwwinterschool. Hedenmiddag heeft in het bijzijn van zeer vele genoodigden de openingsplech tigheid van het nieuwe gebouw der Ned.- Herv. Diakonessen-inrichting te Amster dam plaats gehad. Het woord werd het eerst gevoerd door dr. E. Barger, president van het bestuur der Ned.-Herv. Uiakoneseen-imriohting, terwijl voorts o. a. spraken mr. W. baron Roëll, vertegenwoordiger van H. M. de Eloningin, en burgemeester jhr. mr. dr. A. Roëll. De toespraken werden afgewis seld door het ten gehoore brengen van verschillende liederen door de zusters. In „Het Centrum" komt voor een adres van het hoofdbestuur der Diocesane- Vereeniging van R.-K. bijzondere onder wijzers in het Bisdom Haarlem aan den Minister van Binnenl. Zaken, waarbij er krachtig op wordt aangedrongen om voor- loopig door „kindertoeslag" in den huldi gen nood van het onderwijzerskorps te wil len voorzien. Om de opinie van alle ouders harer leerlingen te kennen, hield de Haagsche Schoolvereeniging een schriftelijke stem ming betrekkelijk de wenschelijkheid of noodzakelijkheid eener herfstvacantie, welk onderzoek tot uitslfag had, dat een meerder heid zich uitsprak vóór een herfstvakantie in 1912. Het bestuur zal aan den wensoh der ou ders voldoen, door aan de leerlingen der school in de Nassaulaan, in het begin van November vier dagen vrij te geven. H. M. do Koningin heeft den heer Siigfrid Natanael Liimer, secretaris-gene raal van het Departement van Binnenland sche Zaken, te Stockholm, benoemd tot Groot-Officier in de Orde van Oranje-Nas- sau, naar aanleiding van do Olympische spellen. De Prins vertrekt morgen per Boll. Spoor van 11 u. 46 van Den Haag naar Amsterdam tot het bijwonen van de verga dering van het Ora-njekruis. Van daar gaat hij naar Het Loo, waar hij tot Zaterdag blijft, 's Avonds van dien dag begeeft hij zich voor eenige dagen naar Mecklenburg. Van Dobbin uit zal Z. K. H. Weimar be reiken. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën op 17 October en die van den Minister van Oorlog ad interim Minis ter van Marine, op 18 October zullen niet plaats hebben. HAZERSWOUDE. Tot onderwijzer aan de Christelijke school aan den Rijndijk, is benoemd de heer J. van den HoE, van Ren- kum. HILLEGOM. In de algemeene ledenver gadering van de Hillegomsohe Coöperatie ve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „Onderling Belang" deelde de Voorzitter gisteravond in zijn openingswoord mede, dat het bedrijf sinds een paar weken in het onlangs aangekochte gebouw „Java" wordt uitgeoefend. Verder zei hij, dat de zaken der Vereeniging goed loopen, en dat elke week voor ongeveer f 850 werd omgezet. De notulen der vorige vergade- 62i Ik verdien geen vergeving en vraag er ook niet om. Maar als er geen excuus is /voor mijn gedrag, dan ben ik u toch een Verklaring verschuldigd en daarvoor smeek Sk u om uw© aandacht, als u zoudt willen luisteren." j,Neen mevrouw, u maakt slechts gek heid, antwoordde hij, ,,u is me niets ver- Bchuldigd, zelfs geen verklaring.'' „Maar wilt u dan niet luisteren?'' hield tij vol. „liet zou Voor allebei slechts pijnlijk bjü, madame." „Dus wilt u me liever als onedel, verra derlijk en gemeen beschouwen?" zei zij biet plotselinge heftigheid, „u wilt niet uit bujn. eigen mond hooren, dat Gaston de Stanmlle..." Zij bleef op eens steken en beet op haar lippen; hij sloeg haar scherp gade, maar Üij merkte het niet. N-et zou een strijd worden, een harde fctrijd tussohen smart en trots. Hij had eerst- gehoopt, dat zij geneigd was om toe te geven, dat zij om dat onderhoud ge- jvjrnagd had, omdat de last der zorgen en ,der vernedering voor haar te zwaar was torn te torsen en dat zij zich dus instinkt- niatig gewend had tot- den eenigen man, haar zou kunnen geruststellen en troos ten, tot den man, wiens grenzenlooze lief- we. bereid was om de smart van het ©Ogenblik te deeleu, evenals ze de pracht ®an het Verleden niet had willen deelen. Maar zooals ze daar nu sprak, zooals zij daar zat, bleek, passief en minachtend, zelfs in haar zelfvernedering, wist hij, dat zijn oogenblik het oogen/olik der Liefde nog niet geslagen was. De trots was nog niet overwonnen. De overheersohende regeerder van een leven doet niet heel gemakkelijk afstand van zijn troon, en ofschoon smart en zorgen machtige tegenstanders zijn, worden zij toch gemakkelijker op zijde gezet dan trots. „Zooals u wel zegt, milord", zei zij nu kalmer, „is de zaak voor ons beiden slechts pijnlijk. Ik neem aan, dat uw meening om trent mij geen zeer verhevene is. U ver acht u haat mij waarschijnlijk. Welnu, het zij zooLaat ons niet over onze eigen gevoelens in deze zaak spreken, mylordIk smeek u mijn eigen bestaan voor het oogen blik te vergeten en alleen aan den Stuart en zijn dreigend gevaar te denken." „Ter wille vain hem heb ik om dit onder houd gevraagd," hernam zij met een zweempje van die gebiedende houding, die zij altijd aannam, zoodra er zaken van publiek belang werden besproken. „Ik be hoef niet nog eens te zeggen, dat hij in ernstig gevaar verkeert. De „Levantin" wordt nu reeds door Zijne Majesteit uitge rust voor den noodlottigen tocht. De „Le- vantin" of misschien de „Monarch" het laatste schip is gereed om uit te zeilen en met de kaart en mijn brief zal het heel ge makkelijk zijn... O! zoo gemakkelijk... 01" voegde zij er bij met een plotselinge on dwingbare uitbarsting van hartstochtelijk smeeken, „mylord, uw vriend... kan er niets aan gedaan worden?" „Ik weet het niet, madame," antwoord de hij koel, „hoe zou ik het weten?" „Maar u herinnert u toch zeker wel uw belofte aan hem, mylord/' zei zij, ongedul dig wordend over zijn koelheid en niet in staat om dit gemis aan geestdrift te begrij pen. „U herinnert u toch dien avond, in het kasteel van Aumont dat banket... zijn afscheid van u... zijn vertrouwen, zijn geloof... de verzekering, die u hem gaaft..." „Er is sedert zoo veel gebeurd, madame," zei lord Eglinton eenvoudig. „Het beheer der zaken is in uwe handen geweest... Ik heb alle leiding over de zaak verloren... Zooals u weet, ben ik noch knap, noch han dig en dus heb ik met des te meer vreug de mijn vertrouwen gesteld in "een scher per verstand dan het mijne." „Maar uw belofte," hield zij vol en er sprak nu een besliste hartstocht uit haar stem, „uw belofte aan hem „Ik heb u een veel. plechtiger belofte ge daan van mij1 nooit in de staatszaken te mengen madame." „Ik ontsla u van die belofte," riep zij spontaan uit, „denk eens goed na, my lord... ik smeek er u om... er moet een weg zijn uit dezen vreeselijken doolhof... er moet toch iemand zijn, dien u kunt ver trouwen Zij hield in eens op en het warme bloed steeg haar naar haar wangen. Zij meende dat zij bij die laatste woorden een snelle flikkering in zijn oogen had ontdekt, een flikkering, waardoor het bloed zoo op eens naar haar hoofd was gestegen, maar die even snel verdween, als zij gekomen «was, terwijl hij heel natuurlijk en op doffen toon zei: „Niemand. Hoe zou er ook iemand kun nen zijn?" „Maar," herhaalde zij met toenemende eigenzinnige heftigheid, „u kunt toch wel iets bedenken om te doen... u hebt de mid delen... u is rijk... hebt u dan geen vrien den V' „Och!" zei hij glimlachend, „zoo weini gen! en ze zijn dien naam haast niet waar dig „Geen gedachten om uw vriend te hel pen, die in doodsgevaar verkeert...! Wat zijn in 's hemelsnaam de mannen in Frank rijk? Houten poppen of..." „Zij zijn dat, wat de vrouwen van hen gemaakt hebben, madame," zei hij kalm. „Dus hebt u geen enkel idee, hoe u uw vriend zoudt kunnen helpen?" vroeg zij. Hij merkte den minachtenden klank in haar stem op, den terugkeer tot die hoog hartige, eigenzinnige heersohzucht, die steeds tusschen haar en haar geluk zou staan. De uitdrukking op zijn gezicht werd op eens veel harder, toen hij naar haar schitterende oogen en den minachtenden trek om haar mooie lippen keek. Al het zachte verdween uit zijn gezicht, evenals de steeds bestaande teederhedd door haar bewust genegeerd, en zijn stem was nu niet langer zacht spotachtig doch hard en bitter van klank. „Ik?" zei hij, terwijl hij zijn wenkbrau wen even optrok, „u maakt gekheid, ma dame. Ik ben geen staatsman, geen politi cus, ik heb hoogstens genoeg hersens om in éen administratieve betrekking een nul vóór het cijfer te zijn. Ik heb nooit geleerd om te dienken." „U drijft den spot met me, mylord," zei mij o|> boogen toon. „(Niete is verder van mij af. Ik heb veel ie veel eerbied voor uw ladyship om dat te wagen." Zij zweeg een oogenblik, zij was woedend over zijn houding, die, dat zag zij duide lijk, geen uiting was van zijn werkelijken geestestoestand. Hij wilde haar bepaald straffen voor haar minachtend optreden van dien morgen. Zij zou zoo gaarne op zijn gezicht gelezen hebben, ze had zoo gaarne willen weten wat er omging achter dat gladde, mooie voorhoofd, en die oogen,-'die altijd zoo vriendelijk keken en die haar nu juist zoo ergerden door die vriendelijkheid. Zij vond bepaald dat de lijn van zijn kaak eigenzinnigheid verried de eigenzinnig heid van degenen, die zich innerlijk zwak voelen. Als zij niet zoo'n behoefte had ge had aan zijn hulp, dan zou zij hem aan zijn lot overgelaten hebben, slechts al te blij, dat haar gevoel haar niet tot nog meer excuses en verklaringen gedreven had misschien zelfs tot een smeekbede om ver geving. Zij ergerde zich ook terdege over zichzelf, want zij voelde dat zij de zaak ver keerd had aangepakt: zij was er van over tuigd dat zijn onverschilligheid ten minste ten opzichte van het lot van den Stuart, voorgewend was. Er moest toch een middel zijn om dat gevoel van trouw op te wekken, dat zij wist, dat hij voor zijn vriend koes terde, een middel ook om dien scheids muur van ergernis om te halen, dien hij haar had opgericht. (Wordt vervolgd)*

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1