N°. 16150 Maaudaj»; 14 October. A0. 1912. feze /Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letter» naar plaaternimte. Kleine edvertentiën tan 30 woorden *0 Oents contant elk tiental woorden meer 10 Oente.-Voor het incaeseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentsper 3 maanden l.io. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post 1,65. HlJiUKBWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; (bezien het adres van J. PAAUW, om ver dunning tot oprichting van een blikdruk- gerij, gedreven door 2 electromotoren, elk van 2i pk., in het perceel Van der Werff- straat No90a, Sectie H No. 3230; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Se- oretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag 28 Oct. aansfc. des ivoormiddags te elf uren. op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden ïijn versohenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 14 October 1912. Leiden, 14 October. Door den Minister van Waterstaat zjjn benoemd tot schatters voor de onteigening ran 800 perceelen land, berm, weg en sloot, itoodig voor de verbreeding van den Rijksstraat weg van af Den Deyl; te Wassenaar, tot de grens der gemeente Lelden, de heeren Jan Batermaas, bouwkundige en lid ven de Raad der gemeente Leiden en Jan de Graaf, landbouwer te Zoeterwoude. Da. G. van Reenen, pred. by de Geref. Gem. (Nieuwe RUn), alhier, heeft het beroep neer Opheusdsn aangenomen. Dit was het dertiende beroep, hetwelk op de. Van Reenen sedert z|Jn byna negenjarig Terbiyf alhier werd uitgebracht. De uitslag der heden door B. en Ws. alhier gehouden openbare aanbesteding van het vergrooten van de overkapping der Vette Varkensmarkt, met bijkomende werken, in twee perceelen en in massa, is als volgt: Inschrijvers de heeren P. L. Neuteboom, te Leiden, eerste perceel f 1294; D. W. Ge- aink, te Katwijk aan Zee, tweede perceel, f 1330; C. J. van Valderen, te Leiden, eer- abe perceel, f 1145. De „Sts.-Crt." bevat de statuten van de Tuinbouwvereenlglng Waeeenaar en Omstre ken, te Wassenaar. Op een voordracht van B. en W». van Den Haag ter benoeming van een onderwy- geres by het op. lag. onderwys aldaar komt ▼oor mej. D. J. Smit, te Waddinxveen. By don advocaat-diaken der Ned.-Herv- Gem. te 's-Gravenhage Ie voor de winter" lnechryving een gift van f 1000 ingekomen- De Synode der Chr. Goref. Kerk heeft besloten, dat leden van de Cbristen Democra- Ueohe Vereeniging geen lid van de Kerk kunnen zpn; dat zy »f hun lidmaatechap Cloeten opzeggen, 6f anders kerkelyk behandeld uilen worden (N. v. d. D.") De penningmeester van de commissie ▼oor de achtste kerk der Ned. Herv. Gsm. te '«•Gravenhage (de Wilhelminakerk) werd ver rast met een kistje, waarin een byschrift, luidende: „Ter zyd# gelegd voor de achtite kerk der Ned.-Herv. Gemeente." Het kistje Bevatte 37 gouden tientjes, S3 halve guldene, #06 stuivers, 441 2fcenta «tukken, 3416 •enten en 89 halve centen; totaal f 425.43. Op de voordracht voor leeraar in de MaJeisohe taal aan de Middelbare Handels- Sohovl te Haarlem is geplaatst de heer R. coetan Casajaogan, te 's-Gravenhage, en Jvan leeraar in de stenographic aan dezelf- jfle school de heer A. E. d'Oliveira, te Hil- jrersum. Ie s-Gravenhage had Zaterdagavond een buitengewone vergadering plaats van het Kon. Instituut van Ingenieurs, onder voorzitterschap Van den heer P. H. Kem- ï>er. Deze vergadering was uitsluitend ge- iWiijd aan demonstratie van de toepassing* Tftn electrioiteit in de techniek door middel IVian kmematografische projecties. Rotterdam is overleden de heer G-. van den Arend, directeur van de Ta- bake-Alaatschappij „Arendsburg". Minister Talma heeft het eere-licl- paatsohap aanvaard van de in 1913 te Sit- jsard te houden tentoonstelling .van nijver- peid handel, landbouw, kunsten en we- tenschappen. ®':ir)eLheer en mevrouw J. E. Prakke- r£ hebben tor gelegenheid van hun JjJitig jarig huwelijksfeest aan de Vereeni- £|Lng voor Protestantoohe Ziekenverple- Eibei^gen f ÏOOO geschonken roor wt bijbouwen van een ziekenzaal In dén Raad van Blokker verzocht de heer Blauw, ,,uit naam van het welden kend deel der gemeente", om in het ver volg geen toestemming meer te verleenen om in dén kersenboomgaard zulke opruien de en rustverstorende taal uit te spreken als op de meeting van Yrij-z.-Hervormden door dr. Stiel er van Westwoud tegen de Katholieken is geuit. Uit naam van beide richtingen in de gemeente drong spreker aan, om voortaan de toestemming te wei geren. De voorzitter antwoordde, dat hij de re de van dr. Stieler niet heelt gehoord. Hij beloofde echter, voor het vervolg voor der gelijke bijeenkomsten geen vergunning meer te verleenen. Op de zeventiende lijst van de 34ste jaarcollecte voor de Scholen met den —-]• bel komen voor: Oudshoorn met Ridder- buurt, met f 177.92; Voorschoten met f 90,72.} en Woubrugge met Rijnzaterwou- cï© met f 113,59. Op initiatief van de „Verein. für staats- wissenschaftliche Forfcbildung," te Ber lijn, zal in Maart 1913 een tachtigtal Duitsohe hooge staatsambtenaren een reis door ons land maken met het doel, zich van de economische, sociale en industriëele ontwikkeling hier op de hoogte te stellen. Het gezelsohap zal verscheiden plaatsen bezoeken, ook Leiden. Men zal te 's-Gravenhage logeeren, daar Amsterdam in dien tijd in verband met de fcabaksinschrijvingen wellicht geen plaats zou kunnen bieden. Het uitstapje zal besloten worden met een grooten maaltijd' te 's-Gravenhage, die oak door Nederlandsche autoriteiten en bekende persoonlijkheden zal worden bij gewoond. De Yereenigmg, op welker initiatief de ze rei9 wordt ondernomen,stelt zich ten d'oel, de meeste begaafde Duitsohe staats ambtenaren et do practijk des levens in aanraking te brengen. Er heeft ook een reis naar Denemarken plaats. De reizen geschieden op kosten van de vereeniging, die door de Daiitsahen staat krachtig gesubsidieerd wordt. Tot ingenieur van den provincialen waterstaat ih Groningen is door Ged. Sta ten dier provinoie benoemd A. G. Kolff, o. i., te Middelharnis, Tot ingenieur van het provinciaal elec- tnsch bedrijf in Urontoigfja is tijdelijk aangesteld A. J. L. Yogels, c. i, te 's-Gra venhage, met bedoeling cfolze aanstelling in een vaste te veranderen na bekomen machtiging der Staten. Als tijdelijk adjunct-ingenieur bij het provinciaal eleotrisoh bedrijf ün Gronin gen is in dienst genomen M. Dijkhuis, e. i., te Wehe. („De Ing.") Zendeling A. H. Landwehr van het Ned. Luthersche Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, sedert 1894= werk zaam op de Batoe-oilanden, is te Mülkau- sen in den El^a-a overleden. Te Geertruidenberg is overleden de heer N. Mayers, oud-burgemeester en se cretaris dier gemeente, en ridder in d'e orde van Oranje-Nassau. De nu overledene was vele jaren voorzitter van den Bond van Gemeente-Ambtenaren. De gewone audiëntie van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal op Woensdag e. k. niet plaats hebbent KATWIJK AAN DEN RIJN. De groen- tenveilingen bepalen zich in den laatstfen tijd hoofdzakelijk tot kool, en wel in dé eerste plaats tot bloemkool. Dit gewas, ten minste do lato soort, heeft veel te lydea gehad van het natte weder in Augustus, waardoor vele planten, zooals de teelders zeg gen, zijn „verzopen". Als gevolg hiervan, is de hoeveelheid niet bijzonder groot en worden de veilingen thans slechts twee dagen per week gehouden en wel op Maandag en Vrijdag. Tot heden zijn de veilingen zeer zeker geslaagd. Reeds lang is bereikt het op- brengstcijfer, dat de Commissie zich het eerste jaar had gedacht, zoodat de geno men proef alleszins bevredigende resulta ten heeft gehad. KATWIJK.AAN.ZEE. Dr. A. J. van Wal. sem, alhier, viert den 4den November a.s. zijn vijf-en-twintig-jarig jubileum als prt-s. LEIDERDORP. Woensdagavond, te half acht, vergadert de gemeenteraad. LISSE. Gisteren was het de laatste Zon dag van de kermis Hiér ter plaatse. Hoe wel het kermisbezoek, dank zij het prach tige weer, de geheele week door talrijk was geweest, was het vooral gisteren ontzet tend groot. Van af den Stationsweg tot den Achterweg was liet een menschenzee, waar bijna niet doorheen was te komen. Voetje voor voetje moest men zich bewe gen. Het behoeft niet gezegd te: wol-den, dat de neringdoenden en vooral do café houders en (lansgelegenheden, een groot be zoek hadden, veel te groot zelfs. Van de gelegenheden op het. kermisterrein werd ook een zeer ruim gebruik gemaakt en niet het minste druk was het in de poffertjeskramen en den zweefmolen. In deze inrichtingen verdrong men zich letterlijk om te profitee red Ook voor dit jaar heeft het kermisbe zoek weer bewezen, dat de Lisser kermis een der meest gezochte kermissen is uit den- omtrek, en dat de kermis hier ter plaatse nog lang niet aan het uitsterven is, inte gendeel. NOORDWIJKERHOUT. Alhier wordt opgericht een R.-K. leesbibliotheek, welke gevestigd zal woorden in een der lokalen van „Do Voorzienigheid", daartoe bereidwillig beschikbaar gesteld. Tot voorzitter der alhier opgerichte R.-K. mannenzangveTeeniging werd benoemd de heer H. Brouwer; tot secretaris de heer J. Corel en tot penningmeester de heer H« van Leeuwen. OUDÈWETERING. Gisteravond stond plotseling het gemeentelijk aanplakbord voor de Herv. Kerk in brand. Vermoedelijk is dit door kwaadwilligen, aangestoken. Een brandmeester in allerijl .toegeschoten bluschte met een aantal emmers water het vuur. Heb is te liopen dat door de politie aan deze straatschenderij een einde ^al worden ge maakt. Eeh landbouwer te Kudelstaart ge raakte gisteren met" zijn rijtuig in een breedo en diepe sloot. Zijn vrouw en kind, die zich mede in het voertuig bevonden, konden gelukkig gered worden. Ook paard en r ijtuig werden pp het droge gebracht. Eenige gouden versierselen gingen echter verloren. RIJNSBURG. Tot zetter der Rijksbelas tingen' is benoemd de heer S. Schoneveld. SASSENHEIM. Zaterdagavond, ongeveer half elf, kwam hier een jongen van een jaar of twaalf, loopende naast z'n rijwiel, door het dorp. Door de politic gevraagd, waar de reis heenging, vertelde hij naar Haarlem te gaan. Omdat heb geval wel wat verdacht was, werd het ventje meegenomen naar het raadhuis, waar het bekende te Rotterdam thuis te hooren. Het rijwiel had hij ge huurd, om een reisje te maken. Zondag is de jongen door dé politie weer naar zijn huis gebracht. Om het den wekkers bij de brandspui ten wat gemakkelijker te maken opdat ze ïiiotl meer lieuscli zullen worden van het schreeuwen, en om -in den kortst mogxïlijken tijd de spuitgasten bij elkaar te krijgen, zal ieder wekker van een brandhoren worden voorzien. VOORSCHOTEN. Onder deze gemeente, in den Rijn, is 's nachts door aanvaring vernield het schuitenhuis van den heer S. Het cr in liggende motorvaartuig werd mede gemolesteerd. Vermoedelijk is een sleepboot met volle zandbakken achter zich de schul dige. De Rijkspolitie onderzoekt de zaak. "WASSENAAR. Alhier werd een tuin- bouwwintercursus geopend. Aanwezig waren o. a. do burgemeester en enkele Raadsle den. De cursus werd geopend door den bur gemeester, waarna do Rijkstuinbouwleeraar, de h eer K. Volkersz, en heb hoofd van den cursus nog het woord voerden. Hoofd van den cursus is do lieer J. H. Kleuren te Stomp. wijk. De practische lessen worden gegeven door de heeren A. v. Drent en J. V,ermea- ren, heiden te Wassenaar. WOUBRUGGE. De heer Do G., alhier, kreeg van een zijner paarden een slag tegen zijn been, waardoor een ernstige kneuzing en een vleescliwond ontstond. Geneeskundige hulp moest worden inge. toepen. Ingevolge Kon. machtiging is de hoor E. H. Crone erkend en toegelaten all viC3-coD#ul van Portugal te Amsterdam. Leidsclie iïafttschappij van Weldadigheid. De Leidseh© Maatschappij van Weldadigheid ter voorkoming van verval tot Armoede hield hedennamiddag, onder presidium, van den voor- zitter, mr. J. A. F. Coebergh, in het Nufcsge- bouw haar jaarlijksclio vergadering, In deze vergadering werd verslag uitgebracht over de werkzaamheden dezer zoo nuttige Maat schappij door den ijverigen secretarie, dr. A. W.; Kroon Jr., waaruit bleek, dat er gedurende den afgeloopen winter weder heel wat van de blij. is gevergd.- Over allo rubrieken werd meer uitge geven dan den vorigen winter en wel tot een totaal bedrag van niet minder dan f 1700. Zoowel de duurte der. eerste levensmiddelen als het grooter aantal goedgekeurde aanvragen zijn daarvan oorzaak. Gelukkig hebben vele stad- genooten de Mij. geholpen met extra giften, zoo- dat om financieel® redenen geen aanvragen be hoefden te worden afgewezen. Ondersteuning. De hieraan bestede gel den, in hoofdzaak de gewone winterondersteu- ning betreffend, bedroegen ongeveer f 1700 meer dan het vorig jaar. Als altijd deed het bestuur zijn best, dat de bedeelden geen geld in handen kregen; Onderwijs. Aon ondersteuning ten behoeve der opleiding van leerlingen aan verschillende onderwijsinrichtingen werd, ondanks streng toe zicht op vlijt cn ijver en schrappen van leer lingen, die niet goed oppasten, toch nog een hooger bedrag uitgegeven dan verleden jaar. Vaste regels voor verleenen van steun op deze wijze zijn niet te stellen. Elk geval wordt dan ook op zichzelf behandeld. Arbeiderswoningen. De lust, om in de woningen der Mij. te wonen, neemt, blijkens het groot aantal sollicitanten, nog steeds toe. Daar voor is trouwens allo reden. De huisjee, die er goed uitzien, worden in overeenstemming met hot doel van weldadigheid, voor buitengewoon lagen prijs verhuurd. De meeste woningen wor den goed bewoond. Groote reparaties behoefden niet gedaan te worden. Informatieb ur eau. Het gebruik maken van deze nuttige instelling nam dit jaar zeer t-oe. Werd verleden jaar door 100 personen 3-33 maal geïnformeerd, nu had dat door 97 personen 440 maal plaats. Laten nog veel meer raenschen con tribuant worden en de goede werking dezer in stelling leeren kennen 1 Hulpbank. Deze had op 1 Januari 1911 van de leeners te vorderen f13871.91 en heeft dit jaar uitgeleend f 22,864.80. In hetzclfdo tijd- perk werd terugbetaald f21,324.04; er bleef dus op 31 December 1911 van de leeners nog terug te vorderen f 12412,27. Alweer doet zich hetzelfde verschijnsel voor als een jaar geleden, n.l. dat het uitgeleende be- drag belangrijk kleiner is geworden. Het hoofd bestuur kan niet anders dan met leedwezen con- stateeren, dat vele leeners de voorkeur geven aan do in de laatste jaren opgerichte hulp- en voor schotbanken. Financiën. In den loop des jaars werd de Mij. verblijd met een tiental extra-giften, waaronder een van f 600 tot een totaal bedrag van f 990, terwijl mevrouw do wed. Frans van Brederode f 200 vermaakte, vrij van successie. Dubbel welkom waren die giften nu het zoo merk- haar is, dat het totaal der geregelde jaarlijk- sche bijdragen steeds minder wordt, een gevolg van de moeilijke tijden, die wij doorlovcn. Hoofdbestuur en me de werkers. In do algemeeno vergadering in 1912 werden de heeren G. Gerlings en prof. mr. J. E. Heeree herbenoemd, terwijl de toen als lid benoemde mr. F. R. Crommelia door vertrek naar elders zich gedwongen zag ontslag to nemen. Door al lerlei omstandigheden was het hoofdbestuur nog niet in staat een voordracht voor oen plaats vervanger te kunnen doen. In de lijst der medewerkers kwam een groot© verandering. De heeren A. 'J. Binnendijk, dr. D. C. Hesseling en P. F. Rollandet zagen zich tot groot leedwezen van het hoofdbestuur ge noodzaakt ontslag te nemen. Hun plaatsen wer. den op de lijst door de namen H. M. Sasso, Breestraat 61, en A J. J. Vorbrugge, ICaiser- straat 28, aangevuld. Ten slotte richtte do secretaris oen bode tot allen, die iets voelen voor do Maatschappij, om hen te steunen, krachtig te steunen; want voor het goed voortzetten van de taak, zooals het Hoofdbestuur die meent te moeten opvatten, is veel geld noodig. Invaliditeit»- en ouderdom»- verzekering. Op initiatief van het Ziekenfonds van de Nederl. Fabriek van Werktuigen en Spoor- wegmaterieel, heeft te Amsterdam een ver gadering plaats gehad van een aantal be sturen van arbeiders-ziekenfondsen, geza menlijk tellende over de 20.000 leden, ter bespreking van het ontwerp Inval iditeits- en Ouderdomswet. De vergadering gaf eenstemmig haar leedwezen te kennen, dat ook in het gewij zigd ontwerp aan onderlinge fondsen van belanghebbenden geen gelegenheid wordt gegeven aan de uitvoering der verzekering mede te werken. Voorts werd betoogd, dat aan arbeiders, welke leden zijn van een onderling fonds, en aLs zoodanig verzekerd zijn tegen invali diteit, vrijstelling van de Rijksverzekering behoort te worden verleend. Zulk een fonds zou aan strenge eischen moeten voldoen, gelijksoortig aan die, welke de minister in art. 33, van het ontwerp stelt aan de pu bliekrechtelijke fondsen. Besloten werd een adres te richten tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin op toelating van dergelijke fond een, wordt aangedrongen. Voorts werd besloten het adres zooveel mogelijk te verspreiden, opdat zij, die zich met de strekking er van kunnen vereeni gen, gelegenheid hebben hun adhaesie er mede te betuigen. Het adres luidt als volgt; Geven met verschilldigden eerbied te ken nen; Onclergeteekenden vertegenwoordigende de best-uren der hieronder genoemde zie kenfondeen: dat zij met leedwezen kennis genomen hebben van het feit, dat in het ontwerp van wet voor invaliditeits- en ouderdorasverze- kering, zooals die gewijzigd is na de schrif telijke en mondelinge gedachten wisselingen tusschen de ministers en de commissie van voorbereiding, de uitvoering der verzeke ring, behoudens de uitzonderingen, ge noemd in art. 33, 33a en 34 van 't ontwerp, geheel ls opgedragen aan de Raden van Arbeid, (waarin echter de medewerking van belanghebbenden beperkt is tot bet op treden van de enkele gekozenen) en aatl de Rijksverzekeringsbank, zonder dat aan bijzondere kassen gelegenheid is gegeven eenig aandeel te nemen in de uitvoering der verzekering; dat, naar hun meening, de uitvoering, in het bijzonder der eigenlijko invaliditeits verzekering, in hooge mate zou worden ge- baal, wanneer aan goed georganiseerde on derlinge fondsen van belanghebbenden, welke aan bij de wet te stellen eischen vol doen, gelegenheid werd gegeven, onder controle van overheidswege, de invalidi- teits-verzekering uit te voeren; dat deze gelegenheid wel is gegeven, ten opzichte van arbeiders in dienst van pu- bliek-reolitelijke lichamen (art. 33), spoor wegmaatschappijen (art. 33a), alsmede van ondernemingen voor wie de voorwaarden van een pensioen bij invaliditeit en ouder dom publiekrechtelijk is geregeld (art. 34); dat naar de meeoiing van ondergeteelcen- den op denzelfden voet vrijstelling van d»- invaliditeits-verzekering zou kunuen wor den verleend aan arbeiders, welke als lid van een onderlinge kas verzekerd zijn, m'.t deze kas voldoet aan zekere bij de wet te 6tellen eischen en de verzekering voldoet aan bepaalde voorwaarden, welke voor waarden in hoofdzaak dezelfde zouden kunnen zijn als die welke zijn gesteld in art. 33 voornoemd; Redenen, waarom zij uw Kamer dringend verzoeken te willen bevorderen dat arbei ders, welke lid zijn van een onderlinge kas, als bedoeld in de laatste overweging, wor den vrijgesteld van invaliditeits-verzeke ring en op die wij zo aan hun onderlinge kassen de gelegenheid worde gegeven aan deel te nemen in de uitvoering dier ver zekering. Voederen van varkeu» met visch. Op 30 September j.l. is, zooals wc reeds meedeelden, aan den door de vergadering van belangstellenden bij het mesten van var. kens met visch, benoemde commissie door den Directeur-Generaal van den Landbouw ben onderhoud toegestaan, waarhij tegenwoor. dig waren: dr. H. Remmelt, inspecteur van den veeartsen ij kundigen dienst en F. B. Lüli- nis, inspecteur van den Landbouw. In de laatstgehouden vergadering kon den (d« resultaten nog niet worden meege deeld. Thans worden pns deze door de com- missie verstrekt. In het onderhoud werd de zaak uitvoerig besproken en van fill© zijden bekeken en werd ook de vraag of door een wet in het euvel zou kunnen worden voorzien, ernstig onder het oog gezien. De Directeur-Generaal meende, dat liet hier Jjij .uitstek een aangelegenheid gold, waarhij de landbouwers in hun organisatie zichzelf konden helpen, al is hij natuurlijk bereid, waar noodzakelijk pn mogelijk, hulp te bieden. Afgezien van de omstandigheid, dat het maken van een wet geruimen tijd vordert, bleek uit de bespreking, dat het vaststellen van den inhoud daarvan, ook grooto moei lijkheden met zich zou brengen, terwijl do toepassing, dat wil zeggen het doen straffen van eventueel© overtreders, op zeer grooto moeilijkheden in do practijk zou kunnen! stuiten. Do Directie vaii den Landbouw is even wol ten zeerste pvcrtuigd van het grooto belang der aanhangig gemaakte kwestie cn bleek de Dircctcur.Generaal dan ook vol komen op de hoogte der zaak te zijn. Als resultaat van het onderhoud kan wor den .meegedeeld, dat de Directeur-Generaal bereid.was de zaak in haar vollen omvang aan de Directie te doen in studie nemen dat in overweging zal worden genomen of van Rijkswege proeven kunnen worden geno men. om te onderzoeken in hoeverre visch aan varkens kan worden gevoederd, zon der dat dit nadeelig is voor hun waarde als smakelijk voedings.artikel en in het bijzon der in hoeverre het voederen met visclf aan jonge biggen deze ongeschikt maken voor verdere vetmesting en ook in hoeverre het voederen van visch aan (drachtige) zeu gen van invloed, is op de kwaliteit van het vleesch van de nakomelingen van deze. Vanwege den Directeur van den Land bouw zal een schrijven 'tot de belangheb henden in deze uitgaan om hen te wijzen op de bezwaren, die het met visch voederen van varkens met zich brengt. Do Directeur-Generaal was voorts van oordeel en dit word door de commissie on derschreven, dat intusschen de belanghebben den niet stil behoorden tc zitten, maar iu eigen kring propaganda moeten maken tegen het schadelijk geacht gebruik van visch als varkensvoeder, totdat de arbitrage-commis sie van het Nederlandsch Landbouw.Comité met haren arbeid gereed is, hetgeen binnon- koït het geval zal zijn. Eindelijk werd het gewicht erkend van do omstandigheid, dat de instelling van een arbitrage-commissie voor de provincie Zuid- Holland is te wachten en was men van ge voelen, dat do vraag of het met visch ge voederd zijn, onder de verborgen gebruiken voor varkens kan worden gerangschikt, aan de beoordeeling Van de arbitrage-commissie behoorde te worden onderworpen.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1