Alligator-industrie. 7oiillican vellen van deze kleine knaag dieren in den handel. Een groote hoeveelheid hiervan dient voor de hoeden, en handschoen fabricatie, een ander gedeelte weder voor de imitatie van echt bont. Duizenden vossenvellen, iltisren en dassan worden jaarlijks uit Duitschland, Oos tenrijk en Frankrijk naar Rusland varzonden, terwijl uit dit land daartegen kostbaar bont wordt geëxporteerd. Ook het water levert eenige zeer belang rijke pelsdragers, waaronder de otter en de zeehond (saai) het oarst be noemen zijn. De resetter kwain vroeger vooral ia den Noor- del ij ken Stillen Oceaan, vooiral aan de Al- cuteh en aan da westkust van Alaska voca-. Nog in het begin dezer eeuw weiden er in die streken jaarlijks c.a. 15,000 buitge maakt; maar ten gevolge der meedoogènlooze jaéht, vangt mem er tegenwoordig ternau wernood eanige. honderden. Al deze veilen gaan naar de Lohdensehe markt, waarheen ook alle andere landen hun productie aan bont zenden. Wx.B.*;i.DVj3.j£jsE. Daar rijst een trotsch Paleis bij 'tvorstlijk ['s-Gravenhage, Als een gewijd symbool van hoogste [Humaniteit De vredogalmen, ver zijn torens uitgedragen, 'Verkonden 'tblij geloof in 'sMenscheu [Majesteit. Te lang is volk'renmoord als heldenmoed [geprezen, Te lang zet d' oorlogsfakkel d'Aarde in [feilen brand, Te lang reeds worden zij, die broeders [moeeten wezen, Ten prooi van Eigenbaat, die troont in (menig land. O, Broederhant, die reeds van d'oorsprong [der geslachten De welvaart, en 't geluk der menscben [h?b verzaakt, Zie heel den jammerpoel, die door uw [booze machten Gods «choone wereld tot een helle heeft [gemaakt. Zie ginds dien ruiterdrom, inrennend op [een andren, Vertrappende wat bloeide in vredig-stillen (tuin, Verwonderd, pletterend en moordende [elkandren, Het werk van God en mensch vernietigend [tot puin. Zie 't bloeddoorWeekte veld, bezaaid met [menschenlijkén, 'Hoor 'tjammeikoor van wie daar dood'lijk [zijn verminkt, Van wie zoo menigeen, alvorens te bezwijken, -Den bitt'reu lijdenskelk tot op den bodem [drinkt. Denk aan den tranenvloed, die diarberen (vergieten, Aan het verweesde kind, aan de geliefde [vrouw, (Die de gevallenen in wanhoop achterlieten. Gedompeld voor altijd in nameloozen rouw. Laat af van 't boos bestaande Menschheid [te ontwrichten In strijdb'ren, die elkaar belagen tot den (dood, En ruim het veld aan hen, die in hun [wijsheid richten, En eeren 't ideaal, dat Cnristus eens [gebood. De schoonste zegepraal zij nimmermeer (bevochten Qp 't slagveld, rood van bloed, of in een [zee van leed, De gloriekrans word' eens dien held alleen [gevlochten, Die ais apostel voor den wereldvrede streed. ,Het harnas van metaal omknelt hem niet [de leden, J3et smetloos witte kleed omplooit zijn [breeds borst, Op voetzool, qngespooid, komt fier hij (aan geschreden, En 't Menschdom juicht hem toe, gelijk [een Vredevorst. Geën waap'u-en van geweld bezoedelen [zijn handen, Een vredepalm verving het eens geduohte [zwaard, En, wuivend, kondigt hij over de [zonnelanden De blijde boodschap voor de volkeren der [Aard „Een nieuwe Gouden Eeuw rijst stralend (aan de kimmen, Een nieuwe Levensleer wast bloesemde op, Wij zien het Menschenheir gestadig [opwaarts klimmen, Naar 't Goddelijke Licht, dat blinkt ten [hoogsten top. Eens is de .worstelstrijd der volk'ren [uitgestreden, Die alle eeuwen door onz' afkomst hoeft [on teer d, En wordt de God van Vrede en Liefde (aangebeden Door allen in zijn Rijk, in de Natuur [vereerd. Eens straalt de Vredezon weer lachend [over d'Aarde, Van 's Mensehen adeldom het schoonst [getuigenis Geen somb're nac-ht, zoo zwart, waaruit (geen morgen klaarde: Het Goddelijke Licht verwint de Duisternis." Dordrecht. C. VAN SON. (Bekroond bij Kxeymborg en Co.'s prijsvraag). Sinds eenige jairen heeft zich in Amerika een eigenaardige tak van industrie tot een ongekenden bloei ontwikkeld, n.l. de han del in levende alligators en in alligator- huiden. Twintig jaren geleden dacht men er nog niet aan, de huid van deze dieren voor nuttige doeleinden te bewerken, en eenige jaren later gebruikte men nog slechts hét gladde gedeelte der huid, dat zich in de streek van de maag bevindt, ter wijl men tegenwoordig juist in het hoorn achtige gedeelte van dan rug het voortref, lelijkste materiaal vindt voor allerhande han delsartikelen, zooals étuis, partemonnaies, ceintuurs, kussens, taechjes, vouwbeenen, pijpen, enz. Niet alleen de huid, maar ook de tanden en de. beenderen van het dier leveren een uitstekend materiaal. Niet zelden wordt de huid uit één stuk bewerkt, en er bestaat zelfs een levendige navraag naar huiden van 4. _a. 8 voet lengte; voor zulke huiden betalen de looierijen gaarne van 2 tot 7 gulden. Toch wordt van do groote massa alLiga- torhuidéh rslechts 10 pCt. in de Ver. Staten zelf bewerkt; de overige 90 pCt. gaan naar Europa, waarna een groot deel van de daar. uit vervaardigde artikelen weder in Amerika wordt ingevoerd. Behalve de huiden zijn ook levende alli gators zeer gezocht, voor aquariums, mu seums, diergaarden, liefhebbers, enz. Den meesten aftrek vinden kleine alligators van drie jaren oud, die dan niet meer dan 20 25 duim lang zijndeze worden met 3 1 12 gulden betaald. Groote} exemplaren van 6 voet lengte brengen tot 60 gulden op en de grootste dieTen van 15 tot 18 voet, die hoofdzakelijk gezocht worden voor aquariums, warden verkocht voor 180 a 800 gulden. De vraag naar alligators ;s in de laatste jaren buitengewoon gestegen; maar tege lijkertijd nam de voorraad van in hot wild levende dieren, die vroeger langs de Golf van Mexico zoo talrijk waren, pxr snel af. Daarom heeft men een aantal alligator. faxinen opgericht, die zeer gced rendearen, en waarin evengoed vrouwen als mannen werkzaam kunnen zijn, aangezien er geen gevaar to duchten is in den omgang met deze logge dieren. In de moerassige steppen van Florida leven vele honderden lieden, meest Seme- nole-Indianen, uitsluitend Van de jacht op alligators. In die streken bestaat een uitge breide handel in huiden, en. menige hande laar brengt in het seizoen 7000 en meer huiden aan de markt. De uitvoer van alligators uit den staat Florida wordt op een waarde van minstens £2,500,000 geschat. Maar thans zijn de alli gators daar bijna uitgeroeid en is men reeds begonnen de streken van Mexico en Mid den .Amerika, die eveneens zeer rijk aan al«' ligators zijn, te exploit-eeren. De navraag is zelfs zóó groot, dat de in liet wild levende alligator weldra geheel uitgeroeid zal zijn, wanneer van overheids wege geen krachtig ingrijpende maatrege len woerden genomen. In Louisiana-is reeds een wet tot bescherming dezer dieren inge voerd, en ook in andere Staten zijn derge lijke wetten in voorbereiding. De verrassende uitbreiding der alligator- industrie h eeft nu ondernemende lieden op de gedachte gebracht, om in- de Zuidelijke Staten Alligator.fajrmen op groote schaal' op te richten. Een der meest bekende is1 gelegen te Palm Beach, in Florida, waar, meer dan duizend alligators opgevoed en' onderhouden worden. Onder deze zijn die ren van aller Led afmetingen vertegemwoor- digd, van de kleinste .af, die zoo pas uit ge- broed zijn, tot den grootsten, 900 jaren.' ouden reuzen-alligator van meer dan 131 voet lengte. Dit dier, Jumbo Joe bijgenaamd, is een bezienswaardigheid en .ook eegr zeldzaamheid, zoodat reeds vele musea fa-, belacht!ge sommen er voor geboden hebben. Palm Beach bezit ook den oudsten alligator ter wereld, die, alhoewel niet zoo groot als! Jumbo Joe, daarentegen meer dan twee duij zend jaren oud moet zijn. De verzameling van Palm Beach wordt, in aantal nog verre overtroffen door die vain eon farm in Los Angelos, die rui mi 2000 dieren bezit. Daar een alHg&toir verscheidene hondeiv den jaren noodig heeft, om zijn volle grootte en wasdom te bereiken, zijn deze veteranen1 natuurlijk meer artikelen van weelde. Goede zaken maakt men dan ook voornamelijk, met de jonge dieren, wier huid reeds in het! zesde of zevende jaar1 een flinke waarde ver tegenwoordigt. De behoefte aan huiden wordt tegenwoor dig nog hoofdzakelijk gedekt door de jacht; der in het wild levende alligators, terwijl; in de farm en hij voorkeur jonge dieren, voor de musea en liefhebbers worden ge kweekt. Een groote wijfjesalligator legt iederen zomer vijftig a zestig eieren; de; kleinere 25 a, 30, Al deze eieren, die onge veer driemaal zoo groot zijn als een kippenei, worden uitgebroed, waartoe het wijfje met: haar achterpooten een nest maakt in de; modderDe jongen worden door de ouden niet verzorgd, maar moeten zelf hun; voedsel zoeken. In de far men worden vele eieren langs kunstmatigen weg in broed machines uitgebroed, Sprinkhanenveriiietiging. Argentinië, het rijke, vruchtbare land in Zuid-Amerika, kent, althans in sommige streken een geweldige plaag: de sprink hanen. Bijna elk jaar wordt een deel des, lands kaal gevreten. Door d'Hérelle, in; Yucatan /Mexico),was nu een paar jaar ge leden een besmettelijke ziekte onder de sprinkhanen waargenomen, die in zóó ern stige mate optrad, dat zij in twee jaren' tijds het land verloste van deze plaag, dis vroeger aan de oogst geregeld veel schade; berokkende. De ziekte duurt 12 tot 30 uren en is gekenmerkt door overvloedige diar- rheöï de darminhoud vormt bijna een zui-; vere cultuur van den coooo-baeil, dien d'Hé relle heeft afgezonderd en wiens pathogen* eigenschappen hij heeft aangetoond. Sinds December j.l. nu is d'Hérelle, op! versoek van de Argentijnsohe regeering, bezig met proeven over de werkzaamheid' van den Mexicaansohen cocco-bacil tegen over de sprinkhanen van de soort Séhisto- cerca paronensis, die jaarlijk9ch een deel( van het Argentijnsohe grondgebied plunde-' deren. Eerst zijn de proeven genomen op sprink-

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 21