De vrouw in den Koran. Ken houdenbad te llambm-g. Een mooie, navolgenswaardige inrichting heeft Hamburg in dit midden in de Alster aangelegde hondenbad. Sedei't de in-gebruik-neming van deze inrichting, welke versierd is met een fraai hondenmonnment, is dit officieels had al door zeer veel viervoeters bezocht. verwacht, op Nieuwjaar kon worden be. paald. Als men in aanmerking neemt, dat pl. m. 11 pCt van de gezamenlijke ont vangsten van den postdienst worden geïnd ten poetkan tore te New.York (de bijkanto ren inbegrepen), terwijl pl.m. 750,000,000 brieven en briefkaarten, alsmede pl. m. 610,000,000 stuks boeken, tijdschriften en monsters, ongerekend de overige drukwer ken, daardoor worden varzonden, zooals de statistieken over het tot 1 Juli 1.1. loo- lande dienstjaar aangeven, dan kan men 'zich eenig denkbeeld maken, hoezeer elkeen de beambten niet het minst door een nieuw hoofdkwartier zal worden gebaat. De ligging aan de 8ste Avenue tusschen de 31ste en de 33ste Straat, waar het, even. als het Pennsylvanie-station, twee huizen blokken, elk huizenblok heeft gewoon- lijk een gevelbreedto van 80 M. ongeveer, beslaat, beantwoordt aan de nabijheid van het middelpunt van New.York's ver keersleven ter hoogte van Herald Square aan den zessprong van de 34ste Straat, de 6de Avenue en Broadway. Reeds 3,615,267 doll, heeft de houw ver slonden, volgens den correspondent der „N. B. Ct.", waarvan een millioen voor den grond alleen werd neergeteld. Sedert eenige maan den zijn er 160 beambten van den post dienst en pl. m. 750 van den spoorweg postdienst geregeld werkzaam in een ge deelte der straat- en der onderverdieping. Alleen aan drukwerken behandelden zij reeds pl. m, 20,000,000 Engelsche ponden In een half jaar. Dc brievendionst aldaar wacht nog op do voltooiing der luchtko kerverbindingen met het oude hoofdkantoor, het Hudson Terminal, en het Grand-Central- bijkantoor, enz., een net van pl- m. 70 K.M. lengte. j Met zijn zuilenrij buiten den voorgevel, Van 280 voet breedte, dien men bereikt langs een even breede, statige trap van enkele jlreden, doet zich het in Corinthischen stijl jsit graniet en kalksteen opgetrokken gebouw indrukwekkend voer. Al telt dit, behalve de ondergrandsche en de straatverdieping, slechts drie bovenverdiepingen en een zolder, het zal niet licht door daaromheen wellicht spoedig te verrijzen torenhuizen warden doodgedrukt. Vrij dicht nabij de hoofdingangen zullen jis afdeelingen aanteekening, postwissels en postspaarbank een plaats bekomen. Alle plaatsingen van loketten, postbussen, enz. fijn Sxo geriefelijk mogelijk ingericht en de picuwate toestellen en hulpmiddelen van allerlei aard vinden hier toepassing. I Een reusachtige glazen koepel overspant ket inwendige van het hoofdkantoor. Het igewicht daarvan i9 90 ton en de opper vlakte 200 bij 160 voet. Terwijl de hoofdverdieping is bestemd voor den algemeenen dienst, bevat de tweede de kureelen. Op de darde verdieping zullen rich de voorraadkamers en de drukkerij be- 'yindsn. De zolder zal voor berging dienen pn o, a. ook een ziekeninrichting bevatten yoor degenen der beambten, die ten kantore plotseling ziek worden en op staanden voet .verpleging behoeven, alvorens naar elders te warden overgebracht. i Voorts is er een vertrek, bestemd voor drooginiichting der overkleeding van be- ptellers en buslichtars, die nat zijn terug, gekeerd van den buitendienst. Een reini- gingsinrichting langs den drogen weg is aangebracht met het doel om vuilgeworden postzakken schoon te maken. 1 Vijf motoren, van 941 paardekrachteu te tarnen gerekend, zijn bestemd voor het be dienen van 24 bef fors (lifts), van lucht- druktoe6tellen en van de allernieuwste in- lachtingen tot luchtverversching. De verwar- mingsinrichting is ia het bijzonder bere kend op het onderhouden van gelijkmatige Warmtegraden. Zoo nabij de dienstvertrekken als slechts mogelijk is, bevinden zich rustkamers voor het personeel, ten gebruike in tusschenuren, enz.; zoomede waschkamers, gemakken, enz. Voor zoover bet gebouw nu in gebruik is, blijkt, het in allen (leek te voldoen en tot bijzonder gerief van het personeel te strekken. Bij het geheelo Mohammedaansche volk gelden nog heden de bepalingen, die -e profeet Mohammed voor de vrouwen en het trouwreeht heeft gemankt. Uit deze vele westparagrafen blijkt wel, dat Mo hammed een groot vrouwenkenner is ge weest. De bekende woorden in den Koran ,,men zou geen vrouw moeten vertrouwen'' hebben betrekking op een zeker voorval in Mohamneds Kamnieieven en kunnen met in 't algemeen worden opgevat p De man is in het huwelijk de heerscher. Het 2ou voor Mohammed moeilijk zijn geweest, zich in een anderen dan den toenmaals reeds bestaanden toestand te schikken In den vóór-Islamschen tijd achtte men de vrouwen minder dan sla ven; 2ij werden doof haar meesters op echt Uostersche manier behandeld. JDoor Mohammed zdjn de vrouwen iets hooger in aanzien gekomen. En over 't algemeen zijn zij tevreden met haar positie. Slechts in enkele groote steden neemt men een streven naar een emancipatie waar, ver oorzaakt door den invloed van de Wester- lingen. Voor het gerecht is de getuigenis van 'n vrouw niet geldig. Eiken omgang met vriendinnen kan de man .verbieden. Eens in de week mag zij haar óuaers bezoe- ken: dat staat de wet haar "toe. Bij het meeresndeel dezer vrouwen *s dit bezoek haar ©enigste ontspanning. Wat de op voeaing harer kinderen betreft: een meis je mag zij tot haar negende ia ar opvoeden, een jongentje tot zijn zevende. De Koran schrijft den man voor .£ijn echtgenoot© gced te behandelen. Nooit, in geen geval, mag hij haar geweld aandoen; maa-r in de geringste gevallen moet hij het gerecht laten beslissen. Maar ook kan de vrouw het gerecht te hulp roepen, als zij verwaarloosd wordt. Eiken zomer en winter moet de man nieuwe kleeren geven", schrijft de Koran zelfs ook voor. Haar geld, dat niet bij het gemeenschap pelijk huishouden wordt gevoegd, beheert de vrouw zelf. Bij het huwelijk moet dc man zijn ccht- genoote een gift schenken, meestal uit versierselen beetaande. Bij de armste lie den evengoed als bij de rijken. De versier selen mogen in geen geval minder kosten dan vijf Mark. Dus alleen de rijke Oos terling kan zich de luxe van veel vrouwen veroorloven. Familieleden mogen elkaar niet huwen. De Koran schrijft: Trouw geen afgo den-aanbiddende vTouwën, zoolang gij ze niet hebt bekeerd. Een geloovige slavin ie, meer waard dan een vrije afgodendie nares. Laat uw dochter niet een afgoden dienaar trouwen, zoolang deze zich niet heeft bekeerd." Over echtscheiding zegt de Koran: ,,AliS ge uw vrouw verstoot, doe het dan groot moedig- maar ge handelt het allerbest, als gé het met uw vrouw weer goed maakt." De Koran vordert cDus éten goéde |aehan- deling van de vrouw. Dat zij echter nog binnenkort nog meer in aanzien zal komen, is niet te verwachten. Wanneer ^r nieuwe veranderingen in het leven van ó'e Qostersche vrouw zouden worden gebracht, zou dit niets minder ziju dan een schending van het heilige woord: van den profeet. Het is echter te hopen, dat voor het Oosten ook eens de tijd zal aanbreken van geestelijke vrijheid. Maar die tijd' schijnt nog m üe verte te liggen. ue btacntoff ers oer bontmode. Aan „De Manufacturer" is het volgende stukje ontleend: Om te voldoen aan de eischen der bont- mode, moeten jaarlijks millioenen en nog eens mil li oen en pelsdieren uit alle streken van der geheelen aardbol hun leven laten, zoodat, wanneer .daaraan geen paal en perk wordt gesteld, de dag niet verre meer is, waarop de fraaie, kostbare polsdragers, die in ge vangensohap niet geteeld kunnen worden, geheel en al zullen 2ijn uitgeroeid. Met uit] zondering van Zweden, Noorwegen en Bus- land, levert Europa geen kostbaar bont werk doch daartegenover des te meer kat- ten. en konijnenvellen. Men behoeft volstrekt niet te glimlachen over deze productie, want afgescheiden nog of het mode.wnarde hééft, is een mooi katorvel niet te versmaden, daar het wat zachtheid en warmte betreft, voor het duurst© vossenvel niet behoeft onder t« doen. Evenals bij marters en voesen zijn er ook in do kattenfamilie v^le soorten, die op de pelterijenmaxkt zeer verschillend vaa waarde worden geacht te zijn- Onze inbeem- sche kat met haar glanzend zwart vel bijv. wordt gced betaaldvele vellen brengen f3.50 tot f4.50 op. Onlangs werden te Lon. den niet minder dan 85,000 kattenvellen verkocht. Maar de brave dakhaas kon toch op de bontmarkt niet ooncurrearen met den stalhaas, n.l. het konijn. Alleen Frankrijk, waar massa's konijnen voor de slacht wor den gefokt, brengt jaarlijks verre boven de

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 20