Moeders van Nederland. Levertraan GEEN TOCHT SICKESZ' Daalders Cacao Plillips' Lasipn De Vries Stevens P. de lilde Zonen's Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht. Leidsche Varkensslachtersvereeniging. aan ramen en deuren bij gebruik van het ietaal Tochtvilt. De Meisjssgezellea en de Padvindersbeweging. EEN DRUKKE MIDDAG OPENBARE VERGADERING, Nsderlandsch Genootschap tot Zsdelijke Verbalering der Gevangenen. met gratis Luxe doos, fijns Ghocolade, overtreft iedere andere kwaliteit van gelijken prijs.- Oude Singel 193-198. en Lampen, a®ar Hoest en Kortademigheid, Wilt U, dat uwe kinderen opgroeien tot flinke mannen en krachtige vrouwen, let er dan op, dat ze geregeld 4223 40 gebruiken, in en 7» flesschen verkrijgbaar by H.H. Apothekers, Drogisten en Winkeliers in Koloniale Waren. GEBR. CATZ, Rotterdam, Amsterdam, Groningen. Aan alle deuren en ramen te bevestigen. Laat niet los, is de eenige afdoende tocht- en stofafsluifing. 4203 40 In wit en bruin verkrijgbaar, smal 25 Cts. de Meter, breed 40 Cts. Lessen aangeboden door Leeraar M. O. Brieven Bureel van dit Blad No. 4222. 6 Afdceling LEIDEN. Bijeenkomst op Dinsdagmiddag 8 Oct., van kalfdrie tot balfvyf, in Zomerzorg. Causerie van Mevr. G. HAlfUES Van Sjebnis over Opvoering van het Tooneelstukje: Door de Meiejesgezollen. Entree voor niet-leden 25 Ct. en lO Ct. 4093 25 HET BESTUUR. Het Bestuur van bovengenoemde Vereeniging noodigt H.H. Landbouwers, Varkensmesters en -Fokkers beleefd, doch dringend uit, tot het bijwonen der 4204 30 op Woensdag 9 October n. s., des morgens te 9J uur, in „ZOÏJKRLUST'', naast .Zomerzorg" te Lelden. Onderwerp: Varslag Commissie benoemd op de vorige Vergadering, in zake Vischvarkens. De Bestuursleden van bovenstaand Genootschap z(Jn voor onts'agenen niet aan buis te spreken, 's maandagsavonds van 7 tot 8 uren boudt het Bestuur zitting ter griffie van bet Kantongerecht. De Secretaris-Thesaurier, 4149 IS P. C. Q. A. WIJKMANS. Gevestigd 1889. ongekend lloozastraat 29. Wij ontvangen steeds de nieuwste modellen Hor loges, Regulateurs, Klok ken, Wekkers. Getrouw aan ons eysteem, om juist degelUkeUurwerken tegen matigen prijs verkrijgbanr te stellen, noteeren wy laag, in verhouding der superieure kwaliteiten. 4227 14 4214 21 Telef. 116. tegen con&urreerende prijzen. a 55 Cents per stuk, evenals in andere steden. 4211 30 Het beste middel is Sanstas' Teer- Capsnles 50 Cts. per doos. SAN1T AS, Sieenschuui* I. 4213 7 watar in het gedeelte der gemeente Lei derdorp, onder voorwaarde: a. dat de Maatsohappij aan hun College teekeningen van de hoofdbuizen inzendt, zoodra deze zijn gelegd; b. dat de vergunning ophoudt van kracht te zijn, indien daarvan -vóór 1 October 1914 geen gebruik is gemaakt; en voort© onder uitdrukkelijke bepaling, oat deze vergunning als geheel op zich zelf staande zal worden beschouwd en de gemeente voor het vervolg zieh haar volle vrijheid Voorbehoudt. Bezwaarschriften tegen den aanslag Tan het Tergnnningsrecht. De Commissie uit den Ttaad voor het onderzoeken van bezwaarschriften bij den aanslag van het vergunningsrecht bestaan de uit de heeren Bosch, Driessen en Zwiers stelt in een uitvoerig rapport voor de aan slagen van C. J. F. Smulders ad f 175 en van Th. F. Schoondergang ad f 100 te handhaven, doch de aanslagen van W. Hi- larius ©n S. Buy6 reap, terug te brengen op f 62.50 en f 50. De beide eerste aansla gen, waaromtrent tusschen B. en Ws. en de Commissie overeenstemming bestaat, worden niet nader besproken, doch over de beide andere aanslagen brengen B. en Ws. een en ander in het midden. Dit het Tapport der Commissie blijkt, dat aangaande het als grondslag voor de schatting aan te nemen aantal liters gedis tilleerd overeenstemming bestaat tusschen de Commissie en de herschatters en dat het verschil alleen voortkomt uit een ver schil in schatting van den anderen grond slag, zijnde de huurwaarde van de locali- teit, waarvoor de vergunning is verleend (in het vervolg kortheidshalve lokaalwaar- de genoemd), afgezien van den omzet. Deze lokaalwaarde nu is door de Com missie ten opzichte van het perceel van W. Hilarius geschat op f 75 en ten opzich te van dat van S. Buys op f 170, terwijl B. en Ws. overeenkomstig het advies der herschatters als lokaalwaarde resp. f 90 en f 2öO hadden aangenomen. Aangezien in het rapport der Commisrie alleen vermeld wordt, dat zij tot die lage re lokaalwaarde gekomen is na een onder zoek in loco en na vergelijking met andere perceelen, zonder dat dit nader wordt toegelicht, was het voor B. en Ws. aarïvan- keliik hoogst moeilijk hun houding in diez© te bepalen. Een der leden van dit College heeft zich daarom de moeite getroost nog eens in bijzonderheden na te gaan, of men bii een verrrcJijking met andere perceelen inder daad toti een lagere lokaalwaarde moet komen. Den uitslag van zijn onderzoek heeft hij neergelegd in een nota, die in de Leeska mer tpr visio ligt en aan de hand waarvan B. en AVs het volgende meenen te moeten opmerken. Als vaststaand feit, hetwelk naar zij ge- looven door niemand wordt betwist of aangevallen, kan worden aangenomen, dat in Leiden d!e geringste localiteit in de on aanzienlijkste buurt altijd nog op ten min ste f 50 lokaalwaarde afgezien van den om zet moet worden berekend. Dit feit toont h. i. al voldoende aan, dat een lokaalwaarde afgezien van den omzet ten bedrage van f 90 voor het per ceel van W. Hilarius, met een oppervlakte van 12.01 vierk. M. en gelegen aan de Breestraat (No. 79), niet te hoog is. Doch bovendien blijkt uit een vergelijking met de andere perceelen, waarvan de vergun ningslokalen een oppervlakte van 12 vierk. M. of minder hebben, -dat de door hen aan genomen lokaalwaarde volstrekt niet te hoog is. De in de nota uitgewerkte vergelij king toch doet zien, dat de lokaalwaarde van het perceel van W. Hilarius slechts -L 21 pCt. hooger is gcechat, dan de gemid delde taxatie van de op andoren, meestal reel minderen, stand gelegen lokalen. Om deze reden, alsook met het oog op het hoven aangehaalde betreffende de mi- mmum-lokaalwaarde, is dus ds aangenomen lokaalwaarde, afgezien van den omzet, ten bedrage van f go, zeker niet te hoog te noemen en kunnen B. en Ws. derhalve niet medegaan met het voorstel der Commissie, om de huurwaarde in verband met dien omvang van het bedrijf van f 260 te verla gen tot f 220. Met betrekking tot de lokaalwaarde af gezien van den omzet van het perceel van S. Buys, groot 54-68 vierk. M. en gelegen aan de Breestraat (No. 74), heeft de in Je nota gemaakte vergelijking geleerd, dat de geschatte waarde ad f 250 inderdaad te hoog is en dat het door de Commissie aan genomen bedrag van f 170 als vrij juist Van worden aangemerkt. Een schatting van f 170 toch is nog 48 pCt. hooger dan de gemiddelde taxatie van de op andere stan den gelegen lokalen met een oppervlakte van 50 tot 60 vierk. M. Met het voorstel der Commissie om de huurwaarde in ver band met den omvang van het bedrijf voor het perceel van S. Buys van f 230 tot f 190 te verlagen kunnen B. en Ws. zich diis thans wel vereenigen. Op grond van een en ander geven zij den Raad mitsdien in overweging af te wijzen de reclames van C. J. F. Smulders, Th. F. Schoondergang en W. Hilarius, doch den aanslag van S. Buys terug te brengen van f 62.50 op f 50. De in het rapport der Commissie ge maakte opmerkingen over het door den schatter en de herschatters gevolgde sys teem van schatting zullen een punt van nadere overweging bij hun College uit maken. Gebruik Tan een lokaal der Kweek school Toor Onderwijzers en Onderwijzeressen. Het bestuur van het strijkorkestEuterpe", dat den 20sten April 1912 schriftelijk me. dedeelde, dat het sedert 1 April geen ge bruik meer maakte van heb lokaal hoven- bedoeld, verzocht nu, opnieuw, tot veder- opzeggens toe, voor het houden van zijn repetition des Vrijdagsavonds van 8 tot 10 uren over dat lokaal te mogen beschikken, doch slechts voor heb tijdvak van 1 October. 1 Juli en niet voor oen vol jaar, ten einde voor do maanden Juli, Augustus en Sep tember, waarin van het lokaal geen gebruik wordt gemaakt, vrijgesteld te worden van de betaling der huur. Tegen inwilliging van dit verzoek bestaat bij B. en Ws. bezwaar, omdat de vergoe ding van f 10 's jaars per wekclijksch uur is berekend met inbegrip van do va can tién. Verhuring gedurende 9 maanden zou daar om h. i. alleen dan kunnen plaats hebben, indien „Euterpo" genegen was voor dien tijd dezelfden huurprijs, d. i. f 10 per woke lij ksch uur te betalen, als zij ook bij een ver huring per jaar verschuldigd zou zijn. Im mers ook andere vereenigingen en personen, die vergunning hebben over een of meer lokalen van gemeentegebouwen te beschikken, betalen do vergoeding met inbegrip van de vacantiün, zooda.t inwilliging van het ver zoek van Euterpe" ten opzichte van die verenigingen en personen hoogst onbillijk zou zijn. Intusschen hoeft het bestuur zich nader bereid verklaard, indien haar verzoek cm do .zaal slechts van 1 October tob 1 Juli d. a. v. to huren, niet kon worden ingewilligd, mot oen huur tijd van één jaar genoogèn, te nemen en B. en Ws. geven daarom in over weging aan het strijkorkest „Euterpo" tot woderopzoggesns toe vergunning te verlee- nen des Vrijdagsavonds van 8 lot 10 uren voor het houden van zijn repetition gebruik te malrön van het zanglokaal der kweek school voor onderwijzers en onderwijzeressen, tegen betaling van f 10 's jaars per weke- lijksch uur (de vacantiën inbegrepen) en van de kosten van vuur, licht, schoonhouden en bediening en voorts onder voorwaarde, dat do kosten van herstel van aan het gebouw of meubilair eventueel toegebrachte, schade door de vereeniging worden vergoed en dat allo terzake van het gebruik door B. en Ws. te geven voorschriften zullen worden nagekomen. zwaar, zoodat zij den Raad in overweging geven do gevraagde vergunning te ver 1 oenen. Wachtlokaal on inrichtingsbureau op het Stationsplein. Het bestuur der Vereeniging tot Bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer voor Leiden en Omstreken verzocht vergunning tot het maken van oen houten gebouwtje, dienendo tot wachtlokaal en inlichtingsbu- reau op het Stationsplein der H. IJ. S.-M. Bij B. «n (Ws. bestaat daartegen geen ba- Uitbreiding „mathesis Scientiarnm Genftrix." Het bestuur der bovengenoemde vereeni ging deelde B. en Ws. mede, dat het ge brek aan ruimte voor het onderwijs in hot bouwkundig en werktuigkundig teek en en aan do 6chool van hot Genootschap gedurende den vorigen win tercursus zóó groot was, dat do leerlingen der 5do en der hoogere klassen slechts eenmaal in de twee of drie weken gelegenheid vonden om te teekenen, terwijl het vooruitzicht bestaat, dat het ge mis aan voldoende* ruimte zich in den eerst, volgenden wintercursus in nog sterkere mate zal doen gevoelen. In het belang van don goeden gang van zaken veTzoekt het bestuur daarom de be schikking te mogen verkrijgen over de beide ineenloopende benedenkamers na het naast de H. B..S. voor Jongens gelegen en aan do gemeente toebahoorendo perceel Pieters kerk gracht No. 11. Deze beide kamers acht het bestuur voor het beoogde doel zoer ge schikt. Het Lornt B. en Ws. voor, dat er alleszins termen aanwezig zijn, om het verzoek van het bestuur van „Mathesis" in te willigen. Het bewuste perocet toch wordt thans niet gebruikt en een latere verbouwing voor eenig ander, t Joel wordt door de gevraagde veran dering niet belet. Bovendien -worden de kosten van inrichting en verandering, daaron der begrepen de aanleg van gasleiding en het plaatsen van een of meer kachels, door den Directeur van Gemeentewerken op slechts ongeveer f 550 begroot, zoodat dus ook n'it dien hoofde geen bezwaar behoeft te be staan tegen voldoening aan het verzoek van „Mathesis". Behalve dezo uitgaven van f 550 ineens, zullen bij inwilliging van het verzoek verdpr nog ten Jaöte der gemeente komen de kosten van verwarming en verlichting der beido vertrekken. Het jnsubilair en de inventaris zullen door het "Genootschap zelf worden aangeschaft. Op grond van oen en ander geven B. en Ws. den Raad in overweging de gevraagde localiteit af te staan. PlnimveetesfitoonfltclHng in de 8 ta dageh 00 r x n al Wederom heeft het bestuur van de Leid sche 'Pluimveevereeniging voor haar in Ja nuari a.s. te houden tentoonstelling de be schikking gevraagd over do Stadsgehoor zaal. Behalve de groote en kleine zaal zou het dan ook gaarne den Foyer in de ver huring begrepen zien. B. en Ws. vragen nu machtiging van den Raad deze verschillende zalen voor de Pluimveetentoonstelbng op *24,'^25 eiK26 Januari 1913 voor een tijdvak van acht dagen te verhuren voor een bedrag v*an 150 gulden. Geen Terliooginjg Tan slnclit- en kenrlooaien aan liet Openhaar ^lachtiliaifi. Bij schrijven van 27 April 1911, verzoch ten B. en Ws. de Commissie voor het Openbaar Slachthuis hun wel te willen mededeelen, of het. rapport der „Oom- missie ad hoc" in zake de exploitatie van het Openbaar Slachthuis, naar haar oor deel wijziging van him voorstellen, opge nomen onder No. 23 der Ingekomen Stuk ken van 1909, wenschelïjk maakte en zoo ja, in welken zin. Zooals bekend is, hadden de voorstellen ten doel tot verhooging der slacht- en keurloonen en tot aanstelling van een derden veearts ten behoeve van den keuT ringsdienst der toebereide vleeachwaren te geraken. Thans bericht de Commissie in een uit voerig schrijven, dat deze voorstellen h. i. op het oogenblik gevoeglijk kunnen worden ingetrokken. B. en Ws. kunnen met het advies der Commissie en de argumenten, waarop dit steunt, volkomen medegaan en zij deelen den Raad mitsdien mede, dat de ingedien de voorstellen d.d. 19 Januari 1909 In gekomen Stukken No. 23 door hun wer den teruggenomen, aangezien de tot- stand-koming daarvan ook hun College vooralsnog niet noodig voorkomt. De uitvoering van verschillende werken op tfndegeest. Onder overleg van een schrijven der Commissie van Beheer over de gestichten .undegeest, Rhyn geest en Voorgeest geven B.. en Ws. den Raad in overweging om ge noemde Commissie te machtigen verschil lende werken op Endegeest uit te voeren. Zoo wil de Commissie nogmaals een deel van het z.g. tonnenstelsel vervangen door wegvoering van de faecaliën naar de be- vloeiïngsvelden. Tevens zouden zij' dan willen voorzien in een reeds lang gevoelde behoefte, nl. door het aanbrengen van een privaat voor het vrouwelijk verplegend personeel in de na- bijiiei.i der recreatie-, tevens eetzaal, die rich op de benedenverdieping van het kas teel bevindt. Wanneer al deze werken in één bestek met de verbouwing der bovenverdieping van het kasteel worden ondergebracht, zullen, naar de Directeur van Gemeente werken heeft medegedeeld, daarmede 1700 gulden zijn gemoeid. De Commissie stelt zich voor dit bedrag te voldoen uit het Afschrijvings- 011 Ver nieuwingsfonds der onder haar beheer staande inrichtingen, waarin, naast het geen voor aflossing der door de gemeente verstrekte gelden is bestemd, bij bet af sluiten der rekening over 1911 een bed-ag van f 4203 werd gestort. Uit dit fonds zou zij tevens willen beta len de kosten van enkele kleinere werken, waartoe, zij in den loop van dit of van het volgend jaar zou willen overgaan. Zoo moet de bestaande portierswoning van Endegeest noodzakelijk worden ver groot. Verder zou zij het gestichtsmagazijn jn de kelderverdieping van het kasteel meerdere ruimte willen geven en eindelijk de isoleerkamer van het paviljoen E voor vrouwen vernieuwen. De kosten zullen resp. bedragen f 300, f 3C0 en f 750. Wijziging en opnieuw vaststellen Tan verordeningen. Op 1 Januari a. e. is de termijn verstre ken voor welke goedkeuring is verleend aan; lo. de verordening regelende de heffing van marktgeld; 2o. idem regelende die heffing van lig geld, en 3o. idem regelende de heffing van havengeld. Slechts enkele wijzigingen worden door B. en Ws. in din verordeningen voorge steld. In artikel 2 sub VI der verordening re gelende de heffing van marktgeld is o.a. Behaald, dat op de groente- en ooftmarkt ven 'op de aardappelenmarkt per ingenomen vierk. M. of gedeelte daarvan f 0.03 per dag (waaronder begrepen èen gedeelte van een dag) aan belasting verschuldigd is, terwijl voor het plaatsen van goederen, welke worden geveild, de belasting f 0.05 bedraagt. Dit hooger tarief was, zoo merkt de Com missie voor het Marktwezen in haar in de Leeskamer liggend rapport op, voorname lijk bedoeld voor de fruitmarkt, waar voor heen bijna uitsluitend werd geveild. In den laatsten tijd evenwel wordt dit veilen steeds minder, en wordt meer en meer met fruit en ooft „gemarkt". De Commissie geeft nu in overweging „voor dit markten van ooft" ook f 0.05 te heffen, vooreerst, omdat de kooplieden, die tegenwoordig „markten" steeds (toen zij nog veilden) f 0.05 hebben betaald, en bovendien omdat het billijk is voor het „markten" van ooft, dat per vierk. M. in genomen grond veel meer opbrengt dan groente, een hooger recht te heffen dan voor groente geschiedt. Aangezien B. en Ws. deze wijziging alleszins rationeel voorkomt, stellen zij den Raad voor in 't laatste lid van art. 2 sub VI achter „geveild" in te voegen: „alsook voor het markten van ooft en fruit." Verdef dient met het oog op de afschaf fing der kermis artikel 4 te vervallen en in verband hiermede de aanhef van art. 5 te luiden: „Voor inrichtingen, waarin pu blieke vermakelijkheden of vertooningen van eenigerlei aard plaats hebben, bene vens voor machines, wagens, als anders zins, ten dienste van <h'e inrichtingen, if* voor eiken speeldag etc." In de verordening regelende de heffing van liggeld behoeven geen veranderingei te worden aangebracht, evenmin in die re gelende de heffing van havengeld, aange: zien verschillende in laatstgenoemde ven- ordening door den Algemeenen Markt- en Havenmeester voorgestelde wijzigingen nog niet in staat van wijzen zijn. Slechts zal in de slotartikelen van al de drie verordeningen in plaats van 1 Januari 1908 of 1906 moeten worden gelezen: „1 Januari 1913." Salarisverhooging van den adjunct* directeur van het Openb. Slachthuis, Voor de betrekking van k e uxiag&v eearta, tevens adjunct- directeur van het Openb,. Slachthuis alhier, opengevallen ten gevob ge van het aan Dr. J. Eggink verleend eervol ontslag, heeft zich slochts één sol licitant aangemeld, niettegenstaande in den afgeloopen zomer 23 jonge veeartsen hun studie aan de Rijksveeartsenijschool heb ben voltooid De oorzaak van die geringe animo isy volgens de Commissie voor het Openbaar Slachthuis, hierin gelegen, dat de bezol diging, die aan de betrekking verbonden is, te laag is. Deze bedraagt per jaar f 1200 met vier verhoogingen van f 100, telkens 11a twee jaren dienst, benevens f 500 per. jaar voor het waarnemen der werkzaam heden van gemeenteveearts. De keu rings veearts, wiens werkzaamhe den niet te onderschatten zyn, heeft zoo-' doende eerst na 8 jaar dienst een salaris van f 2100 bereikt, hetgeen voor een vee arts, die dan een leeftijd van pLm, 35 jaar bereikt zal hebben, zeker geen aanlokke lijk vooruitzicht is. Bovendien^, al mochten er voor het aan-, vangssalaris nog sollicitanten te vinden' zijn, dan ligt het voor de hand, zooals trouwen^ de ervaring heeft geleerd, dat een spoedige mutatie niet kan uitblijven. Een vergelijking met de salarissen in an dere gemeenten, met ongeveer hetzelfde zielental als Leiden, doet ook zien, dat de hier bestaande salarisregeling niet vol-, doende te achten is, zelfs af neemt men in aanmerking de toelage, die de keurings veearts geniet voor het waarnemen der werkzaamheden van gemeenteveearts, wel ke werkzaamheden trouwens, zooals in de stukken te lezen is, in den loop der jaren steeds omvangrijker geworden zijn en voor een deel buiten de openingsuren van het Slachthuis moeten worden verricht. Da Commissie stelt nu voor zoowel het minimum als het maximum met f 300 t>3 verhoogen onverminderd de toelage van f 500 voor het verrichten van Werkzaamheden als gemeen te-vee arts. Temeer komt dezo verbetering der positie van den keuringsveearts der Commissie ge- wenscht voor, omdat den keuringsveearts, in verhand met een voorbereidend onderzoek in zake de keuring van toebereide vleesch- waron, in den eersten tijd tijdelijke werk zaamheden zullen worden opgedragen, die niet afzonderlijk kunnen worden gesalarieerd. B. en Ws. kunnen zich mot het voor stel der Commissie tot verhooging van het traktement van den keuringsveearts op da door lraar aangevoerde, gronden wel vor- oemigen en geven dcriialve den Raad in overweging daartoe te besluiten. 1ste Suppletoir kohieren Forensen- kohier. B. en Ws. bieden ter vaststelling aan het lsfco suppletoir kohier der pl. directe belasting met een belastbaar inkomen van f210,000 en het Forenscnkohier met een be lastbaar inkomen van f 473.270. Voordracht onderwijzeres In «Ie handwerken. Voor de benoeming van een onderwijzeres in do handwerken aan de openbare lagere school der 3de klasse No. 8 aan de Medusa, straat alhier, in verband met de uitbrei- ïiigd van het onderwijs aan die school tob de 12de klasse, worden aanbevolen: lo. Mej. M. C. J. J. Riswick, werkzaam.' aan de openbare school der 3de klasse No. 7; 2o Mej. M. P. Sibbes, werkzaam! aan de openbare school der 3de klasse No. 8; 3o. Mej. J. W. Zwart, werkzaam aan de openbare school dei; 3de klasse Ne. 4<

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 6