m Brandstoffen. OS is Dames Vouwstoeltjes. tm es l#J O hl English Lady, Drie-Siiorijes-Tliee.ï Sociaal- Vragen en Antwoorden, 1 Bioscope Moderne, Sandenmakersst. LICHAMELIJKE OPVOEDING. Feestelijks Opening ALBERT BIEL. Verkooplokaal Papengrac&t 6a. 1EUBILMH& EN ANDERE GOEDEREN, DearsSulters, extra seisde* werken fprisiscfvleesn Steeds klaar voor iedere deur. GebP. STRAATSBURG, Kort-Rapenburg. «b <o Telephooim. 312. De Vereeniging van Detailhandelaren in Brandstoffen te LEIDEN. 01 "Vraag: Kunt U mtf ook zeggen of de 2 "Witte-krule-loten, eerie 3779 en eerie 6004, al uitgeloot zyn? Reed» meer dan tien jaar ztjn deze dingen in mijn bezit en nu wilde lk dit gaarne weten, of moet ik zo nog be waren? Hoe kan ik daarran op de hoogte blyven en in welk blad wordt zooiets ge publiceerd? Antwoord: Deze Series zijn nog niet uitgeloot, als U uwe nummers by een kassier laat noteoren, worden ze daar goregeld voor U nagezien en krijgt U boricht, als ze uit loten. Laatste trekking in 1961, tot zoo lang bewaien als ze niet vroeger uitgeloot zijn of anders verkoopen by een kassier, de waarde ƒ8 per stuk. Vraag: Wy zijn thuis uat ons zeven broers. Mijn oudste broer heeft gediend by de vesting De daaropvolgende broer was vry. Maar nu hoeft myn derde geloot en moet ook dienen. Is nu de vierde ook vry of moet ik ook dienen? Ik ben twee jaar jonger dan myn broer, die nu geloot heeft. Moet ik nu dienen of mijn broer, die vier jaar jonger is dan de- geen, die nu geloot heeft? Want ik heb ver nomen, dat vier jaar te lang duurt voor myn broer die nu geloot heeft. Antwoord: De vierdo broeder is vry. Vraag: De bordjes, waarop staat „Verboden ToegaDg" voldoen toch niet aan de Wet, of vergis ik me daar misschien mee. Ik dacht, dat in het Wetboek van Strafrecht, artikel bepalingen waren opgenomen, die voorschreven, aan welke eischen zoo'n bord moet voldoen. Zoudt U me willen zeggen, indien ze be staan, welke die eischen zyn? Ondersteld, dat er eischen zjjn, dan kan toch tegen iemand, die een perceel betreedt, waar zoo'n niet aan de eischen der wet voldoend bordje geplaatst is, geen proces verbaal worden opgemaakt? Antwoord: Gy zyt blykbaar in do war met bepalingen uit de Motor- en Ry wiel wet e. a., waar modellen zyn voorgeschreven. Art. 461 Wetboek van Strafrecht spreekt alleen van „grond waarvan de toegang op een blijk bare wyze door de rechthebbende is verboden". Meer niet. Vraag: Myn huweiyk ia kinderloos ge bleven. Wy zouden een stuk by een notaris willen laten opmaken: wie 't langst leeft heelt alles. Kan dat? Kan dan de familie van vrouw of man niets opeiscben by een sterf geval van éón van beiden? Zoo het niet vol doende is, wat raadt U ons dan aan Zouden de kosten van zoodanig stuk met te hoog loopen? Wy rekenen op een gulden of tien. Antwoord: Als er geen ouders meer in leven zijn, kan het zeer goed en de verdere familie wordt dan geheel uitgesloten. De raming van kosten zal wel vry goed zyn. Vraag: Ik heb een dienstplichtig nummer getrokken en by de keuring aangevraagd voor Millingen. (Remontedepöt.) Zoudt U my ook kuonen zeggon, wanneer ik daarvoor in dienst moet komen? Antwoord: Van 16—20 Maart of tusschen 2 en 6 October 1913. Vraag: Ik ben aangeslagen inde 10e klas inkomstenbelasting, hoeveel bedrijfsbelasting moet ik nu betalen? Antwoord: Dit kan nadere verdere ge gevens niet worden medegedeeld, omdat de bedryfsbelastiug meer in het bijzonder rekening houdt met de inkomsten uit het bedryf. Vraag: Hoe kan ik zonder uitstoomen een wit vilten kinderhoedje schoon maken? Antwoord: Met schuurpapier en spek- stoenpoeder zachtjes uitwrijven en daarna af borstelen met een harden borstel. Vraag: Bestaat er te Leiden een inrichting waar men zwemmen kan Jeeren? Antwoord: Wy hebben in Leiden een openbare voikszwemplaats aan den Heeren- 8ingel waarvan het water vry zuiver is. Het biyft echter altyd Singelwater. Door do burger en de gegoede klasse wordt van deze zwem plaats weinig gebruik gemaakt. Er moeten echter in verband met het graven van het verbindingskanaal Ryn en Schie nu plannen beitaan om van gemeentewoge een zwemplaats te maken. Vraag: Gaarne zou ik van U willen weten, hoe te handelen met eon poes, die ik zeven maanden heb en die altjjd zindelijk is geweest, alles in baar bak met zand deed en nu on zindelijk wordt, overal haar behoefte doet, niettegenstaande wy altyd voor een zindeiyken bak gezorgd hebben, eiken dag een vorschen? Het is nu twee maanden, dat zy vuil is ge worden. Antwoord: Vermoedelijk ls uw poesje ongesteld en dan gaat de fut er uit ook bi) dieren. U moet poesje echter, wanneor ze 6 to ut is, flink bestraffen en haar als het naar uw oordeel tijd is voor een groote of kleine boodschap naar den bak brengen, dan zult U zo wel weer zindeiyk krygen. Mocht dit niet gelukken dan zit er niets anders op het beest weg te doen. Vraag: Januari a. s. moet ik my aangeven voor do Militie, kan ik dan de twee winters die vorloopon tusschen loten en in dienst gaan (Maart 1914) nog voorexerceeren? Zoo ja, tot wien moet ik my dan wenden? Antwoord: Reen, voorexerceeren bestaat niet meer. Vraag: Binnen hoe korten tyd moeteene dienstbode vertrekken, om haar recht op den godspenning en nieuwjaar te verliezen? Antwoord: Gy leoat blykbaar dezorubriek niet met de noodige attentie en toch is zy uit een oogpunt van algomeone omwikkeling ©n wereldwysheid verreweg de belangryksto van ons blad; weet dan dat men voor een godspenning drie maanden moet werken en dat het aannemen van de nieuwjaarefooi be- teekent, dat de Dienstbode met Mei biyft. Vraag: Met Deeember word ik 18 jaar. Gaarne wilde ik weten, wanneer ik mjj moet aangeven en wanneer loten. En moet ik dan dezen winter reeds do vooroefeningen volgen? Antwoord: In Januari 1914 aangeven ter inschryving, in September 1914 loten. Voor oefeningen (exercitiën worden niet meer ge houden). Vraag: Moet een bezwaarschrift tegen dea aanslag in den Hoofdoiyken Omslag (gemeente belasting) aan den gemeenteraad op zegel worden geschreven? Antwoord: Op ongezegeld papier is vol doende. Men schryft ons nog naar aanleldiDg van een vraag over het woord „dreler" het vol gende: Jaren geleden ontmoette ik dit woord in een tydschrift en werd daaronder verstaan een dubbele munt op een collecteschaal, byv. een cent met een kwartje er onder vastge hecht, of een 2J centstuk mot een gulden of gouden tientje. De bedoeling zou dan moeten «yn, dat men voor de omstanders niet weten wil wat men geeft. Dit doel kan men even wel op eenvoudiger wyze-bereiken. Waarom zoo iets nu „dreier" heet, heb ik trachten na te speuren, doch tevergeefs. Van Duitschen oorsprong zal het wel niet zyn, want dan zou „zweier" juister zyn. Ook coöperatie. Dg weekbladen „De Auto" en „De Diets" bevatten artikelen en ingezonden stukken inzake een onlangs opgerichte coöperatieve yereeniging ,,Sport.Belang". De heer G. F. Steinbaeh, redacteur van „De Auto" schrijft o.a.: Dezer dagen werden vele automobilisten in ons land verrast met een circulaire van ondorst-aanden li nhoud. „S p o r t-B elan g", coöperatieve vereeni gin g. M. M. Een groep jagers en eigenaren van auto mobielen -r— volgens onderstaande lijst hebben een Coöperatieve Vereeniging' opge-. richt, welke zich ten doel stelt haar leden alle mogelijke voordeel en le verschaffen, ont staande uit een gemeenschappelijken aankoop, zooveel mogelijk direct hij de fabrieken. Iedereen, weet dat bij bestellingen van automobielen en geweren, alsmede de onder dooien voor bedde, veelal grove winsten door de agenten en den tusschenhandel worden ge maakt, welke dikwijls 20 a 30 pOt. en moer bedragen en waarvan de koo-pers of gebrui kers niets genieten. Het is daarom dat ondergeteekenden be grepen hebben, dat het tijd wordt hieraan een einde te maken, en heb hangt nu maar geheel van jagers en automobilisten af, dit doel te steunen door zich met ondergeteeken- d-en te vereenigen, coöperatie is daartoe het afdoende middel. Tn het buitenland hebben zich reeds ver schillende groepen gevormd, welke zeer mach tig zijn geworden, duizenden leden tellen en door millioeinen om te zetten, aan haar leden zeer belangrijke reducties bezorgen. Het voorbeeld dezer coöperatie volgende, werden ondergeteekenden geïnspireerd tot de oprichting eener Coöperatieve VereenIging, onder den naam Spórt-Belang, waarvan zij do eer hebben u een uittreksel der statuten hierbij aan te bieden. Zij doen u opmerken dat de opgerichte vereeniging geheel en uitsluitend in het be lang harer leden is, dat de deelneming tob het kapitaal, hetwelk aan haar leden wordt gevraagd, 6lechts zal worden bestemd tot hot vormen van een bedrijfskapitaal, voor elke zaak noodig, dat geen enkel aandeel zal profiteered in de gemaakte winsten en dat het profijt uitsluitend aan de koopers komt. Na, deze uiteenzettingen rekenen onderge teekenden dan ook op uw aller steun en ver zoeken u beleefd inliggend formulier terug te zenden aan onderstaand adres. Coöperatieve Vereeniging „Sport-Belang". Vcorloopig adres: Nieuweplein 41, Arnhem. Volgen een aantal namen van op sport en jachtgebied, doch ook op financieel gebied welbekende personen. V, De redactie van „De Auto" teekent hier bij aan „Wij zien ons Verplicht op te komen tegen den naam van deze nieuwe Vereeniging. Het woerd „Sport-Belang" wijst er op, dat het doel der Vereeniging is de behartiging van de belangen van do sport, in casu de auto mobiel- en jachtsport." Na art. 1 der statuten to hebben ontleed, oordeelt dit blad, dat het correcter zou ge weest zijn, ronduit met de vlag voor den dag to komen en daarop te schrijven, bijv.: Sportieve coöperatieve Vereeniging Eigen Belang." De „Auto" oordeelt, dat de geheele op zet verricht is zonder de minste kennis van zaken en dat de vereeniging een vroeg tijdige dood beschoren zal zijn, zoo ze niet reeds een doodgeboren kind is. „De Vereeniging drijft hierbij een zeer onverstandig spel: „Zij verklaart hierbij den oorlog aan den handel in automobielen c. q. Wat nu, wan neer die handel den strijd opneemt en zioh eensgezind (die eensgezindheid zal komen als de gemeenschappelijke belangen be dreigd worden) tegen de leden der ver eeniging keert, hen boycot en de na-men der leden-automobilisten dier vereeniging publiceert en de reparateurs leveranciers, handelaren, enz., waarschuwt c. q. ver biedt, dezen leden iets te levéren of voor hen iets te verrichten. De Ned. Ver. de R. A. I. heeft dit slechts haar leden te decreteeren en de heeren coöperators staan geheel machte loos." Ook de redactie van „De Fiets" voor spelt de nieuwe veeeniging een spoedi- gen dood in haar artikel „Onder valsche vlag." Hierin zegt ze o. m. het volgende: „Graaf van Reohteren Limpurg graaf Van Limburg Stirum, baron Van Tuyll van Sorooskerken, baron Creutz, baron Vai Pallandt, baron Van Nagell, baron Van Pallandt van Rosendael, baron Van Voorst tot Voorst, baron Van Pallandt van Wai- fort, baron Van der Borch van Verwolde, jhr. Hooft, jhr. Van Loon, jhr. De Blocq van Scheltinga, jhr. Den Beer Poortugael, jhr. Calkoen van Limmen, jhr. Loudén, jhr. Deutz van Lennep, jhr. De Blocq van Haersma de With al deze edellieden hebben zioh met een aantal heeren uit han del en industrie vereenigchs „De heer Crerner, president van de Ne derland sche Handelmaatschappij; de heer Ke-mpers, bankier; de heer Blom, assura deur; de heer Van Vliet, koopman; de héér Holle, theeplanter; de heer Wüste, tabak ker; de heer Smidt van Gelder, papierfa brikant; de» heer Jurg-ens, margarinefabri kant... en nog anderen, die in commeroteele of industrieele kringen naam hebben... al deze heeren hebben zich met bovengenoem de edellieden verstaan. „Waartoe? Om welk groot, om welk edel doel na te 6treven?" „Om den handel in automobielen en ja gersartikelen te beknibbelen. Ziedaar het ongelooflijke, maar toch ware." Opgericht is een vereeniging en baron Creutz schaamt zich niet er dc voorzitter van te zijn en baron Van Nagell geneert zich niet als commissaris op te treden en baron Van Pallandt leent zijn naam aan het bestuur en baron Van Tuyll van Serooskerken aar zelt niet in den raad van administratie zitting te nemen die ten doel heeft coöpe ratief automobielen en geweren in te koo- pen om ze onder haar leden te disfcribueerecn zonder tusschenkcmst van den handel." „De heeren varen ond^r de vlag van „Sport- belang" en tooien him vereeniging zelfs met dezen misleidenden naam. Maar uit prospec tus en statuten blijkt ten duidelijkste, dat die bevordering van sportbelangcn slechts een drogreden is. De bedoeling is om goed- kooper te tuffen en te jagen." „En dit door coöperatie .1 j „Het is vooral zoo bedroevend, dat in-dus- trieelen en kooplieden zich voor zulk een drijven 1 oenen. Wat zoudt gij er van zeggen, meneer de papierfabrikant als uw afnemers eens gingen coöpereer3n Wat zoudt gij zijn, meneer de president van de Nederlandsche Handelmaatschappij, als de natuurlijke scha kel tusschen producenten en consumenten van koloniale artikelen eens ware verbro ken. Gij, meneer dc effectenmakelaar, be klaagt u er over dat er handel wordt ge dreven mot "winst Gij meneer de bankier acht tusschen personen overbodig. En gij, me neer do assurantiebezorger, versmaadt gij" commissieloon „Waarlijk, 't is te gek om alleen te loo pen, dat deze mannen zich vercenigen om den n ij veren handelaar het brood uit den mond te houden." Zware mi^liandeling. Omstreeks halfzes ging Donderdagnamidd. de 25-jarige geapporteerde fuselier van het N.-I. L. H. Toeren met een kameraad den sigarenwinkel „Queen of England" op den Zeedijk te Amsterdam binnen en vroeg daar een dubbeltje sigaren.Na-dat deze hem •door den kostganger J. H. van Hoof waren gegeven, zeide Toeren; „Zie nu maar, dat je het geld van me afhaalt". Een korte woordenwisseling ontstond, waarop Toe ren eensklaps een mes trok en Van Hoof verscheidene steken in hoofd, borst- en armen toebracht. Van Hoof vluchtte de straat op, achtervolgd -dbor Toeren, die- het bebloede mes boven zijn hoofd bleef zwaaien. In den slagerswinkel van den heer H, de Gruyter, waar Van Hoof een schuil plaats trachtte te vinden, werd hij weder door Toeren gegrepen, die met het drei gende wapen in d'e hand hem sommeerde: „Eerst driemaal „genade", anders snij ik je den hals af!" Werkelijk smeekte Van Ho-of, overigens één reus van een kerel, d'eh woesteling omgenade. Eerst daarop lfet Toeren zijn elachtoffer los en slaagde de heer De Gruyter er in hem het bebloede mes te ontnemen. Weder op straat geko men, nam het publiek een zeer vijandige houding tegen Toeren aan. Op een gegeven oogenblik kreeg hij zelfs met een stuk hout ;n hevigen slag op 't hoofd, waardoor ook hij een bloedende wonde kreeg. Inmiddels ging de metgezel van Toeren in den sigarenwinkel als een razende te keer, doch werd door de eigenaresse, mej. S-, en eenige andere vrouwen aan de tele- phonisch t6 hulp geroepen politie overge leverd. Spoedïg was nu ook Toeren over meesterd en naar het bureel van de War- moessbraat gebracht. Van Hoof wist nog, ondersteund door eenige- kennissen, naar het Gasthuis te loo pen. Na verbonderi te zijn, wild'e hij daar echter niet blijven en keerde per rijtuig naar de Queen of England^ terug. Daar aangekomen, viel bij echter, uitgeput door pijn en bloedverlies, bewusteloos voor den grond. Andermaal werd hij nu naar het Gasthuis vervoerd en ter verpleging opge nomen. Ook Toeren, de dader, werd per bran card onder politie-geleide naar het gast huis gebracht om daar zijn hoofd te laten verbinden. Nadat dit geschied was, is hij naar het bureel Warmoesstraat terug ver voerd en daar in verzekerde bewaring ge houden. („Hbld!."), Meerprijzen. Lederzaken* Nader kunnen wij melden, dat op de bui tengewone algemeene vergadering te Til burg de volgende motie is aangenomen: De vergadering besluit als eerste ver hooging d'e prijzen vaü alle soorten zool- en tuigleder te verhoogen met minstens 10 pCt., de prijzen van alle overledersoor- ten, die per Kilo verkocht worden, met 10 pCt. en chroomleder met 2 cents per voet. Alle leden hebben het besluit bekrach tigd. Auteurswet 1912. In „Staatsblad" No. 308 is opgenomeen, de "Wet van 23 September 1912, houden de nieuwe regeling van liet auteursrecht. Daar in het laatste artikel van deze wet is bepaald, dat zij in werking treedt op vember a.s. in werking zal treden. indebted. Werkliir. sijii opgenomen: DATUM. DiQKN. Yolw. »ers. Kin deren. >9 Sept. Zsndag 86 9 46 10 Maandag 61 8 69 1 Ook Dinsdag. 62 8 60 Woensdag. 67 8 66 Donderdag 47 9 b6 Yrydag 66 8 68 laterdag i 6* 64 Werklieden bij de landmacht. Ten opzichte van het in-dienst-stellen van losss. werklieden bij de korpsen en in richtingen van de landmacht, zijn door den Minister van Oorlog algemeene regelen vastgesteld. O. a. is het volgende bepaald: Door de hoofden van inrichtingen van e Landmacht of commandanten van korpsen of korpsonderdeelen kunnen, bij gebleken noodzakelijkheid, losse werklieden, zoowel mannelijke als vrouwelijke, in dien c- wor den genomen, indien tijdelijke hulp noo dig is door ziekte van werklieden of om andere redenen, dan wel voor het verrich ten van diensten welke om hun tijdelijk karakter, geen uitbreiding van dat perso neel wettigen. De losse werklieden worden, al naar mate den tijd, dat men van hun diensten wenscht gebruik te maken, op uur-, dag- of weekloon aangenomen. Zijn zij op dag- of weekloon werkzaam, dan moeten zij, onderscheidenlijk, minstens een dag of een week, vóór de eindiging hunner te-werk- stelling worden opgezegd. Bij de in-dienst-stelling van losse werk. lieden wordt hun door het hoofd medege deeld lo. het loon, waarop zij werkzaam zul len zijn; ook dat, hetwelk bij eventueel be verrichten overwerk zal worden geno ten; 2o. de duur of vermoedelijke duur der werkzaamheden waarvoor zij worden aan genomen; 3o. dat door hen slechts loon wordt noten over den tijd dat zij werkelijk dien,' sten hebben verricht; 4o. dat zij geen aanspraak kunnen makes op geneeskundige behandeling of verple j ging voor rijksrekening 5o. dat eem Losse te-werk-stelling hun geenerlei aanspraak geeft op een later* aanneming als werkman; 6o. dat de bepaling van het W. R. L. '0( niét op hen van toepassing zijn. Van den niet gedoeden Landweerman* In „Het Yolk" is als de officier, die aan de mannen van de Landweer bet verbaal had gedaan van een soldaat, die, aangere den door een auto va.ii minister "Colijn ii zijn bajonet was gevallen en dientengevol ge overleden, genoemd de tweede luite nant Janse. Wij hebben, zegt het „Hbld." getracht van den -bedoelden officier, werkelijk ge naamd D. Janse,- en wonende te Middel- buig, te vernemen of hij de zegsman van dit verhaal was en o£ hij, in dat geval, het kon bevestigen. De heer Janse heeft op deze vraag zon der meer geantwoord, dat hij niet de een st-e zegsman is geweest. Wij vernemen echter er bij, dat thanè van hoogerhand een onderzoek naar die wijze, waarop het verhaal in de wereld ii gekomen, wordt ingesteld. Dat het niet juist is, staat nu wel vast Taacher, reads English Literature with Studontos, Conversation etc. Apply No. 4196 this paper. 6 5 Octebsp Heropening 3 Voorstollingen per wreek. Entrée- Dryren Zaterdag 10 Cents, Zondag 15 Cents, Maandag IO Cents. Zeldzaam Programma. 7 Prnchtnnmmer». 4186 8 Probeer do kwaliteit a 35 Ct». per Ons, ƒ6 per Pond, lichte en zware Melange. Fa. C. VOET, Botermarkt 1. ES EO. £30 VAN Aideeling Leiden. SPEELTERREIN ZOETERWOUOSGHE SINGEL. OP ZONDAG 6 OCTOBER 1913, te I3/, bur n.m. Toegangsprijs IO Cents. Onderlinge Wedstrijden in: Voetbal, Korfbal en Amerikaanach Balspel. Voor de Leidscbe, Haagsche en Haarlemache Padvinders Wedstrijden ln Estatettenloop, Seinen, en:. Van af Maandag 7 October t. s. zal het Terrein gedurende de School uren (dus niet op de vrye Woensdag en Zaterdagmiddagen) kosteloos ter beschikking zijn van Dames en Heeren Onderwijzeressen en Onder- wyzera van alle Scholen in deze Gemeente, met huune Leerlingen. 4167 31 HET BESTUUR. Cupsus Grondslagen dep Baandag 7, 14, 31, 38 Oct., halfnegen, in „De Blauwe Vaan", Haarl.straat. Spreker: WIJNKOOP. Doorloopende Kaarten 10 Cents. 4199 10 De S.-D. P. Heden ontvangen: een Bonzen, sorteering DAMES VOUW STOELTJES, vaa af 3.90. 4181 9 36 Mare 36. BRUILOFTEN 4232 8 en PARTIJEN. de grootste sorteering Feestliederen, Mutsen enz. vindt U ln het mag&ijjQ Erato'', Koornbrugsteeg, hoek Botermarkt. Leiden, Telephooan 8S9. Voordrachten en Kostumes. De Deurwaarder J. F TEUNI8 te Leiden, zal VEKKOOPEN, op Woensdag 9 October 1913, des voormiddag* te 10 uren, in diens bovengenoemd Lokaal, diverse waarbyEikenh. Salonameublement, fraai Notenh. Buffet, dito Bonheur du jour, dito Salontafel, Boekenkast, div. Tafels, Canapó'e, Stoelen, Over gordijnen, Ledikant met Beddegoed, dir. Vul- en andere Kachels, Brand kast, enz. Voorts: eenige nieuwe Rijwielen en een „Remington" Schrijf machine No. 8 met breeden wagen. Kykdag: Dinsdag a. van IO 3 uren. 4203 '25 Goederen kannen worden gebracht en afgehaald. Door d* steeds stijgende inkoopsprijzen der brandstoffen, zuilen, van af 7 October 19J3, de navolgende prijzen voorloopig worden vastgesteld, voor franco thuia levering te Leiden: Per H.L. Engelsche (Wales) Anthraciet 30/50 on 20/30 m'ii. f 2.40 Scliotsclie Belgische 30 50 20/30 30/50 20/30 30/50 20,30 99 Duitsche Limburgsche Eivorra-briquetten Houtskool Steenkolen Bovengenoemde pryxen worden by afname van IO Heet. in een zending, met 5 per J35.5A verlaagd* 4180 60 Gaskokes volgens do notooring der Gemeente-Gasfabriek.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 14