LEIDSCK MGBLAB, Zaterdag* 5 October. Berde Blad. Aimo 1912. Buitenlandseh Overzicht. FEUILLETON. In Hofkringen. Uit de „Staatscourant". %o. 16143. Hot buitenlandseh nieuw» biedt weinig fctof tot bespreking. Alleen over het oor logsgevaar in den Balkan zijn weer vele tijdingen binnengekomen, doch dit zullen gre afzonderlijk behandelen. Het meest op den voorgrond tredend, §3 wel de kwestie van den vrede tus- lohea Tuirkije en Italië, Bijna (Dffioieel is in laatstgenoemd land medege deeld, dat de geruchten dienaangaande .Verspreid, waarheid behelzen. De correspondent van de ,,Tempa" te puohy bevestigt, dat de hoofdlijnen van -iet vredesverdrag zijn vastgesteld. De onderhandelaars Berte>lini en Res- Sftd zijn respectievelijk naar Cavour en fconstantinopel vertrokken om het door hun regeeringen te laten ratifioeeren. De „Voss. Ztg." verneemt van de meest betrouwbare Italiaan9ohe zijde, hoogst- jWaarsahijnlijk dus van de ambassade te ■Berlijn, de volgende bijzonderheden om- jfcrent -de vredesvoorwaarden tussohen Ita lië en Turkije: Italië heeft zijn vredes voorwaarden nooit veranderd. Het heeft Se niet gemakkelijker gemaakt vóór de moeilijkheden in den Balkan en na dien tijd evenmin zwaarder. De genoemde voor {waarden zijn de volgende: Turkije zal Verklaren, dat het ten gevolge van den toestand op dén Balkan niet langer in Staat is Tripolis te verdedigen en zal dit land autonomie verleenen» Hierop zal Ita lië Tripolis voor geannexeerd verklaren, hetgeen Turkije stilzwijgend laat gesehie- De religieuse souvereiniteit zal) gesteld {Worden in handen van een door Italië ge accrediteerd vertegenwoordiger van den khalief in Tripolis." De financieel© kwestie heeft tot geen moeilijkheden aanleiding gegeven, daar Italië Turkije zooveel geld toege staan heeft als dit land heeft geëisoht- Ten gevolge van het sluiten van den irrede, is men in Italië ten opzichte van ide Balkan-crisis veel optimistischer ge- iBtemd, dan 24 uren geleden het geval was. !Men is nl. geneigd in het sluiten van den Vrede een gunstig teeken te zien voor de verbetering van den toestand in den Bal kan. Het vrije, nu door Italië van geld IVvorziene, Turkije, zal door de Balkan- etaten niet zoo spoedig aangevallen wor den als het meer of min van middelen anfcbloote Turkije, dat Tripolis te verdedi gen had. Turkije heeft zijnerzijds er geen belang bij den oorlog te beginnen en zal look niet het odium op zich willen laden 'de vijandelijkheden te hebben geopend. Zoo zal dus de Italiaansch Turksche vre de misschien ook het begin zijn van het «inde van den strijd in den Balkan. Toch zit Italië nog niet geheel stil. De irloot ia ten minste in actie. Dit blijkt uit een bericht van den oorrespondent van de »-,Seoolo" te Napels, die meedeelt, dat het vertrek van de Italiaansch© vloot naar de 'Aegaeïsohe Zee vier dagen vervroegd is. De vloot za-1 naar de haven van Astypa- loe koers zetten, om daar de wacht te houden, met het oog op aliHo gebeurlijkhe den, die een gevolg van de verwikkelin gen op den Balkan kunnn zijn. Troepen zijn, aldus dit bericht, niet me- 'degegaau. Een landing schijnt dus niet in het voornemen te liggen. Turkije heeft aan de beschermende mo gendheden medegedeeld, dat het zijn troe pen uit Samoa terugtrekt, nu de rust op het eiland verzekerd is door de oorlogs- feohepen der mogendheden. Naar verder {wordt meegedeeld, is men teruggekomen ivan het denkbeeld om Kreta opnieuw te bezetten. De staking in Spanje breidt fcioh nogsteedsuit. Telkens zijn er We or personeeien van andere maatsohappij- ën, die den arbeid neerleggen. Nu is te 'Saragossa in een vergadering van spoor- fwegmannen besloten het werk te staken. (Het besluit is gisteren genomen en zou in 'dezen nacht, op het middernachtelijk uur ÏWorden uitgevoerd. De spoorwegdirecties hebben een zware {Verantwoording op zich geladen door met i». 62) En dezelfde menschen, die vijf minuten geleden slijk hadden geworpen op het witte jgewaad van een buitengewoon hoogstaan- ide en deugdzame vrouw, deinsden nu vol j afschuw terug voor het idee dat er een smet ..psou kleven aan den persoon van dien dik- ken, deftigen man, die door een ongelukkig j noodlot op den troon van Frankrijk was geplaatst. XXV. De eerste twijfeL Zijn Majesteit zag er lang niet zoo norsch uit, als hij anders altijd deed op de ■vondrecepties van zijn koninklijke echt genoot©. Hij kwam binnen, met een goedi- gen glimlach op zijn gezicht en die glim lach verdween niet, zelfs niet toen hij de kille hand der Koningin kuste en tegen haar aanhangers knikte, die hij allen van harte verafschuwde. Maar toen zijn blik op Lydia viel, straal de hij bepaald en verbaasde al degenen, die bp schandaal belust waren, door dë massa's attenties, die hij haar bewees. Dadelijk na dat hij zijn vrouw zijn hulde had bewezen, ,on de jonge loten der oude aristocratische geslachten begroet had, die aan hem wer den voorgesteld, wendde hij zich met groo- jte geestdrift tot Lydia en begon een druk gesprek met haar. u ons de eer aandoen van met fens de pavanne te dansen, markiezin1?" frroeg hij op suikerzoeten toon. „Helaas, ondeskundig personeel te gaan werken. Een groote ramp is er bij Alicante reeds het ge volg van geweest. Een locomotief van een goederentrein, die bestuurd werd door een machinist, die met de remmen niet kon omgaan, reed tegen een stootblok aan en beschadigde den muur van. de vestibule van het station. Drie personen werden gedood en twaalf gewond, waarvan twee ernstig. Nu wil do Spaansche regeering de spoor wegmaatschappijen beveiligen tegen econo- mische bewegingen onder hun personeel, maar zou 't ook geen aanbevoling verdienen, het publiek, de reizigers -te beveiligen tegen de maatschappijen. Laat dan minder treinen rij den, maar ton minste met vertrouwd perso neel. Anders kon dezo ramp do eenige wel eens niet blijven. Bovendien is 't niet onmo gelijk dat de vorige, reeds vermelde onge lukken aan dezelfde oorzaak moeten word<jn toegeschreven". Het'heete dat deze een ge volg waren van sabotage aan de lijnen, maar officieel, van regeeringswego, is er ver.' klaard, dat er gedurende deze staking geen sprake is geweest van sabotage. Nu het be kend ia geworden dat ondeskundige arbeiders de treinen geleiden, geeft dit te denken. 't Is toch in Engeland een ware rommel, wat 'betreft die militante kiesrechtdames. Alles hebben ze - zich gepermitteerd, maar wanneer de adellijke dametjes in de gevan genis terecht komen en ze verkiezen een paar dagen niet to eten, dan komen ze alweer vrij. En. met denzelfden lust en ijver hervatten zo hun „propaganda". .Wanneer de straf voor een ingebeukte ruit, of een om vergeworpen café-tafeltje is, of omdat de ongemanierde dames feen minister tot aan zijn kin too in den hoed hebben weggeslagen, dan is dat tot daar aan toe. Maar ze heb ben zeer ernstige misdaden bedreven en dan wordt 't onverantwoordelijk om tot in-vrij- heidstelling over to gaan. We willen nu niet spreken over do oorzaak. Persoonlijk zouden we den Engelschen vrouwen 't. kiesrecht wil len geven. Doch dat doet thans niets ter zake. Dergelijke daden zouden dan niot meer plaats, grijpen, maai' we hebben' er rekening mee te houden, dat er dingen geschieden, <lie talrijke menschcnlcvens kunnen eischen. Miss Gladys Evans, die te gelijk met de reeds vrijgelaten mrs. Leigli tot vijf jaren gevangenisstraf werd veroordeeld wegens de poging tot brandstichting in den Konink lijken Schouwburg te Dublin, is thans op last van den lord-lui tenant van Ierland, eveneens op vrijo voeten gesteld, om gezond heidsredenen. Er werd na do weigering van voedsel tot gedwongen voeding overgegaan en deze heeft de belde suffragettes zoo aange pakt, dat thans beiden in vrijheid moesten worden gesteld. Ook dn dit geval van oen vCroordeeling tot langdurige gevangenisstraf heeft dus de hongerstaking der suffragettes succes gehadL Shaw heeft kort geleden in een interview geadviseerd om den gevangenen vrijheid, te gewen zich te laten doodhongeren, indien zij dat willen, als men maar zorg droeg, dat er steeds voldoende voedsel in de nabijheid stond. De autoriteiten hebben dezen raad iniet durven volgen. Bij Kon. besluit is bepaald, dat Hr. Ma. logementechip voor zeemiliciens „Neptu- nua'' 26 October aan 'sRijks werf te Wil lemsoord in dienst zal worden opgelegd; de kapitein ter zee H. A. Schoonhoven, met voormelden datum eervol ontheven van het bevel over dien bodem; ia met ingang van 10 October aan J. P. L. Goemans te Zienksee op verzoek, eervol ontslag verleend ale plaatsvervanger van den districtsveearts, wien Dordrecht als standplaats is aangewezen; ia bij bet personeel van den geneesk. diienst van het leger in Ned.-Indië benoemd en aangesteld tot tijdelijk officier v. gez. 2de kl. dr. A. Kselik; is met ingang van 15 October aan de re serve-luitenants-kolonels H. N. Ravesteyn, W. N". Roldanus, A. L. de Blauw en N. Duoroix, commandanten respectievelijk in het 45ste, bet 38 ste, het 29ste en het lOd'e landweerdistrict, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst en zulks voor zoo veel de drie laatstgenoemden betreft op onze danstijd moest eigenlijk over zijn, maar, par ma foi, wij willen graag nog een paar passen doen naast de kleinste voetjes in heel Frankrijk. Lydia zou misschien ontsteld zijn ge weest over de buitengewone beminnelijkheid van den Koning, maar haar gedachten keer den zich instinctmatig naar de vele gele genheden, waarop hij aldus getracht had haar gunsten te winnen, in de hoop van geldelijke beloften te krijgen van het fei telijke hoofd van het departement van fi nanciën. Zij zag, dat onderzoekende blik ken haar scherp gadesloegen, toen zij niet in staat om de uitnoodiging van den Koning af te slaan met tegenzin haar hand in de zijne legde en haar plaats naast hem innam om de pavanne te openen. Zij was bijzonder elegant in de bestudeer de stijfheid harer bewegingen: een stijfheid die zij had aangewend en die heelemaal in haar was overgegaan, ~als het ware de uit drukking van haar eigen onbuigzame ka- rak ter. De statige paianne paste mooi bij de be wegingen van haar slanke gestalte, die bij zonder lenig en vol scheen, ondanks de nauwe boeien van het oorsage. Zij was in het wit en haar jeugdige schouders staken schitterend af tegen den matten tint van haar brocaatzijden japon. Zij stond nooit toe dat het belachelijk kapsel, dat in den laat- sten tijd in de mode was gekomen, de glorie van haar eigen kastanjebruin haar bedekte en de warme rijke kleur er van gluurde door het poeder heen, dat er met kunstenaars hand over gestrooid was. Zij liad de ernstige gebeurtenissen van dien onvergetelijken dag geen oogenblik uit haar gedachten laten gaan, maar te midden van d'e talrijke herinneringen, die hun aanvrage en alzoo krachtens artikel 36, punt lo. en voor zooveel den reserve luitenant-kolonel Ravesteijn aangaat, krachtens art. 33, punt 3o. der wet voor het reserve-personeel der landmacht 1905; aan genoemde reserve-hoofd-officieren met instandhouding van het aan hen krachtens de bepalingen der „Pensioenwet voor de landmacht 1902", toegekend voortdurend pensioen, voor hen resp. bedragende f 1431, f 1330, f 1421 en f 1368 's jaars, met toepas sing van de artikelen 43 lo., 47, 63 en 64 der eerstgenoemde ivet een nader pensioen toegekend ten bedrage van: voor den reserve-luitenant-kolonel Ravesteyn f 242; voor dien reserveluitenant kolonel Rolda nus f 242; voor den rel erve-luitenant kolo- nel De Blauw f 231 en' voor den reserve- luitenat-kolonel Ducroix f 165 's jaars. Bij Kon. besluit is A. E. G. Goossens van Eyndhove, referee, iris aan het Dep. van Justitie, die gedurende tal van jaren belast is geweest met de uitvoering der Auteurs wet, met ingang van den dag, waarop die nieuwe Auteurswet wordt afgekondigd, be vorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De Kleeding-industrie. In „De Telegraaf" werd 'opgenomen een schrijven van de Kamer van Arbeid voor de Confectiebedrijven le 'Amster dam, waann aan flet publiek verzocht wordt de bestellingen, in kleeding voor voor- en najaar wat tijdig te willen doen, en er niet mee tot het laatste oogenblik te wachten. Telkens doet zich het geval voor, dat twee keeren in het jaar ge durende korten tijd er een overloopende drukte is, zoodat een goede afwerking der goederen groote "moeite oplevert, en er van patroons en werklieden een over spannende arbeid gevraagd worrf'Aivaar- door er niet zelden een groot deel van den nacht mee gemoeid is), die voor het leven zeer ernstige bezwaren ople vert. Kon dit werk over langeren tijd ver deeld worden, dan zou dit aan een gere gelde werkzaamheid ten goede komen, e:n de koopers zouden van een dege lijke afwerking verzekerd kunnen zijn. De Kamer van Arbeid voor de Tex- tiel-Nijverheid te Leiden (voorz. de heer G. van Zwieten; secretaris de heer W. Pera) is door belanghebbenden aange zocht een dergelijk verzoek ook tot het publiek te richten, en zij doet dit gaarne, overtuigd, dat door het gehoor geven aan dit verzoek de regelmatige arbeid in een belangrijke industrie zeer zou worden bevorderd. Stakingsrelletjes te Amsterdam. In de Foeliestraat, te Amsterdam, nabij de werkplaats van de confectic-firma Hertzberger, heerscht in de laatste da ten gevolge der werkstaking eenige druk te. Bij de in deze straat gevestigde firma zijn ongeveer 60 werksters aan den ar beid gebleven. Zij worden met taxi's naar het atelier gebracht en 's avonds ook iveer met deze vervoermiddelen naar huis gereden. Om wanordelijkheden met de stakers te voorkomen, zet 's middags te ongeveer vijf uren, als de werkwilli gen naar huis gaan, de politie de straat af. Naar „Het N. v. d. D." meldt, vertoon den de stakers zich Donderdagavond in grooten getale en ging het nogal rumoe rig toe. In de Foeliestraat, op Rapen burg en op het Rapenburgerplein werden de auto's met straatvuil en allerlei voor werpen bekogeld en de werkwillige meis jes werden met een vervaarlijk gegil en gejoel uitgejouwd. Van een der taxi's werd een lantaarn door een steen ver brijzeld. Politie te paard en te voet voor kwam ernstiger ongeregeldheden. Gistermorgen is, zoo meldt „Het Volk," onder leiding van de Kamer van Arbeid in de confectiebedrijven eon bespreking tusschen beide partijen gehouden. De be sprekingen worden Maandagmiddag voortgezet. haar bestormden, terwijl zij met langzame schreden den dans meemaakte, was er geen enkele levendiger dan die van de verontwaardiging van haar echtgenoot, toen hij sprak over haar hand, rustend in die van den trouweloozen, verraderlij ken vorst, die voor geld zijn vriend zon verkoopen. Zij dacht er over na, hoe hij zou handelen, als hij haar nn kon zien, want hare vingers kwamen onder de inge wikkelde figuren van den dans meer dan eens in aanraking met die van den Ko ning. Vreemd genoeg voelde zij nu, nu zij ge noodzaakt was om den heeten, vochtigen palm van dien Koning aan te raken, iets van dien ondraaglijken, fysieken afkeer, dien haar echtgenoot haar had beschreven, welke beschrijving haar in zoo hooge mate had geërgerd en opgewonden tijdens haar onderhoud met mylord. Van haar omgeving nam zij anders wei nig notitie. Maar nu kon zij niet nalaten de blikken vol kwaadaardige nieuwsgierig heid, kinderlijke afgunst en spottigo triomf op te merken, die haar van uit alle hoeken der zaal werden toegeworpen. De 1 luitengewone onderscheiding, haar door den Koning aangedaan als regel danet-e hij nooit op de soiree's van zijn vrouw soheen in het oog van al die praatzieke menschen de ergste geruchten te bevestigen, de aanleiding tot de plotselin ge ontslag-aanvrage van lord Eglinton in begrepen. Zijne Majesteit leed niet even als zijn vrouw aan een onverwinlijken afschuw voor opgedirkte vrouwen, integen- i deel, zijn afschuw was voornamelijk gericht tegen de stijve douairières en de prentsche devotes die de omgeving der Koningin I J. T. Crcmcr. Nader verneemt „De Tel.", dat de ont slagaanvrage van den heer J. T. Cremcr als president van de Nederlandsche Han delmaatschappij is geschied tegen 1 Ja nuari a.s. Het blad noemt reeds de namen van eenige personen,die geacht worden voor een eventueele benoeming in de plaats van den heer Cremer „in aanmerking te kunnen komen." Indische Delenaie-comniisaie. Bij Kon. besluit is de vice-admiraal G. I'Tydeman benoemd tot lid van de bij Kon. besluit vau 5 Juni 1912 No. 60 ingestelde commissie, aan welke is opge dragen om de inrichting van de verdedi ging van Ned.-Indië, zoo te land als ter zee, van een staatkundig, technisch én financieel standpunt in beschouwing te nemen. Scheep vaarttentoonstelling. B. en Ws. van. Amsterdam stellen den Raad voor hen te machtigen aan het co mité der Eerste Nederlandsche tentoon stelling op scheepvaartgebied tijdelijk en kosteloos in gebruik te geven het terrein van het voormalige Tolhuis en voor de uitvoering der werken, het aanleggen van wegen en graven van eenige kanalen een bedrag van f105,000 beschikbaar testel len. Tevens vragen B. en Ws. een krediet van f 10,000 aan voor een expositie door do gemeente op deze tentoonstelling. K. K, Schoolbond. Naar „De Tijd" verneemt, zal binnen kort in het bisdom Haarlem tot stand komen een Bond van R.-K. schoolbe sturen. Door een voorloopige stichtings commissie zijn de statuten ontworpen en aan de verschillende R.-K. schoolbestu ren ter beoordeeling gezonden met uit noodiging tot deelneming aan deze stich ting. Een algemeene toetreding van R.-K. schoolbesturen is vrijwel verzekerd. Ook in het aartsbisdom Utrecht worden pogingen gedaan, om tot een dergelijke organisatie te geraken, en de mogelijk heid is niet uitgesloten, dat voor het geheelc land een groote federatie van R.-K. schoolbcstareen tot stand komt, die meent het blad voor het R.-K. lagere schoolwezen van zeer groot nut kan zijn. Koml van Scd. Onderwijzers. Tot lid van het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers is gekozen de heer J. H. F. van Zadclhoff, van Dor drecht. Voorts moet voor de verkiezing van nog twee leden van het hoofdbestuur een stemming plaats hebben tusschen de heeren J. van Eizenga, A. Hart, C. Tho massen en Ph. van der Vos, allen te Am sterdam. Voor de verkiezing van een redacteur voor „De Bode" moet gestemd worden tusschen de heeren E. J. van Det en Th. J. Thyssen, beiden te Amsterdam. lts. Pantekoek. Men schrijft uit St.-Petersburg aan het „Hbl." Naar aanleiding van het aanstaande vertrek van den Nederlandschen predi kant alhier, ds. Pantekoek, had-'dezer dagen een feest plaats in het gebouw der school tot de Nederlandsche, Duitsche en Fransche Hervormde Gemeenten be- hoorend. Een lange reeks van jaren was de heer Pantekoek lid van den schoolraad dezer uitstekende inrichting van onderwijs en te oordeelen naar de warme uitingen van dank en erkentelijkheid en de hartelijke woorden van afscheid, gesproken na mens de directie, het onderwijzersperso neel en de leerlingen, was het den ver trekkende in dien tijd gelukt aller harten te winnen. Het moet ds. P., wien tevens een fraai geschenk werd aangeboden, aangenaam aangedaan hebben, zoo dui delijk te ondervinden, dat zijn jarenlan- vormden. Het feit, dat hij Lydia vanavand zoo openlijk onderscheidde, was dus het bewijs, dat hij haar niet langer tot die laat- sten rekende. „Zijne Majesteit lieeft eindelijk een ver wante ziel gevonden in de ongenaakbare markiezin," was de algemeen© opvatting, die den meest op schandaal belusten hove ling volmaakt tevreden 6telde. Lydia wist genoeg van hot hofleven at' om te gissen, wat er gezegd zou worden. Tot nu. toe wa6 zij gelukkig vrij geweest van de compromitteerende vleierijen van Lodewijk behalve bij die gelegenheden als hij geld noodig had, maar zijn atten ties gingen nooit verder en hielden onver anderlijk dadelijk op, zoodra hij gekregen had wat hij verlangde. Maar vai«vond was zijn hofmakerij van langer duur en in de korte pauze tusschen het tweede en derde deel van den dans in gelukte het hem haar in het oor te fluisteren „Madame, u beschaamt uwen Koning! Zullen wij ooit in staat zijn voldoende uiting te geven aan onze dankbaarheid „Dankbaarheid, Sire!" mompelde zij wel wat verbaasd en ietwat koel. „Ik be grijp u niet, waarom dankbaarheid „Gij zijt bescheiden, madame, even be scheiden als dapper en goed," antwoord de hij en maakte van de gelegenheid ge bruik om haar hand weer aan zijn lippen te brengen. Het was hem gelukt haar langzamerhand naar een ven6ternis te leiden, ietwat apart van de andere dansende paren. Hij bewonderde do standbeeldachtige gratie van Lydia volstrekt niet en had haar vaak in stilte bespot om haar mannelijke wils kracht en de strengheid harer Drincines, e arbeid voor het welzijn der schooi oor alle belanghebbenden ten volle wordt gewaardeerd. Ken gevaarlijk heerschap. Te Brussel is een hoogst gevaarlijk heerschap gevangen genomen, «ekere Eugèno De Graeve, bekend onder don naam Rorique, die het plan gesmeed had de kostbaarheden uit de kerk te Namen te stelen. De Graeve, die te Oostende geboren: is, diende in zijn jeugd 'op een Fransch zeilschip. In 1893 werd hij beschuldigd met zijn broer den kapitein van het vaartuig vermoord en beroofd te hebben. Beide broeders werden door het gerecht te Brest ter dood veroordeeld, doch be genadigd en levenslang naar Nieuw- Caledonië verbannen. Hier stierf de eene broer, Eugöne kreeg na nqgen jaar gra tie. Hij keerde naar België terug en wist daar velen te overtuigen van zijn on schuld. Zelfs werd een vereeniging op gericht om r evisie te verkrijgen van het proces. De Graeve maakte intusschen gedich ten en schreef een roman over zijn her inneringen in het bagno. Het Brusselsch blad „Etoile Beige" nam hem als biblio thecaris in dienst. In het laatst van Juli had hij de direc tie medegedeeld, dat hij plan had naar Amerika te gaan, waar hij vroeger reeds eenige jaren doorbracht. Voor zijn ver trek schijnt hij echter nog een goeden slag te nebben willen slaan. Hij had met drie schavuiten een plan in elkaar gezet, om 's nachts in te bre ken in een kerk te Namen en de noodige kostbaarheden mee te nemen. Een aulo zou gereed staan om hen snel over de grenzen te brengen. Een van zijn hand langers moet hem echter verraden heb ben. De Graeve werd gevangen genomen, waarna zijn helpers tegen hem getuig den. Het geval neeft te Brussel, waar De Graeve zeer bekend is, veel opzien gebaard. Ken neger door inede-gevangenen opgehangen. Een neger, Frank Wigfall geheeten, was te Rawlins in den Staat Wyoming, gearresteerd wegens een buitengewoon afschuwelijk vergrijp tegen een zeven tienjarige vrouw. De blanke bevolking, daarover in hevige woede ontstoken, wilde hem lynchen. Derhalve vond de overheid hem niet veilig in het huis van bewaring, zoodat zij hem heimelijk ver voerde naar de staatsgevangenis, die niet te overrompelen was. De blanke bevol king wist echter de. gevangenen aldaar in kennis te stellen met' dé misdaad van den neger. En tot haar groote verba zin» vernam de overheid, dat hij zelfs in die gevangenis niet veilig was. De negér werd opzettelijk buiten aan raking met de blanke gevangenen ge houden en zat opgesloten in een der stevigste' cellen, onder sterke bewaking. Docli toen des morgen de 300 gevange nen moesten aantreden voor hun marsch naar het werk buiten de gevangenis, sloegen zij aan "het muiten. De bewaar ders werden gekneveld en ontwapend, doch hun wera tevens gezegd, dat men hun geen kwaad zou doen, als zij geen poging deden den neger te redden. De ge vangenen ontwapenden ocik de wacht voor diens cel, vermeesterden de sleu tels, openden de deur, sleurden den ne ger uit de cel, bonden hem een lang touw om zijn nek en aan de leuning der 8 meter hooge galerij werd hij op gehangen. Eerst toen de ongelukkige geen teeken van leven meer gaf, ontvingen de be waarders hun vnjheid en hun wapens terug. De gevangenen traden uit eigen beweging in het gelid en gingen gemoe dereerd op marsch naar hun strafwerk. Maar de directeur der gevangenis liet de belhamels in arrest stellen. En daar op staken de overige gevangenen hunne hoofden weer bij elkaar en verklaarden iii allen ernst aan het. muiten te zullen gaan, bijaldien hunne kameraden niet uit het arrest werden ontslagen. maar het zou eiken man, die iets voelde voor wat werkelijk mooi i6, onmogelijk zijn geweest om niet verrukt te zijn van dat buitengewoon harmonieuse geheel, ge vormd door die elegante vrouw in haar stijve japon van wit brocaat, met haar jeug dig kopje gekroond door glanzend haar, dat zoo praohtig uitkwam tegen de bleek gele tint van het damasten gordijn achter haar. En dus was er niets gemaakst in den bewonderenden blik, waarmee de Koning baar aankeek. Zij was zich daarvan bewust, en was diep verontwaardigd over dien blik en vatte, misschien ten gevolge daarvan, niet zoo geheel en al de verborgen beteeke- kenis zijner woorden, als zij anders gedaan zou hebben. „En even schoon als dapper," voegde Lodewijk er zalvend bij. „Niet alle vrou wen zouden aldti6 den moed harer overtui ging hebben ,en openlijk uitkomen voor baar gevoelens van trouw en aanhankelijk heid." „Sire," zei zij koel, want zij begon op eens een vagen angst te voelen. „Ik vrees, dat Uwe Majesteit onder een misverstand verkeert en meent, dat ik in den laatsten tijd iets heb gedaan, waardoor ik den epe- cialen koninklijken dank verdiende, ter wijl..." „Terwijl u de ingeving van uw hart volgde", antwoordde hij galant, ziende dat zij was blijven steken om naar een woord te zoeken, „en aan de sceptici van dit slechte hof getoond beeft, dat deze buitengewoon mooie persoonlijkheid onder het strenge masker van ijzeren wilskracht en ongenaakbaarheid de ware instinkten der aanbiddelijke vrouwelijkheid ver bergt!" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 13