LEIDSGH DAGBLA07 Woensdag1 2 October. Derde Blad. Anno 1012. Buitenlandseh Overzicht. FEUILLETON. In Hoflii'inoeii. ro. 16140. De-gebeurtenissen op den Balkan be- heerschen de gehecle internationale po litiek. Behalve dat is er weinig wat de aandacht vraagt. Het belangrijkste, en dat is inderdaad nog niet zoo onbeteekenend, is wel de Vraag, wie in Frankrijk over eenige 'maanden zijn intrek zal nemen in het Elysée, wanneer president Fallières, na ©en presidentschap van zeven jaar zal aftreden om kalm te gaan leven. Want evenals zijn voorganger Loubet wenscht deze president niet voor een herbenoe ming in aanmerking te komen. De oud-minister van buitenlandsche zaken Gabriel Hanotaux, heeft in de Figaro" een artikel geschreven over de presidentsverkiezing en daarin de verschillende candidaten opgenoemd. Hij betreurt het, dat het er dezen keer naar gaat gelijken alsof de toekomstige president gekozen zal worden vóór of tegen evenredige vertegenwoordiging en hij noemt dan "do voornaamste candida ten. Eerst noemt hij den naam Bour geois, wiens candijp^uur zoo niet zeker dan toch waarschijnlijk is. Bourgeois zou zonder twijfel aldus Hanotaux een bewonderenswaardig presi dent zijn. In zijn lange en eervolle loopbaan heeft hij verscheidene gewich tige posten waardig vervuld, maar als lid van het kabinet-roincaré en aanhan ger van de evenredige vertegenwoordi ging heeft hij verscheidene van zijn oude vrienden van zich vervreemd. Dan is er nog de huidige minister president Poincaré en er zou ten op zichte van zijn candidatuur niets dan gunstigs gezegd kunnen worden, indien niet wederom evenredige vertegenwoor diging zijn mogelijke aanhangers kwam verdoelen. Sedert lang heeft de Senaat het mo nopolie van presidenten. Beiden, Lou- bert en Fallières, waren president van den Senaat vóór zij hun intrek namen in het Elysóe. Daarom komt dan ook de tegenwoordige president van den Senaat, Antonin Dubost, in ernstige aanmerking. Maar vraagt Hanotaux zal de Ka mer van Afgevaardigden niet zeggen, dat het thans haar beurt is? Hier staat Deschancl op den voorgrond, die een paar maanden geleden zelfs groote kan sen had en om zijn geest en welsprekend heid een geboren president is. Maar we derom komt de evenredige vertegenwoor diging hiertusschen. Het laatst noemt Hanotaux als moge- lijken candidaat Ribot, die gerespecteerd ea vereerd wordt zoowel door zijn col lega's als door zijn tegenstanders, ter wijl de evenredige vertegenwoordiging, het grootste struikelblok op den weg naar het presidentschap, zelfs in overeen stemming kan gebracht worden met zijn kansen. Hanotaux besluit zijn artikel met te herhalen, hetgeen hij aan het begin reeds zeide, dat de presidentieele verkiezing dezen keer niet plaats zal hebben om haar zelf, maar om het vóór of tegen de evenredige vertegenwoordiging. Natuurlijk is Hanotaux niet de eenige, die deze kwestie bespreekt. Ook van andere ziide worden nog namen ge noemd en daaronder is ook die van prins Victor Napoleon. Er moeten pogin gen worden gedaan om hem benoemd te krijgen en om dan door een staatsgreep, Napoleon III hóeft dit op zoo succes volle wijze gedaan, de macht der Bona- partisten weer te vestigen. Over den oorlog tusschen Turkije en Italië wordt niets meegedeeld in de laat ste telegrammen. Evenmin over de vre desonderhandelingen. We gaven laatst eenige cijfers, die deden zien, dat deze oorlog Turkije zoo weinig kost. Voor Italië is dat echter heel anders. De Ita lianen zullen 't merken op hun. belas tingpapieren. De „Popoio Romano'- bevat op grond van offic.ieele gegevens een overzicht over de kosten van den oorlog. Het blad geeft een berekening van do bedragen, die bh koninklijk besluit voor de kosten van den oorlog zijn aangewezen, en kómt dan tot bet 'resultaat, dat tót nu toe 403 millioen Lire zijn uitgegeven, 331 'millioen voor het departement van oorlog en 72 millioen voor het departe ment van marine. De kosten per dag zijn gemiddeld 1,182,000 Lire. Die kos ten worden gedekt door saldi van do belde vorige begrootingen, te zamen 122 millioen; cle rest zal worden, gevonden door de overschotten op de begrootin gen van 19121918. Maar als die be grootingen nu eens geen overschotten geven; 't is een gewaagde onderneming te speculeeren op begrootingen, die eerst over eenige jaren zullen moeten worden uitgevoerd. De radicale Belgische Kamerafgevaar digde Lorand, uit Zwitserland terugge keerd, heeft verteld dat. de Duitsche kei zer zich als volgt tegen den Zwitserschcn president zou hebben uitgelatenIk wil de wel, dat mijn rechterflank even goed gedékt was, als mijn linker. Dit zou moeten beteekenen, dat de Keizer gaarne zou zien, dat België zijn leger zoo zouvergrooten, dat het zonder hulp een vijandelijk leger het overschrijden van de grens zou kunnen beletten. Hoe zoo de Balkan-kwestie alles be- heersebt blijkt wel het best hieruit dat uit Spanje geen enkele tijding over de staking meer ontvangen is. Behalve de staking is er echter nog een oproerige beweging. De Carlisten doen weer van zich spreken. Bij Duranga is gevochten en daarbij zijn acht personen gedood en zeer vele gewond. In Oostenrijk is er over gesproken dat de kanonnen van de Oostenrijksch-IIon- gaarsche veldartillerie van min derwaardig allooi 'waren. Natuur lijk heeft dit nog al ongerustheid gewekt. In de commissie voor de landsverde diging uit de Oostenrijksche delegatie heeft von Auffenberg, de minister van oorlog, stellig verklaard, dat van het ge rucht geen woord waar is. De veldka nonnen, evenzeer als de veldhouwitsers, waren uitstekend en konden de verge lijking met de artillerie van alle andere groote mogendheden doorstaan. De mi nister gaf de verzekering, dal aan ver vanging van de veldkanonnen niet ge dacht kan worden en sprak als zijn vaste overtuiging uit, dat de kanonnen voor de Oostenrijksche artillerie nog langen lijd uit staalbrons zouden worden ver vaardigd. Bil Samos heeft Italië 't met een ander dan T u r k ij e te k w a a d ge kregen. Uit Athene wordt gemeld dat een Italiaansche kruiser terechtwijzix gingen heeft gekregen vaneen Franschen collega. Turksche troepen wilden op Sa- mos landen. Doch de Italianen wildon dit beletten en steunden de opstandelin gen. Aan de eene zijde de opstandige Samioten, aan de andere zijde het Ita liaansche scheepsgeschut. Voor de Tur ken een hachelijke situatie. Een Fransch oorlogsschip verscheen en dit heeft den Italianen beduid, dat ze een ongeoor loofde handeling verrichtten. Een gerucht dat dezer dagen de ronde deed en waarin meegedeeld werd, dat de Franschen de Turksche troepen hadden ontwapend, wordt tegengesproken. De Belgische staatsspoorweg verhoogt met 1 Januari 1913 denprijsvande vijtdaagsche abonnementen. Voor een abonnement eerste, tweede en derde klasse zal men dan onderscheiden lijk 35, 23 en 13 franken moeten betalen. .Volgens de liberale bladen heeft de re geering tot deze prijsverhooging moeten overgaan om de hoogere loonen te beta len, aie zij voor de verkiezingen aan de spoorwegbeambten heeft beloofd. SPORT. De Sportbetooging op 3 Oct. De 3-October-feestviering zal dit ja&r in het middagprogramma voor oen belangrijk deel afwijken van de feestviering, zooals we die de laatste jaren gjevooji zijn. Optoch ten te land en te water hebban we in ver scheidenheid gehad en dat ook het program ma van dit jaar zich niet geheel van een optocht heeft kunnen losmaken, doet 3 Oc tober en optocht haast onafscheidelijk den ken. 't W as dan misschien ook wel een eehigszins gewaagd stuk, toen de Leid scha Voetbal-Bond een uilnoodiging richtte tot de andere lichamen, die in Leiden een sport vertegenwoordigen, om tot een Sportbetoo ging te komen en dit plan het 3-October- Bestuur als plan van feestviering aan te bieden. Hoe het zij, dit plan, dat van liet begin af met de noodige energie door het Sport-comité en haar sub-commissies is voor bereid, heeft, geen feitelijke concurrentie van andere feestplannen te duchten gehad. ,Wij hebben onmiddellijk dit plan toegejuicht, om dat het in de eerste plaats eens iets anders gaf dan die permanente optochten. Maar dat achten wij de hoofdzaak niet. Wij juichen een sportfeest toe, omdat hieriiÉ: de ge heel e bevolking meer of minder belangstelt. Nu wij in een tijd gekomen zijn, dat er sport-, onder welken vorm ook, in alle lagen der maatschappij beoefend wordt, achten wij een Sportbetooging als een al- gemeene feestviering een gelukkig idee. We leven in een tijd, dat er gewerkt wordt en acht geslagen wordt op de lichamelijke op voeding van het Nedcrlandsche volk, nu meonen wij, dat de 3-October-Sportbetooging ook daarvoor nuttig zal werken, zoodat in deze feestviering het 3-Octobar-Bastuur ver- cenigd heeft het aangename met het nuttige. Wij twijfelen daarom niet aan het slagen ,van do Sportbetooging, indien het weer, dait toch voor elke feestviering moet medewer ken, ons maar idet in de steek laat. Laten wij nu eens zien, waaruit die Sport betooging zal bestaan .W i e 1 r ij d e n- (Afrit 8.30 sm. Aankomst van af 11 uren). Bij don opzet van het plan was aan wiel- rijden, bij wijze van afstandsrit te demon- streeren, niet gedacht, maar zoo dim hoorde de heer P. T. de Jong, de volijverige secre taris van dem N. W-B. niet van een Sport betooging, of hij nam op zich daaraan te verbinden leen afstandsrit. Dit was een ge lukkig denkbeeld, omdat over het algemeen de Sportbetooging uitgaat „van Leiden en voor Leiden", terwijl juist hieraan de deel. neming voor niet.stadgenooten ruimschoots openstond. Het doel van den Elf-Dorpen-Bit rondom Leiden is bevordering van het t-oerisme, be zitters van rijwielen naaT buiten te lokken om kleine tochten te maken en kennis op te doen van eigen land en volk. Elk wed strijd-! deo is hierbij uitgesloten, zoodat ieder dezen tocht binnen den bepaalden tijd kan volbrengen. De afrit heeft 's morgens aan de Kweekschool voor Zeevaart plaats en het programma geeft verdeT aan, waar controle- stations zijn gevestigd. Wij hebben het idee, dat velen van de dorpen, die gepasseerd wor den, zich nog bij den stoet zullen aan sluiten, zoodat zich na e^f uur heel wat mcnscheu aan „Musis" zullen verceDigen, waar van half twaalf tot Jialfeen onder het het concert van „Kunst naar Gave" de ruim 350 deelnemers wat kunnen uitblazen om dan in optocht naar het terrein van de Sportbetooging te komen.. Law n.T ennis. Aanvang 11.30 uur. 't Is to betreuren, dat om technische re denen de demonstratie van deze sport aan do groote massa niet tot haar recht komt. Zooals bekend zal op den 3den October de eindstrijd gespeeld worden tusschen de pa ren H. van West en J. C. Lee en O. P. N. Blom en S. P. P. Meyer, welke op de vóórwedstrijden van 30 September zijn over gebleven. De Stadszaal biedt boven slechts een beperkte ruimte; beneden wordt ge speeld en is de oppervlakte voor het spel nog niet voldoende, zoodat er van een open stelling der zaal geen sprake kan zijn. Wdelrijden en Tennis vallen dus buiten het terrein van de eigenlijke Sportbetooging, dio op het Schuttersveld gehouden wordt. Een gedeelte van het terrein is gereser veerd voor de ontvangst der ringen der Postduiven. Evenals aan de Sportbetooging van 1902 is er oen wedvlucht voor postduiven aan verbonden. De inkorving der duiven ge schiedt op den avond van den 2den Octo ber in do vestibule der Stadsgehoorzaal De loslatang dor duiven zal op den dag van Lei deus Ontzet 's morgens te 11 uren te Bcosendaal (N..Br.) plaats hebbe.n, zoo dat do duiven tusschen 121 uur op hun hokken \erwacht worden. De duiven zijn van geheime ringen voorzien, welke door jongens, herkenbaar aan een band, onmid dellijk na do aankomst der duiven, naar „Zomcrzorg" gebracht moeten worden. Aan het publiek richten wij het vriendelijk ver zoek voor deze jongens ruim baan te willen maken, opdat hun oponthoud onderweg zoo gering mogelijk zij. Na. hot bekend worden van de winners, zullen deze tusschen het korfbal, en scherm- terrein aan do zijde van de Aloelaan ten toongesteld worden. Zooals reeds bekend, zullen na afloop van het duivenconcours de prijswinnende dui ven eenigen tijd tentoongesteld worden. Ech ter zal er behalve deze duiven nog een andere duif tentoongesteld worden, n.m.l. een roodkrasdoffer van den heer W. A. A. Bijnaarts, welke reeds meer dan zestig prij zen heeft behaald, zoowel van kleine als groote vluchten. Deze duif behoort zeer zeker tot de meest gevreesde en vlugge- wiekte concurrenten van Nederland. Van prima Belgisch ras afstammende, legde deze vogel verleden jaar nog een afstand van 532 K.M. af in G u. 24 min. en 28 see. Deze vogel zal echter niet aan de 3-October- wedvlucht deelnemen. Om één uur vangt de demonstratie op het Schuttersveld aan en te gelijk is er op een viertal terreinen voor do toeschouwers iets te zien. Korfbal. (Van 1 uur tot 2.05 uur). Hoe dit spel gespeeld wordt zal Vitesse uit Leiden cn A. L. O. uit Den Haag u laten zien. Beide vereenigingen spelen in de Zuidelijke eerste klasse van den N. K.-B. Beide vereenigingen hebben al een competitiewedstrijd gespeeld en aan ver schillende serie wedstrijden deelgenomen, zoo. dat zo beide ingespeeld zullen zijn. Onze Leidsche Vereeniging is al jaren bekend om haar vlug berekend samenspel en we twijfelen niet of de toeschouwers zullen een goed idee van korfbal krijgon. Op het volgende terrein wordt vertoond: Gymnastiek door Heer en. (Van 1 uur tot 1.55 uur). Tien Leidsche Vereenigingen nemen hier aan deel. Eerst krijgt men te zien vrije oefe ningen, door een honderdtal deelnemers te gelijk uitgevoerd, vervolgens brugturnen door ongeveer 40 en een algemeen spring- nummer, door 60 deelnemers vertoond. De vrije oefeningen zullen den toeschouwers een idee geven, hoe hier door behalve lichame lijke ontwikkeling aangekweekt worden orde en tucht, hoo de brugoefeningen tot behen digheid, moed en kracht en het springnum- mer tot een alzijdige Ontwikkeling van het lichaam leiden. Op het terrein aan den Maredijk wordt gespeeld Hockey. (Van 1 uur tot 2.05 uur). De wedstrijd gaat tusschen de L. M. H. C. en H. H. V. II uit Den Haag. De Leidsche Vereeniging speelt in de 2do klasse van den N. H. en B. B. Daar dit spel ook door dames gespeeld wordt, hetzij gemengd met heeren of uitsluitend door dames, vinden wij het terwille van het programma jammer, dat niet door twee gemengde elftallen wordt gespoeld. Het hockey heeft wat zijn spelregels be treft veel overeenkomst met voetbal ein heeft zich vooral in de laatste jaren ontwikkeld, nog al volgelingen makend onder oud-voet ballers. Op den dans vlonder ziet men het Amerikaansch Balspel. (Van 1 uur tot 2 uur). Dit spel wordt uitgevoerd onder leiding van den spelleider der vereeniging Volks- speeltuinen" door twee twaalftallen, welke het jeugdige element in do Sportbetooging ver tegen woordi gen Van deze vier demonstraties eindigt Gym nastiek het eerst. Snel wordt dit terrein ontruimd en alles opgeborgen, opdat A thletiek. (Van 2.05 uur tot 3.05 uur) een aanvang kan nemen. Deze tak van sport vult een groot gedeelte van het programma en dank zij de propaganda, die er voor ge maakt is, komt deze sport thans op het programma voor. Zes deelnemers, door dei vóórwedstrijden reeds aangewezen, springen; met de polsstok om het hoogst. Op welke hoogte begonnen wordt en met hoeveel cen timeter de lat telkens hooger gelegd wordt, geeft het programma aan. To gelijk wordt er steen gestooten. Een zware steen wordt met iedere hand wegge- duwd, de afstanden worden bij elkander op geteld en dio den grootsten afstand büreikt, is prijswinner. Een voor het publiek zekér aardig nuni- mer is het touwtrekken. Na den Korfbalwedstrijd wordt op dit terrein ,om halfdrie over 100 Meter liard- geloopen door 23 deelnemers in vijf series. Van elke serie wordt nummer 1 en 2 in de halve beslissing geplaatst, dus 10 deel nemers in 2 series. In de beslissing komen de twee eersten van j deze beide series benevens de snelste derde. Later op den middag, na afloop van den voetbalwedstrijd wordt do 400 Meter veT- loopen. Aanvang 3.35 uur. Zeventien deelnemers zijn verdeeld over drie series, van elke serie komt No. 1 en 2 in deoi eindstrijd. Al deze deelnemers zijn aangewezen door do voorwedstrijden. Na afloop van het Amerikaansch Balspol Wordt de vlonder in beslag genomen voor Schermen. (Van 2.05 uur tot 3.05 uur). In dit uur schermen hier de winnaars van do drie poules van Zondag 29 Septem ber op floret en sports abel. Aantal deel nemers vijf, daar een persoon op beide wa pens uitkomt. In een tusschenruimtc van 10 minuten wordt het hockey-terrein herschapen in een terrein, waar de demonstratie gegeven wordt van Voetbal. (Van 2.15 uur tot 3.20 uur). De L. V.-B. neemt do gelegenheid waar om op deze Sportbetooging den wedstrijd om den Lugdiinum.Beker te houden. Zoo als men weet, dateert de instelling der wodj strijden om dezen Beker sedert de landbouw tentoonstelling van het vorige jaar, toen op den laats ten dag een wedstrijd gespeeld werd tusschen Ajax eu het L. V..B.-XI om den Lugdununi-Bekcr, die door middel van het „Leidsch Dagblad" is uitgeloofd en ter beschikking gesteld van den L. V..B., onder wiens auspiciën jaarlijks een wedstrijd on; dezen Beker zal gehouden warden. Hoor der van den Beker is Ajax en als tegen partij staat daar tegenover het L. V.-B-- olftal. Vérleden jaar won Ajax den Beker' na verlenginghet Leidsche Bondselftal was toen voor het grootste gedeelte samengesteld uit de spelers van Alkmaar. Of de \mb strijd weer even spannend zal worden, dat misschien niet, toch speelt het Bondselftal tegen Ajax altijd zijn beste spel. Dit is een wedstrijd met traditio en daarom ver wachten wij, dat allen rich zullen inspan nen -en een enthusiast spel te zien zullen geven. Nauwelijks zijn floret en sabel opgebor gen of de vlonder is het topneel van een speciaal Damcs.nummcr, n.l. Gymnastiek door Dames (Van 3.15 uur tot 4 uur). .Waar het vrouwelijke element niet zoo ruim vertegenwoordigd is, waardeeren wij* des te meer de medewerking in dit nummer. Behalve bij Korfbal en dit nummer ont breekt de medewerking der dames, terwijl" bij tennis en hockey toch ook de gelegen heid aanwezig w.as. Er worden algemceno stokoefeningen uit., gevoerd door een vijftigtal deelneemstors, terwijl afzonderlijke verecnigingsnummers door Brünhildo en Hercules worden ver toond. Ongetwijfeld zullen de dames niet alleen voor haar praestatics, maar ook voor haar medewerking hartelijke toejuichingen van' het publiek in ontvangst te nemen hebben. Bost ons ten slotte nog een woord over de Militaire w e d s t r ij de n. (Van 3.35 uur tot 4.05 uUr). Deze bestaan uit het slaan van een pols- brug en het doorloopen van een hinder- nisbaali. Vier ploegen nemen hieraan deel elke ploeg bestaande uit 11 militairen ten oen commandant. Die geen militair is ge-. 49) Aan den anderen kant kon M. Ie due er niet over denken om de hulp zijner doch ter te missen in de verschillende zaken aangaande zijn eigen administratie. Hij was er nu al jaren lang aan gewend om haar te raadplegen in alle momenten van belang, om op haar oordeel en haar zaak kundige leiding te vertrouwen; beide wa ren hem tienduizend maal meer waard dan een leger van mannelijke raadgevers. Ondanks de herhaalde spotternijen aan gaande die „rokkenregeering'' was Lydia hem van heel grooten dienst geweest en als zij opeens werd ontnomen uit zijn offi cieel bestaan, dan zou hij vrijwel het ge voel hebben düt Lode wijk XIII had op dien gedenk waar digen Journée de3 Dupes, toen Biehelieu hem vier en twintig uren alleen de staatszaken had laten bekeeren. Hij zou niet geweten hebben, waar te be ginnen. Maar Lydia zei dat haar besluit onher roepelijk was of, juister gezegd, da/t mylord1 haar geen keuze had gelaten: zijn ontslag was nu al in handen Zijner Majesteit en hij had niet eens voorgesteld dat Lydia hem zou vergezellen, als hij Versailles ver liet om als particulier te gaan leven. Het was alles zeer lastig en ingewikkeld. M. Ie due d'Aumont zag erg op tegen het idee dat zijn 'dochter haar post zou ver laten ten gevolge van dien plotselingen gril van mylord. Hij had haar noodig, evengoed als Frankrijk, en de diraden der nationale zaken konden maar niet in een oogenblik afgesneden worden. De post van controleur-generaal van Frankrijk kon wel een poosje onbezet blijven. En daarna kon men verder zien. Wat het voorgestelde geschenk van het kasteel en de landerijen van Vmcennes be trof, daar wilde M. Ie due d'Aumont niet van een weigering hooren. De markiezin van Eglinton moest een woning hebben, haar rang en stand waardig en een be zoek van mylord zoo nu en dan zou er toe bijdragen om den uiterlijken schijn op te houden en de op schandaaltjes beluste me nigte zand in dé oogen te strooien. Het gesprek met zijn dochter had M. 1© due erg van streek gebracht. De heele ge schiedenis was zoo onverwacht en het was icoo lastig om zich voor te stellen dat zijn gewoonlijk zoo passieve en meegaande schoonzoon zelf een besluit nam. Hij zat nog over den toestand na te denken, toen M. Ie comte de Stainville, aanbevolen door Zijne Majesteit, om een particuliere audiëntie vroeg. En het nu volgende halve uur dompelde M. Ie due in een doolhof van verondlerstel- lingen en vermoedens, angst en onrust. Dat Gaston de Stainville niet alleen vol maakt op de hoogte was van de verblijf plaats van prins Stuart, maar dat hij ook in het beÜt was van een brief door Lydia zelf geschreven, aan den prins geadres seerd en met haar eigen cachet verzegeld, was op zichzelf al verbazingwekkend ge noeg, maar de- liohtbedekte toespelingen van den jongen man, rijn zelfingenomen glimlachjes en in het oog loopend triomf gevoel, brachten den hertog heelemaal van de wijs, terwijl zijn handen tegelijkertijd jeukten van verlangen om dien onbe- sohaamden pocher eens een muilpeer te ge ven. Al zijn ideeën kwamen aan het wanke len; zijn dochter, die hij als zoo ongenaak baar zoo rein en eerlijk had beschouwd die hem vanmorgen nog had beschaamd door haar verontwaardiging bij de gedach te aan dat verraaddat zij haar meening zou hebben prijs gegeven evenals haar geestdrift, ter wille van een man, die haar al eens verraden had, was meer dan hij het eerste oogenblik kon en wilde geloo- ven. Maar de bewijzen er van lagen voor hem. Zij waren hem overhandigd door Gaston de Stainville; de kaart met- de aanteekenin- gen, die Lydia zoo vaak geweigerd had haar eigen vader te laten zien en de brief met de handteekening dwars er door heen, waarin de ongelukkige prins werd aange maand den verrader te vertrouwen, die hem aan zijn vijanden zou overleveren. Maar M. Ie due zou meer dan een menech geweest zijn als hij niet tot op ze kere hoog-te tevreden was geweest over de resultaten van Gastons diplomatie; hij zou n.l. een aardig aandeel krijgen van de door Engeland' beloofde millioene-n. Maar de diplomatie zelf vond hij afschuwelijk. 'Hij had tevergeefs getracht om Lydia af te brengen van ridderlijke doch dolzinnige pogingen ten behoeve van den jongen prins of ten minste van een krachtdadig tussenbeiden komen, als de plannen van Zijne Majesteit van die hare verschilden, maar terwijl zij zijn uitingen op dat punt met onuitsprekelijke verachting had terug gewezen, had zij niet alleen naar Gaston de Stainville geluisterd, maar had zij zich zelfs heelemaal laten inpalmen door hem. M. Ie duo zuchtte toen hij dat alles over dacht. Ofschoon Lydia alles precies zóó had gedaan, als hij graag wilde, had hij erg het land aan het idee dat zij het ge daan had omdat Gaston de Stainville haar er toe had overgehaald. Later op den middag, toen een uitste kend toebereid maal zijn stemming ver zacht had, deed hij zijn best om de ver schillende onderdeden van de geestelijke puzzle in elkaar te passen. Gaston de Stainville had een zekere heer schappij over Lydia verkregen en Lydia had een onherstelbaren twist met haar echtgenoot gehad. Mylord was vast beslo tten om Versailles onmiddellijk te verlaten; Lydia was er even zeer op gesteld om haar positie nog niet op te geven. Gaston de Stainville was klaarblijkelijk zegevierend en pochte openlijk op zijn gucoes, terwijl mylord zijn eigen vertrekken niet verliet en niemand binnen liet. Het was voor een toegeeflijken vader werkelijk een zeer moeilijk vraagstuk om op te lossen. Gelukkig voor zijn eigen ge moedsrust, was M. Ie due d'Aumont niet alleen zeer toegeeflijk voor zijn eigen dochter die hij aanbad, maar voor all© leden har er sekse. Hij was voor alles een preux chevalier; hij beschouwde vrouwen als wezens van een zeer buitengewoon temperament, menschen die niet konden worden gemeten met deuzelfden maatstaf als de mannelijke schepselen van zooveel grover maaksel. Haar schoonheid, haar be koorlijkheden, hei genot dat zij aan de rest van het menschdom verschaften, plaatsten hen boven elke critiek of zelfa bespreking. En Lydia was wel erg mooi... en mylord was een dwaas en... Gaston... Ja! wie kon Gaston laken? En het was wel verbazingwekkend geluk kig dat Lydia haar bespottelijke ideeën omtrent dien Stuart had opgegeven on dus had meegeholpen om de Engelsohe millioo- nen het kanaal te doen oversteken, en ze te doen belanden in de zakken van Zijne Majesteit den koning van Frankrijk en van een paar zijner onderdanen, o. a. van haar eigen liefhebbenden vader. En daarna dacht M. Ie due d'Aumont niet langer over de zaak na. XXIII. De soirée der Koningin. Welke kroniekschrijver zal ooit kunnen uitleggen hoe de geruchten zich versprei den, op welke wijze de boeien der geheim houding verbroken worden? Want zóó was het gegaan met het nieuws van het ontslag van mylord als controleur- generaal van financiën. Tegen dat het hof zich dien avond verza melde voor de receptie der Koningin, had iedereen er al van gehoord en wist men ook dat mylord een hevigen twist had ge had met zijn vrouw en zonder eenige ver dere waarschuwing Versailles verlaten had of op het punt was het te doen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 17