KACHELS - HAARDEN H. E. v. d. HEIDE, Nieuwstr. 3-0ctober-Feest LISÜTTI KLAVER. DE CRACIEUSE. Satinée en Soirée van Dameskapel. N.V. „DE TIJDGEEST". Ambachtsteehenschool Haringsalade en Hutspot met Klapstuk. Hotel „BELLEVUE". HARTESTEEQ 3 October: 3963 24 lllLI Gelden verzonden. 0 0 BOOTS Half om Half. BOOTS Oranje en Punch. HULSTIAMP's Oude LUCAS BOLS Oude BOOTS Cognac f l.£££> p. ilesch. 1-40 1.3^ kruik. 1,50„ 2.flesch. 3de OCTOBER. 39e2 10 Haringsalade 35 Gents per portie. J >e Kunst om de Kunst. Briefkaart-Albums, A. A. VERHGOG. 3 OCTOBER HUTSPOT Openbaar Slachtshuis, 'T POSTHOF. Donderdag 3 October den geheelen dag verkrjjgbaait Café-Restaurant Kook- en Keukengereedschap van Rein-Aluminium Faillissementen. 11 M. P. KARSDORP, Yin Wouatraat 36, AillSTERDAII. Tydgeestbrlefje No. 20298. J. F. HEUDIKHUIJSEN, Hasebroekstraat 461, AMSTERDAM. Tydgeeetbriefje No. 20298. F. WESTER, OUDE PEKELA. Tydgeestbriefje No. 20298. M. J. AALBERS, ANNA PAUEOWNA. Tydgeeatpolia No. 20298. J. OUD, WOGNUM. Tydgeestpolis No. 20298. 8938 45 3955 60 van 9—4 uur Met Cachet wan oorsprong. 3930 28 F. G. MASTENBROEK, BankotbakkerKok, Hoosewoerd 60. Katwijk aan Zee. Inschrijving van Leerlingen op Donderdag 3 October a. a., des avonds van haltacht tothalf- tien in het Lokaal der Teekeneobool, Voorstraat. 3918 11 HET BESTUUR. ZJJ, dis lid weneclten te wor den van bovengenoemde ver. eeniging (gelegenheid tot liet teckenen naar gekleed en ongekleed model), worden ver zocht zich aan te melden by den Secretaris, Jan-van-Ooyen. kade 22. 3549 12 Zoolang de voorraad Btrskt Eitrn Aanbieding van een partij e n ongekend lage prijzen: voor ÏOO Kaarten slachts 19 ets. voor 200 Kaarten slechts 29 ets. voor 300 Kaarten slechts 39 ets. voer 400 Kaarten slechts 49 ets. ZIE ETALAGE! ZIE ETALAGE! KANTOORBOEKHANDEL. Haar).straat 29, Leiden. 3926 14 Wosnsdtgvoormlddsg haltelf, verkoop van een groote party ge steriliseerd Rundvleesch van 2 kotisn •n een groote party Vet. 8952 8 Zondagavond a.s. 6 October t Neêrltnds jongst* Soubrstt». 8959 II is véél beter dan van geëmailleerd. Kan niets afspringtn. S929 30 Kan nist beschadigd wordsn. Hinder gagvsrbrulk. Is niet duurder dan joed Émaille. mr ZIE DE ETALAGE. E. V0CK1NG, Hoogewoerd 27. Uw NagazUn voor do Huishouding. Diofstal van handwagens te Voorschoten. Joh. Jao. B 52 jaar, lo« werkman te Leiden, had op 21 Aug. te Lelden van den wagen verhuurder A. G. GyzenU een handwagen gehuurd, dien hy aan den Haagechen Schouw verkocht voor f 3. Dit zaakje beviel den man zoo goed, dat hy den volgenden dag het spel herhaalde. HU huurde nu weer een wagen, ditmaal van Paulue Visser te Leiden, en verkocht dezen voor f 8.50 te Voorschoten. De kruik gaat echter te water tot dat ze breekt en zoo ging het bier ook. Op 24 Augustus huurde by ten derden male een wagen met het doel ook dezen weer van de hand te doen, doch in dit booze voornemen werd by verhinderd door den rechercheur van politie M. Koster te Lelden. Het bleek toen dat de man ook al eens een horloge had gegapt. Voor het verduisteren der tweehandwagens •tond by nu terecht. Nadat de wagenverhuurder en de koopei's der bandwagena waren gehoord, alsmede de rechercheur Koster, die op behendige wyze beklaagde had gesnapt, eischte het O. M. 4 maanden gevangenisstraf. Mr. Hymans, te 's-Qravenhage, toegevoegd verdediger, pleitte clementie. De man heeft uit armoede gehandeld. PI. merkte op, dat er den laatsten tyd niet zooveel menschen naar Veenhuizen worden gezonden en deze worden nu als 't ware genoodzaakt om te stelen. Tot zulke menschen behoort ook deze be klaagde. Bedreiging om iemand te steken te Noordwijk. Daarvoor moe-et terecht staan de 19-jari- ge Teunis B., bloembollenkneoht te Sas- senheim, die op 16 Juni twist heeft gekre- gen met eenigc andere jongelui te Noord- wijk, en dezen toen heeft gedreigd met een geopend mes en geroepen: ,,Ik zal j« in je dsteken." Bekl. zeide dat hij een zevental jongens om zich heen heeft gehad. Die wildlen hem aanvallen en vreezende daarvan het slacht offer te zullen worden, heeft hij zich in verdedigende houding gesteld. De veldwachter C. Boon, te Noordwijk, hadl slechts twee jongelui om beklaagde heen gezien, en hem daarnaar met het ge opend mes zien dreigen. Later had hij ech ter gehoord dat er al meer gebeurd was, ea uit Sassenheim had hij' vernomen, dat be klaagde niet zoo kwaad was. Ant. van Roode, uit Noordwijkerhout, die met de gebroeders Duyvenvoorde, uit Noordwijkerhout was overgekomen en tot wien de bedreiging was gericht, verklaarde dat ze al eens vroeger wat gehad hadden. Zij liadiden toen ook al gezegd, dat ze elkaar den buik zouden openhalen.Er zaten meisjes achter, geloofde de president, in ieder geval oordeelde hij, dat de schuld aan weerskanten was. De Ambt. van het O. M. daoht er ook zoo over en vroeg daarom vrijspraak. Beklaagde kreeg echter de vermaning mee, later als hij weer om een meisje naar Noordwijk gaat het mes thuis te laten. kSV.ederspannighcid te Zoeterwoude. Een drietal beruchte Hagenaars, de 31- jarigc J. v. B., de 30-jarige L. L. en do 33-jarige J. B., stonden terecht wegens weder- epannigheid tegen den gemeente.veldwachter Pieter van der Stel, te Zoeterwoude. Op 26 Juli vond de verbalisant dit drie tal op den Haagweg onder Zoeterwoude aan den weg Zitten, omringd door een aantal personen. Hij zag den eersten beklaagde een .beweging maken als van kaartspelen. In bur gerkleren ging hij er toen heen en vatte den teerste bij den arm, die toen een pakje en twee rijksdaalders aan den tweeden beklaagde overgaf, die dit weer aan den derden gaf. Zij verzotten zich hevig en weigerden hun teamen op te geven. Do kranige veldwachter liet zich echter, ondanks zijn 54' jaren, niet door de drie jonge kerels uit het veld elaajn en hield er twee vast. Gelukkig snelde de rijksveldwachter An.dries Monna hem per rijwiel te hulp, zoodat zij meester bleven van het drietal. Ten slotte gaven ze hun namen op. Beklaagden ontkenden alle drie. Ze had den er niets gedaan. Ze waren trouwens fat soenlijke menschen. De president herinner de den eersten beklaagde, dat hij reeds een maal wegens diefstal tot drie jaar gev-ange- nisschap was veroordeeld. Nadat de bedde veldwachters waren ge hoord, eischte het O. M., die in deze man nen gevaarlijke lieden ziet, tegen ieder drie maanden gevangenisstraf. Hij prees de veld. wachters voor hun optreden, doch zou wen- schen dat zij voortaan zulke menschen naar Den Haag prangen, opdat zij in voorloopdg arrest kunnén worden gesteld. iWedersp annighei d te Katwijk. Daarvoor moest terecht staan J. van der B. te Katwijk-aan-Zee, die op den avond, van 20 Mei met een rijwiel zonder licht had gereden en had gewedgcrd af te stijgen, toen do -veldwachter W. C. Nyenboer aldaar hem daartoe sommeerde en later zich tegen dezen verzette. Beklaagde was niet verschenen, doch nadat de verbalisant was gehoord, eischte do Of ficier bij verstek drie weken gevangenisstraf. Eeleediging te Leiden. Daarvoor moest terechtstaan Antonie van H., te Leiden, die op 22 Juni, toen hij wegene dronkenschap werd aangehou den door den politieagent G. A. van Dreumel, dezen voor allerlei leelijka uit schold. Bekl. was Diet versohenen, doch bij ver stek werd tegen hem acht dagen geëischt. Mishandeling te Leiden. Hiervoor kwam voor de 24-jarige Anto- nia J. te Leiden die op 16 Juni uit oude, driejarigen wrok een vroegeren vriend een klap had gegeven. Beklaagde bekende. Nadat een ooggetuige G. B'ekkering, emid te Leiden was gehoord eischte het O. M. f 10 of 10 dagen. Diefstal van twee takelblokken van eenlogg erte Valkenburg (Z.H.) Hiervoor moesten na de pauzw verschij nen twee schippers uit Overschie, Egbert van H. en Pieter B., varende op een motor boot, oen z.g. .Westlander. Zij kwamen met hun vaartuig in Valkenburg (Z..H.), en zagen daar in den Rijn een logger liggen. Zoo'n vaartuig hadden zo nog nooit ge zien, zeidon ze en daarom waren ze van hun vaartuig gestapt om den logger eens te bekijken. Ze zagen cr ook twee takel blokkon, eveneens iet-s nieuws voor hen, zoo. als zo beweerden en daarom namen ze die maar eens mee. En toen ze deze dingen eenmaal in de hand hadden, kwam de eerste bekl. op het denkbeeld, dat zoo'n ding hun wel eens te pas kon komen. Daarom namen ze de dingen maar mee. Ze meenden dat nie mand het zag, doch rekenden buiten mej. Johanna Maria Rijnsburger, huisvrouw van Van Riet te Valkenburg, die juist op dat oogenblik op zolder was en den diefstal aan zag, evenals haar broei* Cornells, die het toezicht op den logger had. Nadat zij dit hadden verklaard, eischte de subs.-officier, mr. Van KLeffcns, tegen ieder zeven dagen. Beiden lamenteerden om een geringere straf, liefst een geldboete. Ze hadden voor een gezin te zorgen en waren nooit, eerder met de Justitie in aanraking geweest, enz. Diefstal van een kruiwagen. R. M., te Leiden, iemand die reeds eerder met de justitie in aanraking kwam, moest nu verschijnen wagens diefstal van een krui wagen, die hij op 21 Juni van een stuk land van den lieer Dieben had weggenomen en verkocht aan den wagenverhuurder G. Geerlof te Leiden .voor f 1.75. Beklaagde was niet verschenen, doch na dat de werkman Aart [Wïtholt, die hij den heer Dieben werkte en den kruiwagen had gebruikt, en do wagenverhuurder waren ge hoord, vroeg het O. M. wegens diefstal bij herhaling één maand. Huisvredebreuk te Leiden. Hiervoor moesten verschijnen een viertal jongelieden uit Leiden waarvan er drie waren verschenen nL E. H. Y., U. F. A. J. en C. R., terwijl de vierde ,W. S. J. R. niet was verschenen tegen wien verstek werd ver leend. Deze jongelui hadden in den nacht van 15 op 16 Juni in een perceal aan de Klok- steeg, waarin een bakkerswinkel is geves tigd aangeklopt en een der huisgenooten had gevraagd wat zij wilden §n toen had den ze gezegd iets te willen koopen. Hun was toen opengedaan en na eerst chocolade to hébben gekocht werden ze verzocht te vertrekken, doch toen hadden ze nog «een stuk koek gekocht en hieven aldoor talmen, spijt.de verzekering, dat ze moesten opd Beklaagden Y. en J. zeiden dat zij wel zouden zijn heengegaan, indien het verzoek daartoe niet met vreeselijke bedreigingen ware gepaard gegaan. R. verzekerde, dat hem niet verzocht was te vertrekken. Als eerste getuige werd gehoord Louis Weyl, journalist, die verklaarde dat de jon gelui. op zijn antwoord, dat des nachts Diet werd verkocht hadden gezegd: „Help ons, want wij vervan den honger." Toen had hij geholpen. Maar hij verzocht hun to betalen en heen te gaan, want het brood. 6tond in den oven te rijzen en dat kon niet wachten. Getuige had gezegd, toen zij weigerden te betalen, dat hij er geen civiele zaak maar een strafzaak van zou maken. Toen hjaddctn ze ook nog reclameplaten van desa wand genomen en stuk gemaakt. Later waren ze hem over het geval in „Zomerzorg" ook weer lastig gevallen. Josef Michael jWeyl, van beroep brood bakker, had het geval van uit de bakkerij aangehoord en bevestigde de verklaringen van zijn broeder, evenals de zuster mej. He lena Weyl, die ook de herrie had bijge woond en gezegd, dat de jongelui heen moes. ten gaan. De Officier vroeg tegen ieder f10 of 10 dagen hechtenis. De beklaagde zeiden dat zij excuus had den willen maken, maar dat getuige L. W. hen niet eens wilde ontvangen, wat hij ook niet behoefde te doen, meende president. Zij hadden daartoe den rechten tijd laten voor bijgaan. Mishandeling te Leiden. Willem Fied. S., voeger te Leiden, was ten laste gelegd, dat hij op 18 Juli een kameraad J. Schreuder op liet werk had ge stompt en geslagen. Het geval had zich volgens beklaagde al dus toegedragen: Er was een actie door de voegers op het getouw gezet en daaraan deed de voegersbaas La.germa.n niet. mee, evenmin als de gezel Schreuder. Nu had L. naar beklaagde destijds voor waar was ver teld van hem en zijn mede-actiehiannen ge zegd, dat zij geen zeven stuivers konden verdienen. Daarover gebelgd, zouden ze bij L. verhaal zoeken en zochten hem op het werk op, waar hij hoven op een keuken- plat werkzaam was. Met hun achten lie pen ze -den ladder op en later weer naar beneden gaande, was beklaagde de laatste. Inmiddels was Schreuder den ladder opge klommen en hij ongeluk had hij dezen op den vinger getrapt. Sclir. had toen gezegd: „Trap jij je hzuster en toen had be klaagde, beneden gekomen, geantwoord: „Herhaal dit nog eens, dan 6la ik je uit elkaar als een oude emmer", een uitdrukking, die men in de bouwvakken nog al eens doet, volgens beklaagde. Hij had hem nu even aangegrepen, maar niet gewelddadig geslagen en gestompt. ..Getuige Schr. bevestigde dit met deze af wijking, dat hij verklaarde, dat zjj op hot werk waren gekomen om acta a to voeren en* ontstemd warpn omdat hij en zijn baas zich niet bij de voegersvefreeniging hadden aangesloten. Meb opzet had hij hem getrapt en hij had alleen gezegd: „Trap jij je zus ter", zondetr de onaangename toevoeging. Hij kende bekl.'s zuster niet eens. Ook was hij wel degelijk mishandeld. Hetzelfde verklaarde baas L., die van bo ven de mishandeling had^angezien. De subst.-offmr. Van Kleffens, was over het terrorisme van deze actievoerende voe gers slecht te spreken. Zij hebben een ander vrij to laten en niet te timideeren en te mishandelen. En daar hij de mishandeling als een uitvloeisel daarvan beschouwde, eisch te hij een gevangenisstraf van 3 mainden. Mr. Hermans, "ü'it Leaden, gaf de recht bank in overweging de vroegere kameraads vaii bekl., die met hen mee waren gegaan naar het werk, alsnog als getuigen te hoo- ren. Uit de informaties hij een hunner in gewonnen is pi. tot de overtuiging geko men, dat beklaagdo's misdrijf niet zoo groot is. Niemand hunner heeft de mishandeling gezien. En deze mannen zullen nu niet be vooroordeeld zijn voor S., waar zelfs een manifest tegen hem door de organisatie is verspreid. En wat de mishandeling aangaat, indien deze is geschied dan is deze te verklaren uit een toestand van opwinding waarin be klaagde verkeerde, waar hij tevens terecht of ten onrechte verstond, dat over zijn zuster op onaangename wijze werd gesproken. Indien, de rechtbank Diet wil iBgaan op zijn verzoek om nog de Vroegere makkers van beklaagde te doen hooren, dan dringt hij aan op een veel lichtere straf, kon het zijn een geldboete. Beleediging te Leiden.' Daarvoor stond terecht Jannetje B., zon der beroep te Leiden, gescheiden vrouw van Van G., ten laste gelegd, dat zij op Zondag 27 Juni haar buurman, Corn, van Dorp, heeft toegevoegd: „Valsche eedzweerdcr". Beklaagde bekende dit van dezen man gezegd te hebben, tot zijn vrouw. Zij wordt herhaaldelijk door de buren geplaagd on zelfs haar kinderen ook en dit geschiedde dien Zondagmorgen ook weer en toen heeft zij het gezegd. Maar het was waar ook. Van Dorp had met betrekking der echtscheiding tusschén haar en haar man oen valschen eed gedaan. Corn. A. van Dorp, brandstoffenhandc- laar te Led den, zeide dien morgen met zijn vrouw uit de kerk te zijn gekomen. Hij bleef even op den Heerensingel 6taan, ter wijl zijn vrouw naar huis ging. Beklaagde had het toen gezegd en later het nog eens herhaald, teen getuige met B. A.Harte- voldt, koopman to Zoeterwoude, bij zijn buis kwam. Verschillende buren hebben het ge hoord. Genoemde Harteveldt bevestigde deze verklaring. Subst.-officier mr. Van Klef fens, houdt er niet van allerlei burenruzies voor de recht bank to brengen. Hij heeft do vrouw, waar tegen al eens meer klachten zijn ingekomen, eens bij zich laten komen en een ernstige waarschuwing toegediend, doch. het heeft niet geholpen en daarom moet ze het nu maar eens voelen. Uit twee rarpcaten van den Commissaris van Politie te Leiden eonclu- deerde spr. tevens dat zij voor de omgeving zeer lastig is. Hij eischte daarom dagen gevangenisstraf. Beklaagde, die zoccr zenuwachtig was, z-eide dat de politie te Leiden tegen haai* is. En do buren trappen haar. Zij vraagt den hoe ren recht te doen en als zij schuldig is, late ze haar tot de doodstraf veroordeel en. Dat vindt zij het best. Mr. Hermans, ook hier als verdediger op. tredend, schetste de vrouw als een zenuw- lijderes, die medelijden verdient. Hij be schikt niet over voldoende gegevens om' de zaak volkomen juist te beoordeel en, doch hij is er van overtuigd, dat de vrouw, die zich verongelijkt acht en zelf deze vervol ging heeft uitgelokt, omdat jij meende daar door recht te zullen ervaren. Inderdaad is zij tijdens de echtscheiding vekeerd behan deld. En nog wordt zij door te buren en do kinderen der buren erg gepbagd. Overi gens is zij een fatsoenlijke vro.w, vandaar dat hij aandringt op een geltWte (Veroorzaken van 'brand door schuldtcWassen a ar. Een jeugdig bakkersgezel, Jae. laxth. van 0., had in dienst bij den brood., koek- en banketbakker J. M. M. Stijnmai op een Zondagnacht te 1 uur takkebossen van den zolder gehaald, terwijl hij een bandenden blaker op de trap had gezet. D takke bossen wierp hij naai* beneden; te:wijl de droge bladeren van de takken astoven. Eeniben tijd later brak er brand uit waar door <le zolder en het dak verbrandde:. Twee schuren, die vlak bij de bakkerij stonden en het woonhuisbleven nog gespaari, doch ook daarvoor was gevaar voor braid. Bekl. bekende, maar er was geen ander licht dan een blaker en verboden wis het hem niet er mee naar den zokter te yuan. Hij had over 't geval niet nagedacht en voer de! daarfocr ter verontschuldiging aan. dat hij dien Zondag naar Den Haag was ge weest,eerst te 12 uren thuis kwam en na één uur slapen alweer aan het uerk moest. Hij was nog maar kort in dienst ei 't was hem nooit gezegd, dat hij den blalher niet mocht gebruiken en een andere lamp was er niet. De bakker Stijnman als getuige gehooid, meende zich te herinneren, dat hij wel ge zegd had dat de knechts niet met den' bla ker naar den zolder mochten. Overigens wis het ook niet noodig. De takkebossen wetr- den des daags naar beneden gebracht én moesten de knechts bij donker naar den zol der, dan konden ze het zonder lamp ook wel stellen. Nadat do twee oudere knechts nog waren gehoord, eischte het O. M. wegens overtre ding van art. 15S van het Wetb. van Strafrecht, het veroorzaken van brandgevaar door schuld1 één maand gevangenisstraf. - Uitspraak in al deze zaken Maandag 7 October. Utrechtuclie rechtbank. Deze rechtbank heeft, wegens diefstal, in een buitenplaats te Zeist gepleegd, C. J. S„ tot jaar en H. H, H. tot 6 maan den gevangenisstraf veroordeeld, beiden onder aftrek van de Voorloopige hechtenis. De etech was onderscheidenlijk 2 jaar en 3 maanden en l jaar. Gratie. By vonnis van het kantongerecht te Medem- blik van 25 Sept. 1911 is de veehouder C. Ursem, van Hoogwoud, veroordeeld tot esn boeto van f 25, wegens het verkoopen van aan mond- en klauwzeer lydend vee. Boven dien werden de daarby betrokken runderen, ter waarde van 3014, verbeurd verklaard, ten behoeve van 's Ryks kas. De Koningin heeft fhans, naar het „Hbl." meldt, den veehouder gratie verleend, xoo- dat de verbeurdverklaarde som aan hem zal worden terugbetaald. Af. L. Qroenewold, wed. C. H. Hütschler, t* '8 Gravenhage. J. B. Hopman, ta SoheTenlngeti. J. J. N. Af. van dar Marck, winkelier in bedden en tapyten, te Amsterdam. J. F. Stubert, kantoorbediende te Ameterdam. W. J. L. J. Hommes, handolareiziger, t* Ameterdam. J. Mlchlels, metselaarsknecht te Hilrerium. L. A. Kiel, schilder te Kampen. J. Valkman, rywiellieretellerteGramebergen. Th. H. van Brlenen, koopman en lysten maker, te Nymegsn. Opgehesen het faillissement san CL L. vei de Ven, te Rynsburg,

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 6