OESTERS BISSCHOPWIJN MJTMCIA'S YOGHURT, itliriifliitii „Stad Lelden'. Joh.. DEKKER's Fupenbazar, bre8s,raa.vus,.d1«i, j. MEEU WS. f ~WINTERDIENST. Invalidenhuis feLeiiien. Maison VAN DIJKT Filiaal „Nufricia'', Tel. No. 1059, Knrenbrugsf.3. MODDERMAN, HARTEVELT Co. §w* Voor 3 öotob-ars Haringsalade P. J. PLANJER, No. 16139. XiEÏDSCH DAG-BLAD, Dinsdag* October. Tweede Blad. Anno 1912. Inwoning Den Haag, c. Kruideniers- en Grutters d. Eieren. Haarl.str. 232. LEIDSN. Telefoonn. 431, Probeer daar eens DEKKER's dikke en dunne Modjo's, Ct. Fijne Vleescliwaren. Delicatessenliandel. J.V.D."] H. v. DUYL Jr.,'s-üravenhage. N.B, Verzoeke beleefd vroegtijdige bestelling. WIJNHANDELAREN, LEIDEN. Nieuwe Rijn 64. Telef. Intero. 81. „De VOLHARDING". LEIDEN's-BOSOH. Het Oorlogsgevaar in den Balkan. Uit de Rechtzaal. Allen die ieta te vor- deren hebben van- of verschuldigd zyn aan wylen den Heer GERUIT VAN ZEEDEREN, Aardappel handelaar »n Molenaar, gewoond heb bende te Voorschoten en den 15den September 1912 overleden, worden verzocht daarvan opgave o' betaling te doen ten kantore van Notaris SCHOOR, te Voorschoten, vóór 15 October a. s.3791 12 voor aldaar schoolg. Kind, voor de wintermaanden of langeren tyd, in nette familie aangeb. centr. etad, by de onderwyeinr. Br. onder No. 1168 ALTA's Ann.-Bur. Hage. 3916 7 De Raad van Administratie is voor nemens op Zaterdag 5 October 1912, des namiddags te 3 uren, AAN TE BESTEDEN, de leve- ring vanaf 1 November 1912 tot en met 81 Ootober 1913 van: a. Rundvleesch en Vet. b. Spek, Worst en Reuzel. waren. e. Eier. f. Groenten. g. Aardappelen. h. Steenkolen enAnthraciet- kolen. 3S53 35 i. Zoetemelk en Karnemelk. k. Brood en Beschuit. 1. Het weghalen van den afval der menage. De voorwaarden van aanbesteding liggen vanaf Zaterdag 38 Sep tember 1913, des voormiddaga van 9—13 uren, voor belanghebbenden ter inzage in het Invalidenhuis, op het Bureel van den Commandant, De Secretaris van den Raad van Administratie: P. F. ROLLANDET. Hiermede heb ik de eer te berichten, dat ik van af heden den alleen-verkoop van mijn bekende merken Sigaren, Sigaretten, Takakken en Rookers- benoodigdheden, heb opgedragen te Noordw^jk-R. aan den Heer C. WESTGEE8T; te Katwijk a/B. aan den Heer J. A. GODIJN. 3955 30 CUISINE FRANQA1SE. TELEF. INTERC. 650. Van af heden dagelijksche aanvoer. 3951 2* t Gedeponeerd.J Onder voortdurend scheikundig toezicht. 3933 30 Verkrijgbaar bij U.H. Handelaren in Comestibles. bereid nit Rnlgaarsche Maya. Is voedzaam en aangenaam vaa smaak. Eenige Ziekenkost. 3936 21 Verkrygbaar aan het Fijne Vleeschwaren. IÏ6liCat6SS811. 40 Cents per portie. Filets de Hareng: Sauce Moutarde jol- n Filets de Hareng: Sauce Ravigotte I per porl,e 25 Cent- Wy vragen beleefd aandacht voor onze nieuwe zendingen prima Duin- aardappelen. Zyn geheel zonder bederf, bloemig en daarbij licbt ver teerbaar. 3672 7 Wed. M. VAS DER RESIT. Telefoonn. 739. 55 Cents, 3S79 10 bezorgd 60 Cents per H.L. Aanbevelend, W. BAKKER, Nieuwe Mare 23. Kantoor geopend: van 9 uren v.m. tot 5 uren nm. 7110 18 Aanvangende Dinsdag 1 Oct. van Nieuwveen v.m. 5.15, van Leiden n.m. 6.15. Van Alfen v.m. 11.30 naar Bos koop en Gouda. Overige Diensten ongewijzigd. 3386 16 Geregelde 3 maal wekeiyksche dienst tuesohen LEIDEN, GOUDA, DORDRECHT, GOBINCHEM, HEUSDEJi, 's BOSCH en tusechen gelegen plaatsen. 3800 60 Vertrek van LEiBEN Dinsdagmorgen 6 uren. ii ii i, Donderdagmorgen 6 uren. ii ii 's-BOSCH Vrijdagmorgen 6 uren. ii ii ii Maandagmorgen 10 uren. Opening van den nieuwen dienst a. s. Donderdag 3 October. Dienstregelingen gratis te bekomen bij den Ondernemer. NIEUWE RIJN 77, Telef.-ltiterc. 1178, De boog is strak gespannenZullen de mogendheden den status quo nog kunnen handhaven in den Balkan of zal het natio naliteitsgevoel van de Bulgaren, Serviërs en Grieken te groot zijn en toch de oorlog uitbarsten? Op 't oogenblik kan men do naaste toekomst sfceohts doin- ker inzien. Eén ondoordacht oogenblik en in den Balkan is 't uit met de rust. Hedenmorgen publiceerden we aan ons bhreau een telegram, dat Griekenland tot mobilisatie van land- en zeemacht was overgegaan. Op zichzelf ia dit feit niet van zoo groote beteekenis, maar er ston den nog eenige woorden bij, die wijzen op 't ware, ernstige karakter, van dezen maat regel, n.l. dat men hiertoe was overgegaan ingevolge afspraak met de andere Balkan- staten, in deze Servië en Eulgarije. Want deze beide landen hadden hun besluiten ai uitgevaardigd!. De koning van Griekenland vertoefde aan het Hof te Kopenhagen. Een levendige telegrammenwisseling met den minister president van zijn rijk, met Veniselos, had tot gevolg, dat hij onverwachts vertrok. In alle haast werd afscheid genomen en ver trok de koning naar Berlijn, waar hij met den Griekschen gezant langdurig confe reerde. En in Athene aangekomen is het mobilisatie-besluit uitgevaardigd. Servië rechtvaardigt de algemeen e mo bilisatie door de gedeeltelijke mobilisatie van het Turksehe leger en de concentratie van Turksehe troepen in het vilajet Kos- sovo en aan de Servische grens. De vijan delijke bedoelingen van Turkije, zoo meent men te Belgrado, blijken duidelijk uit de maatregelen, in strijd met alle Lof felijkheid, door de Turksehe regeering ge nomen en waarbij met vijandelijke bedoe lingen en zonder dat Servië iets deed, om het te rechtvaardigen, Servisch oorlogs- materieel, waarvoor een verlof tot door voer reeds verkregen was, opgehouden werd .Dit juist was een begrijpelijke maat regel, waar de houding van Servic alles behalve vredelievend was en waar geen voldoende verklaringen werden afgelegd, die als voorwaarden aan den doorvoer waren verbonden. Tegen 4 October is ook de Servische volksvertegenwoordiging bijeen geroepen. Mede in verband met het besluit tot mobilisatie heeft de politie verboden in de bladen melding maken van eenigen maatregel, die hiermee verband houdt. En in Servië èn in Bulgarije is de mas sa oorlogszuchtig jegens Turkije gestemd. Gistermiddag om 5 uren werd te Sofia, de Bulgaarsche hoofdstad, de mobilisatie offi cieel aangekondigd eu met groote geest drift toegejuicht. Een talrijke menigte manifesteerde in de straten ondier heb uiten van ononderbroken bijvalsbetuigin gen. Het Italiaansche legatiegebouw was het voorwerp eener ovatie. De grootste op winding heerscht in de stad. Deze gebeurtenissen, hebben de Balkan zaak in een geheel ander stadium ge bracht. Want nu de opgewondenheid zoo groot is, is dubbele omzichtigheid ge- .wenscht tot handharing der vrede. Want wat zal het gevolg zijn van dezen nieuwen oorlog? Zal Oostenrijk de bedreiging ten uitvoer brengen aan het adres van Servië gedaan Zullen de Ooftbenrijk&che troepen de grenzen overschrijden? Dan zou inder daad een gevaarlijke stap te meer zijn ge daan. Want onmogelijk zou dit strooken met het streven om den status quo te hand haven, waaraan Oostenrijk zelf wilde mee werken, en het is de vraag of Rusland een dergelijk optreden zou goedkeuren. De Balkan is meermalen aangewezen als het groote gevaar voor den Euro- p e<e 6 c h e n v r e d et en dit is ook nu weer zoo. In Weenen is men nogal optimistisch ge stemd, maar ook daar alleen. Want hoe weinig strookt dit met de feiten. Reedis zijn twee regimenten met verzegelde orders uit Belgrado, binnen aoht dagen moeten de Servische offioieren voor den oorlog toegerust zijn, en de Servische gezant te Konstantinopel moet reeds naar Belgrado vertrokken zijn. Dit alles wijst op den ernst van het oogenblik. Een niet onaardi ge bijzonderheid is, dat het met die bewa pening der officieren zoo'n vaart niet kan loopen. Ze moeten dat zelf betalen en aan de noodige middelen mankeert het hun juist. Er is nog een uitvoerige mededeeling betreffende de kwestie van den doorvoer van den voor Servië bestemden schietvoor raad. In antwoord op het aandringen van de Turksehe regeeling om een schriftelijke verklaring te ontvangen omtrent de vriend schappelijke gezindheid van Servic, zou de Servische gezant een belangrijke mededee- lig aan de Porte hebben doen toekomen, waarin hij diezen uitnoodigt om binnen de 48 uren een beslissing te nemen, óf de doorvoer van den voor Servië bestemden schietvoorraad zal worden toegestaan, óf de zending zonder kosten naar Fankrijk teruggezonden zal worden. De mededeeling is in vriendschappelij ke, doch krachtige bewoordingen gesteld. Dit zou dan de aanleiding zijn, dat de Servische gezant Konstantinopel verlaten heeft. Minder optimistisch dan te Weenen is men te Londen gestemd. Daar ia de in druk, dat de toestand zeer ernstig is. Men heeft de hoop op een gunstig verloop ge vestigd op de houding der mogendheden en op het vergevorderde jaargetijde. Som mige telegrammen spreken van verbetering der Turksch-Grieksche betrekkingen, maar men gelooft er niet veel van. De mobilisatie is trouwens een allesbehalve vriendschappe lijke daad. In Berlijn verwacht men thans ook m o- bilisatie in Ooetenrij k.Daar aoht men Jus ook gewapend optreden van djn bondgenoot voor d'e hand liggend. Berolitold is er echter van doordrongen, dat voor al- ljg moet wcTOPn getracht om den vr to bewaren I)e benoeming van coning Carol vdD hocmenië tot generaal tcld- maarschalk van het Russische leger doet zien, dat Rusland beslist tegen een Balkan oorlog is. Het wil door deze benoeming tocnen, dat het Roemenië opdraagt den wil der Europeesohe mogendheden des noods met geweld van wapenen door te voeren, en diat Roemenië daarbij kan reke nen op den steun van Rusland en Oost.en- rijtk-Hongarije. Dat in Turkije zelf de gebeurtenissen niet zonder uitwerking blijven is te be grijpen. De toestand tel Konstanti nopel is "buitengewoon 'zorg wekkend en gespan!n en. In po litieke kringen wordt er zelfs aan gedacht Kiamil pasja tot dictator te benoemen. Men meent, dat dit het eenige middel is om het prestige der regeering in geheel Turkije te herstellen. De anarchie in alle deelen van Albanië is volledig. De thans door de vijandelijke Balkanstaten gedane stappen zullen Turkije dwingen de uiter ste maatregelen te nemen. Het gerucht wint voortdurend veld, dat het kabinet- Moektar-paeja zal aftreden. Neemt het ministerie niet in zijn geheel ontslag, dan in ieder geval Nazim-pasja, de minister van Oorlog, wiens positie onhoudbaar wordt verklaard. Als zijn opvolger wordt Kiamil pasja genoemd, die echter alleen zijn plaats wil innemen, wanneer Moektar pasja geen overeenkomsten sluit met dë Jong-Turken. De verkiezingen zullen vooxloopig niet worden gehouden, daarvoor acht men den tijd te weinig geschikt. Er wordt slechts aan gedacht, hoe men de meest doeltref fende verdedigingsmaatregelen kan nemen. Breed pasja is met elf bataljons bergge- schut en mitrailleuses naar Soutari vertrok ken. Zooals te begrijpen is, is ook te Saloniki de opwinding buitengewoon groot. D© Montenegrijnsche regeering verde digt zich in zake een aanval op een Turksch amunitie-transport op het Meer van Scaetari en belooft de bestraffing der aan vallers. Dat is erg vriendelijk. Maar ook wordt uit Cettinje gemeld, dat de Monte negrijnsche regeering den uitvoer van paarden, vee en vleesch ten strengste ver boden heeft. Dat is minder vriendelijk, want het wijst er op dat men ook in Montenegro met plannen rondloopt om tegen de Turken op te treden. En nu heeft indlerdaad Turkije zelf eenige schuld aan de hangende conflicten. Het heeft allerlei verbeteringen beloofd. Maar bij belofte bleef het. Het is niet mogelijk alles maar direct in orde te brengen, zooals dat de nabuurstaten verlangen, doch met de uitvoering der belofte had een begin kunnen worden gemaakt. We leven nu in hoop en vrees. Wat zal het worden? Niemand weeb het, maar de tijden zijn uiterst oritiek en de kans op een qorlog is grooter dan ooit te voren. Kantongerecht te Leiden. Ter zitting waren voor behandeling aan de orde 11 openbare zaken en geen kin derzaken. Waarnemend kantonrechter mr. P. E. B'riët. P. K., een landbouwer van Zoeterwou- de, stond terecht, omdat hij op 19 Augus tus er geen zorg voor gedragen had, dat zijn hond, bekend als valsch, op zijn erf vastlag, hetgeen ten gevolge had, dat die hond J. J. Lagerbeng, handelaar in kaas te Leiden, in de beenen beet. De hond sprong van den ketting, waaraan hij in het bleekveld lag. Lagerberg deed! zaken bij den landbouwer en er was ook over den hond gesproken, dat die valsch ia. Deze was dan ook op hem losgekomen. De vrouw van K. had hem wat verbonden. De boer ging melken Bélkl. vroejg nu schadevergoeding voor de gescheurde broek ad 11 gulden en voor de doktersrekening ad f 5. Dit deed hij te laat, zei de kanton rechter. De heer J. H. J. Kortmann, de genees heer te Zoeterwoude, die Lagerberg behan deld' had, had gezien de bloedende indruk ken van de beten in diens beenen. Op dë broek had hij minder gelet. Bekl. zei, dat dë hond had vastgestaan en dat hij L., niet noodig had om handel met hem te drijven. Eisch van het O. M. drie gulden of twee dagen. Tegen den niet versohenen T'. J. v. d. K., van Den Haag werd door het O. M. geeisoht drie gulden of twee dagen we gens het op 19 Aug. te Katwijk aan den Rijn rijden met een vierwielig motorrij tuig, H. 3527, waarvan het nummer aan dë achterzijde niet was belioht. Wegens overtreding van de Arbeidswet had zich te verantwoorden A. C.; rij wiek hersteller in het Noordeinde,- ter zake, dat hij een jongen op 10 Sept. werk deed .ver, richten in de werkplaats in den voor rust bestemden tijd. Bekl. was niet verschenen^ Eisch 5 gulden of. 3 'dagen. H. L'. L\; hoofd eener meubelmakers.-? inrichting alhier, die ook niet was yer, schenen,- had een jongen werk doen yef-: richten in een besloten werkplaats zonder, dat er .voldoende toevoer van versche en afvoer van bedorven lucht was,- niettege, genstaandq een desbetreffende aanschrijf ying, Eisch: tien gulden of vijf dagen. J. H. B.y tapper van 47 jaren, te Leiden,- wien vergunning is verleend tot verkoop .van sterken drank in het klein ter plaatse .van .verkoop,- in zijn café aan den Mare-: dijk,- stond terecht wegens het verkoopen .van een dubbel maatje bittere jenever aan vrouw J, Slijkhuis,- geb. A. S.,- in den avond van 10 Aug.; zonder dat het in de localiteit werd gebruikt. Zij had leen flesch bij zich, waarin de drank door B. werd gedaan, welke drank werd meegenomen door de vrouw. Bekl. B. ontkende dë vrouw te hebben geholpen, want liij was als voorberéid en ver dacht op een komplot. Het fleschje ha dj hij gezien,- op de toonbank,- maar verdexl ër zich niet mee bemoeid, want hij ging anderen helpen. Hij was zich bewust, dat hij niet anders dan voor dadelijk gebruik .verkoopen mocht 'en deed dit ook nooit,- want er is toch niets aan te verdienen.. De inspecteur D. deed rapport van zijn bevindingen. Hij had de vrouw buiten bij het café aangehouden. B. zeide hem even later, dat hij die vrouw niet kende, hetgeen hij herriep op het politiebureel. De inspecteur zei, dat B. zeer zenuw achtig was. Dit kwam doordat hij pas een ruzie liad gedempt,- zei B. Dan is een tapper niet normaal. Toen de inspecteur hem sprak was hij daardoor van de wijs en vergiste hij zich. Daarenboven is hij doof. Later heeft hij alles verteld, zooals het was gegaan^ De werkman S. de H. wist van de ruzie niets af en ook niet van den verkoop aan de vrouw, hoewel hij geruimen tijd in het café vertoefde. Hij had studie gemaakit van het biljartspel van twee bezoekers. Die vrouw interesseerde hem niet; 't kon B's waschvrouw of werkvrouw wezen. Een agent van politie had de vrouw uit het café zien komen met een fleschje drank. B. had bij ondervraging eerst ge zegd; die vrouw noch een fleschje te heb ben gezien, en later dat hij haar geen drank had verstrekt. De slager L. Th. B.t als getuige h. 'dé- charge gehoord; verklaarde in het café te zijn geweest,- om er bier te drinken. Ook hij had het biljartspel bestudeerd. Hij had de vrouw gezien,- toen zij met de heeren (de politie) binnenkwam. Anders kon hij niet zeggen. Vóór dien tijd had hij een vrouw voor de toonbank gezien. Of het dezelfde was als die met de hoerenj wist hij niet. Van een flescK had hij nietss gezien- van den ver koon ook nieL .j. Bekl. opperde de mogelijkheid, dat ei" al drank was in het fleschje, toen de vrouw voor 't eerst het café binnenkwam. Dat heeft de] politie niet onderzocht.; Het O. M. lettende vooral op de pertij nente verklaring van dë vrouw, eischte 25 gulden of 5 dagen. Bekl.- achtte het hem ten laste gelëgdej hiet bewezen en pleitte vrijspraak. De vrouw verklaarde bëslist, dat hef fleschje eerst leeg was. Bekl. zei de vrouw të' bëschöuwen als een voorloopster van ëen komplot, F. O.; niet verschenen, had zich moeten' verantwoorden wegens het onder Valken- burg als gezagvoerder van een sleep, dë vaart' niet verminderen bij nadering yai\ ëen anderen sleep. Eisch: zes gulden of drie' dagen, Th. K.; niet verschenen, was ten laste gelegd, dat hij op 3 Sept. op den Kerkweg te Noordwijkerhout roekeloos reed op een fiets ter plaatse, waar wel tweehonderjdj kinderen liepen om te kijken naai! een! processie. Hij këed een knaapje omver,- dat kwam te vallen. Zóó verklaarden dë veldwachters. Steunende op deze verhalen,- ëiscKtë liet O. M. zes gulden of zes dagen. T. VW. B.,- evenmin tegenwoordig, had te snel mët ëen auto gereden in de be bouwde kom van Sassenheim. Deswege eischte het O. M. drie gulden of twee 'dagen,- nadat de kantonrechter Kad opge merkt, dat het beter is dat twee politic-i mannen zoo iets constateeren dan één veld wachter. Beklaagde had ontkend të snel gered-en te hebben, wat de veldwachter-getuige weersprak. iWi Z.; 19-jarig chauffeur uit Den Haag, had onder Noordwijk gereden zonder bij een bocht op 2 Aug. een signaal gegeven te hebben. De getuige in deze zaak was Piet verschenen. De zaak werd uitgesteld tot over drie weken. Tegen P. J. van H.; alhier, niet aanwezig, werd wegens niet in voldoenden staat heb ben van een sloot bij de \Vaardstraat, ge7 eischt vijf gulden of één dag. Uitspraak over veertien dagen. De volgende week is er geen zitting. Hnagsehe Rechtbank. Diefstal van een rijwiel. Het eerat verscheen In de bank der be schuldigden D. de BI. 24 Jaar, boerenknecht te Woubrugge, beschuldigd van diefstal van een rijwiel, ten nadeele van den landbouwer G. van Leeuwen te Ter Aar, waar hy vroe ger had gediend. Het feit wae gepleegd op 19 Augustus en één dag later werd het ry- wiel al reeds door den gemeente-veldwachtei Jac. Snijders te Ter Aar, by beklasgde's broe der te Woubrugge in beslag genomen. Bekl. had geen andere verontschuldiging dan dat zyn eigen rywiel oud was, en hy dit er voor wilde verruilen. Nadat de landbouwer Yan L. en de veld wachter S. waren gehoord, eischte de subst. off. mr. .Yan Kltffens zes maanden gevangenis straf. Mr. Naeff te 's-Gravenhage pleitte clementie en vermindering van straf, ook omdat bekl. reeds een maand preventieve heohtenis heeft ondergaan.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 5