Leidsehe Schouwburg. Vragen en Antwoorden He teraardebestelling van Frciherr Ton UnrachsU. ,,Ga j'mee d© Erfenis deelen van Oome Hein?" Slechts nog loge was aan 't loket verkrijg- baar, anders geen plaatsje meer open. Alles tv as uitverkocht! 't Waren dus velen, die getuige zijn geweest van do wijze, waarop oomo Hein zaliger werd herdacht. Er zat een opgewekte stemming in. Het orkestje van Gerrit van Weezei zorgde daar. voor. Een gezellig geroezemoes door die tal rijke stemmen. Voor wo de erfenis gingen deelen, werd het leuke één.actertje „Leliekruid" gegeven. Een bekende, die altijd hartelijk wordt ont- vangen, vooral als 't gespeeld wordt, zooals dit gisteravond geschiedde. Mevr. Hesse.Slau- def of maakte 'n uitstekende oude vrijster en de heer G. Pilger een allerleuk sten apotheker. Maar om de erfenis van oome Hein te deelen waren de vele toeschouwers geko men. 't Was "reeds dagen zoo beleefd ge vraagd, dat men moeilijk kon weigeren aan do roepstem gehoor te geven. In 'tkort even de inhoud. Dirk Vink is komenijsbaas in een volks buurt-. Hij heeft een oom, den oud-stuurman Hein Klumper, die ernstig ongesteld is. Oom zal 't niet lang meer maken, vermoedt men en dat vermoeden wordt bewaarheid.. Oom sterft en vermaakt zijn geld aan Dirk en diens zuster Aal, ieder twea honderd gulden. De lijf dracht en sieraden moeten de neven en nichten deelen. Nadat deze teore aangelegenheid afgeloopen is, inviteert Dirk eijn dierbare familie tot een uitgaangsdag. Bijden, eten, drinken, panopticum en tot slot het café.chantant „The Empire". Zui nig zijn is niet noodig, er is genoeg, maar als 't ten slotte in „The Empire" op betalen aankomt, heeft Dirk maar ruim dertig gulden meer voor de rekening van ruim honderd pop. Z'n zus, die d'r erfenis nog in den zak heeft, leent hem do zeventig gulden, die er te kort is. De erfenis is er doorge bracht, maar niemand heeft er berouw over, want 't is een leuke dag geweest! A. Schmitz hoeft op dit stramien een dol vermakelijke Amsterdamsche schots in vier taferoelen geborduurd. Herhaaldelijk daverde do lach door de zaal en dit zegt roede vol doende, dat hij geslaagd is. Maar voorna melijk is het suooes te danken aan de wijze, ■waarop deze schets voor 't voetlicht is ge bracht. En dan moet een extra compliment gebracht aan Lion Solser. Hij heeft voor de ensoenecring zorg gedragen en daarvoor komt hem allo lof toe. Do muziek van Gerrit van Weezei, licht en luchtig, paste uitstekend in 't cadro van deze klucht. Met de ruimte op het tooneel is gewoekerd. In het eerete tafereel de komenijswinkel van Dirk Vink. Een uitnemende imitatie uit de Amsterdamsche volksbuurt.. De buurtgesprek ken van de klanten, de in alles belangstel lende komenijsbaas, zeer goed gespeeld door den hoer Hesso, en voor langs de straat de passoerende groen, en visch boeren, hun koop waar met luider stomme aanprijzend. Een 'echt hoekje Jordaan. Het derde tafereel, hot panopticum. Daar allerlei bekende volkstypen, bekend ook van de alleraardigste toekeningen van Braaken- ciekde twee Japanneesjes, Jan de Triller, Izaak. Verder Oude Meyer, de fluitist En dan nog de Leridscho giftmengster en zoovele anderen. De dames en heeren, die al die beroemdheden weergaven, ze hebben den hoo ien langen tijd zich uitstekend als wassen beelden gedragen. In 't vierde tafereel „The Empire'-', het ©enig overgebleven café.chantant in de Am. 6t erdamsche nachtbuurt. Hoe goed vlotte alles, hoe uitstekend zat alles in elkaar. Al leen zouden we den portier willen missen, die binnen in plaats van buiten met lnider eteinme verkondigt, dat er dien avond ©en prachtprogramma wordt gegeven. Het leeuwenaandeel in het 6ucoes heeft de heer Solser als Mie, de vrouw van Dirk Vink. De wijze, waarop hij de travestie- rollen epeelt, is te goed bekend, dan dat cr nog iets over gezegd behoeft te worden. Dit is echter wel een van z'n besta créaties in "dit opzicht. Om Solser en Hes se draait allee, maar bij bon waren de hoofdrollen in goede handen; beide typen, dc komenijsbaas en zijn vrouw, zijn zoo geheel voor hen geschreven. Want Zóó zullen we dit tweetal uit de Amster damsche volksbuurt nooit kunnen zien, dan van doze twee komieken. Al de andere dames en heeren en 't waren er velen die in deze schets optraden, pasten zich uitstekend aan bij de hoofdfiguren, leefden zich geheel in in het volksleven, dat Schmitz op zoo "vermakelijke wijze heeft willen weergeven. 't Was een avond van dolle pret, van uitgelaten VTOolijkheid! 1>© vleeschnood in Duitschland. In een gedeelte van ons vorig nummer konden we nog een telegrafisch bericht uit Berlijn opnemen, waarin melding werd ge maakt van de maatregelen, die de Pruisi- eche regeoring tegen de hecrschende vlèoscli- duurte genomen heeft. De „Nordd. Allg. Zeit." deelt thans al do genomen besluiten, die na langdurige conferenties genomen zijn, mee. lo. Voor groote steden, die van invloed zijn als markten voor do vee. en vlo&schprij- zen van geheele landsgedeelten, zou de in voer van versch rundvleesch toegelaten wor den uit Europeesch Ruslajid, van versch rund- en varkensvleesch uit Servië, Roe- menië -en Bulgarije, wanneer dit vleescli tegen een zoo goedkoop mogelij ken prijs, vast te 6tcllen met medewerking van de autoritei ten, aan de verbruikers verkocht wordt. Het vervoer van het vleesch tot de plaats van bestemming moet in geplombeerde wagens plaats hebben. 2o. Onder dezelfde voorwaarden wordt toe. gelaten de invoer van versch varkens vleesch uit Rusland in enkele groote steden van het Oosten, waar daaraan behoefte bestaat. 3o. Onder dezelfde voorwaarden wordt toegelaten de invoer van slachtrunderen uit Nederland naar de openbare slachthuizen van groote steden, wanneer voldaan wordt fun de -veterinairs, .politie, bepalingen, .welke. Over de begrafenis van Er ether r von Marschall bevatten de Berlijnsche bladen nog vele bijzonderheden. De bijzetting van den overleden gezant in het familie graf te Neuershausen had in grooten een voud plaat-s. In de zaal, waar de lijkkist op een baar gelegd was, kwamen de deel nemers aan de rouwplechtigheid bijeen. De groothertog van Baden was zelf ver schenen. De Duitsche keizer was vertegen woordigd door den rijkskanselier, von Betlimann Hollweg, en de Engelsche ko ning door lord Acbon. Bovendien was nog gelden voor den invoer van slachtvee uit Oo6tcnjijk-Hongarije. 4o. Het verbod van invoer van versch rundvee uit België wordt opgeheven. 60. Het met 1 Januari afloopende uitzon- deringstaxiof op de spoorwegen, voor ver. voer van versch vleesch, wordt mot één jaar verlengd en nog verlaagd. 60. Gemeenten en organisaties, die vleesch laten komen tot verkoop in het algemeen belang, genieten nog 20 pCt. reductie op dit verlaagde tarief. Ook voor het bevro ren vleesch geldt het nieuwe tarief. 7o. De gunstige bepalingen voor vervoer van zeevi6ch blijven ook in 1913 bestaan. 80. De tarieven voor voeder, gerst en maïs worden, wanneer de verlaging den veefok kers ten goede komt, verlaagd met ongeveer 50 pCt., tot ednd September 1913. 9o. Een wetsontwerp tot vermindering van de invoerrechten van 35 of 27 mark tot 18 mark per 100 K.G. op versch en bovronen vleesch van buibsnlandsch vee, zal bij den Bondsraad ingediend worden door de gemeen ten, die dit vleesch voor eigen rekening in voeren en tegen matige prijzen aan den verbruiker verkoopen. De Pruisische regcoring heeft dus het be kende art. 12 van de vleeschkcuringswet, dat alleen den invoer van bevroren vleesch t-oelaat in den vorm van halve dieren, niet buiten werking willen stellen, in het be lang, naar zij zegt, van de volksgezondheid. Het eenige blad, dat zich over deze maat regelen van de regeering tot nu toe heeft kunnen uitspreken, is de des avonds laat ver. schijnende „Nat. Zeit.". Het oordeel van dit blad. valt niet malsch uit. Het luidt als yolgt: De regeering heeft dus ten slotte do moeit© genomen, ©en aantal maatregelen to treffen, die een zekere vergemakkelijking in het voorzien van vleosch, vooral van do groote steden, ten gevolge zullen hebben. Zij heeft echter uit het lange verlanglijstje, dat haar overhandigd is, zorgvuldig die voorstellen uitgezocht, die haar niet in sterk conflict brengen met de agrarische minder heid, die thans nog in alle kwesties het beslissend© woord spreekt, d. w. z. de re geering is er voor teruggedeinsd, een wer kelijk ingrijpende bestrijding van den hcer- schendesn volksncod ter hand te nemen, en hoe woordenrijk ook haar toelichting is, dio ze haar moeizaam 6ameugeplakto middelen en middeltjes mede op weg geeft, ze moet er toch op voorbereid zijn, dat de ontevreden heid over deze nieuwe halfslachtigheden zich zeer hevig zal laten gelden en zij zal de gevolgen van deze houding te dragen heb ben. Het vooruitzicht, dat do Duitsche re geering het volk opent, dat de verdere ont wikkeling van de biimenlandsche veeteelt ton slotte de verbetering zou brengen, is een wissel op te lang zicht, dat zich hongerig© magen nu reeds daarmede vriendelijk knor rend tevreden kunnen stellen. Tegen Home Knie. een groot aantal andere hoogwaardigheids- bekleeders aanwezig. Nadat het vrouwen koor van Boetzmgen een koraal gezongen had, liield predikant Sohwarz von Frei burg de lijkrede. Na de inzegening van het lijk werd de kist uit het slot gedragen, waarna de lijkstoet zich in beweging stelde. De lijkwagen werd gevolgd door de zoons van den overleden gezant, den groothertog van Baden, die tot den ingang van het park modeging, den rijkskanselier, lord Acton, enz. De burgers van Neuershausen hadden rich in dichte rijen langs de dorpsstraat De Ulster-dag, die door de nationalisten beschouwd wordt als een reusachtige ver- fooning van durf en door de Oranjeman nen ati het doorslaande bewijs van hun be sluit, om rich nooit aan het gezag van een Iersch Parlement te onderwerpen, heeft tot laat in den nacht geduurd zonder dat het tot ernstige ongeregeldheden geko men is. Men had, daar men opstootjes ver wachtte, een groot aantal troepen te Bel fast ingekwartierd, doch deze behoefden geen dienst te doen. Slechts een oogenblik was men be vreesd, dat de partijhartetoohten hevig tot "uiting zouden komen. Toen nl een menigte menschen terugkeerde van een voetbalwed strijd, werden er groene vlaggen gezwaaid. Het zien van deze gehate vlaggen wekte den toorn van de nationalisten. Verschil lende hevige gevechten ontstonden, doch de politie maakte hieraan een einde, voor dat nog iemand ernstig gekwetst was. Belfast heeft den heelen dag een bepaald krijgshaftig aanzien gehad. De voetetap pen van goedgedrilde burgers, die naar het stadhuis af en aan gingen om de gelofte te teekenen, deden den grÖnd dreunen. Verscheiden muziekkorpsen speelden var derlandsohe liederen. Vijfhonderd handteekeningen per mi nuut werden onder de gelofte gezet. Toen Carson aan boord van een stoom boot naar Liverpool vertrok, gaf men van de heuvels bij de stad door seinen te ken nen, dat men hem vaarwel toewenschte en besloten was, aan Home Rule tegenstand te blijven bieden. KËCLAS1E8, 3897 30 a 40 Cents per regel. geschaard. Op het kerkhof, waar mevrouw von Marschall met haar dochter versche nen was, werd de lijkkist, die met rozen uit het park bedekt was, in het eenvoudige graf neergelaten. De evangelische predi kant van Boetzingen sprak het gebed uit. Burgemeester Quennet legde namens de meent© een krans neer. Daarop hield de pastoor van Neuershausen nog een rede voering, waarin hij den overledene dank biacht voor het vele goede, dat htf de ge meente gedaan had. Onder de tonen van koraalmuziek gingen de aanwezigen uiteen. van het bekende Kamerlid en leider der Chr.-Hist. partij, jhr. mr. A. F. de Sa- vornin Lohman. Hij ontving zijn eerste onderwijs te Gro ningen, volgde daarop het christelijk gym nasium te Utrecht en studeerde voorts aan de Utrechtsche Universiteit in de rechtswe tenschap. Onder den invloed van prof. Rengers Hora Siccama legde hij zich vooral toe op de studie van het oud-vaderlandsohe recht; hij promoveerde 20 December 1910 met lof op een proefschrift, getiteld ,,De bestuurs inrichting van gewest, stad en platteland van Utrecht, gedurende de Bataafsche Republiek". De nieuw-benoemde hoogleeraar is o.a. mede-redacteur van het Chr -Hist. Dag blad ,,De Nederlander". Vraag: Bestaat er te Leiden een dames cursus 9Eerste hulp by ongelukken"? Zoo ja, bjj wien moet men zich aanmelden voor het lidmaatschap en wanneer begint de cursus Antwoord: Voor zoover wy weten niet Mocht het wel zoo zijn» dan wil een der lezers het zeker wel even mededeolen. Vraag; U weet alles, dus ook raad voor 't volgende. Onze pot met augurken vertoont aan de oppervlakte van den azijn een wi te stof, hoogstwaarschijnlijk schimmel. Zouden wo nu gedoemd wezen, al die fijne ver snaperingen in den vuiloisbak te deponeeren, of zou het voldoende wezen het laagje schimmel 1e verwijderen? We zijn niet in een levens verzekering. Antwoord: De oude azijn er afgieten en er nieuwe liefst wtJnazjjn op doem Mochten er augurken by zijn, die ook iets van den schimmel te pakken hebben, dan die ver wijderen Met of zonder levensverzekering kunt U dan later van de fijne versnaperingen profHeeren. Vraag: Mag de Rijkspostspaarbank of de Spaarbank op den Ouden Ryn, of ztjn z\j verplicht inlichtingen te geven van hen, dio by die instellingen hun geld besparen, hetzjj aan den curator in een faillissement, aan be lasting-controleurs ot aan hen, die daaromtrent inlichtingen wil heboen? Antwoord: De Leidsche Spaarbank ver strekt aan niemand Inlichtingen omtrent het tegoed dor inleggers. Gaat een inlegger failliet dan wordt de curator met het beheer van zyn boedel belast en verkrijgt, xooals van zelf spreokt, alle rechten van den inlegger; even- zoo is het met de Rykspostspaarbank. Aan oen belastingambtenaar worden geen inlichtin gen verstrekt. Vraag: Kunt U my s v. p. ook zeggen, hoe men appelen, in stukjes gesneden, moet drogen om ze voor den winter te bewaren? Antwoord: De appelen moeten worden geschild, in 4 deelen gesneden en de klok huizen verwijderd; perea worden gewooniyk alleen geschild. Naar den bakker zenden om ze in den oven te lateu drogen. Kleine hoeveel heden kunt U ook wel drogen in de oven van een goed kookfornuis. Daarna in blikken trommels bewaren. Vraag: Mijn inkomen bedraagt precies f1170 por jaar. Hoe hoog is nu mijn aan slag in de bedrijfsbelasting Antwoord: Indien men u voor dit be drag heeft aangeslagen f 9.621/* Vraag: Op welken dag vied. 22 September 1890 en op welken dag 16 September 1891? Antwoord: Op Maandag en Woensdag. Vraag: Hoe bereidt men tomatensoep? En hoe bereidt men macaroni Antwoord: Tomatensoep8 rijp© to maten of 8 lepels tomatenpuree, 60 gram boter, 1 ui, 1 klein stukje laurierblad, 6 peperkorrels, 20 gram bloem, 1 L. geurige bouillon, 3 eierdooiers en enkels druppels citroensap. Brengt tomaten, boter en de ui te zamon aan de kook, voeg de bouillon er aan toe, laat alles met elkaar V* uur koken, doe daarna de soep door een zeef en voeg eer voorzichtig geklopte eierdooiers etn citroensap aan toe. Macaroni: 150 gr. macaroni, 1 L. water of melk, 80 gr. euiker, 60 gr. boter, 3 gr. zout en 60 gr. sultane-rozijnen. Allee samen gaarkoken en de massa in eon vuurvasten schotel doen, met paneermeel bestrooien en ze in deen oven lichtbruin laten worden. Vraag: Ik heb een pensioen van f325 's jaai-B en heb een belastingpapier thuis gekregen, waar ik dit op heb ingevuld. Nu krijg ik toch ©on brief thuis, dat ik betalen moet-. Dat heb ik verleden jaar ook gcliad, en teem twee waarschuwingen, dat ik. betalen moest. Maar ik heb er op geschreven! en geen antwoord gehad. Ik heb ook nietf betaald. Nu is 't hetzelfde weer. Hoe rnoetf ik daar moo aan, daar ik verleden jaar two! maanden gewerkt heb? Toen heb ik 6 guL' den in de week verdiend. En van dit jaaaf heb ik ook weer vijf maanden gewerkt, ookj voor 6 gulden per week. Maar dat warkj heb ik gekregen, nadat ik het belasting^ papier ontvangen heb? Antwoord: Als u geen andere inkomt sten hoeft als door u worden opgegeven^ dan zijt ge niet belastingschuldig in de plaat, selijke directe belasting. U moet nu een bezwaarschrift indienen bij B. en Ws. dat ongeveer gelijk kan luiden als de bovenstaande vraag. Do brief be hoeft niet op gezegeld papier, maar moet bezorgd worden op het Stadhuis. Als d© heeren u op uw woord golooven, wordt ge zeker van de lijst der belastingschuldigen afgevoerd en anders moet u het hun mon deling maar eens duidelijk maken. Vraag: Hoe kan ik tomaten bewaren gedurende den winter, wanneer ze dan te duur worden en te als puree wil gebruiken? Ik gebruik ze nml. bij hot hraden van vleesch, wat zeer smakelijke jus geeft. Antwoord: De goed rijpe vruchten worden afgeveegd, met een naald doorstoken en gekookt. Daarna in een stopflesch ge plaatst met het opgekookte sap. De flpsch 6luiten als de inhoud geheel afgekoeld is. Vraag: In 1911 is er een militair in gedeeld in Haarlem en is na twea dagen afgekeurd. In die twee dagen kreeg zijn broer, die in dit jaar moest loten zijn vrij. 6telling thuis en heeft nu niet geloot. Mijn broer heeft 17 dagen gediend iu 1908 en is toen ook afgekeurd en ik heb wel moa ten loten en moet nu dienen. Hoe is dat mogelijk Antwoord: Dit hangt af van het aan. tal broeders in beide gezinnen, en kan dus zonder nadere toelichting niet worden be antwoord. Vraag: Weet u een goed recept om zelf advocaat te maken Antwoord: Zeker wel. Wilt gij een lekkeren advocaten borrel, noem dan 20 eieren, 1 fl. goede brandewijn en 400 gram euiker. Klop de eierdooiers XU uur, voeg daarna langzaam al kloppende de suiker toe en vervolgens op dezelfde manier den brandewijn. Het zeer stijfgeklopte eiwit wordt afzon derlijk bij den advocatenborrel gepresenteerd. Vraag: Wij zijn met z'n achten broers. De eerst© twee zijn vrijgeloot en nu heb ben er twee gediend. Nu ben ik de vijfde, heb ik nu ook reden van vrijstelling? Antwoord: De vijfde moet dienen. Vraag: Ikheb al dikwijls poffertjes ge bakken, maar nu heb ik het tweemaal ach teroen gedaan en het is mij iederen keer mislukt. Het worden enkel korstjes en niet gaar, op een gestadig vuur gebakken. Kunt u mij s.v.p. zeggen, waar dat aan ligt, of kan het beslag soms niet goed zijn? Ik neem half bloem en half meel en gist? Antwoord: Wij zullen u eens een re- oept geven, waarmede u li eerlijke poffertjes kunt bakken. 1/2 L. melk, 220 gr. bloem, 3 eieren, zout, 50 gr. gist, 100 gr. krenten, 100 gr. rozijnen en 125 gr. boter. Klop de eieren met het zout 5 minutenvoeg de bloem er aan toe, daarna langzaam <Je lauw. warme melk. Besla het deeg flink en doe er vervolgens de gist, vermengd met suiker of lauw.warme melk, de gewa&schen kren ten en rozijnen ©n da in stukken gesneden sucade bij en laat het beslag l/2 uur rijzen. Bak ze dan op een gestadig vuur, dan zul len het heusch geen korstjes worden. Kom ons maar eens inviteeren Vraag: Bij de loting voor de militie heb ik een dienstplichtig nummer getrok ken. Toon ik gekeurd word, heb ik aange vraagd voor de genie. Als mijn verzoek ingewilligd wordt, wanneer moet ik dan in dienst? En iemand, die bij de jagers aangevraagd heeft, wanneer moet die weg? Antwoord: Bij de genie van 1620 Januari of van 1620 Juni; hij de jagers van 1620 Januari of van 15 Octobetr 1913. Vraag: In een hulsgezin zijn drie zoons geweest. De oudste is er ingeloot en heeft gediend, totdat hij op z'n 29ste jaar stierf en dus onder do landweer stond. Daarna heeft de tweede zoon in 1910 galoot en is vrijgeloot. Nu moet de derde zoon het vol gend jaar loten. Is deze nu vrij volgen.*, de nieuwe Militiewei Antwoord: De derde is vrij. Vraag: Hoeveel manschappen zullen voor de gemeente Hazorswoude mee ten worden ingelijfd? Er zijn 29 dienstplichtigen. Antwoord: Informeer u eens op het Raadhuis. Vraag: Ik hen van do lichting 1911 en heb gediend bij het 4de regiment vesting artillerie, 6de compagnie. Ik was vierma an der. Wanneer moet ik nu opkomen, hoeveel koeren en in welke jaren? Ben ik vrij van de landweer? Antwoord: U moet nog tweemaal op komen. In welke jaren is niet hekend. Ge zijt niet vrij van de landweer. Vraag: Worden zij, die vrijgeloot heb ben in oorlogstijd ook onder de wapenen geroepen? Zoo ja, welken dionst most/en zij dan vervullen Antwoord: Neen. Vraag: Wij zijn met ons drieën broers. De T-~*e is vrijgeloot; de tweede heeft ge- dic n ik nu (de derde) dienstplichtig A .voord: Neen. Vraag: Ik heb vier zoonsde oudst© heeft verleden jaar geloot en moest die nen. Nu is hij oen paar dagen in dienst, maar werd afgekeurd wegens doofheid. Wie moeten nu nog dienen van de drie zoons? Antwoord: De tweede en devierde zoon. Vraag: Ik heb verloden week geloot en heb 152 getrokken. Wanneer moet lik in dienst treden? Ik heb aangevraagd voor de veld. Antwoord: Van 1620 Maart of vaaj 1—5 October 1913. Vraag: Waar moet ik mij vervoegen om kosteloos een advocaat te krijgatn Sn ©en strafzaak Antwoord: Wanneer uw zaak in Den Haag wordt behandeld, wordt u ambtshalve een advocaat toegewezen. Zaterdagochtend zag het er in Belfast uit, of het Zondag was, behalve, dat de straten waren versierd met Union Jacks en orangistische zinnebeelden. Groote menigten woonden do kerkdien sten bij. De grootste stroom was naar den dienst in Ulster Hall. Daarbij waren tegen woordig: Carson, de Lord Mayor, de ge meenteraad en leden van Hooger- en La gerhuis. Na afloop van den dienst begaf zich Car son met groot geleide naar het stadhuis en teekende daar de gelofte, wat geest- j driftig© tooneelen uitlokte. Lord London derry was de tweed© onderteekenaar, daar- na volgden do hoof dep der protestautsche j kerken, de leden van Hooger- en Lager- j huis en waardigheidsbekleeders. Het was een indrukwekkende plechtigheid. De led^n van den gemeenteraad waren met rood© taWeerden getooid. Carson en de andere leiders reden daar op in optocht door de straten, waar de menigte hen toejuichte, naar de Reform- J club, waar men een noenmaaltijd hield. De opperkerkvoogd van Ierland zond aan Careon een brief van dezen inhoud: Moge God u kracht en wijsheid geven om Ierlandls trouwe zonen te leiden bij de po gingen, het dierbare vaderland te bewaren voor ontaarding en de ramp van godslienst- twist en burgeroorlog. Ook te Dublin, Londonderry en andere plaatsen werd de gelofte geteekend. Te Londen teekent een aanhoudende stroom van UI stermannen. Hoogleeraren. Te Leiden. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Oc tober a.s. aan dr. H. A. Loreutz, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend^ als ge woon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; genoemde hoogteeraar benoemd tot buitengewoon lioogleeraar in de facul teit der wis- en natuurkunde aan deze Uni versiteit, om onderwijs te geven in de theoretische natuurkunde. Benoemd is tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de ze Universiteit, om onderwijs te geven m de theor. natuurkunde, dr. P. Ehrenfest, t© St.-Petersburg. T© Utrecht. Bij Kon besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de facultjit der rechtsge leerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de wijs begeerte van het recht, liet staatsrecht en het administratief recht, jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman, te 's-Gravenhage. Over jhr. mr. B. C. de Savornin Loh man, die de opvolger is geworden van prof. De Louter, deelt het ,,U. D het volgen de mede: De nieuwe hoogleeraar is een 7©on van jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman, in leven kantonrechter te Groningen en neef.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 6