N°. 16138 Maandag 30 September. A0. 1912. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on~ en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieele Kennisgeving. Vaccine. Kunst, letteren, enz. LEIBSCH DAGBLAD PEWS DER ADYEBTENTIEN: Van 16 regel» /T.06. Iedere regel meer /0.17J. Grootere lettert naar plaatsruimte. Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 Oenteoontant; elk tiental woorden meer 10 Oente, Voor het inoaueeren wordt/'0.06 berekend. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents per 3 maanden I J 1,10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn i 2 1,30. Franco per post ...it2 1,66. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene ken nis, dat op Dinsdag I Ootober a.s. en tot nadere aankondiging des Dinsdags van elke week telkens des namiddags te 2 uur, in het Elisabethshof aan de Oude Vest ge legenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting van on- en min vermogenden, wordende tevens aan belanghebbenden herinnerd, dat zij slechts worden toegelaten op ver toon van een bewijs hunner ge boorte-inschrij vin g. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJ3ELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 September 1912. Leiden, 30 September. Gintervoatmiddng beeft de nieuwe pra. dikant der Doopsgezinde Gemeente alhier, do. J. W<ut«, van uit Drachten naar hier gekomen, zijn intrede gedaan. Het -vriendelijk kerkgebouw wns geheel mot belangstellenden gevuld. Zijn ambtsvoor ganger, prof. dr. Kühler, en ds. Lulofs, pre dikant bij de Doopsgezinde Gemeente te 'e-Gravemhage, waren ook onder hot gehoor.' Naar aanleiding van Nohemia 2 vers 20: „God van dein hemel die zal het ons doen 'gelukken, en, wij, Zijn knechten, znllen ons opmaken en bouwen", schotste spr. in een treffende rede de taak, die hem wacht en "ie verhouding tussch-en gemeente en loeraaj* £ooals hij die zich denkt. Na do met stille aandacht gevolgde pre dikatie richtte hij zich in het bijzonder tot den herberaad, dien hij dankte voor het in hem gesteld vertrouwen en voor de gulle 'ontvangst, hem en zijn echtgenoote beraad; tot zjjn ambtsvoorganger en vriend, prof. Kühler, dien hij zou trachten na te volgen niet in diens groots geleerdheid, maar in be. Kielende vroomheid; tot zijn ouderen, meer ervaren ambtgenoot, ds. Lulofs, op wiens Bteun hij hoopte; tot den organist en den koster en eindelijk tot zijn toekomstige leer lingen en de gemeente, waaraan hij zich dn deze ure van harte verbond. De talrijke aanwezigen zongen den nieu wen voorganger ton slotte Psalm 1343 toe. Door de Soci aal .Democratische Zang- yereeniging „De Stem des Volks" is als onderafdeeling der Veroeniging een Kinder koor opgericht „De Kleine Stem" genaamd, waaruit do oude Veroeniging voortdurend 'goede krachten hoopt te ontvangen. Bij beschikking vain den Minister van Bttnnenlandsche Zaken is, voor het tijdvak (van 1 October tot en met 31 December 1912, benoemd tot assistent voor do natuurkunde fe&n de Rijksuni versiteit alhier, do heer S. H. iWeber, aldaaris met ingang van 1 October 1912, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer J. de Graaff, als Itesistent in het ziekenhuis (afdeeling heel kunde) aan de Rijksuniversiteit alhier en ia, voor het tijdvak van 1 October tot ein inet 31 December 1912, als zoodanig be noemd mej. E. H. Hengovold, arts, to Kat. .wijk-aan-Zee. Voorts is, met ingang van 1 Ootober 1912, benoemd tot amanuensis bij do zoölogie aan deze Rijksuniversiteit de heer K. A. Schön- 'feld. De lsto luit. H. J. van Rijsseh, van Eet 2de depot huzaren alhier, is overgeplaatst bij" hot 1ste reg. huzaren en voor den tijd van een jaar gedetacheerd bij de Rijschool te Amersfoort tot het volgen van een herhar lingscursus. De „Sts.-Crt." bevat de statuten van de Coöperatieve LandbouwvöTeeniging Rijs. .wijk, Voorburg en Omstreken, te Voorburg. De Generale Synode der Geref. Kerken fin Nederland heeft aan do classis Den Haag opgedragen om voor alle Geref. Kerken in 1913 uit te schrijven een dankstond ter ge legenheid van het eeuwfeest van Neerlands Onafhankelijkheid. Voor do regeling heeft de classis een commissie benoemd, bestaande uit ,ds. Van der Linden, dr. De Moor, bei den aldaar, en ds. Van Oosten, te ScIiO- Veningen. („N. v. d. D.") De prinsessen van Bentheim zijn Za terdagnamiddag om 5 uren per auk> van Jiet station Amersfoort ten paleisje Soesfc- dijk aangekomen, om daar enkele dagen gasten te zjjn va+n H. M. de Koningin- Moeder. De heer P. ,W. Willekes, predikant bij de Eng. Presbyt. Kerk in Amerika, tijde lijk te Haarlem en beroepen bij de Ned..Herv. Gem. te Someren c.a. (N.-Br.), is door het prov. kerkbestuur van Noord-Brabant met Limburg, na colloquium doctum, als predikant bij de Ned.-Herv. Kerk hier te lande toegelaten. („Ned.") In de Diergaarde te Rotterdam is de vergadering gehouden der Provinciale Ver- eeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid-Holland onder voorzitterschap van den burgemeester van Rotterdam, mr. A. R. Zimmerman, die met een kort woord de leden welkom heette. De rekening en verantwoording van den eecretaris-penningmeestor sluit met f 288, een batig saldo van f 100.31 aanwijzende. Het ledental bedraagt 144. Jhr. Van Panhuys, burgemeester van Noordwijk, sprak de wenschelijkheid uit, dat vanwege de gemeentebesturen stappen zou den worden gedaan om de administratie van de militiewetten van de schouders der ge meentebesturen af te nemen en op te dragen aan de ambtenaren van het Ministerie van Oorlog. Te Arnhem is ten gevolge van een on geluk de gepensfionneerde kolonel der genie P. H. Ampt overleden. Men meldt uit Apeldoorn aan ,,De Tel" De plotselinge veranderingen in de reis plannen van H. M. de Koningin, waardoor Zij dit jaar niet meer op het paleis Het Loo zal vertoeven, moet worden toegeschreven, aan het heerschen deT mazelen in de onmid dellijke omgeving der Koninklijke hofhou ding. Het telegrafisch bericht, eerst Zater dagmorgen ten paleize ontvangen, veroor zaakte aldaar heel wat consternatie, daar verschillende f unctioim axis sen nu plotseling hun Kaken moesten régelen óm haar Den Haag te kunnen vertrekken. Slechts een klein go- deelte van het staldepartement vertrok naar Den Haag; de rest verbleef op Het Ixx> met het oog op de te houden groote drijf jachtpartijen. Ds. W. Bas Jr., te SantpooTt, is door den kerkeraa/1 van de Ned.-Herv. Gem. te St.-Petersburg uitgencodigd om aldaar op 27 October en 3 November een predikbeurt waar te nemen. Aan deze uitnoodiging is do predikants-va'eature te St.-Petersburg niet vreemd. Ds. Bax heeft de uitnoodiging aan genomen. („N. R. O.") Onder groote belangstelling had te Rotterdam de begrafenis plaats van den heer Th. Nolen, leeraar aan het Erasmiaansch' Gymnasium. Aan fle groeve was oen aan zienlijke schare aanwezig, onder wie cura toren, leeraren en leerlingen van het Gym nasium, en vertegenwoordigers van tal van nuttige instellingen, waaraan de heer Nolen zijn krachten wijdde. De verdiensten van den overledene wer den aan de groeve herdacht door mr. O. H. B. Boot, prerident-curatordr. J J. G. Vürtheim, rector van het Gymnasium; jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, namens den Bond voor Kinderbescherming; prof. Te .Winkel, hoofdbestuurder, en dr. W-. van Everdingeoi, namens afd. Rotterdam van het Ned. Ver bond: R. H. Mesdag namens 't Nub On andere vd'c-erigüigenJ. Ferrares Jr. nar mens den VoogdijraadH. Cramer, namens de leerlingen van het Gymnasium, en prof. Hartman uit Leiden, als vriend. Een schoonzoon bedankte. Naar „De Standaard" Verneemt, hebben dr. J Ridderbos, te Bussum, in dr. B. Wie- leng ate Amsterdam, beiden, de benoeming tot hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen aangenomen. Op de Algemeene Begraafplaats te Naarden had de ter-aarde-bestelling plaats van den op zijn autotocht naar San-Sebas- tiaan zoo plotseling overleden president-com missaris van de industrieele maatschappij „Trompenberg", te Amsterdam, mr. iW. F. L. Gericke. Velen waren opgekomen om den overledene de laatste eer te bewijzen. Nadat de kist in do groeve was neergelaten, strooi den de aanwezigen d{iarop bloemen. Er Werd niet gesproken. Ben zoon van den overledene dankte voor de belangstelling. De nieuwe Beurs te Rotterdam bleek reeds spoedig na de opening te klein te zijn. Thans stellen B. en Ws. voor een daar achter gelegen open ruimte te overdekken en in te richten tot verleDglokaal voor den graanhandel, waarvoor zij een kre diet van f 12,000 aanvragen. Verder stellen zij voor aan de Maatschap pij voor wetenschapplijke cinematografie te Haarlem een subsidie van f 250, te ver- leenen voor het vervaardigen van een film van den Nieuwen "Waterweg en de Rotter- damsche Havenwrken. To Frederiksoord is geslaagd voor het vanwege de Nederl. Maatschappij voOr Tuin bouw en Plantkunde gehouden examen her verkrijging van het diploma, groententeelt' dp heer N. v. d. Heuvel, te Wassenaar. De dertiende lijst van de 34ste jaar ooi lecte voor de Scholen met den Bijbel Vermeldt o.a.Uithoorn 1 met Kw&kel' en Mennonietenbuurt, met f 124.12^. Op Donderdag 3 October a.s. des avonds, hoopt in het gebouw „Bellevue", te Amsterdam, de Amsterdamsche Chr. Oran j e vore eni ging Leidens Ontzet te ne ren. Als spreker hoopt op te treden ds. J. Douma, van Watergraafsmeer, terwijl ver der welwillende medewerking is toegezegd door mej. Annie M. de Laive, sopraan, den heer H. J. Beijlevelt, tenor, en een strijkorkest onder leiding van den heer H. W. Heijer Jr. In „De Ba^boom" te Amsterdam werd gasteren de vijfde jaarvergadering gehouden van den Bond van Arbeidersoo- operaties. De president, dr. D. A. Sloos, leidde haar. Dé coöperaties, bij dezen Bond aange sloten, maakten het afgeloopen jaar een winst van f 167,268. Daarvan werd aan de leden uitgekeerd f 107,360 en aan de arbeidersbeweging f 19,960. Op 1 Januari 1912 waren bij den Bond aangesloten 25 coöperaties met 19,818 leden, zijnde tegenover den stand op 1 Ja nuari 1911 een vermeerdering van 3 co- operaties met 4592 leden. Thans zijn er 30 bdj den Bond aangesloten. De nieuw aange sloten en nieuw opgerichte coöperaties zijn gevestigd te Assen, Coevorden, Heerlen, Hengelo, Maastricht, Purmerend, Stomp- wijk, Winterswijk en IJmuiden. Nog niet alle zijn bij den Bond aange sloten. Het zal er echter, naar de voor zitter zei, wel toe komen. Jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Bee- renbrouck, commissaris 'der Koningin in de provincie Limburg, bereikte gisteren zijn 70ste levensjaar.. Z. Ex. heeft zich aan alle mogelijke fe licitaties en huldigingen onttrokken, daar hij zich voor een maand met zijn echtgenoo te naar Italië heeft begeven. De gewone audiëntie van don Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal op Woensdag 2 October niet plaats hebben. HAARLEMMERMEER. Zondagnamid-- dag keerde de landbouwer. H. Verkuijl uit den Sloterweg, met zijn vrouw, twesj dochters en pen zoontje uit de kerk huis waarts in. een z.g.n. kapwagen. Bij het; afrijden van den Venneperweg geraakte het meloen los. Het paard holde weg en het rijtuig liep onbestuurd verder en tuimelde met alle inzittenden van den hoogen wal kant in de diepe tocht. Zooals altijd waren er om dezen tijd veel menschen op Idên weg en van alle: kanten schoot men te hulp, terwijl zich een groote menigte op den wal verzamelde. De landbouwer V., dis voor in ,het rijtuig zat, was het eerst op den wal. De inzittende drie vrouwen en het jongetje zaten opgesloten in het rijtuig,- dat bijna geheel onder water lag, idoch ge-: lukkig op zijde, dus met een portierraam naar boven. Dit in te trappen was het werk yan een .oogenblik en door de nu ontstane opening werden de vier personen naar buiten getrokken. Hierbij werden de beid-a dochters bloedend aan het hoofd verwond door de gebroken glasruit. Men kan zich voorstellen,- dat de inzittenden angstige oogenblikken hebben .doorgemaakt. Dat alles zoo; goed is afgeloopen mag werken lijk een wonder heeten. Gistermiddag zijn in een café aam den Kruisweg, nabCj Hoofddorp, twee ar beiders, afkomstig uit Overijssel, gemeente Wanneperveen, mishandeld door een paar personen uit die omgeving. De dokter heeft van een hunner nog een flinke wonde aan het hoofd,- verbonden. De twee hooftdda-4 ders zijn op last van den burgemeester,- die het onderzoek persoonlijk heeft geleid, aangehouden en naar Hoofddorp overge bracht. Bij den arbeider G. aan den Hoofd-: weg nabij Hoofddorp,- ontstond Zondag middag een begin van brand. Deze list! zich eerst ernstig aanzien, doch door krach.-; tige hulp van anderen, kon men met em; mers water den brand toch nog blusschen. De schade, welke teweeg gebifacht is,- zoowel aan het huis als aan den inboedel,- wordt door verzekering gedekt. Oorzaak nog onbekend. HILLEGOM. Zondagnachf werden de bewoners dezer, gemeente opgeschrikt door het geklep der brandklok en vernam men,- dat een felle brand was uitgebroken in 1de bakkerij van K. Reyne, aam den Stations-: weg alhier. Door de krachtige werking der, spuit die spoedig op de plaats dea onheils aanwezig was,- wist men het wim- kel= en woonhuis te sparen, doch' men kon niet verhinderen dat de daaraan grenzenfi 'de bakkerij met paardenstal en het daalri: aan grenzende woonhuis bewoond door C, J. Vermeulen met al het huisraad in de Wammen opging,- terwijl ook het paard' yan genoemden bakker een prooi der vlam; men werd. Naar men zegt,- moet de brand zijn aangekomen op dga hooizolder* welke zich bevond boven den stal. De schade van 't vaste en roerend goed wordt door assu rantie gedekt. De oorzaak is onbekend. De bioscoop-voorstelling van den heer H. Smits van Haarlem in da zaal yaïi café Flora" alhier, is Zaterdagavond goed geslaagd. De zaai was geheel bezet. De op 't doek gé brachte beelden waren duidelijk; het elec- trische licht,- dat ditmaal gebruikt werd, maakte de projecties helder en mooi. Het hoofdnummer 7,Een groote attract tie," een film,- waarvoor een uur noodig is om af te draaien,- vond veel bijval. NOORDWIJKERHOUT. Nu de droge veilingen alhier weer begonnen zijn en we derom geregeld zullen plaats hebben, blijkt het, dat er ook hier bloemisten zijn, die hun eigen belang niet schijnen te begrijpen^ Ook op de laatst gehouden veiling bleek; dat er een te groote voorraad van som mige tulpensoorten aanwezig was. Groo tere bloemisten brengen op deze veilingen ondereinden van partijen, welke zij zelf niet meer willen kweeken. Nu worden deze: juist gekocht en weder opgeplant door de kleinere kweekers en het gevolg is,- dat van sommige tulpensoorten een veel te groote voorraad komt. Vaklui betreuren dit ten zeerste en zouden gaarne zien, dat, wan neer er eenmaal te veel van deze of gene bollen soort gekweekt is, deze vernietigd! werd. Dan zou het niet weer voorkomen,- dat een bekende tulpensoort 7,La Reine" .verkocht werd voor f2 den H.L. De heer N. Mens, alhier, werd door aankoop eigenaar van 21/2 H. A. bouw grond gelegen aan dan weg naar Schippers- sloót. Tot grooten schrik der bewoners reed, heden een fietsrijder, die wat al te diep in het glaasje gekeken had, door de winkel ruit van den heer M. RIJNSBURG. Den 2den October zal de Coöp. Voorschotbank -en Spaarkas; al hier, tien jaar hebben bestaan. WARMOND. Gisteren had alhier, zon; der eenige feestelijkheden, de seizoen-slui ting plaats van de zeil-,- roei-.,.en motor sport-ver eeniging 7,Kaag." Niettegenstaan de het ongunstige weer werd er nog druk van de sport gebruik gemaakt,- er waren yeel vaartuigen op het water. Te hopen is nu maar,- dat de Vereeni- ging zoodanig gesteund moge worden, dat de jachthaven uitgebreid kan worden en er. een volgend jaar aldaar meer vaartuigen, onder dak kunnen worden gebracht, want dit eerste jaar was er al veel plaats te weinig. Lederzaken. Naar ,De Avp." uit goede bron verneemt, zullen de vooratellen tot herziening dor Pensioenwet voor onderofficieren en minderen van de landmacht op zoodanig tydstip worden ingediend, dat behandeling In de Tweede Kamer omstreeke April 1913 kan worden te gemoet gezien. Het „D.D." meldt, dat de kolonel-commandant van het 4de reg. huzaren heeft bepaald, dat ieder, die het regiment verlaat, of met groot verlof vertrekt. Indien hfi dit wenacht, ter herinnering aan zijn diensttijd een plaat kan krfigen, met fotografieën, het regiment be treffende. i>e gehuwd© onderwijzeres. De quaestie over de al- of niet ge- wenschfcheid in het belang van het onder wijs het "eenige a'at hierbij voor de over heid van beteekenis is van ontslag of behoud der onderwijzeres, die in het hu welijk treedt, is in verschillende landen aan de orde. Morgen moet o. a. do be volking van Zürioh beslissen over het „Gesetz von der Nichtwahlbarkeit von Ehefrauen als Lehreriimen." Daar fle be sluiten van het kanton dikwijls een voor beeld zijn voor de andere kantons, is een levende agitatie gevoerd tegen het wets ontwerp en de redactie van het orgaan Frauenstimmrecht te Zürioh heeft 't oor deel van verschillende mannen en vrou wen van beteekenis ingewonnen omtrent het celibaat van onderwijzeressen. Deze zijn ingekomen en luiden alle eenstemmig tegen de aanneming van het wetsontwerp. Algemeen wordt de meening uitgespro ken, dat de moeder de beste opvoedster is en men haar daarom niet van de school mag uitsluiten. Daarnaast lezen wij nog de uitspraak, dat het gelukkige huwelijk de beste levensomstandigheden biedt voor ieder beroep, terwijl ook wordt gevraagd of het rechtvaardig en zedelijk is men schen tot het celibaat te veroordeelen, omdat zij hun beroep te zeer liefhebben om het op te geven. Daarnaast wordt ook hier nadrukkelijk er op gewezen, dat de overheid niet te maken heeft met de quaestie of een onderwijzeres gehuwd is, indien zij haar plicht slechts doet. Dezelfde argumenten dus welke ook te onzent herhaaldelijk zijn aangevoerd voor de handhaving in haar dienst van de onderwijzeres* die in het huweAyk treedt. Toonkunst, afd. Leiden. De afdeelwg Leiden der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst sal om t* voldoen aan veler verlangen dezen winter het Requiem van Berlioz, waarmede het in het vorig seizoen zulk een succes had, nogmaals opvoeren. De Utreohteche afdeeling, die ook onder leiding van Johan Wagenaar staat, heeft dit kunstwerk ook in studie. Het voorne men moet zijn dat de Leidsohe afdeeling aan de uitvoering te Utrecht zal medewer ken, waaroor het stuk nog beter tot- zijn' recht zal komen. Grafisohe tentoonstelling. Naar wij vernemen, ötaat het thans vast, dat in den zomer van het volgende jaar te Amsterdam onder leiding van den heer B. C. E. Zwart een internationale grafi sche tentoonstelling zal worden gehouden in het Paleis voor - Volksvlijt. Door het plaatsen van gebouwen in den tuin zal de beschikbare tentoonstellings-ruimte aan merkelijk worden vergroot. Larensche Kunsthandel. Dinsdag 8 October a. s. wordt door den Laren schcn Kunsthandel te Amsterdam een tentoonstelling geopend van schilde rijen van Cornelis Kuypers, vroeger te Rerikum, thans te 's-Gravenhage woon achtig. Museum van Kunstnijverheid te Utrecht. In April van di't jaar werd door het be-» stuur van bovengenoemd Museum een prijs vraag uitgeschreven voor een diploma, waaraan leerlingen en oud-leerlingen der Kunstnijverheidsschool konden deelnemen. Op die prijsvraag zijn zeven antwoorden ingekomen en van deze verwierf dat van den heer J. Elvy Brom, te Utrecht, dén eersten prijs. Een eervolle vermelding werd nog toegekend aan het ontwerp „Beidt. Uw tijd", waarvan de ontwerper 'tot h'éden nog onbekend is. 1 Op verzoek van de Noorèche regeering welk verzoek werd ondersteund door Frithjof Nansen heeft Amundsen het vertrek van zijn Noordpool-expeditïe met de F ram door de Beringstraat nog een jaar uitgesteld. De geleerde, belast met d'e voorbereiding van het oceanografisoh on derzoek, aan boord van de F ram te ver richten tijdens de drift door het Noordpool- bekken, was verhinderd zich met die taak bezig te houden. Kamerverkiezing; Ommen. De Oentrale Vrijzinnige Kiesvereenigin® in het district Ommen, te Almelo verga derd, stelde candidaat mr. D. Fock, oud minister van Koloniën, oud-gouverneur van Suriname en oud-lid der Tweede Ka mer. Naar „De Ned." verneemt, heeft het hoofdbestuur der Chr.-Hist. Unie eenstem mig geadviseerd, bij de tusschentijdsche verkiezing den zetel te laten aan de anti- revolutionnairen; schoon het recht om hero te betwisten werd erkend, achtte men" het niet wenschelijk van dat recht thans ge bruik te maker. De afdeeifing Hardenberg en Omstrek ken van de S.-.D A.-P. heeft als candidaat gesteld den heer A. B. Kleerekoper. Men meldt aan „De Rott.", dat, mooht de candidaat der centrale anti-revolution- nairen kiesvereeniging, mr. H. van der Vegte, lid van Ged. Staten van Overijsel,; te Zwolle, bedanken, dr. C. C. Schot Czn., te Hardenberg, candidaat wordt. Telegrafisch weerbericht. Hoogste barometerstand 772.1 te Riga Laagste 746.0 te Portlandbill en HolyheacL. Verwachting tot den avond van 1 Oct. Matige tot krachtigen zuidoostelijken tot? zuidelijken wind. Zwaarbewolkte of be treken lucht. Waarschijnlijk regenbuien. Dezelfde temperatuur. l>e glasblazersstaking. Naar aanleiding ran een bericht, dat de. werkgovora elke bemiddeling hebben van de hand geweten, meldt men ons van welinge lichte arbeilerszlJde te Delft heden dat dit onjuiat ia. De bemiddeling ia door de beide patroons aanvaard. De commisaie, bestaande uit de hseren D. van Blom, G. Knuttel en dr. J. G. Sleeawük, heeft haar werk reeda aangevangen. Een schip gestrand. Uit Nleuwedlep wordt gemeld, dat ln de Haakogronden is geatrand de Zweedsche schoener vEliaabeth", geladen met teer, met bestemming naar Amsterdam. Sleepbooten hebben het achip vlot gesleept en te Nieuwe- diep binnengebracht. De sleepboot „Hercules", bty het afbrengen behulpzaam geweest, heeft een lek bekomen en ls nabü Onrust op straaf gezet, om slnken te voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1