MMfflfT J. DE LM 3 OCTOBER Occasion, door Verbouwing. Leidsche Manége, Pianino's en Orgels Zit- en Slaapkamer, KAISERSTRAAT. 3473 Sanitas- Kunsttanden Hartesteeg. Dagelijks geopend. Gelegenheid tot onder richt in de Bijkuiist. Nadere inlichtingen bij den Directeur NUTRICIA's volledige voeding voor lijders aan SUIKERZIEKTE. Korenbrugsteeg No. 3. volledig Prospectus dagelijks verkrijgbaar is. Kruiwagens, Verkooplokaa! Papengracht 6a. manufacturen, Firma J. KALF v/b. Wed. E. 1ST. DAVIDSON, tegen verminderde prijzen verkocht of verhuurd. L. V&LIl v.Si. PELTE1BUS1G, BREE8TRAAT 109, over het Stadhuis. Buitenlandseh Overzicht. Uit de Rechtzaal Sïo. i©133« LEXDSCH DAGBLAD, Dinsdag* 24 September. Tweede Blad. Anno 191'2. en Gebitten worden tegen zeer lagen pr(Ja vervaardigd by W. KURRELS, Haarlemmeritraat 90 A., Lelden. 8570 E Student Traagti tegen 1 Oct. met peneion, Br. lett. H. K. met prt)a Boeth. firma P. B. NIEUWER HUIS, Breda. 3580 7 Van 0-4 uren. P llédoc BOELEN, Amst. St Eelèphe Pomm. Agaaeac Roode en Witte Port BOE LEN, Amst. Anisette, Persico, Curasao, Hallen Half van H. BOOTZ, Amsterdam Fransche Brandewijn, Oranje- Bitter, Rum, Citroen en Arak-Punch en Cognac ook van F. BOOTZ, Amst. 1.40 p. Kruik Oud Holl. Brand, van LUTZ f 1.30 Oude Klare van HULSTKAMP t 1.86 ERVEN LUCAS BOLS1-60 Alle afleveringen geschieden uit sluitend op origineels heele en balve Flesschen of heele en halve Kruiken voorzien van cachet der onderschei den firma's. 8518 26 Flasch f 0.60 0.80 1-" 1.50 1.25 J. H. MUIaDBR. Vraagt Prospectus S575 24 99 Filiaal „JXTJTFIICIA.. Telephoon No. 1059. Zitting tot aangifte voor den nieuwen Cursus en Lesbespneking op Woensdag 25 September van 2—5 uur in het; Nutsgebouw Steenschuur, waar 3422 20 Teer, Asphaltpapler, Carbolinaum en Vaarboomen steeds voorhanden by J. SCaCITËHAKEE, voor- heen KOREVAAR 'h DE LANGE, Houthandel, Morschweg by Lelden. Telef, 957 latere. 3681 8 De Deurwaarder J. F. TEUS1IS, te Leiden, zal verkoopen, op Vrij dag 07 September 1910, des voormiddag, te JO uren, In dieDS bovengenoemd Lekaal, wegens faillissement een groots party waarby: div. Japonstoffen, Katoenen, Flanellen, Baaien, Bevers, Korsetten, div. gemaakte Ondergoederen, Kousen, Garen en Band, Lint, Gordijnen, Klnderhoeden, enz., enz. 3539 24 Voorts nog eenige Etalagebe- noodigdbeden en een Brandkast, be nevens een groot Zonnescherm met toebehooren, bevestigd aan het Winkelhuis Haarlemmerstraat 174. Biergistpilten het beste mid del tegen Steenpuisten. SANITAS. Steenstimur 1. Leiden. 3576 3 AMSTEBUASISCHH VEERKADE 04, Telef. 1203, Den Haas. Prima adre» voor Kostnmes, Vinsgen, Prnlken enz. voor Too- neel, Balmasqné, Operetten en Historische en Allegorische Optochten. De geheele garderobe is onder nlenwe leiding opnienw gerestaareerd. 3668 20 Hnstr&ssm@ntmak0B*s. Bekwame Instrumentmakers voor vast werk en boog salaris gevraagd. Adres: Nedarlandsche Fabriek van Autogene Eascb> en Snïjapparaien, Palestinastraat 76 B, Rotterdam. 8554 20 Wegens verbouwing worden eenige 3583 34 De „Tanine" zegt, dat op verzoek van Italië, Turkije gedelegeerde gaat benoe men voor de officieel-'e vrede s-t onderhandelingetn. In diplomatieke kringen echter gaat men voort het sluiten van den vrede inge volge de onverzettelijkheid van Italië voor het oogenblik als onwaarschijnlijk te beschouwen. Men denkt, d'at de Turksche regeering de tegenwoordige voorloopige onderhande lingen zoo lang mogelijk slepende zal hou den. Aan de „Köln. Zeit." wordt omtrent de. Vredesonderhandelingen fcussohen Italië en Turkije uit KonstaatÈnjopel geseind, dat de 'Forte, nadat zrij heb laatste voorstel van Italië, waarbij dë erkenning der onaf hankelijkheid van Tripolis wordt geëischt. had verworpen, een tegenvoorstel had ge- daan, dat neerkwam op een zelfstandigbe stuur van Tripolis bij Italiaansche bezet ting. Aan het hoofd' van dat bestuur zou iemand geplaatst worden, die een Soort gelijke positie zou innemen als de khedive in Egypte. De Italiaansohe gedelegeerden yerwier- oeh dat voorstel, maar wilden wel één ejnkel wajarditgfheictebekleeder in Tripolils toelaten, die den Tang van pasja, zou heb ben en onder wiens beheer de godsdienstige stichtingen en de dienst der openbare eohuld zouden staan. Dit voorstel werd echter door den Turk- Bohen ministerraad verworpen. De correspondent van de Secoio meldt uit Syra dat men, ten Westen van Ikaria, een Italiaansche vloot, bestaande uit twintig oorlogsschepen, in Noordelijke riohting heeft zien stoomen. Zes Italiaan sohe kruisers en vijf torpedobooten heb ben bij Woerla, in de Golf van Smyrna, het anker uitgeworpen. Er zijn troepen uit Smyrna naar Woerla gezonden. In de stad heerscht groote opgewondenheid. Men ziet er is weer actief optreden der vloot te constateeren, misschien Wel om 'daardoor Turkije eT vlugger toe te bren gen op de Italiaansche voorwaarden in te gaan. Da Turksche minister van buitonlandsch» zaken beeft geruimen tyd geconferoerd met den grootvizier, die daarna een buitengewone ver gadering van den ministerraad belegde. Dit wyst wel op eenlgen onrust. Malissoren habben de arsenalen te Kawa •n Chajat geplunderd en eenige gendarmen gevangen genomen. Naar Montenegro uitgeweken Malissoren hebben een aanval gedaan op Turksche stel lingen aan de grens. Ibrahim pasja heeft gemeld, dat de orde te Toezi hersteld la en gevraagd, hoe te ban delen met do Malissoren, die in Montenegro zijn binnengedrongen. Officieel wordt medegedeeld dat de mt- ulster van binnenlandsche zaken bU den ministerraad een rapport heeft ingediend, waarin wordt voorgesteld de hervormingen, die voor Albanië zyn vastgesteld, in te voeren in alle vilajets. In een. protest aan de mogendheden be- klaagt zich de Porto er over, dat Monte negro de gewonde Malissoren in de staats- hospitalen verpleegt, om hen vervolgens te -Wapenen en in het Ottomaansolie gebied terug te zenden. De Porte verzocht den mogendheden om Montenegro ernstig raad te dienen. Anders werpt zij alle verantwoordelijkheid y an zich af voor wat er zou kunnen gebeuren. Ook heeft Turkije aan de mogendheden een protest gezonden tegen de houding der Montenegrijnsche soldaten en officie ren die deelnemen aan de gevechten der Malissoren tegen de Turksche troepen. Voor oorlog in den Balkan behoeft men nu niet meer zoo bevreesd t-e zijn. De oor logszuchtige stemming bij de kleine naties is nogal geluwd. Volgens de „Politika" heeft de presi dent van den Servisclien minisrterraad aan een delegatie van Servisohe kooplieden, die opheldering waren komen vragen over den politieken toestand naar aanleiding van onrustbarende geruchten, verklaard dat er geen oorlogsgevaar bestaat Ondanks de officieel© tegenspraak moet echter de toestand in Albanië ernstig-rijn, vooral in het vilajet Skoetari. Er hebben gevechten plaat© gehad tusschen de Turk sche troepen en de Malissoren. Talrijke benden brandschatten de bevolking op ver schillende plaatsen in Macedonio. De toestand in Armenië wot dt met den dag ernstiger. De Armeensoke patriarch heeft uit Bitlis en Moecha on rustbarende berichten ontvangen. De Koerden, gesteund! door den Kaïmakam, vorderen van de boeren den afstand van de helft hunner bezittingen. In het district Psank eischen de Koerden van de Armenische landbouwers het op brengen van- belasting, en zij hebben ver scheidene boeren, die weigerden te betalen, gedood of gewond. Ën nu, na te hebben uitgeweid over al die gebeurtenissen, waarbij- Turkije betrok ken is, nu moeten we een andere in dezo dagen zeer belangrijke kwestie naar voren brengen. Deze kwestie is de vraag of Italië zich weer bij den Driebond zal aan sluiten of niet. De diplomatie van Duitsoh- land, Oostenrijk-Hongarije en Italië houdt zich dlruk met dit vraagstuk bezig. De cor respondent te Rome van de „New-York Herald" schrijft daarover: Italië is inderdaad op dit oogenblik de spil der Europeesche weegschaal, diat wil zeggenzij kan evenwicht maken, ten gun ste dier beide Gennaansche mogendheden, of naar de zijde der Triple Entente. Italië'a positie is van zeer teederen aard geworden. Als bijvoorbeeld Bulgarije Turkije zou aan vallen, dan zou Oostennjk-Hongarije zeer waarschijnlijk van die gelegenheid gebruik maken, om via Novi-Bazar naar Macedo nië af te zakken. Dit zou Rusland nimmer kunnen toestaan en zoo zou de veelbe sproken Europeesche brand uitslaan. En Duitsohland, dat Rusland aantast, zou op zijn beurt zelf aangevallen worden door Frankrijk te land en door Engeland ter zee. De Driebond noopt Italië, dat den „sta tus quo" op den Balkan tot iederon prijs wenscht te handhaven, er toe, om hand in hand te gaan met Oostenrijk-Hongarije, dat niets liever wenscht, dan dienzelfden „status quo" onderstboven te keeren. Dit is een eenvoudig voorbeeld van de absurde gevolgen, die de Driebond voor Italië kan medebrengen. Als Italië uit den Driebond treedt, dan beteekent dit oorlog met Oos- tenrij k-Hongarije. Ten einaë de handen vrij te hebben, ala de tijd daar is, voor de hernieuwing van den Driebond besloot Italië Lybië te an- nexeoren, hetwelk haar toekwam zegt de New-York Herald"-correspondënt uit hoofde van haar Hiddellandsche Zee overeenkomsten met Frankrijk en Enge land, en welke annexatie 'n tegenwicht vormt voor de Oostenrijksch-Hongaarsch6 lana'uitbreiding in den Balkan (Bosnië- Herzegowina, 1908) en Duitschland's aan winst in Afrika, (Congo, 1-911). Te Weenen en te Berlijn geloofde men niet, dat Italië den moed zou hebben, Turkije den oorlog te verklaren, en d» Duitsqhe en Oostenrijksohe pers verheelde haar teleurstelling niet, toen het annexa- fcie-besluit dë bondgenooten van de gele genheid beroofde. Lybië door een schran der bedachte bemiddeling aan Italië aan te bieden en zoo den derdon bondgenoot tot dankbare erkentelijkheid te nopen. In ieder geval is Italië volmaakt op de hoogte van de gewich tige positie, die zij thans in Europa inneemt, niet van zins, zich opnieuw blin delings in het Driebond-avontuur te stor ten. Ik voor mij heb reden, zoo besluit de correspondent, om te gelooven, dat Italië den Driebond trouw zal blijven, vooral ook hierom, wijl Frankrijk het voordeel niet zeer hoog schijnt te 6chatten, dat het kan trekken uit een door haar vaderlandsliefde op de been geholpen en zelfstandig-krach tig Italië. Het land heeft overigens zoo veel vertrouwen in het beleid van Gioütti, dat het overtuigd is, dat Italië in ieder geval een eervolle plaats in den Driehond zal bekleeden." Men meldt uit Barcelona, dat de mili taire gouverneurs van Tarragona, Gerona, Levida en Barcelona order ontvingen, tot d!e spoorwegbeambten van heb spoorweg net in Catalonië bevelen tot mobilisatie te richten. Een spoorwegbataljon vetrok uit Madrid naar Saragossa met het eog op de staking. Men meldt uit Barcelona, dat het be stuur van de vereeniging van het Catalaan- sche spoorwegpersoneel besloten heeft voor te stellen Woensdag de b t a- kinguitte roepep. Het grensstation Portbou wordt door soldaten bewaakt. De machinisten van de reserve, die ge mobiliseerd zijn, zijn reeds naar Barce lona vertrokken. Safisanof brengt een-bezoek aan Fnge- land. Een hartelijke, maar verre van alge meen sympathieke ontvangst ia hem ten deel gevallen. De toestand op den Balkan en in-China en de openstelling der Dardanellen behoo- ren tot de onderwerpen die besproken zul len worden tusschen Sassonof en Grey. Zij hebben ook een bezoek bij den koning ge bracht. Haagache Rechtbank. Deze rechtbank behandelde nog de vol gende zaken: Overtreding der motor- en rijwielwette Zo eterwoud e. Daarvoor werd opgeroepen Th. van der K. te Voorschoten, die echter niet was ver schenen. Uit het voorgelezen proces-ver baal Van de gemeente-veldwachters Dege- naars en Van der Stel en den rijks-waoh- ter Monna, te Zoeterwoude, bleek, dat be klaagde op 11 Juni bij avond met een rijwiel zonder licht langs den Haagweg rijdende weigerde op het eerste bevel der politie af te stijgen. Nadat die veldwachter Van der Stel was gehoord, oisohte het O. M. drie weken. Mishandeling te Leiden. Daarvoor moest terecht staan de 36- jarige koopman Willem van Str. Hem was ten laste gelegd, d!at hij op 28 Mei den 19-jarigen Pieter van Egmond op de Haar lemmerstraat in den vinger had gebeten. Daar was nietfc van aan, zei beklaagde De jonge man had zichzelf gebeten. Hij had hem een klap gegeven en een klap terug gekregen en toen had hij hem over de straat» gegooid. De president herinnerde beklaagde eir1 aan, dat hij vroeger anders had verklaatdy waf deze ontkende. De president meendjd te weten, dat beklaagde een lastig man is, en nam het hem kwalijk; dat hij niet op verzoek van den Commissaris van Politie te Leiden op het politiebureau wilde kcw men. Ook dat was niet waar; zeide bë-j klaagde,- hij had geen kennis er van ge* kregen. Pieter van Egmond; als getuige gehoord; .verklaarde, dat hij verloofd was met een zuster van beklaagde fen hem niets had ge daan, toen hij onverwacht op de Haarlem= nierstraat een klap van hem kreeg. Hij gaf een klap terug en toen kwam hij te vallen' en Jiëklaagde viel op hem en beet hem in den vinger,- die daarop hevig bloedde. 7,De heeren kunnen wel begrijpen,- dat er niets van aan is"; zeide beklaagde!; minachtend op den kleinen getuige neer* ziende; ;,ik had dat' kereltje dan immers' liever gekraakt." Vrouw Hus had de worsteling geziën en gehoord, dat Van E. had gezegd: „Je hebt me gebeten en dat zal je betalen.'' Dr. Hengeveld; arts te Leiden, constat teerde als deskundige, dat de wond; dia Jiij had verbonden,- door Ket bijten van; een. mensch was veroorzaakt. Hef O. M. achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischte, de lastigheid van beklaagde in aanmerking genomen, één maand. BekL hield een geheel betoog; waaruit zijn onschuld moest blijken, waarmede de president het echter niet eens was. Oplichting te Soheveningea Een bekende bij de Haagsohe politie en justitie, de 32-jarige Jacobus J. R., bij genaamd „Kromme Koos", kwam na de pauze in de bank der beschuldigden, blijk baar onder den invloed van sterken drank. Hem was ten laste gelegd dat hij op Zon dag 9 Juni te Scheveningen door een lis tige kunstgreep zich 95 ets. en voor een dubbeltje sigaren toeeigende. Dit ging volgens de winkeljuffrouw in een sigarenzaak op d!eze wijze: Hij kwam met een gulden en een stuiver in de hand binnen en vroeg een dubbeltje sigaren. Toen de juffrouw hem de sigaren over reikte fnet drie kwartjes en twee dub beltjes, zeide hij: zal ik de gulden en de stuiver maar in de laai doen1?" De juffrouw atenide toe en toen viel er wat in de lade, doch blijkbaar niet de gul den, want B. trok zijn hand fluks terug en stak haar in de zak. De juffrouw voel de in 's mans zak een gulden, maar wist dezen niet te krijgen. Bekl. ontkende beslist. Hij heeft ook den guldlen in de „laai" gegooid. Hij had nog f 4.81 bij zioh toen hij werd aangehouden, en dat geld moet hij terug hebben. Zijn negotie is daardoor geheel verloopen. Hij weet wel waar de president woont en deed wel eens negotie met mevrouw en nu kan dat. niet meer. De juffrouw had later een gulden te wei nig in die lade en van de twee jongelui die met beklaagde te gelijk in den winkel wa ren had één gezien dat beklaagde den gul den in den zak stak. Deze was nu op zee en kon dus niet gehoord' worden. De twee de, wel aanwezig, had alleen de hand greep gezien. Het O. M. achtte de oplichting bewezen, en eischte wegens herhaald misdrijf, zee maanden. De verdediger mr. Hymana refereerde zich aan het oordeel der rechtbank. Be klaagde verdedigde zichzelf onder eenige hilariteit der rechtbank, en vroeg ten slotte: „Zeit de advocaat niks?" De advo caat die zijn cliënt niet sympathiek vond, was al verdwenen. Verduister in g van een hand wagen te Leiden. Daaraan had zioh schuldig gemaakt een bekende der Leidsche politie, de 42-jarige Gerrit van L., thans wegens een ander vonnis in de gevangenis. Den wagen had hij gehuurd van den amid J. R._ Gestman, te Leiden, en weder voor f 2 aan C. Osmga, brandistoffenhandelaar aldaar, verkocht. Beklaagde bekende. Hij dacht eerst met den gehuurden handwagen eenig geld te verdienen. Toen dit niet ge lukte heeft hij den wagen verkocht en voor dit geld naar Amsterdam gereisd. Nadat de smid Gestman en de brand- stoffenhandelaar waren gehoord en de rechercheur van politie Corn, van Es zijn procea-verbaal had bevestigd, eisohte het O. M. drie maanden. Mishandeling en wederspan- ni'gheid tegen de politie te Leiden. Joh. S. Jr., 21 jaar, en Joh. S. Sr., 41 jaar, te Zoeterwoude, waren in den nacht van 26 en 27 Mei in de Kraaierstraat nabij de Hoogewoerd geweest. Daar had de zoon den winkelbediende M. van der Lelie met een lat eetn slag op den hoed gegeven. Eveneens sloeg beklaagde den letterzetter J. de Koning. Hij had zoo deelden deze beide jorige man nen, onder eede mede, hen' uitgedaagd en toen hen geslagen, waarop zij natuurlijk ook weder teruggeslagen hadden. Toen de politie-agent Boonstra er bijgekomen was om 8. Jr. mee naar het politiebureau te brengen was de vader den zoon te hulp ge komen en samen hadden zij» zich tegen den politieman verzet, wat Boonstra, all getuige gehoord, bevestigde. Dirkje Bloem, wed. van A. Bosman, wag dien avond in gezelschap van den vade/ geweest, en als getuige A déoharge ge hoord, verklaarde zij, dat de jonge S. v*f. v. d. Lelie en De Koning klappen had gt had, ai moest zij toegeven dat ook hij nud een lat geslagen had. De vader wilde zoon graag mee naar huis hebben. Hij had zioh eerst met met dit geval bemoeid. Uk werd nog een getuige A déoharge gehoord, maar die wist nog minder te vertellen. De subst.-off. Van Kleffens eisohtG; tegen den jongen 8. één maand! en tegen den vader, van wien hij het eenigszins bo* grijpelijk vond dat hij het voor zijn zoo« opnam, een week. De vader wilde graag met een gelet- boete vrij. Uitspraak Maandag 31 September. De rechtbank heeft veroordeeld den chauf. feur F. A. S., uit Utrecht, die op den straatweg Delft—Dverschie bij de Zweth oen wielrijder overreed, wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld tot twee maanden hechtenis, met last tot betaling van ruim f 72 schadevergoeding. Hooge Raad. De adv.-gen. hij dan Hoogan Raad, mr. Ort, hoeft conclusie genomen in de zaak van J. B., landbouwer en veehouder te Haaav lemmermcer, door de Haarlemsche rechtbanl veroordeeld tot f 5 boete of 1 dag hechtenis met verbeurdverklaring van do gieechattb. waarde van het Vee ad f970,04, terzakm van vervoer van vee, aangetast en verdach' van. mond- on klauwzeer. Een aantal cassatiemiddelen was in cW» zaak aangevoerd. De adv.-gen. achtte hjiorvan gegrond hot middel, volgens hetwelk het deskundigen- oordeel in deze zaak, door de rechtbank over genomen, berustte op feiten, welke niet van oldera bewezen waren. Hij concludeerde mits dien tot vernietiging van het vonnis en tot verwijzing van do zaak naar het gerechtshof to Amsterdam. Uitspraak 21 October. Utrechtcche rechtbank. Voor deze rechtbank is gisteren tegen 'den 42-jarigen C. F. S. en den 22-jarigen H, H. H., wegens diefstal in den nacht van 3 op 4 dezer in een buitenplaats bij Zeist, onderschei don lijk twee jaar en drie maan den en één jaar gevangenisstraf geëischt, beiden met aftrek van de voorloopige hech tenis. Bekl. S. Heeft raeds 20 jaar gevangenis straf achter den rug. Christelijke üBetaalbewerkershond* De Christelijke Metaalbewerkcrsbond heeft te Rotterdam vergaderd. De voorzitter, de heer Eikerbout, van Leiden, constateerde in zijn openings woord', dat de Bond 500 leden telt, tegen 360 in het vorige jaar. Onder applaus deelde de voorzitter me de, dat een gift van f 150 aan den Bond was geschonken. Het voorstel van het hoofdbestuur om de afdeelingen niet 30 pet. maar 25 pet der bondscontributie terug te betalen en de vrijkomende 5 pet. te storten in de weerstandskas, werd aangenomen, voor eén jaar. Blijkt dat de afdeelingen niet toe kunnen komen, dan zal de oude toe stand' hersteld worden. Een voorstel van de afd. Schiedam tot verlaging van de contributie werd van de agenda afgevoerd. Na ampele bespreking werd het be stuursvoorstel aangenomen, waarbij een vast bedrag per lid en per week in dë werkLooizenkas zal gestort worden, zulks om aansluiting bij de gemeentelijke we.-k loozenfondsen mogelijk te maken. De heer Sm e enk, van Arnhem trad met beb onderwerp „Op hoog*? juil.'1

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 5