16123 *Voensdag 18 8eptembei% /\o 1912, feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Biaden. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Faillissementen. feuilleton. In Hoflsringen. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelB ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine adrertenticn ran 30 woorden 40 Cents contantelk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het boaaseeren wordt/" 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANTt Voor Leiden per week 9 Cents j per 3 maanden 2 l f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sija 1.30. Franco per post t 1.66. NATIONALE MILITIE. Voorkeur omtrent de Inlijving. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gelezen art. 34 van het Militiebesluit II; Brengt ter algemeene kennis, dat de lo- telingen dezer gemeente, lichting 1913, die hun wenschen met betrekking tot' de inlij ving niet bij den Keuringsraad of op an dere bij de geldende voorschriften bepaal de wijze hebben kenbaar gemaakt, alsnog vóór 10 October a.s. yan deze wenschen ter Gemeente-Secretarie, afdeeling Militaire Zaken, (Kamer No. 9) kunnen doen blijken. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 18 September 1912. Leiden, 18 September. De heden langs de huizen alhier ge houden 34ste jaaroollecte voor de Scholen met den Bijbel te Leiden heeft opgebracht f 581.981, tegen f 594.43 ten vorigen jare. De afd. Leiden der S.-D. A. P. heeft den Baad alhier een adres gezonden, waar in adhaesie wordt betuigd met het verzoek van de afd. Leiden van den Bond van Ne- derl. Onderwijzers, om een inrichting te stichten voor voortgezet onderwijs ten be hoeve» van die leerlingen, die de scholen 3de en 4de klasse met vruoht hebben doorloo- pen. Yoor de hoofdakte is in Den Haag ge slaagd de heer A. Verduyn, van Oudshoorn. Te 2 u. 47 min., dus eenige minuten Vroeger nog dan was aangekondigd, verlie ten H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins gisternamiddag weder de Residentie zioh begevende naar Soestdijk. De vorste lijke personen werden uitgeleid door den burgemeester en den gouverneur der Resi dentie, generaal De Meester. Een talrijke menigte juichte het Vorstelijk Eechfcpaar in de Rijnstraat en bij het station toe. H. M. de Koningin-Moeder heeft.giste ren den heer en mevrouw Momgenast in audiëntie ontvangen, waarna zij bij H. M. het dejeuner gebruikten. De toestand van het lid van Ged. Sta ten van Zuid-Holland, den heer A. H. C. M. J. IJzermans, is steeds achteruitgaan- Op het verzoekschrift van het Lim- burgsch Kruisverbond en den Limburg- schen Mariabond aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken aandringende op krach tiger maatregelen tot beperking van het aantal „verloven" zijn, zoo meldt „Het Huisgez." ingekomen 501 adhaesie-adressen met 23,506 handteekeningen. De eerste giffc, tot een bedrag van f 5000, voor de Stichting ter Nagedachtenis van wijlen Generaal Booth, is gisteren in gekomen bij het bureau van het Leger des Heils, te Amsterdam. Ged. Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 October eervol ontslag ver leend aan jhr. mr. dr. "VV. A. J. Snouck Hurgronje als commies ter provinciale griffiewegens zijn benoeming tot secreta ris van Middelburg- Op 84-jarigen leeftijd is te Middel burg overleden de heer J. Luteyn, sinds 1864 agent van de Nederlandsche Bank al daar, uit welke betrekking hem tegen 1 Oc tober eervol ontslag was verleend. In een door het comité tegen sluitings- dwang te Groningen belegde vergadering, waarin ruim honderd winkeliers tegen woordig waren, werd besloten een adres te richten tot den Raad aldaar, met het ver zoek niet in te gaan op do Verzoeken tot instelling van een verordening op vervroeg de winkelsluiting. Bij adres aan den Haagschen gemeen teraad heeft de Maatschappij tot Exploi tatie van Tramwegen te Voorburg berioht, dat zij- zich voorstelt haar spoorw. tussohen 's-Gravenhago en Voorburg gedeeltelijk ook met electriciteit te gaan berijden en haar net uit te breiden door ook in de Adel- heidstraat sporen te leggen. Gisteren begaven zich de heeren H. J. Calkoen, burgemeester van Edam, jhr. mr. D. E. van Lennep, burgemeester van Heem stede en J. M. van Beek, burgemeester van Landsmeer, naar het buitengoed „Water land", ondier Yelsen, bewoond door jhr. mr. J. W. G. Boreel yan Hogelanden,- oud-burgemeester van Haarlem, thans lid van Ged. Staten van Noord-Holland. Als bestuursleden der „Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Noord- Holland" kwamen zij jhr. mr. Boreel dank zeggen voor alles, wat hij deed, als voor zitter en hem een geschenk aanbieden: een beeld, dat in zijn buitenplaats „Waterland" geplaatst is. Bij het cadeau was een keurige oorkon de gevoegd, vervaardigd door den heer Grevenstuk te Amsterdam, met opdracht. Met een toespraak werd het geschenk aangeboden door den heer H. J. Calkoen en door den heer jhr. mr. J. W. G. Boreel aanvaard. AARLANDERVEEN.' Zaterdag a.s. wor den ingekwartierd een luitenant, een on derofficier, twee minderen en vier paar den, en wel voor het maken van kwartier voor de tweede batterij veld-artillerie op 23 September a. s. LISSE. In de plaats van den heer Y. A. Boonenkamp, die wegens vertrek haid» be dankt als secretaris van de ijsclub „Lis- serbroek", is gekozen de heer A. J. Alders. De Raadsvergadering van heden (Woensdagmiddag^, waarin o. a. de zaak der waterleiding werd behandeld, is niet openbaar geweest. HAARLEMMERMEER. Onder begunsti ging van heel mooi weer had gisteren de jaarlijksche provinciale hengstenkeuring te Hoofddorp plaats. Yele belangstellen- dien, als vorige jaren, waren ditmaal niet opgekomen, wat allicht zijn oorzaak vond in het prachtige weer om te oogsten, waar reeds zoo lang tevergeefs op gewacht is. In het geheel waren er 39 hengsten ter keuring ingeschreven, waarvan er om ver schillende redenen 12 afwezig bleven. Van de opgekomenen werden er 5 afgekeurd, waarvan één tijdelijk. 22 hengsten werden dus goedgekeurd en wel als volgt: 1. Frautwein, eigenaar..J. Koperdraat, te Muiderberg; 2. Kasimir, eigen, dezelf de; 3. Milo, eigen. A. J. Jutting, te Gro ningen; 4. Leon, eigen. M. v. Wieringen, te Haarlemmermeer; 5. Manuel, eigen. Vereen. „Hippos", te N.-Amstel; 6« Wil helm Y, eigen. Vereen. „Sloterweg", te Haarlemmermeer; 7. Epicure, eigen. T. Hanedbes, te Haarlemmermeer; 8. Kolo nel, eigen, dezelfde; 9. Bravo, eigen. H. Los, te Haarlemmermeer; 10. Hochet, eigen. J. F. de Rijk, te Mijdrecht; 11. My- lord II, edgen. Vereen. „Oostzijde", te Haarlemmermeer; 12. Tancred, eigen. B. Biesheuvel, 13. Cicero III, eigen. Vereen. Vooruit", 14. Jonker, eigen. H. F. Bult man, 15. Maitrank, eigen, dezelfde, 16. Arthur II, eigen. B. Biesheuvel, allen te Haarlemmermeer; 17. Elegant V, eigen. Gebr. Van Gülpen, te Spaarndammerpol- der; 18. Amiëns, eigen. Vereeniging te Assend'elft: 19. Olaudiiiis Civilis, eigen. A. de Ridder, te Noorder-IJpolder 20. Cornelia R., eigen, dezelfde; 21. Emir ex Lion, eigen. J. F. de Rijk, te Mijdrecht; 22. Modello, eigen. D. van Genderen, te Weesperkarspel. De keuringscommissde bestond uit de heeren C. Oudt, te Waddinxveen; G. Cos- termans, te Eist, en K. Gooszen, te 's-Gra- venhage. Verschillende leden der regelings- commissie waren mede op liet keuringster rein aanwezig. HILLEGOM. Het bestuur der Hille- gomsohe Harddraverij-véreeniging heeft besloten om de in de maand Augustus 1.1. uitgestelde harddraverij op oen 19den van deze maand niet door te laten gaan, wegens ongeschiktheid van de baan. Het weiland is wegens den regen nog te slap. Plannen voor het volgend jaar zijn re_eds in overweging genomen, zoowel om een ander terrein té zoeken als om uitbreiding aan do feestelijkheden te geven. KATWIJK AAN ZEE. Het schijnt bij aanvang iets beter te worden bij de vissehe- rij. Van een der grootste reederijëh', waar nlen er reeds over gedacht had, öok het vaste personeel te ontslaan, kwamen eenïge vaartuigen met flinke vangsb binnen. Daar door is er weer veel werk aan den winkel en behoefde men tot den gevreesden maat regel niet over te gaan. Gisteravond lagen hier voor de kust een zeer groot aantal schokkers te iis- schen. Men schatte hun aantal wel op tweehonderd. Zij hadden natuurlijk alle lioht op. Al die lichtjes maakten van het land gezien, een aardig effect. Vanmorgen brachten hier vier garna- ïenbooten versche visoh in afslag. Van drie vaartuigen waren de vangsten bijzonder mooi geweest.. De besommingen bedroegen f 18.75 tot f 18.05, f 17.30 en f 7.80. Dinsdag kwamen hier twee partijen haring in afslag. De prijzen per kantje waren: volle haring f 18.10 tot f 19.35; maatjesharing f 17.30 tot f 17.35; makreel f 12.70 tot f 13.35; steurharing f 18 tot f 19. NOORDWIJKERHOUT. Van de werk lieden, werkzaam in de <$uinen alhier, ten behoeve der Amsterdamsohe Waterleiding, keeren deze weekdrie ploegen, 48 man, huiswaarts. Het werk is thans reeds zoo ver gevorderd, dat men het met minder arbeidskrachten af kam OEGSTGEEST. Hedenavond tusschen acht en tien uren zal het Leidsche Muziek gezelschap Orpheus" het meermalen uit gesteld# concert geven voor de bowoners van „Rhyngeest". Mej. Mulder, uit Leiden, zal het opluis teren door piano-spel, terwijl ook de jon ge fluitist Feltkamp, mede uit Leiden, zich er op zal doen hooren. RIJNSBURG. De heer P. H., alhier, haci het ongeluk van zijn fiets voor een paard te vallen, waarbij hij een trap van het paard ontving, waardoor zijn hoofd hevig werd gekwetst. Na verbonden te zijn, kon hij te voet zich naar zijn woning be geven. Gisteravond gaf het Fanfarekorps „Wilhelmina" een uitvoering in de muziek tent. Dit gaf natuurlijk een groote drukte en levendigheid in de gemeente, vooral nu die bevolking door de inkwartiering van de pontonniers tijdelijk was vermeerderd. Alles had een ordelijk verloop. VALKENBURG. Bij gebrek aan tijd konden de pontonniers uit Dordrecht gis termiddag aan het Veer geen brug over den Rijn slaan, zooals aanvankelijk het plan was. Daarom werden maar eenige pont oefeningen gehouden. Twee aan elkaar verbonden vaartuigen van gegalvaniseerd ijzer, waarop een brug van balken en plan ken, zetten wagen en paarden, van die laatste telkens een half dozijn te gelijk over de rivier. De oefening, van 3 tot 5 urén, bracht heel wat nieuwsgierigen op de been en al was het een teleurstelling geen algeheele overbrugging te zien aanbren gen, toch vond men ook dit wel interessant. WADDINXVEEN. Voor lid van den Ge meenteraad (vacature-Blanken) zijn candfi- daat gesteld de heeren J. Bruins Slot (lib;), I. Rupke (anti-rev.), I. Herfst (cbr.-hist.) en I. Gerst (kathol.) WARMOND. Eindelijk is onze straa.t- weg geheel vernieuwd, en gisteren is hij klaar gekomen, een ontzaglijke verbete ring, zooals ieder zal moeten bekennen, die den weg de laatste jaren gekend heeft. En wat nog meer tot een beteren toestand bijdraagt, is de rioleering, langs dien weg tot stand gebracht op die plaatsen, waar het het meest noodig was, zoodlat heb over tollige hemelwater nu in kolken een uit weg kan vinden, en de bewoners langs den i weg geen slootje meer behoeven te sprin gen om op den weg te kunnen komen. Flink is ook de vernieuwing der baan en do be strating der Schoolstraat of Schooldam. Het was zeer noodig. Toch wacht er nog steeds veel (vooral Dorpsstraat) op verbe tering. Maar: Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd. Dat zal ook wel ko men Hedenmorgen te ruim elf uren arri veerden hier de militairen, die voor een dag hier ingekwartierd worden. Nadat zij eerst een brug over het Oegst- geester Kanaal hadden geslagen, zijn de wagens van den straatweg, over Postbrug, de vaart langs gereden, waarbij het Leid sche Tolhek de booten werden opgeladen, waarna men naar hier kwam. Op de los plaats vingen direct de werkzaamheden aan, die bestonden in het maken van een Veerpont. Binnen een uur waren vier aanlegsteigers of -hoofden gelegd en voeren twee ponten naar de overzijde der Leede en terug. De eenc pont vervoerde een aantal belangstel lende burgers, de andere een der zware wagens, waarmede booten, binten, planken, enz. waren aangevoerd. De belangstelling in dit ongewoon mili tair vertoon waa begrijpelijk zeer groot. Na afloop werd alles weder afgebroken en opgeborgen. Of morgen de oefeningen herhaald zul len worden, wordt wel verwacht, doch is niet met zekerheid te zeggen. Wel, dat, als zulks mocht gebeuren, het zeker in den voormiddag zal plaats grijpen. WASSENAAR. Gisteravond' vergaderde de Tumhouwvereeniging „Wassenaar en Omstreken' in het café Beyersbergen. De Voorz.iit.ter, de lieer Van Drent, deel de mede, dat dezen winter een cursus in tuinbouw gegeven zal worden. Er hebben zich hiervoor 22 deelnemers aangemeld. Tot hoofd van den cursus is benoemd do heer J. Beumer, van Sassenheimtot leeraren de heeren Vermeeren en Van Drent. Eerstgenoemde zal les geven in plantkunde, bemestingsleer en scheikunde; de heer v. M. in bloemisterij en de heer Van Dr. in fruit- en groententeelt. De Vereeniging zal trachten te verkrij gen, dat de gemeente een lokaal voor dit doel beschikbaar stelt. Tot leden der Commissie van Toezicht op den cursus werden benoemd de heeren Hilhorst, Kamphorst en Lareman. Door verschillende leden waren ter ver gadering gezonden een collectie fruit en bloemen, die door een Commissie werden beoordeeld. In November zal een chrysan- tententoonstelling worden gehouden aan „Den Nieuwen Deyl". Eén der leden stel de voor deze tentoonstelling uit te breiden met de inzending van bloemwerken, waar aan ook de knechts kunnen deelnemen. Een ander lid wenschte het programma met nog 15 nummers te vergrooten. Deze voorstellen werden zoo ingrijpend gevon den, dat er de volgende week nog ecu afzonderlijke vergadering aan gewijd zal worden. Ho&pitaal9cliip „l)e BSoop." Het nieuwe hospitaalkcrksehip, dat met' een petroleummotor toegerust is, waar door het zeven mijlen per uur kan af leggen, is Donderdag van zijn eersten tocht; op de Noordzee to Amsterdam terugge keerd. Het schip heeft op zijn reis, die 1 Juni aajiving, sterk te kampen gehad met heb ruwe weer, doch bleek daartegen goed bestand. In dien tijd heeft het meer dan 230 zieken opgenomen, waarvan velen aan boord van het Hospitaalkerkschip werden verpleegd, anderen tot verdere Verzorging aan land en naar het hospitaal gebracht werden. Morgen vertrekt het schip weer voor den tijd van twee maanden. G. Way Gzn., agent in assurantiën en handelaar in verlichtingsartikelen, te Amsterdam, T. Vallentgoed, in assurantie^ te Ber- gen-op-Zoom. S3) Meneer de controleur scheen voldaan en 'er was feitelijk niet veel meer te zeggen. Lodewijk begon er berouw over te gevoelen dat mij hem zoo veel had aangeboden. Vijf honderdduizend pond was klaarblijkelijk Ook genoeg geweest. ?,Uan kunnen we dat als afgesproken be schouwen," hernam Zijne Majesteit en schoof zijn stoel achteruit als om een eind te maken aan dat gesprek, waartegen hij zoo had opgezien en dat toch zoo buitenge woon bevredigend was afgeloopen. Wat jammer van dat millioen pond; vijf hon derdduizend waren misschien voïd'oende ge. "fc'eest, en zeven zekerMisschien was heb particuliere vermogen van Eglinton. toch oiet zóó groot als men zei of zou mevrouw Lydia de koorden van de beurs vasthou den? i.C'est entendu, mylord," herhaalde odewijk nog eens. „Wij zullen zorgen Voor de uitrusting van dat schip en voor de 8 .eime bevelen die het meekrijgt. Zooals u ziet, is er geen gevaar aan verbonden en het zal ons genoegen doen om in de öUDst te staan van den hertog van Cumber- Een vijand verplichten is een daad van vredelievendheid en van goedbartig- niet? Ridderlijk, h£? Onzen voorva ar Hendrik van Navarre waardig, hé? Me ^unkt dat het een geschiedkundig feit zal worden." "Datgeloof ik ook Sire," Tei Eglinton, ^arblijkelijk geheel o\ertuigd. „Dan zullen we verder de zaak in orde maken wij de Koning en de hertog van Auniont. U is gelukkig, mylord, uw aandeel in het werk is zoo eenvoudig. Zoo dra het schip gereed ligt om uit te zeilen dan zullen w© bij u komen om de noodige bevelen. Par ma foi, het is een mooie zaak voor ons allen; u krijgt een millioen in uw zak voor één enkel woord en een teeken, en het overblijfsel van vijftien millioen gaat in onze koninklijke schatkist, plus. do dank van zijn genade den hertog van Cumberland, om nog niet eens te spreken over de zedelijke voldoening van meegehol pen te hebben aan het onderdrukken van een onaangenamen opstand en een vijand' voor goed aan zich verplicht te hebben. En dat alles voor het welzijn van Frankrijk 1" Lodewijk was opgestaan; hij was meer dan tevreden; een zalvende glimlach, een stra lende vriendelijkheid ging van zijn heele persoon uit. Hij tastte in den wijden zak van zijn jas en haalde een brief te voor schijn, waarop een groot rood zegel zat. „De brief van zijne genade, mylord," zei hij met een groote nederbnigendheid; hij gaf het document aan Eglinton, die het zonder iets te zeggen aannam. „Kijk het eens in, dan zult ge zien, dat we ons niet vergissen en dat de heele zaak duidelijk, rechtuit en..." „En een vervloekte, gemeene, vuile his torie is, Sire." Het was zonder eenigen twijfel lord Eglintan die dat gezegd had, want als in antwoord op zijn gedachten was zijn rech terhand bezig om het papier ineen te kreu kelen, terwijl zijn linkerhand al opgeheven was om het gemeene voorstel in stukken te scheuren. Ja, het was de zachte, gelijkma tige stem van mylord, die dat plotselinge besliste oordeel had uitgesproken op den eelfden passieven toon, zonder toorn, zon der trilling, zonder eenige aandoening." Het was niets als het vaststellen van een onbetwistbaar feit, een persoonlijke opvat ting in antwoord op een vraag die hem ge daan was. Lodewijk, die geheel van 9treek was, staarde mylord aan alsof hij was wakker gesohud uit een droom. Een oogenblik dacht hij dat zijn ooren hem parten hadden gespeeld, of dat hij die zoo kalm uitgespro ken woorden verkeerd begrepen had en onwillekeurig zocht zijn hand' steun op de leuning van den stoel, waarvan hij zooeven was opgestaan, 't Was alsof hij een flinken, stevige-n steun noodig had. aangezien zijn lichaam anders zijn evenwicht zou hebben verloren, evenals zijn verstand. Mevrouw de Pompadour was ook opgesprongen en had haar stoel met een boos, ongeduldig gebaar op zij geschoven. De teleurstelling was zoo groot en zoo plotseling; ze was juist op het oogenblik gekomen toen de zege zoo nabij scheen. Maar terwijl Lode wijk hem ietwat vaag aanstaarde, sprak er uit haar gezicht woede, verachting en wraakzucht. Hij had haar en den Koning om den tuin geleid; hij had hun wijs gemaakt dat hij er in toestemde, om hen later des te beter te kunnen uitlachen. Wat een onbeschaamde, verachtelijke el lendeling Hij zat half op den rand van zijn bed en staarde strak voor zich'uit door het groote venster, dat op het park uitzag zijn hou ding was vriendelijk-passiéf, alsof de zaak hem nieb meer aanging, alsof hij zich niet bewust was van heb ontzettende van zijn daaidi. „Een vervloekte wat? vervloekte? wat?..." mompelde de Koning; „maar mylord..." „Sire, ik bid u!" zei op eens een ern stige stem, „mylord schijnt den toorn Uwer Majesteit opgewekt te hebben. Zoudt u het me willen verklaren?" XV. Diplomatie. Heb stemmengegons was nog even luid en onophoudelijk door klinkend als een poos geleden. Het fluisterend gesprek om met ledikant van den controleur-generaal had geen hevige nieuwsgierigheid opge wekt. De eerste verbazing, opgewekt door de buitengewone vriendelijkheid van Zijne Majesteit, maakte weldra plaats voor on verschilligheid het was duidelijk dat de vriendelijkheid van den Koning tegenover den minister van financiën toe te schrijven was aan een abnormale behoefte aan geld en die koninklijke aanvragen om hernieuw de fondsen waren te talrijk om meer dan een voorbijgaande belangstelling op te wek ken. Het voor luistervink spelen was onmoge lijk zonder een grof gebrek aan eerbied en dat laatste was veel onvergeeflijker dan de meest onverzadiglijke nieuwsgierigheid. Alleen Lydia, die meer voorrechten had dan een der anderen, had klaarblijkelijk de grens genegeerd, die Lodewijk XV, me vrouw de Pompadour en mylord van de rest van het gezelsohap scheidde, want zij stond nu aan den voet van het bed een elegante, imposante verschijninghaar een hand rustte op het fijne snijwerk van heb bed; haar ernstige, schitterende oogen wa ren op het gezicht van den Koning geves- tigd. Lodewijk schudde de verbazing van zich af, waarin de onverwachte uiting van my lord hem gedompeld had. Zijn verbazing maakte nu plaats voor ergernis. Het ver schijnen van Lydia, haar zich bemoeien met de zaak, zou de nekslag voor zijn verwach tingen zijn. Die verlokkelijke millioenen hadden vlak voor zijn oogen gehangen, zijn koninklijke handen hadden ze bijna vastgegrepen, zijn ooren hoorden het ge rammel der geldstukken al en in de be ginne had de houding van mylord hem bijna binnen zijn bereik gebracht. En nu was alles veranderd. Nu moest de heele zaak weer van a tot 7. uitgeplozen worden en al kon le petit Anglari Misschien bepraat worden, mevrouw Lydia zou wel niet te overtuigen zijn. Lodewijk XV keek met norschen blik naar die mooie jonge vrouw, d'ie zoo ele gant gekleed was in duifgrijze zijde, die haar fier hoofd zoo hoog'droeg en uit wier groote grijize oogen, die zoo ernstig en zoo strak keken, zooveel wilskracht sprak. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1