16124 "Vrijdag X3 September, A°. 1912. <§eze nCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. f no. i.3o. 1.65. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. In Hofkriuo;en. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN: Yaa 16 regels ƒ1.05. Iedere reg6l meer 0.17J. Grootere letten naar plaatsruimte. Kleine adrertentiën van 30 woorden <0 Oen te contant; elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseeren wordtƒ0.05 berekend. PRIJS DEZER COURAHTj Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden 112 Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn Franco per post Herbal inggonderwijs. Burgemeester a Wethouders van Leiden '"'hengen ter algemeen© kennis: dat de inschrijving van nieuwe leerlingen ::;:joór de Openbare Herhalingsscholen zal plaats hebben van 16 t-ot en met 21 Sept. vb., dagelijks des namiddags van zeven tot >cht uren: voor de jongens, in de school aan de Korte Mare; voor de meisjes, in de school aan de Langebrug; dat tot het Herhalingsonderwijs worden toegelaten: lo. zij, die na het gewoon lager onder wijs te hebben genoten, zich ter inschrijving voor den onmiddellijk daarop volgend en cur- lus van het herhalingsonderwijs aanmelden; 2o. zij, dio niet vallende in de termen, bedoeld sub lo., bij een af te leggen examen blijk geven, dat zij het onderwijs in een der klassen van de Herhalingsschool kunnen volgen; dat de inschrijving kan geschieden: óf wel voor den beperkten cursus van 96 liren, die alleen des winters gegeven wordt *n waarop onderwijs gegeven wordt: voor de jongens in: kennis der natuur, Nederl. taal, rekenen en teekenen, en voor de meisjes in: kennis der natuur, Nederl. taal en handwerken óf wel voor den uitgebreiden cursus van 288 uren, die over het geheele jaar loopt en waarop boyendien onderwijs gegeven wordt': voor de jongens inhandelsrekenen, aan schouwelijke meetkunde, aardrijkskunde, geschiedenis, natuurkennis van den mensch en gezondheidsleer, en voor de meisjes in: aardrijkskunde, ge schiedenis, natuurkennis van den mensch' en gezondheidsleer, huishoudkunde, kook kunst en behandeling van de wasch; dat het verschuldigde schoolgeld bedraagt foor icderen leerling 20 cents per maand, welk bedrag echter wordt teruggebracht tot 5 cents voor kinderen van minvermogen den, terwijl kinderen van bedeelden en on- Veimogcnden kosteloos het onderwijs kun nen volgen; dat nadere inlichtingen, omtrent dagen en ïlTen waarop het onderwijs zoo op den be perkten als op den uitgebreiden cursus ge geven wordt, bij de inschrijving door de hoofden der betrokken scholen zullen wor den verstrekt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GT.TRFLAAR Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 12 September 1912. Leiden, 13 September. Voor het examen te Utrecht, ter ver krijging van het politie-diploma is ge slaagd G. G. van Vugt, agent van politie alhier. Hij behaalde het cliplima met aan- tcekening en was leerling van den heer P. C. G. A. Wijkmans. Bij besluit van den Minister van Ko loniën is F. W. L. Prochazka- gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, om tè worden geplaatst als tijdelijk ingenieur bij den dienst der Staatsspoorwegen; en zijn J. Ch. E. Ma nuel, te 'e-Gravenliage, J. Oberman, te Leiden, G. J. Hayen, te Leiden, en V/". Roos, te 's-Gravenhage, ter beschikking ge steld van den Gouverneur-Generaal, ten einde voor zooveel den eerstgenoemde be treft te worden aangesteld tot administra tief ambtenaar voor JavaMadoera, de overigen voor de buitenbezittingen. Bedankt is voor het beroep (toez.) naar de Ned.-Herv. Gem. te Woubrugge door ds. B. J. Werther, te Otterloo. In de gisteren gehouden vergadering van den Raad van Voorburg was ingeko men een .mededeeling van Ged. Staten van Zuid-Holland, dat de toegangsweg tot het station VoorburgLeidschendain der Zuid- Hollandsche Electrische Spoorweg-Maat schappij, loopende van den Voorweg naar het vóórplein van genoemd station, op den aanvullingsligger van openbare wegen in de provincie Zuid-Holland is gebracht. De voorzitter zei, dat deze mededeeling beteekent, dat de gemeente dien weg, wel ke een lengte heeft van 110 M., voortaan zal hebben te onderhouden. In Den Haag is voor het tweede gedeelte van het nctarieel staatsexamen geslaagd de heer R. J. Moutwijn, van Gouda. Der traditie getrouw, heeft II. M. de Koningin, naar aanleiding van Haar be zoek aan Leeuwarden, een tiental visch- vrouwen aldaar met een douceurtje ver blijd. Door bemiddeling van den Commissaris der Koningin ontvangt elk twee rijks daalders. Het Koninklijk gezin verlaat a.s. Za terdagochtend per trein van 9. u 15. min. Het Loo voor een verblijf op Soestdijk tob het laatst van deze maand. H. M. de Koningin komt a.s. Maandag morgen tegen kwart voor elven in Den Haag aan; Z. K. H. Prins Hendrik, die dien dag eerst de opening van de Koloniale Land bouwschool te Deventer gaat bijwonen, zal Maandagavond tegen halfzeven ia de Resi dentie arriveeren. Naar ,,De Tel." uit goede bron verneemt, zal de Koninklijke Familie de volgende maand nog eenigen tijd te Dobbin door brengen. De burgemeester van Amsterdam ie, Volgens ,,De Tel." naar Zwitserland vertrok ken, en komt 20 dezer aldaar terug. Het directiegebouw der Rijkspost spaarbank te Amsterdam wordt uitge breid. Naar het „Hbl." bericht, zal in de Jan-Luyken-straat een nieuwe zijvleugel worden bijgebouwd, welke een oppervlakte zal beslaan van 380 vierk. M. In verband met 'de reorganisatie van den mwendigen dienst is het administrat.ie^personeel, werk zaam aan de Rijkspostspaarbank, uitge breid en werd vergrooting van het gebouw nocdig. In den nieuwen vleugel, zullen een drietal groote lokalen, en de kleedkamers van het gebouw (zes in getal) worden on dergebracht; ook zal in dit gedeelte een toegang voor het personeel worden ge maakt. Dit jaar zullen de fundamenten en waarschijnlijk ook het sousterrein worden voltooid; in het begin van 1914 wordt het nieuwe gedeelte opgeleverd. Bij de in Den Briel gehouden verkie zing voor leden van het kiescollege der Ned.-Herv. Gem. werden op de aftreden de rechtzinnigen 173 stemmen uitgebracht en op de vrijzinnige candidaten 172, zoo dat met slechts 1 stem meerderheid de rechtzinnigen zijn herkozen. Naar „De Geld." meldt, is in Den Bosch de oprichtingsvergadering gehouden .van de „Indische Vereeniging van Neder- landsche Katholieken." Als voorzitter, onder-voorzitter, secre taris en penningmeester werden oricTeT- soheidenlijk benoemd de heeren W. H. Bo- gaardt-, jhr. P. v. d. Djoee de Willebois, mgr. M. Claessens en Ernest Laane. Het doel van de Vereeniging is de be staande en later mogelijk op te richten vicariaten en prefecturen te hulp te komen en de door de verschillende missie-orden gedreven propaganda kracht bij te zetten. Blijkens de statuten tracht de Vereeni ging dit doel te bereiken door: Zoowel door middel van de propaganda- vergaderingen en tentoonstellingen, en zoo noodig van adressen aan de bevoegde licha men en autoriteiten bekendheid te geven aan het innerlijk streven van de Vereeni ging en daardoor in wijdere kringen in Nederland' belangstelling op te wekken. Het verkrijgen van geldelijken en moreelen steun van Staatswege en van particulieren. Het behulpzaam zijn van Katholieke ouders in de koloniën bij de studiën en huisvesting hunner kinderen in het moederland. Het terrein, waarOp de schouwburg „Diligentia", te Alkmaar, gestaan heeft, welke.schouwburg verbrand is, is doofe de gemeente gekocht voor f 15,000. Het ter rein zal gebruikt worden voor een ruirnen verbindingsweg tussehen de Kaasmarkt en de Gedempte Nieuwesloot. Eemge percee- len van kaashandelaren zullen daartoe aan gekocht of onteigend moeten worden. HAARLEMMERMEER. Ter gelegen heid van het Koninginnefeest, dat giste ren te Oude-Wetering werd gehouden, had aan den Ringdijk in deze gemeente een ringrijderij plaats met paard en wagen, door heeren en dames om prachtige lu xe voorwerpen. De 1ste prijs heeren werd gewonnen door H. Jonkman, alhier; de 2de prijs door C. van Staveren, te Oude-Wete ring. De 1ste prijs dames werd gewonnen door L. van Staveren en de tweede prijs door A. van Staveren-Cats. Er was nog al tamelijk veel belangstelling voor deze rimgrijtktrij. HILLEGOM. De Bloembollenbeurs al hier werd gisteren door 1-10 personen be zocht. Er was niet veel handel. Met tul pen ging het niet te best. Blauwe hya cinten werden gevraagdvan de andere hyacinten is veel over, rood' was bijna geen geld waard. De narcis Golden Spur had! goeden aftrek. Krokussen blijven duur. De zuster-o.verste van het Maria.ge sticht alhier ïs hedenmorgen op ruim" 81- jarigen leeftijd gestorven KATWIJK AAN DEN RIJN. De rijwie len schijnen ook hier niet meer veilig in schuren te staan, althans gisternacht is bij een landbouwer aan den Valkenbur- gerweg een fiets verdwenen. Er stonden er twee in de schuur; natuurlijk is de bes te meegenomen! De politie stelt een on derzoek in. Een inwoner dezer gemeente, die een gevangenisstraf van drie weken moest on dergaan en aan de oproeping geen gevolg had gegeven, zioh blijkbaar schuil hield, althg-ns niet door de politie kon worden gesnapt, is eindelijk door den veldwachter v. d. Burg gearesteerd en naar het- Huis Van Bewaring te 's-Gravenhage overge bracht. Dat de Arbeidswet ook hier wel over treden wordt, blijkt uit het feit, dat bij een broodbakker alhier des nachts om halfdrie werd aangetroffen aan den ar beid een nog zeer jeugdig knechtje, zonder dat de patroon in liet bezit was van een arbeidslijst, terwijl evenmin een arbeids kaart aan den jeugdigen bakker was af gegeven. De leeftijd van den knecht is van dién aard, dat hij ook geen nachtarbeid mocht verrichten. Een driedubbele overtreding alzoo KATWIJK AAN ZEE. De slapte in de haringvisscherij doet zich ook in andere bedrijven gevoelen. Een aantal haring pakkers en -paksters zijn ontslagen. Ook loopen er reeds kuipers werkloos, terwijl anderen korte werkdagen maken. In den regel is het in de genoemde bedrijven om dezen tijd zeer druk en wordt er soms bijna (Jag en nacht gewerkt, waarbij dan natuurlijk flinke weekloonen gemaakt werden. Donderdag kwam hior in afslag een partij pekelharing, groot 18 last, van den logger „Herman Jacobus" der reede- rij J. Parlevliet, schipper W. Groen. De prijzen per kantje waren: volle ha ring f 19.30; maatjesharing f 17.48;. ma kreel f 10.95steui-haring f 20.10. De schipper J. van Rhijn, van de motorschuit „Katwijk aan-Zee", die Don derdag te Rotterdam rijst lag te lossen, had, toen hij de hijschbeweging wilde- in schakelen, hot ongeluk door de drijfriem te worden gegrepen, waarbij hij den rechterarm brak terwijl hij tevens de rech terhand ernstig kneusde. De logger „K. W. 36" zie het num mer van gisteren is een Katwijksche log ger van de reederij „Francina", gevestigd te Katwijk aan Zee, boekhouder de heer W. Tom, en geen Noordwijksehe logger, maar te Katwijk thuis behoorende. Geruimen tijd hebben de garnalen- booten niet kunnen uitvaren wegens den sterken wind. Gisteren hebben zij het eohter gewaagd en. nu brachten twee boo ten vanmorgen voor ruim elf gulden ver- sche visch in afslag. Later kwam nog een derde boot bin nen. Ook een schokker wilde hier afslaan, doch de zse stond nog te hoog, om hem met een roeiboot te bereiken, zoodat de visch niet aaji wal gebracht kon worden. LEJDüRDORP. I)e sergeant V. E. Nierstrasz, int" déze gemeente, is benoemd lot tweeden luitenant bij het 5cie reg 'nf. - Hedennacht zijn door inbraak uit een stal aan den Zijl weg ontvreemd een da mesrijwiel en een horloge. NOORDWIJK. Tot ontvanger der re gistratie en domeinen alhier is benoemd de heer J. H. W. Soetersa thans ontvan-. ger der reg. en dome:nen te Groenlo. De tram, die gistermiddag om half- één Noordwijk binnenkwam, had een on geval tegenover „Hof van Holland." De motorwagen liep het zijspoor op, dcch de volgwagen weigerde het, en hep d-or op het linksche spoor. Gevclg was, dat ds koppelstaug verbogen werd, als was hef. een koperdraadje. Het ongeval stuurde voor een paar uur den dienst wal in de war. SA/SSENHEIM. Wegens het groot aantal postpakketten, dat eiken dag aan het postkantoor ter verzending worut aangeboden, zijn de werkzaamheden zéó toegenomen, dat tijdelijke vermeerdering van personeel gewenseht was. Uit Rotter dam is ter assistentie gezonden de klerk der posterijen de heer Boslap. Door wijlen mevr. Kruyff is aan de Ned.-Herv. Kerk gelegateerd f 1000; aan de Diaconie f 500 en aan de Fröbelschool I 500. Vierde Internationaal Gongres voor (ie geschiedenis der godsdiensten. Zoo is dan dit bolangwekkcnd en. voor gewone stervelingen al te geleerd Congres weder voorbij. Wij hebben do congressisten ingeleid en daarna rustig hun wetenschap, pelijken arbeid in de verschil lende zalent der Academie en elders zien verrichten. Den. kost, hoo goed toe-bereid wellicht, achtten, wij voor het gros onzer lezers tc zwaar en daarom hebben we hem liun niet voorgezet. Er is van congressen wol eens gezegd, dat de feestelijkheden er het voornaamste deel van uitmaken. Van dit Congres kon dit zeker niet worden gezegd, H hieven de feestelijkheden gelukkig niet achtqywoge. Maar er zijn in de ,,s.ëeÜe..vergaderirgea. go-- lèerite"'vertöóg~cn gehouden met bijzondere be langstelling gevolgd -en die dikwijls aan-, leiding wairen voor eenernstige. gedati'fLten,- wisscling. I Wij hebben de overtuiging gekr?gpn, dat het Congres, hetwelk natuurlijk1 zeoals 'alj£$ geleden heeft onder het ongunstige weer, overigens uitnemend is -geslaagd én dat do talrijke hooggeplaatste vreemdelingen, zoo wel van liet Congres zelf als van de ont vangst in do stad aangename herinnering mee naar hun woonplaatsen zullen nemen. En als dit zoo is, dan is dit vooiv een groot deel te danken aan de uitnemende voorbe reiding en regeling. Nu is dan het Congres weer voorbij. Hedenmorgen to ïieg?n uren kwam men' in het Klein.Auditorium in vereenigde zit ting bijeen tot sluiting er van. Onder de aanwezigen merkten wij ook op den burgemeester, jhr. nir. dr. De Gijselaar en .den rector-magnificus. De Voorzitter, prof. Chantepie de la Saus. saye, las onder hartelijke toejuichingm oen telegram van dankbetuiging namens H. M. de Koningin op liet telegram van gëluk- wenscli door het Congres aan H. M., ont vangen, benevens een telegram, van gel uk- we use h van de universiteit.van Sofia.cn nog verschillende brieven, van universiteiten cn' geleerde genootschappen ingekomen. Hij dankte allen, die tot het. welslagen van het Congres hadden medegewerkt, in de eerste 28i In overeenstemming met het ge bruik en de mode had hij, toen hij om halfelf Achüles gevraagd had naar zijn schoenen en op den rand van zijn bed zat, met. bengelende beenen, een gebloemde ka merjapon moeten aan hebben over een met kant bezet nachthemdeen katoenen slaap muts, met den gewonen pluim er op, zou dan de plaats van de steeds nog afwezige pruik vervuld hebben. Al de voorname edel- lui, die naast hem stonden, wisten dan wat hun te doen stónd. Zij hadden allen petit levers van koningen, gunstelingen en mi nisters bijgewoond, ten minste als hun rang en waardigheid dit toelieten. Mevrouw de gravin de Stainville bij voorbeeld, zou op dat oogenblïk ter zijde zijn gegaan met een diepe buiging en misschien met een glim lachje of een gegichel het was haar toe gestaan om grappig te zijn waarop Achilles met het gewone kostuum, bij zulk een plechtige bezigheid in gebruik, het dag hemd van den eersten minster overgaf aan den hoogsten in rang zijnden bezoeker daar tegenwoordig, welke het voorrecht genoot °m het over het hoofd van mylord te baaien. Als die -gewichtige formaliteit af- geloopen wa6, kon het toilet van den groo- ten man voltooid worden door M. Ie va-let de chambr© zelf. Maar wie had ooit ge boord dat een pètit lever van een minister geëindigd zou zijn, zonder dat hij aan zijn hemd was geholpen geworden door een rins van den bloedet of ten minste door een maarschalk van Frankrijk? Le petit Anglais had echter zóó zijn eigen verkiezin gen, ongetwijfeld afkomstig uit dat mistige land over de zee, het home van zijn voor vaderen en tevergeefs had mijnheer Achilles dat model onder de lakeien zijn markies trachten te overtuigen niet zóó tegen de onschendbare etikette van het Fransche hof op zulk een opzienbarende wijze te keer te gaan. Al zijn pogingen waren tevergeefs ge weest. Monsieur d'Argenson, die dien 13clen Augustus 1746 tegenwoordig was, verklaart dat, toen mylord om zijn schoenen riep minstens tien minuten te vroeg en over dit ongalante haast zachtjes door madame la comtesse de Stainville berispt werd, hij toen reeds meer dan half gekleed -was. Wel is waar was er de gebloemde robe de ohambre en zeker een flatteuze met zijn geborduurde motieven en de zachte voering van een contrasteerende kleur maar toen mylord het dek ter zijde wierp met een jongensachtig gebaar van onge duld, verscheen hij, gekleed in een mooi geplooid daghemd en een pantalon van fijn laken, terwijl een paar wit zijden kou sen zijn goedgevormde bsenen bedekten. Wel is waar was er de pruik nog niet, evenmin als de gewone katoenen slaap muts; hiervoor in de plaats droeg mylord, met die excentriciteit, het geheele Britsehe ras eigen, zijn eigen haar een weinig ge poederd en achter in den hals met een breed zwart zijden lint vastgehouden. Mon sieur Achilles keek bijzonder boos, en als zijn grove trekken het gewaagd hadden daaraan eenige uitdrukking te geven, d'an zouden Zij zeker een eerbied]# excuus hoord hebben aan al de hoog geboren edel lieden, die van dit weinig stichtelijk too- neel getuige waren geweest. Maar nu bleef het gezicht van mijnheer den kamerdienaar als in marmer gegrift staanmisschien ont snapte een schijntje van een zucht zijn lippen toen hij bemerkte, dat mylord' niet het geringste begrip van de grootheid zij ner beleediging had. Mijnheer cle minister van in een geani meerd gesprek gewikkeld met mevrouw de Stainville over de verdiensten van rozen rood en Turksch blauw, n.l. of dit een ge wilde vermenging zou geven voor een mat teint. In dit argument was hij blijven ste ken bij het roepen om zijn schoenen. Geen wonder dat Irene pruilde het pruilen stond haar bijzonder aardig. „Was ik maar zoo gelukkig geweest om uw lordschap met mijn armzaligen geest te behagen," zei zij, „dan had u niet zulk een haast gemaakt om van mijn gezelschap ont slagen te zijn." „Neen, mevrouw, veroorloof mij, dat ik u dit eens uitleg," protesteerde hij zacht jes. „Wat ik u bidden mag, denk er eens aan, dat ik in het laatste halfuur de geluk kige, maar zwakke schijf ben geweest, waarop gij met uw schoonheid en uw geest gemikt hebt. Nu voel ik mij altijd bijzonder ongelukkig zonder mijn vest en mijn schoe nen. Ik gevoel mij als een ongelukkige strijder, die, in het aangezicht van een machtigen vijand, zich niet kan wapenen tegen den strijd „Maar de etikette," bracht zij in het midden. „De etikette is vervelend, mevrouw,'" antwoordde hij, „zullen wij, gij en ik, haar niet den ru§ toekeeren V'- Midjielerwjjl had Achilles met- den noo- digen"eerbied de roken het vest van mijn- heerfefera" minister in zijn liariden genomen en .istóiTd^daar toen, terwijl hij ze ophield met dezelfde gelaatsuitdrukking, die een dorpspastoor zou vertoond hebben, als hij een reliquie overhandigde. Met dezelfde minachting voor vormen, die hij al lang vertoonde, trok lord Eglin- ton hem het vest uit de handen, nam geen notitie van Achilles' blik van afgrijzen, maar trok het aan en knoopte het zelf toe met vlugge, rappe vingers, alsof hij zijn leven lang niets andere gedaan had. Achilles was gedurende een oogenblïk sprakeloos. Voor liet eerst kwam het mis schien in de geschiedenis van Frankrijk voor, dat een minster van financiën zijn eigen vest aantrok, en dat nu onder zijn Achilles' beheer. De grondslagen van zijn geloof waren aan het wankelen voor zijn oogenwanhopig greep hij naar den rok, gereed om er ^oor te vechten, en als het noodig mocht blijken te zijn om de tra dities van zijn land op te houden, dan zou hij zijn bloed er voor veil hebben. „Wil mylord zijn rok krijgen uit de han den van monseigneur den prinö van Cour tenai prins van den bloede 1" vroeg hij met een laatste poging ter herstelling van de tradities, dié zoo erg misbruikt waren. „Zijne Majesteit zal wel dadelijk hier ko men," viel Irene haastig hierop in. „Zijn© Majesteit komt nooit later dan halfelf," protesteerde mylord zwakjes, „en hij heeft er niet het minste begrip van hoc men iemand zijn rok aantrekt. Hij heeft er geen ondervinding van, en ik voel dat het mjj ellendig zou maken als zijn geëerbiedifi- mijn onwaardig de handen hem schouders hingen." Hij deed een wanhopige poging om zijn rok te bemachtigen, maar nu was Achilles onverzettelijk. Het scheen wel dat hij dien rok aan niemand wilde overgeven al zou ktt hem ook zijn leven kosten. „Dan zal het 't. voorecht van mon seigneur den prins van Courtenai zijn," zei hij vastbesloten." „Maar monseigneur de Courtenai is met mijn vrouw aan het flirten," bracht lord. Eglinton er wanhopig uit. „In dat geval zal de hertog van Luxem burg zijn recht laten gelden „Mais comment done,'» zei d'e hertog met groote spijtigheid; niettegenstaande de zwakke tegenkanting van mylord, nam hij den rok uit de handen van Achilles. M. de Luxembourg was zeer deftig en heel langzaam, en niets haatte lord Eglm- ton zóózeer als wat hij gedilettanteer in het dienstvak noemdë. Maar nu kon hij wel niet anders doen dan verdragen en zich onderwerpen; geduld oefenen ook, en dat had le petit Anglais maar zeer weinig. Hij hield de kanten van zijn hemdsmouwen bij een en probeerde om niet tc kijken, alsof hij M. de Luxembourg op den bodem van den naast.bijzijnden vijver zou wen~chen; maar op ditzelfde oogenblik merkte mon seigneur de prins van Courtenai', die, naar het scheen, niet met mevrpuw, de markiezin aan het flirten was geweest, daar zij elders bezig was, maar in politieke discussies met M. cle Vcrnandois was geraakt, opeens dat een van zijn vele voorrechten werden aan gerand. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1