sport; Agenda van de week: Kunst, letteren, enz. Ingezonden. Tweede Kamer. Uit de „Staatscourant", arden, werd gistermorgen geopend door den Voorzitter do*. J. R. Slotemaker de Bruine, van Utrecht. Uit het jaarverslag bleek de groei der Vereen. Zij telt thans 247 afd'eelingen met (ongeveer 12,000 leden en aangeslotenen. Aan het eind der besprekingen gekomen, •deelt de Voorz. mede, dat 122 afdeelingen vertegenwoordigd waren door 176 afge vaardigden. De Raad van Middelburg benoemde tot rector van het gymnasium dr. Th. Dekkum, te Zutphen. De audiëntie van den Minister van Wa terstaat zal morgen niet plaats hebben. HJLLEGOM. Van de 68 ingeschrevenen froor de militie lichting 1913 nemen er bi or gen (Vrijdag) glechts 36 aan de loting alhier deel. Vrijgesteld zijn wegens broe- derdienst 12, lichamelijke gebreken 8, on- jgeschikt 8, kostwinnerschap 1, eigen dienst 2, opleiding voor geestelijke 1. Het eigen lijke aantal lotelingen is dus wel gering. HAARLEMMERMEER. De stand van hot •water in onzen polder is al oenigem tijd door den aanhoudenden regen zeer hoog. Evenwel is ar eenigo verbetering in den toestand waar te nemen, hetgeen te danken fis aan een schier onophoudelijk werkon van de stoomgemalen Lijnden en Oruquius. De •eerste werkt, wat slechts bij hooge uitzon dering voorkomt, steeds met twee machines. Er is dan ook oen merkbare daling te con- tetateeren, al gaat het langzaam. Men werkt aan do Leeghwater met den ton eest mogdijken fcpoed om dit gemaal in orde te brengen en don watervloed to hei- yen bezweren. KATWIJK-AAN-ZEE_. De verdronken ma troos L. Haasnoot van den logger „K.W; 36'is goen Katwijkör, doch een Nootrdó wijker. Ook liet vaartuig, waaTop do matrccs behoorde, behoort te Noord wijk thuis, 'tls to.l. het eigendom van. den hoer S. Verhoeff, laldaair. Van hetzelfde schip is verled-cn jaar tijdens den berucliteai Septemborstorm 'een on gehuwd matroos over boord geslagen en ver dronken, ook een Noord wij kor. Woensdag kwamen hier in afslag drie partijen pekelharing. De prijzen waTen bui tengewoon hoog. Zelden worden voor de maatjesharing zulke prijzen besteed als nu. Volle haring bracht op f 18.40 tot f 19.20; [maatjesharing f 16.75 tot f 17.05; makreel 9.60 tot f 11.80. Alles per kantje. Maken vele Katwijksche visscliersvaar tuig en geen voordeelige reizen, een uitzon- doring hierop maakte de logger K.W. 114 ^Noordzee I" der Naaml. Vennootschap „Noordzeevissclicrij", schipper A. Ros, die met. negeaitian last haring binnenkwam en f 5500 besomde. De K.W. 59 „Marde", der Krai a N. Haasnoot, schipper J. den Hol lander, besomde f 4500. LTSSE. Gisteren werd alhier de tweede droge veiling gehouden vanwege de af dl Lasso van het H. B..G-. Do aanvoer was jgTooter dan met de eerste veiling. Do prij zen voor gewone soorten, zooals La Reine, Rose Gris de Lin, Gele Prins, enz., waren fiets hoogdr dan de vorige maal. De handel fin tulpen is over het algomoetn stug. OEGSTGEEST. De natuur is grillig. Als het verleden jaar in September hard wa^ido, en het heeft toen gestormd was het toiot mogelijk door de 'eikenlanen alhier te gaan, of mon moest de gevallen eikels in menigte vertreden, of men wilde of niet. Sommigen hebben toen een broodje verdiend met het inzamelen dier vruchtjes. Nu heeft het weer niet weinig gestormd. Takken zijn afgerukt en do bladen liggen toeeds in menigte, maar men vindt geen eikcis. Ja toch, gisteren zagen wij er écn, klein in zijn soort. Maar toen dachten wij dadelijk: „Eén is geen". Er schijnen dit jaar geen eikels te zijn. VALKENBURG. Schreef ik onlangs, dat do verbetering der verlichting haar hoog tepunt zou bereiken, als de lantaarns er zou den zijn, nu zij er staan gelukkig net aan den vooravond van markt en kermis en d e duisternis ons 's avonds geen parten meeT kan spelen, daar men van alle kanten heldör belicht wordt, mag dat glanspunt verworven heeten. En niet alleen hebben wij prachtig licht, maar het wordt automatisch ontstoken en uitgedaan, wat heel veel be., doch ook verwondering wekt. Tegen zevenen, het uur, waarop het kunst licht wordt aangewend, een straatje omma kend, hoor ik opeens: „Daar komt het, daar komt het Aangezien mij niet direct duidelijk was, Welke „het" men op of in het oog had, sperde ik beide kijkers open ien 'jawel, daar ontdekte ik, wat dien eenvoudigen een "uitroep van verbazing had ontlokt. De lan taarn, vlak bij hen, was aangegaan en nie mand had cr iets aan gedaan. Het was een wonder. Zij zagen 't, maar begrepen 'tniet. WASSENAAR. Het weder was gisteren het Kon. Wilhclminafeest ook al niet gun stig. Om te beginnen moest de optocht der schoolkinderen door het dorp beperkt wor den tot een paar straten en nog kwamen de kinderen druipnat aan in t Patronaatsge bouw. Hier werden hun versehiljende ver snaperingen verstrekt en elk kind ontving bovendien nog oen klein geschenk. Na af loop hiervan had plaats de tombola, waar aan door een groot aantal meisjes werd deelgenomen. Op den Katwijkschen weg wer den tegelijkertijd de volksspelen gehoudein. Bij het amusante „'t Eerst aan den trein" werden prijzen gewonnen door Corn. Noord- over, B. Kloosterman, W. Knijnenburg en A. Bellekom. De voornaamste prijzen voor „Tonnetje kruien" violen ten deel aan Th. van der Zalm, Iv. Paardekooper, J. Schrama en B. van den Berg. Na den middag werd een harddraverij ge houden. Hieraan namen zestien paard-en deel. Prijzen werden gewonnen door Auto, eig. P. v. d. Wal, Adriaan, eig. M. J. Oppelaair; Adeline, eig. J. E. v. d. Bergh en Junior, oig. W. J. Jochems. De prijzen werden uitgereikt door den loco-butrgemeesior, den heer Joh. Ruygrok, Aan den wedstrijd „Winkelétalage" werd door verschillende neringdoenden deelgeno men. Allen haden veel werk van het etaleo- tren gemaakt, Ieder patuurlijk in de arti kelen, waarin handel wordt gedreven. Prij zen werden toegekend aan P. 11. Maandag, D. v. d. Burg, J. Verkade, A. Visser, Th. P. v. d. Velde, mej. de wed. Schoffel, J. Hocgoveen en J. Stijnman. Tijdens do volksspelen hadden een drietal Katwijkers en Rijnsburger de aardigheid zich op een land bij het feestterrein te. voorzien van groenten. Dit werd opgemerkt en de rijksveldwachters Eshuys en Elsinga zetten hen achterna. Het gelukte hun de daders in Oostdorp te vatten. Proces.verbaal werd tegen lien opgemaakt. In den avo.id heerschte wederom een gezellige drukte. De ranziek- verecniging' „Kunst naar Gave" speelde in de tent op het Plein, terwijl ons Korps „Ex. celsior", onder leiding van den heer O. L, Veerman, op den dag voor muziek zorgde. ^Do feestelijkheden, die in goede orde ver liepen, werden besloten met den gewonen fakkeloptocht. Een woord van dank komt zeker toe aan het bestuur der „Wilhelmina- Vereeniging", dat zich zeer veel moeite ge troost heeft om dit feest wederom uitste kend te doen slagen. WOUBRUGGE. Gisteravond werd in te genwoordigheid van den Rijkslandbouwleer. aar, den lieer A. Neeb, van Rotterdam, de tweejarige landbouwcursns alhier geopend. De Voorzitter van de afd. AlphenOuds hoorn der Holl. Maatschappij van Land bouw, do heer P. den Hertog Czn., opende dezen cursus en sprak een woord van dank tot den heer Neeb voor diens tegenwoor digheid, alsmede tot de bestuursleden van Woubrugge, do heeren E. Visser, Van Griethuizen en Van den Burg, aan wien is opgedragen dof cursus van tijd tot tijd te ooniroleeron. Daarna richtte de Voorzitter zich tot den heer A. D. Husson Heenk, die het gemeente bestuur vertegenwoordigde, en sprak zijn dank uit voor de medewerking van dat bestuur en den Gemeenteraad, niet alleen voor dezen oursus, doch ook voor dë mede werking van den cursus der meisjes in den afgeloopen zomer gehouden. Do heer Neeb nam toen het woord e!n sprak genoemde heeren toe en in 't bijzon der do leerlingen. Hierna opende de heer Bosma, van Woerden, de eerste les. Korfbal. De competities van den N. K. B. zijn als volgt samengesteld: Eerste Klasse Zuid: „Vitesse" (Leiden), „O. S. O. R." (Rotterdam, „Velox" (Rotter dam), „Vitesse" (Den Haag) en „A. L. O." (Den Haag). Tweede Klasse Zuid: „A. L. O. IT", (bij keuze gepromoveerd), „Delft", „Amicitia" (Boskoop), „Vitesse H" (Den Haag) en „H. S. V. I" (Den Haag) (bij keuze gepromo veerd). Derde Klasse Zuid: „Fluks" (Leiden), „O. S .0 R. II", „H. S. V. HA", „Vitesse HL" (Den Haag), Swift" (Gouda), „A. L. O. UT', „O. K. K." (Dordrecht) en „H. S. V. n B." Eerste Klasse Noord: „Oud.D. T. V." (Am sterdam), ,D. V, D." (Amsterdam), „D. E. V." (Amsterdam), „D. O. S." (Amsterdam), „O. S. C. A-" (Amsterdam) en „M. H. S." (Utrecht). Tweede Klasse Noord: „D- E. V. II" (bij keuze gepromoveerd), „D. V. D. II" (bij keuze gepromoveerd), „S. D. O." (Utrecht), „D. E. D." (Amsterdam), „D. E. S." (Am sterdam), „U. D." (Amsterdam), „Koog-Zaan dijk" en ,,T. O. G." (Amsterdam). Derde Klasse Noord: „A. W." (Amster dam), „D. E. S. II" (bij keuze in deze klasse geplaatst), „T. O. G. II" (bij keuze pin deze klasse geplaatst), „D. E. D. H", „Z. O. V." (Zaandam) (bij keuze in deze klasse geplaatst), „T. O. P." (Schellingwon- de) (bij keuze in deze klasse geplaatst) en „D. E. V. HE" (bij kenze in deze klas9© geplaatst). "Vierde Klasse Noord: „D. E. V. IV", „D. E. D IIP' en „A. W. II". Tweede Klasse Oost: „E. K. C. A." (Arn hem), „E. D. O." (Arnhem), „O. O." (Oos terbeek), „Quick" (Arnhem), „Victoria" (Wa- geningen) en „Novioinagum" (Nijmegen). Derde Klasse Oost: „A. K. C." (Apel doorn), „Deventer", „Naüs" (Deventer) en „No vi om a gum II" Op 22 September wordt geopend met Den Haag: „A. L. O."„Vitcssc" (Lei den) en „H. S. V. IIB"„Fluks" (Leidein). .Wedstrijdcommissie van den N. K. B. In deze commissie is benoemd de heer J. E. V. A. Slors (Leiden). De Olympische spelen Ter voorbereiding van de Olympische Spelen in 1916 bestaan er plannen om te komen tot een vereeniging van alle Neder- landsche Sportbonden, zooals wij reeds eeni- ge maanden geleden ook voor Leiden voor stelden. Er heeft zich reeds een yoorloopig tomi- té gevormd. Luchtvaart Het wereldrecord van den afstand is gis teren te Etampes op naam gekomen van Fourny met 1010 K.M. 900 M. in 13 uur 17 min. 57 sec., waarmede tevens het we reldrecord voor den duur en snelheid ver beterd werd. (Oud-records: 750 K.M. in 11 uur 45 min. door London te Mourmelon op 21 Juli 1911 en 740 K.M. 255 M. in 8 uur 15 ipin. door Gobé te Pau op 25 December 1911). Hoogland gehuldigd. De wereldkampioen in het dammen, 'de heer H. Hoogland Jr., werd gisteravond door het Utrechtsch dam genootschap, waar- vap hij lid is, gehuldigd door het houden eener serenade, gevolgd door een feestelijk samenzijn in het versierde vereenigingslor kaal in het Haagsche Koffiehuis. Omstuwd door duizenden menschen trok de fakkeloptocht met de muziek van de Weerbaarheid naar het Vreeburg. Öp yer- schillende plaatsen werd bengaalsch y.uur ontstoken. In bet yereenigingslokaal werd de kam pioen toegesproken door vele sprekers. Ook was er een deputatie van het 4e bataljon, 9e regiment infanterie, waarbij op het oogenblik de heer Hoogland zijn militie plichten vervult. Een twintigtal bloem stukken werd hem aangeboden en 'hij ont ving vele telegrammen, o.a. van eenige deelnemers aan den wereldkampioenswed strijd. Een kranige zwemster. Miss Rosa Pitonof, de bekende Ameri- kaansche jonge dame, die al zooveel van zich deed spreken als een koene zwemster, beeft Dinsdag in de Theems bij Londen een staaltje gegeven van haar uithoudings vermogen. En alleen de duisternis was re den, dat zij niet nog grooter afstand af legde.-Zij ging om kwart over twee bij Richmond Lock te water en verliet dat eerst, toen het duister werd omstreeks 200 yards beneden de Tower Bridge. Zij had in 4 uur 34 min. een afstand yan bijna 26 K.M. afgelegd.; Een vli egong eluk. Gistervoormiddag is op het manoeuvre- veld te Eisterwolde een officier-vlieger van 50 M .hoog gevallen. Hij werd zwaar ge wond, zijn metgezel licht. 01„nnü Reis- en Regenhoeden f 2.f 2.60 OidJJjJö en/ 2.76. Nieuwe R;jn 46. H. A. TIMMERMAN, Hofl. Donderdag: Stadsgehoorzaal. Séance Indisohe Wonderen. Kwart over 8 uur- Zaterdag: B oscope Theatre 2 en 8 uur. Zondag: Musis Sacrum- Matinée Leidsoh Muziekcorps Halfdrie. Bioscope-Tbéatie. 8 uur. 't Postkof Maupie Staal, Concert K K. 8 uur' Dagelijks: 't Posthof. Concert K.K. J1UNI'. Kalfsgehakt, Peren, Wentelteefjes. iioogwaterstaud te ttutwijk, Vrfldag 13 Sept. om 3 36 v.m. en 3.56 n m. Kerkeoncert. Het eerste concert in het seizoen werd gisteravond in de Luthersche kerk, alhier* gpgeven door de altzangeres mevrouw Mar- ciiajit-Rambonnet, uit Den Haag, met me dewerking van den organist den heer R. Th- von Leeuwen. Het viel samen met de eer ste repetitie van de Zangvereeniging: hier uit valt te verklaren, dat het opgekomen publiek zoo klein was; want de meeste be langstellenden in den zang hadden zich naar die eerste repetitie begeven. Mevrouw Marchant was geen onbekende voor het Leidsch publiek; een paar jaren geleden hoorden wij haar liier op een con cert; sinds dien tijd heeft haar altstem be slist aan klank gewonnen, het geluid en de goed-verzorgde ademhaling laten niets te wenschen over, en nu wensohen wij slechts daarbij wat meer innigheid in de voordracht. Echter meenen wij te hebben kunnen opmerken, dat mevrouw Marchant zich in die voordracht niet kon geven zooals zij wel wilde, want de organist was in de begelei dingen niet geheel op de hoogte van zijn taakzoodat het dikwijls voorkwam, dat de zangeres den organist begeleidde; en hier bij moeten wij weer in aanmerking nemen, dat het orgel den organist belemmerde in zijn spel. Dit orgel is lastig te behandelen; soms geeft het met hinderende bijgeluiden méér dan wat or geschreven staal-, en soms laat het den organist geheel in den steek. Deze bijkomende omstandigheden tfemen evenwel niet weg, dat het ensemble in Haendel's be kend „Largo" veel verzorgder had kunnen zijn, de eenvoudige strenge stijl wist slechts de cellist, de heer Wegerif, uit Den Haag, vol te houdenzangeres en organist waren het op verscheidene plaatsen telkens on eens. Het meest heeft, de zangeres geboeid met een heel mooi ,,Biblisches Lied" va.n Dvó- rak, met twee liederen van Van Eyken, en met Bach's Aria uit de cantate ,,0 ewiges Feuer". De organist was het gelukkigst in zijn or- gel-soli, vooral in het allereerste nummer van het programma: Bach's Fantasie und Fuga. De Passacaglia van Kerll, een der oudste organisten van eenige beteekenis, wp.3 niet interessant van bewerking. Ook Fachelbel, eeri der voorloopers op orgelge- bied van Bach, boeit niet. Veel meer het koraalvoorspel van Brahms, dat ook mooi- werd voorgedragen voor zcover althans hot orgel het toeliet. Het „Cantabile Condivo- zione" van Liszfc, bekend uit de „Consola tions" voor piano, sloot dit concert-, dat vroegtijdig was afgeloopen. De rustige stemming, die met een kerk- concert, zonder groote pauze en zonder ap plaus, over ons komt, werd tijdens dit con cert telkens verstoord door een hinderlijk piepende deur, die late bezoekers binnen liet. en haar minder muzikaal geluid voegde bij het reeds voor de aandacht zoo storende geklepper van het orgel. Dë Haagsohe Schouwburg. Naar aanleiding van het feit, dat het voorstel van de schouwbWrgcommissie den indruk heeft gewekt, alsof de firma Fellner en Helmer met den door haar aan te stalen speoialen leider van den bouw op het oog zou hebben den Haagschcn .architect, die do firma bij hetmaken van het schets ontwerp met een studieplan heeft bijgestaan, wordt uit goede bron medegedeeld, dat het integendeel in de bedoeling* ligt die leiding op te dragen aan een door de Oostenrijk- sche firma aan te wijzen hoofdarchitect, wo nende te iWeeneiL Nieuwe Sterrenwacht. Sinds lang was er sprake van den bouw van een nieuwe Berlijnsche sterrenwacht. Van de reeds bestaande was de ligging ongun stig en de ui taais ting met instrumenten niet meer op de hoogte van den tijd. Het was echter do groote moeilijkheid een geschikte plek voor de nieuwe sterrenwacht te vin den. Het gedreun van het groote stadsver keer mag er niet hinderen, de lucht moet er zooveel-mogelijk vrij van stofdeeltjes zijn; en toch mag de sterrenwacht jxi-et te ver van Berlijn liggen. Ten slotte vond men een goede plek op een heuvel bij het paleds Babelsbexg. Een geschikt terrein van cai. b H.A. groot was daal* voorhanden en in Juni werd met den bouw, van het nieuwe observatorium' een. begin gemaakt. Het hoofd gebouw is al klaar, behalve de draaikoe- pels voor de gïoote 'kijkers. A.s. voorjaar zullen ook de instrumenten geplaatst kun nen zijn en .zal men het nieuwe observato rium in gebruik kunnen nemen. Het krijgt o.a. den grootsten kijker van DuïtschlancL Het hoogste huis ter wereld. Te New-York is thans de hoogste wol kenkrabber, Woolworth Building voltooict, die een hoogte van. 780 voet heeft. De huurders van dit reuzengebouw betalen, jaarlijks ongeveer 600,000 gulden huur. Het huis heeft 60 verdiepingen, ieder met 400 vertrekken. In het gebouw bevinden zich een brandweerpoet, twee apotheken, een hydro-therapeutisch instituut, drie restaurants, twee bars, drie spreekkamers van dokters, 'n tandheelkundige inrichting enz. De'" nieuwe wolkenkrabber is volgens Fransche plannen en met Fransch kapitaal* gebouwd, dlus eigenlijk geen Amerikaansch product. Het jaar 1918. Het jaar 1913 zal rijk aan kalender- merkwaardigheden zijn. De vasten begin nen reeds op 4 Februari, dat is de vroeg ste vasten-termijn in de gèhede 20ste eeuw. Witte Donderdag valt op 20 Maart, Goeden Vrijdag op 21 Maart en Paeohen op 23 en 24 Maart. Hemelvaartdag valt op 1 Mei en Pinksteren op 11 en 12 Mei., Cursussen over moderne stedenbouw. Aan de Technische hoogesohool te Dres den worden thans cursussen over moderne stedenbouw gehouden. Op deze cursussen zullen technici en deskundige gemeente ambtenaren een serie belangrijke kwesties op dit gebied behandelen. Bij het afbikken van het stuk&dootrswfetrk van het plafond tin een dër gangen van het gebouw detr Nutsspaairbank, eertijds een der voorname hoerenhuizen, aato het Oude Delft te Dolft, heeft men onder eetoige lagen kalk stukadoorswerk 'gevonden van bij zondei' fraaie fcioort, nit de tweede helft der 18de eeuw, waarin de familiewapens van D. H. GTaswinoked in 1782 en '83 burge meester van Delft, en diens echtgenoot» Eli. sabeth Christina van SJingelandt, welke familie destijds dit huis bewoonde. Reisbelaating;. Het la misschien beter in den tegen- woordlgsn „zomertijd" niet oyar vacantia te spreken, nu aan zooveol verwaohtlngen Tan heerl(]k buitenleven de bodem Ingeslagen ia. Ieder tal dozen romer liefst zoo spoedig mogelijk vergeten en de vereeniging .Heis belasting" zou het nist minder gaarne doen, Indien niet de toestand, waarin hun kaa verkeert, onB met zorgen vervuldo en de herinnering levendig hield. Want ondanks het slechte weer hebben w() vele minvermogende zwakken en herstel lenden naar buiten gezonden; hun omstandig heden lieten niet toe op t(jden te waohten, die meteorologisoh en financieel rooskleuriger zouden zijn. Dus is onze kas even ledig als na den fraaieten zomer an heeft «ij nood zakelijk aanvulling noodig. Zeer dankbaar is het Bestuur nu het reeds gezondene, doch het heeft een verzoek. Wie ona du» helpen wil, die drage het zijne aan de Heiebelasting bij en bedenke tevens, dat wis spoedig helpt, dubbel helpt. Ieder onzer Bestuursleden neemt gaarne de giften in ontvangst. Mevrouw A. E. YAN LEERSUM Wijsmak, Hijnaburgerweg 1, Voorzitster. Mejuffrouw E. DRIESSEN, Breestraat 126, Penningmeesteresse. Mevrouw M. Th. J. KIST Bok, Haarlemmerstraat 61, late Schrijfster. Mevrouw E. YAN DER ELST-Tak, Morschsingel 2, 2de Schrijfeter. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tsgen Dinsdag 17 September, des namiddags te drie uren. In deze vergadering zal de Minister van Financien de Staatsbegrooting voor 1913 aan bieden en zal de Kamer overgaan tot het opma ken van de nominatie voor het voorzitterschap. Opening zitting Staten-Generaai. Uit het openingsprogramma blijkt, dat op 17 Sept. H. M. de Koningin, de zitting zul lende openen, te één aur ven het Peleis zal afrijden en volgen zal den weg: Heuietraat, Lange Voorhout (3chelppad), Korten Vijverberg, naar het Binnenhof. H. M. gaat terug langB den weg: Binnen hof, Korten Vijverberg, Lange Voorhout (Schelppad). Heuistraat, Paleis. Ka£wijk.aan-Zee. Te IJmuiden kwamen binnen: .Herman Ja cobus", Willem Qroen Jz., met 18 last) ,De Vier Gebroeders", C. van der Mei, zonder vangat, teruggekeerd wegens een lek. Men meldde ons gisteren de aankomit van de ,KW lg"; dit moest echter zijn ,111", zoodat binnen was de .Noordzee I", Alit Ros, met 19 last. B(J Kon. besluit zijn benoemd tot lid en voorzitter van do Algemeens Armencommissle jbr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford, lid van den Raad van State, te 'e Gravenhago; tot ledenAug. Belinfante Jr., oud voorzitter van het Nederl. Portug. Israel, armbestuur en voirzitter van het Israel, weeshuis te 's-Gra- venhage; mr. A. J. Fentener van Vlissingen, lid van den Hoogen Raad, lid van het bestuur der vereeniging „Armenzorg" te 's-Qraven- hags; dr. J. C. de Moor, predikant bijdeGe- ref. Kerk te 'e Gravenhagemevr. M. G. Muller Lulofs, voorzitster van de Vereen, t. verbete ring van Armenzorg te Utrecht; J. R. Snoeck Henkemans, lid van de Tweede Kamer der Staten Geneiaal, te 's GravenhageA. C. A. van Vuuren, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te '«-Gravenhage; tot ee:ra- taris mr. A. J. L. van Beek Calkoen, diakan der Geref. Kerk te 's-Grerenhage; ia L. J. Lucasae benoemd tot burgemeester van Rlllaud-Bath; is de met verlof in Europa aanwezige lui- tenant der Inf. van het leger in Nederlandeoh- Indiê G. H. A. G. Gallas, ter zake van een lichaamsgebrek, niet ontstaan in en door den dienet, met ingang Tan 1 October 1912 oir vol uit den militairen dienst ontslagen met toe kenning van pensioen; zijn benoemd in de provincie Zuid-Holland tot heemraad van het waterschap de DUkafta van Stellendam, P. D. Holloman te Stellen dam; en tot gezworene van den polder. Het Rietveld, K. M()b, te Oude-Tonge. h. h. do Koningin bij de ma bi oen ▼res te Ede. Te acht uren arriveerde H. M. de Ko ningin gistermorgen met gevolg per auto via Ofcterloo op het manoeuvreterrein. Het weder was zeer guur en regenachtig. H. M. waa gehuldl in een regenmantel en vergezeld van een hofdame en een ordon- nanoe-officier. Een ritmeester der huzaren diende haar tot gids en gaf haar inlichting gen, in verhand met de te houden oefenin* gen. De oefeningen hadden plaats onder lefr dÜTig van den kolonel J. T. H. Mingele eft werden o.m. bijgewoond door den gene- raal-majoor H. C. P. L. Mathon, ïnopeo* tour der cavalerie. Tegen halfnegen werd voor H. M. gede fileerd, waarna verschillende oefeningen werden gehouden, welke- H. M.(niettegen staande het weder) met groote belangstelt ling gadesloeg. Om negen uren werden de officieren aan (H. M. voorgesteld, waarna de oefeningen in het manoeuvreeren een aanvang namen., Het weer werd steeds slechter. Tooö sloeg H, M., gezeten op een veldstoeltje, de oefeningen met de meeste attentie gadS of «tapte dapper door de natte, oneffens- bruine, heide. H. M. was doornat, het regenwater sijpelde haar voortdurend uit de kleeren, zoodat zij zich ten slotte go- noodzaakt zag een anderen mantel aan te trekken. Eindelijk had een oefening plaats in voC- •eniging met de 4de mitrailleursafdeelinj} uit Ede, welke te elf uren eindigde. Hier na vertrok H. M., weder per auto naag het paleis Het Loo. Drie uren achtereen heeft H. M. dus lil een aanhoudenden regen de oefeningen ga degeslagen Gedurende de oefeningen, is eau jjaarij doodgevallen en bleef een huzaar ui* Amersfoort met een zijner beejon in rlt-a stijgbeugel hangen. In deerniswekkender toestand werd deze man op de lioide acfo. terga'aten en geneeskundige hulp g(f- requireAd. Koodvonk te Amsterdam. Dinsdag zjjn van de late compagnie van het 3de bataljon van het 7de reg. een landweer man en een korporaal ondor geneeskundigs behandeling genomen, daar men meende, ver- daohte ziekte-verschijnselen b(J hen waai- ta nemen. Gisteren is naar ,De Tel." meldt, b(j een 26-jarigen landweerman roodvonk vastgesteld. H)j Is naar de barakken van het Wilhelmina- gaethuia overgebracht, daar de barakken van het hospitaal op het oogenblik worden ver bouwd en de ljjder daarin niet kan worden ondergebracht. De 24 man, die met den.patiént op dezelfde zaal hebben gelegan, gaan niet met de anderen naar het kamp by Laren en staan onder ge regeld geneeskundig toezicht. De Botterdamsche JRears. B. en Ws. van Rotterdam hebben in over eenstemming met de oommissie voor de Groote Beurs van Koophandel en van de Graanbeurs by den Raad het voorstel ingediend tot een duedanige wijziging der verordening op de Beurzen, dat de aandrang van gratlsbezoeksra om halfdrie, het uur, waarop officieel de eerste beurs eindigt, wordt gekeerd. Het middel daar toe is de heffing van entrée voor het bezoek nh halfdrie, behoudens voor hen, die houders van abonnementskaarten zjjn. Wegens de daardoor vermeerderde werk zaamheden voor het Beurspereeneel wordt tegelijkertijd voorgesteld hun minimum en maximum met f 100 te vethoogen. Legerzaken. Zwemmen. Het bestuur van de Rotterdamache Zwem- club heeft tot den Minister van Oorlog het verzoek gericht, het daarheen te willen leiden, dat iedere militair de zwemkunst machtig worde, door bij de korpsen vaste Instructeurs aan te stellen, die belast zullen worden met hot geven van onderricht in de zwemkunst. Nieuwe uniform voor het leger. Thane la het ontwerp-Kon. besluit bekrach tigd, waarbij T°or het leger de grijsgroens uniform geleidelijk wordt ingevoord; voor de cavalerie, de rijdende-artillerie en het regiment grenadiers en jagers wordt de bestaands groote tenue gehandhaafd. (,N. R. 0."}

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 2