H. J. HOLS WILDER. Dr. G. FAB1ÜS Leidsche Spaarbank. Bassen - Boorden Overhemden. P. A. DOZY, Hooglandsche Kerk te Leiden, DE W06NUMMERS, R.-K. Dienstbode, een net Meisje, Heeren-Mode- en Hoedenmagazijn Jongmeoscli, Leidsch muziekcorps. Dr. Van Voortlmysen M9ÜES-MEDEN. AANBESTEDING. Oisnsibode, DE PÜSUPS LAMP. E.C.TERBURGH MAANDAG 16 SEPTEMBER 1912, s AVONDS 8 UREN, Mtige en Fraaie Handwerken. een Jongen gevraagd, Gevraagd s sesr J.H.C SPOOR, -W TE HUUR: Nieuwe Rijn 7 b/d. Yisclibr. Telefoon». 1119. HUWELIJK. Vereeniging n fülusËs Sacrum. A1T9IHA6ET) P ABELCOKES is weder te consulteeren. is weder te consultccren. Jongenensch, Kantoor: Oud© Rijn 13°. SS. Zittingen ter ontvangst en terugbetaling der gelden Eiken werkdag 's morg. van lO| - Ui nor, en bovendien Maandag- en Zaterdagmiddag van 12-1 Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1—a Woensdag-en Donderdagavond O UWE PHIUPSLAMP] MET GETROKKEN DRAAD is IJZERSTERK Oeg-stg-oest, Bordeaux, Grieksche en Vruchtenwijnen. EEN HEER ONDUIiINE, liaison SUSAÜ, VdLLA te Huur, Vragen en Antwoorden, (INGANG: Nienvratraat). ENTREE f 0.75. Knarten en Plaats bespreking dagelijks ln den Mazieh* bandel Tan J, EGGERS, Botermarkt 14. gsaST" Atn de Kerk i(Jn geen KAARTEN verkrygbaar. 2670 26 Zaterdag 11 September a. s., des aronds te haltackt, in bet Nota rishuis san Den Burcht te Leiden, ten overstaan van Mr. 0. H. P. KLAVER WIJDEN, Notaris te Leiden, afslag van het WINKELHUIS te Leiden aan de Hoogewoerd No. 85, in bod gebracht, op f 3650.— Tot en met Zaterdag a. a. kunnen ten kantore van genoemden Notarle K LA. VER WIJDEN, van 10 2 uren, verhoogingen worden gedaan tegen genot van één vijlde gedeelte van elke verhoogsom. 2960 11 Opleiding voor de examens en voor de practijk door Curaua of Privaatlessen. 2956 9 E. C. KS. AEWER3QHX. Brecstraat 133. Terstond of halt October in een Kruidenierswinkel, tege koet, Inwoning en salaris, v. g. gr. voor- lien, by Wed. P. MAAT, Koudekerk a. d Rijn. 2961 7 Et- biedt zich aan: een 22 j., v. g. g v. Adres: Koninginnelaan 13, Ryawük (Z. H 2965 7 Wordt gevraagd: 2952 6 van 8 tot 5 uren, tot hulp van de dienstbode. Hooge Rijndijk 30. een MACHINEBBE1STEB, voor vast werk. Br. No. A 8711 Bar. .Haagscbe Courant", Den Haag. 2963 6 Slöjd. Ij essen in Karton., Rout- en Kleiarbeid aangeboden. Opleiding voor Diploma A en B. P. VAN klEft HOEUE&, 2972 6 JBilderdijkstr. 14. 2815 6 HASRKÜHDIGE, HOOGEWOERD II. (Zie de vele attesten.) een BOVENHUIS, bevattende: 5 Kamara, Keuken, grooton Zolder en vele gemakken. Huurprijs f 250 per jaar. Ta zien en te bevragenOade Vest 49a b/d. Hare. 2978 7 SPECIALITEIT IN: 2974 44 Een net Persoon, 30 jaar, wenscht in kennis te komen met een Bur gerdochter of Weduwe met eenig fortuin, om nette zaak op te richten. Geheimhouding verzekerd. Br. Bur. v. d. BI. onder No. 2949. 8 In een zaak te Dordrecht wordt terstond gevraagd, voor vaat werk: een niet boven 23 jaar, bekend met gas- en waterleiding. Eenige bekendheid in de electriaohe branche strekt tot aanbeveling. Br. fr. latt. H. M. 1263, Alg. Adv.-Bur. D. T. ALTA, Wjjnhavan 91, Rotterdam. 2967 15 MATINEE, voor Leden derb.g. Vereeniging, op Zondag 15 Sept., te haltdrie, in de Sociëteit eerste kwaliteit fl.IO per H. L., bezorgd /1.15. 40 Cents, bezorgd 45 Cts. per H. L., zoolang de voorraad strekt. Aanbev.: W. BAKKER, 2954 10 Nienwe Mare 23a. 2961 6 2902 5 Wordt terstond gevraagd ais tyde- li)k hulpschrUvar tor Griffie van bet Kantongerecht alhier, tegen een loon van zes Galden per week, een fatsoenlUk, ontwikkeld een goede hand schrijvende. Sollicitan ten gelieven zioh aan te melden bU dan Kantonrechter. 2976 10 In bovengenoemd vak terstond gevraagd, een flink VER KOOPSTER, met het vak bekend. Br. Bur. v. d. Blad No. 2953. 7 Jlevr.R.P.v.d.KASTEELE. VISSER VAN IJZENDOORN, Oegst- geesterhan 9, Leiden, vraagt met 1 November: een 2966 II als Meid-Alleen, niet beneden de 20 jaren. Wegens verblijf in het Buitenland zich in paraoon of schrif telijk aan te melden b(J Mevr. Prof. MARTIN, Emmaetraat 26, Den Haag. Opgericht door het Departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, den ISden October 1818. He rente h 3 pCt. gaat ln den laten en 16den van Iedere maand. 5330 qq Kusjes, om het sparen van kleine bedragen In huls te vergemakkelijken, zijn op elke zitting vaikrUgbaar. Steunt de Nederlandsche Industrie en eischt van Uwen Installateur uitsluitend 2971 70 „DE PEK". 1784 10 zoekt kost en inwoning in een Christelijk gezin in Leiden of omtrek, tegen f 35 per maand. Br. Bur. van dit Bi. No 2959. 6 Da ondergetaekende zal namens zjjn principalen op Vrijdag 8© Sept. 1918, des voormiddags IO urau, in het Hotel van den Heer GULDE- MOND, te Wonbrngge, AAN BESTEDEN: Het afbreken van be staande Schuur en het bouwen van een Vee- en Paardenstalling en Wagen schuur metbijbehoorende werken, op een terrein in den Zwetpolder nabij de Boerderij, genaamd villa „Nuova". Aanwijzing Dinsdag 17 September 1912, des namiddags halfdrls, op het terrein. Bestek en teekening a f 1. per Btel verkrijgbaar bi) ondargeteokande, waar ook alls inlichtingen te ver krijgen zfln. 3957 28 J. P. OUDSHOORN, Bouwkundige, Sasaenheim. het ideale Krnlwater, houdt lang durig krol en goll in het haar, ook by regenachtig weer en transpiratie, in flacons van 35 en 60 Cts. by 2333 10 Vronwcsteeg 3. Telef. 866. te Katwijk aan Zee, met prachtig ruim uitzicht en rustig golegen; be vattende: zee Kamers en Keuken; voorzien van alle gemakken, tegon biliyken pry«. 9 Br. fr. aan ,Katw. Boekhandel", Katwyk a. Zee, onder No. 8851. 2839 12 Het En^elscli© vakverecfliigiags- coiagres en liet syndicalisme. Met een overweldigende meerderheid heeft het vakvereenigingon-congres te New port een motie aangenomen, waarin wel iswaar liet woord syndicalisme met voor kwam, maar die niettemin een absolute veroordeeling dezer doctrine insloot. Het debat duurde zeer lang en was merkwaar dig wegens het klein aantal verdteddgers der extreme beginselen. Ten slotte nam de vergadering met 1,593,000 tegen 48,000 ■temmen de volgende motie aan: „Het con gres verklaart voort te gaan met het steu nen der onafhankelijke arbeidersklasse in haar strijd voor een rechtvaardige verdee- bng van den wereldrijkdom. Het verklaart rich verder voor een talrijker nationale en locale vertegenwoordiging, opdat sociale en induetneele aangelegenheden in de han den der regeering en der plaatselijke autoriteiten meer en meer gecentraliseerd worden. men dorp bedreigd. Het dorp Perarolo, gelegen aan de sa menvloeiing van Piave en Boite, en vroeger de haven van Venetië gelieeten, verkeert in het gevaar begraven te worden onder rots blokken en van de hooge omringende ber gen neerstortende aarde. Dinsdag jl. had een groote aardstorting plaats van een dier bergen, waarvan de bellingen door de aanhoudende regenö ge heel doorweekt waren. Nu is men wel aan bet werk getogen om het dorp voor de ge vreesde ramp te bewaren, maar wellicht tevergeefs. De bewoners hebben reeds hun buizen moeten verlaten. Perarolo heeft reeds meer van aard stortingen te lijden gehad, zoo in 1703, t-oen het geheele dorp als het ware door de neer stortende rotsmassa's werd meegesleurd Weinige jaren geleden werden ook nog de kerk en vele huizen van het dorp door een aardstorting vernield van denzelfden berg, Waarvan nu het gevaar dreigt. JLamlbouwbericlit mfc de Haarlemmermeer. Schreven wij een paar weken geleden, dat het op den akker treurig gesteld was, thans Is het allertreurigst. Het graan, dat toen buiten was en nu nog groeten deels bui- kn is, staat of ligt te rotten. De hokken h.oopen tarwe en ook de haver zijn van boven van groene pruiken voorzien, gevormd foor de jonge Bpruiten der kiemende kor- ïfête.- Vele hokken zijp tot één waTbos saarn- pg'roeid.- Dat dit gewas weinig waarde 'meer heeft, spreekt 'TS-Q.zclf en als liet natte weer bog even duurt, gaat alle waarde verloren. is dan ook tarwe verkodht y.an den hieu wen oogst voor f 4.50 en f 6 per H.L. .Veel koren zal niet anders worden dan beesten- voer en dan nog van minne kwaliteit. De erwten op Ir ui ter s hebben het lang volgehouden, doch door den velen regen, die in de hoopen doordringt, worden de peulen doorweekt; de erwten zwellen en de peu len barsten open. Niet alleen dus, dat de erwten kiemen, doch zij komen onvermijdelijk bij liet verwen-ken op den grond terecht. Wat nog plat op den grond ligt, is verloren. Dc hoopjes spinazie te velde zijn zwart en gelijken mesthoopen. Boonen worden, voor zooveel het weer zulks toelaat, gesneden of gemaaid. Met een bang hart wacht de landbouwer het slot van dit gewas af. Voortdurend hoopt hij op beter weer, vooral wanneer een heldere zonnestraal doorbreekt; maar steeds wordt zijn hoop te leurgesteld. Het klavergewas, dat het vorige jaar niet groeide wegens de langdurige droogte, lijdt nu van de voortdurende nattigheid en rot op het land al groeiende. Wat de suikerbieten betreft, daar valt nog niet veel definitiefs van te zogen. Zij staan zeer ongelijk en zullen van uitkomst beter zijn op de hoog gelegen gronden dan op de laag gelegen akkers. Daar staan zij grootendeels in het water, hetgeen het aan wezige suikergehalte van het gewas aanmer kelijk vermindert. Men kan het in de verte reeds zien op verschillende plaatsen, dab dit gewas lijdt van de nattigheid. Groote plekken ziet men op die lage akkers, waar het loof der bieten geheel geel ziet, en; dat is niet van 't beste. Veel hoop op een behoorlijke opbrengst van dit gewas is er dus niet. Te midden van al deze treurigheid ziet men op de erwten, en boonen akkers de over jarige plant „karwij"' weelderig staan. Het is een liecl groen veld, „de kleur der hope", dat erg afsteekt bij de zwarte hoopen erw ten, dat één en al treurigheid is. Moge er spoedig eenige verandering in treden, wil er nog iets van terecht komen! De schade wordt met den dag grooter. Ken ui envy rattenvergif!. Onder den naam „Ratcorn" is in het bui tenland een, zoo het heet, nieuw ratten vergif t in den handel gebracht, dat ook in ons land kan worden verwacht. Immers op het etiket is aangegeven „Monopolie voor België, Frankrijk en Holland". Het is besloten in een kartonnen cylinder met blikken bodem en deksel. Om het dek sel is een strook geplaatst, waarop in het Engelsch is gedrukt Geen gevaarlijke ver giften. Verder wijst het étiket aan, dat, wanneer ratten en muizen door dit nieuwe vergift zijn gedood, hun lijken geen stank verspreiden en dat zij door het vergift in mummies overgaan (it mummifies them) Verder komt op het etiket in 5 talen (niet in het Nederlandsoh) de volgende gebruiksaanwijzing voor „Meng 3 deelen Ratoorn met een deel banaan of fijngehakt vleesch, bevochtig met een weinig water, maak er kleine stukjes van, en leg die ctódr, waar de knaagdieren ze gemakkelijk bereiken kun nen. Wanneer ze er niet van eten, beproef het dan, gemengd met stokvisch of zoete bananen, maar heb geduld en houd vol, want de rat is voorzichtig en wantrouwend1. Philadelphia U. S. A." Prof. H. Wefers Bettink, die het middel scheikundig en microscopisch onderzocht, deelt in het „Pharm. Wbl." dienaangaande mee, dat het nieuwe vergif zeer waarschijn lijk bereid is met vervalscht meelafvaJ, waaraan ongeveer 10 pCt. rattenkruit is toegevoegd. Het in-den-h&ndel-brengen van deze stof acht de schrijver voor de volksgezondheid zeer gevaarlijk. Dubbel gevaarlijk om de leugenachtige mededee- ling op het etiket, dat het geen gevaarlijke vergiften bevat en den kooper in den waan brengt, dat dit rattenvergift niet voor den mensch of voor huisdieren gevaarlijk zou zijn. De hoeveelheid rattenkruit, in het busje, dat prof. Wefers Bettink ter beschikking had, bedraagt. 13.27 G. Stelt men, op grond van talrijke waarnemingen, de gemiddelde hoeveelheid1 rattenkruit, die voldoende is om een menseh te dooden op 200 mG., dan was in dat enkele busje een hoeveelheid rattenkruit, voldoende om zes en zestig volwassen menschen het leven te doen verliezen. In het in-den-handel-brengen van deze uiterst gevaarlijke stof vindt de oud-hoog leeraar aanleiding te wijzen op de noodza kelijkheid eener wettelijke regeling betref fende den verkoop van vergiften in Neder land. Een onkundige leek mag n.l. in ons land thans vergiften verkoopen, zonder dat dit door eenige wetsbepaling wordt belem merd. De eenige wettelijke regeling, die in dit opzicht bestaat, betreft apothekers, en juist voor deze deskundigen is pas in de laatste plaats een regeling noodig. Reclamebesti'ijding in Engeland. Eenigen tijd geleden werd bericht dat de London County Council op grond der Advertisements Regulation Aot 1907 een wet had aangenomen, waarbij bestaande re clames verboden werden, die van 108 aan geduide plaatsen zichtbaar konden zijn. De Graaf schapsraad van Kent heeft thans een nog verder strekkende maat regel tegen de ontsierende reclame in het landschap uitgevaardigd. Die geldt voor alle deelen van Kent, uitgezonderd ge meenten van meer dan 10,000 zielen. Verboden wordt alle reclame (advertise ment), die zichtbaar is van een openbaren hoofd- of zijweg (highway or footway) of van een spoorweg of van een voor het pu bliek toegankelijk stuk land of water, in dien bedoelde reclame zoo geplaatst is, dat zij de natuurlijke schoonheid van het land schap zou ontsieren. ,,The Builder" juicht deze verordening welke hij de meeet krasse noemt, die ooit werd gemaakt van harte, toe en betreurt slechts, dat de wet bestaande re clamoborden voor een termijn van vijf jaren onttrekt aan de verordening. Een overeenkomstige verordening is reeds verleden jaar voor Hampshire uit- ge\aardigd. („Bouww.") Vraag: Bestaat er te Leiden, rooals in andere groote plaatsen, bijv. Rotter dam, een polikliniek, waar men tegen kleine kosten zich onder behandeling kan laten stellen In het Acad. Ziekenhuis was ik vroeger wel eens geholpen, doch na afloop deelde men mij mede, dat zulks niet meer kon, omreden ik het wel zou kunnen betalen en men alléén minvermogenden moest zijn om behandeld te worden. Aangezien ik dat niet ben, doch ook niet toereikend genoeg ben om mij onder doktersbehandeling te doen stellen elders, zou ik gaarne van u iets vernemen. Antwoord: Een gelegenheid!, zooals door u bedoeld wordt, bestaat in Leiden niet. De verpleging in het Diakonessenhuis, Hópital Wallon en St.-Elizabethsgestdcht bedraagt in de laagste klasse f 1-50 per dag, waarbij dan nog de kosten van den be handelenden geneesheer komen. Wanneer u echter bepaald ziekenhuis- verpleging noodig hebt, en dit niet kunt bekostigen, kunt u niet behulp van uw huis dokter bo-cih wel in het Academisch Zieken huis worden opgenomen al zijt ge niet be paald onvermogend. Spreek er maar eens met uw dokter over. Vraag: Ik zou wel eens willen weten hoe of het komt, dat mijnheer De Haas nu niet meer te spreken is voor den werken den stand, niet anders dan tegen betaling van f 2.50, want dat kan een werkmonsch toch niet betalen. U moet verbeelden, om de veertien dagen heb ik medicijnen noo dig; dus dat wordt f 2.50 om de veertien dagen. Dat kan ik onmogelijk betalen. Daar is mijtn huisgezin te groot voor. Mag hij dat nu doen, daar je vroeger voor 50 cents of 1 gulden vrij was in je geven, en er toen zooveel aanmerking voor gemaakt werd; mag nu alleen de betere man er van profiteeren om gozond te worden. Dat is toch izeker onbillijk; het leven zal ons toch allemaal wel evenveel waard zijn net zoo goed voor den minderen als voor d'en jneer- deren man, en vooral als je voor een groot huisgezin je brood moet verdienen, daar het tegenwoordig een zorgelijk leven is? Antwoord: Vroeger meende de heer De Haas zelf, dat hij als niet wettelijk bevoegd om de geneeskimde uit te oefe nen, geen geld mocht vragen, en hij moest dan tevreden zijn met hetgeen vrijwillig werd afgestaan. Nada-t de Haagsche recht bank hem van het ten laste gelegde, nl. dat hij de geneeskunde als beroep of be drijf uitoefende, vrijsprak, eischt hij van de patiënten een vast bedrag, wij meenden van f 2.50 en f 1 per visite. Dat dit laatste be drag was vervallen was on6 niet bekend. Doch hij helpt on- en minvermogenden toch ook wel gratis. Als ge vertrouwen in hem stelt, en mededeelt gaarne door hem behandeld te willen worden en niet bij machte naar vast tarief te betalen, dan zal hij u ongetwijfeld wel helpen. V raag: Daar ik om bijzondere redenen gaarne vier kinderen van mijn talrijk gezin, en wel één jongen en drie meisjes naar een Protestant6che kostschool zou willen doen, kunt gij mij daar niet het goedkoopste adres van opgeven. Zij zijn allen onder de 12 jaar. Zou ik voor zeshonderd gulden per jaar klaar komen? Antwoord: Dat wordt voor ons een moeilijk geval; er zijn zooveel kostscholen, en dan te zeggen waar u het goedkoopst terecht kunt, dat gaat niet. U zou beter doen kost en inwoning voor de kinderen te vragen en hen naar een school in de stad te laten gaan. Vraag: Zoudt ge mij kunnen zeggen, waar ik informaties kan nemen naar een persoon Zijn daar nog kosten aan ver bonden Antwoord: Als zakenman zult U toch wel weten, dat er informatie-kanto ren bestaan, waar men tegen betaling in formation kan krijgen omtrent firma's of personen. Wie veel inlichtingen noodig Leeft kan er zich zelfs op '"abonneeren. Is het LT alléén te d'oen om te weten of die persoon moreel goed staat aangeschreven, dan kunt U wellicht ten Raadhuize wel de noodigo inlichtingen verkrijgen, voor financieele aangelegenheid zal het beter zijn U tot een der firma's te richten, die zich daar speciaal onledig mede houden. Vraag: Hoe moet een gehuwd per soon handelen, die door den. aard zijner betrekking genoodzaakt is naar Duiisch- land te verhuizen? Ik bedoel, moet hij zich hier soms van een pas voorzien en zoo ja, krijgt luj die dan kosteloos ten Stadhui ze Antw oord: U kunt wel zonder pas gaan; maar wilt U er een hebben, dan kunt u die op het Stadhuis krijgen.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 7