N°. 16118 "Vrijdag 6 September. A0. 1912. rans deb advebtentien: feze iCourant wordt dagelijks, met uitzo adering van (Zon- en (feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. In Hofkringen. LEIDSCH Van 1—6 regels /1.06. Iedere regel meer 0.171. Grootére letten naar 1 plaatsruimte. Kleine adrertentiën ran 30 woorden 40 Oentsoontant; elk. tiental woorden meer 10 Oente. Voor het inoaseeeren wordt/10.06 berekend. PRIJS DEZEB COURANT; Voer Leiden per week 9 Gentsper 3 maanden 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Tranoo per post 1.65. Uitsteken Tan vlaggen. Burgemeester en Wethouders van Leiden Boodigen de ingezetenen der gemeente nit, omopMaandag9Septe mb© r a.s. 'des namiddags, ter gelegenheid van de ont vangst van de leden van het IVdiInter- nationale Congres voor de geschiedenis der gods diensten en ook gedurende de volgende dagen waarop het Congres zal gehouden gorden, de vlaggen uitte ste ken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRJJEN, Secretaris. Leiden, 6 September 1912. Inschrijving van Leerlingen voor de Openbare Scholen der 3de en 4de klasse. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op artikel 6 der Verordening van 25 Januari 1894, regelende ie inwendige in lichting der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingen, (Gemeenteblad No. 5 van dat jaar) brengen ter algemeene kennis: lo. dat tot het doen inschrijven van nieu we leerlingen voor de openbare scholen der 8de en 4de klasse nog gelegenheid zal ge geven worden tot en met den 14den Septem ber e. k. in de schoollokalen op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen, aan de Van-der-Werf straat, aan de Korti 23 are, san de Langebrug, aan den Uaresingel, aan de Paul-Krugerstraat, aan den Zuidsihgel, &an de Medusastraat, aan de Haverstraat en in de BrandeWijnsteeg, dagelijks (den Zondag uitgezonderd) van des voormiddag^ halfnegen tot negen uren en op Maandag, Dinsdag, DonAordag en Vrijdag bovendien von lialftwee tot twee uren des namiddags 2o dat bij de inschrijving het bewijs van fsboorte-inschrijving-moet worden vertoond, urgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 6 September 1912. HIXDKRWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van M. BROUWER, hou dende verzoek om vergunning tot oprichting Van een zuivelinrioh t i n g, gedre ven door een electromotor v a n 2" p.k., in het perceel Galgewater No. 10. kad. bekend Sectie F No. 76. Gelet op de artt 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek Hat genoemd verzoek, met de bijlagen op He Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Vrijdag 20 Sept. s., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven fom bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor hot gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 6 September 1912. HIXDEJRWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan L. J. PIERLOT en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de machinale strijk- en waschinrichting in het perceel Oude Vest No. 157, Sectie H No. 3132. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 6 September 1912. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan J. B. BOUWER en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een meubelfabriek in het. per ceel Gerrit Doustraat No. 52, Sectie M No. 2316. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden,. 6 September 1912. Leiden, 6 September. De heer E. A. Bogaard), onderwijzer aan de R.-K. Par. Jongensschool voor m. u. 1. o. alhier, is te Arnhem geslaagd voor de hoofdakte. Bij de gisteren gehouden aanbesteding- van brandstoffen, ten behoeve der Spoor- vereeniging „Onderlinge Hulp" is de leve ring van jsteenkolen gegund aan-den hee*-* J. A. van der Made en van cokes aan den heer T. de Roode. De kolonel W. F. Pop, oommandant van het 2de reg. veld'-art., is bestemd tot waarnemend sous-chef van den gen. staf, ter vervanging van den kolonel van dien staf W. H. van Terwisga, die terugkeert naar het wapen der infanterie en bestemd is bot commandant van het 4de regiment alhier. De afd. Leiden van den Transportarbei dersbond besloot twee afgevaardigden met banier te sturen naar de kiesrechtbotoogmg in Den Haag. Tal van leden gaan mee. De afd. Leiden der S.-D. A.-P. zendt acht afgevaardigden. Aan het toelatingsexamen voor de Theol. School der Chr. Geref. Kerk werd deelgenomen door 12 adspiranten. Geslaagd •zijn de heeren J. L. de Vries, te Utrecht; A. Grappen, te Zuidwolde; H. C. Schep per, te Leiden; P. de Vries, sergeant te Utrecht; J. Reesing, te Brummen. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te GiessendamNeder Hardingsveld ds. P. do Looze, te Waarder (bij Woerden). Bedankt is voor het beroep naar de Ned- Herv. Gem. te Hillegom door ds. B. J. C. Rijnders, te Doornspijk. Door een aantal -ingezetenen van Voor burg zal de Regeering een adres worden aangeboden, houdende het verzoek om jhr. J. L. K. Pompe van Meerder voort, ge meente-secretaris, te benoemen tot burge meester van die gemeente. Gistemamiddag heeft de. eenigszins .plechtige opening van. de Chr. H. B.-S. in Den Haag plaats gehad, waartoe leden deï Vereeniging, leeraren, leerlingen en oudefs van leerlingen en ver.dere vrienden der school waren samengekomen in het ge bouw Prinse straat 44- Het samenzijn werd geopend door dr. 'J. C. de Moor, voorzitter dier Vereeniging, die deed zingen Psalm 11811 en daarna een deel van dien Psalm, onberijmd, las en vervolgens voorging ih gebed. Daarna sprak hij een openingswoord. Hierna verkreeg ds. H. C. de Zwart, van Soheveningen, het woord, die sprak na^- mens de commissie van toezicht en wel over Matth. 5 13l: „Gij zijt het zout der aarde". Na het zingen van Psalm 134 3 ver kreeg de directeur der school, de heer J. van Andel, het woord. Na deze rede wijdde de voorzitter een woord van nagedachtenis aan den ontsla pen medeoprichter der school, dien heer Eerdbeek, waarna hij verzocht te zingen Psalm 73 6. De bijeenkomst werd op verzoek van den voorzitter door ds. Van Gheel Gildemees- ter met dankzegging besloten. Na door ds. J. H. Landwelir bevestigd te rijn verbond ds. F. C. Meijster, van Zeg waard overgekomen, zich aan de Geref. Gem. van Rotterdam met een leerrede naar aanleiding van Openb. I 4b en 5a. De Nieuwe Westerkerk, alwaar de intrede gehouden werd, was overvol, (2700 zitp'aat. sen, 3000 raenschen). O. a. woonde burge meester Zimmerman dé'plechtigheid bij. De S ts. -O rt." bevat de statuten van de naaml. vennootschap Kaashandel-Maat schappij Gouda", te Gouda. Doel: de han del in kaas en an<ïere artikelen en alle3, wat daarmede in den meest uitgebreiden zin in verband staat. Duur: tot 30 Apri) 1943. Kapitaal f 2,000,000, verdeeld m 2>JOO aandeelen van f 1000, waarvan 1160 ge plaatst en volgestort; inbreng: i. een kaas- pakhuis met erf en grond te Oude water,, groot ca 2.28 aren, 2. een heerenhuis met pakhuizen, loodsen, bergplaatsen, erven cn grond ie Gouda* groot 59.96 aren. Aile activa* weïke op 1 Juni 1912 behoorden tot het bedr.jf door hem tot nu toe onder de firma O. van Eyk en onder de firma D. de Bruin uitgeoefend; het stalen klippermo torschip „Kaashandel 1", groot 45 tonnen, een ijzeren roefschuit, groot 18 kronen, genaamd Kaashandel", een stalen motor schip, genaamd „Kaashandel III", groot 57 220/1000 tonnen; alle activa waaron der geen onroerende goederen welke op 1 Juni 1912 behoorden tot den kaashandel door de firma Van Kekem en Heusdens uitgeoefend. De vennootschap wordt, on der toezicht van commissarissen, bestuurd door een directie, bestaande uit ten min ste 2 en ten hoogste 3 leden. Voor de eer ste maal worden benoemd: tob directeuren: de heeren J. L. van Eyk, koopman te Gou da, W. Heusdens, koopman te Rotterdam, en A. C. J. van Maasdijk, koopman te Lon den; tot commissarissen de heeTen H. J. Nederhorst Sr., J. S. C. Kasteleyn, J. M. Wagenaar Hummelinck; tot onderdirecteur de heer G. C. van Eyk. Eenige Amsterdamsche agenten van politie, behoorende tot verschillende Chr. kerkgenootschappen, hebben zich, mede namens collega's, die eveneens tot die ge zindten behooren, tot hun kerkeraden ge wend met het verzoek hun adres, waarin afschaffing van den Zondagsdienst van 24 uren gevraagd werd, bij den burgemeester en den Raad te steunen. De classis Utrecht der Geref. Kerken heeft, naar ,,De Stand." meldt, het volgen de voorstel aangenomen: De classis Utrecht der Geref. Kerken be sluit aan de Generale Synode, welke 10 Sept. in Den Haag zal vergaderen, het ver zoek te doen, of het geen ernstige overwe ging verdient in de huidige omstandighe den niet over te gaan tot het benoemen van twee professoren aan de Theol. School te Kampen, maar te zoeken naar een weg, die kan leiden tot eenheid van opleiding der dienaren des Woords in de Geref. Kerken. De Gemeenteraad van Renkum verga derde. Ingekomen waren de geloofsbrieven van het nieuw gekozen Raadslid den heer G. Wolzsak Gzn. Een commissie onderzocht de stukken en haar rapporteur, de heer Prins, deelde mede, dat de oommissie „tot haar leedwezen" geconstateerd had, dat die stukken in orde waren en zij mitsdien tot toelating moest advisee ren. De Raad be sloot daartoe. („Stand.") Mej. N. Kuiper, directrioe van de mid^ dtelbare meisjesschool te Dordrecht, heeft, zoo meldt de „D. Ct.", gisteren medege deeld, dat zij tegen 1 Januari a. s. ontslag zal vragen. x Te Bar nevel d is het 25-jarig bestaan der Geref. Gein. kerkeÏÏjk herdacht. Bij de- ze^gelegenlieid -is aan -vrijwilligtr-brjdiragen den kerkeraad f 1800 overhandigd, voor welk bedrag d'e kerk vergroot zal worden. Naar men aan do „Nijm. Ct." meldt», zal H. M. de Koningin Vrijdag 13 dezer de militaire oefeningen, die nabij Nijme- men worden gehouden, komen bijwonen. De heer Ver rijn Stuart, te Hilversum, wien Maandagavond een treinongeluk over kwam, is overleden. Omtrent het verzoek van de afd. Dordrecht van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, om te ver bieden, in deze gemeente winkels en maga zijnen voor den verkoop van waren ge opend te hebben of bedienden daarin te laten vertoeven vóór dee ochtends 7 uren en na 's avonds 8 uren, stellen B. en Wa. van Dordrecht voor afwijkend te beschik ken. De Minister van J ustitie heeft aan den brigadier-titularis der koninklijke mare chaussee M. A. van Cuylenborg, te Zwolle, zijn bijzondere tevredenheid betuigd, we gens den ijver en de volharding, door hem betoond bij de onderzoekingen en naspo ringen bij gelegenheid van het tot klaar heid brengen van den moord, gepleegd op Reint van de Velde, te Streukel, Te Amsterdam worden pogingen aan-; gewend, om een gedenkboek samen te stel len, gewijd aan de nagedachtenis van wijlen dr. J. H. Diïnner, in leven opperrabbijn te Amsterdam. Tijdens de oefening van de reddings brigade „Prins Hendrik", te IJmuiden, deelde de leider gisteravond mede, dat op 26 Sept. e.k. te IJmuiden een oefening zal plaats heben van de Haarlemsclie colonne van het „Roode Kruis", waarbij vermoede lijk Prins Hendrik zal tegenwoordig zijn. Bij den aanvang der avondzitting van den Amsterdamschen Raad gaf de voorzit ter, in vrij krasse termen, zijn verontwaar diging te kennen over het feit, dat, niet tegenstaande den vorigen dag in verband met het comité-generaal geheimhouding was opgelegd, toch een der Raadsleden ge legenheid had gegeven tot interviews over roodvonk met plaatselijke bladen. Dr. Abrahams, die zich door deze woor den persoonlijk getroffen zeide te gevoelen, verklaarde wel een redacteur van „De Tel." te hebben ontvangen, doch hem elke mededeeling te hebben geweigerd. Het in terview was eenvoudig gefantaseerd, en deze ervaring zal spr. noopen, voortaan eiken journalist, die zich bij hem aanmeldt, aan de deur te zetten. Voors hield, naar aanleiding van de voordracht betreffende schade vergoed mg aan slachtoffer vaai den „nacht van Kat tenburg", de heer Vliegen den Raad go- ruimen tijd bezig met een pleidooi voor een drietal lieden boven het zevental, dat B. en Ws. willen begiftigen met bedragen, varieerend tusschen f 5 en f 5-75, terwijl aan den bakker Schilfer een wekelijksohe uitkeering van f 15 wordt verzekerd. Spr. stelde voor aan Homma, den veelbesproken bootwerker, uit te betalen een bedrag overeenkomend met 70 pCt. van zijn loon, van den dag van zijn ontslag uit het gast huis tot rijn blijvend herstel, zoomede aan twee anderen kleinere- bedragen. Het werd aangenomen met 18 tegen 16 stemmen. Te Breda 16, naar het „Hbl." meldt, in den ouderdom van 56 jaar overleden de luitenant-kolonel H. Spruijt, commandant van het 41ste landweerdistrict., officier in de orde van Oranje-Nassau. HAARLEMMERMEER. Door notaritf Seignetto, te Haarlem, werd gisteren t© Hoofddorp publick geveildDe boerderij, ge naamd ,.De Leeuwenkop" met ruim 20 H.A. houw. en weiland, aan den IJweg, nabij den Venneperweg. In massa was het ingezet op f 33,505, terwijl het hij afslag werd afge mijnd dootr J. AVeststcin, alhier, op f 550, die alzoo kooper werd voor f 34,055. Met het houwen van heb Polderhuis! te Hoofddorp is men thans zoo ver gevor derd, dat men aan de bekapping is begon nen. De eerste spanten zijn gisteren go- plaatst en vróolijk waait de driekleur van af het hoogste bint. Het is oen kolossaal gebouw en zai oen rieraad zijn voor Hoofddorp, daar het plan van bebouwing op werkelijk grootsehe wijze is ingericht. HILLEGOM. Do bloemhollenbcurs, die hier in hot handelsseizoen -eiken Donderdag ge houden wordt, werd gisteren door 18Ö per sonen bezocht. Het seizoen loopt al op zijn einde; de handel begint daardoor stil te #2) „Mijnheer de maarschalk is er zeker van, Hat, als hij met den minister kon spre ken 7 - - - Mijnheer de minister is bezig.'* „Morgen dan Morgen zal hij het nog drukker hebben Öan vandaag." „Mijnheer Duxand!" pleitte Hippolitus. „Onmogelijk I Ge berooft mij van mijn fójd, mijn waarde Coigni. Ik moot vandaag kog honderden te woord staan." „Niet ter wille van uw dochter?" nMijn dochter?" „Ja, wist u dat niet? Herinnert ge u Henrietta, haar groote vriendin?" „Ja, ja, de kleine Henriette Dessy, de ïuodiste," stemde Durand met groote toe nadering toe. „Een aardig meisjeZij was °P de school van het Urselinenklooster toet mijn dochter; zij zijn sedert dien altijd groote vriendinnen gebleven. Wat is er met Hie kleine Henriette?" „Juffrouw Henriette is mijn verloofde," Antwoordde de ander deftig, „en ik dacht..." „Uw verloofde, de kleine Henriette Bessv?" zei de heer Durand vroolijk. „Par- ./t mijn waarde Goigni, waarom hebt ge jj^ij dat niet eerder gezegd? Mijn dochter nudt bijzonder veel van Henriette, een ^^ppe meid, op mijn woord, hi hi 1" "P.13 zeer vriendelijk mijnheer Durand." i» u el neen, wel neen," zei de groote man, bijzonder vriendelijk; „men wil altijd een vriend gaarne een dienst bewijzen. Welnu, geef mij uw hand, vriend Coigni. Kom maar op hoor uw maarschalk; hij kan hier komenMen doet veel om een vriend te verplichten." De kroniek van die dagen geeft geen verdere aanwijzing in de zaak van den maarschalk de Coigni, maar wel weten wij, dat tien minuten later op dienzelfden 13den Augustus 1746 hij tegenwoordig kon rijn op het petit lever van den eersten minister van financiën. Eenmaal aanwezig in de geheimzinnige omgeving van de slaapkamer, werd hij, even als zooveel an dere sollicitanten en hovelingen, terdege opgenomen door den ijzigen blik van Achil les, en stond hij daarna vlak voor een enorm ledikant van fijn beschilderd satijn hout, omgeven door zware blauw-zijden gordijnen, die van een verguld baldakijn afhingen; het geheel was een meesterstuk van behangerswerk. De geur van chocolade vervulde zijn neus, en hij zag even een knap uitziend jongen man, die onder een sprei van prach tige Venetiaansche kant uitkeek en luis terde naar wat een amusant verhaal scheen te zijn, dat hem door rood gemaakte lip pen werd voorgedragen. Een fijne hand wuifde hem toe van uit het satijn en de kanten van het bed, toen hij zijn buigingen begon af te steken tegen den machtigsten man van Frankrijk; een oogenblik daarna gaf dezelfde man met het steenen gezicht», in purper en goud gedoscht, hem een tee- ken, dat hij hem volgen zou, en werd hij door de prachtig uitgedoschte menigte ge leid naar een enorme groep ruggen, die een soort van levenden muur vormden in fijne kleuren van groen, lila en grijs be schilderd, en naderde hij aldus de middel ste vensternis. Het is der moeite waard, om uit de mé moires van M. den graaf d'Argenson aan te teekenen, dat de maarschalk de Coigni den post van staats-secretaris bij het mi nisterie van oorlog trouw vervulde van af het jaar 1746. Daarom kunnen wij dus ver moeden, dat het hem lukte, dien muur van respectabele ruggen te doorboren en ver genoeg vooruit te dringen in dien be koorlijken cirkel, om de persoonlijke aan dacht te trekken van madame dë markiezin Lydia d'Eglinton, geboren Lydia d'Aumont. Hij mocht dus den dag zege nen, waarop zijn kamerdienaar de verloof de van juffrouw Henriette Dessy werd, de beste vriendin van de teeder geliefde doch ter van M. Baptiste Durand. XI. De schoone Irene. Mijnheer Durand had waarlijk niet over- dreven toen hij sprak over de overvolle slaapkamer van den eersten minster op dienzelfden gedenkwaarebgen ochtend. Alles wat er in Frankrijk aan adel, gee^fc of dapperheid bestond, scheen op dien mooien dag in Augustus het tooverachtig portaal, door Baptiste, den draak, be waakt, gepasseerd te rijn en rijn weg naar de bevoorrechte plaats vervolgd te hebben, waar mylord in een elegante robe de cham- bre achterover op zijn kostbaar bed rustte, terwijl madame in een hoepelrok met pa- niers van du if grijze rijde gehuld, de zaken van Frankrijk regeerde in de vensterbank. „Achilles, mijn sohoenen." Wij moeten hier bijvoegen, dat rijn lord schap met ongeduld op het slaan van die sierlijke klok had gewacht, die vlak voor rijn bed stond, want zoodra de muzikale klanken ophielden te ruischon in die volle kamer, wierp hij de kanten sprei ter rijde, die over zijn beenen had gelegen en riep hij haastig om zijn kamerdienaar. „Het is pas halfelf, mylord," klonk het op verwijtenden toon van rooskleurige lippen. „Hemel ja, dat is waar," riep Lord Eglington uit, met goed geveinsde verba ring, toen hij nogmaals op de klok geke ken had. „Verveelt ge u zoo in mijn gezelschap," hernam de dame, „dat ge dacht dat het later zou rijn." „Vervelenriep hij uit. „Vervelen, zegt u, madame Kan de gedachte aan ver veling bestaan in de tegenwoordigheid van madame dJe gravin de Stainville Maar niettegenstaande die galante ver zekering scheen mijnheer de eerste minis ter haast te hebben om den prachtigen hemelsblauwen troon te verlaten. M. Achilles dat toonbeeld der lakeien, keek ernstig verwijtend. Mylord wist tooh zeker wel, dat de etiquette eischte, dat hij in bed zou blijven totdat hij iederen per soon van hoogen rang, dié eon intieme audiëntie verlangde ontvangen had. Er wa ren werkelijk nog eenige hoog geboren, teer gedecoreerde edellieden, aan wie het nog niet gelukt was het binnenste van dien tempel te bereiken, die zoo veel eerbewij zen en rijkdommen bevatte: de legerstede van mijnheer den eersten minister. Maar daar bevond zich toch nog mijnheer de Prins van Courtenai, in wiens aderen ko ninklijk bloed vloeide, en die er zijn leven aan wijdde om te probeeren dat Frankrijk dit duidelijke feit zou erkennen. Hij zat in een grooten stoel aan het voeteneinde van het bed en behandelde de ongelukkige gebeurtenissen van den zesden Juni te Piazensa, en den meesterlijken terugtocht van den jeugdigen graaf de Maillebois naar Tortona, met Christiaan Lodewijk de Mont morency, hertog van Luxemburg, den waar- digen zoon van een bekwamen vader, den onlangs benoemden maarschalk van Frank rijk. Dicht achter hem kwam monsieur de graaf van Vermandois, groot-admiraal van Frankrijk, die bezig was te verklaren aan M. de kanselier van Agnessean, waarom Engeland tegenwoordig de alleenheersche- re6 ter zee was. M. d'Isinghien sprak ovei dichtkunst tegen Jolyot Crebillon, en M. de hertog d'Harcourt besprak het laatste stuk van Voltaire met een gewezen too- neelspeler en een gewezen afgezant Néri- coult Destouche, terwijl mevrouw de gra vin de Stainville, die altijd nog „la belle brunette de Bordeaux" genoemd werd door haar talrijke bewonderaars, gepro beerd had de aandacht van clen eersten minister af te leiden van die menigvuldige, uiteenloopende onderwerpen. Buiten dien toovercirkel was er een hiaat, een grenslijn van parketvloer, die niemand durfde over te steken zonder een goedkeurenden blik van Achilles. (Wordt vervolgd).-

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1