it*, rum tjonderdag September. A«. 1912. i§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Kunst, letteren, enz. FEUILLETON. In Hofkringen. LEIDSCH PRIJS DEB ADYERTENTIEN Van 16 regala /T.06. Ieders regal meor 0.17£. Grootere lettere naar jlaatsruimte. Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Cents contantelk tiental woorden meer 10 Oenta. Voor het incasaeeren wordt 0.0» berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 0 Cents i per 3 maanden .22 l 2 f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post 1.65. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door ft, DRAAIJER, betonwerker, wonende te f ei den, een verzoekschrift is ingediend, om irerlof voor den verkoop van aJooholhou- 'flenden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in heb benedenlokaal van het perceel. Lammeren- piarkb No. 52. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 4 September 1912. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adrea van G. W. ZAND POORT Jr., houdende verzoek om vergun ning tot oprichting van een distilleer de r ij in het perceel Groenhaze- gracht No. 4, kad. bekend Sectie F. No. 1023 Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek flat genoemd verzoek, met de bijlagen op fle Secretarie dezer gemeente ter visie ge- 'l«gd is; alsmede dat op Donderdag 19 Sept. s., 's voormiddags te elf uren, op het lÏUadhuisJ gelegenheid zal worden gegeven ï>m bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn tij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin- Üerwet voor het gemeentebestuur of een lijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, September 1912. Leiden, 5 September. Hedenvoormiddag heeft onze gemeen te een bezoek gehad van de deelnemers aan pet zevende Internationaal Congres voor Verzekeringswezen, dab dezer dagen te Amsterdam wordt gehouden. Verschillende bezienswaardigheden wer- len in oogensohouw genomen. Te kwart foor twaalven vertrok het gezelschap per fcxtra-traan naar Noordwijk. Na. aankomst aldaar werd in ,,Huis ter Duin" de lunch gebruikt, waarna de overi ge tijd vooral aan het strand werd doorge bracht. Op het terras werd thee gedronken. Om 4.20 keerde het gezelschap, uit ruim Ï00 personen bestaande, weder per tram fcaar hier terug en ging per extrar-trein freer naar Amsterdam. - In het kerkgebouw der Geref. Gem. bn de Hooigracht, alhier, had, onder zeer groote belangstelling, gisteravond de intre de plaats van ds. A. Roorda. Spreker koos tot tekst Rom. 1 15 en het eerste gedeelte van vers 16. Ds. H. J. Kouwenhoven, die na de gods dienstoefening den nieuwen leeraar toe sprak, verzocht de gemeente met hem ds. Roorda toe te zingen Psalm 134 3. Onder de aanwezigen bevond zich de bur gemeester, jhr. mr. dr. De Gijselaar. Mr. J. Krabbe, alhier, is door B. en Ws. van Utrecht benoemd tot commies-re dacteur ter gemeente-secretarie aldaar. Tot leeraar in de plant- en dierkun de aan de Middelbare Handelsschool te Haarlem is benoemd de heer M. J. Sirks, alhier. Het stoffelijk overschot van mr. B. Cohen, in leven deken der orde van advo caten te Groningen, die dezer dagen alhier overleed, is heden naar Groningen vervoerd en zal daar morgen op de Israelietische be graafplaats worden ter-aarde-besteld. In Den Haag heeft de verkoop van de heidetuiltjes ongeveer f 4000 en te Am sterdam f 2000 opgebracht. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland heeft benoemd tot lid van de Gezondheidscommissie voor de vereeni- ging van gemeenten, waarvan de zetel is te Zoetermeer, den heer J. A. van der Kloes, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, wonende te Vrijeban, en tot lid van de Gezondheids commissie te Gouda den heer C. J. C. Hoogendijk, bouwkundige aldaar. Naar ,,De Ned." verneemt, heeft de Yereeniging tot Evangelisatie te Wormer zich tót den kerkeraad gewend met het ver zoek in de ontstane vacature een orthodox predikant te willen beroepen. Mocht hieraan geen gevolg worden gege ven, dan zal de Yereeniging overgaan tot het stichten van een eigen lokaal. Tot <fus- ver worden godsdienstoefeningen nog ge houden in een tooneelzaal. De Minister van Justitie heeft goedge vonden, dat een mannelijk gedetineerde in de bijzondere strafgevangenis te Leeuwar den voorwaardelijk in vrijheid zal worden gesteld. De straftijd zal verstrijken, behou dens te verleenen vermindering van straf, 27 Juli 1914. Tot lid van de Prov. Staten van" Overijsel, voor het kiesdistrict Dalfsen (va cature-wijlen A. baron van Dedem), is ge kozen W. L. baron de Yos van Steenwijk, te Wijhe. Door het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland zijn toegelaten tot de evange liebediening in de Ned.-Herv. Kerk de hoe ren L ,C. W. Ekering en G. L. F. W. B. H. F. K. de Yoogd van der Straat en. De vierde lijst van de 34ste jaarcol lecte voor de Scholen met den Bijbel ver meldt o. m.: Ledmuiden met Bilderdam, met f 71.79. Gisteren vierde de Haagsche predi kant de heer A. J. A. Vermeer zijn zilve ren ambtsjubileum in dienst van de Necl.- Herv. Kerk. Dinsdagavond1 heeft de „Ghr. Yereeni ging van Jonge Mannen" in Den Haag dr. Vermeer vóór diens woning aan de V-an- Blankenburgstft'aat een serenade gebracht. De voorzitter, prof. dr. P. Muller, sprak den jubilaris toe en bood hem als hulde blijk een boekwerk aan. Dr. Vermeer ver scheen op het balkon en sprak van daar de jongelieden toe. Bij clubjes werden de deel nemers later in de woning ontvangen. Gisteren, den eigenlijken gedenkdag van zijn 25-jarige evangeliebediening, gaf dr. Vermeer te zijnen huize een receptie, welke zeer druk bezocht was, zoowel dóór parti culiere vrienden en belangstellenden uit de aanzienlijke en lagere kringen, als dloor tal van deputatdën van kerkelijke en andere instellingen. Ontelbaar waren voorts de ge- lukwensohen, welke den jubilaris per post, telegraaf of anderszins gewerden, terwijl hem ook vele bloemstukken werden aange boden. Te Amsterdam is overleden de heer A. G. Schoonderbeek, de vroegere onder- kapelmeester van de stafmuziek van het 7dl© reg. inf. De overledene was voorts directeur van verschillende Vereenigingen. Men meldt ons uit Amsterdam: Heden middag heeft met eenige plechtigheid de plaatsing van een geden-kteeken plaats ge had in het in aanbouw zijnde eigen gebouw der Eerste Ned. Coöp. Inkoop yereeniging aan de Nieuwe Looiersstraat. Deze plaatsing geschiedde door den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del. Op den gedenksteen is het feit van deze plaatsing door den Minister i'n enkele woorden vermeld. De 39ste algemeene vergadering van den Volksbond tegen Drankmisbruik werd heden te Apeldoorn in het gebouw Park Tivoli geopend met een rede van den Alg. Voorzitter van den Volksbond, mr. dr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke. Het ledental (21,900) en het aantal af- deelingen (120) nam niet toe in de ge- wenschte mate, maar het blijkt uit alles, dat alom in den Bond de wil en de kracht om te werken aanwezig zijn. Bij de te Dordrecht gehouden verkie zing van gemaohtigden voor het kies college der Ned.-Herv. Gem. zijn de candidaten van ófè vrijzinnige Vereeni- ging „Godsdienst en Leven" en de „Ver- eeniging voor Evenredige Vertegenwoor diging" met een meerderheid van gemid deld 400 stemmen gekozen. De Raad van Middelburg heeft uit het door B. en Ws. opgemaakte tweetal: jhr. mr. dr. W. A, J. Snouck Hurgronje, commies ter prov. griffie van Zeeland aldaar, en mr. G. F. Evelein, commies redacteur ter secretarie te Hilversum, eerstgenoemde benoemd tot gem.-secreta ris. Tot rector van het gymnasium te Sneek is met 10 van de 14 stemmen be noemd dr. H. D. Verdam, te Leeuw arden.- Bergen-op-Zoom is gisteren bezocht door Z. K. H. den Prins, zij het dan ook voor slechts enkele uren. Door een dichte haag van menschen ging het- in een achttal automobielen naar het Rijkshengstveulendepót, waar de directeur Kromhout Z. K. H. ontving. De stallen werden bezichtigd en verschillendfe paarden voorgebracht. Na dit bezoek werd gereden naar d,e woning van den heer Laane, waar en petit comité de lunch gebruikt werd. Tijdens de lunch werd den Prins een keu rig album aangeboden, bevattende een aan tal foto's van stands en gebouwen der ten toonstelling. Té kwart over eenen werd de tentoon stelling zelve bezocht. Wederom werd hier het hoofdoomité voorgesteld, waarna de ge zamenlijke rondwandeling begon. Achter eenvolgens werden bezocht de afcEeeling landbouw, tuinbouw en industrie. Overal toonde de Prins warme belangstelling, ter wijl de respectieve voorzitters en heeren exposanten bereidwillig gevraagde en on gevraagde inlichtingen gaven. Op de ter reinen was een enorm aantal bezoekers, die luide hoera's brachten aan dien Prins. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog ad interim Minister van Marine, zal morgen niet plaats hebben. KAT WIJ K-AAN-ZEE. Hier kwamen twee partijen haring in afslag. De prijzen waren als volgt volle haring f 18.75 tot f 19.30; maatjesharing f 15.55 tot f l5.7t>; makreel f 11.25 tot f 11.30, alles per kantje. KATWIJK. De verkoop van de Oranje- bloem heeft in deze gemeente f 38.S3^ op gebracht, waarvan te Katwijk-aan-Zee f 24.83^ en te Katwijk aan den Rijn f 14. LISSE. Gisteren toonde ons de lieer J. Boonenkamp, tc Lisserbroek. een briefkaart welke hij gisteren had ontvangen voor pen vroegeren commensaal van hem, cn die dootr een broeder van dezen commensaal op 19 Februari 1907 "uit Alkmaar was verzonden. Hij was dus ruim 51/» jaar onderweg ge weest. Op deze briefkaart komen voor poststem pels Haarlemmermeer 20. Febr. 1907 en Nieuw. Ven nep 21 Febr. 1907, waaruit dus blijkt, d^t zij bijna <>P de plaats van be stemming is geweest, voordat de dwaaltocht is begonnen. Voorts lcoiub er ook pp voor een stempel Amsterdam 31 Aug. 1912. OEGSTGEEST. Onlangs berichtten wij, dat van den heer Sch,, alhier, in den nacht een paar fietsen zijn ontvreemd. De dadér(s) is onbekend gebleven tot nu toe, maar de heer Sch. kreeg 'gisteren wan de maatschappij ,/t Roode Kruis", waarbij hij zic.h had verze kerd. een paar prachtige Burgers.rijwieDn in plaats van de geroofde. Dat verzacht de wonde NIEUWVEEN, De kermis wordt inge krompen, zoodat de Zondag, .zijnde de laat ste dag der kermis, alsmede de Zaterdag en de Vrijdag, er afvallen. Ter nagedachtenis van generaal Booth. Gisteravond had in „De Gr aan beurs", al hier een drukbezochte bijeenkomst van het Leger des Heils plaats gewijd aan de na gedachtenis van wijlen generaal Booth. Ook een aantal personen, niet bij het Leger aan gesloten, was tegenwoordig. De divisie-officier van het Leger des Heils, de lieer T. Vos, leidde de vergadering in, op het podium hadden met hem en zijn eohtgenoote een muziekkorps, een zangvër. eeniging en een meisjeskoor plaats genomen. Nadat do loide*? in gebed was voorgegaan, werd door de aanwezigen een lied uit den Liederenbundel gezongen onder begeleiding i der muziek, waarna de heer Vos, na eerst Openbaring 7 vers 917 te hebben gelezen, verschillende gedeelten voorlas uit oen go. denkboek over het leven en werken van den, overleden Generaal, zijn oordeel over de maat schappij, de roeping van het Leger, de be- teekenis van de vtouw, liet kind, enz., af gewisseld door liederen cn gebeden door'de echtgenoote van den divisie-officier. Ten slotte volgde een dringende opwek king tot aansluiting en verootmoediging. Er werd tweemaal een collecte gehouden. Te ruim tien uren eindigde de dienst, die met aandacht was gevolgd en niet naliet in druk te maken. Bij het heengaan ontvingen de bezoekers een welgelijkend portret van den Generaal. Opbrengst Oranjebïoeui te Leiden. Alleen alhier, zonder de omgeving, heeft de verkoop van de Oranjebloem opgebracht f 515.12.. Het kunstschip ,,G erard D o u. De heer M. Th. J. v. d. Hoek, die met zijn kunstschip „Gerard Dóu" sedert eeni ge dagen aa-n de Turfmarkt alhier ligt ge meerd, over wiens interessante verzameling schilderijen van heden daagsche meectetï wij reeds vroeger een kort overzicht gaven, deelt ons mede, dat hij over het bezoek bij eonder tevreden is, en dat de waardeering, waarvan de bezoekers blijk gaven, hem noopt nog tot en met 10 September hier te blijven. De omstandigheid, dat verscheidene families nog uit de stad zijn en er dagelijks weer terugkeeren, heeft daarvoor ook als motief gegolden. De teruggekeerden kun nen nu ook nog eens een kijkje nemen, en, als ze er iets van hun gading vinden, dat id bezit trachten te krijgen. De verzameling wordt trouwens voort durend met nieuwe werken aangevuld. Coers' Liederen van Groot Nederland. De Vereeniging „Het Nederlandsche Lied" heeft aan haar leden weer een bun del „Liederen van Groot-Nederland", ver zameld door F. R. Coers Frzn. (C. M. B. Dixon Co., Apeldoorn), gezonden en wel Uit den „Nederlantsche Gedenck elanok" van Adrianus Valerius (1626). Vijfde reek». Elk lied heeft een aanteekening, welke o. a. de gebeurtenis meldt, waardoor het lied is ontstaan. Met de achtste reeks, welke ter perse is, zal de uitgave „Liederen van Groot-Neder land*' alle liederen bevatten van de*1 „Nederlantsche GedJenck-clanok. Een gestrafte recensent. De ook ten onzent gwaardeerde zanger Walter iSoomer, één der eerste krachten van de Hofopera te Dresden, wilde verle den jaar plotseling die kunstinstelling ver laten. Men zal zich de geschiedenis nog wel herinneren. Soomer beweerde, dat één der critici te Dresden hem het leven onmoge lijk maakte. Intusschen weigerde de Ko ning het gevraagde ontelag te verleenen en daarom heeft de zanger een klacht inge diend tegen den muziekrecensent. Dezer dagen is nu deze zaak behandeld en de rechter heeft den criticus tot 150 Mark boete veroordeeld, niet omdat hij zich Hij had niet verwacht, dat het beroep frau eersten minister van financiën zulk een jemakkelijke en aangename bezigheid zou ijn, anders had hij niet zooveel zwarigheid fcehad in het aannemen van dien post. Hij frögeerde Frankrijk van uit de diepten van Jijn bijzonder gemakkelijk bed, aan alle Kanten behangen met zachte satijnen gor dijnen van een teedere blauwe kleur. Hier zag hij niets om zich heen als fijn gnnen van een verbazingwekkend zijdeach- Pg weefsel, een kanten sprei, waarvan Be waarde niet te schatten was; hij rook als de geur van zijn dampendle choco lade; om zich heen waren een massa aan gename gezichten en misschien enkele on vriendelijke; aan den anderen kant der gamer weerklonk een gegons van stemmen, meneer Achilles zorgde voor zijn ge- JBak, terwijl mme. de Pompadour of de gravin de Staïnville hem pikante anekdoten lartelde. Ja, het was alles heel aangenaam en a.b- jolnut niet moeilijk. Een handgebaar in ite richting van de markiezin, zijn vrouw, jhe gewoonlijk in een vensternis zat die op park uitzag, was voldoende als er las- kjge smeekelingen of te ingewikkelde zaken frftren. Lydia wa§ erg knap in dat soort van dln- jp11- Zij had het brein van een politdkus en Ce slimheid van een advocaat en zij schepte r behagen in om Frankrijk op de haar eigen energieke wijze te regeeren, waar door mylord bevrijd was van alle verant woordelijkheid in geval er iets verkeerd mocht gaan. Maar er ging nooit iets verkeerd. Frank rijk ging voort op dezelfde manier als voor dat eenige bemoeizieke parlementen er op hadden aangedrongen dat er iemand zou zijn die de geldzaken beheerde. Mevrouw de Pompadour gaf nog steedis veel geld uit en de Koning ging voort met haar schul den te betalen. Als zijn zakken leeg waren dan wendde hjji zich tot den minister met verzoek om ze te vullen. Dan gelastte deze den heer Achilles om nog een kop geurige chocolade te brengen voor mme. de Pom padour, terwijl Zijne Majesteit de Koning een onaangenaam kwartiertje doorbracht met de markiezin van Eglinton. Het gewone resultaat daarvan was, dat Zijne Majesteit veertien dagen lang erg ge beten was op mme. Lydia, maar niemand kon boos zijn op „le petit Anglais", want die was altijd zoo vriendelijk en tracteerde op zulke buitengewone lekkere 'chocolade Par ma foiHet is heel gemakkelijk om een land te regeeren als men toevallig een vrouw heeft dat was ten minste de er varing van mylord een vrouw en een uitstekende kamerdienaar. Sedert de promotie van dén markies tot den hoogsten post in Frankrijk, had Achil les zich zelf nog overtroffen in houding en manieren. Hij stond als een soldaat op wacht naast de lichtblauwe met goud door werkte gordtijnen van zijns meesters bed, en de brutaalste sollicitanten werden als ver steend door den aanblik van zijn streng, onbeweeglijk gelaat. Achilles was een kostbare factor in het regeeringssysteem van dat koninklijk Frankrijk. Achilles kende de reden en aan leiding van een ieders tegenwoordigheid bij het petit lever van mylord. Hij wist wie het meest geschikt en bekwaam was voor eiken post die open was: van af de betrek king van sterrewichelaar van Zijne Majes teit den Koning tot dien van koksmaat in het paleis te Versailles. Was hij het niet geweest die de speciale aandacht van den markies had gevestigd op den heer Baptiste Durand? Aangezien de dochter van Durand meneer Joseph be- diende, den kamerdienaar van den hertog j van Aumont en een persoonlijk vriend van meneer Achilles was het niet meer dan natuurlijk dat, toen mylord een secretaris nood'ig had om aanteekeningen voor hem te maken en om tegenwoordig te zijn als men hem noodig had, de waardige Baptiste die vacante betrekking kreeg. En Baptiste Durand was merkwaardig goed op zijn plaats. Er was voor hem een kleine antichambre ingericht, waar al degenen moesten pas- seeren die op weg waren naar het petit lever in de slaapkamer van mylord en Bap tiste wist op zijn duimpje wie daar bij mocht zijn en wie niet. Zonder toespelingen te maken op Zijne Majesteit, op madame dé Pompadour, op den dauphin of op per sonen die even hoog geplaatst waren, ver tellen de getrouwe kroniekschrijvers uit dien tijd ons allemaal, dat geen enkele edelman een particuliere audiëntie kon verkrijgen bij den controleur-generaal als zajn kamerdienaar niet persoonlijk bevriend was met den heer Durand. De deftige Baptiste troonde daar achter een schrijftafel, die altijd bezaaid was met papieren, verzoekschriften en brieven: den gewonen aanhang van een man van invloed. Zijn schrale gestalte stak in een jas en broek van fijn vuurrood laken, waarop een fijn goud borduursel deed denken aan de kleuren van het huis Eglinton, zonder zich te i cel op den voorgrond te dringen. Hij had altijd zijden kousen aan, en schoenen met stalen gespen, terwijl ruches van ge borduurd neteldoek op zijn handen neervie len en de voorpanden van zijn jas ver sierden. Hij nam altijd een snuifje, als een hem onbekend en niet aanbevolen sollicitant- zijn heiligdom betrad. „Mijn goede vriend, het is onmogelijk," zei hij op den morgen van 13 Augustus 1746 met rustige beslistheid tegen een sraeeke- ling, die te indringerig werd, „Mylord'8 kamer is overvol op het oogenblik." „Dan zal ik nog wel eens terugkomen, misschien op een anderen dag; mijn mees ter wil gaarne een persoonlijk onderhoud met den minister hebben." Hierop trok de heer Durand zijn wenk brauwen zoo hoop op totdat zij bijna zijn pruik aanraakten, hij haalde een enorm grooten zakdoek uit zijn zak en verwijder de zorgvuldig een paar stofjes van zijn das. Vervolgens-zei hij zonder de minste stem verheffing en zonder eenigszins ongeduldig te schijnen over de onwetendheid en dom heid van den man: „Heel goed. Hoe heet u? Ik verga* het-." „Ik ben Hyppolitus Francois© de ver trouwde dienaar van mijnheer den maar schalk de Goigni, en De dunne en fijn geaderde hand van M. Durand) ging met een licht minachtend ge baar omhoog, „Wezenlijk, mijn waarde Goigni, het 18 mij precies hetzelfde of u maarschalk of een eenvoudige luitenant zijt. Wat mij aan gaat, jonge man," vervolgde hij inet waar dige strengheid, „denk er in het vervolg aan, dat ik niemand*s dienaar ben. Ik help mijnheer den eersten minister van financiën aan aanhij wachtte een oogenblik, wuifde met zijn hand en keerde den zin nog eens binnensmonds om, terwijl hij naar de meest geschikte uitdrukking zocht „aan, kortom, ik doe een geschikte keuze onder de honderden en duizenden smeeke- lingen, die zich hier konden aanmelden." En met een vlug gebaar wees hij naar de papieren, die slordig opgehoopt op zijn schrijftafel lagen. „Laat ik u nu nog eens, mijn waarde Coigni," vervolgde hij met dezelfde def tigheid, „laat ik u nog eens verzekeren dat de slaapkamer van mijnheer den mar kies overvol is, dat hij op het oogenblik druk bezig is, en dat dit nog een geruimen tijd zal voortduren. Wat wenscht uw maar schalk?" „Zijn pensioen," antwoordde Hyppolitufl kortaf, „en den vacanten post aan het mi nisterie van oorlog." Onmogelijk I Wij hebben reeds veertien dergelijke sollicitanten." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1