R°. T6TV4 A°. 1912. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. In ilofkrïngen. PKIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.06. Iedere regel meer fO.rty Grootere letten naar ylaatsrnimte. Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 Oenta oontantelk tiental woorden meer 10 Oenta.-Voor het inoasseeren wordt/'0.05berekend. PRIJS DEZER COURAJSTj Voor Leiden per week 9 Oenta: per 3 maanden 2 i f 1.10. Buiten Leiden,, per looper en waar agenten gevestigd zijn t 1.30. Franco per poat 1.00. SATlOJiALE MILITIE. De Burgemeester van Leiden; Gelezen een heden ingekomen diensttele- gram van den heer Commissaris der Ko ningin in deze provincie, houdende mede deling, dat door Zijne Excellentie den Mi nister van Oorlog, ten aanzien van de thans Be Amsterdam epidemisch heerechende be smettelijke ziekte Roodvonk, buiten werking jfi gesteld het bepaalde bij art. 32 1ste lid Öer Militie-Instructie 1909 en par. 66, 1st*, lid der Landweer-Instructie I; Brengt ter kennis van de verlofgangers der Militie en Landweer, op wie de ver plichting rust om dit jaar te Amsterdam voor herhalingsoefeningen onder de wape nen te komen, dat zij op tijd en plaats, voor 'die opkomst vastgesteld, aan hun verplich ting moeten voldoen. De Burgemeester voornoemd, J N- C. DE GIJSELAAR. Leiden, 2 September 1912. KBEZE&3SL5JST. Gamers van Koophandel en IV.briekem. Burgemeester en Wethouders der gemeen te Leiden Gelet op artikel 9, 2de alinea van het Ko ninklijk besluit van den 4den Mei 1896, tot Vaststelling van een algemeen reglement [foor de Kamers van Koophandel en Fa brieken brengen ter algemeene kennis, dat de lijst van kiezers van leden der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor den dienst 1912 1914 gedurende acht dagen, te rekenen van af 1 September e.k., ter gemeente-secreta rie ter inzage zal worden ^dergelegd, en flat bezwaren tegen die lijst gedurende dien tijd bij den Gemeenteraad kunnen worden lneebracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, l N. C DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN" STRIJEN, Secretaris. Leiden, 28 Augustus 1912. Leiden, 2 September. Gi-termorgen nam dr. J. W. Kühler, 'Benoemd hoogleeraar aan het Doopsgezind Beminarie te Amsterdam, afscheid als p're- Sdikant van de Doopsgezinde Gemeente al hier. Een overtalrijke schade, waaronder ook Velen van andere gezindten, vulde het vrien- Idelijko kerkgebouw. Hcewel hij met blijdschap de benoeming •t hoogleeraar had aanvaard, zoo viel het lem toch zwaar te moeten scheiden vaoi «t treffelijk ambt van leeraair ecu voorgan ger, dat liij reeds van zijn jongelingsjaren jhad begeerd. Ook viel het scheiden van Üezen kring en van deze stad, waar hij bnvcrgetelijke jaren heeft doorgebracht en hij veel leed ook veel goeds hoeft mogen bryaren, hem zwaar. In de 7l/2 jaajj, dat hij de gemeente diende, heeft zioh nooit fcenig verschil tusschen hem en de opzieners! dezer Gemeente geopenbaard, en hij dankte God, dat er zulke hechte banden tusschen hem en zijn Gemeente zijn gelegd, dat zij nimmer geheel zullen worden verbroken. Naar aanleiding van de woorden uit I Kor. 13 vers 13: En nu blijft geloof, hoop en liefde, deze drie; doch de meeste van deze is de liefde, drong hij in zijn prediking voor het laatst aan op een recht Christelijk leven, waarna hij zich afzonderlijk richtte tot den Kerkeraad, zijn tegenwoordige en vroegere leerlingen, tot de Gemeente en ten slotte ook tot den organist, die steeds de roeping in zich heeft gevoeld door het or gelspel do stichting der bijeenkomsten te verhoogen. D.e Gemeente zong aan het slot den schei denden leeraar toe Gezang 196 vers 1 U zeeg'ne God! Hij steil' u tot een zegen 1 Gezegend zij uw hoofd, uw hart, uw [wegen, Uw aardsch, uw eeuwig lot! Zondagmorgen 29 September z<il de be roepen leoraar, ds. J. Wuite, uit Drachten, zijn intrede doen. In het kerkgebouw der Gere-f. Gem. aan de Hooigracht, alhier, had onder zeer groote belangstelling, gistermorgen de be vestiging plaats van ds. A. Roorda van Breda herwaarts gekomen. Zijn zwager, ds. Syhrandy, uit Lopik (Utrecht), die don nieuwen leeraar bevestigde, vond het ook voor zichzelf een gewichtige dag, daar het juist elf jaren geleden. wTas, dat ds. Roorda 'zijneerw. in zijn eerste gemeente bevestigde. Spreker had tot tekst gekozen: Spreuken 13 17, laatste gedeelte. De Gemeente zong den nieuwen leeraar toe Psalm 134:3. Woensdagavond a.s. hoopt de nieuwe leer aar in hetzelfde kerkgebouw zijn intrede te doen. Voor liet beroep naar de Geref. Gem. alhier is bedankt door ds. J. J. Miedema, te Groningen. Gisteren herdacht de heer R. J. de Rid der, concierge aan don Leidsclien Schouwburg alhier, den dag, "waarop hij 25 jaar ge leden deze betrekking aanvaardde, welk© functie hij steeds naar het 'genoegen van de opvolgende besturen hoeft vervuld. Doordat de moeste bestuursleden nog pit de stad waren, kowlen zij hem niet bezoe ken, doch zij lieten door telegrammen «n brieven van hun belangstelling blijken, ter wijl hem tevens namens het bestuur een stof felijk blijk van waardeering werd ge3ohon- ken. Ook het gezamenlijk personeel bood hem een mooi cadeau aan. Verder kwamen er behalve vele bloemstukken, tal van feli- oitaties in. De illuminaties, de muziekuitvoeringen on do openbare bioscoop.voorstelling alhier zijn Zaterdagavond uitmuntend geslaagd. In de omgeving van de Korenbeurs was het veel rustiger dan anders, wanneer er muziek wordt gegeven. 't Posthof werd zeer druk bezocht. Daar. door was hot er in den buitengewoon ver lichten tuin recht gezellig. Muziek en voor drachten hielden allen aangenaam bezig en op het aangrenzende land, waar een geïllumi neerde Wi stond opgericht, werd af en toe Bengaalsch vuur en ander klein vuurwerk ontstoken. In tal van andere plaatsen werd de Ko ninginnedag ook met opgewektheid gevierd. De avond van den Koninginnedag in Den Haag leed, zooals vanzelf spreekt, aanmerkelijk onder het ontbreken van het hoofdnummerde illuminatie van het Bosch. Bij het openluchtfeest op „Zorgvliet" werd het bouquet.je van heidebloemen, vervaar digd door Prinses Juliana en door H. M. de Koningin aan het comité toegezonden, voor 52 gulden verkocht. De ver jaardag werd te Apeldoorn ge vierd met een aubade aan de Koninklijke Fa milie op Het Loo door de muziekvereniging „Harmonie". Bloemstukken werden aangebo den dcor de gemeenteen de Oranjevereni ging. In de felicitatrercgisters "werd druk geteekend. Te halfelf kwamen de Koningin en de Prinses in het Oranjepark en begaven zich langs dc rijen van rijf duizend school kinderen, die zich daar opstelden voor den tocht naar het feestterrein. Vooraf waren, op Het Loo voor den ingang van Je cour van het Paleis twee vazen op hardsteenen voetstuk door den Prins ont huld, als geschenk van dezen aan de Ko ningin. 's Middags halfvier bezochten de Koningin, de Koningin-Moeder en *le Prins het feest terrein aan den Deventerweg. De feestelijk heden werden besloten met concerten, een bal-champctre en een vuurwerk. In de salons „Huize Couturier" op de Keizersgracht te Amsterdam had gister- I avond de officieuze ontvangst plaats der le- i den van het zevende Internationaal Con- I gres voor Verzikeringswetenscliap, dat deze I week in de hoofdstad gehouden wordt. De zittingen van het Congres worden ge- j houden in de groote zaal van het Concert- gebouw. Hedenmorgen had de openingszit ting plaats. Hedenavond ontvangst door het Gemeen tebestuur van Amsterdam ten Raadhuize. Na afloop daarvan ontvangst cloor het Con- gresbestuur en cle Vereenigdng voor Levens verzekering in het Beursgebouw. Morgenmiddag heeft een exoursie naar Scheveningien plaats, waar na den maaltijd de avond aan het strand zal worden doorge bracht. "Woensdag wordt den congressisten in „Couturier" een soirée artistique aangebo den terwijl de Donderdag aan verschillen de uitstapjes gewijd zal zijn. Tochtjes zullen worden ondernomen naar het Gooi, Leiden en Noordwijk, Rotterdam en Dordrecht en naar het landgoed te Utrecht. Vrijdagavond zal het Concertgebouw orkest onder leiding van den heer W. Men gelberg een uitvoering voor de congresleden geven, terwijl Zaterdagavond tot slot een diner aan alle leden van het Congres en hun dames wordt aangeboden. Wat den tocht naar hier betreft, deelt men ons nader mede, dat Donderdag a.s. ongeveer 120 deelnemers met een extra- trein, die om 9.45 aankomt, onze stad bezoe ken. Onder geleide van den gids van de Ver. ter bev. Van het Vreemdelingenverkeer al hier, zullen zij eerst Leiden's merkwaardig heden bezichtigen om daarna een bezoek aan Noordwijk te brengen. Aan het postkantoor Leiden en de daaronder ressorteerende hulppostkanto ren werd gedurende de maand Augustus 1912, ingelegd f85,900.62 en terugbetaald f 76,424.53*. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 35,558. De af cl. Leiden van de hied. Vereeni- ving tot afschaffing van Alcoholhoudende dranken besloot twee afgevaardigden met banier te zenden naar de kiesrechtbetooging in Den Haag. Verscheidene leden trekken er mee. Op de derde lijst van de 34ste jaarcol lecte voor de Scholen met den Bijbel k.« men voor: Haarlemmermeer O.-z. mei Aals meer met f232.50; Hazerswoude aan den Rijndijk met Koudekerk en Groenendijk met f 106.94; Leiderdorp met Zoe'erwoude (H. Rijndijk) met f214.55; Wassenaar met f 250.73 en Zwammerdam met f 130.88. ^"oor het examen hoofdakte zijn in Den Haag geslaagd de dames H. J. Hey en G. Bongenaar van Gouda. H. M. de Koningin heeft den kapitein ter-zee G. L. Goedhart benoemd tot comman deur in de Huisorde van Oranje, en in de zelfde Orde benoemd tot ridder 2de kl. den gep. officier-machinist 2de kl. tit. der Kon. Marine G. Philipse en de eere-medaille in zilver toegekend aan den eersten zilver- knecht ten Kon. Paleize W. J. van Dienst. Woensdag herdenkt ds. A. J. A. Ver meer Jz., predikant bij de Ned.-Herv. Gem. te 's-Gravenhage, zijn 25-ja.rige evangelie bediening. Gisteravond hield hij in de Groo te Kerk een gedenkrede. Naar men verneemt, zou mevr. de douairière baronesse Van Hardenbroek ont slag verzocht hebben als grootmeesteres van het huis van H. M. de Koningin en opge volgd worden door mevr. baronesse Melvil van Lynden, echtgenoote Van wijlen den mi nister van huitenlandsche zaken baron Mel vil van Lynden. Volgens de „N. R. Ct." is de vice-ad- miraal A. H. Hoekwater bestemd, om bij de oprichting van een departement van landsverdediging op te treden als commis saris-generaal voor de'Marine. Ter gelegenheid, dat den lieer A. Knot tenbelt met ingang van 1 Sept. a.s. eervol ontslae als notaris was verleend, had in de zaal Harmonie", namens vele ingezetenen van Vlaardingen en VI. Ambacht, bij monde van den heer P. van Dusseldorp, de aan bieding van een huldeblijk plaats bestaande uit een gipsen plaquette, waarop het borst beeld van den heer Knottenbelt, en een prachtig album, waarin de namen van al len, die hieraan hadden bijgedragen. Deze plaquette zal in de fabrieken van den beer Begeer, te Utrecht, in kleiner vorn gemaakt worden in goud, zilver en brons. De heer Knottenbelt heeft ruim 36 jaren het notarisambt aldaar vervuld. Morgen zal te Utrecht het examen po- litie-diploma aanvangen waarvoor 560 deel nemers zich hebben aangemeld. Op de Zaterdag te Arnhem gehouden parade is de eere-sabel uitgereikt aan den lsten luit. der inf. van het Ned.-Indische leger G. D. Spandaw, die daarmee bij Kon. besluit van 27 Mei jl. is begiftigd BODEGRAVEN. Een man, die met zajn olieboll enk raam op de kermis alhier had ge staan, vertrok Zondagmorgen in de vroeg te met zijn schuit in de richting Woerden. Hij was zoo vrijpostig uit een schuit van A. T., welke aan den wal lag, een sohip- pershaak weg te nemen. Deze vrijpostigheid zal hem echter duur te staan komen. De politie, van het geval ingelicht, heeft den oliebollenbakker opgespoord en tegen hem proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal., Bij gelegenheid van den verjaardag van HL M. de Koningin werd onzen burge meester door „Werkmans Vriendenkring" een serenade gebracht. Daarna maakten de leden van dit fanfarekorps spelende een tochtje op den Rijn in een mooi verlicht vaartuig. HILLEGOM. Koninginnedag is hier niet geheel en al onopgemerkt voorbij gegaan. In den morgen gaf het Hillegomsche Har moniekorps eenige mooie stukken op het plein van de Ned.-Herv. Kerk ten beste, terwijl het daarna de kinderen van do school met den Bijbel naar den tuin van j,Treslong" geleidde. Genoemde kinderen werden aldaar op versnaperingen onthaald en met spelletjes bezig gehouden. Gisteren is de kermisweek kakn en netjes beëindigd. Op druk bezoek kon niet geroemd worden. Het aantal tenten en kra men was belangrijk minder dan vorige ja ren. Het uitstel van de harddraverij van Donderdag 1.1. een van de beste kermis dagen op 19 September a.s. deed afbreuk aan het kermisbezoek. K AT W IJK - A AN-Z E EZaterdag kwamen, hier twee partijen haring in afslag. De prij zen waren per kantje: volle haring f 18.26 tot f 18.SO; maatjes-haring f 14.55 tot f 15.15; makreel f 10.70 tot f 11.35; stcurharing f 23.20. LEIDERDORP. De opbrengst van den verkoop van het Oranje bloempje in deze gemeente is f 87.59. Het Koninginnefeest is door de schooljeugd met groot genoegen gevierd. Van de school met den Bijbel heeft de hoogste klasse een tochtje gemaakt naar Amsterdam, d'e overige leerlingen hebben, het feest in school gevierd. De leerlingen der Openbare school maken, heden een boottocht naar Katvnjk. Den burgemeester werden voc-r 't Raadhuis verschillende lie deren toegezongen. NOORDWIJKERHOUT. Den kinderen der openb. school was Zaterdagmorgen 'n feest bereid. Ruimschoots werden zij ont haald en bovendien kreeg iedere leerling een prijs uit een tombola, voorzien van aardige cadeaux. 's Middags werden de kinderen verwacht in „De Gemeente woning." Daar had de bekroning plaats van de mooiste planten. I door de kleinen eigenhandig gekweekt uit in het voorjaar gekregen zaad. (Prijzen werden toegekend aan A. Tio>i merB, O. Zonderwijk, L. Mulwijk, en M. Bouwmeester. 's Avonds gaf de „Echo der Duinen'1 een geïmproviseerd openlucht-concert, dat heel wat vroolijkheid in het dorp bracht^ Jammer, dat opgeschoten bengels het den muzikanten lastig maakten, o.a. door met stokken in de openingen der tent te ster ken en mede de maat te slaan op de bee- nen der spelenden, Op den Langevelder weg liep zooals meer gebeurt, een geit te grazen, en deze was, doordat de aan haar bevestigde lijn lang genoeg was, gemoedelijk naar den overkant van den weg geloopen. Ongeluk kig komt in vollen draf een kap wagen, met een jong paard bespannen, aanrij- 18, Er was een buitengewoon gevoel van on wezenlijkheid over haar en haar bewegin gen gekomen, over de dikke persoonlijk heid, in rijk gebloemd hemelsblauw bro- Paat gehuld, en op de hielen gevolgd door Pen stijven automaat in purper en wit ge kleed; zij schenen haar langs vreemde en onverwachte paden te leiden, aan het einde waarvan Lydia voelde, dat grimmige apen haar zouden afwachten. V'eer stond lady Eglinton stil, met haar hand aan een deurknop; zij merkte made moiselle d'Aumont op en scheen verbaasd Je zijn dat zij daar was. Zij riep haar bij haar naam, met die harde stem, die Lydia Verfoeide, terwijl de gedienstige automaat Vooruit trad om haar de moeite te bespa ren vanzelf den kruk om te draaien, j,Veroorloof mij, milady." Le deur vloog open; de lakei 6choof te gelijkertijd een zwaar gordijn op zijde. Lydia was juist dichter bij gekomen om fody Eglinton op haar roep te antwoorden. Zij stond naar de deur te kijken, toen Be- hedictus die open gooide en met een machi nale correctheid van houding aankondigde: Mevrouw de markiezin d'Eglinton, mijnheer de graaf 1" Eerst zag Lydia alleen Gaston, die zich omkeerde om naar z-ijn bezoekers te kijken, ^jn gezicht scheen verhit en hij mompelde eeJJ dadelijk onderdrukten vloek. Zij had het echter al gegist, nog vóór dat 0 barde stem van lady Eglinton ieder ha- rer zenuwen had doen trillen,. „Mademoiselle de Saint Romainsl" zei milady schril lachend, „duizend excuses! Ik had een boodschap van madame de Pom padour voor mijnheer den graaf de Stain- ville en dacht hem alleen te zullen vanden. Duizend excuses, ik verklaar u, dat deze inval onwillekeurig is en de boodschap ia niet dringend. Ik zal die wel eens over brengen als monsieur een minder aange naam belet heeft." Lydia zou op diat oogenblik geen lid heb ben kunnen verroeren; al had haar leven er van afgehangen, zij had zich niet kunnen bewegen. Het onwezenlijk gevoel had haar verlaten. Het was niet langer dat-. Het wa/s de grimmige, akelige, nare werkelijkheid. Die mooie vrouw daar was werkelijkheid, en wezenlijk ook waren de glinsterende oogen die milady uitdagend aankeken, en de lippen, die nog half geopend waren van dien laatsten kus, die door de stem van een bediende was verstoord geworden; de /zwarte krulletjes, die uit de wendingen vaji het kunstige kapsel kwamen kijken, en op het vochtige voorhoofd verspreid lagen. En ook die rozen, die haar corsage eerst versierd hadden, waren nu geknakt en ver treden op den vloer, de kaarsen brandden flauwtjes in hun pijpen en die booze blik van Gaston dadelijk door een vol vreeze gevolgd alles alles was echt Even echt de schrikkelijke schaamte die over alles ging, de triomfantelijke glimlach van milady, de vloek, die op de lippen van Gaston was gerezen, de stijve houding van den lakei', die doodstil aan de deur stond. Onwillekeurig bracht Lydia haar hand aan haar lippen, och, had zij dat gevoel maar kunnen uitwissohen, de laatste herin nering van dien kus! Zij, de trotsche, en ingetogen Yestaalsche, een kuische en kou de Diana, wier lippen nu voor eeuwig be zoedeld waren door de aanraking met die van een bedrieger. Een bedrieger, een ver rader, een huichelaar Zij bracht haar hoogstaanden geest tot woede, dat haar des te beter de volle ver nedering van haar eigen schande deed ge voelen. Zij sprak niet. Wat zou zij zeggen'? Eén blik van Gaston gaf baar te verstaan, dat haar vernedering volkomen was; zijn oogen vroegen haar niet eens om vergeving, er sprak nóch spijt, nóch schaamte uit, enkel onmachtige woede en de vrees van een teleurgestelde eerzucht. Maar voor die menschen, voor die mooie mededingster, of die gemeene intrigante, voor Gaston of zijn lakei zou zij zich niet bloot geven, en bebalve die oogenblikkèlijke beweging van haar hand naar haar lippen, behalve een blik van onuitsprekelijke 'trots en verach ting, bleef zij zwijgend' staan, terwijl haar beweeglijke oogen een geestelijk visioen opnamen van dit nooit te vergeten tooneeJ, het flauw verlichte boudoir, de uitda gende figuur van Irene de Saint Romains, de vertrapte rozen op den vloer. Met ©en hartverseheurenden zucht, die de andere acteurs in dit beweegbaar schil derij niet hoorden, bedekte zij haar ge zicht met beide handen en liep zij haastig de gang door. IX. De winnende hand. Lydia d'Aumont had echter nog geen vijf passen geloopen, of zij hoorde een scher pen, korten roep, gevolgd door het ruischen van een kleed op den marmeren vloer. Het volgende oogenblik voelde zij een flink en, warmen greep om haar pols, en werd 'haar hand uit alle macht van haar gezicht getrokken, terwijl een scherpe stem haastig driftige woorden uitte, waarvan zij oerst den zin niet begreep. „U moet niet heengaan, mademoiselle d'Aumont," waren de eerste woorden, die zij hoorde „u kunt niet het is niet rechtvaardig, niet goed voordat u het ge hoord hèbt." „Ik behoef niets te hooren," viel Lydia koud hierop in, toen zij bemerkte dat het Irene de Saint Romains wa-s, die haar toesprak, „en ik verzoek u om mij stilletjes te laten gaan." „Neenl Maar u zult hooren, u moet!" vervolgde de ander, zonder haar greep om den pols van het jonge meisje los te laten. Haar hand was heet, en haar vingers ha-d)- den de kracht van innerlijke opwinding. Lydia kon met los komen, wat zij ook probeerde. „Ziet u niet in, dat dit niet is, zooals het behoort?" vervolgde Irene met groote woordenrijkheid. „Kan ik behandeld wor den als de eerste de beste meid die achter een deur gekust wordt? kijk eens naar my- lady Eglinton hoe die smadelijk grinnikt! Dat kan ik niet dulden, evenmin als uwe blikken van trotsche minachtingIk wil niet Ik wil niet! Gaston! Gaston!" riep zij nu, ach tot Gaston wendend, die stil stond toe te kijken, hoe zijn vrouw zich hoe langer hoe meer over zijn onverschillig heid en Lydia's koele minachting ergerde., „Als ge nog een grein moed hebt, zeg dan aan die boosaardige intrigante en aan die nijdige heks dat. al wilde ik den oehee- len avond met jou in tête-a-tête in het bou doir dborbrengen, ja, en achter gesloten deuren, als ik het verkoos, niemand er iets over zou durven zeggen, als ik in gezel schap van mijn echtgenoot ben?" „Uw echtgenoot!" Dien uitroep kwam van de lippen van de verbaasde lady Eglinton. Lydia verroerde zich niet. Zij nam den schijn aan van het niet gehoord te hebben, en de zegevierende aankondiging van Irene liet haar even koud en onbewogen als te voren. Wat deed het er alles wel bezien toe, in welken vorm Gaston zijn leugens jegens haar had inge richt? Niets van wat hij en Irene zei de en deden konden zijn laagheid, zijn schande lijke daad verergeren. „Ja zeker, mijn echtgenoot, my lady 1" vervolgde de ander nu kalmer, terwijl zij Lydia's hand eindelijk losliet en ze als lachend van zich afwierp. Ik ben gravin de Stainville en zal voortaan zoo openlijk hee- ten. Nu kunt u weer naar uw gasten gaan, mademoiselle d'Aumont; mijn goede naam is evenzeer boven elk schandaal verheven als de uwe was voordat u een geheimzinnig halfuur doorbracht met mijn echtgenoot achter de gordijnen van een nis." Lydia keerde zich tot Stainville, die on danks de uitdagende houding zijner vrouw er zwijgend1 bij was blijven staan, het nood lot verwenschend, die tegelijkertijd oor zaak en de getuigen van zijn treurige posL ti'e waren. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1