Brieven uit Katwijk. Is invoering van het cheque- en giro- verkeer voor tien hantlel gewenscht? i. Do vraag als hierboven gesteld in beves tigenden zin te beantwoorden, is de bedoeling yau dit artikel. Het woord „cheque" is afkomstig van het Engelsehe woord „exchequer", d. i. schatkist. Een cheque is een mandaat tot betaling, ge richt tot een bankier, met order om dpn houder van een dusdanig papier een daarin ■uitgedrukt bedrag te doen uitbetalen. In de 13de en 14de eeuw plachtten de Engelsehe Koningen te trekken op den Lord of" Exche quer, den Koninklijken schatkistbewaarder, terwijl in Duitschland eveneens in de 13de, 14de en 15de eeuw de Keizers Rudolf I, Lodewijk van Reyeren, Karei IV, e.a. aan hun schuldeischers in plaats van baar geld, quitanties op vervallen belastingen hunner steden als Lübeck, Dantzig, Lünebuxg, Nordheim, Gottingen e. a. afgaven. Door de meerdere ontwikkeling op handels, en indus trieel gebied werden vanzelf aan de geld markt greotere eischen gesteld; er kwam meer gebrek en dus meer vraag naax betere en meer doelmatige hulpmiddelen om be talingen te bewerkstelligen op andere wijze dan dcor bloote gcldbetalingen. De bankiers waren vanzelf de aangewezen personen om de behulpzame hand te bieden. Zij verschaf ten hun cliënten formulieren, waarmede deze op hen konden trekken: dit werd gaan deweg een hetalings.methode, oneindig ge makkelijker en veel eenvoudiger dan de ge wone wijze van uitbetalen en ontvangen. Als de trekker en de betrokkene een reke- tning bij ecnaelfdon bankier of bankhuis heb ben, dan kunnen deze laatsten volstaan met een bloote overschrijving van de rekening .van den trekker op die van den betrok kene. Dit nu wordt giro.overschrijving ge noemd. Giro bcteekend omloop, uit het Ita. liaansch ommezwaai. Het werd uit Italië overgenomen, ten tijde dat men daar ook de noodzakelijkheid inzag, dat er iets diende gedaan te worden ter voorkoming van geld- 6chaarschte en. ter beperking der geldcircu latie. Het girowezen in het algemeen wil de betaling tusseben de relaties van de», bankiers vergemakkelijken. Mr. G. Visse ring schrijft in zijn werk, getiteld: „Het oude en moderne Giroverkeer", dat men bij het girowezen het navolgende zal bereiken a. Eeu hoogst eenvoudige wijze van be taling of overmaking van geldsommen, welke zoowel voor den ontvanger als voor den ver. .zender zonder de minste risico zal zijiv Alle maar denkbare ver lieskansen, als weg- Jraken, ontrouw, zich vertellen enz., wor den op deze wijze geheel en al vermeden. De te verzenden waardén behoeft men niet meer te epeeificeeren, noch te verzekerenmen vermijdt de meestal omslachtige correspon dentie en betaalt veel minder porti. b. Door het girowezen zoo uitgebreid mogelijk in toepassing te bren gen, zal men ook minder de behoefte ge voelen aan gelden in circulatie. De kans voor yervalsching zal aanmerkelijk minder wor den, terwijl slijtage van metaalgeld natuur lijk tot een minimum zal worden gereduceerd. Het logisch gevolg van een en ander zal zijn, dat al de geldsommen, welke anders (renteloos en zonder eenig practisch nut in de trommels of geldkasten zouden blijven lig gen, alsdan zullen vloeien naar de kassen, der bankiers: het geld wordt hierdoor aan zienlijk ruimer en de bankiers zullen op veel gemakkelijker voorwaarden aan goede •zaken credicton kunnen verleen en, terwijl de (rentevoet lager en de vraag naar contant geld minder wordt: immers al naar mate er meer of minder vraag naar geld bestaat, izal do rentes tan daar d hcogcr of lager Worden gesteld. In Holland zag men de noodzakelijkheid (van deze wijze van betalen reeds in, ten tijde der Amsterdamscho Wisselbank, welke in 1609 door de stedelijke regeering van Am. pterdam werd in het leven geroepen. In dien tijd werden zoowel door provin cie als stad munten uitgegeven J) welke toot de reëel© waarde, minder dan de nominale waarde, op verschillende plaatsen des lands werden aangenomen. Dc Amsterdamscho Wis. gelbank had tot taak al die soorten van munten in ontvangst te nemen, de juiste treëcle waarde er van te bepalon en deze Vervolgens te herleiden in een bepaalde munt, welke den handel het meest dienstig was. [Vanzelf opende men zich allengs een vaste trekening bij de Amsterdamsche .Wisselbank am liet zijn geld daar staan, wat dus her leid was in don „bankgulden", welke de 'Amsterdamsche Wisselbank als eenheidsmunt |iad vastgesteld. Had men betalingen té* doen, dan liet men de to betalen bedragen over schrijven op rekening vali dengene, die dat gold ontvangen moea». Af dcre steden als Middelburg (1616) en Rotterdam (1635) volg den dra het goede voorbeeld van Amsterdam. Jn Duitschland hoeft het girowezm fcich wel hot meest ontwikkeld. In het jaar 1765 werd dcor Erederik don Groote te Ber- I lijn, cn spoedig daarop ook te Broslau, op- gericht de Koninklijke giro. en leenbank, welke bank in 1846 overging in de Prui- sischo Bank. Deze bank had ui 1841 de be>- yccgdheid om giroqui tan ties, aanwijzingen dus, welke door de deelnemers uit hun te goed getrokken werden, aan toonder to mogen .uitgeven, en deze werden als betaalmiddel ooit geacceiKtoard. Hiervan waren er in 1853 in circulatie voor een bedrag van ÏG1/* mil- lioen mark. Vooral de oorlog van 1870 met Erankrijk deden de omzetten in giro verkeer reusachtig toenemen; bij uitstek was zulks een tijdsperiode om de behoefte aan deze betalingsmethode terdege te deen inzien. Teen in 1876 de Pruisische Bank overging $n do Duitsoho Rijksbank was de handel fn wissels en cJièques dermate toegenomen, dat men ook dat verkeer noodzakelijk moest .vereenvoudigen. Men had behoefte aan verre- keningshuizen „Abrechnungsstellen", al waar men al dat papier kon verrekenen of „Cleanen". Dat gaf den stoot tot de wor ding van do Bank des Berliner Kassen ver eins. De Duitsche Rijksbank heeft in de l) Men kende den Gelderschan, den Utreoht- Bchcn, den Keulschen, Geneefsehen, Bremer- pchen, Hongaarschen, Rijnschen gulden, enz. grootste pladtsen (in het geheel heeft zij 470 filialen) dusdanige kantoren opgericht. De hoofdader van het giroverkeer in, Duitschland treft men in Hamburg aan, waar voor niet minder dan 95 pCt. door mid del van giro cn clearing omgaat. Daar ter plaatse neemt hijkans iedereen aan het giro- verkeer deel, zcowel zakendrijvenden als par ticulieren (doktoren, leeraren, officieren, amb tenaren). Ook de kleinhandel maakt gretig van de betaling met chèques en dcor over boeking gebruikt, waarvan de Oldenburgsche Spar- cn Leihbank een duidelijk voorbeeld geeft. Sinds do kleinhandel daarbij betrok ken is, steeg bij haar de omzet alleen op de ehèquerekeiiing van 9,86 mill. Mark tot 461/o millioen Markhet aantal door haar betaalde chèques steeg van 11,678 tot 29,947. In Hamburg zijn alle groote maatschappijen en handelslichamen bij het giroverkeer aan gesloten, o.a. het telegraaf kan tor or, do gas fabriek, telefoon, waterleiding, electrisch be drijf, belastingkantoren, rechtbanken en ge rechtshoven, kerkgenootschappen, hypotheek banken, levensverzekeringmaatschappijen, brandverzekeringmaatschappijen, scholen en voorts alle groote en kleine veroenigingen. De verschillende belastingen worden betaald met een overschrijving op een bankhuis, ver oenigingen doen de contribution op gelijke wijze innen, kortom de moeste betaling-en vinden dcor giro plaats. Het giroverkeer in Hamburg wordt door 5 banken geleid, be halve dcor het filiaal van de Duitsche Rijks bank, door de Norddeutsche Bank, de Vcreins- banlc, de Hamb. Eiliale der Deutsche Baak, do C-ommerz- Discontobank, en door het filiaal der Dresdener Bank. Zij hebben allen in één der lokalen der Duitsche Rijksbank een „Abreclmungsstelle". Het aantal giro deelnemers bij de Duitsche Rijksbank stijgt steeds: behalve kooplieden en particulieren, groote en kleine maatschappijen, maken ook de Rijks pesterijen, Pruisische, en andere spoorwegmaatschappijen, het leger, de marine enz. van giro gebruik. Milliard en cn rnilli- arden worden or omgezet, zonder maar één enkele pfennig contant geld te bezigen, het geen natuurlijk besparing van rente- en tijd verlies met zich brengt. De werking van en do controle op het girowezen is hoogst eenvoudig: ee»n rekeninghouder, die aan een anderen rekeninghouder waar deze ook woont een betaling heeft te doen, levert slechts een overschrijvingsformulier in hij het kantoor waar deze rekening houdt, welk kantoor den ontvanger daarvan ver wittigt. Het postcheque, en giroverkeer in Duitsch land, dat in 1909 ten dienste van het pu bliek werd opengesteld, mocht al terstond op een gunstig onthaal rekenen. Reeds op 1 Januari 1911 waren 49,853 personen daar bij aangesloten met een totaal tegoed van 94 millioen Mark. Men treft daar te lande 13 chèquebureaux aan, welke het verkeer leiden. Iedere inlegger is verplicht 100 Mark, welk bedrag geen rente afwerpt, te laten staan. Voor iedere overschrijving wordt 3 pf. in rekening gebracht: boven de 600 in één jaar plaats vindende boekingen wordt voor elke verdere hoelang 7 pf. geëisoht. Voor stortingen betaalt men 5 pf. per 500 M. en voor contante uitbetalingen een yast ïecht van 1/10 pCt. Eén van de andere landen, welke het giro verkeer met Vrucht in toepassing brengen, is wel Oostearijk-Hongarije. Vanwege de pesterijen worden cheques op naam en aan teender beschikbaar gesteld; deze laatsten bezigt men uitsluitend voor Weenen en om streken, 'eerstgonoemden worden meer spe ciaal voor giro gebruikt. Terwijl alle corres pondentie ten dienste van dat verkeer vrij gesteld is van pcrtobetaling, krijgen zoowel af gever als ontvanger bericht vanwege» do administratie der posterijen, resp. van de- bi toer in g en crediteering: deze adviezen geven telkenmale weder opnieuw het eindsaldo der rekening aan, wat vcor de rekening houders de ccntroleering hoogst vergemak kelijkt. Van de pl.m. 100,000 rekeninghou ders bij het Königlich.Kaiserlich Postspar- casscnamt nemen minstens 99 pCt. aan het cheque- en giroverkeer deel. De overboekin gen zelve geschieden geheel kosteloos; alleen vcor stortingen en contante uitbetalingen wordt een vast recht van 4 heller gelieven, benevens een provisie van 1/1 %0, boven f 3000 Vs %o. D Oostenrijk is het een dagelijk- scho gewoonte, dat men zijn schulden, zoo wel van huishoiulclijkcn aard als voor zijn zaken, met oen cheque op de spaarbank ho noreert. Het Rijk geeft dan ook het goede voorbeeld. Het betaalt de salarissen zijn-ar ambtenaren met een postcheque »?n stelt o.a. ook de belastingbetalers in de ge legenheid op deze wijze hun penningske af te dragen. Bei» tuinfeest «Int honderdduizenden kost. De bekende Amerikaansche millionnair Comelis Vanderbilt gaf Zondag in Beau- lieu, zijn paleis te Newport, een Oostersch mask e rade feest, dat alles, wa-t tot dusver in Amerika op particuliere feestelijkheden te aanschouwen is gegeven, verreweg over trof. De New-Yorksche bladen brengen drie kolommen lange berichten, over het geen Vanderbilts rijkdom in een enkelen nacht te voorschijn tooveren kon. Vierhon derd gasten waren uitgenoodigd. Beaulieu wa6 in een Oostersch sprookjesland ver anderd. De paden, die door den tuin voer den, waren door duizenden elcctrisehe lampen verlicht, die als sterren door de boomen schenen. Voor den hoofdingang stonden twaalf vijf-en-derfcig voet hooge triomfbogen. Rondom de groote feesthal waren honderden levende kokospalmen ge plant. Turksche en Perzische tapijten van reusachtige waarde hingen in de boomen. De gasten zaten op divans en kussens van Oostersch model. Alles schitterde en fon kelde. De waarde der juweelen, die door de dames en keeren bij deze bijzondere ge legenheid gedragen werden, wordt op vijf- en-twintig millioen gulden geschat. Tal van dames hadden haar schoenen met juweelen bedekt. De Amsterdamsche Bears houdt lieden vacantiedng, zoodat de no teeringen ontbreken. XLVT. Zeeï werd ik eenige weken geleden teleur gesteld door het verslag van de openbare ver gadering van den Raad dezer gemeente, toen de rioleering van het P..H.-kanaal een punt van bespreking uitmaakte, of eigenlijk beter gezegd, toen dit onderwerp op de agenda voorkwam, want een bespreking werd er niet over gehouden. De Voorzitter gaf kennis, dat dit onderwerp in behandeling was ge weest in comité-generaal of wel was bespro ken in een zitting met gesloten deuren. Blijkbaar hebben onze Vroede Vaderen daar hun hart gelucht en alles gezegd, wat zij meenden te moeten zeggen, althans in de openbare vergadering was het alleen de Voorzitter, die eenige mededeelingen deed, zonder dat de Pers volkomen licht over deze zaak kreeg. [Waar echter ter kennis werd gebracht, dat B. en Ws. een rapport hadden doen ont werpen dcor den heer Van der Steen van Ommeren, een der hoofd-ambten aren aan openbare werken te 's.Gravenhage, over welk rapport Vroeger met een enkel woord in de bladen "was melding gemaakt, heb ik ge meend mij zco mogelijk omtrent de daarin voorgestelde plannen eenigszins te doen in lichten. Ik was ook nu weer zoo gelukkig te mogen ervaren, dat, wanneer iets niet geheim moet worden gehouden, men het best dcct zijn licht te ontsteken waar ten deze licht is ie verkrijgen. .Welwillend kreeg ik mededeelingen om trent het plan en ik heb daarvan eenige aan- teekening gehouden, waar ik meende, dat mijn mede-ingezetenen er prijs op zullen stel len iets meer- omtrent dit vraagstuk te ver nemen, aangezien de vroegere berichten daar omtrent niet alleen zeer onvolledig, maar ook allesbehalve correct wareh. Reden hier voor was gelegen in het feit, dat de plan nen teen nog „geheim" waren, als zijnde besproken in comité-generaal, welk geheim in de laatstgehouden Raadsvergadering is opgeheven. Ik heb mij tot gewoonte gesteld niet te schrijven, wanneer ik niet volkomen der zake kundig ben, en geloof, dat het zeer wensche- lijk zoude zijn, indien dit wat meer werd gedaan. Do berichten, die in den laatsten tijd omtrent Katwijk in de groote bladen tc vinden zijn en waarvan er af en toe cok in dit blad ter goeder trouw werden overgenomen, toonen duidelijk, dat er dik wijls maar raak geschreven wordt. Welke raadselachtige stukken ten déze in de groote Pers werden gevonden, is bijna onbegrijpe lijk en geconstateerd kan wor'den, dat er geschreven wordt door personen, die Katwijk niet kennen. Doch ter zake De rapporteur dan heeft twee plannen in gezonden, die ik kortheidshalve zal noemen: Plan I on Plan H. Bij Plan I werd de mogelijkheid beraamd om in do aan do gemeente toe-bchoorcndo strook gronds ten Noordwesten van het P.. II.-kanaal een verlenging van het riool uit de Havenstraat te leggen. Dit ricol zon dan den inhoud tot hij het uitwaterings- kanaal moeten brengen, waarmede dus de min aangename lucht zou wórden verplaatst. Aan dit Plan kleefden echter verschillende bezwaren. Onze rioleering is een spoel-rio- leering; alles, regenwater, huishoud water on faecaliën, komt er in. In gewone gevallen dus op dagen met weinig of geen regen, is het riool in voldoenden staat om zijni taak naar behooren te vervullen. Bij hevige regenbuien echter wordt op enkele plaatsen last ondervonden, vooral in de Havenstraat en de Voorstraat. Over het algemeen hoeft de Rioleering behoorlijk, ja veel schot; de straten van af de Haven stijgen sterk, waair. dcor in gewone omstandigheden de afvoer flink kan geschieden. Maai" bij zware regen buien is het oorzaak, dat het wa.te-r met kracht in het riool-Havenstraat samen stroomt, en do capaciteit van deze rioleering alsdan te gering is. Wordt nu het beslaande riool langs dc N.-W.-zijde van het P.-H.- kanaal over bijna de geheele lengte van dat Kanaal doorgetrokken, dat is over een lengte van ruim 700 M., dan vindt het rioolwater aan het einde daarvan denzelfden boezemwaterstand als nu in de Haven. e»n moet dus het schot, hetwelk thans als stuw kracht dient om het water door de Haven straat te drijven, dat rioolwater meer dan 700 M. verder brengen. Deze afstand zal blijken een noodlottigen invloed op de snel heid van het water te hebben en wordt de rioleering te zwak voor haar taak. Deze nadeelige werking zal zich zelfs openharen, in de straten, welke op de Havenstraat aan sluiten. Om hieraan eenigszins te gemoet te komen, zcu het verlengde riool een doorsnede moeten worden gegeven van ten minste 1 M. en zou ook bij de Haven nog een nooduitlaat moeten worden gemaakt, die echter ook hij Plan II ncodig zou zijn. Bij uitvoering van Plan I zou de rioleering langs de Tramjftmi.se en de Mi eren wei de aan den Zeeweg bovendien nog doorgetrokken moeten worden en moesten de uitgaven voor dit plan geraamd worden op dhgev. f40,000. Laat ik thans do aandacht mijner lezers bepalen hij Plan II. Ten behoeve van dit Plan zou aan het begin der Haven een groot ondergrondsch verzamel bassin moeten wor den daargesteld, on wordt het rioolwater daaruit met twee centrifugaalpompen opge perst dcor Havenstraat, Hoogstraat, Pa.nl- KrugeT-straat, Jan-Toorop-straat, [Wethouder- van-dor-Plas-ka.de via het uitwateringskanaal onmiddellijk naar zee. Ik heb gevraagd of op deze wijze geen bezwaren waren te duch ten voor het badwater. Er is mij medege deeld, dat die practisch niet aanwezig waren. Men merkte op, dat ook tegenwoordig even zeer al het Katwijkscho rioolwater, zij het dan ook langs anderen weg, naar zee wordt gebracht en er wordt van overlast niets ge merkt. De richting der zeehoofden toch is haaks op de kust, zoodat de stroom, uit het „buitengat" komende, dadelijk door den eb- en vloedstroom wordt gegrepen en krach tig met zeewater wordt vermengd. Ook te Schevefcingen mondt de rioleering van 's.Gra venhage via het Vetrverschingskanaal in zee en ondervindt het badwater daarvan nooit eenigen last; Katwijk.aan-Zee telt ruim 9000 en Den Haag thans reeds 290,000 inwoners! Onze rioleering heeft dit bezwaar, dat waterberging in het riolennet ten eonenmale ontbreekt. Zou men dus aan het diepste deel dus hij de Haven, een pompinrichting stel len, waardoor het water zou moeten worden gebracht naar de Zee, dan zou dit gemaal dag en nacht in dienst moeten zijn, omdat er geen ruimte is om water, in welke ge ringe hoeveelheid ook, op te zamelen. Van daar, dat hij Plan If een verzamelput van voldoenden inhoud noodig is, en men zou kunnen volstaan om twee 'koer per etmaal te pompen. Dit verzamel.bassin, van beton gemaakt, zou onder de straat komen, zoodat het verkeer er niet door gestoord werd. Het zou natuurlijk betrekkelijk ondoenlijk zijn, dit bassin zoo gtroot te maken, dat het hij flinke stortbuien al het regenwater zou kunnen verzamelen; vandaar', dat oqk frier fcén nooduitlaat noodig bleef. Uit dit bassin zou het water dan langs den zöo- even genoemden weg worden opgepompt naar Zee. Op het hoogste punt in den Sferand- bculevard is een ontluchting ontworpen zonder last voor de omgeving zou deze stand pijp geplaatst werden en deze is noodig, omdat de lucht het afloopen van het water kan belemmeren. Het water loopt ten slotte dcor een verticale valpijp naar het buiten kan aal in zee; de onderkant der falis ligt ongeveer 30 c.M. lager dan het peil, waar toe .zeer lage ebben afloopen. Hierdoor is steeds onmiddellijke vermenging van riool water met zeewater, ook tijdens eb, te ver krijgen. Ik heb gevraagd, of in de nabijheid der monding dan geen onfrissche lucht kan wor den verwacht, en men antwoordde mij, dat zulks niet geheel is buitengesloten, doch alleen tijdens het malen. En waar dit malen tot tweemaal per dag kan worden beperkt, ja zelfs in de eerste jaren éénmaal per etmaal reeds voldoende zal zijn, zou voor hot wer ken der pompen het nachtelijk uur kunnen worden gekozen. De kosten van dit Plan werden geraamd op ongeveer f 60,000. Plan I zon alzoo kosten f 40,000, of jaar lijks aan (rente en afschrijving f 2400, en werd dcor d.cn rapporteur geenszins afdoend genoemd; terwijl Plan II aan rente en af schrijving eischte f 3600, waarbij echter nog kwamen de kosten van onderhoud en bedie ning der pompen, gedreven door gasmotoren, zcodat uitvoering van dit Plan zeker ongev. f 6000 per jaar zou kosten. .Ik kan me begrijpen, dat B. en Ws. be vreesd waren om te komen met een advies tot uitvoering of van I óf van Ht en ook kan ik er inkomen, dat de Raad huiverig was om ten deze een besluit td nemen. Een uitkomst was het voorzeker voor heide partijen, teen B. en Ws. machtiging vroe gen door fa gaan met een in het voorjaar' genomen proef, toon de Haven met een ge deelte van het P..11.-kanaal behoorlijk is uit gebaggerd. Of dit baggeren afdoende resultaten zal hebben Ik weet het niet, maai- voor mij was die nooduitlaat zoowel bij Plan I als II altijd een zaakje, waarvoor ik bevreesd was. Bij hevige regenbuien kregen wij dan toch het rioolwater in de havenkom. Werd plan I gekozen, dan zouden de tos- Men per jaar bedragen ongeveer f2400; ik geloof, dat, indien voorloopig dc helft van dit bedrag wordt toegestaan voor flink bag geren, er heel wat reukverspreidende stof fen zullen kunnen worden verzameld en weg gevoerd, en blijkt dit baggeren geheel zonder succes, dan kan altijd nog op de plannen werden teruggekomen. Dat de toestand van dien aard is, dat de badplaats er voor zou worden gemeden, geloof ik nog maar niet zoo voetstoots; op andere plaatsen is het ook geen „rozengeur en maneschijn", en valt er cok wel iets te becritisecren. Een uitgaaf, een jaarlijks terugkeerende uitgaaf van f2400 waar door pok nog geen afdoend succes is verze kerd, wendt maar niet zoo gemakkelijk ge voteerd en een zomer als die van 1911 is ook niet ieder jaar te wachten. Dit jaar verkondigt ons dit laatste maar al te luid! Moeley Haful's „pleizicrrcis". Na afstand te hebben gedaan van den troon om onafkankelijk te zijnna van alle eer bewijzen te hebben afgezien om naar eigen inzicht te kunnen handelen; na een betrek king „als sou Ver ei n te hebben laten varen om eindelijk de onbeperkte meester over eigen deen en laten te zijn niet eens vrij to zijn om het gewaad aan te trekken, waarin men zich het behaaglijkst gevoelt, dat is waarlijk zeer erg. Mceley Hafid zou zich in een Euïopeesch. gewaad moeten steken, wilde hij Parijs zien, zoodat het protocol, zoo had de diplomatie 't voorgeschreven, geëerbiedigd was. En de ex-sultan deed zulks. Maar na verloop van twee .uren moest hij de laarzen, die liem afschuwelijk hinder den, weder uitschoppen. En daar hij zichzelf bespottelijk wist in zijn Europeesch pakje, gaf hij Dinsdag den wensch te kennen zijn nationaal kost-uum weder aan te trokken. Maar de Diplomatie waakte. Neen, antwoordde zij kort en krachtig.' ,Wij hebben besloten, dat de voormalige sul tan incognito naar Parijs zou komen ©n wij eischen dat hij zijn Europeesch kostuum aanhoudt. Geen aanmerkingen. Maar Moelcy Hafid, die oogenblikken heeft •waarop hij er niet van houdt om te worden tegengewerkt, bood weerstand. Als het er aldus op staat., zoo zei hij, dan ga ik niet uit. Dan blijft hij maar thuis, liet de Quai d'Orsay hooghartig weten. Moeley Hafid 'echter, die geen trek had om thuis te blijven, in Versailles te blijven hokken, dreigde dat hij weer naar Marokko zou vertrekken als men ham niet eens vrij liet om zich té kloeden zooals hij verkoos. Ditmaal weTd de zaak ernstiger, en mefi moest zich vernederen om te gaan parle- menteeren. Men parlementeerde den ganschetf ochtend en een goed stuk van den middag. En voor de zooveelste maal behaalde Mceley Hafid een diplomatieke overwinning. Hij vertrok om kwart voor vijven uit Versail les, majesteitelijk gehuld in zijn vlekkeloos» burnous. En toen begon eindelijk de eerste ioeh'f door bet zoo vurig verlangde Parijs, in een auto, die in volle vaart, op de vierde VeR- snelling door de straten joeg. Onder een slagregen reed dc ex.su]tan fa zijn wagen door het Bois de Boulogne, had juist even den tijd om de silhouet van den' Eifeltorcn te zien, hield een paar seconden' stil voor het Ministerie van Buit onland scho Zaken, om daar M. de Billy af te zetten, vlcog voorhij het Palais.Bourbon, joeg de pont de Solferino op, zag de befaamde Ge denknaald met de snelheid van oen dcor een bliksemtrein opgejaagden telegraafpaal voorhij schieten, gierde langs de Rue Rivoli, suisde- als een windhoos voorbij het Louvre, het Palais-Royal, de Opera, de Madeleine, ijlde van de Ruc Royale naar de Place de l'Etoilo, had even den tijd om als in een nachtmerrie den Are dc Triomphc tc zian, en hield eindelijk stel voor een café in het Bois de Boulogne, om daar in alle haast oen kop thee en wat taartjes te verorberen. En daar vroeg een verslaggever van d^ „Matin", Mceley Hafid naar zijn indrukken. Een bioscoopfilm, afgedraaid door een krankzinnige, met een snelheid van hon derd meter por seconde, daar heeft u mijn' indruk, zei Moeley Hafid. Beu onbesuisd© gelofte. Te Zellenberg in Elzas is dezer dagen op 82-jarigen leeftijd zekere Miohel Goetz, een veteraan uit den Krim-oorlog, over leden, die een groot gedeelte van zijn lo ven geleden heeft onder een gelofte, die hij tijdens den oorlog in een onbewaakt oogenblik had gedaan. Toen hij als Fransch soldaat in de loop graven voor Sebastopol lag en zijn mak-, kers bij honderden door het vuur van ion vijand en dcor koude en gebrek zag weg-t maaien, deed hij de plechtige gelofte, nooit te zullen huwen en nooit hulp of pensioen te zullen aannemen, wanneer het hem gegeven mocht zijn heelhuids zijn geboortedorp weder te bereiken. Hij- bleef gespaard, trok naar Elzas terug, vatte zijn oud handwerk weder op, maar trouw de niet en weigerde, toen zijn hooge leef tijd hem belette verder behoorlijk zijn kost te verdienen, hot hem door de Fransehe regeering aangeboden pensioen. Oischoon hij bittere armoede leed, wees hij steeda de hulp van zijn mededorpelingen af en trachtte, zoo goed en zoo kwaad als het ging, door het verrichten van lichte kar-; weitjes in zijn onderhoud te voorzien. In zijn gesprekken met de bewoners van het dorp, haalde hij gaarne -zijn herinne ringen uit den oorlog op, maar verzuimde daarbij nooit, zijn hoorders te waarschu wen tegen onbesuisde geloften. Goetz was dezer dagen niet op het ge wone uur zijn huis uitgegaan, zijn buren openden dus, vermoedend dat het met den ouden strijder niet in den haak was, zijn huisdeur en vonden hem dood op zijn bed liggen, gekleed in de soldatenjas, die bij voor Sebastopol had gedragen, en mot het kruis op de borst. Zes weken dwangarbeid voor eon kus. De Londensche rechtere verstaan geen gekscheren, waar het betreft het onge vraagd', ongeweigerd kussen van leden der schoone kunne. Dit moest wederom een Londenaar -tot zijn schade ondervinden* die door een der gepruikte magistraten' werd yeroordeeld tot niet minder dan zes weken dwangarbeid wegens het kussen vani een dienstmeisje. De schuldige is een tuinman, George Reid. Zoekende naar werk, belde hij aan de deur van een heerenhuis, waarnaast zich een groote tuin uitstrekte. Een be vallig dienstmeisje deed' de deur voor hem open. En nu had Reid goed gevonden - wellicht in de verwachting, dat hij aldus de gunst van het meisje, en, door haar tussehenko-mst die van haar „volk", zou kunnen -verwerven na eenige inleidende woorden, zijn arm om het middel van het lieve schepseltje te slaan en haar een klappende zoen op het rozeroode. wangetje te drukken. Helaas had deze uiting zijner goede be-* doelingen niet het gevolg, dat hij er van verwachtte. Het dienstmeisje slaakte een gil, die een waakschen agent deed toesnel len. verhaalde haar wedervaren en de galante tuinman werd opgebracht. Zaterdag kwam de ontzettende zaak voor. En hoewel Reid aan rechter Taylor trachtte uit te leggen, dat hij geen weer-, stand had kunnen bieden aan het levendig gevoel van liefde, dat het gezicht der lief tallige dienstmaagd plots in zijn hart had doen ontwaken, dacht de rechter er an ders over, kenmerkte des tuinmans kus als een uiterst onbeschaamde en onnette daad", waarop hij Reid tot zes weken „hard labourV veroordeelde. Berichten over* Rijnland'^ boezem, gedurende de week van 2127 Aug. 1912. 21 Aug 22 Aug. 23 Aug. 24 Au25 Aug. 26 Aug.27 Aug. Aug. Stand van den boezem te Leiden. Idem te Oudewetering Werking der stoomgemalen Watorloozing langs natuurlijk, wog. Waterinlating Regenval in Mm. 51 42 46 46 44 49 45 om-—A.P. 50 44 43 43 44 50 41 em.—A.P. 8paamdam 129J a., Halt weg 131A u-. Gouda 117£ u., Katwijk 107J n* Spaarndam u., Half we tr u.# Gouda u., Katwijk u. Door de sluis te Gouda 86 u. 96-

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 6