iLËIBSCH DAGBLAD, Zaterdag* 31 Augustus. Vierde Blad. Anno 1912. jfo. 16113. Buitenlandseh Overzicht. Brieven van een Leidenaar. ccccxv. Uit de „Staatscourant". Zou 't nu werkelijk waar zijn? De iJEöln. Zeit." is thans de gelukkige, die bet zeer besliste bericht brengt van vre- desonderhanddlingeiL Düb be licht luidt: „Tegen alle anders luidende mededee- llngen in kan met zekerheid bericht wor den, dat de tegenwoordige, niet officieele onderhandelingen tus6chen Italië en Tur kije te Montreux gevoerd worden." De Italiaansche senator Garroni, die kort voor den oorlog tot gezant te Kon- Stantinopel werd benoemd, is naar Zwit serland vertrokken. Mesn neemt aan, dat hij deel zal nemen aan de onderhandelin- 1 gen over den vrede. Men moet daaruit ech ter niet afleiden zegt de „Meesagero" dat 'de vrede verzekerd is. Italië zet intus- soben den oorlog voort en bereidt een op dringen naar het binnenland voor. We meldden reeds, dat een bekende di plomatieke persoonlijkheid in 'n interview aan 'n medewerker van laatstgenoemd blad verzekerde dat binnen eenige dagen 'tusschen Italië en Turkije vrede zou wor den (gesloten. Thans verneemt die ,,Echo 'do Paris", eveneens van 'n betrouwbaren diplomaat, dat de vrede veel spoediger te .Verwachten is dan de Italiaansche offi- jdeuse pers wil toegeven. De officieuse on derhandelaars der beide landen, die el kaar te Evian en Lausanne ontmoet heb ben, zouden in de moeilijkste kwesties ten vergelijk getroffen hebben. In de eer- 'ete plaats zou Italië er van afzien, dat bet Italiaansche annexatie-decreet in het Vredesverdrag genoemd wordt. Dan zou Turkije een bijzondere erkenning zijner Bnzereiniteit over Tripolis verlangen. Ver volgens zou Italië goedvinden dat de Tur ken zich in een bepaalde streek van Cy- renaica vereenigen, waar zij na den wapen- etilstand tot een definitieve regeling zou den kunnen blijven. Voorts zou Italië een hooge schadeloosstelling betalen voor de kg. domeinlanden in Tripolis. En eindelijk Hou Italië, na het eindigen der vijandelijk heden de eilanden, die het in do Egeïsche ;Zee heeft bezet, ontruimen, wanneer de Voorwaarden voor deze ontruiming en die over de bezetting van het achterland van Tripolis vastgesteld zullen zijn. Er is door de Italianen indertijd met Veel ophef gewag gemaakt van de bezet ting van Sidi-Said. Dat was dan toch wel Eoo'n prachtigen aanwinst. Ze hadden nu de Turken en Arabieren in ham macht, Vant die konden geen levensmiddelen meer aangevoerd krijgen. Op Italiaansche wijze r- d. w. z. met een reusachtige overdrij- Ving werd het feit meedegedeeld. En nu komt eensklaps het bericht, dat de plaats vain 27 Augustus ontruimd is. De ligging in aanmerking genomen, acht men 't nuttolooze krachtverspilling do stad be zet te houden. Zouden de Italianen niet Ineer van die overwinningen boeken? De Italiaansche luitenant Agnelli weiger de onlangs bij te dragen tot het pas opge richte fonds voor de slachtoffers en hun families van den oorlog. Een conservatief blad weess op dit feit en eischte de bestraf fing van dien officier door den minister. (De militaire overheid stelde een onderzoek in; luitenant Agnelli verklaarde socialist te zijn en als zoodanig zich niet geroepen te gevoelen gelden af te staan voor dit fonds, aangezien een dergelijke bijdrage de meening zou kunnen vestigen, dat hij »,de struikrooversexpeditie Van I.talië tegen Tripolis" goedkeurde. De minister van oorlog heeft na kennis neming van het rapport der commissie van onderzoek, besloten tegen den luitenant 'geenerlei di6ciplinairen maatregel te ne men. Do man vindt bepaald dat Agnelli nog niet zoo'n onjuist oordeel heeft over den Öorlog tegen Turkije. Over de onlusten in den Balkan zijn de Volgende berichten gekomen, Turksche soldaten vielen het Grieksche blokhuis te Argyropoulo en twee andere blokhuizen in de Vuurt aan. Zes Grieken werden gedood. In een andere schermut- 1heling werden twee Turken gedood. De mi nister van Oorlog gaf bevel, dat de grens posten versterkt /noesten worden. Een fctreng onderzoek zal ingesteld worden. Uit Uskub seint men, dat een postwagen hi de nabijheid van Prizrend door Albanee zen is aangevallen. Een uoldaat werd ge- jdood. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat Bulgaarsche benden een regeeringsgebouw te Lineschte in de nabijheid van Perlepe [verwoestten na een gevecht met Turksche gendarmen. Uit Saloniki wordt gemeld, dat een groot aantal Albaneezen Chaiak> waar een Turk- Bche troepenafdeeliug van 150 man is ge- fitationneerd, omsingelde. De geringe Turksche troepenmacht kon tegen de veel talrijker Albaneezen niets uitrichten en Eonder eenigen strijd gaf zij de stad aan de 'Albaneezen over. Deze drongen daarop jDhaiak binnen en maakten zich mee-ster van wapendepots, die meer dan 1000 gewe ren bevatten, en van een groote hoeveel heid ammunitie. Be ,,Lok. Anz." publiceert een interview met den minister van Buitenlandsche Za ken te Belgrado. Dezo verklaart, dat de toestand op den Balkan nog steeds zeer ernstig is. De oplossing ligt bij de Turksche regeering, die de binnenlandsche toestan den verbeteren moet. Servië is vast beslo- zijn nationalistische en staatkundige belangen te verdedigen, wanneer deze be dreigd worden. Er bestaat geen geschreven -rer drag tusschen Servië en Bulgarije, Blaar twee volkeren zijn het vol maakt eens m zich te weren, ^mneer dit noodzakelijk mocht blijken, k met Montenegro bestaat geen geschre ven verdrag, doch wel een zelfde goede ver houding tusschen de beide volkeren. Het voorstel van graaf Berchtold is mij in de tails niet bekend, zeide deze regeenngs- man. Wanneer, de nationale rechten van alle Balkanstaten door de mogendheden gegarandeerd worden, dan hebben wij niets tegen dit voorstel van graaf Berchtold. Wij vreezen echter, dat de Arnauten 6te>rk begunstigd worden ten nadeele van de andere nationaliteiten in Turkije en dat het plan bestaat hen ook te ooncentreeren bui ten de grenzen van Albanië, dus in oud- Servië, Macedonië en Epyrus. Is dit zoo aldus de minister dan moeten alle Bal» kan-staten zich daartegen verzetten en sul len zij allen samengaan, zooals de publieke opinie dit reeds lang eisoht. De kalmte in Duitschland gaat verdwij nen, nudeyleeschnood zoo erg wordt De gemeenteraden van Neurenberg en an dere Duitsche plaatsen verlangen, dat de Rijksdag dringend bijeengeroepen wordt om den algemeenen vleeschnood, de openstel ling der grenzen voor slachtvee en de tijde lijke opheffing van de inkomende rechten op alle levensmiddelen te bespreken. De Beier- sohe regeering zal op de reeds door ons ver melde interpellatie der sociaal-democrati sche Landdagleden Dinsdag a.s, antwoor den. Paiva Couoeiro, de leider der P o r t u- geeschekoni ngs g e zinden, heeft heeft een manifest uitgevaardigd, dat in die Lissabonsche bladen is opgenomen. Daar in zegt hij: Indien de republiek Portugal goed be stuurt, indien zij de welvaart verhoogt, de zedelijkheid verbetert en de tucht vermeer dert; indien zij binnen de grenzen der wet een werkelijken band legt tusschen ons grootsch verleden en de vooruitstrevende instellingen van de toekomst; indien zij op ridderlijke en waardige wijze ens in de rij der volken een plaats der eere bezoTgt, de beschaving vooruithelpt en de onschendbaar heid Van on3 gebied waarborgtindien, om kort te gaan, de republiek inderdaad den wil en het streven van het land tot zijn recht laat komen; indien deze beginselen verwezenlijkt worden of althans alle Portu- geczen dat als zeker aannemen, welk recht hebben wij dan om tusschenbeide te komen? Er zijn er die betwijfelen of dit manifest wezenlijk van Couceiro afkomstig is. Ande ren zeggen, dat het stellig van hem is. Met een vorig manifest van Couoeiro werd ook getwijfeld of het van hem was, doch nader- haM heeft hij niet laten weten, dat hij daaraan onschuldig was. Het zal met dit ook wel zoo gaan. De man wil zeker zijn doelloos verzet laten varen, ziet in, dat al de drukte vergeef8 is. Dat Marokko Frankrijk handen vol werk geeft, bewijst wel het volgende staal tje der gezonden troepen. Sinds de eerste dagen.van Augustus ver trokken uit Marseille 1650 man koloniale infanterie en 400 man genie, artillerie en treinpersoneel. Van het leger in het moe derland vertrokken 400 man met 15 officie ren uit Aix en 400 man met 12 officieren uit LyOn. Thans wordt te Marseille een pleuw detachement geformeerd uit de com pagnieën van het 141ste linieregiment: van elke compagnie worden 80 man door het lot aangewezen. Generaal Lyautey heeft het aanbod aan vaard van enkele invloedrijke inlanders, zooals de kald El Omrani, om naar het kamp van den pretendent te gaan ten einde met dezen in onderhandeling te treden over de negen krijgsgevangenen. Men verwacht elk oogenblik een nieuw treffen tusschen de legermachten van El Helba en kolonel Mangin, die zich er toe bepalen moet, den pretendent den weg naar Het noorden te versperren. Ik kan mij in onzen tijd geen ding den ken zóó populair als het rijwiel, of, zooals het in den volksmond eigenaardig heet: de fiets. Van een weelde-artikel is het in de laatste kwarteeuw geworden het voor rijk en arm onmisbare voertuig. Het past zoo volkomen in de lijst van onze vlugge, ge jaagde maatschappij, dat deze van wezen zou veranderen, als wij het er plotseling uit konden verwijderen. Wij zouden opeens werkkrachten te kort komen, als het rijwiel er niet meer was. Het is wel zoo onmisbaar, dat men in aristocratische kringen geen af stand er van heeft kunnen doen, al heeft ook het volk in den meest uitgebreiden zin er voor zijn nering en bedrijf en voor zijn genot beslag op gelegd. Er kan van worden getuigd, dat koning en bedelaar er ge bruik van maken. Men richt tegenwoordig graag standbeel den en gedenkteeken opwelnu, laat men dan ook den naam van den uitvinder van het rijwiel zij bet dan ook in zijn primitieven vorm als een weldoener der menschheid vereeren en aan de vergetel heid ontrukken. Maar laat men bovenal het rij wiel verkeer zoo min mogelijk aan banden loggen en belemmeren. Gelukkig worden boe langer hoe meer de belemme ringen, het rijwiel in den weg gelegd, ver wijderd. De vroeger zoo veelvuldige bor den: ,,Voor rijwielen verboden" verdVijnen zoo langzamerhand wel, en langs rijks-, provinoiale- en gemeentelijke straatwegen worden paden aangelegd, alleen voor wiel rijders bestemd. Dooh aan den anderen kant ondervindt ook dit verkeer zijn belemmeringen. Do fis cus beeft terecht ingezien, dat dit elegant moeïern vervoermiddel een uitnemend be lastingobject was, en wij kunnen, waar de fietsen, voor het bedrijf in gebruik, zijn vrijgesteld, het niet al te kwalijk nemen, dat uien op deze wijze beeft getracht een aanzienlijk bedrag op gemakkelijke wijze in de schatkist te brengen. Yelen dragen er toe b$, en de gelden worden immers weer ten algemeenen nutte besteed, de rijwiel- berijder profiteert er ook van. Anders is het gesteld met de belemme ring, welke hét rijwiel meer en meer b?gmt te ondervinden van die ouderwetsche tol len. Dezo slagboomen in het maatschappe lijk verkeer passen allerminst bij de vlugge, beweeglijke fiets, die er nu eenmaal niet voor bestemd is, belemmeringen op zijn weg te ontmoeten. Maar wat maalt daar de tolbaas omHij int niet alleen het offer in den vorm van een halven of heelen stuiver, hij laat ook kalm den tolboom rusten en dwingt u en uw wiel tot vervelind wachten. Maar het rijwiel Verkeer moest toch vrij zijnl Immers, in dien tijd, dat particulie- re of openbare lichamen recht van tol heffing bedongen, waren er nog geen Tij- wielen. Hoe kan men dan ook daarvan een zeker bedrag heffen? Met een beetje rede neerkunst gaat dat web Het reglement spreekt van vier- en tweewielige voertui gen. Daar behoort toch immers het rijwiel ook toe? De in de laatste jaren in zwang gekomen kinderwagens ook, natuurlijk; doch die zijn er niet zoo veelvuldig; daar is geen winst van beteekenis uit te maken. Uit het rijwiel wel, en daarom wordt op het fietsverkeer beslag gelegd, en men dwingt den wielrijder, hetzij heer. of knecht, boer of arbeider, tot betalen van een zeer onaangename en drukkende belasting. Want het geldt hier inderdaad een belas ting, te onaangenamer, omdat zij aller minst rekening houdt met de draagkracht van hen, die haar moeten betalen. Wij zijn nu gelukkig van onzen tol aan den Rijnsburgerweg verlost; maar is daar nog niet die aan den Haagschen Schouw, waar men van een rijwiel niet minder dan 5 cents durft eischen? Öet recht voor dit buitengewoon hoog bedrag wordt door den Nederl. Wielrijdersbond aan aen eigenaar betwist, en wij zien met belangstelling het rechtsgeding om 2i cent, zooals het heet, te gemoet, en ik spreek namens mijn talrij ke fietsende broeders den hartgrondigen wensch uit-, dat de rechter den toleigenaar het recht om zoozeer het rijwielverkeer te belemmeren, op grond van wet en regle ment, zal ontzeggen. Het spreekt vanzelf, dat andere tollen de begeerte voelen opkomen dit voertuig ook te belasten. Zoo hebben eigenaren van den tol aan de noordzijde yan den ingang van bet dorp Voorschoten de wiel rijdende gemeente en die van Voorschoten bovenal dezer dagen onaangenaam verrast met de aankondiging, dat, te beginnen met 1 September van elk rijwiel, dat er passeert, 2£ ct. zal geheven worden. Bijwijze van gunst zullen de inge zetenen van Voorschoten een doorgangs- bewija voor den tijd van één jaar voor f 1 kunen krijgen. Wel ietwat gemakkelijker, maar voor menig arbeider en kleinen ne ringdoende toch weer .een belasting. En wielrijders uit omliggende gemeenten, waaronder ook Leiden, zullen een halven stuiver voor elke reis moeten betalen en daarbij nog den last van heb stilhouden ondervinden. Ook hier gronden de eigenaar de weg is particulier eigendom zich op het reglement, dat het recht geeft dit bedrag van een tweewielig voertuig te eischen. Men vergeet echter, dat het recht a toe gekend als een terugbetaling voor het ge bruik van den weg, die door het rijden met zware voertuigen natuurlijk lijdt en meer aan onderhoud kost. Maar dit argument vervalt vrijwel voor het elegante rijwiel. Door het rijden daarmee lijdt de weg aller minst; integendeel, dJoor den slechten toe stand, waarin deze straatweg verkeert, ia juist het wielrijden er een last. Er zou althans nog eenige verklaarbare reden voor een tolheffing zijn, als men vooraf er een behoorlijk rijwielpa-d had aan gelegd. In de laatste Raadsvergadering te Voor schoten ia deze zaak ter sprake gebracht, en er terecht op gewezen hoe de wielrijders uit Voorschoten er dioor zullen worden ge dupeerd. Men had er nog bij kunnen voegen: en onze neringdoenden, voornamelijk de hou ders van uitspanningen. Door deze tolhef fing zullen toeristen van Leiden en Den Haag en omgekeerd Voorschoten zooveel mogelijk mijden en het rijwiel- en daardoor ook het vreemdelingenverkeer za-1 er min der door worden. B. en Ws. zullen overwegen wat er aan te doen is, om dit onredelijk besluit der tol- eigenaren ongedaan te krijgen. Ik wil, nu dit College de zaak in onderzoek heeft, niet zeggen wat ik er van denkdoch alleen den wensch uitspreken, dat het aan het gemeen tebestuur moge gelukken het besluit onge daan te krijgen. Deze heffing zal er in ieder geval toe lei den, dat de onpopulaire tollen nog .meer in minachting komen en misschien werken zulke willekeurige handelingen er toe bij, dat de tol geheel verdwijnt, waar het ten slotte toch heen moet. Deze belemmeringen van het verkeer be- hooren in de 20ste eeuw niet meer op onze wegen en straten thuis. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot paardenarts 2de kl., de veeartsen H. J. We eken stroom en T. D. Sigling; is aan de officieren machinist 1ste kl. H. J. A. Lagaaij en G. P. W. van der Klugt op hun verzoek wegens langdurigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst verleend onder toekenning van pensioen, aan eerst genoemde met den lsten October 1912 en aan den laatstgenoemden met den leten September 1912; bij den Marine-stoomvaartdienst bevor derd tot officier-machinist 1ste kl met ingang van den lsten September 1912, de officier-machinist 2de kl. G. A. Gall en met ingang van den lsten October 1912 de of- ficier-machiniet 2de kl. K. C. W, E. Hantzsck; is aan den reserve-lsten luit. J. Eltzbacher van het 3de reg. huzaren, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ont slag uit den militairen dienst verleend; zijn benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, tot reserve-paardenarts 2Je kl. J. W. F. Bloemkolk, A. de Ronde en H. W. Schiphorst. is aan den luit. ter zee 2de kl. T. C. baron van Aerssen Beijeren van Voshol met 1 September 1912 op zijn verzoek in Oosb-In- die eervol ontslag uit den zeedienst ver leend is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw J. C. E. Slote- maker, tijdelijk werkzaam aan het Dop- van Financiën te 's-Gravenhage; is aan den off. van ge>zondheid 2de kl. bij de zeemacht A. A. J. Veldhuis met 1 Sept. wegens ongeschiktheid voor de ver dere waarneming van den militairen dienst ten gevolge van lichaamsgebreken eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van tijdelijk pensioen voor den tijd van een jaar en het bedrag van het pensioen bepaald op f 450 is aan jhr, mr. E. H. E. Teding van Eerkhout op verzoek met ingang van l No vember eervol ontslag verleend als burge meester van Haarlemmerliede en Spaarn- woude; ibenoemd met ingang van 28 September tot burgemeester van Moerkapelle A. Yer- heul Azn.tot burgemeester van Reeuwijk F. H. Bulaens Brack, secretaris dier ge meente zijn voor het tijdvak van 1 September 1912 tot en met 31 Augustus 1913 benoemd tot lector in de af deeling der Algemeene Wetenschappen aan de Technische Hooge- school to Delft, om onderwijs te geven in den ijk, J. A. Treub, ijker te 's-Graven- hage, en om onderwijs te geven in de be ginselen der verbandleer en eerste hulp bij ongelukken C. van der Worp, dirigeerend officier van gezondheid der 3de klasse te Haarlem; is bij het personeel van den geneeskundi gen dienst van het leger in Nedcrlandsch- Indië benoemd en aangesteld) tot officier van gezondheid 2de kl. de arts L. Mes is met ingang van 1 Januari aan M. Eike lenboom, te Rotterdam, op verzoek ontslag verleend als ingenieur 2de kl. voor het stoomwezen is, met ingang van 1 September benoemd tot leeraar aan de Rijks-H. B.-S. te Roer mond mr. H. P. de Fluiter, thans tijdelijk leeraar aan die school; is, met ingang van l September, be noemd! tot leeraar aan de Rijks-H. B.-S. te Meppel, dr. G. Schenk, thans tijdelijk leeraar aan die school; zijn, voor bet tijdvak van 1 September tot en met 31 Augustus 1913 benoemd tot leera ren aan de R.ijks-H. B.-S. te Winterswijk, W. Grooters, te Groningen en dr. G. Wil- ihelmy, leeraar aan het gymnasium te Doetinchem is, voor het. tijdvak van l September tot en met 31 Augustus 1913, benoemd tot leeraar aan de Rijks-H. B.-S. te Gronin gen, R. Palsma, aldaar. Hollandsere Maatschappij vanLandbouw Onder voorzitterschap van den heer inr. A. J. Fokker vergaderde gisteravond in „Zo- merzorg" de afdecling Leiden e. o. van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Do notulen van de beide laatste verga deringen, van den heer N. van Oosterhout, werden onveranderd goedgekeurd. Do Voorzitter deelde mee, dat behalve de reedi uitgekeerde 60 pCt. aan de garanten van het waarborgfonds voor de laatste ten toonstelling, nog ruim 30 pCt. zal kunnen worden teruggegeven. Dit is nog niet juist vast te stellen, omdat nog niet bekend is, hoe groot, de subsidie van het Hoofdbestuur is. Bovendien is het bestuur nog in onder handeling met eenige leveranciers aan de tentoonstelling, wier vorderingen worden be twist. Het tekort is f 1000, maar hier moet nog de genoemde subsidie worden afgetrok. ken. Over de cursussen der afdeelingai wer den mededeelingeoi gedaan, waaruit bleek, dat deze goed geslaagd zijn. Aan alle leerlin gen is het diploma uitgereikt. Het bestuur heeft namens de af deeling ndhaesie betuigd aan een adres der afdee- ling Oegstgecst e. o., om voor het vervoe ren van stieren naar de keuring te Rotter dam, het juiste bedrag der onkosten geresti tueerd te krijgen en niet een vast bedrag van f 10 per stier, zooals thans, Anders zou men wenschen dat de keuring te Leiden werd gehouden. Het bestuur vond geen vrijheid adhaesie te betuigen aan een adres dar afdeeling ZoetermeerZegwaard om te trachten de verplichte hengstenkeuring afgeschaft te krij gen en alleen de vTÏje keuring te behouden. Nog deed de Voorzitter mededeelingen over de vergadering,>waarin besproken is het voe ren van varkens met visch. Onder dank werd de rekening van den pen ningmeester over 1911 goedgekeurd en deze voor het gehouden beheer gedéchargeerd. De Voorzitter deed hierop mededeeling, dat bjj de brandverzekering op 1 Jan. 1911, blijkens het verslag der Maatschappij was verzekerd voor een bedrag van f 8,091,431.76 ein op 1 Januari 1912 voor een bedrag van f8,678,641.75, een verhooging dus van van f487,110. De heer Ramp vroeg inlichtingen óver het bedrag der premie, welke vraag niet kon worden beantwoord, daar deze zeer ver schillend zijn. De beantwoording van een vragenlijst be treffende de onderlinge hagel verzekering, werd aan het bestuur overgelaten. Hierop deed de Voorzitter mededeeling van' een missive over varkensfokkerij. De heer Nieuwenhuizen oordeelde dat fok ken van het Yorkshire ras, minder voordee- lig is, dan fokken van het gewone bonte ras. Andere leden waren 't hier niet mee eens. De heer Rarcp vond dat de heer Nieu wenhuizen te eenzijdig gefokt had. Do Voorzitter gaf in overweging het hoofd bestuur te adviseeren, dat hier belangstelling is voor dezo zaak en da.t de afdeeling hefa goed acht, dat het Hoofdbestuur de zaak ter hand zal nemen. De vergadering was 't hiermee eens. i De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering, te Midemblik te houden, was hierop aan de orde. Deze gaf geen aanlei ding tot bespreking. De vergadeiing veroenigde zich ook met da candidatuur van jhr. nir. R. van Foreest, te Heilco, als voorzitter der Maatschappij. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering werd benoemd de heer Van Dor sten. De benoeming van eon plaatsvervan gend afgevaardigcfe werd overgelaten aan het bestuur, dat daarvoor aanwees den boar Bakker. De vergadering word hierop gesloten. De omgeving was ditmaal allerprettigst door hot concert in^ den tuin. D<xsh de op wekkende tonen en de gezellige kout deden, de discussies en de mededeelingen van den "V oorzitter bijna onverstaanbaar zijn voor de vergaderden. Hooger ouderwijs. Verschenen ia van het verslag van den staat der hooge-, middelbare- en lagere scholen 1910/'ll het deel dat betrekking heeft op het Hooger- en Middelbaar on derwijs. Omtrent de uitkomsten van het hooger onderwijs lezen wij in dat verslag omtrent Leiden: De hoogleeraren in de faculteit der godgeleerdheid oordeelen over het alge meen gunstig omtrent den ij.ver en de verkregen kennis hunner leerlingen. Van de bij die faculteit ten getale van 51 afge legde examens w.is de uitslag in 43 ge vallen gunstig. Bij de faculteit der rechtsgeleerdheid lieten die cijfers eenigszins te wenschen over; van 287 examinandi moesten 65 wor den afgewezen. Toch luidt het oordeel der hoogleeraren over den ijver en de toewij ding der studenten niet bepaald ongim- stisr. li it oordeel omtrent de studenten in de faculteit der geneeskunde is verschillend. De hoogleeraar Nolen acht de mate van ■ontwikkeling en kennis zijner hoorders slechts matig en bevredigend en meent, dat zij al te zeer lijden onder „examen dressuur". Ook de hoogleeraar Tendeloo is van meening, dat al te werktuiglijk wordt gewerkt, al klaagt hij niet over gemis van ijver. De studenten in - de faculteit der wis- en natuurkunde en der letteren en wijsbe geerte worden over het algemeen door de hoogleeraren om hun ijver en ontwikkeling geprezen. Huagsch© üleisjesgezeile» oj> Met Loo. Omtrent de ontvangst van do Haagsoha meisjesgezellen op Het Loo wordt uit Eerbeek geschreven: Een van de M.-G. had de Koningin een brief geschreven of het der M.-G. vergund zou worden H. M. te zien uitrijden en zich dan dicht nabij het Paleis te mogen opstellen. In antwoord daarop wc ra' een telegram ontvangen van den particulie ren secretaris van H. M., dat de Koningin met belangstelling van den inhoud van het schrijven had kennis genomen, maar dat Zij met het gure weder niet uitreed. Wekte dit antwoord aanvankelijk teleur stelling, spoedig keerde vroolijke stem ming in het kamphuis weer terug. En die stemming nam nog toe, toen Maandagmid dag tijdens het rustuur een telegram in kwam, dat de Koningin, nu het weer mooier was, zou uitrijden en dat het ver zoek der M.-G. voor inwilliging vatbaar was. De M.-G. trokken den volgenden dag, ofschoon het regende, naar Apeldoorn. Opnieuw kwam daar het teleurstellend bericht, dat de weersgesteldheid H. M. be lette uit te rijden. Reeds waren de M.-G. weer op weg naar het station, toen de boodschap kwam, dat de Koningin de meisjesgezellen in het Paleis zou ontvangon, een tijding, welke met geguioh werd begroet. Dooi de zorgen van jhr. Boreel werden de M.- G. bij het bordes vóór de vestibule opge steld en na eenige minuten verscheen de Koningin met het Prinsesje, aan de hand van freule v. d. 'Poll. Prinses Juliana wuifde de meisjes herhaaldelijk toe. Jhr. Boreel stelde de presidente der M.^G.-V. aan H. M. voor, De Koningin informeerde met veel belangstelling naar de Vereeniging; uprak ook de meisjes toe, en nam van de kleinste M.-G. met eenige vriendelijke woorden een heidebouquet in ontvangst. Bij het vertreh van de Koningin werd een driewerf hoera voor H. M. en het Prinsesje aangeheven. De M.-G. werden daarna ten Paleize onthaald op thee, li monade en gebakjes, waarna de terugtocht werd aanvaard Teruggekeerd in het kamphuis, werd nogmaals een driewerf hoera aangeheven voor de Koningin, die de M.-G. zulk eon heerlijken dag had bezorgd. CORRESPONDENTIE. Ingezonden Btukken of mededeelingen, waarvan de schrijvers hire naam niet aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst ter «ijde gelegd,.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 13