feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgeving. Aoademienieuws. Faillissementen. ft®. T61TQ vV oensdag Augiisius. A°. 1912. PRIJS DEB ADVERTENTIRN: Tan 16 regels /'1.05. Iedere regel meer Grootore letters naar aatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents oontantelk tintel woorden meer 10 Oents.-Yoor het inoasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURAUT: Voer Leiden per week 9 Oents j per 3 maanden i i f 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post 1.66. KIEZERSLIJST. Kamera wan Koophandel en Fabrieken. Burgemeester en Wethouders der gemeen- Leidenj Gelet op artikel 9, 3d» alinea van het Ko- Inklijk besluit van den 4den Mei 1896, tot stelling van een algemeen reglement er de Kamera van Koophandel en Fa- jfrieken brengen ter algemeen© kennis, dat de lijst •an kiezers van leden der Kamer van Koop- Jandel en Fabrieken voor den dienst 1912 Ü914 gedurende aoht dagen, te rekenen van l September e.k., ter gemeente-secreta rie ter inzage zal worden neder gelegd, en flat bezwaren tegen die lijst gedurende dien ffid bij den Gemeenteraad kunnen worden ingebracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 28 Augustus 1912. Begrooting;* Burgemeester en Wethouders der gemeen te Leiden, brengen ter algemeene kennis, 'dat ingevolge art. 203 der Gemeentewet, de begroeting der plaatselijke inkomsten en rgaven voor den dienst 1913 aan den Raad aangeboden, op de secretarie dezer ge- deente voor een ieder ter inzage is neder- plgd, en in druk tegen betaling der kosten, gemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. G. DE GIJSELAAR, Burgem. V AN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 28 Augustus 1912. Leiden, 28 Augustus. De-heer D. de Jong, alhier, is in Den aag geslaagd voor het examen Fransch o. De inschrijving van leerlingen voor Mathesis" alhier zal plaats hebben 30 Aug. n 2 Sept., des avonds. Als vertegenwoordiger der Nederland- ftche regeering in het centraal-coraité der Fédcration internationale pharmaceuti- <Jue"is benoemd prof. dr. L. van I tal lie, filhier. Den 2osten September zal te 's-Graven- Jiage het oentraal-oomité van doezen Bond gorden geïnstalleerd' en 't bestuur daarvan borden gekozen. Het voo-rloopig oomitó, door het congres te Brussel was be noemd om de organisatie van dozen bond &>or te bereiden, zal dan aftreden. De heer Van Ledden Hulsebosch, die als Vertegenwoordiger der Nederlandsohe re geering in het voorloopig comité zitting had feu tot voorzitter daarvan was aangewezen, bad den we-nsch te kennen gegeven, niet jflls zoodanig in het centraal-comité te wor den aangewezen. („Chem. Weekblad.") Bij resolutie van den Minister van Koloniën is de heer J. van der Togt, alhier, ter beschikking gesteld' van den Gouver neur-Generaal van Nederlandsoh-Indië, ten einde te worden aangesteld tot admini stratief ambtenaar op Java en Madoera. Op het Congres voor Zedelijke Opvoe ding in Den Haag sprak mej. Knappert (Leiden) over den geestelijken invloed van volkshuizen en de b?teekenis van Toynbee- wérk voor de twee klassen der samenleving, die hier in aanraking met elkaar worden gebracht. De heer Boeke (Noordwijkerhout) gaf en kele aanvullingen tot hetgeen de vorige spreekster had gezegd, bepaaldelijk over de aankweeking van niet slechts verdraagzaam heid, maar van onderlinge waardeering, wat door de ontwikkeling van onze school- toestanden wordt tegengewerkt. Zeer veel leden van het Congres maak ten gisternamiddag gebruik van de uitnoo- diging van "den heer Goekoop, om „Zorg vliet" te zien en daar een genoeglijk thee uurtje door te brengen. Evenwel was het velen een teleurstelling, dat men het Vredespaleis niet kon bezich tigen, zooals algemeen werd verwacht. Im mers wel was het verzoek aan het bestuur van de Carnegie-stichting gedaan, het Pa- leis aan de congressisten te toonen, maar dit was geweigerd, zooals trouwens met al le dergelijke verzoeken is geschied. Men troostte zich met het steeds mooie Park, dat juist in het thee-uur even droog te zien was, en de lekkernijen van uitmun tende qualiteit. die in zeer ruime mate wer den rondgedeeld. Tegen kwart vóór vijven werd het weer zooals we dit in de jongste dagen gewoon zijn, zoodat de meesten een goed heenko men zochten. Ds. A. Roorda, pred. der Geref. Kerk te Breda-, beroepen naar Leiden, nam afscheid van zijn gemeente met pre dikatie over Hand. 8 39J Na de predi katie werd cfe. Roorda op zeer waardee- rende wijze toegesproken door ds. J. H. Donner. De gemeente zong den scheiden den leeraar Psalm 121 4 toe: H. M. de Koningin-Moeder zal a.s. Vrijdag van Soestdijk naar Het Loo ver trekken en 2 September te Soestdijk terug- keeren. Op een tot de H. ÏJ.-S.-M. door midL denstandsvereenigingen te Delft, Schie dam, Vlaardïngen en Maassluis gericht ver zoek, om de exploitatie van de lijn Schie damGouda weer ter hand te nemen, heeft de Maatschappij geantwoord, dat zij, op grond van de ongunstige uitkomsten bij de vorige in deze richting genomen proef en de naar haar meening slechts weinig ver anderde verkeersomstandigheden, er voor alsnog niet toe wenscht over te gaan aan dat verzoek gevolg te geven. Ds. G. Th. Smith, Ned.-Herv. predi kant van Poederoijen bij Woudrichem, be roepen te Rijnzaterwoucle, heeft afscheid genomen van zijn Gemeente naa-r aanlei ding van Jeremia 17 16. Na de prediking werden vele hartelijke woorden den schei denden leeraar toegesproken door de pre dikanten ds. Paddenburg, van Aalst, ds. Dekker, van Gameren, ds. Ten Bokkel Hui- nink, van Well en Ammerzoden, en ds. Benders, van Rijswijk. Het kerkgebouw was zoo vol, dat velen rich met een staan plaats moesten tevreden stellen. H. M. de Koningin en Pribs Hendrik brachten hedennamiddag een bezoek aan de landboaiw-tentoonstelling te Leeuwar den. Zij werden aan het station verwel komd door den Commissaris der Koningin en maakten vóór en na het bezoek aan de tentoonstelling rijtoerenoveral wer den zij toegejuicht. Ongeveer een halfuur vertoefden zij ten Paleize van den Com missaris. De burgemeester van Hoorn heeft de toestemming tot verkoop van de z.g. ,,Oran- iebloem" op Koninginnedag, waarvan de opbrengst uitsluitend zal strekken ten be hoeve van de Christelijke Militaire Tehuizen in Ned.-Indië, geweigerd. De Friesche landbouw-tentoonstelling te Leeuwarden is gisterèn druk b'zochL Minister Talma, de directeur generaal van den landbouw, P. van Hoek en d3 heer Löhnes, inspecteur van den landbouw, ver toefden ge ruimen tijd op het terrein der tentoonstelling en op dat van de veemarkt, waar een veekeuring werd gehouden. Bo vendien waren er bezoekers uit Oostenrijk- Hongarije, Duitschland, Polen, Engeland, Zweden en Denemarken, die allen met groot-en lof van het tentoongestelde vee spraken, terwijl duizend personen uit Lon- neker op het terrein waren. Het terrein is veel verbeterd door de slechtste gedeelten en de toegangen naar de hoofdgebouwen met planken te beleggen. Omstreeks den middag regende het een oogenblik; vóór en na dat uur wa§ het goed, droog weer. Nog" altijd ia de kwestie in de Her vormde Gemeente te Urk niet tob een op lossing gekomen. Integendeel: het gansche bedienend personeel heeft Zaterdag zijn functiën neergelegd en de Zondagsche werkzaamheden gestaakt-. Er was Zondag geen voorzanger, geen Organist,- geen kos ter,- geen ordebewaarder op de galerijen, alleen komen de diakenen om de beurt even collecteeren, om daarna meestal de kerk te verlaten. Een 10- tot 20-tal bezoe kers der godsdienstoefeningen wordt ge vormd door het minst gefortuneerde deel der gemeente, die daardoor ook het minst in staat zullen zijn, de lasten der kerk te dragen. Naar de ,,Zw. Crt." meldt, hebben, nu ook de Synode van de Ned.-Herv. Kerk ds. Snel, te. Urk, gehandhaaft, ouderlingen diaken, kerkvoogden, notabelen, voorle zer en koster gezamenlijk ontslag geno men en hiervan reeds kennis gegeven aan het classicaal bestuur. Aangenomen is het beroep te Duis burg (Duitschland) en de benoeming voor den geestelijken arbeid onder de Hollan ders in Essen, Bochum, Watterscheid en Heme o. a., door ds. W. B. Renkema Geref. pred. te Renkum. De gewone audiëntie van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken zal Za terdag 31 Augustus e. k. niet plaats heb ben. ALPHEN. De collecte voor 't Suppletie fonds der Chr. Scholen, alhier gehouden langs de huizen, heeft opgebracht f 320.27. FEUILLETON. ïn Hotkringen. U) Lydia zelve, die gewoon was te heer- fechen in de grootste sferen, die ooit het deel eener vrouw waren, gebruikte haar scepter met bescheidenheid en tact. In die dagen, toen de Koning door Pompadour geregeerd werd, toen madame du Chatclet den geest van -Voltaire beheerschte, en Ma ria Theresia de Hongaren onder het juk bracht, was er niets van de flauwe „rok- kenregeering" in den invloed, dien Lydia op haar vader bezat. De opdringende beerschzucht van een vrouw zooals mylady, was haar in hooge mate onsympathiek; zij Was trotsch op haar vrouwelijkheid, ze was zacht in de wetenschap van haar kracht. Zij vreesde nu, dat zij door gebrek aan hoffelijke manieren iets zou zeggen of doen. dat de vreeselijke lady zou hinde ren. Zij moest de eetzaal nog in haar ge heel e lengte doorloopen, benevens de gan gen, vóórdat zij kon hopen, ontslagen te zullen worden van zulk een onwelkom ge zelschap. Mylady, die schijnbaar niet opmerkte hoezeer zij de afkeuring van Lydia had op gewekt, ging voort met praten. 'Het ondter- werp van gesprek was steeds haar zoon, en toen zij merkte dat hy. met zijn gedachten argons anders was, zei ze, ongeduldig wor dend tegen hem met haar heer sch zuchtige Btem: Harry! Harry! Moet ik van 't begin tot 't- eind voor jou praten? Och," voegde zij er ®uchtend bij, „de mannen zijn niet meer zóó, als zij waren toen ik bewonderd en ver overd werd. Wat zegt gij er van, mijn waarde mademoiselle Lydia? De tijd dier ridderlijk heid, van dappere daden en gewaagde avonturen is voorbij, anders zou een jong man van lord! Eglinton's vooruitzichten zijn eigen moeder niet noodig hebben om het hof voor hem te maken." Een schril gelach, -dat iets hysterisch had, kwam bijna uit Lydia's keel. Wat zou zij zich gaarne verwijderd hebben. De ka mer was ongelukkig propvol menschen, die den voortgang beletten. Zij keerde zich om en keek naar ,,le petit Anglais", den treu- rigen held van deze prozaïsche hofmakerij, zichzelf afvragend welke rol hij in deze dwaze, kinderachtige intrige speelde. Zij bespeurde dat zijn mooie oogen op haar gevestigd waren met een uitdrukking, die haar aan een St.-Bernardhond herinnerde, dien zij eens gehad had. Er sprak zulk eeu mate van geringschatting en van gebrek aan zelfbewustzijn uit zijn blik, dat het haar voor hem speet en de lach op haar lippen bestierf, voordat hij zich uitte. Een zeker iets veroorzaakte, dat zij hem trachtte te sussen, een dergelijk gevoel zou er haar toe gebracht hebben om den kop van haar hond te streelen, ,,Ik ben er zeker van/' zei zij vriende lijk, „dat lord Eglinton geen voorspraak zal noodig hebben als hij een serieuse lief desverklaring wil doen." „Maar deze is ernstig gemeend," viel lady Eglinton hier dadelijk ernstig op in. Lydia schudde haar hoofd. „Eren weinig ernstig gemeend als dat zijn lordschap zou wenschen de financiën van Frankrijk te beheeren." „Och, maar wie zou voor dien post ge schikter zijn d'an mijn zoon? Hij is zoo rijk de rijkste man van Frankrijk, en in deze dagen van omkooperij en verdorvenheid be grijpt u, en en gedeeltelijk naar den Engelschen kant overhellend niet ge heel en al, ik ben blij, dat ik dat zeggen kanwant ik zelf verfoei de Engelschen; maar wij moeten erkennen, dat zij zeer slim zijn als het op geld aankomt en „In 'a hemels naam, mylady," zei Lydia geïrriteerd, „staat ge uw zoon niet toe, dat hij zijn eigen gevoelens heeft? Als hij iets te verzoeken heeft aan mijnheeT den hertog, mijn vader, of aan mij, laat het hem dan toch zelf doen." „Ik denk hum misschien heeft ma demoiselle d'Aumont gelijk," viel lord Eglinton hier bedaard op in. „U zult hum hoop ik het mijn moeder niet ten kwade duiden, mademoiselle, zij is zoo ge woon, dat ik in alles haar raad vraag, dat misschien... Ziet u," vervolgde hij op zijn zenuwachtige, weifelende manier, „ik ik ben een beetje dom en zeer luizij denkt dat ik mïssohien aanleg voor financiën zou hebben, omdat ik maar ik geloof het niet; ik Haar ernstige oogen, die met goedhartig geduld op zijn angstig gezicht gevestigd waren, schenen hem geheel en al van streek te maken. Zijn keel was droog, en in zijn tong had hij een gevoel alsof hqi veel te groot was voor zijn drogen mond. "Voor het oogenblik scheen het, alsof het kleine beetje moed, dat hij bezat, hem begaf, maar toen hij merkte, dat zijn moeder juist op dat oogenblik met een vriendin eenige woorden wisselde, deed hij plotseling een heftige poging, en met den overmoed, die HAZERSWOUDE. In den tuin van J. Scholten, waar hij verleden jaar aardap pelen op gehad heeft en dezen zomer boo- nen, zijn nu weer 4 stoven van die aardap pelen opgekomen. Deze brachten 1/4 mud aardappelen op, waaronder één aardappel van 1 kilo en 1$ ons. HILLEGOM. Sedert het begin van de vorige week beeft de werkman P. A., al- bier, de echtelijke woning verlaten, zonder daarin tot heden te zijn teruggekeerd. Men vreest, dat hem een ongeluk is over komen. KATWIJK-AAN-ZEE. Gisteren kwamen hier in afslag vier partijen pekelharing- De prijzen zijn thans buitengewoon hoog, n.l. voor de volle haring f 18.85 tot f 20.25; maatjesharing f 14.50 tot f 14.80, makreel f 9.20 tot f 11.40. Allee per kantje. KATWIJK AAN DEN RIJN. Wij kun nen hier van een groote verbetering gewa gen. Steeds hoorde men klachten over den voortdurend slechten toestand van den weg naar de Losplaats bij „Landbouwlust", en deze klachten waren heusch niet ongegrond. Wanneer het bijv. geregend had, was het haast onmogelijk met een zwaar beladen voertuig de losplaats te verlaten; de weg en de losplaats zelf waren dan als het ware een modderpoel. Doch hierin zal thans ver andering ten goede komen, daar de bewuste weg van gemeentewege wordt bestraat. De voltooiing dezer bestrating, waarmede reeds is aangevangen, zal door iedereen met vreugde worden begroet. Buitengewone feestelijkheden ter her denking van den verjaardag van H. M. de Koningin zullen hier niet plaats hebben Alleen werd door het bestuur van ons mu ziekgezelschap besloten een muziekuitvoe ring te geven, echter niet. op Zaterdagavond doch op Maandagavond. Waar gedurende dit seizoen zoo weinig muziekuitvoeringen werden gegeven, zal het besluit van het be stuur bij velen zeer welkom zijn. LIS-SE. Door het schrikken der honden geraakte de geheel met manufacturen gela den wagen van den manufacturier Asseler i'n de bermsloot langs den Broekweg te water. Hoewel alles met vereende krachten op het droge werd' gebracht, heeft hij toch veel waterschade. NOORDWIJKERHOUT. De heer M. Bolderdijk, van Leiden, die ontslag vroeg als directeur der hier bestaande muziek- voreeniging, heeft zijn aanvrage ingetrok ken en blijft, voor „De Echo" behouden. Met de werken ten behoeve der Am- sterdamsche waterleiding is men reeds ge vorderd tot ïn de Langevelder Duinen op korten afstand van ons dorp (een klein uur gaans). Binnen enkele maanden hoopt men met de werkzaamheden gereed te zijn. NOORDWIJK. Het moet voor onzen in specteur van politie, den heer M. Gooi, een teleurstelling zijn geweest, dat zijn kranige politiehond „Caesar" op den Poli- tdehondenwedstrijd te Nijmegen slechts een oonsolatieprijs verwierf. De oorzaak moet gezocht worden in de omstandigheid, dat_ de heer Gooi niet van huis kon vanwege de kermis, en de^ hond dus door een ander moest voorgevoerd worden: juist bij de ge hoorzaamheidsoefeningen raakte „Caesar" punten ten achter. Gisteren heeft, de heer Gooi op vereerend somtijds de anders altijd zwakkeren over valt, viel hij opeens midden in het onder werp. „Ik begeer geen positie, die ik te dom ben om te vervullen/ zei hij, daarbij zoo rad sprekend, dat Lydia hem nauwelijks volgen kon, „maar wat ik u bidden mag, mademoiselle, geloof niet dat mijn bewon dering voor u niet ernstig gemeeïid is. Ik weet, dat ik nauwelijks waard' ben uw lakei te zijn, ofschoon dat mij niet 7X>u kunnen schelen, daar het mij in uwe nabijheid zou brengen. Kijk mij als het u belieft niet zoo aan ik ben zulk een gekke dwaas, ik weet zeker, dat ik alles verkeerd zeg." „Mijn moeder zegt", voegde hij er aan doenlijk zuchtend bij, „dat ik alles zal be derven als ik mijn mond maar open doe, en nu heb ik het gedaan, en zijt gij. boos, ik wenschte wel dat de hemel iemand zond die mij« een schop gaf." Hij zweeg, verhit, hijgend en opgewon den; zijn moed was nu opgebruikt. Lydia wist intusschen niet of zij boos zou zijn of medelijden met hem zou hebben. Er zweef de een lachje om haar lippen, zij wenschte wel dat er een mannelijk schepsel zou op dagen, die dien dwazen zwakkeling eens terecht zette. Haar vlugge geest begon op eens vergelijkingen te maken. Gaston de Stainville, en nu dit akelig soort van manBinnen een halfuur was zij hier in diezelfde ruimte tweemaal ge vraagd geworden, maar wat was dat een verschillende wijze van hofmakerijEen medelijdende blik voor den zwakkeling, een trotsche herinnering voor den sterken was er op haar als gebeeldhouwd gelaat te lezen. De sterke had het gewonnen, of schoon zij als een echte vrouw, medelijden verzoek met zijn hond gewerkt te Noord-» wijk voor eenige hooge justitie- en politie autoriteiten, die tijdelijk te Noordwijk-aan- Zee zijn. Allen gaven hun volle tevreden heid te kennen. NOORD WIJK-AAN-ZEE. Gisteren kwam alhier een flesch aanspoelen, inhoudende een Fransehe carte-lettr© met het adres: G. Marbotin, te Yalenoiennes. De fleaoh' was blijkens den inhoud van de parte- lettre den 16den Aug. j.l. te Duinkerken aan de zee toevertrouwd. De heer G. M., die het schrijven had onderteekend, ver zocht om opzending en vermelding van plaate en datum dier aanspoeling. Aan dit verzoek is voldaan. Op deze wijze heeft de ongewisse zee den brief nog vrij gauw aan zijn adres bezorgd, nog vlugger ten minste dan een briefkaart ging, die 29 Juli j.l. te Noordwijk werd gepost en 22 Aug. eerst te Ammerzoden aankwam. Am merzoden ligt óók in Nederland1! OEGSTGEEST. Het zal voor vele bewo ners van „Rliyngeest" gepasseerden Vrij dag wel een teleurstelling zijn geweest, dat wind en weer het conoert verhinderden, dat „Orpheus" van Leiden zoo welwillend had aangeboden. Daarom zal bet dien pa tiënten en veel anderen wel genoegen doen, te vernemen, dat genoemd muziekgezel schap zijn welluidende tonen nu wil doen hooren op a. s. Vrijdag, altijd onder de zelfde voorwaarde, dat weer en wind zulks toelaten. WARMOND. Den loteling dezer gemeente M. van Stijn, van de lichting 1910, dl© was ingedeeld bij het 4de reg. huzaren, en onlangs voor den dienst is afgekeurd we gens in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, is een pensioen ver leend van f 150 's jaars. WOUBRUGGE. De Raad vergadert Vrij dag a.s., des nam. te drie uren. ZOETERMEER. Bij het opvangen van postduiven op de boerderij van den heer Franke is een verzorger van 's Rijks post- duivendienst uit die nok van de schuur ge vallen. Hij kwam op een wagen terecht en brak een been. Na door dr. Uuyeter gehol pen te zijn, is hij door een officier met een auto afgehaald en naar Den Haag ge bracht. ZWAMMERDAM. Bij het concours voor muziek- en zanggezelschappen te Ouderkerk aan den IJsel, heeft het ZwammerdamBoh' Mannenkoor in de 3de afdeeling (mannen koren) den 4den prijs behaald. Leiden. Bij beschikking van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken is dr. H. F. Roll, te Amersfoort, tot wederopzegging toegelaten als privaat-docent in de facul teit der geneeskunde aan de rijksuniversi teit alhier, om onderwijs te geven in de gerechtelijke geneeskunde. G. J. A. Schouten, voorheen rijwielhan delaar, thans zonder beroep, te Rotterdam. S. Foletti, mozaïek werk er, te Haarlem. A. Bijker, sigarenkoopman, te Heeren veen. C. Brok, koopman, te 's-Hertogenbosch. P. J. F. Moerings, bierbrouwer, te Prin- senhage, gevoelde voor hem, die haar zelf niet durf de te vragen, wat de ander als een recht stoutmoedig geëischt had haar liefde. Gelukkig kwam er ten slotte een einde aan dat tête-k-tête, dat hoe langer hoe pijn lijker werd want ze wist werkelijk neb wat te antwoorden op die vreemde, aui/.o- lende liefdesverklaring. Aan het eind van den gang stond Karei Eduard Stuart, om ringd door een groep zijner vriendenhij m- rkte haar op en kwam nu met vriende lijke hoffelijkheid naar haar toe. „De goden zijn ons werkelijk welgeval lig", zei hij beleefd in antwoord op haar eerbiedigen groet, terwijl hij achteloos knikte tegen lady Eglinton, die met een onvriendelijk gezicht voor hem boog. „Wij waren al bang dat onze vijand, de tijd die ons op onze hielen volgt, ons zou dwingen om te vertrekken voordat we afscheid had den genomen van onze Muze." „Gaat Uwe Majesteit ons verlaten?" vroeg zij. „Nu al?" „Helaas, het is al laat! We vertrekken morgen bij het aanbreken van den dag. „God behoede u, Sire", zei zij met vuur.- „Het zal mijn dood wel zijn," antwoord de hij somber. „Neen, het zal uwe zege zijn en uwe Majesteit zal. zijn eigen rijk heroveren!" zei zij nederig; „neen, ik, uwe nederige, doch zeer getrouwe aanhangster weiger om vanavond terneer geslagen te zijn. Zie eens," voegdte zij er bij on wees naar de groep van edellieden die eerbiedig op een afstand waren gebleven, „u hebt dappere mannen om u te steunen, dappere zwaar den om voor u te vechten 1" (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1