Vrayen en Antwoorden. Anti-Tarief ffet-betooging. Gisteren werd op het terrein aan den !Piefeer-de-Hooghweg te Rotterdam de open lucht-meeting gehouden tegen de Tarief wet; belegd door den Rotterdamschen be- stuurdersbond en de federatie Rotterdam der S. D. A.-P. De heer Spiekman opende de bijeenkomst »n herinnerde n-a-n wat drong om de mee ting te houden; de Tariefwet zelf een on recht en de daarmede verbonden dwangver zekering een schandaal noemend. Voorts protesteerde spr. krachtig tegen het verbod van het houden van een optocht op Rooden Dinsdag in Den Haag. Als eerste sprekee trad op de heer A. B. Kleerkooper, die betoogde, dat de Tarief- wet noodig is om het tekort in 's lands kas te dekken, maar daarmede beoogde het proletariaat dit tekort te laten opbrengen om de bezittende klasse te sparen, aange zien het een belasting is op eerste levens behoeften. Men moet ook niet vergeten, Zeide spr., dat het niet bij de 10 millioen, 'die uit de invoerrechten moeten komen, blijft; maar dat ook inlandsche levensmid delen er door zullen stijgen in prijs, met het gevolg, dat men niet alleen die 10 mil lioen opbrengt, maar nog een veel hooger bedrag stort in de zakken der bezitters. De toeloop van belangstellenden was in- •trusschen zoo groot geworden, dat men be sloot beide volgende sprekers, de heeren W. H. Vliegen en R. Stenhuis, van Delft, te gelijk van twee tribunes te laten spreken. [Beiden gingen de Tariefwet in onderdee- len na, uiteenzettend, op welke levensmid delen belasting gelegd zou worden en be- toogende, dat daardoor in de eerste plaats ui et-bezitters getroffen zouden worden. Ten slotte werd een motie aangenomen, waarbij de aanwezigen verklaarden, in stemmende met de conclusies der sprekers dat de invoering dezer Tariefwet zou zijn een groote versterking van de indirecte be lastingen, die in hoofdzaak drukken op de kleine beurzen, dat deze wet zou beteekenen invoering van protectionisme in ons land, welk stelsel steeds 6trekt tot bevoordeeling van een deel der bezittende klasse, ten kos te van de groote massa, wijl het de winsten .van eenige fabrikanten, doch ook den prijs 'der levensbenoodigdheden, verhoogt; dat het ergerlijke Volksmisleiding is, de kosten 'der schrale sociale wetgeving dezer Regee ring te doen opbrengen door de arbeiders klasse zelf. Voorts wordt geprotesteerd te gen deze voornemens der Regeering en cfe Kamermeerderheid en besloten, met alle kracht de tot-stand-koming dezer verderfe lijke wet tegen te gaan. Na afloop der vergadering werd een op tocht gehouden, waaraan 43 vereenigingen met banieren deelnamen en twee muziek korpsen. („Mdg.-Crt.") l>c kiesreclitoptoclit. Het bestuur van de S~D. A.-P. heeft te (Amsterdam vergaderd, ter bepaling van de te volgen gedragslijn na de weigering van iden Haagschen burgemeester om toestem ming te yetrleenen tot het hou,den van een kiesrechtoptocht op den dag van de opening ücr Staten-Generaal. Onder het opschrift: „Roode Dinsdag, een aanslag op ons recht", werd besloten een manifest te verspreiden, waai-in o.m. wordt uiteengezet „de onrechtvaardige weigering yan den burgemeester van Den Haag, om den optocht op den Rooden Dinsdag te liou- iden". In het manifest wordt de „willekeur" yan den burgemeester besproken. Hot bo fetuuï ziet in zijn weigering een terugko men op zijn meer loyale houding van ver leden jaar tot het standpunt, toen door minister Heemskerk ingenomen hij diens wei gering om de deputatie ter aanbieding van het volkspetionnement te ontvangen. „Het blijkt, dat in de hoogero kringen is beslo ten ons te verhinderen den Dinsdag van de opening der Kamer voor onze politieke rech ten to demonsfcrooren." MDe publieke straat is ook zonder weige ring nu eenmaal vrij, ook voor ons; óók pp den Dinsdag der Kamer.opening, en van die vrijheid zullen wij dan ook gebruik maliën, en wel, nadat de koninklijke optocht is geëindigd. In drommen van duizenden wachten wij u, van uw teekon als kiesreclit- betoogör voorzien, te 12 uren op het meeting- terrein. Tegen halfdrie hopen wij u, met ons aanwezig te zien, zoo mogelijk op, anders rondom het Binnenhof, om daar tegen het uur, dat de Tweede Kamer haar werkzaam heden begint, te botoogen voor het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen, bij de Grondwet gewaarborgd» zonder eenige yer- fcwahking of veryalsching. Allen op naar den Rooden Dinsdag!" Nog eeo geweigerd© optocht. Naar wij vernemen heeft de waarnemend burgemeester van Deventer vergunning ge weigerd voor het houden van den optocht op Zondag 1 September, ter gelegenheid yan de provinciale meeting voor anarchis me, geheel-onthouding en vakorganisatie. Het feit, dat ook voor anarchisme wordt betoogd, moet tot deze weigering hebben geleid. („Hbld.") Be Slidtfenstands-enqaête. De Staatscommissie voor de Midden stands-enquête (ingesteld bij Kon. besluit van 15 Sept.. 1908) is in den laatsten tijd! een belangrijk eind met haar werkzaamheden gevorderd. Gelijk vroeger reeds medegedeeld! i's, werd eerst vanwege de commissie in een groot aantal gemeenten een schriftelijke enquête gehouden. Door daartoe aange stelde enquêteurs werd aan de hand van door de vakgenooten ingevulde vragenlijs ten en van persoonlijk onderzoek een be schrijving opgesteld van den toestand van de ter plaatse bestaande middenstandsbe- drijven. Vele verslagen kwamen op deze wijze gereed. Dit zeer uitgebreide materiaal werd yer- volgens door de Commissie verwerkt. De gegevens, omtrent de verschillende bedrij ven verkregen, moesten verzameld, ge controleerd en soms belangrijk aangevuld, daar bij de schriftelijke enquête niet ieder bedrijf geheel tot zijn recht gekomen is. Hiertoe werden van ieder vak voorloopige resumties opgemaakt, waarin de aard van het bedrijf en de toestand) der ondernemers behandeld worden. Op vergaderingen van de Oommissie werden deze resumties voor het meerendeel reeds behandeld en be sproken met bestuurders van patroonsver- eenigingen en andere vakkundiigen, ten einde nadere inlichtingen en zoo noodig een vingerwijzing voor een aanvullend on derzoek te verkrijgen. Het ligt in het voornemen der Commis sie, om na omwerking deze resumties als vertrouwelijk stuk aan verschillende pa- troonsvereenigingen en vakkundigen te zenden om schriftelijk advies daaromtrent te verkrijgen. Op dezelfde wijze worden ook eenige be langrijke onderwerpen, als het krediet wezen, de vakopleiding, enz. behandeld. Met het eindverslag is tevens reeds een aanvang gemaakt, zoodat het eind van de werkzaamheden der Commissie binnen niet langen tijd te verwachten is. Be loodgietcra-actie te Amsterdam. Naar „De Tel." verneemt, heeft de Am- sterdamsche Vereeniging van Lood- en Zink- werkers in huishoudelijke vergadering be sloten, dat niemand op 14 September aan het werk zal gaan, wanneer zijn patroon de volgende eisehan niet heeft ingewilligd: 1. Verhooging van het uurloon van 2S op 32 cents. 2. Verhooging yan het loon der jong gezel len mot 20 percent. 3. Invoering van den Engelschen Zaterdag ged mende de zomermaan den. 4. Vipr vacantiodagen per jaar met be houd van loon. Na de jongste staking hebben de gezellen steeds geweigerd, als organisatie in onder handeling te treden met de Patrconsverecni- ging. Toch is hun organisatie door de pa troons erkend, wat blijkt uit een. schre ven, door het bestuur der PatroonsVereeni- ging gericht tot de Amsterdamsche Verseni. ging van Lood. en Zinkwerkers. De bedoeling van, de Amsterdamsche Ver- eeniging is, door individueele staking thans het doel te bereiken. Iedere gezel zal zijn patroon de hierboven vermelde eisohen voor leggen en bjj weigering in staking gaan. iWat daar het govolg van kan zijn, is te voorzien. Daar ex op die wijze besmet werk ontstaat, zal door de besmettingstheorie do staking deT loodgieters weldra algemeen; worden. Uit patroOnskringen verneemt het blad echter, dat men reeds lang van plan was, het loon dOr gezellen te verhoogen. De duur dere tijdsomstandigheden gaven daar alle aan. leiding toe. Langs organisatorischqn weg zou men voor een Verhooging van het loon wel to vinden zijn. UST OOST INDIE. Technische werkzaamheden. ,,De Javabode" meldt, dat, naar aanlei ding van de klachten van particulier® technici over de concurrentie van inge nieurs, architecten of opzichters, die voor- particulieren technische werkzaamhede: verrichten, thans door de Regeering aan alle ambtenaren on beambten van den Wa terstaat en do B. O. W. is verboden om zonder bijzonder© vergunning van den de partementschef tegen eenige vooraf over eengekomen betaling, in welken vorm ook, technische "werkzaamheden te verrichten of te leiden ten behoeve van particulieren of particuliere instellingen. Verder mo gen geen belooningen gedurende of na afloop van het werk worden aangenomen zonder vergunning van den directeur. Geschenk aan Goesti Djelantik. Naar de „Expres," meldt, is te Karang Asem Bali, met eertig ceremonieel en in tegenwoordigheid der civiele en militaire autoriteiten het geschenk van da Konin gin en den gewezen landvoogd Van Heutsa aan den afgetreden Balisohen vorst Goesti de Djelantik aangeboden. Het geschenk bestaat uit een prachtige fontein voor zijn lustverblijf en werd in dank aanvaard. Knokkelkoorts. De knokkelkoorts welke sedert eenige maanden veel voorkomt onder de Europee- sche bevolking van Medan en ook onder de kampong-bewoners, heeft zich de laagste weken weer uitgebreid. („Sum.-Bost.") Een bootsman doodgeslagen. Te Tjilatjaphaven is een bootsman van het stoomschip „Gorontalo" in een pu blieke inrichting door de bevolking dood geknuppeld Een onaangename verrassing. De „Deli-Ct." heeft vernomen, dat een verlofganger, assistent bij eenl groote Delische tabakmaatschappij, de onaange name gewaarwording heeft gehad in de ge vangenis tereciht te komen. De zaak zat zoo. X was dienstplichtig, doch vergat op de daartoe voorgeschreven wijze kennis te geven, dat hij zijn militie plicht niet kon vervullen. Gevolg, toen X. zich alsnog in Holland bij de militaire autoriteiten kwam melden, of daar ge signaleerd werd, hielden ze hem daar maar meteen. De krijgsraad veroordeelde hem wegens desertie tot één maand mili taire detentie en na expiratie dezer straf tot twee maanden straf dienen. De ongelukkige ziet zijn Delisch verlof thans tot één maand gesnoeid. Een waarschuwing vooï anderen. Bij het praalbed Tan generaal Booth. Het lijk van generaal Booth ligt op het pTaalbed. Nooit was er zonderlinger rouw kapel, waarvan alle idee van smart en rouw zoo ver is, dan de groote, schraal uitziende „Legercitadel" in Clapton, die met geweldige letters den bezoeker afvraagt: „Waar wilt rij de eeuwigheid doorbrengen "Tiet leger blijft consequent en zingt Hal lelujah bij den dood. De ledigheid van het gebouw, waarvan- de vlag in top ge- heschen waait, gaat schuil onder vlaggen van alle volken, onder roode en blauwe emblemen van de „Bloed -en Vuur "-veld tochten, die de generaal leidde. Witte lin ten houden de vlaggen bijeen; de zaal is vroolijk versierd met palmen en dundoek en in plaats van somber halfduister, straalt zij in electrisch licht. Nog het vToolijkste ziet de katafalk zelf er uit. Het is alsof het lijk in een prieel lag op een buitenfeest. De hemel boven het pTaalbed wordt gevormd door gele en witte mousselinen linten, boven in het dak bijeengehouden, die nog luchtiger, nog on wezenlijker schijnen doordat het electrische licht zich juist middenin concentreert. Het lijk in zijn glazen kist ligt laag hij den grond. Een eindelooze menigte van be zoekers trekt voorbij, zoodat de Heilsoffi cieren, die bewegingloos met hun standaards bij het lijk staan, nauwelijks zichtbaar rijn. Door het glas in de lijkkist ontwaart men het gelaat en de handen van den generaal, waaraan het felle licht in zijn ijskoude bleekheid veel van het mystieke van den dood ontneemt. Onderaan is de kist met een vlag van het Heilsleger gedrapeerd. Daar liggen de pet van den generaal, zijn bijbel en een kleine „Soldier's Guide". Aan het hoofdeinde ziet men een gekleurd portret} van Booth's overleden echtgenoote, eveneens met een vlag gedrapeerd. Een eindje ver der staat liet portret van den geneAal zelf, in de volle kracht van zijn energiek leven. En foch, zegt een ooggetuige, is het con trast niet zoo scherp als de tegenstelling van het kille, slapende gelaat met hetj VTOolijke geel en wit Ondanks het slechte weder zijn duizen den hun af schei dsgToet komen brengen aan hun dooden leider. Het eerst, vóór het pu bliek, werden de heils.officieren met hun kinderen toegelaten. Het groote aantal kleine kinderen onder de bezoekers trok aandacht; sommigen werden door hun ouders begeleid, maar veel jongetjes van 9 of 10 jaar brach ten hun jongere zusjes erheen. Daar zij niet over den rand van de kist konden kij ken, tilde dan een officier h-en op. Vóór dc deuren opengingen werd 'n korte dienst gehouden. Den geheelen dag werden liederen gezongen. Zaterdagochtend gingen de deu'ren al om half zes open, ten behoeve van hen, die vroeg aan het werk moeten. Nog komen telkens aanvragen om den tijd van het te praal leggen te verlengen. De Duitscho Keizer zond een krans van witte leliën. Be diefstal bij de ,,A. Scliaaff- hausen'sclie BankTerein." De Donderdagmiddag door de Berlijn- sche politie gearresteerde hankbeambte Eriedrich Klotsoh, die zooals reeds werd gemeld, voor 120,0000 mark 4 pCt. Pruisi sche consols had' gestolen is van zeer goede familie en een slanke, blonde jongeman. Hij had z'n betrekking bij de A Schaaff- hausen'sch© bank gekregen op grond van uitstekende aanbevelingen, terwijl hij ook een zeer goeden indruk maakte. Hij gold voor buitengewoon solide en vlijtig. In de bijna twee jaren, die hij daar in betrekking was, had' men niet de geringste klachten over hem gehoord; maar niemand wist, dat hij een hartstochtelijk liefhebber was van wedden bij harddraverijen. Deze harts tocht had zich van hem meester gemaakt, doordat hij kort na zijn aanstelling bij de bank op ae renbaan ongeveer 5000 mark won. Sedert dien tijd beeldde hij rich in, dat hij altijd winnen moest. Maar in werkelijk heid geschiedde het heol anders. Weldra Va/jrijn inkomen niet voldoende om de groote sommen, die hij verspeelde, te dek ken. Hij maakte van een onbewaakt oogen- blik gebruik om uit de in groote stapels aanwezige Pruisische consols een pak te trekken. Hij stal voo<r jongeveer 10.000 mark papieren, die hij op zijn eigen conto bij de bank liet overschrijven. Daarop liet hij zich na verloop van eenige dagen het geld daarvoor uit betalen. Deze handelwijze werd door hem vier maal herhaald e-n op die manier meer dan 50.000 mark buit gemaakt. De ontdekking van d'en diefstal wist hij daar door te voorkomen, daardat hij steeds die consols wegnam, waarvan de vervalter mijn nog ver verwijderd was. Als de ver valtermijn naderde, deed hij nieuwe con sols in het pakket. Zoodoende werd rijn diefstal anderhalf jaar lang niet ontdekt. Doch eenige dagen geleden beging Kl-otsch de or. -oorzichtigheid 70.000 M. consols op één keer te stelen, die hij op zijn oonto liet overschrijven. En daardoor werd verdenking opgewekt en een onder zoek ingesteld. Toen Klotsoh bemerkte, dat zijn bedriegerijen ontdekt waren, nam hij kalm hoed en jas en verliet het bank gebouw. Onmiddellijk werd de politie van het geval in kennis gesteld. Toen de po litie rich naar de woning van den vluchte ling begaf, vond rij hem daar in het tuba- huis. Toen de commissaris de kamer van den bedrieger wilde binnendringen, was de deur gesloten, Klotsoh riep van binnen uit de kamer: „Ik ben in mijn hemd en zal direct de deur openen." Intussehen verzocht de hospita van Klotsch den com missaris de deur met geweld te openen, omdat zij meende, dat Klotsch zich wilde doodschieten. Inderdaad hoorde de com missaris het geklikklak van een revolver. Daarom liet hij onmiddellijk de deur open- trappen en greep Klotsoh, die werkelijk ia rijn hemd stond, bij beide handen. Slechts aarzelend bekende hij, dat hij een revolver, die hij snel onder het beddelakeoi verstopt had, bij zioh had. Het wapen had hij pas op zijn weg van de bank naar rijn huis gekocht. Nadat hem de revolver door een politie-agent was afgenomen, liet hij zioh kalm medevoeren en naar het commis sariaat van politie brengen. Be kroonprins niet naar Berlijn. Buitenlandsche bladen en ook eenige Duitsche hebben dezer dagen bericht, dat de Duitsche kroonprins van rijn commando te Dantzig zou worden ontheven en te Ber lijn bij de garde zou worden geplaatst, daar de gezondheidstoestand van de kei zerin het haar onmogelijk maakt haar re presentatieve plichten gedurende dezen winter te vervullen, zoodat de kroonprin ses die taak- geheel of 'gedeeltelijk op zich zou nemen. Volgens een mededeeling van het „Hofmarscha!lamt" van den kroon prins aan de redactie van de „Tag. Runds." is deze mededeeling onjuist. De kroon prins en rijn gemalin zullen ook dezen win ter nog te Dantzig blijven, daar de kei zerin beslist aan de beterhand is en zich zoo krachtig gevoelt, dat zij in staat is ook dezen winter haar taak geheel alleen te vervullen. Ben „tochtjagcr." Onder het personeel aan het Engelsche hof bevindt zich ook iemand, wiens taak Het is er voor te zorgen, dat de koning zich geen verkoudheid op den hals haalt. Deze post is gecreëerd op aanraden van de geneesheeren des konings, die geconsta teerd hebben, dat George. V bij alle plech tigheden, die hij bijwoonde verkouden is ge worden. Deze „tochtjager", zooals men dezen functionnaris heeft gedoopt, gaat den ko ning bij al zijn bewegingen vooraf, doet in vertrekken tochtschermen en langs ven sters tochtkussens plaatsen, en niet vóór hij er zich van verzekerd heeft, dat niet het minste tochtje de persoon van zijn hoo- gen meester kan schaden, geeft hij het tee- ken, dat de koning kan binnentreden. Het merkwaardigste van het geval is, dat deze „tochtjager" zelf van den lsten .Tan. tot den 31sten December zwaar verkouden is. Legericaken. Het 24ste en 25ste bataljon 1 and wee r- infanterie, resp. onder commando van den majoor H. J. Roeloffs en van den luit.-kol. J. C. Sommer, zullen van 23 tot en met 27 September tijdens de oefeningen ini het zuidfront der stelling van Amsterdam gele gerd worden op de forten bij Aalsmeer, bij Kudelstaart, bij de Kwakel, aan de Drecht en bij Uithoorn. Het 20ste, 22ste en 23ste bataljon land- weer-infanterie, resp. onder den majoor J. R. Bijdendijk, den luit.-kol. E. Luden en den majoor A. W. Groote, zullen mede tot de verdedigende partij bebooren van 23 tot en met 27 September. Proef met trekhonden. Bij ministeriëele beschikking is bepaald, dat bij het reg. grenadiers en jagers een proef zal worden genomen met trekhonden voor het vervoer van mitrailleurs. De ka pitein jhr. C. A. J. Meyer, van genoemd regiment, wordt belast met het nemen van de proef, terwijl hem, naar „Het Vad." verneemt, is opgedragen 8 geschikte honden met tuigen aan te schaffen, waarvan 4 in België en 4 in Nederland. Programma van Muziekuitvoeringen. Z0MERZ0RG. Diosdar, 27 Aug., te acht uur, te geven door het Stafmuziekkorpa van het 4de Regiment Infanterie Directeur: de heer W. van Erp. Eerste afdeeling: No. 1. Marche Lorraine, L. Ganne; 2. Ouverture ,Ly si strata", P. Lincke; 3. .Faust" Divertissement. Ballet du 5rao acte (op verzoek), Ch. Gounod: 4. Fantasie snr Carmen" Opéra de Bizet (op verzoek). G. Mann. Tweede afdeeling: No 5. Ouverture .Rouslane «t Ludmila", M. J. Glinka; 6. Walther's Preislied a. d. Oper .Die Meistereiuger von Nurnberg", R. Wasner; 7. .Howrida" Valse, E. Gillet; 8. Fantaisie sur Hamlet" Opéra de A. Thomas, G. Mann. PARK-CORCERT. Dinsdag, 27 Aug., te 8 uren. Leidsch Muziekkorps, directeur Joh. C. Qeyp. No. 1. KroniDgs-marsch Meyerbeer. 2. Ouverture „Zampa" Herold. 3. .Bonus dii8 deobusque" WalsGeyp. 4. Hollandsche Rhapsodie Schweinsberg. 5. o. ,01 bitt ench liebe Vögelein" (lete uitv.) Nebl. b. ,Wir tanzen Riügelreih'n", Fall. 6. Potpourri uit ,Ein Walzer- traum"Straus9. 7. .Das Bienenhaus",MaT8ch, Schneider iVraag: Sedert Juli van het vorig jaar woon ik en pension in mijn tegenwoordige woonplaats alwaar ik de personeel© belas ting, dienstjaar 1912 reeds heb betaald. Ban ik inu in 1913 stemgerechtigd voor ge meente, Tweede Kamer eh Prov. Staten Antwoord: Yan de Tweede Kamer zeker, 't zij in uw tegenwoordige of vroe gere woonplaats, omdat u belastingbetalend Nederlandsche burger zjjt. Maar wilt gij kiezer voor den Gemeenteraad zijn, dan moet n bij het vaststellen, van de kiezerslijst, dat is in Februari, minstens één jaar als in gezeten© nwer gemeente zijn ingeschreven. Of dit het geval is, weten wij niet, omdat zegt pension te zyn. Informeer daar over eens ter Secretarie. Vraag: Op de agenda voor de jongste Raadsvergadering zocht ik tevergeefs naar een opgave ter behandeling der „Wilkel,- sluiting", "waarvain toch de ingevulde vra genlijsten, aan do winkeliers toegezonden, reeds vóór 15 Juni 1.1. ten stadhuize zijn teruggezonden. Is voor het grosepeeren der antwoorden zooveel tijd noodig, dat nu, na luim twee Waanden, de uitslag nog niet kan wbTde* medegedeeld of bij meerderheid van stemmen vóór een wettelijke sluiticfj hiervoor een ontwcrp-regeling den Raad. kaoj worden voorgelegd Bij een nog mogelijk komenden zomer zouden de winkeliers metj een wettelijk bepaald sluitingsuur allicht gen baat zjjn Antwoord: Men heeft op het Stadhuis zooveel zaken voor té bereiden, te prae.advi- scoren, uit te voeren, dat wij ons best kun-i nen voorstellen, dat men nu nog niet met een voorstel betreffende het winkelsluitings- vraagstuk bij den Raad is gekomen. B. en [Ws. ritten nu midden in het begrootings- werk en de begrooting over 1913 moet voor een bepaalden tijd (1 September) zijn ver schenen. Bovendien zou de behandeling van een zaak als de winkelsluiting, waarover de meeningen .zijn verdeeld, niet bij voorkeur moeten worden behandeld in een zitting, die wegens uitsledigheid van vele Raads leden, zeer onvoltallig is. Daarmede moe ten B. en Ws. bij het opmaken der agenda ook rekening honden. Vraag: Ik woon jn de gemeente Oegst- geest en ben aangeslagen in belasting op bedrijfs- en andere inkomsten voor f2,20; op hoeveel wordt mijn inkomen dan geschat? Als dat nog geen f 600 per jaar bedraagt, hoe komt men er dan bij mij nog aan te slaan Antwoord: De gemeente waarin u woont doet er niet toe. Gij zijt aangeskt- gen op een inkomen van f 700 tot f 750. Men heeft geen geloof gehecht aan uw aan giftebiljet of u hebt het niet goed inge vuld. Informeer bij de inspectie. Vraag: ,Wat is de kortste weg per fiets van Leiden naar Montfcort en hoeveel kilo meter is het? Antwoord: Leiden, Alfen, .Woerden, Linschoten, Montfooirt; 40 kilometer. ,Vraag: Ik ben in Oegstgecst aangeslar gen in de inkomstenbelasting voor f 3.85. Op hoeveel is mijn inkomen geschat? A n t-w oord: Op f 785, ten minste wan neer u goen kinderen hebt, waarvoor een zeker bedrag kan worden afgetrokken. Vraag: Wat zou toch de reden zjjn, dat er in den laatsten tijd zoo weinig animo voor de verjaardagen van do leden van het Vorstelijke Huis is? Den laatsten keer, 2 Augustus, was het al erg dun van parti culiere zijde. Zou de geest van het volk zoo gaan verflauwen, dat er geen sympathie meer voor is? Dan geloof ik, dat het tijd wordt, dat het volk wordt opgewekt om met den verjaardag van de Koningin, 31 Aug..- de driekleur flink te laten wapperen. Laten alle ingezetenen dan flink feestvieren ter eere van onze jonge Vorstin. Antwoord: Wij denken niet zoo pes simistisch over deze dingen. De animo is er nog wel, maar wij, Hollanders, zijn nu, op enkele uitzonderingen na, niet zoo uit- g cd aten. Wij vinden liet trouwens ook aar dig, wanneer op den 31sten Augustus flink wordt gevlagd en daarom drukken wij uwj enthusiast© opwekking af. Vraag: Ik heb een dochtertje, dat vooi* heele dagen dient, dus ook in den vollesnj kost is. Nu heeft haar mevrouw, die uit de stad is, liaar voor drie weken naar huis gezonden alleen met weekloon. Heb ik nq| geen recht op kostgeld voor haar? Antwoord: Ja, zeker. Vraag: Hoeveel moet ik betalen in de belasting op bedrijfs. en andere inkomsten?. Ik verdien f 15 per week, ben verleden jaai; aangeslagen voor f 1,10 en nu voor dit jaar, 1912 tot 1913, voor f 3,02 bij hetzelfde in komen. Hoe kan dat Antwoord: Verleden jaar heeft men u aangeslagen op een inkomen van f 650 tot f700; dit jaar van f750 tot f800. Uw, aanslag is nu juist. Vraag: Er is iemand met een verzr meling van ruim 1400 gesorteerden en ii geplakte lucifers-etiketten van alle wereld, deelen, zijn die ook iets waard? Antwoord; U moet ze per advertent" eens aanbieden. Misschien is uw fortuin ga. maakt! Vraag: Mijn dochter is twee jaar in haar dienst als ilagdienstbode. Nu is me vrouw voor acht dagen op reis gewoest. Zoudt u zoo goed willen zijn om mij te zeggen, of dat maar zonder vergoeding gaat? Antwoord: Neen, uw dochter moet ever die acht dagen haar loon hebben en kos'. gelddit laatste voor zoover ze in den kost is Vraag: Ik ben per 3 maanden gehuurd met f5 verval in dc 3 maanden. Daar mt vrouw volgens afspraak er voor zou zor gen, dat er f 5 waren. Nu is er 50 oent over. Heeft mevrouw nu het recht die 50 cent te houden Het verval is toch voor da meid en niet voor mevrouw Antwoord: Dat is nu weer een§ zoo'n halve afspTaak. Maar wij zouden meenen, dat gij gelijk hebt. Uitgaande van de overweging, dat het verval voor de meid is, moet deze afspTaak beteekenen, dat mevrouw als er minder dan f5 in het potje was, het tekort zou bijpassen. Hieruit volgt nog niet, dat zij het teveel in den zak steekt, of 1 t moet er apart bij gezegd worden. Vraag: Ik heb mij voor tien weken vast verhuurd, zonder verzuim bij mijn baas. Nu beu ik zeven dagen ziek geweest. Heb ik nu ;reoht op mijn loon? Antwoord: Ja. Vraag: Daar mijn dienstmeisje met 1' Aug. vertrekken zou, heb ik haar gevraagd of zij tot 15 Aug. wilde blijven; hoeveel ben ik nu verplicht haar als noodhulp 14 dagen uit te betalen? Antwoord: [Waarom haar niet voor gesteld het contract met 14 dagen te ver lengen? Dan hadt gij met het gewone loon' kunnen volstaan. Nu zij «als noodhulp is gebleven, zijt gij duurder uit. Een noodhulp krijgt altijd wat meer. Hoeveel dat is, moet! gij samen uitmaken. Men schrijft ons: Ih uXv antwoord omtrent studie aan dë| Technische Hoogeschool schrijft u: Studie^ tij'd minstens zes jaar. Elk jaar moet f 20QI gestort worden. De vrager zOii ër wédlicht bij gebaat rijrt' indien n' er bij wilde' Vermelden, idat m<sï na betaling van viermaal dië som, dus tota^f* f800, Verder vrij is van 't betalen vain cdÈk lëgegèld, 'etn rich' dan dus kosteloos kan dctëS inschrijven bij dë T. H. ook bij Rijks-uniyeTsitedt,

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 6