N°. 16103 Dinsdag 30 Augustus* A0. 1912. <§eze aCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz. FEUILLETON. In Hofkringen. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels /T.06. Iedare regel meer /0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Cents contantelk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het inoaaaeeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden I f pjo. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1,30. Tranco per post J 1,65. Leiden, 20 Augustus. Prof. dr. G. Kalff, alhier, oud-voor- aitter van het hoofdbestuur der vereeni- ging „Volksweerbaarheid'", is benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. De heeren P. de Brain, H. Sutterland en K. Steert hebben bij <ie gtehouden examens akten voor het Middelbaar onder- [waja behaald. De twee eersten die van 'M. O. M. D. de laatste M. O. M. I. Zij ziijn onderwijzers aan de Ambachtsschool alhier. Pe ALg. Synode der Nederlandsche ÏLörv< Kerk heeft benoemd tot lid in de kommissie van advies inzake diaconale armenzorg (vacature-A J. Adriani) mr. !P. E. Briët, alhier. Benoemd is tot hulptelegrafist te Lei- kien dë hulptelefonist dë heer A O. Rients- tna, alhier. Mej. P. Klavor, te Hoofddorp is in Den Haag geslaagd voor het examen Hoog- duitsch. 1. o.; mej. O. C. S. M, Cramer, te Rijswijk, voor het examen Hoogduitsch m. o. A.mej. H. J. P, Werkman, te Leiden, en mej. F. J. Quanjer, van Rijs wijk, voor het examen Fransch m. o. A. Ds. G. Th. Smith, pred. der Ned.- Herv. Gem. to Pouderoyen, die het beroep naar Rijnzaterwoude heeft aangenomen, hoopt Zondag 25 Aug. a.s.-zijn afscheids rede te houden en Zondag 1 Sept., des na middags, intrede te doen te Rijnzaterwou- r(Je. Des voormiddags zal a-ls bevestigdop treden ds. a Heemskerk, uit Dordrecht. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Hillegom, ds. B. J. C. Reynders, te Doornspijk. Ds. F. C. Meysbcr, pred. ider Ge'ref. Kerk te Zegwaard, beroepen naar Rotterdam, jheefb, tna 'een bijna 21/s-jarigen arbeid, af scheid van, zijn gemteente genomen, met een predikatie over Matth. 6: 013. Na de pre- Jdikatie werd. ds. Meyater toegesproken door Ouderling J. v. 'd. Berg en ouderling De [Bruin, van Berloel. De gemeente zong den (scheidenden leer aar 't laatste vers van Ps. 121 toe. Heden is in Den Haag overleden 'de jgepënsionneerde genër aal-ma-jootr van den Genees kun di gen Dienst 'der landmacht F. 'Daniels, in. den ouderdom van 63 jaar. Hij (werd in. 1849 te Alphen geboren en was (officier in de Orde van Oranje-Nas'sau. De Commissie van Voorbereiding uit 'de Tweede Kamer voor de Invaliditeitswet ten komt Donderdag in Den Haag weer bijeen en wel ter vaststelling van haar [verslag. Over den godsdienstigen optocht te Maastricht, ter gelegenheid) van het Ma- üia-congres, meldt men van Zondag: Te twee uren zou de stoet uittrekken, geheel voltallig. Het weer, 's morgens mooi, werd druilig. 't Ging waaien, af en toe viel er een druppel. Een compacte mensohenmassa vulde de straten. De hoog waardigheden, autoriteiten, en genoodig- den hadden plaatsen vóór en op het stad huis, waar de stoet in zijn ommegang zou voorbijtrekken. Daar waren o.a. Mgr. Meeuwissen, Mgr. Hoffman, mr. L. Re- gout, Minister van Waterstaat, de Com missaris der Koningin, prins zu Loewen- stein, een oud'e gebogen Dominicaan, die eenige jaren geleden te Venlo het priester kleed aantrok op meer dan 70-jarigen leef tijd'. Alle congregaties en broederschappen, welke 's morgens aangekomen waren, even als de studenten, trokken in den stoet mee met hun banieren, 't Waren er duizenden. Ogeveer anderhalf uur dluurde het voor bijtrekken. Het weder was intusschen weer opge knapt. Voor al de menschen uit Amster dam, Rotterdam en Den Haag gekomen, sloeg het uur van vertrek weldra. Men schat, dat er 60,000 vreemdelingen in de stad waren. Nauwelijks begon het donker te worden, of de stad kreeg iets van een sprookje. Van alle kanten doemden dë lichtjes op en het mooie was, dat vetpotjes, lampions, illumineerblokjes en electrisehe lampjes in alle kleur schakeeringen en vormen elkaar afwisselden. Weldra echter goot het en ontlastte zich een onweersbui boven de stad. In tegenwoordigheid van een aantal oud-leerlingen van wijlen den heer R. R. Rijkens, van eenige oud-collega's en fami lieleden ie gisternamiddag op de Zuiderbe graafplaats te Groningen een gedenksteen onthuld op het graf van wijlen den heer R. R. Rijkens, in leven oud-directeur der voormalige rijkskweekschool voor onder wijzers te Nijmegen. De heer W. Heiligen, oud-leer aar van die school, voorzitter van de commissie, die het initiatief nam tot het stichten van het gedenkteeken, sprak een inleidend woord, waarna hij het woord ga-f aan den heer Th. Lancée, te Amsterdam, die een rede hield en aan de familie het monument overdroeg, waarin de miedewerkers, vrien den. en leerlingen van den braven Rijkens uiting hebben willen geven aan hun ge voelens van eerbied en dankbaarheid. Een zoon van den. overledene, de heer Rijkens, uit 's-Gravenhage, aanvaardde met een woord van dank, namens de fa^ milie het monument. Het monument, ontworpen door den heer P. Puype te Apeldoorn, is een ruw stuk hardsteen, dat, in brons, het gelij kend portret van Rijkens vertoont. Op den voet van het monument zijn gegrift de woorden: Hulde aan de nagedachtenis van R. R. Rijkens, den edelen eenvoudi- gen, paedagoog, 18251911. Zijn oud-leer lingen en vrienden. Men schrijft uit Friesland aan ,,Het Volk" Naar men meldt, waren er op 1 Januari 1912 in onze provincie 333 openbare lagere scholen en 198 bijtzondere. Gedurende 1911 is het aantal openbare scholen verminderd Het 3, de bijzondere vermeerderd met 7. Over 1011 waren er 34,419 leerlingen op do openbare en 21,227 op de bijzondere scholen. Sedert 1911 nam het aantal kin deren op de openbare school met 396 af, dat der bijzondere toe met 813. De gewone audiënties van den Minis ter van Waterstaat en van den Minister van Oorlog, a. i. Minister van Marine, zul len a. s. Vrijdag 23 dezer niet plaats heb ben. HAARLEMMERMEER. Sedert het rijdeh van lie-t spoor door onzen polder, vertoont' zich aati de Beurs te Hoofddorp een nieuw1 handelsartikel. Er verschijnen daar namelijk kooplieden uit Roelofarendsveen en omge ving ter Beurze met augurken. Natuurlijk maakten de groene producten in 't begin, Bij taTwe, haver, enz. een vreemd figuur en gaven stof tot menige gr.ap. Toch schijnen er in dit nieuwe artikel al zaken" gedaan te worden al vernamen we nog geen öaoteering. KATWIJK-AAN.ZEE. ^Gisteren kwamen hier zes partijen pekelharing in afslag. Zij °tond weer flink oji prijs. Volle haring toch bracht op van f 17,95 tot f 18,45, maat jes id. van f 13,60 tot f 13,95, makreel van. f 9.75 tot f 10,85, terwijl een partijtje stëur- haring voor f 25,30-per kantje van de hand ging. KOUDEKERK. Gisteren werd door B. ein, iWs. 'ten Raadhui ze aanbesteed het bouwden van 'een hulp-post. en telefoonkantoor. Voor perceel 1, metselwerk, hadden in geschreven de heeren J. Vonk, Alpben, voor f 3390D. Leenheór, Koudekerk, f 2930J. M. v. d. Staay, Hazerswou'de, f2867, en H. de Graaff, Hazerswou'de, vooir f2270. Voor perceel 2, timmerwerk, de heeren' J. Jongenecl, te Koudekerk, voor f2500; R. Stigter, Alphein, ,f 2495S. den Hollan der, Koudekerk, f 2380wed. O. Boers, Ha- zerswoude, f2380; J. de Kort, Ha-zcrswoude, f2373; H. van D.riel, Koudekerk, f 2347, ein J. ,W. Reyneveild, Koudekerk, f 2189. Voor perceel 3, schilderwerk, de heeren N. Franeken, Koudekerk, f 436J. van Beek, Koudekerk, f425; H. Naber, Alphen, f400; N. van Egmond, Hazerèwoude, f 378G. S. Bakhuizen, Voorschoten, f319.20; Rovet bh Zoran, Gouda, f295, cni J. v. id. Berg, Lei den, f 185. In massa de heer A. G. van Osnabruggë, te Leiderdorp, vooir f 5684. Do gunning is aangehouden. OEGSTGEEST. Als vervolg op een vroeger bericht aangaande de feesten op 31 Aug. a. s., kan nu worden gemeld, dat voor eenj winkelraam van den heer Hombroek tentoon gesteld worden do prijzen voor het tring- rijden te paard en per tweewielig rijtuig. Be halve een paar troostprijzen kan worden! verkregen pen fraai kristallen olie- en' azijnstel op zilveren voet, een keurigs klok, doos met zilveren lepeltjes, een schemer lamp. Op het zien dier prijzen zal de deel neming vol groot zijn. Bij -Ivon. "besluit is aan den geponsionneer- den lsten luit. van het leger in Ned.-Indië, jhr. W. E. van der Does de Bije, commies* bij het Dep. van Oorlog, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen van de onderscheidingsteekenen van Eereriddör van de Joliaïiniter-orde, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, ge schonken is aan den lsten luit. op non-activiteit O. T. E. Oetgens van Waveren Pancras Clif ford, van het wapen der inf., mot ingang van 1 September, op verzoek, eervol ont slag' uit den militairen dienst verleend, jen tot 8 Januari 1915 "benoemd tot reseTve- lsten luit. bij liet wapen der infanterie, en wel bij het 10de reg. is aan H. J. Lp vink, dir. van Landbouw i® Ned.-Indië, verlof verleend tot het aan nemen van de versierselen van Commandeur in de Orde van de Kroon van België, heni door Z. M. den Koning der Belgen geschon ken; en is iacan J. ,W. Brandao, koopman te Willemstad, op het eiland Curasao, ver lof verleend tot het aannemen van de ver sierselen der derde klasse van de Orde van het Borstbeeld van den Bevrijder Simon Bo livar van Venezuela, hem door den Presi dent van Venezuela geschonken zijn benoemd met ingang van 10 Augustus, bij het wapen der inf. tot militie-lsten luit. bij zijn tegenwoordig korps, de militie*2de.luifc. T. O. van Rossurn, van het 4de reg.met in gang van 24 Augustus: bij het reserve-per- ftoneel der landmacht in hun tegenwoordig district: bij de inf. der landweer, tob ire- Öerve-lsteJuits. de reserve-2de-luitsJ. A. Gtos van het 39ste, W. J. J. de Haan, van het 45ste, P. de Jonge van heb 43ste, O. Koïpershoek van liet 12de, G. van Her- Wijnen, van het 15de, D. Gaasterland, van het 12de, J. J. G. Henkei man van het 15de, J. Zijlstra, van het 6de, A. A. W. Poetsma, van het 27ste, N. Alberti, van heb 31ste, J. Schmits, van het 35ste, J. F. Heimël, Van het 11de, H. E. J. van don Broek, Van het 43ste on H. VincCnt, van heb 7de distinct; tob reserve-1 ste.l u it- k w ar tie rm ech ter bij do landweer, de reserve-2de.luit. kwar- tdermeester J. T. N. D. E. van Schouwen burg, van het 35ste district; zijn benoemd in Zuid-Holland: tot hoog heemraad van Delfland: J. M. van de Schalk, te Schiedam; tot heomiraad vau den polder Oude Nieuwland: P. Voogd, te Goedereede; in het bestuur van de Vier polders (ge meenten Dordrecht en Dubbeldam) tob d.ijk- tfraaf A. J Lebret, te Dordrecht, en tot hoogheemraad S. van der Linden, en W- B. de Roo van Oapelle en Wiestmaas, te Velp (gemeente Rheden)tot hoogheemraad van hot hoogheemraadschap Rijnland, provinciën Noord-Holland en Zuid-Holland) jhr. nu. jW. G. Dedöl, te Amsterdam, eti mr. J. Van do Kastee-le, te 's-Gravenhage. Zesde t e n t o o n s tel 1 in.g van Japansche prenten in het R ij k s- Ethnogr aphis ch Museum te Leiden. Deze tentoonstelling (15 Aug.1 Novem ber) breaigt mooie prenten van Yeizan, die ha Utamaro's dood (1806) diens 'werk mees terlijk nabootste. Verreweg de mëoste der prenten geven vTouwen weer, in de eerste, plaats de courtisanes der Yoshiwara, en ver der vrouwen uit het dagelijksch. leven. Men £iet de rijk geklesde, met vele groote haak pennen uitgedoste courtisanes be'zig niet harp spelen, lezen, praten en rooken, of met haar volgstertjes wandelend onder de bloedende kerseboomen bij het lentefeest der Yoshi wara. Op groote prenten ziet men vhaar dansen op dë muziek der gitaren, en haar silhouetten scherp afsteken op de lilelder- verlichte papieren schuifdeuren. Of zij staan op een lente-avond op de bovenveranda van ëen theehuis, met de breade Yedo-baai op den achtergrond. In de in dikke vlokken neerdwarrelende sneeuw teokenen zij met het penseel heb go- zicht (van een sneeuwpop, een in meditatie verzonken Buddhistisclien heilige voorstel lende, ,of zij loopen op hooge regenklompen, onder groote regenschermen. Een andere groote prent vertoont het levendig spel van kleine jongens in de sneeuw. Moedervreugde zien .we ook zeer goed weergegeven, soms in grappige parodie op beroemde oude schil derijen. Tooneelscènes, landschappen en bloemen behooren mede tot de onderwerpen van dezen veelzijdigen, talentvollen schil der. Eenige boekjes uit de 18de. eeuw geven fijne zwart-met-wit-prentjes te zien, het loven en werken der Japanners in allerlei vormen weergevend. Haagsohe Sohouwburg. Een negentiental leden van het orkest der Koninklijke Fransche Opera in Den Haag, hebben, mede namens de overige ondortce- kenaren van oen vroeger adres aan den Gemeenteraad, zich thans opnieuw tot dit college gewend naar aanleiding van de slui ting van den schouwburg. Nogmaals verzoekende, dat de Raad zoo danige maatregelen neme, dat zij door tlio sluiting in hun lies taan geen schade zullen lijden, voeren zij daarbij aan, dat het in het „verleden gebruikelijk was, aan orkest leden, wier engagement om! redenen van hoo- gën leeftijd of gezondheid niet kon wor den vernieuwd, een levenslange toelage uit de Gemeentekas te verleenendat de tegen woordige leden, van het orkest er in heb ben moeten berusten, dat, ten gevolge der sedert gewijzigde omstandigheden, de zeker heid voor den ouden dag .of voor het geval van ziekte, hun, werd ontnomentl at zij met het oog op de belangstelling van dc zijde van het publiek en don belangrijken steun, ook van de gemeente, welken de Fran sche Opera geniet, desniettemin van meening waren, dat hun betrekking, althans zoolang zij valide bleven on hun plicht vervullen, hun bestaanszekerheid waarborgendoch', dat zij door liet besluit tot sluiting van den schouwburg, ten gevolge waarvan vermoe delijk de exploitatie der Fransche Opëra tijdelijk zal worden gestaakt, omtrent do naaste toekomst in grootten twijfel en onge rustheid verkeeTein. Dr. Van Leeuwen, vioolbouwer ta 's-Gra venhage, ontving het gouden kruis Voor kunsten en wetenschappen van Italië, de violonoelliste mej. Regina G.relinger liëti zilveren kruis „al meirito", beiden naar aan leiding van oen intieme soiree te Milaan. De Dr uokor-ui t bo u w. Door het genootschap „Arohitóctiira et Amioitia" is aan den Raart van Amsterdam een adres .gezonden, waarin met kracht en hoofdzakelijk om redenen van aesthetischën aard aangedrongen wordt op verwerping van de voordracht van B. en .Ws. vooir den nieu wen Drucker-uitbouw aan het Rij les museum. Ook is een adre3 aan den Raad van Am sterdam verzonden, luidende: „Het dagelijksch bestuur van den Bond „Heemschut" tot behoud der schoonheid van Nederland verzoekt u te willen voorkomen, dat het terrein, beboerende hij het Rijks museum1 verder wordt bebouwd, opdat de ontsiering aan de zuidzijde, die van wat reeds wierd aangebouwd het gevolg was, iniet nog grooter worde." 7. Hij vermoedde flauwtjes, dat hij den een of anderen dag naar zijn voorvader lijk kasteel in Sussex zou terugkeeren, als Engeland weer Engelsch zou geworden zijn; in dien tusschentijd stelde hij zich tevreden met het voortglijden op kalme levenswateren, maar zijn weelderig vaar tuig werd voortgestuwd! door de overheer- schende hand van zijn vrouw. Onafhanke lijk door zijn nationaliteit en zijn rijkdom, terzelfder tijd de vriend van Frankrijks Koning en van den Engelschen Preten dent, nam hy> bij geen enkele gelegenheid de wapens op, en mengde hij zich in geen lenkele politieke intrige. Ladly Eglinton bracht haar zoon groot in overvloed en weelde, maar hield hem van alle partijzucht verwijderd. Haar ster ke persoonlijkheid bracht iets van haar eigen nationaal karakter op den jongen oyer, maar zij kon de vriendschapsbanden met verbreken, die er tusschen dë konink lijke Stuarts en de familie van haar echt genoot bestonden. Dus werd Karei Eduard de speelkameraad van haar zoon in de tuinen van het kasteel van Beaufort, maar ket gelukte haar toch om bij den laats ten een weinig minachting te kweeken voor de gewaagde pogingen om de Engelsche kroon te heroveren, pogingen, die gewoonlijk ein digden in de vernietiging van de aanhan gers en de schandelijke vlucht van den Pretendent. Deze dubbele nationaliteit n den tegenwoordigen lord Eglinton, dien afkeer van politieke conflicten, was de werkelijke oorzaak van dat aangeboren zwak karakter, dat madame de Pompa dour nu voor haar eigen plannen wilde bewerken. Daarom verheugde zij er zich over, op te merken, dat, terwijl Karei Eduard' ernstig met hem praatte, de oogen van den „kleinen Engelschman voortdurend rusteloos in de kamer rond dwaalden, alsof hij steun voor een argu ment zou kunnen vinden of hulp van iemand, die sterker was dan hij. De stem van lady Eglinton klonk telkens hard en overheerschend boven het algemeen ge sprek uit. Het was haar nu juist gelukt om een ernstig onderhoud met den eersten minister te hebben. De Koning was inmiddels stilletjes in slaap gevallen ten gevolge van het drukke gekeuvel van de schoone markiezin en de zware atmosfeer in de kamer. Pompadour stond zoo stil van haar stoel op, als haar zwaar geborduurd kleed haar veroorloofde; zij liep de kamer door en ging naar Jady Eglinton en den hertog van Aumont ioe. Zij ging den raad van koning Lode wi ik opvolgen en den machtigen invloed van haar eigen mooie oogen voegen nij haar weisprekenden woorden ten gunste van de benoeming van lord Eglinton, als minister van financiën. YI. De overgave v a ne en vrouw. In een kleine „alkoof", even boven den vloer der kamer verheven, door een paar treden en door een dik damasten gordijn van de eetzaal afgescheiden, da.t nu even wel een weinig ter zijde was geschoven, zat mademoiselle d"Aumont in druk gesprek met den graaf de Sfcainville. Van af deze afgezonderde plaats konden beiden de ge- heele lengte en breedte van de zaal over zien; het schitterende tooneel vertoonde hun een bonte kaleidoscoop van bewegende figuren, in een immer veranderend pano rama van helder gekleurde groepen, die kwamen en gingen, zich verdeelden en weer vereenigden; nu eens vormden zij zachte harmonieën van teedere kleuren, die het palet van een meester zouden hebben kunnen vertoonen, om daarna op het doek figuren in rijk diep purper te schetsen, die de massa's van het lioht rose en goud kun stig deden uitkomen. Gaston de Stainville was echter niet zeer onder den indrtik van het pittoreske ge heel. Hij zat met zijn breeden rug naar het schitterend gezelschap toegekeerd; zijn eene elleboog rustte op een klein tafeltje, dat naast hem stond, om met zijn hand zijn oogen voor het schitterend kaarslioht te beschutten. Lvdia d'Aumont daaren tegen liet haar blikken onophoudelijk over de bontgevederde vogels gaan, die aan haar blik voorbijvlogen- Met de eene hand hield zij het rijke da* niasten gordijn op zijde, de andere lag rus tig in haar schoot; haar wit gebordiiurde japon stond in stijve plooien rond haar meisjes-gestalte, zij was een schilderij, datl wel dér moeite waardig was om naar të kijken. Lydia was toen nauwelijks één-en- twintig jaar, maar er was iets in haar hou ding en in iedere beweging van haar be vallig lichaam, dat aantoonde dat zij go- woon was om te heerscheneen vrouw van gedachten en daden, meer dan een van ge voel en teedere .aandoeningen. Sommigen van haar eigen sekse zeiden dat in de hooghartige oogen van Lydia iets was van den blik van een meisje, dat in haar jonge jaren den teederen invloed van een moeder gemist had!, en dat nooit den zachten, d'och flinken druk van het moeder lijk gezag bij haar kindergrillen en zothe den gevoeld had. De hertog d'Aumont, die zijn vrouw na een bijzonder gelukkig huwelijksleven van drie jaar verloren had, had al de liefde van zijn rijperen leeftijd aan het meisje ge schonken, dat de eenige vertegenwoordig ster van zijn naam was. Het kind had van af haar wieg een eigen wil gehad; haar kindermeid ken haar niet aan, haar gou vernante had ontzag voor haar heersch- zuchtige manieren. De Hertog was voor alle klachten doof; hij wilde niet dat het kind gedwarsboomd zou wordën en daar zij aardig opgroeide, waren de onderge schikten van haar vader geneigd om zich onder haar juk te bukken. Yan af haar tiende jaar was zij de aan gewezen koningin van, al haar speelmak kertjes en de alleen-heerscheres in het huis baars vaders. Langzamerhand kreeg zij een buitengewonen invloed over dien liefhebbenden vader, die haar evenzeer be wonderde als lief had). Hij werd er diep door getroffen dat, toen zij pas de leerkamer verlaten had, zij hem in zijn correspondentie trachtte te hel pen, en was meer dan verbaasd toen hiji inzag, hoe vlug van begrip en hoe scherp van oordeel ziij was. Instinctmatig begon hij haar in de verschillende politieke vra gen van den dag in te wijden, en luistordë met vaderlijke goedmoedigheid naar haar scherpe ën verstandige opmerkingen over verschillende belangrijke kwesties. Zijn ver trouwen in haar werd trapsgewijze grooter. Verscheidene geschiedschrijvers bewezen, dlat het Lydia d'Aumont was, die de be roemde gedenkschriften van haar vader schreef en zij, die in dien tijd het voorrecht hadden hem intiem te kennen, konden dui delijk haar invloed in de meeste van haars vaders politieke handelingen ontdekken. Het is aan geen twijfel onderhevig dat, toen de Hertog eerste minister van Frank rijk werd, hij heel weinig deed, zonder eerst zijn dochter te raadplegen, en zelfs de abt d'Alivès neemt aan in zijn kroniek over Lodewijk den Vijftienden dat de war me partijzucht van Frankrijk voor de ver keerd aangepakte zending van den jongen Pretendent, voornamelijk aan den invloed van mademoiselle d'Aumont moet geweten worden. Toon Vartloo in later tijd haar portret maakte, gaf hij met buitengewoon talent en kiesche bekwaamheid den hoog- liartigen bevelenden blik weer, die door de meesten van Lydia's vurige bewonde raars als een fout in het bijzonder reine en bekoorlijke gelaat werd beschouwd. De kunstenaar legde ook den nadruk in de diepte en ernst van haar donkere oogen en die wat te strenge en zelfgenoegzame uit drukking, die uit haar jeugdig voorhoofd sprak. Misschien was het wel diezelfde heerschzuchtige trek in de gestalte voor hem, die zoo oplettend door de Stainville bestudeerd werd; er was een oogenblikke- li(ke stilte tusschen den eleganten ridder en de aangebeden dochter van den eersten minister van Frankrijk. Zij scheen hem rusteloos en angstig toe en zelfs verstrooid, toen hij tegen naar sprak. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1