Gemeentezaken. Faillissementen. Vragen en Antwoorden. Vergemakkelijking der aansluiting het Gem. Werkloozenfonds. Door den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden werd aan den ge meenteraad te kennen gegeven dat de afd. Leiden zich wenschte aan te sluiten bij het Gemeentelijk Werkl. fonds, maar dat de ge- ©ischte minimum bijdrage van 5 cent per week voor de bestrijding der gevolgen van werkloosheid voor zijn leden abnormaal hoog Sa, en de toetreding tegenhoudt bij welk adres de afdeeling Leiden van den Alg. Ned. Typ, Bond zich aansloot. Het ver- eoek om wijziging van het Huishoudelijk Reglement heeft bij B. en Ws. een gewillig oor gevonden evenals ook bij het bestuur van het Fonds dat in een praeadvies deed uitkomen dat nu het fonds eenige jaren in werking is, inderdaad is gebleken dat ver mindering van 5 ct als minimum wenschelijk is en voorstelt de verplichte minimum bijdragen voor de kas in plaats ven op 5 cent in den vervolge op 1 oenl per lid en perweek te be palen. B. en Ws. kunnen zich met de voorgestelde wijziging vereenigen en geven den Raad in overweging daartoe over te gaan. SlootdempiDg. Bij schrijven van 10 Juni jl. -vestigde de Gezondheidscommissie de aandacht van B. ion Ws op den staat van vervuiling, waarin die sloot achter de huizen in de Hansen- ptraat verkeert. Zoodat de toestand voor de omwonenden niet langer houdbaar is. B. en Ws. hebben dienaangaande een na der advies ingewonnen van een oommissie beetaande uit den Directeur van Gemeente- Werken en de stadsgeneesheeren EL W. Blote en dr. W. Th. M. Weeibers, die in een rapport hebben aangetoond, dat de toestand niet alleen hinderlijk is voor de omwonen den maar ook schadelijk moet geacht wor den voor de openbare gezondheid, daar de vervuiling voornamelijk veroorzaakt wordt door de stoffen die door het riool, hetwelk aan den zuidkant in deze sloot loost, wor den aangevoerd en die in het gedeelte ach ter de huizen berinken. B. en Ws. stellen daarom in aansluiting aan het rapport der Commissie voor den eigenaren te gelasten dat gedeelte te dem pen en het door een riool te vervangen. Een hangtransportbrug over den Ouden Singel. Door den bouwkundige N. de Zwart wordt namens den directeur van de Naam- looee Vennooteohap de Leidsche Zoutkeet o. m. vergunning gevraagd tot het maken van een oomplete h angtransportb aanBij inwilliging van dat verzoek zal voor de behoorlijke opstelling der draagzakken op den walkant bovendien een viertal boomen moeten worden gerooid. Noch bij B. en Ws. noch bij de Commissie van Fa bricage bestaat tegen een en ander be swaar. Daarom geven zij den Raad in overweging daartoe vergunning te verlee- »en o. a. onder de voorwaarden dat de ge- heele inriohting worde gemaakt en onderhonden ten genoegen van Burg. en iWefch., de uitvoering geschiede met zoo gering mogelijken hinder voor het ver keer te land en te water en daarbij, voor zoover noodig, overleg worde gepleegd met den Directeur der Gemeentewerken en de betrokken Directies van gas-, water telefoon- en andere leidingen; dat alle beschadigingen, toegebracht aan eigendommen van de gemeente of van particulieren, van gemeentewege doch voor rekening van adressant© zullen worden hereteld, en dat vóór den aanvang van het werk ten kantore van den Gemeenteont vanger een bedrag van f 600 moet wor den gestort, als waarborg voor een juiste nakoming der op adressante krachtens deze vergunning rustende verplichtingen, welke som na de oplevering van het werk ten genoegen van B. en Ws. zal worden teruggegeven, verminderd met het bedrag 'der uitgaven, die van gemeentewege voor rekening van adressant© zullen zijn be steed. De Ktytgraclit geen Havengracht. Indertijd word door eenige bewoners van 'de Kijf gracht verzocht den naam van die 'gracht te veranderen in dien van „Haven- igïacht", daarbij als motief aanvoerende [dat onbekenden in de meening ver koeren, .dat die naam gegeven is om daarmede aan jte duiden, dat aldaar vroeger een minder gnstigo bevolking woonachtig was. Het komt B. en. ,Ws. voor, dat het ver doek van adressanten behoort te worden af- jgewezetn, eensdeels omdat het in het alge meen niet wenschelijk is straatnamen, die [burgerrecht verkregen hebben, te veranderen, (anderdeels omdat hier geen bepaalde aan leiding tot naamsverandering bestaat. De ar chivaris merkt toch in zijn in de Leeskamer liggend rapport terecht op, dat ook op vetr- bohillendo plaatsen van ons land namen voor komen, die met het woord „Kijf" zijn samen gesteld. En al mogen geen historische redenen be kend zijn, waarom aan deze gracht do naam iBjjfgtacht werd gegeven, daarmede is toch bok nog niet uitgemaakt, dat dip naam in /t bijzonder op een- kijvende bevolkiüg zou Jwijzen. Zij geven daarom den Raad in overwe ging op het adres van P. Marijt e.a. afwij kend te beschikken. Wfirme baden op Rbyngeest. 1 Voor een nieuwe installatie voor toevoer yan warm water naar de badkuipen voor 'de dames der 2de klasse op „Rhyngóeet", fctaat de begrooting, dienst- 1912, van do gestichten „Endegeest", „Voorgoest" en ^Rhyngeest", een bedrag van f 500 toe. Toen men de plannen voor deze instal latie nader had uitgewerkt, bleek het-, dat bet meer doelmatig en tevens voor de ex ploitatie vooördeeliger zon zijn, indien men tegelijkertijd zoowel aan de heeren- als aan de damesbaden warm waterleiding liet aan brengen, zoodat do Commissie van Beheer besloot, dit geheelo werk in eens te doen uitvoeren, waarmede ongeveer f 1150 ge moeid zouden zijn. De daardoor meer hencodigde f660 meende de Commissie te kunnen vinden uit het Afschrijvings- m Vernieuwingsfonds, in wdk fonds bij de rekening der gestichten over 1911, behoudens nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten, een bedrag van f4200 werd gestort. Met het oog daarop weird de uitvoering van het bedoelde werk inmiddels tor hand genomen. Nu bepaalt echter art. 8 der verordening van 27 Juli 1911, dat de Commissie van Beheer voor de uitvoering van nieuwe wer ken de machtiging van don Baad behoeft en ofschoon dus de gelden weldra te harer beschikking zullen zijn, heeft de Commissie zich vorplioht gezien, zich als nog tot B. en iWs. te wenden, ten einde deze machtiging te bekomen. Gaarne verleen en B. en Ws. daartoe hun medewerking. Immers, het geldt hier een zuiver administratieven maatregel, die slechts strekt tot het herstellen van een onregel matigheid, die in het overgangstijdperk tus- schen do oude en nieuwe verordeningen op het Beheer der gestichten niet te vermijden was. Zij geven daarom den Raad in overweging aan. de Commissie van Beheer over de ge stichten „Endegteest", „Voorgoest" en „Rhyn geest" alsnog machtiging te verkenen tot het doen aanlegen van een warmwaterinstal- latie voor de heerenbaden der 2de klasse op „Rhyngieest". Een tijdelijke kasgeldleening Tan f 100,000. Ia de Raadszitting van 21 Deoember 1911 werd op de begrooting voor 1912 oen be drag van f500,000 uitgetrokken voor de op neming van gelden .ter voorziening in de tijdelijke behoefte aan kasgeld. Dit bedrag was in de vorige maand geheel op wïsselsl opgenomen. Hoewel de belasting uit het kohier van den hoofdei ijken cxmslag thahs geleidelijk binnen komt, zijn de ontvangsten in den eersten tijd toch niet van dien omvang, dat zij in voldoende mate in de uitgaven kun- facn voorzien. B. en Ws. achten daarom; ver sterking van den post voor tijdelijke kas- geldleening met nog f100,000 noodig en geven den Gemeenteraad mitsdien in over weging tot verhooging van. de desbetreffende begrootingsposten te besluiten. Verbreeding van den Zoeterwond- 8cl»en. weg. In de Raadszitting van den éden Juni j.l. werd besloten, zonder betaling van. koop som, van de Leidsche Bouwvereeniging in eigendom en beheer over te nemen een strook grond tusschen de huizen van Staal wijk en den Zoeterwoudschen weg, onder voorwaarde dat het ijzeren hek -en de palen,, thans tot afscheiding dienende, worden weggeruimd!, doch het eigendom van de Vereeniging blij ven en dat langs de huizen, voor rekening van do gemeente, een trottoir worde ge legd, gelijk aan het gemeente-trottoir aan de overzijde van den weg, waartoe van do aanwezige materialen, voor zoover die ge schikt zijn, gebruik mag worden gemaakt. Bovendien was het de bedoeling in de vrij komende ruimte eenige planten of bloemen te plaatsen. De kosten van dit 166 M. lange en 3 M. bxeede trottoir begrensd door hardste o- nen handen, bedragen volgens rapport van den directeur der Gemeentewerken h f1350, terwijl voor de beplanting van het voor terrein f 550 noodig is, te zamen derhalve Éfc f 1900. B. en .We. geven thans in overweging do voor de uitvoering van deze werken benoodigde gelden te hunner beschikking te stellen, door vaststelling van den overgo- lcgden staat vati af- en overschrijving, waar. bij oen bedrag van f 1800 van den post voor onvoorziene uitgaven voor 1912 (waarop nog f 7501 beschikbaar zijn), wordt afgeschreven op volgn. 125, „Onderhoud van wegen en voetpaden." Tijdelijk personeel. Voor de voorbereiding van verschillende grootere en kleinere werken (o. a. do vuil verbranding en de nieuwe hoogesre burger school) moest tijdelijk teekenperson-eel in dienst worden genomen, welks bezoldigin gen tenzij voor die werken afzonderlijk' golden werden beschikbaar gesteld uit den post „Overige kosten van Fabricage" (volgn. 133 der begrooting voor 1912) wor den bestreden. Dientengevolge zal over 1912 deze post eefn aanvulling van f2400 noo dig hebben. In verband mot deze uitbreiding van per soneel zal verder voor de bureaukosten (tee- kenbenoodigdhoden, enz.) ruim f 300 moer noodig zijn dan bij de begrooting is toe gestaan, terwijl ten slotte de aanschaffing van een tweede sohrijfmachine op het bu reau van gemeen te werken noodig bleek, waar van do kosten f 287 bedroegen. Do som waarmee deze post zal moeten worden verhoogd, bedraagt derhalve in ronde som f 3000, welk bedrag kan worden ge vonden door afschrijving van den post On voorziene Uitgaven, waarop nog f 5541 be schikbaar zijn. B. en Ws. gerven den Baad in overweging tot deze af- ein overschrijving te besluiten. Voordrachten bij bet onderwijs. Do$r B. en Ws. wordt voorgesteld den heer H. J. Hart wijk tijdelijk leeraar in de algebra aan de afdeeling A der Kweek school voor Onderwijzers en Onderwijze ressen alhier e-n vaste aanstelling te ver- leenen en voorts om in hun betrekkingen voor den tijd van één jaar te bestendigen de heeren J. M. N. Kapteyn, Ch. F. H. Dumont en C. E. Hoorens van Heyningcn resp. als leeraar in het Hoogduitsch, in de aardrijkskunde en het schoonschrijven, en in de wiskunde aan de H. B.-S. voor Jon gens. Tevens geven zij in overweging den heer Hoorene van Heyningen wederom voor den tijd van een jaar te benoemen als leeraar in het Bekenen aan de afdee ling B. der Kweekschool voor Onderwij zers en Onderwijzeressen. Voorgedragen ter benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de Openbare Jongensschool 2de klasse die tevens de bevoegdheid moet bezitten tot het ge\en van onderwijs in de Wiskunde en de Fransche taal lo. H. Meylinik, on derwijzer te Culemborg; 2o. P. van der Mey, onderwijzer te Harderwijk; 3o. J. van Biel, hoofd der school te Beets. Voor onderwijzer aan de school 3de kiassse No. 8, lo. J. de Jong, onderwijzer te Schipluiden; 2o. G. W. L. Monné, on derwijzer te Putten; 3o. J. O. Richardson, onderwijzer te Sliedrecht. School der 3de klasse No. 5. lo. Mej. T. Overdiep. tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school der 3de klasse No. 5; 2o. Mej. C. A. A. de Jong, werkzaam aan de openb. sohool der 3de kl. No. 5. 3o. Mej. Ghr. Meyer, werkzaam aan de openbare 6chool der 3de klasse No. 4. School der 3de klasse No. 8. lo. Mej. S. M. Meyer, tijdelijk onderwij zeres aan de openb. school 2de kl. aan de Heerenstraat; 2o. Mej. G. L. Mouwen, tij delijk onderwijzeres te Noor dw ijker hout; 3o. Mej. Chr. Meyer, werkzaam aan de open bare school der 3de klasse No. 4. College van Zetter» voor Rijks directe belastingen. Op den laatsten December van dit jaar moeten volgens rooster aftreden de heeren D. van Lith, B. E. Spijker P.Hzn., en J. P. Fontein, die evenwel herbenoembaar zijn. B. en Ws. geven mitsdien in overweging tot de vaststelling van deze opgave over te gaan, waarvoor zij hierbij een aanbeveling aanbieden. Opgave van personen ter benoeming tot Zetter van 's Rijks directe belastingen. I. lo. Dirk van Lith, wonende te Leiden, architect, geboren 10 Maart 1872. 2o. Wil lem Fontein, wonende te Leiden, bouwkun- dige, geboren 8 Mei 1864. ±i. lo. Barend Egbert Spijker P.Hzn., wonende te Leiden, kruidenier, geboren 4 December 1859. 2o. Jan Hendrik de Jong, wonende te Leiden, huisschilder, geboren 20 September 1862. III. lo. Johannes Paulus Fontein, wonen de te Leiden, kruidenier, geboren 11 Maart 1854. 2o. Antony Leendert de Vlieger, wo nende te Leiden koopman, geboren 8 April 1872. Een bestnnrslid van de Stedelijke Werkinrichting. Bestuurderen der Werkinrichting dragen voor de benoeming van een bestuurslid bui ten den gemeenteraad, wegens periodieke aftreding van den heer S. J. le Poole voor: lo. de heer S. J. Ie Poole. 2o. de heer dr. Th. W. van Lidth de Jeude. Ci Bestendigen van haar. Op 31 Juli a.s. eindigt de huur van de bo venwoning van het perceel in de Nieuw- steeg No. 10 alhier. Deze bovenwoning werd laatstelijk krach tens Uw besluit, van 6 Juli 1911 (Ingek. stukken No. 170) voor den tijd van één jaar verhuurd aan het „Tehuis voor vrouwen" voor f 175 per jaar. Het bestuur dier vereeniging dat contrac tueel weer voor één jaar gebonden was door het niet opzeggen van de huur vóór 1 April jl., heeft thans verlenging van de huur ver zocht voor den tijd van één jaar, onder de bestaande voorwaarden. Tegen inwilliging van dit verzoek bestaat bij B. en Ws. geen bezwaar, zoodat rij voor stellen wederom voor den tijd van één jaar, ingaande 1 Augustus 1912 aan het „Tehuis Voor vrouwen" in huur af te staan de bo venwoning van het perceel Nieuwsteeg No. 10 alhier, tegen een huurprijs van f 175 per jaar en verder onder de bestaande voor waarden. Eveneens stellen B. en \Vs. voor het win kelhuis Breestraat No. 94, "waarvan de huur met 10 Aug. is afgeloopón wederom voor den tijd van twee jaar aan de oud© huursters, d© dames Th. Bayer en M. God- dijn, voor d© som van f 675 per jaar to ver huren. Het land in d©n Boschhuizerpolder, ka dastraal bekend gemeente Zoeter woude sectie A nis. 4575, 4578 en 4580, groot 1.60.70 H.A. is den 30sten December 1907 bij openbare inschrijving verhuurd aan J. Th- Oskam, melkvorkooper, te Leidon voor de som van f228 per jaar. De huur van deze peroeelen eindigt den 31 sten December a.s. Van Oskam voornoemd is het Verzoek in gekomen om genoemde per coaten wederom voor den tijd van vijf jaren, onder do be staande voorwaarden, te mogen huren. Aangezien de huurprijs van f228 per jaar als ruim voldoende mag worden beschouwd, het land goed wordt onderhouden en del bepalingen van het huurcontract door den huurder behoorlijk worden nagekomen, is er allo aanleiding tot inwilliging van het Ver zoek to adviseeren. B. en [Wjs. stellen mits dien voor aan J. Th. Oskam', melkvórkoopór alhier, voor den tijd van vijf jaretn, ipgaan- dó 1 Januari 1913, dit land tegen het oude bedrag te verhuren. Goed to keuren rekeningen enz. Tegen dó in haar handen gestolde rekening van do Gemeentelijke Bank-van.Ieening over het dienstjaar 1911, blijkens welke de exploi-. tatie ee{n nadeelig slot van f 2052.481/8 aan ligt, beeft do Commissie van Financiën geen bezwaar. Evenmin hóeft rij bezwaar de begrootin gen over 1918 Vafi de Kamer Van Koop handel en dó Stedelijke VéerklnriobtJn'g goed te kettreto.; iloeley Hafid in ballingschap." Zijn land en do pracht zijner paleizen moede, is ex-sultan Moeley Hafid uit Ma rokko vertrokken om zich over Marseille naar het „Kurort" Vichy te begeven. De Fran sche regeering heeft hem door een jaarlijksch pensioen van 375,000 francs, waarbij nog een buitengewone schadevergoeding van 400,000 francs in ééns, in staat gesteld zijn stand op to houden. Waar dus de regeerings- rooede nakomeling van den profeet zijn wo ning ook zal vestigen, voor armoede behoeft hij niet te vreezen. Nu blijkt echter dat de harem van den gepensionneerden souverean niet minder dan 125 vrouwen telt, wettige echtgenooten, favorieten, slavinnen van al lerlei huidskleur, wit, zwart en gemengd. 125 vrouwen is een boetje veel, maar on getwijfeld heeft het grootste gedeelte dezer dames slechts zeer bescheiden levensopvat tingen. In ieder geval deelt men 375,000 francs onder 125 personen, dan bekomt een ieder prooi os 3000 francs in het jaar. Daar het echter zoo goed als zeker is dat de hofhouding van Moeley Hafid ook nog een aantal mannelijke bedienden omvat, daar de potentaat zelf hoogstwaarschijnlijk ook nog eenige, al is het ook geringe persoonlijke behoefte heeft, zoo heeft men uitgerekend, dat voor elke harem dame vermoedelijk slechts de zeer bescheiden som van 5 francs por dag overblijft. Dat is toch zeker niet ge noeg en Moelay Hafid zal wel meer dan eens in zijn, overigens goedgevulde, privé- brandkast moeten taston. [Wat dq kleine persoonlijke behoeften van Moelay Hafid betreft, dio zijn slechts zeer betrekkelijk. Van de waarde van geld schijnt hij slechte een zeer onduidelijk begrip te hebben. Toen hij eónigo dagen geleden be Marseille in zijn automobiel was gestegen, dook naast de Limousine plotseling een prentbriefkaarten koopman op, die den ex-sultan zijn waren aanprees. Voor de militaire begeleider het verhinderen kon, had Moeley Hafid den man reeds zijn geheel en voorraad afgekocht en hem daarvoor 3 Louis d'ör (60 francs) in de hand gedrukt. De koopman, die zijn koele leven zulke goede zaken nog niet gemaakt had, maakte zich uit de voeten onder hoera geroep voor Marokko. Bij een bezoek aan de kathedraal van Marseille gaf de Marolc- kaansehe gast een voor den ingang staanden blinden bedelaar 5 Louis d'or. Den priester, die den sultan in de kerk rondleidde, gaf hij 300 francs voor zijn armen. Zelfs de dragers van den draagstoel die den ex-sultan naar den toren brachten, meende hij mót 100 francs te moeten heloonen. Bij het ver laten van de kathedraal kocht hij ©en tweede ansichtkaiartenkoopm an zijn voorraad voor 5 Louis d or af. De ex-sultan amuseerde zich daarbij recht kotninklijk, terwijl de hem als secretaris toegevoegde luitenant Massade, een lang gezicht trok en niet wist hoe hij de vrijgevigheid van den ex-sultan zou intoomen. De tot het hotel „Majestio" behcorende villa, die Moelay Hafid gedurende zijn ver blijf te Vichy bewonen zal, is geheel in den stijl Lodewijk XVI ingericht. Vooral het ameublement van de ontvang- en werkkamer is bijzonder kostbaar. Alle meubels zijn wit gelakt en van koperbeslag voorzien. De ta pijten en gordijnen zijn wit en met goud geborduurd. Op bijzonder verzoek van Moe ley Hafid zijn in do onlvangsalon twee prach tige piano's opgesteld geworden, ofschoon de ex-sultan van pianospol niot het minste begrip heeft. Holland Amerikalijn. Benoemdi is tot hoofdagent der Holland Amerika^Lijn te New-York de heer W. F. Piek Jr., accountant en financieel contro leur der HollandAmerik a-Lijn, stand plaats Rotterdam. Telegrafische postwissels tusschen Holland en de Vereenigde Staten Tan Amerika en Canada. Reeds geruimen tdjd heeft zich de be hoefte doen gevoelen, die telegrafische overmaking van geldbedragen door de post, zooals deze reecis jaren in het ver keer in het binnenland en tussohen een groote reeks van Staten bestaat, ook in het verkeer van Holland met d!e Vereenig- de Staten van Noord-Amenka en Canada in te voeren. De moeilijkheid van dezen tak van dienst bestond van Amerikaansche zijde daarin, dat daar de postwisselzaken en dó telegra fie, wat betreft het kabelbedrijf, zich in verschillende handen bevinden; het eerste wordt door het Amerikaansche postbestuur waargenomen, terwijl de telegrafie door gaans door particuliere maatschappijen ge ëxploiteerd wordt. Om aan deze moeilijk heid te gemoet te komen, heeft de Deutsch Atlantische Telegraphengesellschaft, welke de beide Duitsdie kabels tusschen Emden en New-York exploiteert, het telegrafische postwissel verkeer voor Duitschland over genomen en van den 16den dezer ook met het verkeer tusschen Holland en Noord- Amerika uitgebreid. Terwijl van Hollandsche zijde de post en telegraafkantoren de ontvangst en uit betaling van telegrafische postwissels be werkstelligen, belast van Amerikaansche zijde de genoemde Maatschappij, zich daarmede. Het uit te keeren bedrag moet in beide richtingen in dollarwaarde aange geven worden; het maximumbedrag van een telegraiischen postwissel is vastgesteld op 8 200. Het tarief voor den postwissel en de tele grafische geldzending is ongeveer hetzelf de als voor gewone geldzendingen en gewo ne telegrammen. Nadere inlichtingen zijn aan de post- en telegraafkantoren te bekomen. („N. R. O.") Kamerverkiezingen 1913. Ale candidaat voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1913 heeft de afdee ling Rotterdam I van dè S.-D. A.-P. in het kiesdistrict I aldaar gesteld den heer H. Spiekman. J. van Bakel, sigarenwinkelier, te Ro*. terdam. P. L. M. Deig, pensionhouder te Heefl- sum. G. van deer Heide, oud Oost-Indisch mili tair en winkelier, te Emmer Compascuum, ge meente Emmen. D. L Rijkaard, zadelmaker, te Middel. burg. M. Bakker, winkelierster, te OestbuTg. Vraag: Ik bon werkzaam op een naai- inrichting en word daar per stuk betaald. Is nu de patroon verplicht ap de zaal eea^ lijst te hangen, wat er voor elk afgemaakt stuk wordt uitbetaald? Of moet ieder naai meisje Zoo'n lijst in haar bezit hebben? Of raag de patroon 't werk willekeurig yer- la gen Beaelfde naaierij heeft nu electri- citeit gekregen, zoodat de meisje© (ongeveer 40) niet meer behoeven te trappen. Nu horndi echter de patroon 10 pOt. van 't"loan inl voor de elootriaiteitheeft hij daar het recht toe? De meisjes hebben niet om eleo- triciteit govraagd, ook heeft de patroon niets met hen besproken, dooh hij laat ze nu op die manier de geheele installatie be talen. Wat is aan zoo'n wantoestand te doen Antwoord: Tot dit eerste zijn noch! do patroon, noch do werkmeisjes verplicht. .Wanneer de meisjes een contract hebben aangegaan, dan mag de patroon dit niet willekeurig verand-eren uit de overweging, dat er elektriciteit is ingevoerd. ^Maar ver gemakkelijkt do elektriciteit de werkzaam heden ook zooveel, dat er nu met minder arbeid en arbeidstijd evenveel verdien dj wordt, dan wordt do zaak in de practijk iet© anders. Gaat u echter naar de Kamer van Ajbeid in de textielbedrijven, dat ió het aangewezen lichaam om de kwestie te behandelen. Secretaris is dó heer W). Pera, Langebrug. Vraag: Moet men zich voor dein afstands- rit persoonlijk aanmelden, of kan dat pór brief met bijvoeging van 50 cents? Zoo ja* hcort men dan later bericht? Antwoord: U moot u schriftelijk voctr deelname opgeven met toevoeging van een bedrag van f0.50 bij den heer P. T. dó Jong, Donkcrsteeg, alhier. Vraag: Waar is een Somnambule of iets van dien aard te raadplegen Antwoord: Wat is dat nu voor eeta! idee? Een somnambule kost geld, terwijl gó bij ons voor niet terecht kunt! Vraag, wat ge to vragen hebt aan ons; wij zijn min stens gelijk aan een somnambule; wij etaan zelf wel eens versteld over al de vragen, die wij kunnen beantwoorden. Om u een proeve te gevenaan uw hand schrift zien wij reeds, dat uw meisje blond haar zal hebben, dat gij voor groot veW- driet gespaard zult blijven, maar nw hu welijk kinderloos zal zijn. Nu, wat zegt go er van, is dat niet knap van ons? Vraag: Ik moet den Duitschón Consul spreken. Zoudt u zoo beleefd willein zijn mij mede te doelen wanneer en waar ik mij daartoe moet vervoegen? Antwoord: De consul te Amsterdam, is de hear A. Rienacker, to Rotterdam de heer C. H. Gncist. Vermoedelijk kunt u deze heeren elketn dag op hun bureau vinden. De straat weten wc niet, doch u vindt dat in de 6tad zelf gauw genoeg. Vraag: Bestaat er ook ©en middel om. gebogen paarlmoer weer geheal vlak te krij gen? Antwoord: Proheer het eens met het voorwerp in den stoom van kokend water te houden en daarna in den rechten vottn te brengen. Als het weer afgekoeld is, zal het dien vorm behouden. Of weet ©en der lezers misschien een heter middel? Vraag: Zoudt u mij door middel van; uw Vragen- ein Antwoordenrubriek niet kun nen inlichten of er ook in de nieuw te hou wen arbeiderswijk precies zulke huizen ko men als onder den molen van Kalf? Zoo ja, of ik dan niet aanvragen kan of er ook een grooter bij kan komen, daar ik met mijn werk en gezin niet in zoo'n woning kan wonen? Ik wil in den prijs van f2.76 blijven cn wil wel een contract toekeren voor een bepaalden tijd, daar ik door mijn work in de buurt moet blijven wonen. Ik woon nu boven de bakkerij van „Ons Doel", maar heb daar -veel last van torren en kakker lakken, zoodat ik daar niet altijd- kan bly- ven wonen. Antwoord: Wij zijn van meening, dat de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van .Werkmanswoningen niet om een enkelen belanghebbende de bouwplannen wij zigen zal. Zij kon dan vermoedelijk wel aan den gang blijven. Maar u zoudt het oens kunnen vragon. Voorzitter is prof. H. B. Graven, Papengracht 6. Wij kunnen ons be grijpen dat u wel eens verlost wilt zijn van het onaangenaam gezelschap van tor ren en kakkerlakken, maar er zijn buiten de toekomstige woningen der bouwvereeni ging nog wel andere woningen in de buurt, waar deze dieren niet zijn. Vraag: Kunt u mij ook zeggen, hoe men rood© boenwas uit (een bruin-rood katrpet, en van een voor eenige weken geverfde deur kan krijgen? Antwoord: Uitwrijven rnet terpentijn of benzine eli nawassclien met lauwwarm zeepsop. Vraag: Mag een lieisje, boven de 18 jaar, van 's morgens 8 uur toi Js avondd 10 uur in eon winkel (hoedenzaak) als' "win keljuffrouw werkzaam zijn en hoeveel rust tijd moet daartussohen gegeven worden? Antwoord: Personen van 17 jaar en ouder, uitsluitend als winkelbediende of winkeljuffrouw werkzaam worden niet door de Arbeidswet beschermd. Ge kunt de winkeljuffrouw met een gerust geweten van 's morgens 8 tot 's avonds 10 uur in. den winkel hou den. Rusttijden kunt ge rege len zoo go wilt. Denk er aan dat ze alleen winkel werk mag doen. Vraag: [Wat is de goedkoopste reis van Lcidein naar Bei-lijn, 3de klasse? Antwoord: fl3.2Ó, toeslag daarin be grepen. "V raag: Wat is de goedkoopste reis van Wolvega nimr Berlijn, 3de [Klasse? Antwoord: Van Wolvega naar Ber lijn zijn géén directe biljetten te bekomen.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 6