N°. 16102 Maandag "SO Augnstns, A0. 1312. <Beze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. In Uofl5i*iiigen. PRIJS DER ADYERXENXIEN: Van 16 regels /'1.06. Iedere regel meer 0,17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 'Gents contantelk lótotal woorden meer 10 Cents. Voor het incaseeeren wordt ƒ0.06 berekend. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per week 9 Oents) per 3 maanden jjo. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per postli65. Vergadering Tan den Gemeenteraad Tan Leiden, op Donderdag 22 Aug. 1912, des namiddags ts twee uren. (Te behandelen onderwerpen: 1., Benoeming van een onderwijzer met IVerplichte hoofdakte aan de Jongensschool Jde klasse. (172) 2. Benoeming van een onderwijzeres aan jde school 3de klasse No. 5. (173) 3. Benoeming van een onderwijzeres aan de fsohool 3de klasse No. 8. (173) 4. Benoeming Vaft een onderwijzer aan de [■obool 3de klasse No. 8. (174) 5.Voorstel) tot bestendiging van J. M. j N. Kapteyn in de betrekking van leeraar I èon de Hoögere Burgerschool voor Jonerens. (175) 6, Idem als voren van den leeraar Ch. F. H. Dumont. (176) 7„ Idem als voren van den leeraar C. E. Hoorens van Heyningen. (176) 8. Benoeming van een leeraar in de alge bra aan de Kweekschool voor onderwijzers tö onderwijzeressen. (166) 9. Voorstel tot bestendiging van C. E. Roorens van Heyningen in de betrekking van Reraar in het rekenen aan de Kweekschool jioor onderwijzers en onderwijzeressen. (177) 10. Benoeming van een tijdelijk leeraar in Sis wiskunde aan de Kweekschool voor onder- iwijóöers en onderwijzeressen. (177) 11 Vaststelling van een opgave van por tonen ter benoeming tot lid van het College van Zetters voor 's R.ijks directe belastin gen, (171) 11 Rekening, dienst 1911, van de Stede lijke Fabrieken van Gas en Electrioiteit. lÖr Rekening, dienst 1911, van de Gemeen telijke Bank van Leening. (189). 14. Verzoek van L. van der Meel om ver dunning tot het bouwen van een houten loods 6p het terrein aan den Heereneingel Nos. 84 en 36, kad. bekend Sectie K, Nos. 477 *n i78. (178) 15. a. Verzoek van de Naamlooze Vennoot- tohnp „De Leidsche Zoutkeet'' om vergun ning tot het maken eener hangtransportbaan over den Ouden Singel.' b. Voorstel tot het doen rooien van een ï- t&l hoornen aan dien Ouden Singel. (180) 16. Voorstel tot bestendiging van de huur van de bovenwoning van perceel Nieuwsteeg ho. 10, aan het Tehuis voor Vrouwen." (167) 17. Idem als voren van perceel Breestraat 'Nb. 94 aan de dames Th. Bayer en M. God- ffik (181) 18. Idem als voren van het land in den (Boschhuizerpolder, kad. hekend gemeente $oeterwoude, Sectie A Nos. 4575, 4578 en tó80, aan J. Th. Oskam. (182) 19. Verzoek van Gebrs. A. P. en P. A. Vos ter bekoming in eigendom van 3 strook- i van den berm langs de Haarlemmertrek- vaart onder Noordwijkerhout, kad. bekend Sectie C No. 701. (183) 20. Voorstel om den eigenaren van een ge deelte van de sloot achter de huizen in de Hansenstraat te gelasten dit slootgedeelte te dempen en door een riool te vervangen. (179) 21. Voorstel om de Commissie van Beheer over de gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhyngeest te machtigen tot het doen aan leggen van een warmwaterinstallatie voor de heerenbaden der 2de klasse op Rhyn geest. (184) 22. Verzoek van P. Ma-rijt e.a. om den naam „Kajfgracht" te veranderen in dien van „Havengracht". (185) 23. Voorstel tot goedkeuring van een wij ziging van art. 12 van het Huishoudelijk Reglement van het Gemeentelijk Werkloo- zenfondö, in verband met de adressen van den.Alg. Ned. Bond .van Handels- en Kan toorbedienden en van de afd. Leiden van den AJg. Ned. Typografenbond. (165) 24. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de kosten van aan leg van een trottoir en van een beplanting langs een gedeelte van den Zoeterwoudsohen weg. (187) 25. Voorstel 'tot verhooging van volgnr. 133 der begrooting, dienst 1912, ten behoe ve van de bezoldiging van tijdelijk teeken- personeel, de aanschaffing van teekenbenoo- digdheden, enz. (188) 26. Voorstel tot verhooging der begroo ting, dienst 1912, ter voorziening ih de be hoefte aan kasgeld. (186) 27. Voorstel tot overbrenging van het dienstjaar 1911 op dat van 1912 Van de be- njoodigde gel'den voor de voldoening van eenige onbetaald gebleven vorderingen en tot voldoening van gelden uit den post „Onu Voorziene Uitgaven" voor 1912. (184) 28. Rekening van de ontvangsten en uit gaven der gemeente over het jaar 1911. (163) Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvanger der Direote BeL aldaar is ter hand gesteld het kohier der Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten No. 4 van den dienst 1912/ 1913, executoir verklaard den l6den Aug. j.l. en herinnert den belanghebbenden aan hun verplichtingen om d'en aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 19 Augustus 1912. Leiden, 19 Augustus. Hedenmorgen te 6.25 vertrok per Holl. Spoor (extra-trein) de jaarlijk-sch© Leid sche processie naar Kevelaar, geestelijk directeur de zeereerw. pater H. L. A. Ga- det, pastoor. Het aantal pelgrims was, on danks de oprichting der Rijnlandsche pro cessie, flink, want ongeveer 550 bedevaart gangers vertrokken van hier en omliggende plaatsen. Verleden jaar bedroeg het aan tal ongeveer 650. Woensdagavond te 7.44 worden de pelgrims aan het station Leiden te rug ve rwacht. De „Sbs.-Grt." bevat de statuten van de vereeniging „Eendraoht maakt Macht"> te Leiden. B, en Ws. van Den Haag stellen voor te benoemen tot tijdelijk leeraar in de scheikunde aan. de H. B.-S. met 5-j. c. aan het Bleyenburg, dr. G. H. Leopold, assis tent voor scheikunde aan de rijksuniversi teit te Leiden. De algemeene kerkeraad der Ned,- Herv. Gem. te Schiedam heeft als hulp prediker in wijk IV beroepen den heer O. W. C. van der Veen, candidaat tot den H. Dienst te Leiden, voor d.en tijd van ■zes maanden. De heer Van der Veen heeft deze benoeming aangenomen. De heer Hoogenraad, cand. tot den H. D. alhier, komt voor op het viertal voor predikant bij de Ned.-Herv. Gem. te Midlum. In Den Haag zijn voor het examen Hoogduitsck 1. o. geslaagd me j. H. M. C* van der Plas, van Gouda, en de heeren A. Peperzak, van Leiden, en A. H. H. Ver meulen, van Woerden, voor de hoofdakte mej. J. C. Wetrik, van Leiden; voor het examen Fransch 1. o. mej. D. Brons Mid del, van Gouda. Oase vroegere stadgenoot, de heer A. van der Horst, semi-candidaat in de theologie, deed op zijn reis in Amerika het ca-ndidaats-examen, en werd daardoor be roepbaar gesteld in de Netherland Refor med Church. Reeds dadelijk, nad'at hij eenige malen in onderscheidene gemeenten gesproken had, ontving hij een beroep te West-Sayville. Bij beschikking van den Minister van Biiinenlandsohe Zaken is bepaald, dat de volgende af deelingen der technische Hoo- geschool te Delft, voor het afnemen van de examens in September 1912, zullen wor den aangevuld met deskundigen buiten düe Hooge school, o. a. de af deeling der Alge meene Wetenschappen metdr. P. Zeemann en dr. J. P. Kuenen,. hóogleeraren aan dé Rijksuniversiteit te Leiden; die a-fdeeling der Werktuigbouwkunde, Scheepsbouw* kunde en Electro-teohniek met dr. P. Zee- man Gz., voornoemd. B. en Ws. van Den Haag hebben den Raad in overweging gegeven ten behoeve van de gemeente voor f 60,000 aan te koo- pen een aan het Spui gelegen perceel, groot 713 vierk. M., hetwelk de gemeente noodig heeft voor den aanleg van den ontworpen weg PrinsegraohtFluweelen Burgwal. H. M. de Koningin kan wegens de verbouwing van heb paleis Het Loo voor eerst geen groote audiëntiën a-klaar ont vangen. - H. M. de Koningin-Moeder is voorne mens bij gelegenheid' van den verjaardag van H. M. de Koningin op Heb Loo te ver blijven. De tuinpartii, die jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, afgetreden burge meester van Haarlem, Zaterd'ag op zijn buiten „Waterland" zou geven aan de ambtenaren ter Secretarie, is wegens het ongunstige weer uitgesteld tot 24 dezer. Op 's Rijks werf te Hellevoetsluis zijn toegekend: de gouden medaille voor 38- jarigen trouwen dienst aan dten scheepa- conserveerder P. van Harlingen, met gra tificatie van f 100; de zilveren medaille, voor 2i-ja.rigen trouwen dienst, met f 50 gratificatie, aan den machine-bankwerker A. Prangers, schilder P. van Tongerloo en kuiper N. Mol. B. en Ws. van Gouda bieden den Raad aan de begrooting voor 1913, bedragende ijn totaal' f 618,001.70. .Niettegenstaande het aanzienlijke 'oe- echikbaire saldo van de rekening over 1911, als eersten post onder de ontvangsten voorkomende, is het ons, aldus schrijven B. en Ws. niet mogen gelukken de begroo ting sluitende te maken zonder een ver hooging der te heffen belastingen met twaalf tot dertien duizend gulden. Nu de «plaatselijke direktei belasting naar het inkomen reeds wordt geheven tot een percentage van niet minder dan 5.28, komt het ons zeer ongeraden voor het benoodigde meerdere bedrag wederom te vinden door 'n hocgere heffing van deze belasting, welke dan zou moeten stijgen tot bijna 6 pCt. va-n de inkomens van f 1500 en meer. Een dergelijke belasting druk is te bezwarend. Onzes inziens verdient het verre de voorkeur thans, nu de omstandigheden bot belastingverhooging dwingen, over te gaan tot de invoering van een z. g. straatbe lasting. B. en Ws. ontwierpen voor de heffing van een dusdanige bekisting een tarief, waarvoor de grondslagen zijn de belastbare opbrengst voor de grondbelasting en de breedte der perceelen of hun aanhoorig- heden langs den openbaren weg, met een minimum van 1.5 pCt. en een maximum rvan 3 pCt. dier belastbare opbrengst; voor de arbeiderswoningen meenden zij het tarief laag te moeten stellen, zoodat voor deze woningen met een normale breedte van 3.5 M. slechts f 1.40 of f 1.75 zou behoeven te worden betaald Dezie lut tele bedragen zullen den eigenaren wel geen aanleiding geven tot verhooging van den wekelijkschen huurprijs, en clus de be woners dier huizen niet benadeeld of go- troffen worden De totale ontvangst dezer belasting wordt geraamd op f 13,000 per jaar. Van het straatgeld zijn vrijgesteld de perceelen: lo. waarvan de gemeente of haar instellingen, de provincie Zuid-Hol land of het Rijk de genothebbende zijn; 2o. welke uitsluitend voor den openbaren eere-dienst bestemd zijn; 3o. welke uit sluitend dienen tot inrichtingen van lief dadigheid. Men meldt uit Vla-ardingen, dat van iemand, die onbekend weuscht te blijven, het Vissehers Weduwen- en VV eezenfonds, de Vereeniging voor Ziekenverpleging en de -Remonstrantsche Gemeente elk f 1000 en het Weeshuis der Hervormden en de Nutsbewaarsohool elk f 500 ontvingen. Prins Hendrik, Zaterdagmorgen van Dobbin op Het Loo teruggekomen, bezocht des namiddags de landbouwtentoonstelling te Zutphen. De afd. Haarlem van den Algemeenen /Vederlandsclien Bond van Handels- en Kantoorbedienden heeft tot den Raad van Haarlem het verzoek gericht een ver ordening in het leven to roepen, waarbij zal worden verboden het openen van ma gazijnen en winkels in deze gemeente vóór 'b ochtends zeven uren en het ge opend houden daarvan 'a avonds na acht uren. B. en Ws. zijn eenparig tegen het denk beeld van een verordening op de winkel sluiting en adviseeren daarom het verzoek van de hand te wijzen. De Raad van Zaandam heeft zijn goedkeuring gehecht aan het optreden van B. en Ws. tegenover den directeur der gasfabriek. Hem is voorloopig een onbepaald verlof toegekend, onder bepa ling, dat zoolang dit duurt, hij het terrein der gasfabriek niet mag betreden. Aan verschillende Ohr. scholen pro fiteert men van den overvloed van onder wijzers. Aan de Chr. school te Krimpen a/d. IJsel, Rhoon en andere worden vo lontairs gevraagd. Aan de Groen-van- Prinstererschool te Sneek wordt een vo lontair gevraagd om als onderwijzer (es) werkzaam te zijn tegen een salaris van f 260 A f 300. („N. R. C.") Te Holland, in Michigan, is op 73-jarigen leeftijd overleden dr. Steffens, hcogleeraar aan het theologisch seminarie* Hij was te Emhden geboren, studeerde aan de Theologisohe School te Kampen en heeft bij eenige Gereformeerde ge meenten hier te lande als predikant ge staan. In Amerika is hij ook eerst op verschillende plaatsen predikant geweest, en vervolgens hoogleeraar in de systema tische theologie aan de theologische school te Grand Rapida, in Michigan. De commissie van Raadsleden, die krachtens Raadsbesluit den uitslag vas! de laatst gehouden verkiezing van een van den Raad te Voorburg opnieuw heeft vastgesteld, heeft geconstateerd dat bij de telling der stembiljetten geen enkele onnauwkeurigheid of onregelmatigheid heeft plaats gehad, en de heer Van den Berg derhalve terecht gekozen is ver klaard. De gewone audiëntie van den Minis ter van Oorlog zal Donderdag 22 dezer niet plaats hebben. KATWIJK-AAN-ZEE. Zaterdag kwamen hier id afslag zeven partijen pekelharing. De prijs per kantje wasvolle ha-ring f 17.75 tot f'18.35maatjes f 12.95 tot f 13.30; ma kreel f 10.35 tot f 10.45; steurharing f 24.25 tot f 24.75, Het bestuur van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer besloot in zijn laatst gehouden vergadering toch nog een feestje te organiseeren. Dit feestje zou in hoofdzaak bestaan uit een voorstelling in de Gemeentezaal op Vrijdag middag 23 Aug., waarbij o.m. door een goo chelaar toeren zullen worden verricht. LISSE. Op den Zaterdagavond gehouden schietwedstrijd van deelnemers aan de schietoefeningen van 's Lands weerbaar heid werden de prijzen behaald als volgt: lste prijs Th. Wassenaar, 2de prijs Th. Lefeber; 3de prijs C. Segers, 4de prijs L. Huisman, 5de prijs S. van Wave ren, 6de prijs P. van Graven. Gisteren werd door de muziekvereeni ging „Eensgezind" een boottocht georgani seerd naar Amsterdam. De boot die 's mor gens te negen uren was vertrokken, arri veerde te tien uren weer alhier. ej Minder juweelen voor Madame. En het s&og niet voltooide paleis te Fontainebleau, het zoo prachtig ontworpen hertenpark, (Waar nog met aan begonnen wasl Zou de mieuwe staatsminister daar een speldje Voor stekend In dien beginne verbaasde het haar, dat Lodewijk er in. toestemde. Het sou een vernedering zoowel voor hem als Voor haar zijn. Zijn zwakheid, die haar begeerten zoo nuttig was geweest, scheen haar monsterachtig toe als die van andere kanten kwam. De Koning had haar verzekerd, dat zij filets zou te lijden hebben; juweelen, po- leizen, tuinen, zij zou alles even als voor heen hebben. Laat het parlement maar dreigen en brommen, maar de minister zou door d'Aumont benoemd worden en d'Aumont was haar slaaf. D'Aumont wel, maar zijn dochter niet <*at arrogante meisje met die strenge °°gen, die zoo onvrouwelijk en heersch- fcuchtig was, en haar vader regeerde, even ts zij zelve, Pompadóur, den Koning. Een Vijandin, die Lydia d'Aumont; mevrouw de Markiezin, die een aardigheidje vertelde, waarom de Koning lachte, fronste haar Wenkbrauwen, omdat zij in de verte d'e •were figuur van Lydia ontwaarde. En er waren er nog meer. De vrienden Van de Koningin en hun aanhang waren vanavond wel niet hier, ten minste niet in fiFcoten getale, maar het tegenwoordige schitterende gezelschap, ofschoon het lachte en aardig was in tegenwoordigheid van den Koning, was volstrekt geen sterke vri endenschaar. De heer d'Argenson, bijvoorbeeld, was een erkende vijand; en de maarschalk de Noailles ook och en er waren er nog zooveel anderen. Een van hen ging gejukkig weg; Karei Eduard Stuart, d'e aanstaande Koning van Engeland; hij was geen vriend van Pompadour. Zelfs nu, terwijl hij dicht bij stond, en kennelijk geen gehoor leende aan den hertog d'Aumont, kon zij zien dat hij er somber en slecht gehumeurd uitzag; en dat, als zijn blikken op haar en den Ko ning gericht waren, hij met kennelijk onge duld zijn wenkbrauwen fronste, „Ge zijt afgetrokken, liefje," zei Lode wijk, en hij geeuwde. „Ik dacht na, Sire," antwoordde zij, lief glimlachend. „In 's hemels naam, ik verzoek je om niet na te dienken," riep de Koning met spotachtigen schrik uit. „Gedachten geven rimpels, en uw volmaakte mond is alleen geschikt om te lachen." „Mag ik een vraag doen?" "\roeg zij. „Neen, ge moogt alleen maar gebie den „Die minister van financiën, uw toekom stige meester, en de mijne' ,J „Uw slaaf," viel hij vadzig in, „als hem zijn leven lief is." „Waarom niet mylord Eglinton?" „De kleine Engelschman?" Het dikke lichaam van Lodewijk schudde van het lachen. „Bij den hemel, liefje. Van al je geestige invallen heeft nog geene mij zóó bevallen als deze."- „Waarom?" vroeg zij ernstig. „De kleine Engelschman,en die Koning begon opnieuw te lachen. „Ik kon evengoed! die betrekking aan je sohoothondje geven, markiezin. Fido zou evenveel geschiktheid voor dien post hebben als heb sierlijke cijfer, dat aan den japon van zijn moedbr hangt." „Mylord Eglinton is zeer rijk," zei ze in gedachten. „Ja-, vervloekt 1 Zoo is het. Ik zou er met de helft van zijn inkomen kunnen ko men en toch tevreden zijn." „Als hij een cijfer is, dan zullen wij niet veel last van hem hebben, en daar hij zeer rijk is, zullen er geen omkoopenjen noodig zijn om hem te laten doen wat wij wen- schen." „Mevrouw zijn moeder zou het ons lastig maken, liefste." „Welnu, dan zullen we een vrouw voor hem zoeken." „Neen, ik bid je om je aardig hoofd niet met die zaken te kwellen," zei de Ko ning een weinig geïrriteerd. „De benoe ming hangt van d'Aumont af; als gij den post voor uw beschermeling zoudt wen- schen, richt je mooie oogen dan op den hertog." Pompadour zou het onderwerp wel heb ben willen voortzetten om een belofte van Lodewijk te verkrijgen, zijn bekende zwak heid hier tot haar eigen voor deel aan te wenden, maar Lodewijk, de welbeminde, gaapte, een ramp, die de mooie dame niet durfde te trotse eren. Geestig en schitte rend, altijd vroolijk en onvermoeid, wist zij toch zeer goed, dat haar maoht over den vorst alleen kon voortduren als zij hem maar amuseerde., Daarom keerde zij zeer behendig het ge sprek naar pikanter dingen. Een anekdote over de oude hertogin de Pontchartruth bracht weer leven in de oogen van den ouden Koning. Zij was weer gelukkig in haar poging. Haar wangen gloeiden door de poeder en het rouge heen, haar lippen lachten onafgebroken, maar haar gedach ten dwaalden weer naar de allesoverhee-r- sohende gedachte, de last van de controle die op haar grillen zou gelegd worden. Mylord Eglinton kon haar niets schelen; die hoffelijke, vriendelijke edelman, die geen andere wil kende dan uitgedrukt was geworden cloor de eene of andere vrouw. Zij voelde, dat zij hem met heel weinig moeite om haar vingers kon winden. Zijn heerschzuchtige mama moest óf ter zijde gezet worden, óf overgehaald worden tot de inzichten van mevrouw de markiezin zelve; dan mocht mylord een oude jonge heer blijven, tenzij de invloed van een an der© vrouw een tegenwicht zou zijn. De schitterende oogen van Pompadour zoohten, terwijl zij met den Koning praatte, in het schitterend licht de slanke gestalte van den „kleinen Engelschman" te ont dekken. „Ja, hiji zou uitmuntend voor haar plan geschikt zijn! Zij kon zijn mooi profiel dui delijk tegen de zachte kleuren van den wand zien afsteken; mooi ja! jaweiScherp i besneden, met dien rechten neus en het lage, vierkante voorhoofd van den An gel- Sak ser, maar zwak en toegeeflijk, een uit muntend stuk speelgoed in de handen van een bekwame vrouw. Ook elegant, doch altijd deftig, maar niet opgeschikt gekteed; bij droeg met dé ietwat stijve gratie, den Engelschman eigen, het opzichtige en verwijfde kostuum van dien tijd. Er sprak echter zwakheid uit zijn houding, terwijl hij met Karei Eduard Stuart stond te praten: de vriendelijke, aangename uitdrukking van zijn knap ge zicht vormde een groot contrast meb heb sombere uiterlijk van zijn vorstelijken vriend. Een zekere lord Eglinton had de ont troonde Jacobus II in zijn ballingschap ge volgd, zijn zoon had zijn leven en zijn for tuin in de waagschaal gesteld voor de her roeping va.n den oiiden pretendent, en daar het hem gelukt was beiden te redden, vond hij, dat hij meer dan genoeg gedaan had voor een zaak, die hij te voren wist, dat zou mislukken. Maar de gedachte, dat een Daiitsch vorst in Engeland zou regeeren hinderde hem zoodanig, dat hij verban ning verkoos boven een vreemdeling te die nen, voor wien hij geen sympathie had. Onmetelijk rijk, schitterend spreker en volmaakt edelman als hij was, stal hij al spoedig het hart van een der doch ter en Erankrijks. Mademoiselle de Maille brach^ behalve haar-eigen aanzienlijk trousseau en een huwelijksgift van drie duizend francs jaarlijks in baar geld, het prachtige, historische kasteel van Beaufort mee.^ het welk door het fortuin van lord Eglinton, uit de handen der sohepenen gered werd. (Wordt vervolgd)-

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1