N°. 16086 Maandag 13 Augustus. A°. 1912. <§eze «Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zonen feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. "Öffieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. Erg zeeziels.. LEIDSCH DAGBLAII PRIJS DER ADYERTE>TTT\: Van 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootere letter» naar plaatsruimte. Kleine adyertentiën van 30 woorden 40 Oente contant j elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het inoasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURAJST: Voor Leiden per week 9 Oente j per 3 maanden I 2 f l.io. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn t 1,30. Franco per post 1.65. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter aJgemeene kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Bel. aldaar is ter hand gesteld het kohier der Belasting op bedrijfs- en aaidcre inkomsten No. 2 van -den dienst 1912- 1613, executoir verklaard den lOden Aug. en herinnert den belanghebbenden aan hun verplichtingen om den aanslag op 'den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELA Aft. Leiden, 12 Augustus 1912. Directe Belastingen. Dé Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat nan den Ontvan ger dier Directe Belastingen aldaar i's ter hand gesteld het kohier der Belasting op bedrijf- en andere inkomsten No. '3 van den dienst 1912-1913, executoir verklaard den 9den Aug. jl. en herinnert den belang hebbenden aan hun verplichtingen om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 12 Augustus 1912. Leiden, 12 Augustus. De heer F. L. T. Moene, aïhier, is in Den Haag geslaagd voor de akte Fransch' k o.mej. F. C. O. Mingelen, van Har me ien, voor de akte Engelsoh 1. o.te Breda <$e heer P. Fontein, alhier, onderwijzer aan 'de school der Ned.-Herv. Gem. te Oegst- gjeesrt, voor de hoofdakte. De jongeheer H. W. Linck, te Oegst- rst, die onlangs met goed gevolg het M. U. O.-examen aflegde, is nu geslaagd voor toelating tot de Cadettenschool te Alkmaar, om opgeleid te worden tot officier voor het legér hier te lande* De heeren A. Sjouw, alhier, en O. Rol- 'danufl te Gouda, komen voor op een voor dracht voor onderwijzer te Amsterdam. In de jury voor de in September October t>e Amsterdam te houden gasten- toonstelling heeft o. a. zitting de heer N. W«- van Doesburgh, directeur der Sted. Lichtfabrieken alhier. —5 De Raad van Voorburg heeft, 'naar aanleiding van tegen de verkiezing van den heer O. v. d. Berg ingebrachte bezwaren, besloten de stembiljetten opnieuw te doen tellen. Aan het ©lot van de vergadering, de laat ste, welke door baron Van Tuyll van Se- rooskerken werd voorgezeten, nam de heer Ingenhoes het woord en dankte den burge meester voor hetgeen hij in het belang van Voorburg gedaan had. Namens 'den Raad, den secretaris en eenige oud-leden bood hij een inktstel aan. In den Raad van Veenendaal deelde bij de rondvraag de heer G. J. v. d. Boven- kamp mede, gehoord te hebben, dat door de voorstanders van den geschorsten gas-direc teur een bond van anarchisten is opgericht om bommen naar de tegenstanders te gooien, en! verzoekt daarom om meer poli tie. Op de vraag van den voorzitter of dit ernst is, verklaart v. d. B. beslist van ja, doch de voorzitter houdt het Voor dorps praatjes, die niet in de Raadzaal thuis be- booren en gaat er niet verder op in. De heer Hey doet niettemin nog 't verzoek om 't door v d. B. medegedeelde ook aan Gedep. Sta tt a te berichten, waarvoor de voorzitter ech ter bedankt. Jhr. mr. E, H. E. Teding van Berk hout, sinds 1 Maart 1909 burgemeerster Van Haarlemmerliede-Spaarnwoude, heeft tegen 1 November ontslag, gevraagd. Versohenen is de ontwerp-begrooting van Den Haag voor 1913. De totale inkom sten worden geraamd op f 24,097,799.68$; de totale uitgaven op f 23,799,824.68^; het ba tig saldo alzoo op f 297,975. Naar het „Hdbl." meldt zal, behalve de Koningin, ook Prins Hendrik 28 dezer de Friesche landbouwtentoonstelling te Leeuwarden bezoeken. Te Hengelo is een driedaagsche bloe mententoonstelling geopend vanwege de af- deeling Twente der Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde. In de 2000 vierk. M. groote feesttent zijn do kasplanten, afgesneden bloemen en de vruchten opgesteld, zoomede de tentoon stelling der afdeeling Twente der Natuur historische Ver niging, welke aan de bloe mententoonstelling is verbonden. Op het ter rein buiten de tent zijn tentoongesteld groo te groepen coniferen, tuinmeubelen en tuin- Vertsie ringen. Ds, Chr. Plaat, oudste, predikant der Ev.-Luth. Gom. te Rotterdam, vierde Zaterdag den dag, waarop hij 50 jaren geleden het predikambt aldaar aan vaardde. Hoewel reeds 84 jaar,vervult hij nog steeds met opgewektheid het dienstwerk en mag hij zich verheugen in do liefde en symphatïe van zijn gemeenteleden én van- duizenden buiten. - dien kring. Zeer groot was dan ook de belangstel ling. Van alle zijden werden bloemen aan gedragen en regende het gelukwenschen. Des middags werd hij gecomplimenteerd door een oommissie uit den Ker- keraad der Gemeente en ook dioor een commissie, gevormd uit de leden der gemeente, die hem beide onder har telijke gelukwenschen een geschenk in portefeuille aanboden, nadat hem reeds vooraf prachtige bloemstukken waren toe gezonden. Mgr. Th. S. Roes, pastoor van de parochie van Onze Lieve Vrouwe te Utrecht en deken van het dekenaat Utrecht der R.-K. Kerk, een zeer geacht geestelijke te dier stede, herdacht Zater dag zijn gouden priesterjubileum, Voor de armen der Ned.-Herv. Gem. te Rotterdam, ia naar de Rotterdam- sche Kerkbode" meldt, van N. N. eon gift ingekomen van 2000 zilveren roebels Moi/k. Agrar. B. P. De afgetreden burgemeester van Haarlem en mevrouw Bareel van Hoge- landen boden Zaterdag den leden van den Gemeenteraad van Haarlem een maaltijd aan op hun buiten Waterland" te Vel- sen. H. M. Koningin Wilhelmina zendt het pantserschip Jacob van Heemskerck" naar Antwerpen ter begroeting van het Belgische vorstenpaar bij gelegenheid van zijn feestelijken intocht aldaar, ter bijwoning van de Consoiënce-feesten., Onder leiding van prof. dr. J. van Roes werd Zondag in „Plancius" te Am sterdam de 17de algemeene vergadering gehouden van den Alg. Ned. Geheelonthou- dorsbond. In zijn openingswoord zei spr., dat het ledental weer met 20 pCt. was toegeno men. Maar van nog meer belang achtte spr. den vooruitgang van de beweging, die ver gaat boven de eigenlijke organisatie. Ook merkte spr- op, dat de Padvinders beweging te Amsterdam, hoe goed ook, toch overtroffen wordt door de Padverken ners-beweging te '&-Hage ©n Rotterdam, omdat de eerste op te veel militaire wijze is georganiseerd, waarvan het ge-volg ia, dat menig padvinder buiten dienst zich té buiten gaat, terwijl de padverkenners.wor den doordrongen van zelfstandigheid en verantwoordelijkheidsgevoel. In het alge meen moet in het oog worden gehouden, dat het kind niet enkel kind is, maar een aanstaand mensch. Men moet het zelf laten bepalen wat het gaarne wil. Zóó krijgt men Basel heeft het geleerd verschillende groepen kinderen (tot 18- jarigen leeftijd) met eigen bestuur en allen met wezenlijke geestdrift voor het doel dat hun uit eigen wil lief is. Aan het slot van deze beschouwingen deelde spr. mede, dat ter vegadtering tegen woordig waren 64 afgevaardigden van 50 ofdeelingen. Behalve verschillende beslui ten van huishou delijken aard werd het hoofdbestuur gemachtigd, krachtdadig de jeugd-organisatie te steunen en op voor stel van de afet KoogZaahdam besloten maatregelen te nemen krach tiger dan ooit tegen het enorme bierverbruïk te agee- ren." 'Als plaats voor de volgende alg. verga dering werd Utrecht aangewezen. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal Donderdag 15 dezer, die van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel op "Woensdag 14 dezer niet plaats hebben. ALPHEN. Bij Koninklijk besluit zijn goedgekeurd de statuten van de Vereeniging tot bevordering van het tuinbouwonderwijs gevestigd alhier, waardoor die Yereeniging als rechtspersoon is erkend. De directeur van het post- en tele graafkantoor alhier, de heer T. J. Meyer, is hedenochtend overleden. BODEGRAVEN. Door het broeien van Het hooi ontstond er Zaterdagmiddag brand in den hooiberg Van den landbouwer H. Op 't Land. De hooiberg, benevens de woning, zijn geheel afgebrand. KATWIJK AAN DEN RIJN. Reeds bij de oprichting der tuinbouw-vereeniging alhier, speciaal met het doel om veilingen van land- en tuinbouwproducten te hou den, hebben wij opgemerkt, dat het streven der_ Vereeniging succes zou hebben. De re sultaten, elders verkregen, stonden daar borg voor dat het succes echter reeds in het eerste jaar zoo groot zou zijn, als mag wor den geconstateerd, was zeker niet verwacht en als gevolg van deze reeds thans zoo gunstige uitkomsten, mag de Vereeniging zich steeds in groote sympathie verheugen- Oorzaak hiervan zijn de prijzen, die, vol gens het algemeene oordeel, zonder de vei lingen nooit zoo hoog zouden zijn geweest. Worden ook op andere plaatsen dit jaar voor bloemkool flinke prijzen gemaakt, dit artikel schijnt vooral hier bijzonder in trek en het ligt voor de hand, dat zulks moet worden toegeschreven aan de goede kwaliteit; over het algemeen toch laat die nogal wat te wenschen over, en is dit jaar die Katwijksche bloemkool zeer gewild. Niet alleen, dat de veiling wordt bezocht door kooplieden uit onze groote steden, zelfs van over de grenzen komt men naar Kat wijk om een partijtje machtig te worden. Geen wonder, dat vele tuinders zich in den loop van den zomer nog bij de Yereeniging hebben aangesloten; toch kon het ledental nog grooter zijn, want niet allen zijn tot leden aangesloten. Ongetwijfeld zullen die voorzichtigen ook wel komen, en daardoor de hoeveelheid te veilen productie steeds grooter en grooter worden, waardoor zeer zeker zich nog meerdere koopers zullen aanmelden, waardoor, kaji het anders, de prijzen zullen stijgen. Ook van Valkenburg en Rijnsburg komt men, natuurlijk aangelokt door de hooge prijzen, met de voortbrengselen van den oogst ter veiling, en er gaan reeds stemmen op om met de teeldera uit die gemeenten, gemeenschappelijk te werken. Men meent, dat ook deze samenwerking zou leiden tot nog meer omvang en bloei der veilingen. Liet de heer Van Maanen zijn bakkerij met woning ten vórigen jare geheel afbre ken en vervangen door een inrichting, waarmede rekening werd gehouden met de eischen van den tegenwoordigen tijd, an dermaal heeft hij getoond met dien nooit stilstaan den tijd mede te willen gaan. Voor het aan huis bezorgen van zijn baksel heeft hij zich aangeschaft een driewieler met daaraan bevestigd© gelegenheid voor ber ging van bToed, zoo dat het transport-rij wie thans ook in ons dorp zijn intrede heeft gedaan. Wel langzaam, maar toch: het platteland, volgt d© verbeteringen, di© in de steden thans reeds oud mogen worden genoemd. KATWIJ'K-AAN-ZEE. Ged. Staten heb ben de beslissing over het raadsbesluit tot opheffing van de Burgerschool in de Paul- Kruger-straat alhier verdaagd. Een gezelschap van oiroa vijfhonderd personen, waaronder een kinderkoor van 250 leden kwam gistermiddag, voorafgegaan door een vaandeldrager met vaandel, ons "dorp binnen. Het kwam uit Amsterdam en was per stoomboot Volharding" tot Kat wijk aan den Rijn gevaren, vanwaar het nu tot aan ons strand wandelde. Ook een mu ziekkorps bevond zich bij het gezelschap. Er werd evenwel niet gespeeld. Nadat eeni- go tijd op het strand was doorgebracht, be gaven allen zich naar de Haven alhier, waar de boot hen reeds wachtte. Het gaf een heele drukte in onze gemeente. LISSE. De trom, die gristeren te 4.21 uit Haarlem alhier moet arriveeren, is bij den wissel aan de Nachtegaal gederailleerd. De machine stond dwars over de straat en ook was d© eerste wagen uit de rails, waarvan ook de koppeling was gebroken. Bovendien was het telefoonhokje geheel omver ge gooid, waardoor de telefonische verbinding ook was verbroken. De dienst was den geheelen dag Verbro ken. NOORDWÏJKERHOUT. Toen de heer D. gisteren met den kapwagen uit de kerk naar huis reed, struikelde het paard, het lemoen van het rijtuig brak en de heer D. sloeg Voorover op den grond en bezeerde zich ern stig* In de nieuw aangebouwde lokalen der R.-K. school „De Voorzienigheid" is een tentoonstelling geopend van allerlei voor-, werpen van nut en smaak. De tentoongestel de prijzen zullen verloot worden en de op brengst er van zal strekken ten bate van arme zieken in deze parochie. De dames-commissie hoopt met een druk bezoek vereerd te worden. Ter eere van het veertigjarig priester^ schap van Z. D. H. den Bisschop van Haar lem hebben de Rs-K. parochianen alhier f 158.50 bijeengebracht. Dit gold zal streks ken als bijdrage voor het aan te bieden hul deblijk. De „Echo der Duinen" is uitgenoodigd door een feestcommissie te Voorhout om deel te nemen aan de feestelijkheden, welke aldaar gegeven zullen worden. RIJPWETERING. Door G. C. Borst, brievengaarder alhier, is hooger beroep in gesteld tegen het besluit van B. en Ws. dezer gemeente, waarbij aan G. M. Beelen, alhier, vergunning is verleend tot het plaat sen van een veekoekpers met bi jbeh oorend e machinerieën en drijfwerken in zijn bestaan de maalderij te Rijpwetering. Ten gevollg© van hooibroei was de heer D. Straathof, Veehouder alhier, genood zaakt zijn hooiberg gedeeltelijk uit te ste ken. Het hooi vatte reeds vlam, zoodat de hulp d©r brandspuit noodig was. Bij Kon. besluit is aan den luit.-kol. der mariniers P. J. van T rooi jen met 2 Sept. wegens langdurigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toeken ning van pensioen en het bedrag van het pensioen bepaald op f 2250 's jaars; met in gang van 1 Sept. bij het korps mariniers be vorderd tot luit.-kol., de kapitein J. P. A. Termaat, en aan dezen luit.-kol. op verzoek" met dien datum wegens liangdurigen dienst eervol ontslag- uit den zeedienst verleend onder-toekenning van pensioen en het be drag van het pensioen bepaald op f 2085 's jaars; bij het korps mariniers bevorderd: met ingang van' 1 Sept. tot kapitein, de luit, J. Oele; met ingang van 2 Sept. tot luit.- kol. de kapitein L. de Jonge Oudraat en tot kaipitein de 1st© luit. C. R. van Blijenburgh; is de gep. Oostindische hoofdambtenaar -mr. G. J. A. van Berokel, laatstelijk pre-, sidenit van den Raad van Justitie te Bata via, opnieuw benoemd tot directeur der Ned.-Ind. Bestuursacademie is d!e bij besluit van den gouv.-generaal van NedL-Indië tot kapt. bevorderde 1ste luit. der inf. van het leger in Ned.-Indië W. Bueno de Mesquita ontheven van den ver deren duur van zijn detacheering bij de land macht in West-Indië zijn met ingang van 16 Augustus bij de zeemacht bevorderd tot officier van gez. lste kl. de officieren van goz. 2de kl. G. K. Fuoha en R. L. H. J. Rijfkogel zijn benoemd bij het Ooilege van Regen ten over de strafgevangenis te Sneek,- tot voorzitter: P. J. de Hoop, lid van het col lege; tot lid: W. van Heyningen Nanninga, bewaarder der hypotheken van het kadaster en der soheepsbewjjzen, wonende aldaar; is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau Th. S. Roes, kanunnik, de-» ken en pastoor te Utreoht. Blot) „Merkwaardig," fluisterde zij en zij zag Vragend haar reisgezel aan, die het bordje op zijde had geschoven, zijn 6toel dicht naast de hare geplaatst en het zich daarin gemakkelijk gemaakt had. Alsof hij precies wist wat zij voelde zeide hij „Ja, het is gek. Zulk een verschijnsel is bepaald heel vreemd. Ik zou u raden niet naar het zeilschip te kijken en ook niet naar den horizon. Het begint al koeler te .worden, nietwaar? Doe uw handen onder de dekens. Als men dreigt zeeziek te wor den, moet men het lichaam vooral warm houden. Trude von Heimersdorff zette angstige 'oogen. „Gelooft u heusch, dat ik...'» „Helaas ja, freule." „En u?" „Ik ook, o ja, zelfs heel erg! Zoodlra de wind nog wat sterker wordt, moeb ik er aan gelooven. Bij mij openbaart zioh de kwaal op een zeer eigenaardige wijze. Niet zoo zeer lichamelijk. Ik begin dan te lijden aan verschrikkelijk gedrukte stemming. Het gaat zelfs zoo ver, dat ik neiging tot zelfmoord gevoel. Zakmessen, revolvers, leeren riemen of dergelijken heb ik dan ook nooit bij mij als ik aan boord ga." „Dat belooft niet veel goeds," fluisterde het meisje met bleeke lippen. „Neen, en daar is, helaas, niets aan te doen. Het is beter het vooruit te zeggen, nietwaar? Ik deel de meening niet, die toch algemeen verspreid is, dat tnen niet over zeeziekte praten mag. Het is veel heter elkaar vooruit de verschijnselen mee te deelen, dan kan men elkaar immers van dienst zijn? Ik, zooals ik u zei, heb een on weerstaanbare neiging tot zelfmoord. En als u, indien het zoo ver is, een oogje op mij wilt houden, dan zal u mij veel genoe gen doen eD ik zal er u dankbaar voor wezen. „Maar, mijn hemelHoe kunt u dan zulk een tocht ondernemen?" Onwillekeurig maakte zij een beweging en legde de hand op zijn arm. Wendelin Boos lette er niet op. Hij zwaai de met het- hoofd en keek over de verschan sing naar het steeds toenemende geweld der golven, met haar witte koppen. „Dat is zeer eenvoudig, freule. Ten eerste mocht ik u in geen geval alleen laten op mv eerste zeereis. Ten tweede is 'een kwaal, die men zeker weet-, dat over gaat, wel uit te houden, a-1 is die kwaal nog zoo hevig. Ziet u ik ken een oude dame in Hamburg; neen, pardon, voorloopig zou ik nog niet naar de verschansing gaan, dek u liever goed toe, leun achterover en doe uw oogen dicht... Ja. zoo is 't goed. Maar wat ik zeggen wou! De oude dame wordt al zeeziek, als zij een stoomfluit hoort of de orgels van een draaimolen. Niettegen staande dat gaat zij 's zomers en 's winters i'edere week eens naar Helgoland, om haar zoon te bezoeken, di'© daar een vast© be trekking heeft. Men kan zijn gevoel van zeeziekte dus best overwinnen of er zioh ten minste tegen verzetten. En dat raad ik u dringend aan, lieve freule, in uw belang, en als ik u bidden mag, ook in het mijne. Want ik voel..." Zuchtend wierp hij zich achterover in zijn stoel. Truidie von Heimersdorff zag hem ver schrikt aan. „Maar is er dan niets, dat u, dat ons zou kunnen helpen?" Wendelin Boos schudde haast onmerk baar het hoofd. „Niets", fluisterde hij dof, terwijl de blonde wimpers zijn oogen be dekten. Een pijnlijke trek vertoonde zich om zijn mond. Maar slechts voor een oogen- blik. Toen was het of hij alle krachten in spande. Hij richtte zich omhoog. En nu was de pijnlijke trek verdwenen. Een wee moedig lachje speelde om zijn lippen. „Niets is er wat mij helpt, freule. Den een helpt een flink glas groc, den ander pepermunt, een derde als hij een warm strijkijzer op zijn maag legt. Neen, als 't u blieft nog niet naar de verschansing. U moet u zelf diwingenBlijf maar heel rus tig liggen. U heeft uw zakdoek niet tegen uw mond te drukken, dat helpt niets. Be ter heel rustig te blijven liggen, heel rustig. Mij helpt niets. Dat wil zeggen, ja toch wel iets. Een erge schrik of aanhou dende angst, dat is het eenige afdoende middlel tegen zeeiziekte. Dat helpt iedereen. Ik heb het opgemerkt in de Golf van Bis cay©. De eerste officier was plotseling krankzinnig geworden en rende als een. waanzinnige amokmaker met getrokken mes tusschen de passagiers rond. Hij werd spoedig gevat, nog voordat hij iemand ge kwetst had, maar de zeeziekte was over. De mijne ten minste... Maar hoe zal men hier zoo ineens een ergen schrik krijgen 1 En het moet heel gauw zijn ook, want... ik kan dat ellendig© gevoel niet meer uit houden... ik... ik..." Het jonge meisje had van die Golf-van- Bfscaye-kwestie niets meer gehoord. Niet tegenstaande de vermaningen, dié zij ge kregen had, stond' zij op, waggelde naar de verschansing en... dj greep met sprake- looze ontsteltenis Wendelin Boos vast, die met rollende oogen zijn pet in zee slingerde en nu pogingen deed om zelf over de ver schansing te springen. Eén been had' hij' er reeds overheen. „Barmhartige hemel, wat doet u, mijn heer! Ik smeek u, om alles ter wereld, wees toch verstandig.'' „Neen", kermde hij, terwijl hij zich trachtte los te maken. Ik w i 1 niet verstan dig zijn. Ik k a n niet verstandig zijnIk voel mij diep ongelukkig, ik wil sterven Laat mij los..." Trude von Heimersdorff sloeg haar ar men nog des te vaster om hem heen en riep om hulp. Eenige hofmeesters kwainen aangeloopen. Met vereenigdé krachten ge lukte het. him hem van de verschansing t© verwijderen., „Red hem 1" smeekte het jonge meisje, de handen wringende. „Bind hem vastl Bind hem stevig vasf!" „Ik wil niet! Ik wil het water in „Lieve... goede mijnheer... ach toe... als ik het u smeek..." Zij nam zijn hoofd in haar beide sidde rende handen en fluisterde hem onsamen hangende klanken toe van doodsangst en... teederheid. Dat stelde hem eenigszins genist. Hij liet zioh naar de kajuit brengen en daar op een canapé nederleggen. Maar toen Trude van Heimersdorff bij hem neder- knielde en zijn hoofd tegen haar schouder aanlegde, werd hij pas bedaard... heel kalm en bedaard... en bleef kalm tot Helgoland toe. Laat in den avond van dienzelfden dag ontving de heer von Heimersdorff een tele gram van zijn zuster Lisbeth. Zij vond het zeer zonderling bij een verloving in de' familie zoo ineens voor een „fait accompli" gesteld te worden. Daarenboven vond zij het bespottelijk een paar zulke verliefde mensohen alleen op reis te laten gaan. Tot haar groote verbazing was Trude in het ge heel niet zeeziek geweest; Wendelin inte gendeel heel erg-

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1