Jüo. 16092. LEXDSCH DAGBLAD, Woensdag* 1 Augustus. Tweede Blad. Anno 1912. Buitenlandseh Overzicht. PERSOVERZICHT. Een belangrijk geschrift Nederlands handel en industrie. Ia Turkije is, zooals we reeds meedeel den, in de strijd tusschen regeering en Ka mer, thans dus de beslissende slag gevallen. De regeering heeft een Se naatsbesluit weten uit te lokken, waarbij verklaard wordt dat de Kamer slechts een jvoortzetting was van de vorige ontbonden Kamer, zooda-t thans haar wettige zittings termijn is verstreken en nieuwe verkiezin gen zullen moeten plaats hebben. De regee- fing wilde de Kamer ontbinden, zij zocht naar een conflict dat haar tot deze ontbin ding een uiterlijke aanleiding kon geven, maar daar de Jong-Turksche meerderheid, deze tactiek doorziende, elk conflict zorg vuldig vermeed, moest zij eindelijk wel uit 'den hoek komen en ook zonder cpnflict tot het ontbindingsbesluit overgaan. De regeering die aan het bewind van het Jon§-Turksche Comité voor eenheid en vooruitgang" een einde maakte, heeft nu ook de consequentie-van haar optreden gc- tflokken en ook een einde gemaakt aan het leven van de Kamer, waarin de Jong-Tur- ken nog oppermachtig waren. Het kabinet heeft dus nu de handen vrij. Het heeft aan den eersten en voornaamsten eisch der Al- baneezen voldaan en kan nu ook de vredes onderhandelingen met Italië beginnen 'die, naar velen meenen, in zijn bedoeling liggen. Het Jong-Turksche Comité heeft besloten om de Kamerzittingen, trots het Ontbindingsbc sluit, voort te zet ten, eerst in Konstantinopel, en dan in een nader te bepalen provinciestad. Op het oogenblik lean het Comité alleen staat ma ken op de garnizoenen van Erzeroem en Ersindzjan, doch, daar de verhouding der krachten nog blijken moet, zijn verrassin gen niet onmogelijk. Drie officieren van den gcneralen staf hebben, Volgens den correspondent van de „Köln. Zeit." verklaard, dat het Comité op hen en hun mannén kon rekenen. De langdurige crisis heeft de officieren in drie groepen verdeeld. Behalve de militare bond, die Nazim pasja, de minister van oor log, naar men zegt, heimelijk een goed hart toedraagt, al dringt hij ook in het open baar op een spoedige ontbinding van den bond aan, en de Comité-gezinde officiersver- eeniging heeft men nu nog een derden bond, 'die in theorie alle bemoeienis van de officie ren met de politiek uit den booze acht, maar ondertueschen scherpe eischen stelt ten opzichte van de Albaneefzen. Tot de eerste groep moeten de garnizoe nen van Konstantinopel en Smirna behoo- ren. Aanhangers van. het .Comité, zitten overal, terwijl de derde groep in Saloniki ore rh eer schend en ook in Konstantinopel vrij sterk moet zijn. De verwarring Js ten top gestegen. Door een instinctmatige vrees voor de gevolgen voor het land, heeft men tot nog toe botsin^ gen vermeden. De Turken hebben de aanvallen langs de Mon tenegrijnsche grens herhaald-. Nadat sij herhaaldelijk aanvallend waren opgetre den en daarbij zelfs op Montenegrijnsoh grondgebied waren doorgedrongen, zijn de Mjontenegrijnen, die twee dagen lang de grootste lankmoedigheid hadden betoond, eindelijk tot den aanval overgegaan en heb ben zij de Turken over de grenzen gedreven en drie Turksche grensstellingen genomen. In Marokko hebben, naar Reuter meldt, te Mazagan botsingen plaats g e had tusschen politie troep en en aanhan gers van kaïd Triahi. Kaïd Triahi, die beschuldigd wordt ver schillende misdaden te hebben gepleegd, aou door de troepen juist in hechtenis ge nomen worden, toen hem door een Spaan- schen Israëliet een schuilplaats werd aan geboden. De tabor omsingelde daarna diens villa. Gisterochtend diende de Spaansche con sul een protest in, waarin hij verklaarde, dat Triahi een Spaansah beschermeling was. De aanhangers van den kaïd KSjben ge tracht de stad binnen te dringen en daar 'een paniek onder de bevolking te veroor zaken. D« Makhzen heeft verklaard dat Triahi geen Spaansch beschermeling is. De Fransohe oonsul heeft kolonel Mangu om versterkingen verzocht. De kaïd had beloofd zich 's avonds naar het Fransche consulaat te zullen begeven, de Spaansche consul en de leden van de Spaansche kolonie ontrieden hem dit ech ter. De troepen omsingelden daarop nog maals het gebouw, 's Middags werd de kas- bah van Triahi beschoten en geheel en al verwoest. Vele wapens, munitie en zijn cor respondentie werden in beslag genomen en de inlandsche gevangenen, die op last van dén kaïd in de korensohuren opgesloten waren, werden bevrijd. De aanhangers van Triahi werden "door de cavallerie achterna gezet. Te 7 uur in den avond begaven zich Span jaarden naar het huis, waar Triahi een schuilplaats had gevonden. Er werd gescho ten -op de troepen, die het huis omsingel den. Deze schoten terug, niemand werd ech ter getroffen. Het moet in de stad voor de Europeanen allesbehalve aangenaam zijn. Ze waren ten minste genoodzaakt de wijk te nemen in de consulaten. Speelde zich dit af in dat deel van Ma rokko, waar de Spanjaarden de baas zijn, in dat waar Frankrijk de zorgen voor rust en veiligheid op zich heeft genomen is het ook niet in den haak. Men zal zich nog wel herinneren, dat in de eerste helft van Juni de toenmalige ko lonel Gouraud een strafexpeditie heeft ge houden in het gebied ten noordoosten van Fez en dat wel op zulk een doortastende en afdoende wijze, dat hij wegens het be haalde succes tot generaal werd bevorderd. Zondag is hij opnieuw naar dit operatie gebied vertrokken aan het hoofd van negen tien compagnieën infanterie, vier secties ar tillerie en drie eskadrons cavalerie. Dit keer gaat het tegen den roghi, die voortdurend in die streek bezig is de bevol king tegen de Fransohen en tegen de hen trouw blijvende stammen op .te zetten. Aan gezien aan géneraal Lyautey op zijn drin gend verzoek 'aanzienlijke versterkingen uit bet moederland worden toegezonden, zal generaal Gouraud thans waarschijnlijk in staat zijn in dit voor de .FTanschen :ZOo:ge.; vaarlijke gebied eenige vaste posten achter te laten, zoodat ook van den kant van Fez de latere opmarsch naar het belangrijke Taza zoodoende wordt voorbereid. Het Fransche oorlogsschip „Cosmao" is naar Agadir afgereisd. Maandag is de conventie der nationale, progressieve partij, bestaande uit a a n- hangersvanR. oose v elt, te Chi cago geopend. In een bericht van daar aan de Times" werd medegedeeld, dat de oonventie der zoogenaamde derde partij niet zoo oiïbetee- kenend zou zijn, als Roosevelt's tegenstan ders meenden te mogen voorspellen. Opmer kelijk is het wel, dat zelfs de bladen, dit hun uiterste best doen om de nieuwe partij in een belachelijk daglicht te stellen, zich dan toch de moeite getroostten om hun bes te politieke correspondenten ter bijwoning van de conventie aan te wijzen. Men wijst er in het kamp van Roosevelt^s tegenstanders wel op, dat er zoo weinig af gevaardigden en senators aan de conventie zullen deelnemen. Roosevelt heeft bij zijn ontvangst te Chi cago. verklaalrd, dat hij zou spreken over „socialisme of anarchie". Daarbij weTd door hem de waarschuwing gevoegd, dat men al zijn', stellingen moest aanvaarden, wijl hij anders de oandidatuur der partij zou wei geren. Of mén den dictator, want zoo treedt Teddy op, zal steunen, is een andere Vraag. In het program, dat Roosevelt gisteren ivodiias, Verklaarde hij, dat de nieuwe partij moet steunen op beginselen, waar mede het geheele rijk kan instemmen en die het volk het recht verleenen de grond slagen van zijn staatkunde naar eigen in zicht vast te stellen. Ten opzichte van de trusts, beval hij aan, dat de huidige bepalingen op de transporten'-dernemdngen zouden worden toegepast op alle industrieele ondernemin gen, die den handel m'onopoliseeren of in vloed hebben op de marktenhij drong aan op de instelling vair oen commissiOj die het toezicht op de groote industrieele on dernemingen zal regelen, deed verschillende voorstellen ter verbetering van de arbeids voorwaarden, o.a. tot benoeming van com missies, die de minimumioonen zullen vast stellen en beval kiesrecht voor vrouwen aan. Omtrent het tarief zeide hij, dat het Amerikaansclie volk het protectionnistisoh tarief wil, maar zioh verzet tegen een on rechtvaardige toepassing. Hij ried geleide lijke herziening der tarieflijs ten aan, ten einde plotselinge schokken in den handel te voorkomen, bepleitte versterking van het Pa nama-kanaal en gelijke kanaalreohtcn voor de gToote vaart voor alle volken, ook Ameri kanen, pilaar vrijen doortocht voor Ameri- kaansche kustvaarders. Ten slotte wekte hij het volk op om in geest van broederschap te streven naar op heffing. van do natie. „D e Nieuwe Oouran t", het rap port dor commissie van voorbereiding voor de Tariefwet besprekend, wijst er op, dat de tegenstanders zioh plaat sten op de basis van reëele feiten, terwijl de voorstanders veelal slechts theoretische beschouwingen leverden, spraken over tal van industrieën, die,, onder een bescher mend tarief hier zouden kunnen bloeien, doch verzuimden, die industrieën met name të noemen. "Verder stelt het blad het. dwaze in het licht van de volgende passus in het rap port: „Voorts werd de opmerking gemaakt, dat het stelsel van eenzijdigen invoer me debrengt, dat niet op voet van gelijkheid wordt geruild. Bij den internationalen ruil moet ons land de waarde zijner goede ren plus het bedrag der buitenlandsóhe inkomende rechten, zeg 110 percent der waarde leveren en het ontvangt niet meer dan 100 percent terug." (Verslag blz. 37.) Hierover zegt het blad: „Maar in ernst: vertoont dit paragraafje niet een ergerlijk gemis aan inzicht in de meest eenvoudige economische waarhe den, bij hen, die dit proza ten beste gaven 1 Dat A. en B., ruilende, elk voor zich iets afslaan, dat voor hen minder waard is dan hetgeen zij van den ander daarvoor verkrijgen, dit is dezen heeren te ge leerd. Dat „ruil op voet van ongelijkheid" tusschen particulieren zoowel als tusschen volkeren op den duur onhoudbaar en on denkbaar is, het is dezen volksverte genwoordigers niet geopenbaard. Dat een volk niet meer goederen of diensten van anderen kan verkrijgen dan hij aan goe deren of diensten zijnerzijds anderen le vert, ziedaar wat zij niet beseffen. Zij zeggen eenvoudigde Hollander betaalt aan de Duitsche grens 10 pet.de Duit- scher aan de Hollandseho 0,00; dus levert de Hollander 110 pet, en krijgt voor 300 pet. terug. Nu, als de zaak zóó stond, hoe gemakke lijk was dan de remedie. Heft 20 pet., o mijn vaderland, 'en gdj zult op eiken gul den een dubbeltje winnen in plaats van er een op toe te leggen!.. „H et C e n t r u m" schrijft: De zaak is natuurlijk ernstig overwogeu en van alle kanten bekeken. Dat de Regee ring daarbij niet over ijs van één nacht is gegaan, staat dus vast. Dat de meeningen op dit stuk, en vooral over de vraag, -of in 't algemeen aan vrijhandel of protectie de voorkeur is te geven, sterk uiteenloopen, toont het zeer breedvoerig verslag over tuigend aan. Van een scherp protectionis tisch tarief, - kan echter, ook wanneer dit de goedkeuring der Kamers verwerft, geen sprake wezen. De oppositie maakt zich aan overdrijving en erger schuldig, waar zij den indruk poogt te vestigen, alsof het tegen deel waar zou zijn De politiek is aan deze wijze van voorstellen natuurlijk niet vreemd. Het eenige, waaromtrent men het ter Lin kerzijde len naastenbij eens schijnt geworden te zijn, is, dat de Tariefwet niet mag wor den aangenomen. En men heeft zoo gewel dig alarm geslagen, dat de publieke «opinie daardoor eenigermate werd .beïnvloed. Dit is echter zeker: blijft de Tariefwet, welke allereerst stijving der Schatkist, en dus niet het weren van den buitenlandseh en invoer beoogt achterwege, dan ontbreekt de financieele grondslag oor de sociale ver zekeringen en wordt de oude en invalide arbeider daarvan de dupe. Want- al is men het Links, om partij- en andere redenen, roerend eens in afkeer van het Tarief, over de vraag waar het geld dan wel vandaan mpet komen en ook over de sociale ver zekeringen zeiven loope-n de meeningen schier anarchistisch uiteen. „H et Huisgezin": Er is misschien geen ander onderwerp dan een tarief, waarbij zooveel te geven en te nemen is. En daarom is dan ook alleszins verklaarbaar, dat minister Kolkman zich tot het aanbrengen Van zooveel wijzigingen in zijn ontwerp heeft laten bewegen. Maar er is ten slotte een grèns. Een mi nister. die maar aldoor met de pen klaar! 2/Oti sta fin om te schrappen óf te wijzigen, zpu spoedig het- stuur kwijt, raken en in plaats van leiding te geven, geleid wrorden. We mogen dan ook aannemen, dat de Minister in zijn gewijzigd ontwerp zoo ver is gegaan als hij gaan kon, en dat het ont werp in zijn nieuwen vorm behoort te wor den aanvaard of afgewezen. Men kan niet bij elk artikel en elk onder deel van een artikel aan het peuteren blij ven. Indien de linkerzijde haar taak als oppo sitie niet in den zin van loyale medewerking wenscht op te vatten, van rechts mag beter verwacht worden. Voor zoover het van haar afhangt, zal zij tot spoedige afhandeling meewerken, niet omdat de stembus wenkt, maar omdat we geld moeten hebben voor de sociale wetge ving en omdat de eigen nijver heid aan eenige redelijke versterking dringend behoefte heeft. „D e Re sidentiebo d e": Het verband tusschen Tariefsherziening- én Christelijke beginselen ia hierin gelegen, dat zonder Tariefherziening geen geestelijke en stoffelijke sociale hervormingen van eeni ge beteekenis zijn tot stand te brengen. Im-: mers, waar het gebied der directe belastin gen vrij beperkt is en het aantal belasting schuldigen niet groot, daar kan, naar onze overtuiging, nimmer voldoende van hen ge haald worden om »>en behoorlijke som voor sociale hervormingen beschikbaar te stelleiu. Zeer zeker, de schroef der directe belastin gen kan nog aangedraaid, de Inkomstenbe lasting het ligt in den wil der Regcering zal aanzienlijk meer opbrengen; doch. zooveel als er benoouigd is, schijnt nimmer uit de directe belastingen alleen te verkrij gen. Dat zulks het geval is, valt niet tegen te spreken. De geschiedenis der liberale bo- windvoering in de laatste jaren heeft dit in bet licht gesteld. Na de kiesrechtuitbrei- ding-Ya-n Houten won de liberale concen tratie onder Pierson op Van Houten's leuze: „Tegen clericalisme en protectie." En in hetzelfde jaar 1807 kondigde de eerste Troonrede onder de signatuur Pierson Bor- gesius stoutmoedig een Tariefsherziening aan, om mede in den nooa der schatkist te voorzien. Toen in 1905 Borgcsius niet wilde bestu. ren, doch zich tot de rol y&n formateur be paalde, r peel de het Minister per order Bon. gesiiLS, onder de leiding van den heer T>* Meester, nagenoeg gelijk spel. Het „Handelsblad" verheugt zich over dé intrekking der rechten op meer, en maakt daaruit op, dat de voorstanders van bescherming feitelijk toegeven, dat de voorgestelde tariefs-verhooging in strijd ia met de belangen van ons volk. Na een resumptie van de beweringen der prot^o- lionisten, gaat liet blad voort Nu vragen wij echter, indien de voor standers van beschermende rechten werke lijk zoo... onverstandig zijn om te meenen, dat die beweringen steek houden en vol doende grond leveren voor beschermend!* rechten wat is er dan verkeerd aan meelrechten? De waarheid is natuurlijk dat zij den moreelen, moed missen om con sequent te zijn, dat zij het meest alge- meene, het meest noodzakelijke consump tie-artikel ook niet, met een fractie van éen cent durven in prijs verhoogen, om dat het volk dan het vooze van hun rede- neëringen en beweringen te duidelijk aan den lijve zou voélen. Zij erkennen door die vrees echter de ondeugdelijkheid van d'èh grond-, waarop zij'staan. Indien lage be schermende rechten voor een zeer alge meen verbruiksart-ikel, dat in groote hoé veelheden verbruikt- wordt, immoreel en onverdedigbaar zijn zijn ook hoogere rechten voor andere even algemeene en haast even noodzakelijke artikelen, die in iets minder groote hoeveelheid gebruikt worden, onzedelijk en ontoelaatbaar. De erkenning^ dat de heffing van meel- reohten is in strijd met heb algemeen be lang, is de erkenning, dat invoerrechten van noodzakelijke levensbehoeften in strijd met het volkbelang zijn. Wat de omstandigheid betreft, dat de OVER M IV. De metaal-industrie. Vele pagina's zijn gewijd aan de metaal industrie. Deze is trouwens in zoovele on- derdëelén te splitsen, dat het licht te be grijpen, is dat behandeling van dit onder werp zooveel plaatsruimte vordert. Ter onderscheiding mot het behandelde on der machine- en scheepsbouw kan worden gezegd, dat hier worden behandeld, die on- derdeelem, die niet in verband staan tot deze beide takken. Worden daar ook onderd-ee- len van machinebouw b.v. behandeld, bier gaat 't slechts over de fabricage van pro ducten, die op zichzelf, om 't zoo uit te druk ken, af zijn. We hebben hier niet te doen met takken van industrie, die van zoo groot belang zijn als de reeds in een vorig artikel be handelde, doch niettemin betreft 't voor ons land een bron van groote inkomsten, in veel opzichten ook nog van ïermen uitvoer naaJr verschillende rijken in Europa of ovérzee- söho gewesten. In een aantal fabrieken worden ijzéren ledi kanten vervaardigd, te Deventer ook staal draad-matrassen, terwijl dezelfde fabrieken zioh toeleggen op 't maken van tuinameuble- mënten. ïn andere fabrieken worden kleine wapenen gemaakt, vijlen in weer andere' en in een drietal werkplaatsen zijn 360 man bezig met de vervaardiging van spijkers en draad nagels. Friesland maakt schaatsen, die naar Duitsohland, Engeland, Oostenrijk, Rusland en de Vereenigde Stater, worden gezonden. Van de vele andere takken noemen we heg 'de vervaardiging langs machinalen weg van boefijzers en ook legt men zioh toe op bet 'mak-en van machines voor den land en hooibouw. Van belang is de vervaardiging en den uitvoer van vleeschsnijmachines, in een twee tal 'fabrieken hier te lande ondernomen. Verder 'zijn er een viertal fabrieken voor weegwerktuigen. Uit koper worden ook tal yan voorwerpen vervaardigd. Dit is weer een tak van industrie, die ver over de grenzen Dekend is. De koper- en bronsgietérijen geven aan 700 arbeiders werk. Voorwerpen van kopar, tin, brons ein nik kel woerden in Vele plaatsen gemaakt en Vele bonderden werklieden zijn hiermee bezig. Ruim '40 fabrieken telt ons land, die be halve met de kolonies zaken doen met Bel gië, Denemarken, Duitschland, Frankrijk, En geland, Oana-da, Egypte en de Vereenigde Staten. In 'de inrichtingen voor vernikkelen, ver zilveren, vergulden en verkoperen werken 260 man. In de fabrieken, waar lood en zink wor den 'verwerkt, arbeiden vele honderden mmj schen. Do producten worden naar alle wercld- deelen verzonden. Het Verkeer mét rijwielen is bier te lande sterk 'toegenomén. .Waren in 1899 ér 94,370 fietsen bier te lande in gebruik, in 1910 waren bet er 539,560. Van elke tien Neder landers heeft er dus één een rijwiel. Be grijpelijk, 'dat ook de rijwielindustrie is toe genomen. In de zeven groote fabrieken wer ken ongeveer 1000 arbeiders. In eenige dezér legt 'men zioh ook toe op de fabricage van motorfietsen en automobielen, maar een spe ciale 'fabriek voor auto's te Amsterdam, beeft 325 man aan 't werk. Do uitvoer van rijwielen én auto's heeft plaats naar de Ne- derlandsche én Engelsche kolonies, Enge land 'en Zuid-Amarika. Een meevaller, waar we steeds denken, dat uit ons land hiervan niet wordt uitgevoerd. De fabrieken, waar capsules worden ge maakt, leveren meer dan we hier te lande kunnen gebruiken. Een deel van dé productie van 800 arbeidskrachten gaat naar vele lan den Van Europa, naar Amerika, Australië en sommige landen Jn Azië. De klokken.industrie uurwerken voér torens, 'stations- en electrische straatklok- ken werkt hoofdzakelijk voor ons eigen land, hoewel er ook uitvoer is naar Zuid- Afrika. De émail-fabrieken werken daarentegen in aanzienlijke wijze voor export. De producten gaan dloor ongeveer de geheele wereld. Verder worden hier te lande nog gas ovens gemaakt, gasmeters in een viertal fabrie ken door 400 man instrumenten voor vele wetenschappelijke doeleinden weer een belangrijk artikel voor uitvoer en mu ziekinstrumenten waarvan Engeland de voornaamste afnemer is. Vermeldenswaard is nog de fabricage van brandkasten en kluisdeuren. Op dit gebied is Nederland zeer bekend. De groote firma te Dordrecht heeft een wereldvermaardheid weten te verwerven. Ook veiligheidssloten worden in grooten ge tale in laatstgenoemde fabriek vervaardigd. De "uitvoer van de verschillende producten gaat 'naar alle landen, zelfs naar IJsland. Honderden werklieden vervaardigen blik verpakking, die niet alleen voorziet in de behoeften Van conservenfabrieken, eto. hier te lande, maar waar ook over de wereld markt in groote hoeveelheden wordt gepro duceerd. De lettergieterijen hebben een groot af zetgebied, want ver over de grenzen heb ben vooral een tweetal dezer zich naam] weten te maken. Glas, aardewerk en bouw materialen. Oud-Del ftsch, Oud-Amstel, Oud-Makku- mer! 't Herinnert alles aan de bloeiperiode van de vervaardiging van aardewerk in ver schillende deelen van ons land. Maar na een tijd van verval, is deze in dustrie weer gaan bloeien en van veel be teekenis geworden. De vervaardiging van porselein cn aarde werk in 'de drie groote en bekende fabrieken te Maastricht geeft aan het aanzienlijkst aan tal arbeiders in dit vak werk. Daar arbei den ér niet minder dan 4200. Doch de vervaardiging van fijn aardewerk, het plateel werk, staat weer hoog in aanzien. Onder de thans bekende fabrieken worden Vermeld o.m. Oegstgeest en Zoeterwoude. Met de veranderde tijden is de fabricage van Qoudsohe pijpen sterk afgenomen. Voor de lange Gouwenaar heeft mén den tijd niet 'meer. Die behoort hij de trekschuit. iWarén er in de eerste helft der achttiende eeuw ongeveer 16,000 jnenschen in deze branche werkzaam, thans werken er in een zevental fabrieken nog 400. In 1911 werd uitgevoerd 1,063,000 kilo gram porselein, 16,069,000 kilo aardewerk waarbij inbegrepen het fijne aardewerk en 143.309 kilogram Goudsche pijpen. De waarde dezer pijpen was ongeveer 2380 pond sterling. De glasblazersataking heeft weer eens de aandacht op deze industrie geves tigd. Hot aantal glasfabrieken is niet zoo groot, maar ze zijn allo van grooten om vang. Duizenden arbeiders zijn er werkzaam. Do geheele productie der flesschenfabrieken is 70 mil li oen stuks, een twintigste van de totale producten van het Europoesch syn dicaat. Circa 20 millioen stuks zijn voor uitvoer bestemd. De bouwmaterialen, die hier te lande wor den vervaardigd zijn weer vele. Zoo telt men 580 steenfabrieken mét 19,250 werklieden, 'die de verschil lende soorten steen vervaar digen. De fabrieken te Leiderdorp én Oegst geest worden o.m. vermeld. De fabrieken, die steenen vervaardigen van kalk en zand, waren in 1909 vijftien in ge tal in 1898 werd de eerste gebouwd Ze leverden in dat jaar 80 millioen steéuen. Steen wordt nog uitgevoerd naar Oost- Indië en de Vereenigde Staten. In 56 fabrieken worden producten mot cement vervaardigd. De fabricage van dakpannen ook te Oegstgeest is lang niet onaanzienlijk. Men telt er 90 fabrieken met 1600 arbeiders allen voor het maken van dakpannen. In 32 andere, waar ook vloertegels worden ge maakt, werken nog 700 arbeiders. Tegenover een invoer in 1911 van 7,116,000 kilo stond een uitvoer van 24,456,000 kilo. Vooral Bel gië en Duitsohland zijn groote afnemers. Vloertegels, zoo bekend als estrikken of plavuizen worden o. m. ook vervaardigd te W&ddinxveem en te Alphen aan den Rijn. De elf fabrieken van draineerbuizen heb ben 420 werklieden in dienst. De productie neemt dermate toe, dat 't Engelsche product, vToegér hier te lande ongev. het eenige dat gebruikt werd, bijna niet meer wordt ge vraagd. Kalk-, tras. en portland.oément-fabriekeïi telt men 40. De twintig fabrieken voor gewapend be ton kunnen op grooten vooruitgang wijzen. Hollandscho fabrikanten hebben b.v. gewa pend beton-constructies in Chili uitgevoerd. Een beton fabriek vindt men ook te Leiden. Melding wordt gemaakt van het systeem van den ingenieur jhr. De MuValt te Zieriksee hij zeeweringen in toepassing gebracht, dat veel in '.t buitenland iö toegepast. De as ph alt-fa brieken werken behalve voor on3 land voor België en Engeland. In ver schillende plaatgen treft men ook fabrieken aan voor z.g. sanitaire vloeren- Hierbij wordti ook Leiden genoemd. De steonhouwwerken ini ons land leveren hun voortbrengselen o. m. af in alle Europeescke landen en Klcin- Azië. Delfstoffen. Telde Nederland in 1877 twee mijnan, dia Ö5,587,p00 kilogram steenkolen oplevorden, in 1910 waren het er. zes, die 1,292,289,ÖQQ K. voortbrachten. Hiervan werd 1,216,740,000 Kilo verkooht. 32 pCt. bleef in het land en 68 pCt. werd uitgevoerd. Een sterke ontwikkeling is er dus waar te nemen in do mijn-industrie. Ons land leverde verder 1800 millioen' stuks turf van hoogveen en 700 millioen van laag veen. Hierin hebben alle provincies haar aandeel. De waarde is ongeveer acht millioen gulden. Eén tiende gedeelte blijft in het land, het overige is voor uitvoer bo- stemd. Zelfs naar Spanje en Amerika wordt turf verscheept. De bloei dor veenkolonies doet voldoende zien van hoe groot belang de veenderij is. De steengroeven in Limburg leveren jaar lijks 21,000 kubieke meter steen cn de racr- gel groeven geven 10,000,000 kilogram mettV; gel zand. Thans rest ons neg de textielindustrie. Het groote belang, dat Leiden hierbij heeft' is voor ons aanleiding hieromtrent iets meer^ mee te deelen. We zullen er een afzonderlijk artikeltje aan wijden, want met slechts weinig regels, zooals we hier voor elke industrie afzonder lijk beschikbaar hebben gesteld, zou ze té stiefmoederlijk bedeeld zijn. Wat we in deze vier artikelen hebben mev gedeeld is slechts een kort uittreksel vaé het vele wetenswaardige. We hopen echter, de belangstelling voor de uitgave van heÜ Ministerie van Landbouw, Handel cn Nijver-* heid en de Kamer van Koophandel te Lon den te hebben opgewekt en dat velen lusti zullen gevoelen met het geheele werk of sommige afleveringen meer uitvoerig kenw nis te maken. De prijs van tien cent pei! aflevering kan geen beletsel zijn. Meerdere waardeering van Nederlands handel en indu£-: trie zal na lezing niet uitblijven, men zal do overtuiging krijgen dat we nog meeüj zijn, dan een land va^i boter en kaas.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 5