Hef 100-jarig jubileum van Krupps gietstaalfabrieken. Uit de „Staatscourant". Vragen en Antwoorden. Een belangrijk geschrift Nederlands handel en industrie. Friedrich Krupp, Bertha Krupp Krupp von Bohlen de stichter der fabrieken. von Bohlen und Ealbach, und Ealbach, de tegenwoordige eigenaars der fabrieken. De terreinen te Meppen, waar het geschut der firma Krupp wordt beproefd en die in de jaren 1876/78 door Alfred Krupp werd aangelegd. Op de 25 K.M. lang en 4 K.M. breede schietbaan worden de omvangrijke proeven gehouden met het artillerie materiaal, kruittorens en pantsorplaten. Vele Duitsche bladen wijden lange arti kelen aan dit jubileum en geven uitgebreide artikelen over de geschiedenis der firma. Het is dan ook wel iets buitengewoons Al leen voor kanonnen vinden we dc volgende cijfers opgeteekend. Tot en met einde 1911 heeft Krupp in dien men het Duitsche Kijk en ds staten, waaruit het bestaat, niet meetelt kanon nen geleverd aan 62 landen, waar nn 23 in Europa, 6 in Azië, 5 in Afrika en 18 in Ame rika. In- het geheel zijn door die landen 27,300 kanonnen besteld. Daarbij komen dan nog voor liet Duitsche Rijk (tot einde 1911) 26,300 kanonnen. In totaal ali«K> 53,600 stukken. In Juli 1911 waren daarvan afge leverd 60,000 stukken. De fabrieken van Krupp hebben soms harde tijden doorgemaakt. Eens zelfs heeft Alfred Krupp al het familiezilver laten smelten om de loonen te kunnen uitkeeren, maar thans is het een der grootste Dmtscbe industrieën. Wat de Friedrich Krupp Akt. Ges. thans beteekent moge blijken uit de volgende so bere opsomming. De Akt. Ges. omvat de volgende fabrie ken: de gietstaalfabriek in Essen met de Bchietterreinen voor het nemen van proe ven met geschut en plantserplaten in Mep pen, Tangernhütte en Essen; de kolenmijnen Salzer und Neuaok in Es sen, de mijn Hannover in Hordel bij Bochum, de mijn Hannibal in Hardel-Eickel bij Bochum; talrijke ijzererts-mijnen in Duitschland en bij Bilbao in Noord-Spanje; de hoogovenB Mülhofenerhütte bij Engers en Hermannshütte bij Neuwied; de ijzergieterij en machinefabriek Sakner- hütte bij Sayn, een reederij in Rotterdam met eigen zee-stoombooten voor erts- transport; de Friedrich-Alfred-hoogoven in Rhein- hausen-Friemersheim de staalfabriek Ann en te Annen in West- falen (voorheen F. Asthöwer Co.); de Gruson-fabriek te Maagdenburg-Buckau, aè Germania-werf te Kiel Gaarden. Op 1 Jan. 1912 waren bij de Krupp A. G. in dienst 71,231 personen, van wie 38,264 in de groote gietstaalfabriek te Essen en op de schietplaatsenen 9849 in de kolenmijnen. De A. G. houdt er een eigen spoorwegnet op na van 187,26 K.M. normaal spoor, 134.08 K.M. smal spoor, terwijl zij beschikt over 106 locomotieven en 4452 wagens. Aan ijzererts werd iri 1911 geproduceerd 1,143,000 ton, aan steenkolen 2,600,000 ton. Voor het personeel zijn er ziekte- en pen sioenkassen; ongeveer 6000 woningen zijn er door de firma gebouwd, in de eerste plaats voor de oudste werklieden; een warenhuis is in 1868 voor de arbeiders gesticht, ten einde hun tegen de laagst mogelijke prijzen té kunnen leveren. Yolks- en industrie scho len, een levensverzekeringsmaatschappij, spaarbanken en een sanatorium, invaliden- gestichten en herstellingskolonies, gym nastiek- en schermscholen, tennisvelden, volksvoordrachten- en muziekavonden, ze zijn alles in de loop der jaren opgericht of ingesteld. En dan dient nog vermeld de bi bliotheek met 82,000 boeken. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille in zilver aan O. L. Th. Rooymans, meesterknecht bij de firma E. M. 8. van Sunien, spekslager te 's-Gravenhage, (ter gelegenheid van zijn 50-jarige dienstvervul- is benoemd tot kantonrechter-plaatsver vanger in het kanton Appingedam met in gang van 10 Augustus O. J. Hooft van Idde- klnge, burgemeester van Appingedam; is aan E. F. van der Lugt, op verzoek, met ingang van 15 Augustus eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van commissa ris van politie te Hoorn; is met ingang van 16 Augustus benoemd tot directeur van het Huis van Bewaring te Zwolle J. Noordhoff, thans directeur van het Huis van Bewaring te Zutphen. De Friesche Landbouwtentoon stelling t© Leeuwarden. 26 Augustus tot 1 September 1912. Afdeeling: Rundvee. Het Nederlandsche rundvee behoort tot het meest bekende, het meest productieve en het-meest gezochte in de geheele we reld. Deze waarheid mag wel beschouwd worden als een axioma. Men vindt de af stammelingen van dat vee niet alleen in alle cultuurstaten van "Europa maar ook in alle werelddeelen. Momenteel hebben meerdere Staten, tijdelijk of voor goed, de grenzen voor den invoer van ons vee geslo ten maar toch is de verzending van uit stekend fokvee enz. in verschillende rich tingen nog van veel beteekenis. Het aandeel dat Friesland heeft gehad in de omvangrijke verspreiding van Ne- derlandsch vee is niet nauwkeurig bekend, dat het aanzienlijk is kan niet worden be twijfeld. In het buitenland zijn de plaat sen van herkomst niet altijd juist vastge steld. Vooral de gewoonte om onder den naam Holland" geheel Nederland te ver stavan is in deze van invloed. Om een en kel voorbeeld te noemen: in Oost-Pruisen bestaat een „Hollander He^dbuch Gesell- sohaft", ondanks dien naam „Hollandfcch" mag beweerd worden, dat de stamhouders van dat stamboekvee bijna uitsluitend uit Friesland afkomstig waren. Op dit oogen- blik is het niet noodig om de beteekenis van den veeuitvoer uit Friesland nader aan te toonen. Het spreekt vanzelf, dat bij den opzet van de tentoonstelling, dië het onderwerp van onze bespreking is, ernstig aandacht is geschonken aan de feevokkerij, den meest belangrijken tak van den Frieschen Landbouw. Wij leven in Nederland, ook op dit gebied, in een tijd van ontwikke ling en vooruitgang en daarbij staat Friesland beslist bovenaan. (Zie No. 4. van de Verslagen en Mede- de elingen van de Directie van den Land bouw, jaargang 1911). De resultaten van dien vooruitgang moeten naar voren wor den gebracht op een doelbewuste wijze. De vorm waarop het tentoonstellingsbe- stuur tracht zulks te doen is deze: In de eersbe plaats ia de voorwaarde gemaakt., dat al het vee dat ter deelne ming wordt aangegeven moet zijn inge schreven in het Eriesch Rundvee Stam boek. Dit geeft een waarborg dat er iets goeds wordt bijeengebracht. Verder heeft men zich bij het onder werpen van het programma een drieledig doel voor oogen gesteld en wel A. Men wil laten zien wat in Friesland als het meest typische vee van ons ras wordt beschouwd. B. Men wil demons tree ren de middelen tot verbetering. C. Er zal worden tentoongesteldFok- materiaal. Voor de uitvoering van dit drieledig doel zullen op de tentoonstelling verschijnen: lo. Een uitgezochte groep zwartbonte koei en van den zwaren grond. 2o. Een uitgezochte gnoop zwartbonte koei- van den lichten grond. Deze beide groe pen zijn in den loop van den zomer uit gezocht door een tweetal commissies van deskundigen. 3o. Het beste mannelijke fokmateriaal en wel, drie-, twee- en éénjarige Btieren die alle bekroond of eervol verklaard zijn op de Rijks- en Provinciale keuringen van dit voorjaar. 4o. Koeien met hooge boteropbrengst, De deelneemsters aan dit nummer zijn vooraf op exterieur gekeurd. Aangetoond moet worden, dat zij, onder Stamboek-oontróle in een normale lactatie periode, een mini mum vetgehalte in de melk (van 3.15 pCt) en een minimum boteropbrengst van 175 KG. hebben gehad. 5o. Een collectie Roodbont Friesch Stam boekvee. 6o Vierjarige en oudere stieren met min stens tien bij het Stamboek bekende af stammelingen. 7o. Fokfamiliën bestaande uit vrouwelijke afstammelingen van één stammoeder. Het minimum aantal afstammelingen bedraagt acht stuks die voor de tentoonstelling aan een keuring worden onderworpen 8o. Wedstrijd van fok- en Stierenvereeni- gingen. 9o. St-ierkalveren van verschillenden leeftijd. IQd. Koeien die vóór 1 December 1912 moe ten kalven. Voor zoover op dit oogenblik is vastge steld zijn de verschillende nummers aange ven en zullen worden toegelaten: Groep 1: 100 koeien; groep 2:. 60 koeien; groep 3: 120 stieren; groep 4: 50 koe: n; groep 5: 25 koeien; groep 6: pl.m. 30 afstammelingen van bekende (aanwezige) stieren; groep 7: 40 koeien; groep 8: 90 dieren van vereeni- gingen; groep 9: 160 kalveren; groep 10: 50 koeien. Met het .oog op de strenge voorwaarden van toelating tot de tentoonstelling kan ze ker het bestuur der tentoonstelling meer dan tevreden zijn over de deelname. Over bodig is het zeker op te wekken tot bezoek. De gelegenheid hier geboden om kennis te maken met hetgeen in Friesland reeds is bereikt en met dat wat voor verdere voor uitgang wordt gedram is voor allen die met veefokkerij te maken hebben, of daarin be lang stellen, een voldoende prikkel. Voor al echter is die kennismaking gewenscht voor hen, ook in Friesland, die nog ver staan van een rationeel bedrijf. Een tentoon stelling moet zijn een leerschool, welnu op gezet aooals deze, kan ze zulks voor zeer ve len worden. Ten slotte een mededeeling en een opmer king. De mededeeling is deze. De veeten toonstelling wordt niet gehouden op het ter rein zelve, het vee komt daar alleen in den ring. Tentoongesteld wordt het op de mooie Leeuwarder Veemarkt. Misschien vinden sommigen die onaangenaam, de meesten zul len echter waardeeren dat het vee, ook bij ongunstig weer, staat op een plaats die voor het laten zien van vee is ingericht. En thans onze opmerking, ze sibaan in ver band met de bekroningen. Voor groep 1 en 2 zijn! geen bekroningen uitgeloofd, alleen ontvangen alle eigenaars een diplioma, waar mee bewezen wordt, dat hun vee de eer heeft gehad te behoor en tot de uitgezochte dieren. De g oepen 3 en 8 staan onder leiding van d? Provinciale Commissie voor de Veefok kerij, iri het programma wordt omtrent be kroningen van deze groepen niets vermeld. Voor de anderen zijn geldprijzen uitgeloofd. Gaarne hadden wij gezien, dat het begrip wedstrijd ook hier was vermeden, dat de eer om te mogen meedoen voldoende was geweest. Daartegen zijn waarschijnlijk be zwaren, maar dan zouden wij bock gaarne gemist hebben de oude manier om een eer sten, een tweeden er. oen derden pri^e urf te loven. Veel beter zou het ie d^rgèÖJV.e go- vallen zijn om aan de jury de be».hikkizig te geven over een zekere som gelds, die r.BMt? omstandigheden kon worden verdeeld. Sneek. J. RINKES BORGER. Vraag: Wie is de tegenwoordige Gou verneur van West-Indië en wie waa jrijn voorganger? Antwoord: W. D. H. baron van Aa- beck; voorganger mi. D. Fock. Vraag: Ik heb een vacht, die door r*- gen hard en vuil is geworden. Bjoe kan ik die schoon maken en de huid zacht, zondev beschadiging Antwoord: Voorzichtig met een borstel uitboenen met water, waarin een stukje zachte zeep is opgelost (Sunlight- zeop bijv.) V r aa g: Kunt u mij het juiste adres op geven, waar ik mij moet vervoegen om te solliciteeren voor de stedelijke vuilverbran ding? Antwo o r cl: Aanmelden aan het bu reau van gemeentewerken op het Stadhuis. Vraag: Mijn zuiver inkomen bedraagt f i000 per jaar. Ik heb twee kinderen vau twee en vier jaar. Hoeveel bedraagt nu mijn aanslag in de plaatselijke directs belasting? Antwoord: f 21.5a Vraag: Ik heb wel eens hooren zeg gen, dat gouden tientjes met den beeldenaar der Koningin met hangend haar meer waard zijn dan andere. Is dat zoo? En indien ja, welk jaartal is dan het meest gezocht? Waar kan men ze dan verkoopen en voor hoeveel ongeveer? Antwoor d: Reeds herhaalde malen hebben wij medegedeeld, dat de 1 O-gulden stukken van 1897 geen zeldzsamheidawaar- de bezitten. Alléén die van vroegere jaren zijn meer waard; zoo u er een bezit, wend u dan tot J. Schulman, Keizersgracht 449, Amsterdam. V r aa g: Kan een jongmensch (gediplo meerd landbouwkundige) een werkkring vinden bij de Nederlandsche Heide-maat- schappij? Zoo ja, tot wien moet men zich wenden voor nadere inlichtingen'? A ntwoord: Dat kunnen wij vooruit niet zeggen, omdat dit van allerlei omstan digheden afhangt. Het best zal zajn, dat u zich voor dit doel wendt tot de directie Nieuwe Gracht 94, Utrecht. Intern beL 504. V raag: Onze poeB heeft geweldig last van vlooien. Ik heb haar ingesmeerd met petroletim, waarna het beest heel erg ziek geworden is. Kan dat van de petroleum zajn Het is pas een week geleden en nu h'eeft zij weer last van dezelfde ongewensohte gas ten. Weet u iets beters? Indien u lysol aan raadde zou ik gaarne 1 pCt. van de oplos sing weten. (Daar ik in het bezat ben van onopgeloste lysol). Antwoord: Een poes maakt zichzelf schoon, vandaar dat het moeilijk is het dier met een of ander vocht in te smeren. Zoo zal het ook ziek zijn geworden van de in geslikte petroleum. Lysol is vergift, en ia de oplossing eenigszins sterk, dan hebt u kans dat poesje cïood gaat. Probeer het een met een aftreksel van zware tabak en wasch dan direct na met een lauwwarm zeepsopje. Doe voorts wat tabaksstof, in een sigarenfabriek voor eenige centen te krijgen, in liet mandje, waarin poes 's nachts slaapt. V raag: In een geel-linnen rók zijn vlek ken gekomen van pek. Hoe zijn die er uit te krijgen, zonder de kleur aan te tasten? Antwoord: De vlek bestrijken met een mengsel van terpetdjnolie en eiergeel, dit laten drogen en de korst er afwrijven en daarna afwassohen met lauw-warm water. Is het gewenschte resultaat nog niet verkre gen, dan gaat men nogmaals eens afwaa- sohen met lauw-warm water, waarin een wei nig zoutzuur gedaan is. OVEB m. Levensmiddel en en dranken. Een van do grootste hoofdstukken, dat bo vendien over zeer vele onderdeel in handelt. .Verschillende levensmiddelen zijn reeds iri vorige hoofdstukken behandeld, maar ea* blijft nog zooveel over, dat licht te begrijpen is, dat hier niet in weinig wootrdea de rest kan worden gezegd. In de eersto plaats de verduurzaamde groenten, waarbij Leiden een zeer voorname plaats inneemt cijfers worden liiervoor niet gegeven dan de gepasteuriseerde en gecondenseerde melk, melksuiker, etc., met een fabriek o. m. te Zoeter me er. Vooir 't con- serveeren van vleesc-h wordt ook o. m. Lei den genoemd. De uitvoer is voor al deze producten aanzienlijk. Ons land telde in 1910 nog 440 bier brouwerijen, waarvan 178 in Noord-Brabant en 180 in Limburg. De. grootste zijn te Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Maas tricht. In 't geheel werken in de brouwe rijen 3000 man, doch zes hebben elk meer dan 100 arbeiders aan 't. werk. Vele brou werijen zijn tevens ijsfabrieken. In 1910 werd 8.447,112 liter uitgevoerd. Nog vinden we vermeld, dat het bi er ver bruik hier te lande in 1911 per hoofd 26,18 liter was togen 31,8*6 liter in 1901. Dat met „Schiedam" veel geld wordt ver diend is algemeen bekend. De cijfers doen iemand reeds duizelen. Laten we volstaan iriet to vermelden, dat bij de plaatsen waar de fabricage van likeoiren van beteekenis is ook Leiden wordt vermeld. Daarna wordt vermeld de handel in wijn, ciders en minerale wateren eri hierop de az i j luf abricagc. Do 17 meelfabrieken geven 900 arbeiders werk, de dertig gortm'olcns vragen 300 ar beidskrachten. De rijstpellerijen zijn ook van niet ge ringe beteekenis. In 1901 word 183,091,076 kilo ingevoerd en 84,154,288 kilo weer uit gevoerd. Doch in 1911 waren deze cijfers reeds gestegen tot 333,364,000 en 194,261,000. Er zijn negen stoompellerijem met 600 werk lieden. Een windmolen is er nog in de Zaan met dit bedrijf bezig. Bij de bespreking van brood, koek en be schuit wordt vermeld do oprichting in 1867 van een broodfabriek te Leiden. De groot-industrie in dit bedrijf omVat 127 fabrieken mét 2757 arbeidskrachten. ÏW© vernemen hier ook nog dat iri Led den de grootindustrie voor 65 pCt-, voorziet in de behoefte van broo#. De middenbedrijven zijn 116S in getal met 5425 arbeiders. Hieronder bevinden zich 62 coöperaties. En voor het kleinbedrijf wordt gerekend op 11,826 bakkerijen met 21,224 werkkrachten. Bij de koekfabrieken wordt Leiden weer genoemd evenals dit. het geval is voor de grootste biscuit-fabriek en. In 35 ohicorij-fabrieken vervaardigen 250 prian oircal 3 a 4 inillioon kilo van dit pro duct. Het wordt uitgevoerd naar België, Noorwegen en dc Vereenigde Staten. Over suiker wordt weer zeer veel ver teld. Duizenden werklieden verdienen hierin hun brood. Dc invoer is steeds gedaald, de uitvoer gestegen. Dit loopt in de honderd tallen millioenen kilo's. Nederland heeft nog 34 zoutwerken met 500 arbeiders. De productie is in hoofdzaak voor 't eigen land bestemd. Millioenen lrilo's worden vereisoht voor de zeevisseberij. De uitvoer was in 1910 slechts ruim 6Vs mil- licen kilogïaïn. Machine, en scheepsbouw,. BelangrijkeondeTWerpen van dit „Geriéral view" blijven ons nog te behandelein. Daarbij 13 wel een van de voornaamste de machine- en scheepsbouw. Dit is een tak van nijver heid. die van greoten omvang in Ons land i9, van meer belang dan menigeen aanvankelijk wel zou denken. Ten minste voor zoover dit dei P^ohinebou^; betreft, Wat den sohëepgj bouw aanbelangt is men wel met den. om vang hiervan bekend. Toen de heer Stork in 1897 zijn werk schreef over de geschiedenis van den machine bouw, telde hij veertig fabrieken miet 9858 werklieden en in 1911 was het aantal fa brieken met één verminderd, doch het aantal arbeidskrachten gestegen tot 13,181. Dit zijn slechts de groote fabrieken. In 't geheel zijn er in ons land wel 190 van der gelijke fabrieken en werkplaatsen met 26,500 werklieden. De meest uiteenloopende produc ten komen uit dezn fcïesaoken, b.v. scheeps machine^ machines voor suikerfabrieken, transport- en h ij sch werktuigen, baggermar chines, locomotieven, machines voor olieslage rijen en motoren. Behalve de machinefabrieken hebben we hier te lande ook een vrij groot aantal ijzer gieterijen, die natuurlijk alle werken met grondstoffen, die van buiten worden inge voerd. De 24 belangrijkste hebben 1200 arbeiders in dienst. De fabricage van electromotoren en vele electrische apparaten of qnderdeelen daar van. heeft ook hier te lande oen aanzienlijke vlucht genomen. In een 53-tal fabrieken houdt men zich hiermee bezig. Dynamo's en electro- ïnotoren werden reeds in 1882 hier te lande vervaardigd. In vijf fabrieken worden elec- trischo gloeilampen gémaakt de „grootste te Eindhoven heeft 3000 arbeidskrachten en deze lampjes worden in reusachtige aan tallen over de geheele wereld verzonden. In Middelburg zijn in een fabriek voor fit tings vcor gloeilampjes door ongeveer 400 arbeiders 54 millioen van die koperen onder deden gemaakt voor alle fabrieken in bin nen- en buitenland. Fabrieken van booglam pen en kabelwerk worden ook in Nederland aangetroffen. iWaar Nederland veel presteert op 't ge* bied van den scheepsbouw, daar is 't licht' te begrijpen, dat de ketting- en ankérsmë- derij er niet onaanzienlijk is. Ook scheeps werven en machinefabrieken hebben dezen tak aan hun bedrijf toegevoegd en bieronder ook Ljed&gg vM een giMaaj-inriphlfeft voor kettingsmederij te Leiderdorp genoemd. 't Zou ons te ver voeren veel te vertollen over de vele fabrieken, waarin schroeven eu bouten ook in grooten getale voor het buitenland, onderdeden voor rijwielen, in strumenten, enz. worden vervaardigd. Deze industrieën eiischen te zamen 1050 arbeids krachten. Alvorens over te gaan tot den scheeps bouw willen we nog even vermelden dat machines voor suikerfabrieken worden afge leverd voor Indië en Zuid.Amerika, voor margarinefabrieken naatr alle landen der we reld, voor steenfabrieken naar België, Duitschland en Rusland, hijschkranen naar België, stoomwerktuigen voor plaatijzer fa brieken naar Ncderlandscli-Indië, Duitsch land en België, pompen naar Italië cn mo toren naar alle deden der wereld. Onze prestaties op dit gebied zijn voor waar niet gering. Maar niet. minder zijn ze dit op 't gebied van den scheepsbouw. De geschiedenis dezer industrie zullen we onaangeroerd laten. Op dit oogenblik en dit is voor ons het voornaamste zijn er 425 groote en kleinere werven mét ongeveer 20^000 werklieden. Dc grootste, waarvan melding wordt gemaakt is die te Vlissingen met 1700 arbeiders. Lei den wordt genoteerd voor één werf met 675 en Leiderdorp voor 3 met 300 werk lieden. Vele dezer zijn tevens constructie- werkplaats en. In 1911 leverden 130 dezer weiwen 1309 zee- en rivierschepen af! Behalve de rijkswerven leverden ook oen drietal particuliere werven, die te Amster dam, Rotterdam en Vlissingen, oorlogssche pen af. .Voor vele stoomvaartmaatschappijen wordt geregeld gewerkt en dank zij den uitste kenden ingenieurs hier te lande, kan Neder land mét het buitenland de concurrentie goed volhouden. Voel wordt nog verteld over den bouw van motorbooten, sleepkranen en baggerma chines, mbar we zullen dit onderdeel als afgehandeld beschouwen. Diamant, goud en zilver. In dc volgorde der te behandelen onder werpen zullen we een kleine verandering brengen. Hoewel de metaalindustrie thans zou volgen, willen we bovenstaand nemen, ten einde niet in de noodzakelijkheid te ko men midden in een onderwerp te moeten afbreken. De metaalindustrie zon meer plaats ruimte vragen, dan voor dit feuilleton nog beschikbaar is. Van de geschiedenis der'diamant-industrie willen we slechts vermelden dat deze in 1585 naar Amsterdam werd overgebracht uit Antwerpen, na de inneming door de Span jaarden van laatstgenoemde plaats. Thaj&* is Amsterdam de voornaamste plaat» in dê wereld voor deze industrie. Ze is echter onderhevig aan alle financieel e crisissen en dit verklaart de groots werkloosheid op som mige tijden, maar er zijn toch ongeveer 10,000 man in do diamantslijperijen werkzaam. De kostbaarste sboenen zijn steeds in do Am- sterdamsche slijperijen bewerkt, zooais de Cullinan en de Kch-i.Noor. Antwerpen levert meer goedkoopare producten. Ook de iiamdel is zeer belangrijk. Hot vorig jaar nog is ue groote beurs voor den diamanthandel gccpend. Een voorname af. nomér is Amerika. De goud- en zilversmederij werd ook reeda in de middeleeuwen hier uitgeoefend en vale kunstwerken zijn op dit gebied vervaardigd. Nu nog zijn er aanzienlijke fabrieken. Niet onvermeld is natuurlijk dc fabriek te Voor schoten met haai* 270 arbeidskrachten. Oik Utrecht levert veel kunstsmee.werk en vertUr medailles en plaquettes, terwijl Schoonhoven naam heeft gemaakt met het Zeeuwsohe fili graan werk. In Schoonhoven zijn ongeveer; 470 goud- en zilversmeden. Imitatie.antiek levert vooral Haarlem. Ook 's.Hertogen- bosch is voor deze industrie van beteekenis Er zijn daar nog 170 werklieden. De uifci veer heeft plaats naar alle landen vaj£ Europa, de Kolonies en de VereenigIe Staten* L, P- 3Br'

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 6