TT? T "H Q! f1 TT N°. 16090 Maandag 5 Augustus, A0. 1912. (§eze (gcurant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters na&r plaatsruimte. Kleine odyertentiën van 30 woorden 40 Cents contant; elk tiental woorden meer 10 Cents.Voor het incasseerenwordt/'O.OE berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden uo. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post ë-eiden, 5 Augustus. Op het drietal voor pred. bij de Gerei. Kerk alhier, zijn geplaatst de predikanten J. J. Miedema, te Groningen; A. J. Mulder, te Klundert, en E. Schouten, te Bolnes. Gisteren ging wederom een onzer vroe gere stadgenooten. de weleerw. pater fr. Disoms de Kok O. F. H., voor het eerst ten outer; een indrukwekkende plechtig heid. Voor deze plechtigheid in de Hartebrugs-- kerk alhier, werd door het zangkoor de smeekzang ,.Veni Creator Spiritus" gezon gen, gecomponeerd door J. F raoke%r Toen betrad de nieuw gewijde priester het altaar, om zijn eerste plechtige H. Misdaan -God^pp te dragen. Hij werd daarbij -g^a^istëSTd door zijn. broeder David de Kok^ Q.-.jjL. M.. kapelaan L. G. W. Wiewei, pastctór ïf. L. A. Gadet, en den weleerw. pater C. Zuidgeest, respectievelijk diaken, subdiaken, presby- ter-aesistens en ceremoniarius. De feestrede werd door zijn weleerw. broeder David gehouden, die tot tekstwoor den gekozen had: „Saeerdos est alter Chris ten." (De priester is een andere Christus). Hij schetste, hoe de priester is de man der Eucharistie, dat hij strijden moet met, om en voor God. Indrukwekkend waren zijn woorden. Het koor voerde de groote, driestemmige Mis van Perosie uit. De bekwame organist, de heer Corn. A. Bonten, wist door zijn prachtige interludia, nl. Canjonna van Gal- laerts en een thema van Beethoven, het in drukwekkende der plachtigheid te verhoo- gen. Vooral in het postludium ,,Die Him mei erzahlen", voor groot orgel bewerkt door Papier, kwamen zijn capaciteiten als musi cus en geoefend organist schitterend uit. Bij Kon. besluit is aan den heer J. >f. Taffijn, amanuensis baj 's-Rijks herba rium alhier, verleend een pensioen van *780. Voor het examen Fransch 1. o. zijn in Den Haag geslaagd die dames A. van Cit eert en J. Grebe^ resp. te Leidten en te Woerden; voor het examen Engelsoh 1. o. mej. A. M. Grebe, te Gouda; voor het examen 1. o. hanteekenen mej. E. W. P. M. Kraemer, te Bennebroek; voor het. eind examen H. B.-S. te Gouda Ch. G. G. von Freijburg en H. J. P. Wassenaar, beiden te Voorschoten; J J. J. M. Hermans, M. D. Brommer, beiden te Gouda; J. FT. Perquin te Leiden. Voor het examen m. u. 1. o. diploma B te Utrecht is geslaagd mej. M. J. Dorre- paal, te "Leiden. De heer J. Groothoff, te Boskoop slaagde te Arnhem voor de hoofdakte. Benoemd is tot derden geneesheer aan het Geneeskundig Gesticht voor krankzinni gen „Coudewa ^r" te Rosmalen (N.-Br.) de heer J. W. Gleuns, arts te Leiden. De op den verjaardag van de Konin gin-Moeder in Den Haag gehouden verkoop van bloemen ten bate van de 's-Graven- haagsche Stadsgezondheidskolonie heeft f 2000 opgebracht. De Minister van Oorlog, tijdelijk Mi nister van Marine, de heer Colijn, brengt zijn verloftijd in Zwitserland door. De Minister van Buitenlandsche zaken wordt 11 Augustus tot hervatting van zijn werkzaamheden aan het Departement in Den Haag terugverwacht. Op zijn verzoek is, om gezondheids redenen, met ingang van 1 Sept. a.s. eer vol ontslag verleend aan d'en inspecteur van politie 1ste klasse G. J. R van der Mey, te Delft en is met dien datum de inspecteür 2de klasse W. J. N. Theunissen bevorderd tot de eerste klasse, en de in specteur 3 de klasse O. Net-ze tot de 2de klasse. Z. K. H. de Prins heeft aanvaard het beschermheerschap van de Eerste Ne- derlandsche Tentoonstelling op Scheep-' vaartgebieid, welke in 1913 te Amsterdam zal gehouden worden. De 89stealgemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal worden gehouden Donderdag 4 Septem ber te Medenblik. O. a. is aan de orde be noeming van .een voorzitter der Maatschap pij uit Noord-Holland, in plaat-s van mr. C. P. Zaaijer, té 's-Gravenhage, die 31 December 1.912 moet aftreden en nieb her kiesbaar is. Onder veel blijken van be langstelling vierde de kassiersfirma D. Evekink en Zoon te Zutphen haar ICO-jarig bestaan. De firma is .gedurende -al dien tijd in dezelfde familie gebleven. Haar stichter was Derk Evekink, d'e overgrootvader van den tegen- woordigen chef, die. op het laatst der 18de en heb begin der 19de eeuw een vrij be langrijke ijzerhandel, met de Rijnprovincie, WestpkaleiL, Hessen-Nassau en den Pfalz dreef. Uit deze handelsrelaten sproten wisselzaken voorb, waardoor hij aan zijn ijzer zaak een wissel- en kassierskantoor verbond. In 145 deed -hij de ijzerzaak aan kant om zich geheel te kunnen wijden aan de in omvang toegenomen kassierszaak. Na een zeer kortstondige ongesteld heid is in den ouderdom yan .68 jaar te Haarlem overleden de heer A. D. Zur Mühlen, directeur van verschillende stoom boot-maatschappijen, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. In Den Haag is op 70-jarigen leeftijd overleden de em.-pred. ds. W. G. Smitt, die in 1865 bij de Chr. Geref. Kerk predi kant werd en in 1878 emeritaat verkreeg. Ds. Smitt is ook bekend als schrijver van veel christelijke verhalen en als redacteur van het vroeger in Den Haag verschijnende -weekblad ,,Le Boodschapper". Een groot aantal ingezetenen van Nij megen heeft zich met een adres gewend tot de Provinciale Staten van Gelderland met verzoek het daarheen te willen leiden, dat voor de Belvedèrebrug te Nijmegen geen geldelijke steun uit de provinciale fondsen wordt verleend of althans de-ze steun niet zal worden verleend dan nadat door een nader in te stellen nauwkeurig en alle plannen omvattend onderzoek zal vaststaan, dat de bouw van deze brug met het oog op plaatselijk en gewestelijk belang boven andere Waalbrugplannen de voorkeur verdient en de fïnancieele lasten voor de gemeente Nijmegen waard is. De Kon. Ned. Bond van Oud-onder officieren hield t© Amsterdam zijn 25ste jaarlijksche algemeene vergadering. Heb jaarverslag ma-akfc melding van de oprichting van een zusterorganisatie te Samarang. Stappen werden gedaan tot oprichting van een rust- en herstellings oord, d'at ook aan uit Indië terugkeerencle onderofficieren een voorloopige verblijf plaats zal aanbieden. De beschermheer van de afdeeling Nijmegen steunde het plan op vorstelijke wijze door het beschik baar stellen van een terrrein. Er bestaat hoop, dat de stichting het volgende jaar verrezen zal zijn. Blijkens het verslag van d'e commissie, belast met de behartiging van de stof felijke belangen over het ja^r 1911 een gedrag van f2589.75 aan rentelooze' voor schotten in omloop, terwijl in 1911 aan 29. kameraden een bedrag werd verleend van f 3599. -Na een vierdaagsch verblijf ten pa- leize Soestdijk is de koninklijke familie Zaterdagnamiddag ongeveer- vijf uren van. liet station Baarn naar Het Leo terugge keerd. Lang vóór het vertrek stond op het Stationsplein een dichte menigte de komst van de Koninklijke familie af te wachten. H. M. de Koningin-Moeder deed. haar gasten uitgeleide tot het station. Op het perron was de burgemeester van Baarn ter begroeting aanwezig. Het pu bliek juichte de vorstelijke familie toe; eveneens bij aankomst op Het Loo. Z. K. H. de Prins heeft, vergezeld van den lieer L. W. Groeneveldt, intendant van het paleis en domein Soestdijk, des namiddags een bezcek gebracht aan den burgemeester van Baarn ten gemeentehui- ze en bezichtigde toen. het niouwe raad huis. De Minister van Justitie zal a. s. Woensdag het congres te Roermond tegen het bier-alcoholisme bezoeken. De Minister van Binnpnlandsche Zaken laatzich op het congrep vertegenwoordi gen door den referendaris mr. Lietafert Peerbolte. B. en Ws. van Rotterdam hebben bij den Raad aldaar ingediend een ontwerp overeenkomst tot levering van 'eHeotrici- teit voor verlichting en beweegkracht aan do gemeente Ylaardingen. In de Algem, Synode der Ned.-Herv. Kerk heeft de heer W. Ellens gerappor teerd over de consideration der Kerk be treffende de voorgestelde wijziging aangaan de de toekenning van het stemrecht ook aan vrouwelijk© lidma'en der Kerk. 15 cl. vergaueringen hebben zich van alle consideratie onthouden. De andere hebben niet veel nieuwe gezichtspunten gegeven. In de kerkbesturen hebben 42 leden ongunstig en 21 gunstig over de wijziging geoordeeld. Door 29 cl. vergaderingen en de Waalsche Reünie is met groote meerderheid tegen de wijziging gestemd. Slechts 15 el. vergaderin gen hebben zich in meerderheid er vóór ver klaard. Het zijn Tiel, Haarlem, Alkmaar, Hoorn (rn. alg. st.), Edam (m. alg. st.), Leeuwarden, Deventer, Groningen, Win schoten, Winsum, den Bosch, Eindhoven, Maastricht Emmen, Assen (15 tegen 15 stemmen). De rapporteerende commissie, Overwegende dat van de 2200 uitgebrachte stemmen slechts 900 vóór zijn geweest, adviseerde de voorloopig aangenomen wijziging niet vast te stellen. De conclusie werd zonder hoof delijke stemming aangenomen Daarmede is bewezen, dat de Ned. Herv. Kerk voor het verleenen van stemrecht aan haar vrouwelijke leden nog niet rijp is. De heer D. W. Stork was Zaterdag veertig jaar verbonden aan de machine fabriek te Hengelo. Ter viering van dit jubileum waren de meeste leden van heb personeel en afge vaardigden van andere f abri eksin stel lingen aldaar in de versierde zaal van het Vereeniging9gebonw samengekomen. Daar waren ook de geschenken opgesteld, die den jubilaris zouden worden aangeboden. De heer D. W. Storlc en mevrouw kwa men binnen ondier 'fanfares en werden ont vangen door de feestcommissie. Daarna hield de heer C. F. Stork namens d'e fir manten een toespraak, om den jubilaris geluk te wenschen en te huldigen. Namens den heer S. C. Stork en zichz'elven bood hij den jubilaris een schilderij van Heyen- brook aan, voorstellende een hoogoven. De heer P. A. N. Jansen sprak namens het personeel en bood als geschenk van de overgroot© meerderheid van beambten en werklieden een tegel aan, de fabrieks gebouwen zooals die thans zijn. Verder werd de jubilaris gecomplimen teerd' door den heer E. Driossen, chef- dHrecteur van de fabriekhij bood een klok aan. Namens de. Nederlandsch© Ka toenspinnerij sprak de heer D. W. De Mon- ohy, onder aanbieding van een geschenk; namens de werf Conrad te Haarlem de heer Holst en een der werklieden, die ftwtee lauwerkransen aanbodennamens cle fabriek van G. Dekkers en Co., de heer Dekkers, onder aanbieding van gedreven koperwerk. Verder werden nog tal van geschenken en bloemstukken aangeboden. Ten slotte sprak do jubilaris zelf. Met applaus werd. zijn mededeeling begroet, ■dlat hij -een kapitaal wenschte beschikbaar te stellen om aan jonge .lieden van aanleg voorschotten te geven voor technische en commercieele studie. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal Donderdag a.s. niet plaats hebben. BOSKOOP. Voor de vrijzinnige Hervorm den alhier zal ds. J. H. C. Kater, uit Ouds- hoorn, voortaan geregeld catechisatie ko men geven. KATWIJK AAN DEN RIJN. Een ge deelte der keibestrating langs het Overrijn alhier wordt vervangen dour klinkers. De wereld-beruchte keien verdwijnen dus; een mededeeling, die vooral door wielrijders en •rijdsters met genoegen zal worden verno men. KATWIJK-AAN-ZEE. Hot bestuur der ,,Vereeniging tot bevordering viïn het Vreemdelingenverkeer" alhier besloot ia- zijn laatste vergadering ook dit jaar weer een strandfeest te organiseeren en wel op Vrijdag 16 Aug. e. k. Om die benoodigde gelden bij elkaar te krijgen, zullen in cle voornaamste pensions en in Hotels lijsten worden gelegd ter inteekening. Deze bjsfcen zullen den 12den Aug. worden gesloten. Het feest zal in hoofdzaak bestaan uit een wedstrijd in het formeeren van zand heuvels. Het bestuur ha-dl er ook aan go- dacht een vliegerwedstrijd uit te schrijven, maar de overweging, dat de kinderen op het strand 't liefst en 't meest in het zand graven en scheppen heeft- het- van dit denk beeld afgebracht. In verband1 meb het doel der Vereeni- ging zal de deelneming tot het feest uit sluitend beperkt zijn tot kinderen van badgasten, maar om den schijn van partij digheid te ontgaan, stelt, het bestuur, in dien zich een commissie uit de burgerij vormt, om de benoodligde gelden te verza melen, zich gaarne beschikbaar, om ook voor kinderen van ingezetenen een feest ■te organiseeren. De beschikbare bouwgrond aan de zuid'bijide van het P rins-Hend n k-kanaa 1 gaat langzamerhand verdwijnen. Het zal niet lang meer duren óf alles is vol ge bouwd. Nu worden er 'weer twee pakhuizen gebouwd ten behoeve der reederij voor <le beeren J. den Duik, te Scheveningen en W. Taat, alhier. Het stoffelijk overschot van de op zee gestorven Harderwijkschen matroos Petersen, van den logger ,,K. W. 3," is Zaterdag te IJnmiden ter aarde besteld. Behalve de familie van den overledene hebben ook de andere Harderwijksche ma trozen van de ,,K.W. 3" hem de laatste eer bewezen. Zaterdag kwamen hier vier partijen haring in opslag. De prijzen per kantje vraren, volle haring 'f 16.20 tot f 16,45. maatejs id. f 10.85 tot f 11.20 makreel f 10.30 tot f 10.90, terwijl een kantje zou te - visch f 15.20 opbracht. NOORDWIJKERHOUT. Morgen herdenkt P. Laros den dag, waarop hij 26 jaren ge leden als timmerman in dienst trad bij de firma A. van Dijk en Zoon. OEGSTGEEST. Met genoeg ei hebben wij opgemerkt, dat op de plaats bij de R—K. kerk, waar de electri&che trams den Rijks straatweg oversteken, de man met de witte en de roode vlag niet langer wordt aange troffen. De oude toestand is hersteld. De trams stoppen weer even vóór zij den over weg passeeren. wat met het oog op de vei ligheid aldaar stellig een verstandig maat regel is. RÏJNSBURG. De wed. v. d. V. had een aardig buitenkansje. Er was een hond bij haar komen aanloope-n, die hier een beschut plaatsje vond. Uit een advertentie bleek, dat de hond waarschijnlijk behoorde aan den Russischen gezant te 's-Gravenhogo. Spoedig werd hij ook vanwege den gezant "°haald. De wed. werd verrast met een belooning van f 50. TER-AAR. De Raad vergadert Maandag 12 Augustus a.s., des morgens te elf uren. ZOETERWOUDE. Door den veldwach ter Degenaavs is beslag gelegd cp een ö'ocyi paard, hetwdLk uit de gejmeembe Leiderdorp van den landbouwer Vr. werd vervoerd naar deze gemeente. Het was bestemd voor een paardenslager te Lei den. Het vleeseh is door een veearts af gekeurd als zijnde schadelijk voor de ge zondheid. In den vroegen ïfiorgen van Zondag zijn door de gemeentepolitie allWer twee stroopers op heeterdaad betrapt, op verboden jagen. Met achterla- 105) Met korte, afgebroken zinnetjes vertelde zij het droevig avontuur, haar vreeselijk ontwaken, toen zij de laagheid van dien man leerde kennen, haar wroeging, haar wanhoop, en zij vertelde ook van de be wonderenswaardige houding van Alice, die, de wanhoop van haar meesteres radend, haar het geheim had ontlokt, aan Lupin had geschreven en de diefstalgeschiedenis had ineengezet, om haar uit de klauwen van Bresson te redden. ,,Gij Suzanne, gij 1" herhaalde d'Imble valle, als verplet. „Hoe hebt ge kunnen?..." Den avond van dienzelfden dag gleed het stoomschip „Ville de Londres", dat den dienst tusschen Calais en Dover onder houdt langzaam over den gladden zeespie gel. De nacht was donker en kalm. Vreed zame wolken vermoedde men boven het schip en in het rond scheidden lichte nevel sluiers het van de oneindige ruimte, waar maan en sterren in blankheid schijnen. De meeste passagiers waren reeds naar hun hutten gegaan of zaten in de salons. Eenige wandelden op de brug of zaten te dutten in breede schommelstoelen onder dikke dekens. Hier en daar zag men het vuur van sigaren en in het gefluister van den zacht en wind hoorde men gemengd het gefluister van stemmen, die zich niet durf den verheffen in de plechtige stilte. Eén der passagiers, die met regelmatigen atap langs de verschansing op en neer liep, bleef staan bij een vrouwengedaante, die op een bank lag, keek naar haar, en zeide, toen zij zich even bewoog: ,,Ik d'achfc, dat u sliep, juffrouw Alice." ,,Neen, neen, mijnheer Holmes, ik heb geen lust in slapen. Ik lig na te denken." „Waarover? Is het onbescheiden, u dat te vragen?" „Ik dacht aan mevrouw d'Imblevalle. Zij zal zoo bedroefd zijn. Haar leven is vergald." Weineen, weineen,zeide hij haastig. „Haar misstap is niet zco groot, dat er geen vergeving voor zou zijn. Mijnheer d'Imblevalle zal haar fout vergeten. Toen wij vertrokken, keek hij haar reeds minder onverzoenlijk aam." „Misschien... maar het zal lang duren... en zij lijdt." „Houdt ge veel van haar?" „Zeer veel. Dat heeft mij de kracht ge geven, te glimlachen, als ik beefde van angst, u in de oogen te kijken, als ik had willen vluchten." „Spijt het u, dat ge haar verlaten moet?" „Ja. Ik heb bloedverwanten noch vrien den. Zij was de eenige op de wereld1..." „Gij zult vrienden krijgen," zeide de Engelschman, die medelijden met haar smart had; „ik beloof het u. Ik heb veel relaties, veel invloed. Ik verzeker u, dat gij geen spijt zult hebben, dat gij haar ver laten hebt." „Mischien, maar mevrouw d'Imblevalle zal ik toch missen..." Zij zeiden niets meer. Sherlock Holmes liep nog twee- of driemaal de brug op en neer en ging toen weer bij zijn reisgenoot© zitten. Het nevelgordijn scheurde uiteen en de wolken schenen weg te drijven. Sterren schitterden. Holmes haalde zijn pijp uit den zak van zijn overjas, stopte ze en streek achtereen volgens vier lucifers af, zonder er in te slagen, ze vlam te doen vatten. Daar hij er niet meer had, stond hij op en zeide tot een heer, die op korten afstand zat: „Mag ik een beetje vuur, als 't u belieft?" De heer deed een doosje lucifers open, streek er een aan en dadelijk was er een vlammetje. Bij< het schijnsel daarvan zag Holmes Arsène Lupin. Als de Engelschman niet een kleine be weging had gemaakt, een bijna onmerkbaar gebaar van schrik, had Lupin kunnen den ken, dat Holmes van zijn aanwezigheid aan boord kennis droeg, zoozeer bleef hij mees ter over zichzelf en' zoo natuurlijk was het gebaar, waarmee hij zijn tegenstander de hand toestak. „Nog altijd gezond, mijnheer Lupin?" „Bravo!" riep Lupin, wien zulk een zelf- beheersching een kreet van bewondering ontlokte. „Bravo?... Waarom?" „Hoe waarom? Gij ziet me weer voor u verschijnen als een spook, na mij in de Seine te hebben zien vallen, en gij maakt geen beweging van ontsteltenis, uit geen woord van verbazingHeusch, ik herhaal het, bravo het is knap „Het is niet knap. Aan de wijze, waar op gij van de boot vielt, heb ik zeer goed gezien, dat uw val vrijwillig was, en dat de kogel van den brigadier n niet had ge raakt, „En gij zijt vertrokken, zonder u er van te vergewissen, wat er van mij geworden was V' „Wat er van u geworden was? Dat wist ik. Vijfhonderd mannen hielden de beide oevers over een afstand van een kilometer bezet. Als gij aan den dood ontsnapte, moest gij dus zeker gevangengenomen wor den." „Toch ben ik hier." „Mijnheer Lupin, er zijn twee men- schen op die wereld, van wie niets mij ver baast: de eerste ben ik, de tweede zijt gaj-?F De vrede was gesloten. Al was Holmes niet geslaagd in zijn on dernemingen tegen Arsène Lupin, al bleef Lupin de buitengewone vijand, wiens ge vangenneming men ten slotte moest opge ven; al had hij in den loop van den strijd altijd die overhand behouden; toch had de Engelschman door zijn geweldig volhar dingsvermogen de lamp teruggevonden, zooals hij ook den blauwen diamant terug gekregen had. Misschien was het resultaat thans minder schitterend, vooral be schouwd' van het standpunt van het pu bliek, daar Holmes genoodzaakt was, de omstandigheden te verzwijgen, waaronder hij d'e lamp had ontdekt en wie de dader was. Maar man tegen man, Lupin tegen Holmes, speurder tegenover inbreker, was er gelijkheid1, bestond er geen overwinnaar en geen overwonnene. Ieder hunner kon aanspraak maken op evenveel overwinnin gen. Zij «aten dan ook te babbelen als loffelij ke tegenstanders, die de wapenen hebben neergelegd en elkaar op de juist© waarde weten te schatten. Op een vraag van Holmes beschreef Lupin zijn ©ntsnappin*. „Als men het ten minste een ontsnapping wil noemen," zeide hij. „Het was zoo een voudig Mijn vrienden hielden de waoht, daar wij hadden afgesproken, de lamp op te visschen. Na dan ook een halfuur onder den omgeslagen romp van de boot te zijn gebleven, heb ik gebruik gemaakt van de omstandigheid, dat Folenfant en zijn man nen mijn lijk langs de oevers zochten, en ben ik weer op het wrak geklommen. Mijn vrienden haalden mij er af in hun motor boot en wij poetsten de plaat voor het ont hutste oog van de vijfhonderd nieuwsgieri gen, van Ganimard en van Folenfant. „Heel aardig!" riep Holmes prachtig gelukt! En hebt ge nu zaken in Engeland „Ja, eenige afrekeningen. Maar dat zou ik haast vergeten... Hce staat het met mijnheer d'Imblevalle?'' „Hij weet alles." „Ha-, waarde meester, wat had ik u ge zegd Nu is bet kwaad onherstelbaar. Zou het niet beter geweest zijn, als ge mij rus tig hadt laten begaan? Nog een paar dagen en ik had Bresson de lamp en de ander© dingen weer afgenomen en ze aan het echt paar d'Imblevalle teruggestuurd, en die brave menschen hadden vreedzaam blijven voortleven. In plaats daarvan..." „In plaats daarvan," grinnikte Holmes, „heb ik roet in het eten gegooid en on- eenigheid gebracht in den schoot van eea gezin, dat gij beschermdet (91ot volgt).

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1